Gele trui even naar knecht Bruyère Creygton te sterk voor Kruyt: 2-1 OKKER SLAAT ZICH IN TWEE ETAPPES NAAR DERDE RONDE De Ronde in cijfers Karstens: "Ik rijd niet met speciaal plan" SAINT POL DE LEON De gele trui die blonk, was gisteren voor Gerben Karstens aanleiding om afts ln zijn jonge dagen in de strijd te gaan. "Het is heel eenvoudig", ver telde hij. "Ik rijd deze tour niet met een speciaal plan. Ik heb helemaal niet gedacht dat ik dit jaar wel eens de groene trui binnen bereik zou kunnen krijgen. Ik rijd voor een rit. overwinning en vandaag heb ik de kans op de gele trui willen wagen. In tijdritten aan hat begin van een ronde kom ik gewoonlijk bij de eer ste tien, als ik vandaag twintig se conden in de eindsprint had kunnen pakken, was ik er heel erg dicht bij geweest. Merckx heeft (fait voorko men. Die was weer geweldig sterk en hij heeft ook een beste ploeg om zich heen." Knappe prestatie van Harald Pimt AMSTERDAM Op de Bosbaan te Amsterdam heeft de lachte skif- feu- Harald Punt (De Laak) tijdens de internationale sprint-roeiwedstr ij - den van Ango gisteravond verrassend ln het zware veld de Olympisch kam pioen, de Rus Jari Malisjev versla gen De tijd van Harald Punt over de 500 meter was 1.40.21, terwijl de toch zo sterk geachte Rus op bijna 2 seconden volgde als derde, achter Ver-voort van Nautilus. Elite twee zonder stuurman: 1. Laga 1-38.04; 2. Banolas 1.38.87: Elite skif: 1. Punt (De Laak) 1.40.21; 2. Ver voort (Nautilus) 1.41.52. Elite acht (Amstel Bokaal): 1 Triton/Okeanos 1.21.93; 2. OreaJ Triton 1.23 99 Elite twee met stuurman: 1 Laga 1.43.10; 2. Nereus Poseidon 1.43.66. Elite vier met stuurman: 1. Nereus 1.31.13; 2. Laga 13853. Senior A acht (hoofdnummer) 1. Aegir 15506; L Triton/Orca 12526 Ercole Gualazzini Merckx alweer onttroond SAINT POL DE LEON Jos Bruyère, de meesterknecht van Eddy Merckx, heeft gis termiddag de gele trui in de Rondte van Frankrijk overgenomen. Geleend na een razen de etappe over 144 kilometer van Brest naar Saint Pol de Leon, die met een snelheid van bijna 44 kilometer per uur werd afgelegd. Bruyère werd tweede in een groepje van drie (de anderen waren sprintwinnaar Gualaz zini en Van Springel), dat dtertjg kilometer voor het einde was weggesprongen. In de laatste kilometers heeft Gerard Vianen nog geprobeerd door een vlucht de vierde plaats te veroveren. Vlak voor de eindstreep werd hij teruggepakt door de massieve groep. Een andere Nederlandse gastar beider in Frankrijk, de sterk rijden de Gerben Karstens, won de sprint van het peloton voor de Belg Van Looy, Merkcx, Sercu en Van Katwijk, die daarmee de aanwezigheid van de Frisolploeg ook in de eerst» echte etappe aantoonde. Minder gelukkig was Kees Bal, die door de Spanjaard Ponton in het begin van de etappe in een valpartij werd meegesleept De Zeeuw moest, vier keer van fiets verwisselen, had daardoor herhaaldelijk moeite de groep bij te benen, maar slaagde er nog net in met het peloton in Saint Pol de Leon te arriveren Eddy Merckx zal ook dit jaar de gele leiderstrui niet van start tot finish dragen. In de eerste echte etappe al, moest hij het erehemd uitlenen aan zijn ploeggenoot en meesterknecht Jas Bruyère. Een feit dat de Belgische heerser niet over matig pijn deed. De trouwe vazal heeft al eerder van de goedertieren heid van de meester mogen profite ren, wat hem bijvoorbeeld aan het begin van dit seizoen de eerste plaats opleverde in de Omloop van het Volk. Merckx heeft er alles aan gedaan om te voorkomen dat de leiderstrui naar een andere ploeg zou gaan. On. derweg won hij de twee premie- sprints. Die leverden hem twaalf seconden vergoeding op en dot was voldoende om de "vreemden", die Tennistoernooi 'De Munnik LEIDERDORP De in het H.E.B. van het tennistoernooi De Munnik als finalist getipte Kruyt heeft het gisteren tegen Ton Creygton niet kunnen redden. Creygton, die er om bekend staat het liefst van de base line te opereren vond in Kruyt een tegenstander, die hier niet het pas sende antwoord op kon gpven. In plaats van zich meer op de aanval te concentreren ging Kruyt, die eerste klasse bij „Festina" speelt, meedoen met het spel van Creygton. In de eerste set kon Kruyt het nog op het nippertje redden en schreef hij dan ook weinig overtuigend de eerste set van deze partij op zijn naam. In de tweede set ging Creyg ton echter nog minder fouten ma ken en door op elke bal te lopen en ook nog te halen wist hij de tweede set met 108 binnen te ha len. Dit was duidelijk teveel voor Kruyt, want in de derde set kwam hij er nauwelijks meer aan te pas. Crevgton, die vooral met zijn ge sneden backhand veel resultaat had liep in één ruk door naar 6—0, waarna hij bijzonder verheugd de felicitaties van de sportief spelende K-uyt in ontvangst mocht nemen. Een andere bijzonder aantrekkelijke partij, die gisteren werd gespeeld was Schaaktitel voor Russen NICE De Sowjet Unie heeft gis teren voor de twaalfde achtereenvol gende keer de Olympische titel be haald in de schaakolympiade toen Rodolfo Cardoso van de Philippijnen opgaf in zijn partij tegen Boris Bij het begin van de veertiende ronde had de Sowjet Unie een voor sprong van zes punten op Joego Sla- vië en behoefde toen nog maar 2 punt om de titel meester te worden. Viktor Kortsjnoi speelde remise met Eugene Torre van de PhillippiJ- nen en Gennady Koezmin versloeg M. Bordonada, waarmee de Russen 1% punt hadden bemachtigd. Toen Cardoso op gaf was de zaak rond. Het Nederlandse team bezet bij het ingaan van de laatste ronde de ge deelde vierde plaats met Bulga rije. Nederland kwam gisteren tegen West Duitsland een 2—2 gelijkspel overeen (Kuypers won en Sosonko, Ree en Timman speelden remise) en won van Groot-Brittannië in de 13e ronde met 2^—1%. Jan Timman won van William Hartson, en Donner, Sosonko en Enklaar brachten het tot remise. De Fide heeft Gennadi Sosonko gisteren tot internationaal meester benoemd. Penningmeester Smit en secretaresse Ineke Bakker van de wereldschaakbond werden als zo danig herkozen. die tussen Marinus Brooshooft en de veelbelovende Onno Ruysenaars. In de eerste set van deze partij had Ruysenaars in het geheel geen moei te met de steeds oplopende Brooshooft want elke keer dat Marinus het net opzocht werd hij door de linkshandi ge Onno Ruysenaars op kans loze wijze gepasseerd. Hetgeen dan ook resulteerde in een setwinst van maar liefst 61. In de tweede set be gon Brooshooft echter meer greep op het spel van zijn tegenstander te krijgen en wist hij de hem aan het net geboden kansen met succes te benutten. Nadat de strijd uiteindelijk tot 54 in het voordeel van Broos hooft was opgelopen moest Ruyse- senaars afhaken en kon de goed spe lende Marinus naar 64 doorstoten. In de derde set kwam Ruysenaars duidelijk conditie tekort en kon hij het vaak hoge tempo dat hem door de steeds maar weer aanvallende Brooshooft werd opgelegd niet meer bijbenen. Zonder enige moeite wist Marinus zich voor de volgende ron de te plaatsen (6—0 voor Brooshooft) Heel wat makkelijker dan Ruyse naars en Kruyt had de Voorschoten- se Hans Keizer het gisteren tegen de steeds beter spelende Alfred Gele- vert. Zonder ook maar een keer wer kelijk in moeilijkheden te zijn ge weest kon de gebaarde en zoals altijd weer op vastheid spelende Keizer zich voor de volgende ronde plaat sen. In deze volgende ronde, die van daag op de banen van „de Munnik" wordt gespeeld ontmoet Keizer even eens een Noordwijker, maar ditmaal is dit de als eerste geplaatste Blom- mendaal. Het ziet er dan ook naar uit dat deze ontmoeting tussen de topspelers uit het district Leiden voor het nodige kijkgenot kan gaan zorgen. Een partij, die gisteren door weinig publiek werd gezien, maar zeker het kijken waard was, was die tussen Karin Braakman en Ineke v. d. Meer. Met een bijzonder goede start wist de veelbelovende Ineke te voor komen dat Karin in haar vertrouwde spel kwam; zij haalde de eerste set zonder haperen met 6—2 binnen. In de tweede set kwam Karin goed te rug en met haar vooral diepe spel wist zij in de tweede set, de strijd in haar voordeel te beslissen met 6—3. De laatste set, die eigenlijk de be slissing zou moeten brengen, werd een ware titanenstrijd. Op het nip pertje moest Ineke, die toch zeker wel kansen in deze set heeft gehad de partij met 7—5 in de beslissende set uit handen geven. TON CRéPIN. Wereldrecord SANTA CLARA De zestienjarige Heather Greenwood heeft gisteren een wereldrecord gevestigd op de 400 meter vrije slag tijdens internatio nale zwemwedstrijden in Santa Clara. Haar tijd was 4 min. 17.33 sec. Het dameswater-poloteam van LZ'86 is door een 410 overwinning op SZC twee wedstrijden voor het einde van de competitie, kampioen van de derde klasse C geworden. Op de foto (van Jan Hol vast): eerste rij v.l.n.r. Yvon van het Loo, Joke Erades, Karin de Vos, Lydia Vermont; tweede rij: Linke Vermont, Wil Kiemel, Monique van Leeuwen, Anke van de Geest en Van Zijl. in de proiloog op minder dan twinitag seconden van hem waren geëindigd, bulten het bereik van de eerste plaaits in heit klassement te brengen. De voornaamste concurrent voor Merckx was Gerben Karstens, die van het begin af attent is geweest en hoopte op basis van zijn goede tijdrit een kans op de trui te heb ben. Door de snelle sprints van Merckx onderweg werd Karstens die mogelijkheid ontnomen. Hij moest, als winnaar van de sprint van het peloton, tevreden zijn met de krui mels, nadat Bruyère, mede dank zij vijftien seconden bonificatie, het brood nam. Hoog tempo Het verlangen van Merckx om de trui de hele ronde te dragen, iets dat hem vorig jaar wel in Italië hikte, maar waarin hij in Frankrijk nim mer slaagde, heeft het beeld van de korte rit bepaald. Merckx en zijn ploeggenoten zorgden ervoor dat het tempo hoog bleef en de meute volgde de Modtenis. al ging het soms moei zaam. Vooral Cees Bal zat middenin de problemen. De Zeeuw werd al in het begin van de strijd door de Span jaard Panton betrokken in een val partij. Hij moest van fiets verwis selen, kreeg d efcweede van Hoban, die voor hem wat te hoog was, ging over op zijn eigen tweede fiets, ont dekte dat de versnelling niet goed werkte, en moest nog eens verwisse len. Alles bij elkaar kostte hem dat inspanningen, die zwaar wogen in 'n etappe waarin zoveel van de ren ners werd gevraagd. Kneteman, Ge net en Vianen deden er alles aan om Bal in de groep te houden. Het lukte. Al het werk verhinderde Gerard Vianen niet in de laatste kilometers nog een poging te wagen om beslag te leggen op een van ereplaatsen. Zijn verrassende demarrage reikte tot een honderd meter voor de eind streep. Toen viel het peloton op hem en langs hem. "Jammer", conclu deerde Vianen, "maar ik kan denken dat de eerste etappe in ieder geval een goede training is geweest. Eerst aan de staart van het peloton wer ken om Bal bij te houden en ten slotte nog in de aanval gaan. De heb niet stil gezeten." De slag zonder einde heeft een zware wissel getrokken op de "debu tanten" uit de Prisol-ploeg. Slechts twee keer verschenen zij nadrukke lijk in het beeld. Pedor dien Hertog was de eerste uit de groen-witte bri gade. Hij ging ongeveer halverwege de rit in de slag, maar vond onmid dellijk Bruyère en Karstens in zijn spoor. LONDEN Tom Okker behoort tot het handjevol gelukkigen, dat de laatste drie dagen de hardnekkige regen op Wimbledon te snel is af ge weest. In t^wee etappes werkte Ne derlands enige professional zich naar de derde ronde. Het gevecht dat,hij daarvoor moest leveren, gold meer de regen dan zijn tegenstander, de evenals Okker 30-jarige Szabolcs Ba- ranyi. De Hongaar heeft een rede lijke resultatenlijst. Op langzame ba nen, bereikte eenmaal de finale van het Europees kampioenschap en was zelfs bezig enige furore te maken als grasspeler. Hij won dit Jaar in de eerste ronde met speels gemak van de Franse routinier Pierre Barthes en bereikte vorig jaar op Wimbledon zonder de georganiseerde professio nals de laatste 16, waarna hem in vijf sets de pas werd afgesneden door Björn Borg. Maar gisteren had Okker meer te stellen met een andere tegenstan der: de donkere wolken, die zich voor de zoveelste maal samenpakten. Haastje-repje snelde Okker, die een paar uur eerder alleen even zijn racket had mogen uitpakken waar na hij weer moest terugkeren naar de kleedkamer, over de baan. Hij liet wat aces los, spon nog wat meer topspin in zijn forehand en gunde de Hongaar, die bij zoveel magisch kunnen ongelovig het hoofd schudde, weinig eer. Als het maar vlug ging. Maar w Okxer kon de regen niet voorblijven. Na 35 minuten, toen hij op het punt stond een memorabel record te vestigen voor de kortste drieset ter vafa de laatste jaren, verloor hij. terwijl de druppels begonnen te val len even de concentratie. Het stond toen 6—2, 6—2, 5—2. Maar de laat ste game kwam er niet uit. Bij het serveren moest Okker na 30—0 even terugvallen op de tweede bal. Vier niet te achterhalen passeerslagen schoten langs hem heen. Baranyi had kennelijk toch meer in zijn mars, dan eerder was gebleken. Terwijl de regen neergutste maakte hij ook nog zijn eigen service-game: 54. Toen stopte de scheidsrechter, het zeil ging over de baan. Een half uur later, toen het legertje terreinknech ten het zeil weer had weggerold, het net overeind was gezet en de daar toe aangewezen official de stoelen van de scheidsrechter en de lijnrech ters had drooggeveegd, trad Okker nog precies vijftig seconden op. Drie opslagen en een smash brachten hem het ene punt, dat hij nog nodig had. „Gelukkig dat het niet langer duurde", aldus de Nederlandse Ca nadees. „De baan was behoorlijk glad geworden. Ik kan eigenlijk nau welijks meer naar voren komen. Voor je het weet heb je op zo'n baan een been gebroken Het zou op grond van dit ene flon kerende optreden voorbarig zijn Ok ker tot een van de favorieten uit te roepen. Zowel Dennis Ralston op maandag als Baranyi gisteren be schikten niet over de capaciteiten om hem aan een zware test te on derwerpen. Nog altijd is daar de vraag of Okker in de korte setjes van het stedentennis niet verleerd heeft over de volle vijf sets te gaan. Het tennis, dat hij speelt, ziet er op zich zelf gezond genoeg uit, al heeft hij een enkele keer de neiging laat op te komen na de service. Maar er zullen betere spelers aan te pas moeten komen om uit te ma ken, wat Okker in deze vorm wer kelijk kan. Cliff Drysdale, zijn vol gende tegenstander, kan een toets steen zijn. De echte hardhitters komt Okker voorlopig niet tegen. New- combe, Smith en Ashe in ieder ge val niet voor de finale. Het had gis teren zelfs een haartje gescheeld, of de enig overgebleven man van de harde klap Jimmy Connors, die voor de halve finale tegen de winnaar van Nastase/Okker is geprogram meerd, zou zijn uitgeschakeld. Phil Dent, de eeuwige belofte van Austra lië, voerde de Amerikaanse num mer drie van het schema langs de voüe vijf sets. Bij 5—4 kon Connors de partij uitserveren. Hij miste en moest toen nog enkele malen serve ren om zelf tn de match te blijven. Pas in de zeventiende game kreeg hij zijn tweede doorbraak om daar na net zo overtuigend als zijn ver loofde Chris Evert de laatste game op te eisen. Met zijn tweeën hebben Chris en Jim net Centrecourt twee- eneenhalve speeldag bezet gehouden. Het programma heeft inmiddels een destreuze achterstand opgelopen. Een meisje als Tine Zwaan is in het enkelspel nog in het geheel niet in actie geweest. Rolf Thung wacht al vier dagen op het tijdstip dat hij tegen Alex Mayer kan aantreden. Tom Okker moet voor het bereiken van de finale ln zes dagen vier par tijen spelen: eerst tegen de gerou tineerde Amerikaanse/Zuidafrikaan Cliff Drysdale met wie hij een nieu we dubbelcombinatie vormt „Onge slagen nog", aldus Okker. „We heb ben precies één setje samengespeeld. Toen Marty Riessen in de Grand prix ging spelen, koos hij voor het hele seizoen Tom Gorman. Ik zat toen zonder partner. Hetzelfde bleek het geval met Drysdale. Een maand geleden hebben we besloten op Wim bledon samen te spelen". Okker heeft bij het WCT-toernooi van Amsterdam van Drysdale gewon nen, daarvoor had hij in Miami van hem verloren. „Een moeilijke tegen stander. Vooral door zijn dubbele backhand. Maar ik ken hem goed. Maar voor hem geldt natuurlijk dat hij mij door en door kent", zo rede neert Okker. EERSTE ETAPPE 1. Gualazzini (Ita, Cribiori) 35550, met bonificatie 3.25.10; 2. Bruyere (Belg, Albani) 3.25.31 met bon. 3.25.16; I 3. Van Springel (Belg, v. Vaeran- bergh) 3.2554, met bon, 35554; 4. Gerben Karstens (Ned, de Muer) 3.25.52, met bon. 355.57 5. Van Looy (Belg, Schotte) 3.25.52; 6. Merckx (Belg, Albani); 7. Sercu (Belg, Cr- biori); 8. Piet van Katwijk (Ned, Liebregts)9. Hoban (Eng, Ca/put); 10. Cees Priem (Ned, Liebregts); 11. Moltneris (Pra, de Muer); 12. Henk Poppe (Neid., Liebregts); 27. Albert Hulzenbosch (Ned, Liebregts); 40. Wil de Vlam (Ned. Liebregts); 41. Allan (Aus, Liebregts); 55. Alatmo (Ita, Liebregts)59. Gerard Vianen (Ned, Caput); 79. Henk Prinsen (Ned, Liebregts)80. Pedor den Her tog (Ned, Liebregts); 108. Cees Bal (Ned, Caput); 115, Gerrie Knete- mann (Ned, Caput), allen dezelfde tijd 355.52; 126. Wim Prinsen (Ned, Liebregts) 3.38.07. De Belg De Brauwere kwam na het sluiten van de controle bimmen en werd uit de strijd genomen. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Bruyère (Belg, Albani) 3.34.18; 2. Merckx (Belg, Albanii) op 16 sec.: 3. Van Springel (Belg, van Vaeren- bergh) op 26 sec; 4. Mamzaneque (Spja. Morena) op 34 sec; 5. Gua lazzini (Ita, Cribiori) op 39 sec; 6. Agostinho (Port. de Muer) op 41 sec; 7. Karstens (Ned, de Muer) op 42 sec; 8. Baert (Belg, van Vaeren- bergh) op 48 9©c; 9. Dangulllaume (Pra, Plaud) op 48 sec; 10. Thevenet (Pra, Plaud) op 51 sec; 11. Pollen- tier (Belg, Schotte) op 51 sec; J2. Pedor den Hertog (Ned, Liebregts) op 53 sec; 13. Lasa (Spa, Barrutia) op 54 sec; 14. Gerrie Knetemann (Ned, Caout) op 54 sec; 15. H^boh (Eng, Caput) op 55 sec; 18 Cttoa Priem (Ned. Liebregts) op 56 ser- 32. Cees Bal (Ned. Caout) ao 1 min. 3 sec; 64. Gerard Vianen (Ned. Caout) op 1.14: 67. WH de Vlam (Ned. T-1e- bregts) op 1.15: 82. Henk Poope Liebregts) op 119; 83 Albert bosch (Ned. Pebrwrts) on 1 "V "4. Mian (Aus. Ltebr®«?ts) on V" "'A Henk Prinsen (N«vl. I o 1.23; 104. AtMmo (Ha t.i^~ a 127: 107. Piet van 1. Liebregts) op 1.29: 128. wim Prin~a (Ned. Liebregts) op 13 52. Mierkcx stuurde Bruyère ook mee mts het avontuur dat Gualazzini en Van Springel opzetten toen er nog cwintlg kilometer te rijden was. Met een glimlach liet Bruyère het werk over aan de Italiaan en aan Van Springel. Omdat Gualazzini zijn ge vreesde scherpe sprint nriet te veel wilde afstompen, delegeerde ook hij een deel van het werk aan Van Springel. De Belg sloofde zich uit om seconden te veroveren. Daarin slaagde hij. maar afls loon voor zijn werk moest hij op de eindstreep Ercole Gualazzini en Joseph Bruyère laten voorgaan. de xee*.. 30 JUNI_.3e ETAPPE 190 km Overige uitslagen HERENENKELSPEL, TWEEDE RONDE: Ashe (VS)—Kakoelia (Su) 6—1, 6—4, 6—3, Orantes (SP)—Koch (Bra) 6—2, 6—4, 4—6, 6—2, Ismail El Shafei (Eg)—Fassbender (Wd) 7—5, 8—6, 5—4, Crealy (Austr.)— Hewitt (Z-Afrika) 2—6, 0—6, 6—4, 64, 64, Roche (Austr.)Alexan der (Austr.) G —6, 4, 4—6, 8—9, 6—3; Van Dillen (VS)—Elschen- broich (Wdld) 6-4, 7—5,6-4. DAMESENKELSPEL, TWEEDE RONDE: Rosemary Casals (VS)— Pamela Teeguarden (VS) 6—2, 9—8, Evonne Goolagong (Austr.)Ingrid Kloess (Wdld) 6—2, 6—4, Francoise Duit (Pr)—m. Siraooneacü (Roem) 6—2, 6-0. ShPOL PC ALL AC q SEMALO <^X>^SL SERVAN #0444VA... 1JULL Ae ETAPPE CAEN 1 k WWURKWL aJmortain -f^-'ffShHILAIRE; gh.MALÖ Tom Okker, die de regen te snel af was.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10