„Met kussen moet 'n bakvisje erg zuinig zijn" „Graag gedaan": méér dan alleen een kreet Qferafi Moet werkende vrouw eerder met pensioen? Een selectie uit veertig jaar Libelle In liefdeszaken heb ik bepaald geen heldlhaf tige carrière achter de rug. Op de leeftijd ge komen dat jongens ontdekken dat meisjes niet eng zijn en dat meisjes er achter komen dat jongens juist wel eng zijn, stonden mijn handen ontroerend verkeerd. En dat is lang gebleven. Ik begreep die „meiden" nog voor geen vierkante millimeter, op feestavondjes niet en op de tennisbaan niet. En het verdroot mij zeer te zien hoe andere jongens moei teloos de meisjes om hun vinger wonden. Greta Garbo. het mysterieuze symbool uit de jaren 30, met Robert Taylor in "La dame aux camélias", een Him uit 1936. Libelle-lezeressen van het eerste uur volgden haar in hun blad met koortsachtige aandacht. „Belangrijk is: niets onbelangrijk vinden", zegt mevrouw mr. E. L. van Vucht Tijssen-van der Burg. Zij maakte deze opmer king tijdens een gesprek op het landelijk bureau van de actie „Graag Gedaan", gevestigd op de bovenverdieping van een herenhuis aan de drukke Biltstraat in Utrecht Dat landelijk bureau bestaat sinds oktober van het vorig laar. Het is het advies- en documentatiecentrum voor een groeiend aantal vrijwillige hulpdiensten door het hele land, die onder de vlag van de zeer heden daagse kregt "graag gedaan" iets la ten herleven dat al zo oud is als de weg naar Romede burenhulp. Ruim drie en een half Jaar na de eerste aanloop tot dit werk kan me vrouw Van Vucht Tijssen, die lande lijk coördinator van de actie is, aan de hand van een gestadig groeien de voorraad documentatiemateriaal laten zien hoe de belangstelling voor deze 'actie zich als de bekende olie vlek over het hele land heeft ver spreid. Sinds de start heeft het bu reau uit meer dan zestig steden aan vragen voor documentatiemateriaal gekregen, terwijl in zo'n vijftien plaatsen de actie daadwerkelijk op gang kwam. Het begon allemaal in oktober 1970 in Rotterdam waar "Graag Gedaan" een uniek en on misbaar begrip is geworden. Behoefte tot helpen Aan de wieg van de actie stonden de Stichting Ideële Reclame SIRE (de mensen van de bekende adver tenties-tegen-de-eenzaamheid) en de NBV, de Nederlandse Bond voor sociaal-cultureel Vormingswerk. Sa men wilden ze bewijzen dat heel veel mensen nog altijd bereid zijn, om de medemens de helpende hand te reiken,, maar de weg daartoe niet weten te vinden. Zo ontstond de cam pagne die "de fundamentele behoef te om elkaar te helpen" op drie ma nleren wil stimuleren: door het be vorderen van uitwisseling van prak tische en eenvoudige hulpverlening tussen particulieren, door het teweeg brengen van een mentaliteitsveran dering op dit terrein, door het helpen ontdekken van nieuwe vormen van sociale hulpverlening. Kernpunt blijft de eenvoudige directe dienstverlening, de aanpak van simpele praktische problemen, die aan de lopende band voorkomen, en waarvan de oplossing zo vaak voor de hand ligt, in de vorm van het re gelmatig verrichten van kleine hand en spandiensten. "Op een heel een voudige manier brengt de actie men sen bij andere mensen. Langzaam maar zeker wordt het gezicht van "Graag Gedaan" herkenbaar. De ontwikkeling bewijst duidelijk, dat mensen veel meer vrijwillige hulp willen verlenen als ze de weg maar weten", meent mevr. Van Vucht Tijs sen. 'De spontane natuurlijke ma- niei van ontmoeten zit er in deze maatschappij niet meer in. "Graag Gedaan" (het blijft een actie, het is niet dé zoveelste organisatie) pro beert de minst gekunstelde manier tot een ontmoeting te vinden". "G^aag Gedaan' zoekt het in een rechtstreekse benadering zonder DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN franje. Men probeert de "kleine praktische hulpverlening" te stimu leren met nuchtere teksten, zoals "als Je moeilijk loopt wil Je geen me delijden, wel dolgraag meerijden". Of deze, zinspelend op het verrich ten van een huishoudelijk karweitje voor iemand die dat zelf niet (meer) kan: "Soms is een bus verf genoeg om een muur en een mens op te fleuren". Uit een voorlopige analy se van de belangrijkste resultaten van de confrontatie tussen hulpzoe kende en hulpbiedende blijk't dat vooral assistentie wordt gevraagd bij werk in de tuin, naai- en verstel werk schoonmaken en op- opknappen van het woonhuis, ver voer per auto van bejaarden, bood schappen doen. De vraag overtreft hier vaak het aanbod. De aangeboden diensten zijn voor al: het bezoeken van bejaarden of in validen, boodschappen doen, voorle zen, bet opvangen van kinderen van zieke moeders. Tieners uit de leef tijdsgroep tussen 14 en 17 jaar doen graag boodschappen voor oudere mensen. Bij de vraag gaat het dus vooral om (huishoudelijke) "doe- werkzaamheden", het opknappen van karweitjes, terwijl het aanbod meer gericht is op "vrijblijvende" werk zaamheden die niet zoveel lichame lijke inspanning vragen. Vrouwen voorop Vrouwen zijn bij Graag Gedaan de koplopers: hun aandeel in de actie is veel groter dan dat van de man nen. Er blijkt voorts een zeker ver band te bestaan tussen leeftijd en het genre hulp dat geboden wordt. De leeftijdsgroep tussen 15 en 24, blijkt vooral geïnteresseerd in din gen als het opvangen van kinderen van zieke moeders of het inrichten, van een speelplaats voor kinderen.' Tussen de 25 en 44 Jaar biedt men zich vooral aan voor het vervoer per auto en het wegwijs maken res pectievelijk helpen inrichten van een huis, van buitenlanders in de Ne derlandse samenleving. Vrijwilligers tussen 45 en 64 Jaar bieden zich vooral aan voor het wandelen met invaliden, voor naai- en verstelwerk of voor koken. Natuurlijk schuilen er ook wel door nen tussen de rozen van deze ideële vormen van vrijwillige en on betaalde hulpverlening. Er lopen ook contacten stuk, het "klikt" niet altijd tussen hulpvragende en vrij williger. Spontaan aangeboden hulp is niet altijd welkom, wordt vaak gewantrouwd. Er blijft een catego rie mensen die in een actie als "Graag Gedaan" in de eerste plaats het bui tenkansje ziet om een vervelende klus "lekker gratis" door een ander te laten opknappen. En lang niet al tijd komt een plaatselijk initiatief zonder vallen en opstaan van de grond. Maar bijna vier Jaar na hét begin, lijkt de balans toch wel duidelijk naar de positieve kant door te tJaaa en blijkt menig initiatief op dit ge bied voldoende levensvatbaarheid t hebben om uit te groeien tot een hecht stuk "wijkwerk". Wie meer weten wil over de (door CRM gesub sidieerde) actie "Graag Gedaan" kan Informatie krijgen bij het landelijk bureau, Biltstraat 192 i, Utrecht, te lefoon 030-712874. Om dat vraagstuk tot een oplossing te brengen, begon ik elke week nauw keurig dat fameuze blad van de an dere kunne, Libelle, te bestuderen. En dan vooral een adembenemende probleemrubriek als "Lieve Lita", waarin de bakvissen al hun luddu- vuddu uitgoten, en niet te vergeten de manoeuvres van dra. Sis Heyster in opvoedkundig heuvelland. Zo hoopte ik enig inzicht te krijgen in de verbijsterende roerselen van de meisjesziel. Een tragische misvatting natuurlijk, maar ja, wist ik veel. Ik las trouwens nog veel meer in Libelle. Misschien wel de enige Jongen van zeventien die dat deed. Met name de puristische, korte liefdesverhalen met him fraaie, kuise afloop dreven me bijkans tot wanhoop. Het was een wondere wereld die er voor me openging. Ik keek er naar alsof het ging om dingen die zich op een ge heel andere planeet afspeelden. Heel die bijna in de herinnering wegge sleten periode bloeide weer heftig op, toen ik dezer dagen het werk "Li belle, een fascinerende selectie uit de Jaargangen 1934 - .1974" ln handen kreeg. Een magnifiek tijdsdocument, waar in de sterk veranderde "plaats" van de vrouw en het al even sterk veran derde denken over de vrouw goed tot uiting komt. In het eerste num mer midden in de crisisteit van de jaren dertig uitgekomen een vreemd dweperig verhaal over "An- toine, de prins der dameskappers". Typisch een artikel om aan de de primerende realiteit van alledag te ontkomen. Bijna veertig Jaar later is dat wel even anders, zoals samen steller Leonard de Vries in zijn se lectie laat zien. Dan sluit Libelle nauw aan bij de werkelijkheid met zaken als "De dokter, de dochter en de pil" en borstvergroting ("Nooit zal ik zijn /bewonderend 'allemachtig' verge ten") Libelle begon, zoals gezegd, in 1934, De redactie bestond toen uit drie he ren en een vrouw: de beroemde Amy Groskamp - ten Have, die altijd zo goed wist hoe 't hoorde. Uit die sa menstelling werd wel duidelijk dat een vrouwentijdschrift geen zaak was die Je zo maar aan vrouwen kon overlaten. Een Jaar later - Libelle draaide niet zo best - kwam daar verandering in en van dat moment, 'zo schrijft de huidige hoofdredac teur Peter Middeldorp, begon voor het blad de victorie. Gezien de pijnlijke ervaringen met het andere geslacht in mijn Jeugd, heb ik in Leonard de Vries' selectie meteen het hoofdstuk opgeslagen waarin "Lieve Lita" met haar prope re raad aan jonge meisjes paradeer de. Het zweet breekt me weer uit en de hartstocht laait weer hoog in me op als ik het allemaal lees. Begrijpen doe ik het nog steeds niet. Meisje tot Lita in het .Jaar 1952: "Vlak bij onze school is een mulo en als die uitgaat, staan de Jongens van de hoogste klas altijd te wachten als wij langskomen. In het begin ging ik ook altijd met de meisjes uit mijn klas mee en dan praatten we wat met die Jongens. Ik zag er geen kwaad in, maar dat is het nu Juist, dat zie ik nu wel. Want die Jongens worden zo verve lend en proberen Je te zoenen Dooit Ruud Paauw En wat zegt Lita? Dit: laat Je niet van de wijs brengen, meiske, en vertrouw met een gerust hart op Je eigen zuivere gevoel voor wat echt is en wat onecht in de menselijke ver houdingen". In dit antwoord ligt in één enkele zin het wezen van de natie besloten. Je treft er in aanvier eeuwen calvinisme, de onderwijzende vinger en het laag hangende wol kendek. Dan komt Cora (1959) aanzetten. Ze is duidelijk op het verkeerde pad. Om Je hart vast te houden. Ze heeft tij dens een zomerkamp in de tent ge vrijd met een jongen. En er blijkt te zijn gezoend, zonder dat Cora weet of ze wel op die jongen verliefd is. Oh, God-nog-an-toe. Maar gelukkig: "Ik verzeker u echter dat er niets is gebeurd waarvoor we ons zouden behoeven te schamen". Lita geeft eerst de kampleiding een veeg uit de pan en daarna krijgt Co- ra ze uitgemeten. "Want het mag nu waar zijn dat de koeien in de wei el kaar zonder aanziens des koeiper- soons over de snoet likken, wij men sen plegen in dit opzicht andere nor men te stellen. Ook met zoenen be hoort een meisje zuinig te zijn". Erreg sterk, hoor. Zo valt er in deze fascinerende selec tie nog veel meer te genieten. In 1937 besteedt "Ons haak en breihoekje" grote aandacht aan het maken van een "Gebreid heerenbadpak, bere kend voor een bovenwijdte van 96 cm". Je kunit je nauwelijks voorstel len dat mannen ooit in een dergelijk breigedrocht-met-galgjes hebben rondgelopen. Zonder meer opwin dend zijn ook die twee volle pagina's met behulp waarvan je een sprei kunit kanten. Dat gaat tientallen re gels lang zo: "3 losse st., 6 stokjes, 5 losse, 1 stokje, 5 losse, 7 stokjes, 5 los se. 1 stokje enz. enz.". Niet te gelo- Verder een mooi barok artikel van Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen over "Koningin Juliana als vrouw en moeder". Uitstekende aanwijzingen om "van een oudehee renbroek een nieuwe plusfours" te maken. Eleanor Roosevelt over "Het geheim van"'n gelukkig leven", raad gevingen om op correcte wijze de Boomps-a-daisy te dansen. En nog veel meer. Leonard de Vries heeft naar mijn mening een uitstekende, karakteris tieke keuze uit de overstelpende hoe veelheid materiaal gemaakt. Ik heb op zijn werk slechts één aanmerking: hij heeft het korte verhaal of een stukje uit het altijd aanwezige feuil leton overgeslagen. Dat zal door mij hier ter plekke even worden rechtge zet. Uit het eigen archief bied ik u hierbij aan het sfeervolle slot van een kort liefdesverhaal uit Libelle- 1939. hartstochtelijk innig drukt hij de tengere gestalte tegen zich aan. "Mijn babs, mijn toverfee". De zee zingt een ruischend lied van vrede en geluk. Ze luisteren er naar en dragen het mee als hun eigen har- teklop. Hand in hand wandelen zij terug, een gelukkig menschenpaar, in de zwartblauwe zomernacht, naar de lichtjes die wenken in de verte". En zo hóórt het ook. "Libelle, een fascinerende selectie uit de jaargangen 1934-1974',' samen stelling Leonard de Vries. Prijs f. 22.90. Uitgeverij Skarabee, Laren. DELFT Zomer 1974 werd door de Parijse mode-ontwer-pers uitgeroepen tot het seizoen van de bloemetjesjurken, maar bij de Nederlandse boetiekjes en warenhuizen worden combinaties van pantalon en blouse nog steeds het best verkpcht. En er is dan ook nog nooit zo veel keus geweest. Dat het niet nodig is om in het sportieve genre steeds in het blauwe denim te ver vallen bewijst hier de 18-jarige Wilma Huisman, die op de Grote Markt in Delft boodschappen doet in een combinatie van een beige linnen pantalon van Pierre Robin van f59,- en een ori ginele Braziliaanse blouse gemaakt van een bedrukte meelzak prijs f 45,-. Audrey Hepburn, eveneens] het idool van duizenden vrouwen, in de jaren 50 en 60, hier in de rol van moeder, gefotografeerd in 1961 in Kopenhagen. Libelle volgde het filmsterretje, dat tevens van Nederlandse afkomst was, met chauvinistisch ge noegen. Moet de werkende vrouw met een volledige dagtaak, gehuwd zowel als ongehuwd, eerder met pensioen dan de man? Deze vraag is actueel nu op een in Rotterdam gehouden con gres van de" Algemene Bond van Ambtenaren (NW) moest worden beslist of een eventuele vroegere pen sionering van werkende vrouwen in overleg met het NW inzet van een speciale studie moet worden. Over dit voor ons land unieke voor stel zegt de voormalige ABVA-voor- zitter Jan Hoogerwerf: "Tot nu toe was alles gericht op een gelijke be handeling van man en vrouw in de werkkring, ook wat de pensioenleef tijd betreft. Nu is de algemene re gel dat mannen en vrouwen met pensioen gaan wanneer ze 65 jaar worden met uitzondering van be paalde beroepen (politie, brandweer, verpleegkundigen) waarvoor een functioneel leeftijdsontslag geldt. Maar er is twijfel ontstaan. Doen we het zo eigenlijk wel goed?" Dissonant Die twijfel wordt gevoed door de opvatting van dr. K. Modderaar, adjunct-directeur van de Rijks Ge neeskundige Dienst. In een beschouwing over de pensioenge rechtigde leeftijd in het pesoneels- orgaan van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds komt deze des kundige tot de conclusie dat het Juister zou zijn voor vrouwen een lagere pensioengerechtigde leeftijd in te stellen dan voor mannen. "Dit vraagstuk moet in studie worden genomen. Dat de kleuterleidster nu tot 65 Jaar voor een klas met meer dan dertig 'kleuters staat, is een NVSH wil dat abortus door ziekenfondsen wordt betaald DEN HAAG De NVSH zal er zo spoedig mogelijk bij minister Vor- rink van Volksgezondheid op aan dringen om de ziekenfondsen voortaan de kosten voor het afbreken van een ongewenste zwangerschap te laten betalen. Men wil er de minister op wijzen dat abortus in Engeland en Skandi- navië voor de ziekenfondspatiënten al gratis is. En dat ook in West- Duitsland, waar kort geleden de nieuwe abortuswet door het parle ment werd goedgekeurd, vrouwen binnenkort een eventuele ongewens te zwangerschap, gedurende de eer ste drie maanden, kosteloos kunnen laten beëindigen. Tot dusver komen 30 tot 40% van de vrouwen, die in Nederlandse abortus klinieken worden behandeld, uit West-Duitsland. Bij de NVSH kon men nog niet zeggen welke conse quenties de sterke terugloop van pa tiënten door het toestaan van abor tus in West-Duitsland voor de klinie ken zal hebben. Maar men voorziet dat de klinieken in ieder geval ge noodzaakt zullen zijn om hun werk terrein wat te verleggen. De klinie ken zullen moeten worden omge vormd tot centra waar naast abor tus, ook sterilisatie en onderzoek naar baarmoederkanker kan worden uitgevoerd. wrange dissonant in de staalkaart, die onze sociale voorzieningen ver toont." Dr. Modderaar wijst ook op de re solutie van de 51ste internationale arbeidsconferentie waarin wordt ge steld dat de pensioengerechtigde leeftild voor mannen ten hoogste 65 Jaar. voor vrouwen ten hoogste 60 Jaar mag zijn. Die resolutie in 1967 aanvaard, ligt nu al zes Jaar bij de Nederlandse regering te wachten op ratificatie. Hoogerwerf: "Een paar Jaar geleden zou een voorstel, zoals het hoof dbe stuur dat nu heeft gedaan, mis schien als uit de tijd zijn be schouwd. Maar nu willen wij een eventuele eerdere pensionering van de werkende vrouw in elk geval ter discussie stellen." Belastbaarheid In het voorstel van het hoofdbe stuur van de ABVA wordt gezegd dat het aantal voor invaliditeitspen sioen in aanmerking komende amb tenaren steeds toeneemt. "Er be staat sterk de indruk dat de grens van belastbaarheid voor werkende vrouwen in het huidige maatschap pelijke gedragspatroon eerder be reikt is dan voor mannen." Daarom verlangt het hoofdbestuur dat het congres zich uitspreekt voor een studie van deze problematiek. In overleg met de rijksoverheid moet worden nagegaan of een nieu we zinvolle formule voor het tijd stip van pensionering kan worden opgesteld. Uiteraard zal dat conse quenties hebben voor de pensioen premie, want eerdere pensionering dan op 65 Jaar is in het algemeen een kostbare zaak. Keuzeleeftijd» Naast het eventueel vroeger pensio neren van werkende vrouwen moet ook worden bekeken of het mogelijk is een keuzeleeftijd te hanteren voor mannen en vrouwen (zowel eerder als later dan op 65 jaar). Ook moet worden nagegaan of een duidelijker verkorting van de werk dag als taakverlichtende maatregel overbelasting zou kunnen voorko men. Voor dat laatste pleit ook dr. Mod deraar. Hij denkt aan invoering van langere rustpauzes, kortere dagelijk se werktijden en meer vakantieda gen als middelen om een evenwicht tussen belasting en belastbaarheid van oudere werknemers te handha ven.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17