Michels? Die is toch veel te duur voor jullie Aanbod Espagnol voor Suurbier Rep: nog geen zin in Spanje Willem genoot zichtbaar van zijn eigen stemgeluid... Neeskens ('n wonder) schittert vanouds Cruijff tegen Truus van Hanegem: l/MM 74 Scorebord Gelsenkirchen Het wonder ge schiedde. Johan Neeskens schitterde toch weer als vanouds. Scoorde een magnifieke goal die Oranje in de sleutelwedstrijd tegen Oost-Duits- laird over de drempel hielp, heerste verder afwisselend op het midden veld en in de spits. Neeskens: „Toen ik vanmorgen op stond dacht' ik: dat wordt niets vandaag, ik speel niet. Sedert vorige week donderdag heb ik een hard nekkige pijn in mijn linkèrkuit. Wat het precies is, ik weet het niet. Dus moest ik vanmorgen nog een extra training doen. Ik moest er behoorlijk aan trekken. Voelde het bil elke stap. En toen vroeg meneer Michels me, kun je spelen. Ik zei Ja. omdat ik vond dat ik niet mocht ontbreken in deze wedstrijd. De eerste minuten dacht ik, dat wordt helemaal niets. Maar je loopt, Je spieren worden warmer, de pijn wordt iets minder, en dan schop Je er nog een in ook. Op dat moment is er helemaal geen pijn meer". Hij blijkt nog steeds te groeien, elke wedstrijd opnieuw. Hoelang kan dat nog doorgaan? Neeskens. lachend: „De druk is van me afge vallen en dat is natuurlijk heel wat. Ik heb geen financiële zorgen meer, de toekomst ziet er zonnig uit. Maar daarbij we zijn zo lang zamerhand met z'n allen in een echte WK-roes gekomen. Ie*s wat ik vroeger nooit gedacht he-i omHnt het in wezen zo'n nuch ter steüetje is. Maar nu. nu voelt een ieder van ons dat wat we hier meemaken een geweldige belevenis is, Dat publiek, die spanning, de aandacht, enorm allemaal". Hil is niet te spreken over de spel- wilze van Oost-Duitsland.Nee6kens „Ik kan niet anders zeggen dan dat er ferf gespeeld werd. Ze kwamen toch nooit. Ik begreep er niets van. Je hebt ze zien spelen tegen West- Duitsland, toen braken ze moedig uit. Je denkt dat wordt een zware dobber. En dan maken ze er niets- van". Haastig: „Niet dat je iets afldoet van onze prestaties. Het was toch lastig voetballen met al die gasten achter. Zoek maar eens een ope- nir"» Erg veel kansen hebben we eigenlijk niet gehad. Aflleeoi, die er waren werden benut, en dat is toch onze grote verdienste". MAANDAG 1 JULI 1974 jtÊÊÊÊÊKM Vele Nederlandse supporters waren vergeefs naar Gelsenkir chen afgereisd. In een tv-uitzending vrijdagavond was hen voorgeschoteld dat zij in het perscentrum van hotel Maritim nog gemakkelijk aan kaartjes zouden kunnen komen. Dat bleek niet het geval te zijn. Teleurgesteld en boos dropen zij weer af, waarbij sommigen hun woede op enkele glazen deu ren van het hotel koelden. Gelsenkirchen Het kwam na af loop bij Johhnie Rep uit de grond van zijn hart: „Zo'n stelletje la faards als die Oostduitsers heb ik nog nooit meegemaakt. En doordat ze zo ontstellend angstig speelden, verknoeiden ze ook alles voor het publiek. Wat hebben de mensen nou vandaag gezien? Toch vrijwel niets." Ook Johnnie Rep was gisteren overigens niet in staat om veel te laten zien. De Ajacied, aan wie de Spaanse Journalisten hardnekkig blijven vragen of hij toch geen zin heeft om naar Spanje te komen: „De goser die ik tegen had bleef de hele wedstrijd op m'n lip zetten. Ik kreeg geen centimeter ruimte. En verder werd ik erg weinig aange speeld. Dat viel overigens te begrij pen. De mensen die bij ons het spel maken, een Cruijff en een Van Ha- negem. bleven ditmaal vrijwel con stant op links." Overigens kreeg Johnnie Rep giste ren toch nog een klein kansje op zijn vijfde treffer dit toernooi. Hij: „Die eer dat Neeskens op links was doorgebroken. De bal sprong toen van Nees z'n voet af en kwam bü mij terecht. Ik had een aardige mogelijkheid op een doelpunt. De llende was alleen dat ik dan links had moeten schieten en met dat GELSENKIRCHEN Plotseling ben je weer even dat Amsterdamse jochie van heel vroeger. Onder de indruk, enthousiast en dankbaar. Johan Cruijff, aanvoerder van Oranje en assistent van de supervisor Rinus Michels (of omgekeerd): "Dat publiek. Je rekent op een aanhang van 3000 man, je neemt rozen mee om het neutrale deel op je hand te krijgen, en dan zitten er plotseling toch 30.000 supporters. Dat weet je niet als je het stadion binnenkomt. been ben ik niet zo sterk. Toen zag ik echter Rensenbrink opkomen en schoof hem de bal in de voeten. Ik had er geen spijt van. Robbie maakte er een goal uit". Woensdag in het Dortmunder West- falen-stadion tegen Brazilië. John nie Rep: „Ik zie er een beetje te genop. Die Brazilianen blijven slim me vogels, en stel dat het ze gelukt om er eentje bij ons in te pompen, nou, dan wordt het ongetwijfeld een hels karwei om terug te slaan. Want reken er maar op dat ze dan met elf man gaan verdedigen. En verdedigen kunnen ze. Nog beter dan de DDR." Toch zal dg Ajacied niet tevreden zijn als Nederland volgende week zaterdag in München moet spelen. Om de derde en vierde plaats dus. Hij„Nee, nu we eenmaal zover zijn gekomen, nu het zo goed gaat. zal ik een derde plaats bepaald on bevredigend vinden. Nee. we moeten in de finale. En dan het liefst te gen West-Duitsland. Want de Polen vind ik levensgevaarlijk." Tot slot nog even over de Spaanse journalisten die hem zo graag in him land zien: „Ik zeg op het ogenblik maar steeds tegerf die kna pen: „Ik ben voor dit avontuur nog een. beetje te Jong. Wacht maar even af. En eerlijk gezegd, zie ik me er nog eens terechtkomen." Supervisor Rinus Michels was na het treffen tegen Oost-Duits- land al weer met zijn gedachten bij de volgende tegenstander: Brazilië. Waarschuwend hief hij de vinger om de drievoudige wereldkampioen toch vooral niet te onderschatten. Het Oran je-legioen echter twijfelt piet: "We gaan naar München en we winnen daar de finale. Wie er anders over denkt is een druiloor." Koen Verhoef schitterde weer eens met opmerkingen, die een normaal denkend mens niet zou kunnen maken, maar dat neemt niet weg dat er weer vrolijk werd gevoetbald en na- Door Pim Stoel GROEP A: Gelsenkirchen: Nederland Oost- Duitsland 2—0. Hannover: Brazilië Argentinië 2—1. Stand: Nederland 2 2 0 0 4 6—0 Brazilië 2 2 0 0 4 3—1 Oost-Duitsland 2 0 0 2 0 0—3 Argentinië 2 0 0 2 0 16 GROEP B Frankfurt: Polen Joegoslavië 2—1. Dusseldorp: West-Duitsland Zwe den 42. Stand: West-Duitsland 2 2 0 0 4 6—2 Polen 2 2 0 0 4 3-1 Zweden 2 0 0 2 0 2—5 Joegoslavië 2 0 0 2 0 1—4 Lato topscorer DUSSELDORP Dank zy het winnende doelpunt voor Polen in de wedstrijd tegen Joegoslavië heeft Grzegorz Lato alleen de leiding geno men op de lijst van de topscorers in het toernooi om de wereldkampioen schappen. Lato maakte voor Polen zes doelpunten. Direkt daarachter komen zijn landgenood Szarmach, met vijf treffers, en John Rep met vier. De topscorers lijst ziet er na de gisteren gespeelde wedstrijden voor de tweede finaleronde als volgt uit: 1. Lato (Pol» *6 doelpunten: 2. Szar mach (Pol) 5; 3. Rep (Ned) 4: 4. Bajevic (Joe), Rivelino (Bra), Nees kens (Ned), Deyne (Pol) en Edström (Zwe) 3. 9. Houseman (Arg), Yazal- de (Arg), Breitner. Müller, Overath (Allen WD1), Sanon (Hai), Cruijff (Ned). Jordan (Sch). Jairzinho. Val- domiro (beiden Bra), Karasi (Joe) en Sandberg (Zwe) 2. Autosport De Britse Peter Gethin heeft gisteren op het circuit van Monza met een Che vron B 26 de Lotterierace voor for mule 5000-wagens gewonnen. Hij legde de 40 ronden (231,5 kilometer) af in 1 uur, 5 minuten, 57,8 secon den, hetgeen een gemiddelde snel heid betekent van 210,298 km per uur. De Belg Teddy Pilette, eveneens rijdend in een Chevron B 28, werd tweede op 35,5 seconden voor de Brit Bob Evans, die met een Lola 1,38 ttinuten moest toegeven. Je hoort wed veefl geschreeuw, maar dat kan van alles zijn. Maar dan het Wilhelmus. De eerste regel wordt altijd gemist. Maar dan komt de tweede. En dan denk je, Godzij dank, ze zijn toch gekomen. Ze zijn inderdaad gekomen, bij tienduizenden. Gelokt door berich ten over teruggeven kaarten die morgen bij het Maritiemhotel zullen worden verkocnt. Ze staan de avond tevoren afl in de rij, ze kleumen in de regen, ze uggen in slaapzakken gehuld in de lobby van het hotel. En dan blijken er de volgende dag slechts 40 kaartjes* leverbaar. "We zijn verraden" De aasgieren zien hun kans, strij ken neer temidden van de verla- nenden. "Kaartje meneer, bitte. 250 Markj ss maar". Ze worden geofferd, bij tienduizenden, die Marken, ge woon omdat je erbij geweest moet zijn daar in West-Duitsland. Maar er zijn er ook die het handig oplos sen. "Geef mij er maar vijf. Alstu blieft 50 Mark. Te weinig Wat te weinig! Polizeü" Hazepad Waarna de zwarthandelaar angstig het haeepad kiest en de slimme Hol lander grinnikend afreist richting Parkstadion. Om Oranje aan te moedigen, datzelfde Oranje dat drie weken geleden nog werd uitgefloten tijdens de laatste oefenwedsrijd. De steun en het geloof van het legioen is onvoorwaardelijk. "We gaan niet alleen naar München, we winnen de finale. Wie er anders over denkt is een druiloor". Mompelt Johan Cruijff: 'De ver antwoordelijkheid wordt steeds gro ter. Wat er nu van ons verwacht wordt is haast niet op te brengen". Zij inbreng in de beleidslijn van Oranje wordt' steeds groter. Hij is het die de ochtend van de wedstrijd sanen met de supervisor op het trainingsveld coeldjkt hoe Neerlands hoop in bange dagen, Johan Nees kens, geflankeerd door Wim Suur- bier, drie kwartier lang spritjes trekt en gloeiende kogels afvuurt. Michels: "Ju''le staan er naast he ren, bewijs me maar eens dat je fit genoeg bent om erin te komenV. Later, veel later, als alles achter de rug is, als het lege stadion wegdoe zelt in een grauwe schemering, maakt, hij zijn angsten openbaar. "Neeskens een kuitblessure. Suur- bier een knieblessure. Daar sta je dan vlak voor de sleutelmatch uit de tweede rende. Normaal laat je op de dag van zo'n wedstrijd natuur lijk geen spelers meer trainen. Maar ik mo?st *weten of het ging. En zij moesten het weten. Rijnscheuten Suurbier en Neeskens klemmen de kaken op elkaar, telkens als de pijnscheuten door hun geblesseerde ledematen flitsen. Want ze willen erbij zijn, omdat het nu eenmaal Johan Neeskens loopt juichend terug nadat Rob Rensenbrink 20 heeft gescoord. Een ontgoo chelde DDR-doelman Croy kan de bal uit het net gaan halen. tuurlijk niet werd verloren. Wat hadden we anders ver wacht? Zeg nou zelf. Het gekke is, dat iemand die zich niet bepaald verwant weet met het doeltrappen ("Daar moet-ie in, in dit doel", aldus Koen) zich tijdens het WK er voor gaat interesseren. Ik ook dus. Dat betekent wiebelen op de stoel, dat betekent even goed zenuwachtig tevoren iedereen die het beter weet vragen wat de kansen zijn, hoe het fiesiekvan Johan en Jo han is en dat betekent meteen een grote "kennis van zaken" hebben. Maar nu Nederland eigenlijk constant wint (de brilstand te gen Zweden vergeten we na tuurlijk) is die nervositeit weg. Verdwenen. Het zou dieptriest zijn, wanneer we geen wereld kampioen worden. Dat kan niet en als je erover begint, kijken de ware kenners je aan met een blik vol ver achting en haat. Nederland is kampioen en heeft de cup. Dat hébben we vanaf de tribunes geregeld kunnen horen en daar héb je je bij neer te leggen. Dat lied klonk zo'n keer of acht. Het aloude Hup-Hol- land-Hup" werd winnaar met 13 uitvoeringen, terwijl de "Zil vervloot" op mijn turflijst twaalf keer werd aangestreept. Het Wilhelmus werd ook roe rend meegezongen, de tranen van Jan Jongbloed stroomden weer over de wangen (of was het de regen?) en van tussen de wenkbrauw van Wim van Hanegem klonk een fraaie te nor. Willem genoot zichtbaar van zijn eigen stemgeluid. "Ten faveure en ten voorde le" van de nietkijker (om we derom Koen Verhoef maar weer eens te citerenwas het gazon van het stadion door weekt met water. Slidings en vrachtige balletten heb ik op ie kleurenbuis aanschouwd. Ik heb geen gele kaart gezien en dat was juist ook. De scheids rechter tijdens dit sleutelduel was zeer coulant. Althans dat heb ik me natuurlijk weer la ten vertellen. Ik kan niet aan de indruk ontkomen dat Koen Verhoef met pijn en moeite het schrif telijk examen humor-A heeft gehaald. Het diploma "fijntjes opmerkenop het juiste mo ment" heeft echter nog niet tot successen geleid. Vandaar dat ik Theo Koo- men zo vreselijk mis. Die man beleeft het spel helemaal. Hij praat de speler moed in en vertrouwen. En dat heb ik. gis teren erg gemist. Maar ja. Theo is weggekocht door een nvmnasiumdirecteur en daar doe je niks tegen. Ook al is de bal rond. Ook al wreef Rinus rich weer tevreden in de han den. PAUL WOLFSWINKEL van zo giroot belang is allemaal, om dat er gewonnen moet worden. En er wordt gewonnen. Jammer, is al leen dat het loon van de angst niet aan de Buschner-selectie wordt uit gekeerd. Omdat Oost-Duitsland de schade in deze voor hun bescha mende wedstrijd met man en macht weten te beperken tot twee goals Winnen van Oranje, dat kan niet, zo lijkt het uitgagspunt bij voor baat. Maar een grote nederlaag, een vernedering wat betreft de nuchtere cijfers zal het niet worden. Rinus Michels schampert naafloop: "Verge leken met Oost-Duitsland speelt Italië puur aanvallend voetbal En een matige vertoning dus maar. Maar mijn ploeg heeft de moeilijk heden goed opgelost, de schaarse kansen feilloos benut." Later, vertrouwelijk: "Als kijkspel was het natuurlijk beneden peil wat de Oostduitsers presteerden. Maar voor een coach, ach, je zit op de bank, je kan er weinig meer aan doen, Je weet dat ze Je zullen op vangen zoals ze dat tegen West- Duitsland hebben gedaan. Rustig laten komen en dan een genadeloze tegenstoot, en dan kom je ineens met 1-0 voor. Dan denk je, nou moeten ze om. nou wordt het aanvallen geblazen, nou zal blijken of je defensie onder druk ook blijft functioneren, en dan, dan komt er niets. Geen of fensief, niets. Dan haal je toch on willekeurig even opgelucht adem." Wenkbrauwen Hij is weer in topvorm tijdens de gebruikelijke seance na afloop. Fronst de wenkbrauwen wanneer een Westduitse reporter opmerkt dat Cruijff in deze wedstrijd toch een minder vooraanstaande rol gespeeld heeft dan in de vorige tegen Argen tinië. Zegt dan: „Ja en daar zal hij flink voor gestraft worden." De finale in het Olympisch stadion in München. Aanvoerder Cruijff kan er niet onderuit, het moet haalbaar zijn. „Omdat we toch het beste voetbal spelen." Hij hijgt en hij puft. Kampt met een snerpende Koest. Speelde desondanks weer een wereldpartij voor als het moest achter als het nodig was, en vaak op het middenveld, om even uit te blazen, zegt hij zelf. De Barcelona-vedette. kraaiend van pret: „We beleven het toch alle maal maar. Hoe kom Jè als verguis de voetbalnatie bij de laatste vier van een wereldtoernooi terecht. Al lereerst zorg Je ervoor dat het thuisfront nergens meer op rekent via een aantal mislukte oefenpartij en. Je stelt als bondscoach een man aan die twee keer in de week moet afreizen naar Spanje omdat hij twee bazen dient. Je laat de vrouw een paar dagen overkomen in het trainingskamp omdat dat zo gezellig ls, je begint het toernooi met een gelegenheldsdoelman, een gelegen heidslibero en een gelegenheids coor- stopper. En dan loop je gewoon door naar de laatste vier. Zo gaat dat." Ach meid Truus van Willem hoort het alle maal aan. Roept dan: „Dankzij Mi chels. Johan. En Michels. die komt volgend Jaar naar Feyenoord en dan winnen wij driemaal de Euro pacup." Cruijff vriendelijk: „Ach meid, die is veel te duur lie jül- De losse lijn wordt overigens onvei> biddelijk voortgezet. De vrolijke aanhang van de Oranje-spelers mag mee naar Hiltrup, de Cats zijn er, het feestgedruis is tot in de verre omtrek hoorbaar, de stemming 100 procent. Alleen de supervisor lijkt er met zijn gedachten niet helemaal bij. Die piekert nu al over Brazilië en hoe de confrontatie tussen deze twee toch aanvallend ingestelde ploegen zal verlopen: hoe hij de vr i j -schoptechniek van de Brazilia nen zal moeten pareren. Johan Neeskens komt overigens met de meest simpele oplossing. „Ge woon er voor zorgen dat meneer Rivelino al is afgereisd voordat de eerste vrije schop genomen wordt", concludeert hij droogjes. Gelsenkirchen Twee echte pa tiënten telde de Michels-formatie gisteren, de verkoudheid van Johan Cruijff daargelaten en ook de knie holteblessure van Robbie Rensen brink („Ik dacht ik zeg maar niets tegen Michels want ik wilde persé spelen" Michels: „Nee, dat van Robbie dat wist ik godzijdank niet"). Wim Suurbier, woensdag le lijk aan de knie geraakt: „Of ik meegedaan zou hebben als het een normale competitiewedstrijd bAd betroffen? Ja ik geloof toch wél. Omdat ik vind dat je altijd moet spelen als het kan. Maar van morgen in die extra training dacht ik wel even, Willem Jongen, waar begin Je aan want als je er straks weer een tik tegen krijgt dan mis je misschien de komende wedstrij den. Michels vroeg me of ik het wilde proberen. Ik zei, Oké. Hij zegt, maar ben Je 100 procent? Ik zei, ik ben het niet, maar ik word het nog wel voordat de wedstrijd begint Verduidelijkend: „Nee, geen prikken erin. Daar houd ik niet van. Het is gewoon een kwestie van je over zo'n handicap heenzetten. Daarbij, de andere spelers hadden gevraagd of Nees en ik als het even kon mee wilden doen. Zo'n verzoek mag je natuurlijk niet negeren." Hij heeft het momenteel fantastisch naar z'n zin in Oranje. Suurbier: „Logisch, want het gaat goed. Maar de sfeer is ook 100 procent. Zoals dat heel vroeger bij Ajax was zal ik maar zeggen". Ajax, de tanige rechtsachter beeft slecht nieuws voor zijn clubbestuur. Het Spaanse E] Espagnol uit Barce lona deed hem een aanbod. Suur bier: „Gisteravond kwam het bin nen. Ik kan 760.000 gulden handgeld krijgen, plus een vorstelijk jaarsla- ris. Nou is Espagnol geen topclub, maar toch. Ze winnen vaak van stadgenoot Barcelona. Daarbij, ik wil eruit. Iets anders meemaken, een ander land. Het hangt allemaal af van de vraagprijs van Ajax. Toen St. Etienne belang stelling had vroegen ze een miljoen voor mij. Dat is nogal wat. Maar lk heb gehoord dat ze aan Espagnol bediiidend minder vragen. Zoals het nu ligt zou er nog een verschil van anderhalve ton bestaan tussen dat gene wat Espagnol biedt en wat Ajax vraagt. Dat moet op te lossen zijn. En als het niet opgelost wordt ga ik naar de arbitragecommissie. Want ook Wimpie wil nu wel eens poen zien en Wimpie wil ook verandering van lucht".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10