Fel Polen nog steeds zonder puntenverlies Jiddisch grapje van Michels Brazilië moeizaam langs Argentinië "Wij spelen het beste voetbal" I/MM 74 Kopbal van Lato velt Joego-Slavie LOTTO MAANDAG 1 JULI 1974 Je zit in Duitsland zo verstrikt in het web van het wereldkam pioenschap, dat Je van voren niet weet of Je van achteren getackeld wordt. Zo hoorde ik hier tot mijn verrassing dat elders in de wereld de Tour de France, de Asser TT en Wimbledon gewoon van start waren gegaan, of er niets aan de hand was. „Maar bestaat er dan nog belangstelling voor?", vroeg ik ontsteld. „Jazeker wel",— zei men mij, en om het mezelf met mijn eigen ogen te laten waarne men, zond de krant me zaterdag avond naar de kop van de Af sluitdijk, met de opdracht om om streeks zeven uur 's avonds via de Afsluitdijk richting Broek in Wa terland te rijden. Ik vond het een vreemde opdracht, maar u weet het: opdracht maakt macht, dus ik deed het. Wat me meteen al frappeerde, was dat er aan de Friese kant van de Afsluitdijk veel mensen ontspannen in het gras op de dijk zaten, hetzelfde bleek het geval te zijn bij Den Oever. En overal Door Nico Scheepmaker waar ik, op weg naar Hoorn, kruis punten passeerde, bleken zich kleine menigtes uit de omringen de dorpen verzameld te hebben. Ik zag zelfs iemand op een stoel zitten bij de afslag naar Midden- meer. Ook stond menige auto, met een compleet gezin erin, in da. berm van de Parallelweg met de neus naar het noorden gericht. Men wachtte kennelijk op iets. „Prins Bernhard", was mijn eer ste gedachte, want die was Jarig. Maar ik vergiste me, zoals ik al spoedig merkte. Men zat er om zich te vergapen aan de snelle, kleurig-gehelmde, in het leer ge stoken motorduivels die van de Asser TT terugkwamen. Blijk baar met een ontheffing van de maximumsnelheid op zak, scho ten ze mij voorbij, met hun neus op het stuur en hartelijk toege juicht door de bermtoeschouwers. Is het wonder dat die Jongens, onder zulke omstandigheden, de TT nog eens dunnetjes overdoen? Als Je zwaaiende mensen op de viaducten ziet, en boeren die sep tisch over het stuur van een fiets geleund staan, dan wil Je de snelheid nog wel even opvoeren merkwaardig eigenlijk: derde graads toeschouwers langs de weg om de tweedegraads toeschouwers te bewonderen die in Assen de eerstegraads coureurs hadden toegejuicht. Het lijkt me alleen wel een zegen voor de verkeers veiligheid dat de 20.000 k 30.000 oranje-supporters in Duitsland niet ook de behoefte hebben al voetballend via de autobanen naar Nederland terug te keren. Hup Holland gentinië weer twee vrije schoppen had benut, te antwoorden: "Dan moet hij dus van het veld af, voorda/t er een vrije schop gege ven wordt". Dat zou betekenen dat de aller eerste vrije schop die woensdag voor Brazilië gegeven wordt voor een overtreding tegen Rive- lino moet zijn, die mede daar door niet meer in staat zal zijn die vrije schop te nemen. Laten we hopen dat iedereen gelooft dat Neeskens een grapje maakte. Dat ook de scheidsrechter gevoel voor humor heeft, en dat Rivelino geen gevoel voor humor heeft. An ders zou hij wel eens de eerste kunnen zijn die de eerste vrije schop veroorzaakt. Tegen het ze re been van Neeskens. Scheurer Overigens zeggen die twintig free-kicks die we tegen de DDR veroorzaakten, mij dit keer niets. Nederland speelde absoluut niet hard. maar het had te kampen met de "Holland-feindliche" Zwit serse scheidsrechter Scheurer, die begon met tegen Van Hanegem te fluiten toen die echt niets deed (in de loop der Jaren heeft hij vooral tegen Van Hanegem een vete opgebouwd), en die in de rest van de wedstrijd zelfs de subtielste „overtredingen" van Nederland zag en bestrafte maar voor soortgelijke dingen van de Oostduitsers (uit balans brengen, blokkeren, etc.) nooit floot. In ieder geval blijkt er wel uit, dat voetbal op het ogenblik niet de alleenheerschappij heeft. Trou wens, het verschijnsel van de toe schouwers voor de toeschouwers, is niet alleen aan de motordui vels voorbehouden, de supporters van het Nederlands elftal hebben er ook mee te maken. Je bent de Duitse grens nog niet over, op weg naar Gelsenkirchen, of er staan op het viaduct groepjes mensen in oranje t-shirts en met de Nederlandse vlag te zwaaien. Verderop een groot spandoek: hup Holland. Tot vlak bij Ober- hausen roepen ze hoera bij het na deren van Nederlandse auto's. Ik knipper maar terug met mijn lichten, toch een beetje schuld bewust: zijn wij, 34 Jaar geleden wel even hartelijk geweest toen zij bij ons naar binnen trokken om de wereldbol te veroveren? Of zijn het helemaal geen Duit sers, zijn het Nederlandse gast arbeiders? Of is het misschien een propagandastunt van Maarten van Wamelen en Willem Duys, die een paar Sondercommando's naar de viaducten hebben gestuurd, om die voor oranje te veroveren en te bezetten? Free-kicks Nederland heeft zijn reputatie van het elftal met de meeste in houd en de meeste free-kicks ook tegen Oost-Duitsland weer weten te handhaven. Voordat gisteren de wedstrijd begon stond Neder land bovenaan met 86 overtre dingen, gevolgd door de Joego- slaven (84) en de Brazilianen (71). Het minste aantal free- kicks veroorzaakte West-Duits- land met 38 stuks. In de wed- strild tegen de DDR krijgt Neder land nog 20 overtredingen erbij. Tien voor en tien na de rust, to taal na vijf wedstrijden 106 over tredingen. Met deze nevenreputa tie van het Nederlands elftal was het van Johan Neeskens op zijn minst "onhandig" om op de me dedeling dat Rivelino tegen Ar- Willem van Hanegem: geen vriend van arbiter Schreuer. Geloof maar niet dat hij die in directe vrije schop tegen Jong bloed (te veel passen toen hij aangevallen werd) ook tegen de Oostdultse doelman Croy gege ven zou hebben. Integendeel, de Nederlanders belemmerden de keeper nooit bij het uitschieten, omdat bekend is dat Schreurer daar meteen tegen fluit. Blijkbaar voelde Scheurer, vlak na de aftrap voor de tweede helft, dat hij het ook weer niet te gek mocht maken. Cruijff werd op de linkervleugel aangespeeld, de rechtsbanck stond pal tegen hem aan, met een schijnbeweging glip te hij er langs, Scheurer floot on middellijk zeer nadrukkelijk, zag toen dat de bal door de Oostduit ser geblokkeerd was en over de zijlijn was gegaan en veranderde toen in 'n oogwen zijn beslissing in een ingooi voor Nederland. "Al te partijdig is buurmans gek", ctacht hij kennelijk bijtijds. Humor Rinus Michels, die steeds vro lijker en overmoediger wordt op zijn persconferenties, zei dat na de zege op de DDR in ieder geval vaststaat dat Nederland naar München gaat. Zaterdag (om de *»erde of vierde plaats) of zondag (om de wereldbeker) dat was nog de vraag. "Maar omdat we geen Joods elftal zijn, willen we best op zondag spelen", zei hij. Gelach. Ik zie het Helmut Schön nog niet zeggen .Alleen haalde Michels wel de zaterdag en de zondag door elkaar. Juist omdat hij geen Joods elftal heeft, bestaat er im mers geen enkele reden om niet op de sabbath te willen spelen. „Hoewel we als niet-Joods elftal geen enkel bezwaar hebben tegen het spelen op zaterdag, geven we toch de voorkeur aan zondag", had hij moeten zeggen. Misschien is Michels toch al wat te lang uit Amsterdam weg voor zo'n Jid disch grapje. Ontgoochelde Joegoslaven Frankfurt - Na afloop van het duel, dat Joegoslavië uit het we reldtoe rn ooi werkte en dat Polen doortocht verleende naar in ieder geval één van de finales in Mün chen, meende de Poolse coach Gorski, dat in de komende wedstrij den, met name in het duel tegen West-Duitsland van aanstaande wpt nggitf,.y.Lip pIorg ve^l„yrU&r ..va 1 Met een fraaie kopbal heeft de niet op de foto zichtbare Grzegorz Lato de winnende Poolse tref fer gescoord. Jerzy Gorgon maakt aanstalten om juichend weg te lopen terwijl doelman Enver Mario van Joego-Slavië verslagen op de grond ligt. spelen. Gorski: "Mijn team weet, dat nu is bereikt wat we ons tot doel hadden gesteld. Dit is het maximale: de tocht naar München. Ik zal voor aanstaande woensdag avond drie man waarschijnlijk gaan vervangen. Niet omdat ze te moe zijn, maar wel omdat voor hen wel licht de geestelijke druk te groot wordt." "Men moet niet vergeten", aldus Gorksi, "dat wij nu vijf wedstrijden op rij hebben gewonnen, dat een deel van de spelers zich daaraan ongetwijfeld optrekt, maar dat het voor sommigen Jongeren onder hen moeilijk zal zijn om al die succes sen te verwerken. Een wedstrijd rust zal hen daarom goed doen". De Joegoslavische coach Miljan Miljanic was duidelijk ontgoocheld. Het team dat in de openingswed strijd zovele verwachtingen had ge wekt moet nu naar huis en Milja nic kon dat maar moeilijk verwer ken. Over het feit dat hij zijn aan voerder Draigao Dzajic voor deze wedstrijd buitenspel had gezet wilde Miljanic nauwelijks iets zeggen. "Tussen Dzajic en mij is alles in orde. maar de taktiek voor deze wedstrijd, daarin paste hij niet. Ik had voor dP voetbal gedecreteerd, maar dat is slecht uitgepakt, omdat wij geen afmakers in de voorhoede hebben lopen en dat is bij voorgaande gele genheden ook al bewezen." De Joegoslavische rechtsbuiten Pet- kovic, die halverwege de tweede helft geblesseerd moest uitvallen: "Deze wedstrild hadden wil m-*-n winnen, zoals ook de party tegen West-Duitsland, toen ik er n1ef (j was. Wij spelen nog altijd het beste voetbal, dat durf ik gerust te zeg gen". .11# 12 3 Australië—Chili FRANKFURT En toen kwam Lato. Hij stapte naar voren om zijn zesde doelpunt in dit wereldkampioenschap te scoren. Op een manier, die zijn specialiteit is. Gadocha wipte de vier de hoekschop van Polen naar de dichtstbijzijnde hoek van het doelgebied. Twee Joegoslaven veerden omhoog, maar Lato was net iets eerder. Met genadeloze precisie kopte hij de bal naar beneden, in de doelhoek, die Maric onmogelijk nog tijdig kon bereiken. Omdat zó uit hoekschoppen bijna nooit wordt ge scoord, omdat niemand dat verwacht. Joegoslavië, da de 1-1 ruststand fu rieus gestart, leek het offensief van kort voor de pauze, dat de gelijk maker had opgeleverd, naar een zege te gaan verlengen. Talrijker nog dan vóór het pauzesignaal wa- Maar wie kan dan ook verwachten de Mties van Petkovic> gevaar. wat een Pools voetbale«tal in dit HJlter ook En datze«de eold voor Door Fred Racké wereldkampioenschap allemaal gaat doen? Talrijk waren de stemmen vooraf, die meenden, dat het lang zamerhand wel door de eigen ploeg opkomende vleugelverdediger Buljan aan de andere kant. Meer en meer manschappen moesten te- vermoeide, snel rug de ruimte pal vóór Tomas- isen overmande om vooral benen tussen zijn, die de Joegoslaven steken ais de Joegoslavische combinaties tot binnen het straf- in Frankfurt diende te bekampen. En even talrijk Iers, die dan ni al niet zo sterke verdediging van de WJl<Jer Olympische kampioen door de knieën zagen gaan. De Zweden En begrijpend knikten de kenners hadden de weg aangegeven, de Joe- als op de fel bevochten vierkante goslaven, geschrokken prestatie tegen West Duitsland den het werk afmaken. Maar het meters de aanvallen allengs wilder werden afgeslagen: zo kon het niet duren. Maar nog had Jan To- werd in Frankfurt 21. Voor Polen- maszwewski geen wonderbaarlijke En Lato scoorde zijn doelpunt, het reddingen hoeven verrichten. En beslissende, op het moment dat de nog konden de Polen hun verste voorspellers op het punt stonden stellingen met Lato en Gadocha be- hun gelijk te incasseren. zet houden, en nog was de afweer- slag, zoals de voetbalwereld zich die van Wembley herinnert, niet in vol le hevigheid gaande. Polen bestond wel degelijk en het was nog altijd niet geschrokken van de 1ste ploeg, die de Gorski-elf echt onder druk zette, terwijl nog geen doelpunten-voordeel was bewerkstel ligd. Polen, zo was bekend, kon bij voorsprong nog wel verdedigen, haalde dan altijd diep adem in het besef, dat een tegentreffer niet do delijk behoefde te zijn. Maar nu? Wel, nu was dat eigenlijk niet an ders. Alleen diende eerst nog die winnende goal te worden gescoord- Dat deed Grezegorz Lato, uit de hoekschop, die Gadocha uit één van de snelle uitvallen had overgehou- •den. En Polen had het alweer ge maakt. Na een eerste helft waarin de Joe goslaven zonder Dragan Dzajic. met Surjak nu op de vleugel en Asimovic als centrumspits, erg veel balbezit hadden gehad. Maar nauwe- lijks schietkansen. Met veel vloeien de combinaties in de opbouw, maar bijna nooit méér dan dat. Fblen gaf, als was dat totaal geen punt. het middenveld prijs als dat nodig was, maar het zorgde altijd wel voor het bezet houden van de voor posten. Het besloot net zo gemakkelijk dat middenveld met lange passes te gaan overbruggen, dan met combi naties een brug te slaan. Inder daad: een flexibel team. Met drie levensgevaarlijke spitsen, al kwam de voorsprong daardoor toch niet tot stand. Wel na een van de aan vallen, die toen nog redelijk in aantal waren, als antwoorden op de Joegoslavische druk en als afstraf fing van al te achteloos goochelen door de Balkan-sterren. Hoofdrol Deyna hield er een vrije schop aan over en Rudi Glöckner ging bij die gelegenheid een hoofdrol spelen. Een zeer goed optreden. Want toen iedereen zich nog met het afgeket ste schot bemoeide, zag Glöcknei een paar meter verder Karasi zijn tegenstander Szarmach zonder bal in de buurt tegen de schenen trap pen. En het oordeel was onverbid delijk: strafschop. Die Deyna benutte: 1—0. Nog vroeg genoeg in de wedstrijd om niet nu al de mentaal altijd al wat zwakke Joegoslaven uit balans te brengen. Maar genoeg voor de Polen om te voelen dat de successenreeks nog niet afgebroken hoefde te zijn. Uit dat oogpunt bezien, viel de Joego- lavische gelijkmaker ook nog op een gelukkig ogenblik. Toen er dan ein delijk ruimte was om de techniek aan te wenden, en daardoor in vrije positie te komen, scoorde Karasi: DDRW.-Duitsland ZaireBrazilië SchotlandJoegosI- BulgarijeNederland ZwedenUruguay ArgentiniëHaïti PolenItalië D jurgard.Hamb.SV J OestersHertha BSCj Grasshopp.Atvidab. SI. Bratisl.Kaisersl. AIK Stockh.Sp. Trn| De winnende getallen in de Duitse Lotto zyn: 13, 28, 30, 37, 43, 49. Reservegetal 1. Olympianummer 8162. 1-1. Maar toen was ook de rust nog maar een minuut verwijderd. Joegoslavië had Oblak al moeten missen hij was geblesseerd ver trokken en Jerkovic kwam invallen zodat een wissel in de pauze te riskant werd geacht. Dezelfde ploeg kwam nu de Polen nog wat verder terugdrukken. Een kwartier lang. Totdat de Lato-goal viel. En die „Joego's" afknapten, overtuiging gingen missen. Petkovic nog gewond zagen vertrekken. En nog altijd had onder de neerdreinende regen To- maszewski geen wonderen hoeven verrichten. Ook de Polen kwamen tenslotte aan wisselen toe: Deyna voor Domarski onder anderen. De vlaggen van de 20.000 Joegoslaven waren toen evenwel al bijna opgerold. Polen verdedigde nog wel voortdurend, maar wie de partij aanvoelde, be greep dat, hoe ongeorganiseerd het soms ook ging. de gelijkmaker zou uitblijven. Hetgeen gescchiedde. Een kwestie van gerechtigheid? Ach. men kan over dit Poolse elftal voort blijven twisten. Als een paal boven water is echter blijven staan, dat de dodelijk gevaarlijke aanvallen maar door heel weinig verdedigingen kunnen worden afgestopt. München bereikt. De drievoudige wereldkampioen heeft door in Han nover Argentinië gisteren met 2—1 te verslaan de wereldtitel in het be reik gehouden. Niet door voortref felijk voetbal, eerder in een zeker het eerste half uur vrij matige wedstrijd, waarin de Brazilianen door individuele prestaties juist iets beter waren dan hun tegenstanders. Coach Ladislao Cap had in verge lijking met de ploeg die met 0—4 van Nederland verloor zijn forma tie op vijf plaatsen gewijzigd. De ge schorst geweest zijnde Carlos Ba- bington keerde terug, evenals Brin- disi die slechts in de eerste wedstrijd van het toernooi een helft had ge speeld. Voorts had hij Galria Kem- pes tegen Nederland beiden wis selspeler en Barges in zijn elf tal opgenomen. De opzet van Cap was dat Brindi- si en Babington in het middenveld voldoende vrijheid zouden kunnen krijgen om de aanvallen op te bou wen. Brindisi, die al vele weken uit vorm is. kwam ook nu niet tot een glanzende prestatie. Daardoor stond de blonde Babington voor een heel zware opgave. De Argentijn speelde sterk, doch kon niet voorkomen dat het middenveld grotendeels in bezit kwam van de Brazilianen, die met dezelfde ploeg aantraden als vier dagen geleden tegen Oost-Duitsland. De individuele prestaties van spitsspeler Jairzinho, Paulo Caesar, de voortreffelijke opkomende Dir- ceu alsmede de verdedigers Pereira en Ze Maria maakten dat de Bra zilianen de wedstrijd in het met 38.000 toeschouwers nog niet voor tweederde gevulde Niedersachsen- stadion na het eerste half uur be heersten. Tot op dat moment had den twee heel voorzichtige ploegen eikaars sterke en zwakke punten af getast zonder enig initiatief te ne- Zonder de geblesseerde Jazolde bleef er van de aanvalskracht van Argentinië weinig over. Ook al om dat Kempes zich niet waar maakte en Balbuena te vaak terug moest om de verdediging te ondersteunen. Snel werd Ayala een eenzame figuur in de Argentijnse spits. Een snelle combinatie tussen Cae sar en Rivelino scheen de ontmoe ting na een matig eerste half uur in de 32e minuut al te beslissen. Een keihard afstandsschot van Reveli- no bracht de Brazilianen op 1—0. Argentinië dat nog geen redelijke aanval had kunnen opbouwen moest nu wel naar voren. Het succes bleef niet uit. Uit een vrije trap op de rand van het strafschopgebied scoorde Brindisi via de onderkant van de lat: 1—1. Na de hervatting werd het over wicht van de Brazilianen steeds na drukkelijker. Cap had, om de aanval te versterken, Houseman en Carras- cosa in het veld gebracht. Dat ging ten koste van de defensieve kracht. Maar Cap moest eenvoudig winnen, dat was zijn enige kans. Vanuit de verdediging werden de Braziliaanse aanvallen steeds weer opgebouwd. Het korte spel waarin de Brazilianen vrijwel constant vol hardden, bood weinig mogelijkheden. Wel werd de tegenstander terugge drongen, doch daardoor ontbrak te vens de ruimte om tot verrassende combinaties te komen. Toen de we reldkampioenen eindelijk de weg naar doelman Carnevan zochten over de vleugel kwam het succes. De vol komen vrijstaande Jairzinho kopte de voorzet van de opgekomen Ze Maria vijf minuten na rust hard in: 2—1. Ontmoedigd De beslissing was gevallen. Een ontmoedigd Argentinië heeft in dit Zuidamerikaanse duel nog wel wan hopig getracht aan te vallen, doch miste daartoe de Juiste spelers en de kracht. Als de formatie van CAP al eens gevaarlijk werd bleek de Ar gentijnse schutter na zijn solo niet meer in staat tot een gericht schot. Drie Argentijnse hoekschoppen in zes minuten gaven in de slotfase het vurige groepje supporters met de me terslange blauwwitte vlag achter 't doel van Leao nog even nieuwe hoop. Vergeefs. De man met het schot ontbrak ten enenmale in de Ar gentijnse formatie. Dit tegenspel gaf de Brazilianen zonder ook ver der maar in gevaar te zijn geweest alle gelegenheid de kleine, maar zo belangrijke voorsprong met succes te verdedigen. Hoog opverend kopt Jairzinho Brazilië naar een 2—1 overwin ning op het lange tijd taai tegenstand biedende Argentinië.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11