Poppe is in Engeland geen toevals-winnaar ORGANISATIE FAALT WEER Frisol-renner 'gewoon' de sterkste Gijs van Lennep zesde De Ronde in cijfers TriJs Cees Priem loopt bij val tijdens eindsprint breuk in bekken op Telegram aan Fischer MAANDAG 1 JULI 1974 PAGINA 13 Plymouth Henk Poppe, pas 21 jaar, heeft geschiedenis geschreven in de Ronde van Frankrijk. Hij werd niet alleen de renner die het eerste echte criterium in de Franse Ronde won, hij was bovendien de machtige triomfator van de eerste rit die de Tour in Engeland heeft gereden. Henk Pop-pe was zo blij met zijn ritzege dat hij er balorig van werd. Na de huldiging zette de met miss Plymouth vereeuwig de renner een beker omgekeerd op het hoofd. Henk Poppe heeft het "gat" gevonden en snelt naar de finish in Plymouth. Voor de meet al kan hij de armen in de lucht gooien. Er is geen twijfel mogelijk: Poppe gaat winnen. i TWEEDE ETAPPE 1. Henk Poppe (Ned. Liebregts) S.53.44 (3.53.24 met bonus) gem. snel heid 42,022 km. u., 2. Jacques Esca- lassan (Er. Houd') 3.53.44 (3.53.29), 3. Fabriek Seircu (Bel® CribSlori) 3.53.44 1(3.53.34) 4. Gerben Karstens (Ned de Muer) 3 53.44 (3.53.39) 5. Herman v. Springel (Belg v. Vaerenberg) 3.53.44 6. Piet v. Katwijk (Ned. Liebregts) 3.53.44, 7. Cees Priem (Ned. Lie bregts) 3.53.44 8. Miguel Maria Lasa '(Sp. Burrutia) 3.53.44 9. Barry Ho- ban (Eng. Caput) 3.53.44 10. Van Roosbroeck (Belg v. Vaerenberg) 3.53.44. Van Looy (Belg Schotte) 3.53.44 12. Gualazzini (It. Cibiori) 3.53.44 13. Rouxel (Fr. Plaud) 3.53.44 14. Baert (Belg v. Vaerenberg) 3.53.44 15. Eddy Merkx (Belg Albani) 3-53.44 Bal (Ned Caput) 3.53.44 25. Vianen (Caput) 3.53.44.26 Allan (Austr. Lie bregts) 28. Hulsenbosch (Ned. Lie bregts) 35. Wim Prinsen (Ned. Lie bregts) 44. De Vlam (Ned. Liebregts) 54. G. Kneteman (Ned. Caput) 65. Den Hertog (Ned. Liebregts), allen in dezelfde tijd als de winnaar: 3.53.44 DERDE ETAPPE: 1. Sercu (Bel.-Cribori) 190 km. in 4.45.57 met tijdsvergoeding 4.45.37, 2. Delepine (Fra.-Cadiou) 4.45.57 met tijdsvergoeding 4.45.42, 3. Piet van Katwijk (Ned.-Liebregts) 4.45.57 met tijdsvergoeding 4.45.47, 5. van Roos broeck (bel.-van Vaerenbergh) 4.45.57, 6. Esclassan (Fra.-Plaud) 4.45.57, 7. Mourioux (Fra.-Caput)8. Hoban (Eng.-Caput) 9. Cees Priem l(Ned.-Liebregts), 10. Mintkiwicz KFra.-Stablinski), 11. van Looy (Bel- Schotte). 12. de Meyer (Bel.-Schot- te), 13. Parecchini (Ita.-Cribori)14. Herik Poppe (Ned.-Liebregts)15. Blocher (Fra.-Lapebie) Ex aequo 26. het peloton, onder wie: Pedor den Hertog (Ned.-Lie bregts), Henk Prinsen (Ned.-Lie bregts), Donald Allan (Aus.-Lie- bregts), Lorenzo Aliamo (Ita-Lie- bregts), Gerrie Knetemann (Ned.- Caput), Cees Bal (Ned.-Caput) al len in dezelfde tijd als de winnaar. 100. Wil de Valm (Ned.-Liebregts) 4.53.23, 112. Gerard Vianen (Ned.- Caput) 4.53.23, 125. Albert Hulzen bosch (Ned.-Liebregts) 4.53.23. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Bruyere (Bel.-Albani) 12 uur I 13 minuten en 59 seconden, 2. Merckx Bel.-Albani) op 2 sec., 3. Karstens '(Ned--de Muer )op 15 sec., 4. Van Springel (Bel.-van Vaerenbergh) op 20 sec., 5. Gualazzini (Ita.-Cribio- ri) op 33 sec., T. ex aequo: Manza- neque (Spa.-Moreno) en Sercu (Bel. Cribiori) op 34 sec., 8. Agostinho (Por.-de Muer) op 41 sec., 9. Hoban Eng.-Caput) op 43 sec., 10. Dan- guillaume (Fra.-Plaud) op 48 sec., 11. Thevenet (Fra.-Plaud) op 51 sec., 12. Pollentiers (Bel.-Schotte) op 51 6ec., 13. Fedor den Hertog (Ned.-Lie bregts) op 53 sec., 14 Gerrie Knete man (Ned.-Caput) op 54 sec., 15. La- sa (Spa.-Barrutia) op 54 sec., 18. Cees Priem (Ned.-Liebregts) op 56 sec., 23 Henk Poppe (Ned.-Liebregts) op 59 sec., 74. Piet van Katwijk (Ned.-Lie bregts) op 1.19, 75. Don Allan (Aus.- Liebregts) op 1.19, 83. Henk Prinsen (Ned.-Liebregts) op 1.23, 91. Cees Bal (Ned.-Caput) op 1.33, 106 Gerard Vianen (Ned.-Caput) op 8.40, 107, Wil de Vlam (Ned.-Liebregts) op 8.41 110. Albert Hulzenbosch (Ned.-Lie bregts) op 8.45, Lorenzo Alaimo (Ita- Liebregts) op 8.53, Wim Prinsen [(Ned.-Liebregts) op 13.52. j PUNTENKLASSEMENT 3. Sercu (Bel-Cribiori) 56 pnt., 2 Karstens (Ned-De Muer) 52, 3. Pop pe (Ned.-Liebregts) en Bruyère (Bel- - Albani) 36, 5 Van Springel (Bel- van Varenbergh) en Van Katwijk DNed-Liebregts) 35, 7. Esclassan (Fra-Plaud) en Gualazzini (Ita-Cri- biori) 34, 9. Merckx (Bel-Albani) 26, 10. Delepine (Fra-Cadiou) 23. PLOEGENKLASSEMENT 1 Albani 36.43.31 uur. 2. Cribiori 36.43.41, 3. Van Vaerenberg 36.44.01, 4. De Muer 36.44.09, 5. Plaud 36.44.20, 6. Liebragts 36.44.31. Zege Schuiten in Rocourt ROCOÜRT Roy Schuiten, de winnaar van Olympia's tour door Nederland en de Ronide van Enge land, zegevierde zaterdag in Rocourt bii Lujk in een internationale tijdrit voor amateurs. De Zandvoortse cou reur, die binnenkort prof wordt, leg de de 36 kilometer af in 48 minuten en 22 seconden. De Belg Bomans eindigde op 2 minuten en 26 secon den als tweede. Aad van den Hoek (Ned.) bezette op 2.45 de 4e plaats. Madera zonder een bal te slaan kampioen AMERSFOORT Bram Madera uit Leiden heeft gisteren het heren enkelspel van de b-kampioenschap pen tennis van Nederland gewonnen zonder een bal te slaan. De Leidse districtskampioen, die lid is van Roo- denburg moest om twee uur aantre den tegen de Utrechter Otto Blom. Op het afgesproken tijdstip liet Blom verstek gaan. Hij verscheen pas twee uur later, waardoor hij reglementair verloor. ZELTWEG De Fransen Henri Pescarolo en Genard Larrousee heb ben met een Ma tra de 1000 kilometer van Zeltweg (Oostenrijk) gewonnen, de zesde race voor het wereldkam pioenschap merken. Gijs van Len nep kwam met zijn Zwitserse part ner Herbert Mtiller niet verder dan de zesde positie. De 1000 kilometer van Zeltweg heeft niet. zoals verwacht, de dub bele overwinning voor Maitra opge- Voor Priem waren de gevolgen het ernstigst. Gisteravond werden van hem in het ziekenhuis van Saint Malo röntgenfoto's gemaakt. Met een breuk in zijn bekken moest de Ne derlandse kampioen in het zieken huis achterblijven. De andere drie konden na behandeling naar hun hotels, Piet van Katwijk met acht hechtingen boven zijn linkeroog. De valpartij van gisteren was een rechtstreeks gevolg van een falende organisatie. De Tour, die tot voor kort kon pratgaan op perfecte afzet tingen, is niet langer een gebeurte nis waarin de renner centraal staat. De organisatie draait om geld en dat lijkt het enige dat nog belangrijk is. Felix Levitan verkocht zijn circus aan Engeland en dwong zijn kara vaan tot urenlange reizen per vlieg tuig en bus. De mecaniciëns moesten na de ritten van vrijdag en zaterdag in de late avond hun werk doen aan boord van de veerboot. De 20.000 toe schouwers in Plymouth hebben de renners als circuspaarden hun ron den op het circuit zien maken, maar 24 uur later was niemand ter plekke om er voor te zorgen dat de eind sprint voor de artiesten veilig zou zijn. Lering De Tour lijkt te groot om lering te trekken uit wat eerder dit seizoen gebeurd is. Cyrille Guimard brak de ku*t 2JULI- 5e ETAPPE y 165km Id ".^DIEPPE rBRACHY UBOLBEC.88km Le Havre B ROUVIUE L'EVÉQUE k- heuvel 4 e cabIffiO levend. Het heeft er overigens wel lang naar uitgezien, maar dn de laat ste ronden moesten de Fransen Jean Pierre BeOitöise en Jean Pierre Janier naar de pits en verspeelden zodoende hun tweede positie aan de Alfa Ro meo van de Italianen Andrea de Adamnch en Carlo Faoetti. Gijs van Lennep en Herbert Müller vertoefden in de eerste fase nog in de kopgroep maar hun Oarrera-Turbo kon de Matra's en Alfa Romeo's bij lange niet volgen. door een botsing met een fotograaf in Bandol in de rit Parijs—Nice zijn pols, omdat er niet voor een goede afzetting was gezorgd. De or ganisatie faalde opnieuw in zijn werk tijdens de Midi Libre. Een auto kon in Valras op het parkoers blijven staan, op de meters waar de renners voluit sprintten. Joop Zoetemelk on dervindt nog steeds de gevolgen van die nalatigheid, de Belg Pol Lannoo wordt nog in een ziekenhuis ver pleegd. Cees Priem was het slachtoffer van Saint Malo. De Nederlandse kampioen ligt met een breuk in het rechtergedeelte van het bekken in het ziekenhuis van Saint Malo. Hij zal daar tenminste nog twee dagen moeten blijven, voor hij met een am bulance-auto naar Zeeland kan wor den teruggebracht. Hij is de derde vooraanstaande renner, die zijn sei zoen vergald zag door nalatigheid van de organisatoren en de Franse politie. Het ongeluk van Priem spreekt ex tra aan omdat hij enigszins ge spannen naar de ronde was vertrok ken. Zijn vrouw Marjan verwacht in de komende veertien dagen de eerste baby. Het moet natuurlijk wel van grote invloed zijn op de komende prestatie van de Frisol-ploeg, die in de eerste dagen van de Ronde van Frankrijk het bewijs heeft gegeven van de kwaliteit van de Jonge gene ratie van Nederlandse profs. Juist na het succes van Poppe komt de te genslag extra hard aan. „Ik voelde", vertelde Piet van Katwijk, „dat er wat ging gebeuren". Cees Priem die door de andere renners maar net kon worden ontweken, was niet in staat te spreken. De pijn, en de zekerheid dat deze goed begonnen ronde voor hem was afgelopen, sloten de mond van de toch al weinig spraakzame Zeeuw. Van Katwijk: „Midden in de sprint keek in een flits naar voren. Ik zag die cameraman staan. Ik had kans om te winnen. Eerlijk. Maar op dat moment sloeg de angst in mijn be nen. Ik durfde niet meer door te zetten om Delepine voorbij te komen. Ik hield in. Sprinten heeft zijn nor male risico's. Dit was zelfmoord ge weest". Paniek Onmlddeliit na. de valpartij brak Henk Poppe was geen toevallige winnaar van de etappe over bijna 164 kilometer, die eindigde in een massale eindsprint. Hij was gewoon de sterkste in het slotgevecht waarin hij met zovel macht Karstens, Es classan, Sercu en alle anderen ach ter zich hield, dat hij al voor de streep zijn armen in de lucht kon gooien Er was geen twijfel. Frisol, cp het laatste moment inge schreven in de Ronde met 'n ploeg die eigenlijk voor deze Tour nog niet klaar leek, heeft zijn gezicht laten zien Voor zover het de lange renner uilt Overijssel betrof, niet alleen een tamelijk zelfverzekerd, maar ook 'n slim gezicht. Poppe vond aan de uiterste linkerkant van de weg in Engeland rijdt men tenslotte links helt gaaitje diait Patrick Sercu, aam het wiel van Merckx, openliet. Pop pe: "Ik had in de laatste ronde het idee gekregen dat Merckx en Sercu elkaar in de eindsprint bepaald niet zouden tegenwerken. Zij hadden zo veel zit/ten pralten onderweg, dat het gewoon niet anders kon. Op het mo ment dat ik Sercu links voorbijging, schreeuwde hij naar Merckx: "Pas op links". Toen Merckx de weg wil de afsluiten, was ik er al door". Met zijn overwinning van zater dag heeft Poppe tevens het Neder lands kampioenschap van Cees Priem "bevestigd" Temidden van Kanovaren Tijdens Internatio nale kanowedstrijden in Belgrado is de Nederlander Arend Bloem met Lo Jacobs dit weekeinde in de K2-10000 meter als vierde geëindigd. Dit was de beste prestatie van de Nederlandse kanovaarders. De wedstrijden golden als voorbereiding op de strijd om de wereldkampioenschappen, die in ok tober in Mexico wordt gehouden. paniek uit. De agenten, die hadden toegestaan dat de fotografen en ca meramensen de brede weg vlak voorby de streep tot een moordende trechter hadden versmald, begonnen op slag de weg schoon te vegen. Zelfs Jacques Goddet, de bejaarde tour-directeur werd ruw in de hek ken gesmeten. Voor Cees Priem, die onmiddeliyk op bevel van de vroe gere Tour-arts Pierre Dumas op een brancard in de ambulance werd ge legd, was het allemaal te laat. Zijn debuut in de Tour de France was afgelopen op de vierde dag dat er werd gereden. Voor de ploeg had hij 1200 franken (byna 700 gulden ver diend), hy stond op de zestiende plaats in het algemeen klassement op minder dan een minuut van gele trui drager Jos Bruyère en Eddy Merckx. Het weekeinde is bepaald door twee eindsprints. In Engeland noch in Bretagne zyn er in de kilometers, die aan de sprints voorafgingen schok kende dingen gebeurd, in 350 kilo meter wedstrijd heeft geen renner, geen groepje, een voorsprong van meer dan enkele honderden meters kunnen nemen. Er is by vlagen zeer hard gereden, maar de werkeiyke stryd ontbrandde slechts op de plaatsen waar extra seconden waren te verdienen. Zowel by de premie sprints als in de slotgevechten strijdt Merckx mee. Het ïykt erop alsof hy zyn ploeggenoot Bruyère zo snel mo gelijk uit de trui wil ryden. Het heeft er evenzeer de schyn van dat hy iedere seconde wil meepakken op weg naar zyn vyfde overwinning in de Ronde van Frankrijk. Het is in ieder geval zeker dat zyn vazallen en hy zelf tot nu toe de koers vast in handen hebben. De kleintjes on dervinden het voortdurend. Fedor den Hertog ervoer het gisteren toen hy met zeven anderen weg was. Vrij wel voortdurend op kop sleurend, sloeg hy een gat van ruim 30 se conden. Toen berustte hy in de on wil van voornamelijk de Molteni's. Hy heeft in ieder geval aangetoond dat zyn ploeg niet uitsluitend uit sprinters bestaat. Zyn duidelyk groeiende vorm wettigt de verwach ting, dat naast de geslepen „vete raan" Karstens en de sprinters van Frisol meer Nederlanders een rol zullen spelen in deze Ronde van Fankrijk. de sterkste concurrenten heeft hij aangetoond dat in de ploeg van Piet Liebregts tenminste één sprinter zit van grote klasse. De ploegleider was zaterdagmiddag dolgelukkig met het bewijs dat Poppe leverde. Hij heeft ook bewust gewerkt naar deze pres tatie. Voor de start deelde Liebregts zijn renners mee dat voor deze etap pe niet de gebruikelijke overwin ningspremie van 1000 gulden aan de normale prijs zou worden toege voegd, maar dat hij het dubbele be drag beschikbaar zou stellen. „Leuk natuurlijk," vond Poppe, „maar ik heb niet voor dat geld ge sprint. Ik weet van mij zelf dat ik in een normale sprint tegen ieder een kan rijden. Ik heb nog niet de ervaring mee te bQJijven gaan als er aan alle kanten wordt geduwd en getrokken. Op de ruime weg hier kon je Je eigen sprint rijden. Dat ik zo ver ben gekomen heb ik voor een be langrijk deel te danken aan Wim Prinsen, die er erg veel aan heeft gedaan om mij voor in het veld te houden". Net is op het ruime circuit van Plymouth overigens geen gemakke lijke dag geweest. De koers ,die aan vankelijk tamelijk rustig was. ont wikkelde zich geleidelijk tot een fa natiek gevecht om de seconden tijdsvergoeding. In twee premie- sprints wierpen MercxkKarstens en Hoban zich in de slag alsof het een wereldkampioenschap gold. In de eindsprint waar twintig secon den waren te verdienen, wilde nie mand ontbreken. Het was geen toe val dat Frisol in het laatste gevecht het best was vertegenwoordigd. De ploeg heeft vertrouwen. Vlak achter Poppe vlogen Van Katwijk (Zesde) en Priem (zevende) over de streep. Net als vrijdag is er verdiend en dat kan alleen maar bijdragen tot een verdere verbetering van de al goede stemming in de ploeg. Henk Poppe noemde het na afloop toch een zware koers. „In het begin mag het dan niet al te moeilijk zijn geweest, in de finale werd verschrik kelijk hard gereden. Je moest voort durend vechten om voorin te blijven. Toen het gelukt was tot de laatste kilometer, was ik alleen nog maar bang voor Patrick Sercu"". Het door de renners weinig ge waardeerde uitstapje naar Engeland had een duidelijk Nederlands karak ter. Gerben Karstens greep namelijk de groene trui door zijn derde plaats in het eindgevecht van zo'n dikke honderd renners. Hij had bovendien in de etappe ook nog tien seconden veroverd in de premiesprints waarvan hij er een won en dat betekende dat hij steeg naar de derde plaats in het algemeen klassement. „In deze eind sprint had ik weer de gele trui kun-' nen pakken." zei Karstens. „Ik zat in een redelijke positie voor de eind sprint. maar ik heb opnieuw gemerkt dat het zonder hulp van ploegmaten erg moeilijk is te winnen". Gerben Karstens was een beetje teleurgesteld. Het verhinderde hem niet onmiddel lijk na het passeren van de eind streep, terwijl beiden nog in volle vaart waren, Henk Poppe een feli citerende hand te drukken voor zijn eerste grote overwinning bij de pro fessionals. Amerikaanse Greenwood zwemt naar wereldrecord SANTA CLARA De 16-ja rige Heather Greenwood uit Cajlifornië heeft tyüens interna tionale zwemwedstrijden te San ta Clara met een tyd van 4 min. 17.33 sec. een nieuw wereldre cord gevestigd op de 400 meter vrye slag diames. Het oude re cord stond sindls 23 augustus 1973 met 4.18.07 op naam van de Amerikaanse Keena Roth- haanmer. Heather Greenwood waa in haar recordrace ruim twee se conden sneller dan Sihirley Ba- bashoff (4.19.94), de winnares van de 100 meter vrye slag in 59.0 sec., op welllk nummer ove rigens de Nederlandse Enith Brigiitha Én de series de beste tyd had gemaakt: 58.69 sec. Zy Startte echter niet in de finale op de 100 meter vrij om zich ge heel te kunnen instellen op de finale 100 meter rugsüag, waarin zy als beüangrykste tegenstand ster zou ontmoeten de Canade se wereldrecordhoudster Wendy Cook. Enüth Briigitha is er niet in kunnen slagen Wendy Cook te verslaan. De Canadese zege vierde in 1 min. 5.73 sec. Enilth Brigitha finishte als tweede in 1.06.19 en als derde tikte aan die Amerikaanse Marian Graham in 1.07.43. De Nederlandse rugslagzwem- mer Karim Ressang reikte min der hoog. Hy eindigde op de 100 meter in de finale als zesde in 1.01.49, na in de serie 1.01.26 te hebben gezwommen. Enith Brigitha tikte als vierde aan op de 20Om vrye slag in 2 min 6.76 seo. Ook voor de ove rige twee Nederlandse deelne mers aan deze wedstrijden, Jose Damen en Karim Ressang, was gisteren geen succes weggelegd. Karim Ressang eindigde op de 200 meter rugslag heren als vyf de in 2 min. 12.87 sec. en op de 100 meter vlinderslag dames tik te Jose Damen als achtste en laatste aan in 1.06,65, terwyi zy op de 400 meter wisselslag da mes zevende werd in 5.12.74. SAINT MALO Het Frans-Engelse week einde van de Tour, dat zaterdag zo goed voor de Frisol-ploeg was begonnen, eindigde in een afschuwelijke deceptie. Cees Priem, ne gende in de eindsprint van de derde etappe, smakte vlak over de streep tegen het asfalt. Delepine was in contact gekomen met een cameraman, die zijn werk deed alsof er niet tachtig renners in volle sprint op de streep afkwamen. Priem kon een botsing niet voor komen, Van Katwijk en De Meyer vlogen over Delepine en de cameraman heen. Piet van Katwijk was één van de renners die was betrokken bij de massale valpartij in de slotfase van de derde etappe naar St. Malo. Van Katwijk liep een lelijke wond boven het oog op maar kwam er in vergelijking met Cees Priem nog goed van af .Priem moest van verdere deelneming aan de Tour afzien. NICE De internationale schaak telegram aam Bobby Fischer gezom- telegram aan Hobby Fischer gezon den en hem gevraagd zyn besluit af stand te doen van de wereldtitel te herzien. Fischer liet vrijdag telegra fisch weten dat hy het niet eens was met de regeling van de twee kamp om het wereldkampioenschap, die in 1975 gehouden zou moeten worden. Dit was voor hem een reden om zyn titel beschikbaar te stellen. De FIDE had besloten de tweekamp over maximaal 36 partyen te laten gaan waarby de speler die het eerst tien partyen wint zich wereldkam-* In het telegram dat de FIDE naar Fischer zond wordt een beroep op hem gedaan zyn wereldtitel volgens de regels te verdedigen. De inhoud „Uw professionalisme, strijdlust en buitengewone kundigheid hebben iedereen enthousiast gemaakt gedu rende de Jaren dat u er voor hebt gevochten wereldkampioen te wor den. Alleen door het verdedigen van uw titel kunt u de wereld uw ware kwaliteiten demonstreren"

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13