AGOSTINI STER IN TT Daverende verrassing van Thung ASSEN IN CIJFERS m Phil Read in Assen na felle strijd in 500 cc verslagen MAANDAG 1 JULI 1974 Giacomo Agostini, die winnaar werd in de 350 en 500 cc-klasse, lijkt de lippen af te likken bij al dit schoons. LONDEN Een Holland festival Daarmee werd de eerste week van Wimbledon afgesloten. Tom Okker door naar de laat ste zestien, Rolf Thung nog zonder setverlies een eer die hij deelt met sterren als Newcombe, Ashe, Tanner en Smith en Tine Zwaan, die een ronde opschoof. De zon, die zaterdag voor het eerst op Wimbledon acte de presence gaf, had een Oranje rand. De vraag wie zaterdag beter Alex Mayer vorig Ja de dag kwam: Tom Okker op het de rest zijn het eikaars tegenpolen, centrecourt tegen Cliff Drysdale of Drysdale is een man. die alles Rolf Thung op baan dertien tegen al heeft meegemaakt: welgesteld en Alex „Samdy" Mauer, is academisch. Beide tegenstanders van de Neder landers hebben één ding gemeen verzekerd van een goed bestaan „touring pro" van de Lakeway Ten- nisranch in Texas. Mayer daarente- zij zijn beiden halve finalist op Wim- gen is één van de hongerige Jonge - bledon geweest. Drysdale in 1965 - ASSEN De schoonheidsprijs in de 44ste editie van de Ne derlandse TT ging naar de race in de 500 cc. Op het circuit van Drenthe zagen ruim 120.000 toeschouwers een uiterst boeiend geevcht tussen de Yamaha's van dertienvoudig wereldkam pioen Giacomo Agostini en Teuvo Laensivuori en de MV's van Phil Read en Gianfranco Bonera. Het was niet alleen een strijd waar de punten voor het wereldkampioenschap in de halve liter-klasse telden, maar tevens 'n prestigeduel tussen Agostini ?n Read. De twee, die vorig jaar nog stalgenoten waren be strijden elkaar nu als de grootste concurrenten. Agostini, die ja renlang voor de MV Agusta fabriek heeft gereden, keerde het Italiaanse werk vorig jaar de rug toe en stapte over naar Yamaha. „Ago" had daar met alleen groot tim in Japan ter beschikking werd financieel voordeel van hij heeft gesteld, bleek echter nog niet heie een jaarsalaris van 300.000 gulden en maal betrouwbaar en daardoor had mag bovendien ook zelf alle gewon- Agostini het alleen nog maar in de nen premies houden maar kon te- Grote Prijs van Oostenrijk in de vens beschikken over snellere ma- zwaarste solo-klasse tot winst kun- l door sta- chines. In Italië kingen hl de fabriek met de techni sche ontwikkelingen achter gebleven en de Italiaan vreesde de concurren tie. Het nieuwe materiaal dat Agos- Bosgieter van Feyenoord gaat naar SHO ROTTERDAM Landskampioen Feyenoord heeft zaterdag de acht tien-Jarige René de Jong van de amateurclub Unitas aangetrokken. De Jong speelt cen traal verdediger. De Rotterdammers zagen echter ook een speler vertrek ken. Reservespeler Rinus Bosgieter gaat naar de zaterdagamateurvere- niging SHO uit Oud-Beyerland. Bos gieter. die vertegenwoordiger is, was door zijn werkgever voor de keus ge steld: net voetbal of het werk. Bos gieter koos voor het laatste. De 25- jarige speler kwam slechts spora disch uit voor het eerste team. Guinnesstrofee voor de DDR NOTTINGHAM Oost-Duitsland heeft het afgelopen weekeinde in Nottingham tijdens een internatio nale roeiregatta de Guinnesstrofee gewonnen. De Oostduitsers, die zes van de acht onderdelen wonnen, ver zamelden in totaal 29 punten. Groot Brittannië werd tweede met 24 pun ten en de incomplete Russische ploeg (23) moest met de derde plaats te vreden zijn. Daarna kwamen de équipes van de Verenigde Staten (19). Hongarije (14), Roemenië (4) en Egypte (1). In de twee met stuurman was de overwinning van de olympische kam pioenen Wolfgang Gunckel en Georg Lucke over de sterke Russen Vladi mir Esjinov en NikoglaJ Ivanov in drukwekkend. De Rus Genaddi Kors- Jikov verbeterde in de skif het baan record met een tijd van 7 minuten en 15,84 seconden. Tweede werd de Amerikaan Jim Dietz in 7.19.74.-. Skivliegen De 38-Jarige Zwitser Roger Staub, winnaar van de reuze slalom tijdens de Olympische Wintersoelen van 1960 in Squaw Val ley. is gisteren bij een skivliegpoging dood gevallen. Hij viel van een hoogte van 150 meter, doordat zijn delta-vormige zweeftoestel niet func tioneerde. Behalve Olympisch goud won Staub bij de wereldkampioen schappen skiën in 1958 te Bad Gastein ook een zilveren en twee bronzen medailles. Paardensport Een nationaal puissance springconcours te Hoofd dorp is zaterdag na 3 barrages ge wonnen door Piet Mooy uit Delft op „Lady Wokina". Mooy was de enige, die met zijn paard over een muur van 1.90 meter kwam. De uit slag van het concours is: 1 Piet Mooy met Lady Wokina, 2. Huub Bergmans met Henriëtte, 3. Piet Uoos met Walko. brengen. In de grand prix-n van Frankrijk. Oostenrijk en Italië was MV Agusta echter de grote win naar geweest. ,Ago" had twee rede nen om in Assen hard te gaan. In de eerste plaats mocht hij in de halve liter-klasse niet nog verder achterop raken en in de tweede plaats kon hy op het circuit van Drente zijn aantal overwinningen in grote prijzen op een recordaantal van 115 brengen. Matige start De Italiaan ging er dan maar ge makshalve van uit dat hy by de 350 cc-ls, waar de wereldtitel na drie eerste plaatsen in Frankrijk, Oosten rijk en Italië alweer binnen handbe reik is, ook nu niet te verslaan zou zijn. Wat de 350-klasse betreft kreeg „Ago" gelijk. Na een matige start van de Italiaanse grootmeester mocht de Engelsman Chas Mortimer op Yamaha één ronde het 30 ren ners tellende veld een noviteit voor Assen aanvoeren. Mortimer verdween met pech al snel uit de strijd en daarna duldde Agostini nie mand meer vlak achter zich. Interes sant was alleen nog maar de strijd om de tweede plaats tussen A go's stalgenoot Laensivuori en de Duitser Dieter Braun. Wiel aan wiel stoof het tweetal tien ronden lang over het circuit, maar in de laatste ronde gaf de betere stuurmanskunst van Braun de doorslag. Het „hoofdgerecht" voor de lief hebber was echter de strijd by de halve liters. Het begon goed want de uitstekend gestarte Phil Read wei gerde lange tijd zyn koppositie af te staan. Opgejaagd door Agostini, die minder gelukkig was by het vertrek en Laensivuori, die de 350 cc-klasse niet beëindigde door een gebroken ketting, bracht Read al in de tweede ronde het absolute ronde-record op het 7704 meter lange circuit dat met 3 min. 03.4 sec. (gem. 151,2 km/u) op naam van Agostini stond met 1.3 sec. omlaag (gem. 152,301 km/u), Read ging de daarop volgende twee omlo pen nog harder in zyn pogingen om de aanvallen van de duideiyk snel lere Yamaha's af te slaan. De tweede fabrieksrijder van MV, Bonera, kon zyn stalgenoot niet vol doende steun geven en precies op de helft van de zestien ronden had Agostini de plaats, die hy gewoon is, te pakken. Voor Read was er toen geen houden meer aan, want in de tiende ronde werd hy ook gepasseerd Henk van Kessel, die in de 50 cc-race tweede werd achter de Duitser Herbert Rittberger. door Laensivuori. Voordat Agostini zyn vroegere teamgenoot voorby was gekomen had hy echter ook ver scheidene malen het romderecord verbeterd. In de zevende kwam hy zelfs als eerste coureur op Assen binnen de drie minuten (2.59,8), wat neerkomt op een gemiddelde snel heid van 154.260 km/u op het vrij bochtige circuit. Toen voor Agostini het gevaar Read verdwenen was. omdat Laen sivuori er wel voor zorgde de Brit af te schermen, deed de Italiaan het wat rustiger aan om zyn kostbare machine heel te houden. Daardoor kon Laensivuori uiteindeiyk toch nog vlak achter de grootmeester eindigen. Slechts ruim drie seconden bedroeg het verschil. Read had op „Ago" pre cies een halve minuut verloren. Veel sneller De Nederlandse motorsportlief hebber konden ook in 1974 weer geen landgenoot als winnaar toejuichen. Henk van Kessel, die met zyn Van Veen/Kreidler de Grote Prijzen van Frankrijk en Italië in de 50 cc-klasse won. en met 30 punten duideiyk de leiding had in het klassement voor het wereldkampioenschap startte matig, maar slaagde er toch in de tweede ronde in de Duitser Herbert Rittberger (Kreidler) van de leiding te verdringen. Slechits één ronde duurde het enthousiasme van het publiek. Rittbergers machine bleek namelyk veel sneller dan die van de Nederlander. Hert; feit dat de vroegere Van Veen/Kreidler-monteur Jörg Muller nu ook zyn talenten in dienst stelt van anderen door onder andere het geven van adviezen zal daaraan niet vreemd zyn. Van Kessel pro beerde wanhopig by te biyven. Des ondanks groeide het verschil iedere ronde. Rittberger won uiteindelijk met ruim veertien seconden voor sprong. Voor een Nederlandse derde plaats zorgde Jon Bruins (Jamathi), die achter uit het veld naar voren kwam en de Duitser Rudolf Kunz in de laatste twee ronden (van de acht) naar de vierde positie verwees. Van Kessel's tweede plaats biedt echter nog voldoende perspectieven op het behoud voor Nederland van de vorig Jaar door Jan- de Vries veroverde we- reldtiteL Opvallend werk leverde ook Bruno Kneubühler (Zwitserland). De Zwit serse lichtgewicht, die vorig Jaar on der contract stond by Van Veen/ Kreidler, won op overtuigende wijze de 125 cc-klasse en eindigde by de kwartiliters als tweede achter de Ita liaan Walter Villa, die over een ra zendsnelle Harley Davidson beschikt. Kneubühler, die zei zyn overwinning in de 125 cc-klasse te danken te hebben aan het feit, dat de Zweedse kampioen Kent Andersson niet hele maal fit was, omdat hy daags tevo ren nog met hoge koorts te kampen had gehad, vierde zyn tweede zege in Assen. In 1970 won hy met een Kreidler in de 50 cc. Met de winst van Villa en de twee zegepralen van Agostini was Italië weer byzonder succesvol. Naast een eerste plaats in de kleinste categorie (Rittberger) won West-Duitsland hoe kan het ook anders by de zyspannen dank zy de wereldkampioenen Klaus Enders en Rolf Engelhardt. De start van de spectaculaire driewielers moest by na een half uur worden uit- Polane naar ziekenhuis ASSEN In de eerste ronde van de race in de 50-cc-klasse deed zich een val party voor, waarby de Rynsburger Nico Po lane en de Duitsers Emmerich en Fassbender betrokken waren. Emmeriöh kwam er met enkele schaafwonden vanaf, maar Po lane en Fassbender moesten met respectieveiyk verwondingen aan het hoofd en een been naar het WiLhelmina -ziekenhuis in Assen worden vervoerd. gesteld, omdat na een dag vol zon de lucht betrok en het licht begon te regenen. Hoewel de bui niet door zette stond de wedstrijdleiding er toch op ,dat alle coureurs regenban den monteerden. Pitsstop Het leek aanvankelyk een interes sant duel te worden tussen de titel houders en hun landgenoten Schwaerzel en Kleis. Toen de laatste twee in de zesde ronde een pitsstop moesten maken en later met grote achterstand toch weer terugkwamen in de race, was de aardigheid eraf. Temeer, omdat elke ronde één of meer combinaties afvielen. Van de twintig gestarte zy spannen bereikten er slechts elf de eindstreep, waarvan dan nog vyf met één of meer ronden achterstand. te verdienen. Tot dusverre heeft hij al zijn prij zengeld, met inbegrip van de 30 40.000 dollar, die hij tijdens het Amerikaanse indoorcircuit verdien de. moeten afstaan. Zo bezien was niet alleen in cijfers uitgedrukt de overwinning van Rolf Thung op Ma yer (9—7, 6—2, 6—3) van beter ge halte dan die van Tom Okker op Drysdale (4—6, 6—3. 6—3, 6—3). In het onderscheid nog veel groter: van de min of meer verwachte zege van Okker. tot de daverende verras sing, waarvoor Thung zorg droeg. De 22-jarige Hilversummer was waarschijnlijk de enige, die in de mo gelijkheid van een overwinning heeft geloofd. Hij is Wimbledons grote on bekende. Komt als enige niet voor in het grote tennisjaarboek. Zijn gehele internationale carrière omspant negen maanden: de trip naar India, 't WCT-toeroooi in Rot. terdam, de Daviscup en nu Wimble don, waar hij er als enige prat op kan gaan, al vijf partijen te hebben gewonnen (als men de kwalificatie meerekent) Een bliksemcarrière, mogelijk ge worden door een redelijke techniek, maar meer nog door de mentale instelling. „Ik heb tegen iedereen een kans, is zijn filosofie. „Als je er van uitgaat dat Je tegen de grote jongens misschien een setje mee pakt, kun Je wel ophouden. Juist als Je een set wint, moet Je Je dub bel concentreren. Onvervaard kanlde hij er op los. de linkse service ver weg zwaaiend naar rechts, de returns snel en ris kant nemend. Tennis op gras is niet voor de terughoudenden, maar voor de durfals. Dat heeft Thung zich in geprent. Niet alleen bij voetbal, maar ook bij tennis is de aanval nog altijd de beste verdediging. Mayer, die vorig Jaar op Wimbledon Nas- tase versloeg, heeft geen schijn van kans gehad. Hij deed zijn best. maar toen bij heel de lange eerste set geen doorbraak kon forceren, hoewel Thung verscheidene dubbele fouten sloeg, knakte er iets in hem. Hy vond zich in de zestiende game terug op 040. werkte twee setooints weg. ma maakte toen een dubbele fout. Thung begon steeds beter te draaien. Zeven games achtereen werden zijn prooi van 2—2 in de tweede tot 3—0 in de derde- Zijn eindsprint was onverbeterlijk: drie aces achtereen, gevolgd door een winnende volley Vandaag mocht hij proberen de eer ste geplaatste speler uit het toernooi te verwijderen. Tom Gorman. de nummer elf is dan zijn tegerakan- der. "Ik heb hem één keer zien spe len. In de finale van Rotterdam. Hij serveerde toen goed en was razend snel. Ik zal eens bij Tom Okker in formeren hoe ik het beste tegen hem kan spelen". Tom Okker zelf had vandaag vrij Hij moet wachten op de uitslag van de partij Pattison—Metreveli om te weten wie hy in de achtste finales als tegenstander treft. Okker voelde zich niet al te zeer thuis op het volgepakte centrecourt. Bij de persconferentie na afloop ver- Wielrennen De Rotterdammer Bas Hordijk heeft zaterdag de wie lerronde van Kruiningen voor profes sionals uit een groepje van zes ren ners in de eindsprint gewonnen. De uitslag luidt: 1. Bas Hordijk (Rotter dam), 90 km in 2 uur 21 min. 13 sec.. 2. Nidi den Hertog (Ermelo), z.t., 3. Albert Seghers (Belg), z.t-, 4. Jan Serpenti (Axel), z.t., 5. Harry Bers- kens (Belfeld), z.t. 50 cc: 1. H. Rittberger (WDL), Kreidler. 9 ronden (69,34 km) 33.12,1 (gem 125.306 km-u). 2. Henk van Kes sel (Ned), Van Veen Kreidler, 33.26,5, 3. Jan Bruins (Ned), Ja mathi, 33.31,1, 1, 4. Rudolf Kunz (WDL). Kreidler. 5. Stefan Dorf- linger (Zwi). Stand wereldkampioenschap: 1. Van Kessel, 42 punten, 2. Bruins en Rittberger 23, 4. Kunz en Bu- scherini (Ita), 20, 6. Graf (Zwi) 17. 350 cc: 1. Giacomo Augostini (Ita), Ya maha, 16 ronden (123,27 km) 49.36.5 (gem 149.093 km-u), 2. Dieter Braun (WDL), Yamaha, 49.56,4, 3. Patrick Pons (Fra), Ya maha, 50.15,6, 4. Billie Nelson (Eng), Yamaha, 5. Pentti Kor- honen (Fin), Yamaha, 12. Boet van Duimen, Yamaha, 15. Wil Hartog, Yamaha. Snelste ronde: Agostini in 3.02.8 (151.728 lom-u). Stand wereldkampioenschap: 1. Agostini 60 punten. 2. Pons 26, 3. Rongerie (Fra) en Braun 22. 5. Mortimer (Eng) 18. 6. Rutter (Eng) 16. 250 cc: 1. Walter Villa (Ita). Harley Davidson, 16 ronden. (123,27 km) 50.23,0 (gem 146.799 km-u). 2. Bruno Kneubuhler (Zwi). Yama ha, 51.06,6, 3. Kenny Roberts (VSt), Yamaha. 51.07.2, 4. Patrick Pons (Fra), Yamaha. 5. John Dodds (Aus). Yamaha. 15. Wil Hartog, Yamaha. Snelste ronde: Roberts in 3.05,8 (149,278 km-u: nieuw baanrecord). Stand wereldkampioenschap: 1. Villa, 30 punten, 2. Kneubuh ler 24, 3. Pons 18. 4. Kassner (WDL), Williams (Eng) en Mor timer 15. 125 co: I. Bruno Kneubuhler (Zwi), Ya maha, 14 ronden (107,86 km-) 46.27,2 (gem 139.370 km-u), 2. 46.27,2 (gem 139.370 km-u), 2. Otello Buscherini (Ita), Mal an- ca, 46.33,5, 3. Kent Andersson (Zwe), Yamaha, 46.34,9, 4. Gert Bender (WDL), eigenbouw, 5. Jos Schurgers (Ned), Bridgestone. SnefLste ronde: Angel Nieto (Spa) Derbi, in 3.13,5 (148.338 km-u: nieuw baanrecord). scherini 32, Nieto en Kneubuhler 27, 5. Reitmaler (Oos) en Gus- tafsson (Zwe) 15. 500 cc: 1. Giacomo Agostini (Ita), Ya maha. 16 ronden (123,27 km) 48. 54.6 (gem 151.217 km-u), 2. Teu vo Lansivuori (Fin), Yamaha. 48.57,8, 3. Phil Read (Eng), MV Augusta, 49.23,0, 4. Gianfranco Bonera (Ita), MV Augusta, 5. Charlie Williams (Eng), Maxton. Op een ronde: 11. Piet van der Wal, Yamaha. Snelste ronde: Agostini in 2.59,8 (154,260 km-u: nieuw ronderecord). Stand wereldkampioenschap: 1. Bonera, 45 punten, 2. Read 35, 3. Lansivuori 32, 4. Agostini 30. 5. Barry Cheene (Eng) 22, 6. Wil liams 18. Zijspanklasse: 1. Klaus Enders-Ralf Engel- hardt (WDL), Busch-BMW, 14 ronden (107,86 km) 47.54,7 (gem 135,066 km-u), 2. Rolf Steinhau- sen-Karl Scheurer (WDL), Ko- nig, 48.11,9, 3. Siegfried Schauzu- Wolfgang Kalauch (WDL). BMW 49.22.9, 4. Heinz Luthringshauser- Hermam Hahn (WDL) BMW 5. Werner Sch war zei-Karl-Heinz Kleis (WDL). Konig. Snelste ron de: Enders-Engelhardt in 3.21,2 137652 km-u: nieuw record). Stand wereldkampioenschap: 1. Schauzu-Kalauch 60 punten, 2. Schwarzel-Kleis 45. 3. Luthring- hauser-Hahn 44, 4. Enders-En gelhardt 42, 5. Steinhausen- Scheurer 30, 6. Wegener-Jacob- son (WDL), BMW, 19. Tom Okker. "Wie weet klaarde hij de baan langzaam te hebben gevonden, waardoor de bal, wanneer Drysdale serveerde, hoog opkwam". Voor mij mag de bal lie ver laag blijven, dan heb ik er beter oog op", aldus Okker, die al wat Brits is op het hart trapte door het spelen op gras uit de tijd te verklaren. Het duurde enige tijd voor Okker het technische surplus, dat hij heeft ten opzichte van Drysdale, in cy- fers kon uitdrukken en helemaal overtuigend werd het nooit. Hy be gon met het sterkste punt van de Amerikaanse' Zuidafrikaan cnder schot te nemen: de dubbelhandige backhand. Resultaat: een verloren eerste set. Maar de 33-Jarige Drysdale had niet de kracht door te gaan. "Hij werd moe", zou Okker later zeggen. "Dat wordt hij tegen mij altijd". In het midden van de tweede set bracht Okker zijn gevaarlijkste wapen in de strijd: de backhandreturn rechtuit. Drysdale capituleerde ogenblikkelijk. Wel ging hij er in het begin van de derde set tot vermaak van het pu bliek met Okker's racket vandoor, toen deze bij een korte sprint in het net verward raakte. Maar gevaar lijk was hij niet meer. Okker leek alsnog op weg naar een snelle zege. Maar na 2—0 in de vierde set stokte ook bij hem even het ritme. Drysda le kwam langszij, maakte ook nog 3— 3 en werd toen uitgeteld. "Alles bij elkaar ben ik toch niet ontevreden", aldus Okker. "Mijn eerste service ging redelijk goed. Dait is van het grootste belang tegen een speler als Drysdale. Want Je weet dat hij op de tweede bal aanvalt". Over zijn verdere kansen: "Ik zit nu bij de laatste zestien, dus zijn er nog maar vijftien man overwie weet". Uitslagen DAMES ENKELSPEL TWEEDE RONDE Tine Zwaan (Ned)G. Coles (En geland) 6—3, 5—7, 6—2. Kerry Mel ville (Eng.)—T. Tenny (VS) 64, 6— 1, Virginia Wade (Eng)—J. Antho ny (VS) 7—5, 6—3, Kazuko Sawa- matsu (Jap) Juli Heidman (VS) 6—4, 6—4, Helga Masthof (Wdl)— Joyce Hume—Williams (Eng.) 9—8, 6—4. HERENENKELSPEL TWEEDE RONDE Thung (Ned.)—Mayer (VS): 8—7, 6—2, 6—3, Okker (Ned.)—Drysdale (ZA) 4—6, 6—3, 6—3, 6—3, Panatta •Tt)Proisu (Fra.) 6—4, 7—5, 4—6, 6—2, Villas (Arg.)—Riessen (VS) 7— 9, 6—1, 6—4, 3—6, 6—1, Pattison (Rho—Johansson (Zwe.) 6—2, 6—3, 6—4, Orantes (Sp)—Roche (Aus) 2 6, 5—7, 7—5. 6-4, 8—6. Pilic (Joeg.) Dibbs (VS) 6—4, 8—6, 6—4, Fillol (Chi.)Ganzabel (Arg.) 6—4, 6—3, Schakers tijdens Olympiade op de vijfde plaats NIOE Door in de laatste ronde van de Schaak-Olympiade met 2-2 geiyk te spelen tegen Hongarije is Nederland in de eindrangschikking op de vyf de plaats terecht gekomen. In deze laatste wedstrijd is fel gevoch ten. Hongarije kon door een over winning Nederland nog voorby ko men en heeft alles geprobeerd om dit doel te bereiken. AUe vier partyen werden in eerste instantie afgebroken in posities waarby de remises, die tenslotte te voorschijn kwamen al waarschijnlijk waren. Timman had tegen Portisch in een toren-einspe! 'n klein voondeel. maar nauwelijks serieuze winstkansen. Donner moest tegen Sson verdedigen, maar had weinig reëel gevaar te duchten. Ree had de gehele party tegen Ribli moeilijk gestaan en Enklaar had tegen Forintos in tijd nood enkele malen een duidelijke winst gemist. De eindstand is: 1. Sovjet Unie 46 2. Joego Slavië 37.5 3. Verenigde Staten 36,5 (groter aantal matchpunten) 4. Bulgarije 365 5. Nederland 35,5 6. Hongarije 35.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14