„We werken ons helemaal kapot" Ouders en wijkcomite stellen ultimatum bij opknappen school Verlenging, maar over de linkervleugel... Vakantie hoeft niet passief te zijn: er komt een jeugddorp Directeur Stadspost Leiden: VERKEERDE INDRUK STEEDS MINDER BEWONERS IN BINNENSTAD LEIDEN Ik kan u de uit slag niet vertellen. Natuurlijk wel van het Nederlands elftal, maar daarvan staat alles elders in deze krant. Evenwel niet van de „wedstrijd" met als in zet de wethoudersportefeuilles. Dat kan u misschien veel min der sohelen„ maar het is wel be langrijk, want het bestuur van deze stad in de komende Jaren hangt ervan af. Het bestuur, dat het dichtst bij u staat, dat u voor de helft zo leert een onderzoek niet vertrouwt, maar dat toch eigenlijk belang rijker is dan de resultaten van de groene mat. Ik kan de uitslag niet vertel len, want ik heb de tweede helft gemist van het wethoudersover- leg in het linkse kamp. Die twee de helft ging over personen en daar mocht geen publiek bij in tegenstelling tot de eerste helft, waarbij de raadszaal gister avond open stond. Buiben de „spelers" heb alleen ik een deel van het voetbal op televisie ge mist Eerlijk gezegd weet ik niet eens of er een uitslag te mel den valt. Ik heb veel laber dan de voetbalsamenvatting op tv ge wacht op een eventuele samen vatting \4m de Leidse tweede ^elft, die „captain" Hans van Dam me zou geven als daar voor aanleiding zou zijn. Er was kennelijk geen aanleiding en dat leidt tot de constatering, dat het overleg een verlenging heeft ge kregen. Misschien vergis ik me en wor den eerst de andere fracties in kennis gesteld van de besluiten in het linkse kamp. Toekomstig PvdA-raadslid Leo Meyer als propagandaleider bracht hij volgens velen zijn naam in de praktijk bleek gisteravond in eens een fatsoensapostel, toen hij stelde, dat eerst de andere fracties moeten worden ingelicht en dan de pers. Dat betekent eerst de toekomstige raad en dan het gewone volk zoals u en ik. Leo trok zich op deze stelling terug na 'een directe aanval van het CDA, verwoord in de giste ren in deze krant aangekondig de brief. De christen-democraten zorgden daarmee volgens PvdA- voorman Verboom voor een op zichtige opening voor discussie. De samenwerkenende en samen in goede sfeer vergaderen de fracties van PvdA en Progres sief Leiden (PPR-PSP-D'66) bleken niet te voelen voor zo'n spel in de breedte. Besloten werd de brief te beantwoorden na het verdere overleg, maar duide lijk werd, dat de linkse over winnaars vasthouden aan een links programcollege. Daaraan liet men geen twijfel bestaan. Verboom knalde in open doel: Leiden krijgt een links college en daarmee uit. Het CDA informeerde in de brief, ondertekend door het nieu we raadslid Bosch (AR) en de zittende en terugkerende raads- 1pden Driessen en Stroink (bei den KVP) en Vink <CH>. naar de waarheid van de berichten in de kranten suggestie van Meyer: verwijs ze naar het Leidsch Dagblad en sprak verwondering uit over het uit blijven van enig schrijven van de kant van de PvdA aan ande re fracties. Geconcludeerd werd, dat de PvdA wel contacten heeft ge legd: in de eerste plaats met Progressief Leiden en samen daarmee met de CPN. Doen de communisten mee met de aan val over links? Het bleef een vraag, hoewel de onderhande laars PvdA-ers Van Aken en Verboom en PSP-voorvrouw A. v. d. Zande spraken van een positief gesprek. Van Aken zou Tinus niet zijn als hij niet pre cies vermeldde met wie het ge sprek was gevoerd en exact hoe lang het heeft geduurd (twee uur en één kwartier). De CPN had moeite met de begrotingssi tuatie met of zonder tekort, ge westvorming, de ontwikkeling van de binnenstad waar het af sluiten betreft, het instellen van wijkraden ten opzichte van ac tiegroepen en het huurbeleid. De CPN-ledenvergadering heeft een kleine groep mandaat gegeven om hierover verder te praten en beslissingen te nemen. Het linkse kamp noteerde in dit stadium, dat de CPN meer bereidheid toont voor verant woordelijkheid voor het bestuur dan voorheen en dat eventuele geschillen niet tot bittere ver wijten in de raad zullen leiden. De CPN is „in" voor vooroverleg in de werkgroepen, die de pro gressieve fracties willen instellen met raadsleden en niet raadsle den. De CPN wordt naar mijn idee niet ten onrechte gezien als een versterking van de lin- eals een versterking van de lin kervleugel. Wie daarin op een vooruitgeschoven post komen? Dat bleef de vraag, want toen was het een wedstrijd zonder pu bliek, i-c. een toch wel nieuws gierige verslaggever. Die troostte zich met het weg lopen van enkele „spelers" om in de kamer van de stadhuisportier even te kijken naar die andere spelers op tv. 't Zal toch wel niet zo interessant zijn, denk je dan. Overigens een compliment voor het feit, dat de bijna com plete progressieve ploeg, die in Leiden wil gaan doelpun ten, aanwezig was. De .glazen" leren knikker was geen spelbre ker Na het bijwonen van het openbare gedeelte van deze vorm van wethoudersoverleg vind ik de zaak duidelijker dan vier Jaar geleden. Toen gebeurde alles achter gesloten deuren met naohtelijke persconferenties om in de „lange hete zomer" het kiezersvolk te informeren. „Goeie, oude tijd", maar met Gerard Cox krijgt die tijd toch van mij mooi de zegen na-na- na-na-na. Deze zomertijd zal le ren of Leiden hierop een glas kan drinken. HANS MELKERT ADVERTENTIE Kijk... en vergelijk VIEUX SUPERIEUR 11,50 uw prijs 9,95 MARTINI 6,05 uw prijs 4,95 GILDE PILS 24 pijpjes 12,72 uw prijs 8,50 Alléén ons filiaal HERENSTRAAT 6 is wegens vakantie GESLOTEN en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend. LEIDEN Traditiegetrouw zal ook dit jaar het terrein van het Jeugd dorp Zuid-West worden gebruikt door schoolgaande kinderen en peu ters. Het Jeugdvakantiedorp. Vanaf 1 juli tot en met 9 augus tus zal het terrein openstaan voor alle kinderen in Leiden in de leef tijd van 4 tot 13 jaar. Het terrein is geopend van 9.30-15 uur. De opzet is dit jaar anders en grootser. Er wordt zoveel mogelijk naar gestreefd de kinderen actief bij alles te betrekken en veel van hun initiatieven gebruik te maken. Pop penkastvoorstellingen zullen dan ook niet plaatsvinden. Als de kinderen er behoefte aan hebben zo'n voor stelling te zien, moeten ze zelf de pop pen, het verhaal en de "kast" ma ken. Op die manier proberen de or ganisatoren de passiviteit te bannen. Het Jeugdvakantiedorp wordt geor ganiseerd door de LJA en de vier club-buurthuizen in zuid-west en is in eerste aanzet bedoeld voor de kin deren uit die stadswijk. Dat neemt niet weg dat de jeugd uit andere de len van Leiden en buiten de stad niet welkom zouden zijn. Ervarin gen hebben geleerd, dat wanneer er aparte bussen vanuit bijvoorbeeld Leiden-noord komen, er weinig res pons bestaat. Een bepaald terrein van het ter rein zal worden ontzood, zodat er een zandveld komt. De kinderen kunnen daar met water lekker klie deren en modder maken, een gewel dige zaak, zeker voor de kleintjes. Het terrein blijft na de 9de augustus ook van zand. Er wordt hout geleverd voor klim toestellen, die ook door de kinderen zelf in elkaar kunnen worden gezet. Deze klimhekken blijven eveneens na de zes weken Jeugddorp staan. Er komt een bouwdorp, waar de vakantievierders zelf van alles kun nen vervaardigen, zoals hutten, bruggen enz. Voor de allerkleinsten is er een peuteropvang. Voor de eerste keer hebben de organisatoren dit gedaan. Van 's morgens half tien tot 12 uur zijn er voor hen ook van allerlei leu ke dingetjes te doen. Zo staat er een oud auto-wrak, is er een klein zwem badje, een zandbak enz. De peuters worden wel van de andere kinderen apart gehouden, om te voorkomen dat ze constant overal tussendoor lopen. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid om te verven, te kleien, pannekoeken te bakken en aan volksdansen te doen. Er worden speurtochten uitge zet en een Jeugddorpkoerier uitge geven, die ook door de kinderen zelf wordt volgeschreven en -gefotogra feerd. De kinderen kunnen zelfs met 'n bandrecorder 't terrein opgaan om op die manier interviews met elkaar te maken, die dan later via de om roepinstallatie worden uitgezonden. 40% van de activiteiten wordt door het ministerie van CRM gesubsi dieerd, de rest komt van de ge meente Leiden. De samenwerking tussen de deelne mende club-buurthuizen wordt erg goed genoemd; de inzet van alle mensen is tot grote steun geweest van de organisatoren. Tijdens de zes weken zullen onge veer 100 mensen met en voor de kin-: deren in de weer zijn. Er worden een kleine zesduizend kinderen ver wacht. j De GG en GD heeft gedurende de Vakantie een aparte EHBO-post op het terrein staan met gediplomeerd personeel. Wanneer het weer minder mooi is, zijn er twee uitwijkmogelijkhe den. De eerste is de kantine van VTL en de tweede is het clubhuis "De Klinker" aan de Berlagestraat. De toegang voor één bezoek be draagt f 1.-. Wanneer men een tien- rittenkaart koopt voor de kinderen, kost dat f7.50. De tienrittenkaart hoeft niet achter elkaar te wordeü gebruikt. Door John Kroon LEIDEN De achttien bezorgers van de "Stadspost Leiden" depone ren momenteel veertien vijftiendui zend poststukken in brievenbussen te Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest, ten dienstè van zo'n 26 tot dertig af zenders. Voorwaar geen geringe aan tallen, voor wie bedenkt, dat de Stadspost nog maar sinds begin mei van dit jaar draait. Directeur B. Ruben en zijn part time medewerkers zitten bijna letter lijk tot over hun oren in het werk. Een gesprek met hem wordt talloze malen onderbroken door het onver biddelijk rinkelen van de telefoon. Weer een klant die een paar honderd brieven heeft te bezorgen. Of iemand die de speciaal met het oog op de we reldkampioenschappen voetbal gefa briceerde postzegels wil bestellen. Hij kan ze krijgen en verzamelt daar mee niet alleen gloednieuwe zegels, maar spekt ook de kas van de arme Koninklijke Nederlandse Voetbal bond en draagt daarmee impliciet bij aan het bezit aan pecunia van "onze Jongens" in Duitsland. Daar zal Cor Coster, schoonvader van Johan Cruijff en vele anderen, wel voor zor gen. Toevallig heeft Ruben recent nog een gesprek met Coster gehad. Deze had toen net Neeskens aan Barcelo na verkocht. Maar dit terzijde. Postwet En hoe is dat nu allemaal geko men? Ruben vertelt: "In de krant las ik dat in Apeldoorn sinds vier Jaar een goed draaiende stadspost is. Dat leek me voor Leiden, met zoveel be drijven en instellingen ook wel aardig. Ik ben in Apeldoorn maar eens met de man die dat runt gaan praten". Dat was een half Jaar gele den. Ruben besteedde zijn tijd ver volgens aan een grondige studie van de Postwet, plaatste advertenties, wierf bezorgers aan (voornamelijk studenten en gepensioneerden) en stelde zijn bovenwoning Willem de Zwijgerlaan 389 als bedrijfsruimte ter beschikking. Zelf vond hij onder dak in Amsterdam. In het pand aan de Willem de Zwijgerlaan herinnert wat meubilair nog aan het huiselijk leven van vroeger. Voor de rest is het een en al post wat de klok slaat. We houden ons strikt aan de Post wet zegt Ruben, die vroeger als bouwkundig administrateur de kost verdiende. We bezorgen geen brie ven van persoonlijke aard. Dat mag alleen de PTT. Waarmee het over heidsbedrijf genoemd is, dat in de Stadspost een hinderlijke concurrent heeft gekregen. Opvallend in dit verband is dat ook gemeentelijke in stellingen als Euro Voorlichting en de Welzijnsraad tot de cliënten van de Stadspost mogen worden gerekend, naast een groot aantal bedrijven. We zijn twintig tot vijftig procent goedkoper dan de PTT, aldus Ru ben. En dat gaat op grote hoeveel heden natuurlijk aardig schelen. Bovendien wordt de post sneller be zorgd: Om twaalf uur moet alles binnen zijn. Dan bellen alle bezor gers of er nog iets voor ze is. En van af vier uur gaan ze bezorgen. En niet alleen, dat, maar partijen bo ven de 250 stuks worden bovendien afgehaald. Controle Toch werd er onlangs een smet op het werk van het particulier postbe drijf geworpen. In de Leiderdorpse Houtkamp werden drie plastic zak- Een huiskamer aan de Wil lem de Zwijgerlaan is omgetoverd tot -postkantoor (foto rechts). Di recteur B. Ruben (foto boven) heeft al een andere ruimte op het oog. (Foto's Jan Holvast) ken met stadspost gevonden. Ruben heeft er zich behoorlijk over opge wonden: Ik heb er expres voor ge zorgd, dat we overal controle-adres sen hebben, zodat ik 's avonds kan nagaan of de post bezorgd is. Maar dit was een bezorger, die ik al ont slagen had, omdat hij al niet voldeed. Ik vroeg nog aan hem: heb je die post nog bezorgd. En hij zei van wel. Maar hij had netjes alleen de controle-adressen eruit gepikt. Met de afzender van de desbetref fende post, Stichting Gezinszorg werd overigens, nadat de zakken op het postkantoor van de PTT wa ren afgeleverd, een schikking geslo ten. Het voorval lijkt de Stadspost vooralsnog weinig klandizie te heb ben gekost. Al meent Ruben met de huidige bezetting 25.000 stuks per week te kunnen bezorgen (en heeft hy al plannen om naar een ruimer pand te verhuizen). Ook zegt hij: Ik zit soms 's nachts de administratie te doen. We werken ons gewoon hele maal kapot. By sommigen is de indruk gewekt dat wy in ons commen taar over het wéthoudersberaad in de krant van gisteren PAK- fractieleider In 't Veld niet ge loofden waar het zyn ontken ning betrof inzake contacten met het CDA. Deze indruk was verkeerd. Redactie LEIDEN Het aantal inwo ners in de binnenstad is sinds 1 oktober 1966 gestaag gedaald, zo biykt uit een onderzoek, dat is verricht door het bureau Statis tiek van de gemeente. In '66 was er nog sprake van 19.074 inwo ners; per 31 december 1973 was dat aantal gezakt naar 14.607. In procenten uitgedrukt: een daling van 23,4. Het grootst was deze in Havenwyk-zuid (het gebied tus sen Herengracht en zyisingel), hetgeen veroorzaakt is door sane ring van vele huizen. Het totale aantal inwoners van Leiden is de laatste Jaren ook steeds minder geworden: van 102.534 in 1968 tot 96.822 in 1973. Uitsplitsing naar geslacht van dit laatste getal levert een zeer gering vrouwenoverschot op. In promille uitgedrukt: 508,7 vrou wen tegen 491,3 mannen. Twaalf- eneenhalf procent van de bevol king is 65 Jaar of ouder. „Ver grijzing" is vooral te constateren in Levendaal-west, de Waard en Tuinstadwyk. Het percentage 0 tot en met 4-jarigen biyft in Lei den voortdurend dalen: 8,49 in 1965 tot 6,26 in 1973. Het aantal geboortes is vooral na 1969 sterk teruggevallen. Het aandeel van de gezinnen in het bevolkingsaantal van Lei den neemt de laatste Jaren af. Hoewel het absolute aantal ge zinnen vorig Jaar ten opzichte van 1972 met 166 steeg, daalde het aantal gezinsleden met 1447 personen. De gemiddelde gezins grootte neemt dus af: van 3,54 in 1966 tot 3,23 in 1973. g Van de Leidse bevolking was op 1973 68,7 procent zonder beroep (let wel: hier vallen ook huis- t studenten onder). Binnen de groep met beroep is het percentage employé's geste gen, het aandeel van de handar beiders is gezakt en het aantal zelfstandigen is vrywel constant Drs. PBakker rechts op deze foto van Jan Holvast) heeft gis teren officieel afscheid genomen als rector van de Louise de Co- ligny Scholengemeenschap, waar hij het rectoraat gedurende vijf jaar heeft bekleed. Vit handen van de voorzitter van de ouder commissie, mr. P. de Clerq, ont ving hij een "waardebon" voor een week vakantie in eigen land. Drs. Bakker vertrekt naar Holten waar hij eveneens rector van een scholengemeenschap zal worden. LEIDEN Enkele ouders en het wykcomité Plan Noord zyn van plan actie te ondernemen wanneer niet na de zomervakantie een aantal ele mentaire voorzieningen is aange bracht in de LOM-school „De twee sleutels" aan de Rynsburgersingel. Volgens het wykcomité-lid G. de Vos zullen in dat geval de ouders van de leerlingen worden opgeroepen om hun kind thuis te houden. Met deze stok achter de deur willen de ouders en het wykcomité de werkzaamheden ter verbetering van de school versnellen, omdat ze van mening zyn dat ze al lang ge noeg hebben gewacht. Wykcomité-lid De Vos: „Als er niets wordt gedaan, komen de kinderen na de zomerva kantie weer terug in de rotzooi. En dat kan niet. Het is toch bekend dat een onderwy sinstelling een stempel drukt op de latere ontwikkeling van het kind". Inmiddels is er een begin gemaakt met de werkzaamheden om na de zo mervakantie de meeste elementaire voorzieningen in de school gereed te hebben. Volgens een woordvoerder van de gemeente zullen dan in elk geval nieuwe w.c.-bakken zijn ge plaatst. Voor wat betreft de overige elementaire voorzieningen zei hy te verwachten dat deze niet helemaal voor de aanvang van het nieuwe schooljaar gerealiseerd zullen zyn, dit o.a. in verband met de komende bouwvakvakantie. Het wykcomité Plan Noord maakte in deze krant onder het motto „Noodkreet" al in januari j.l. gewag van de erbarmelijke toestand waarin de accommodatie van de LOM-school verkeerde, dit nadat enkele ouders het wykcomité op de hoogte hadden gesteld. In een brief aan het ge meentebestuur kort daarop schreef het wykcomité o.m.: „De totale school, maar vooral de benedenver dieping, maakt een erbarmeiyke in druk. Verveloos, haveloos, stinkende urinoirs, provisorische herstel aan lekkende w.c.'s, totaal onvoldoende verwarming op de gangen; de kleed ruimte by het sportlokaial verdient deze naam niet; de ramen van het sportlokaal zyn geblindeerd. In één woord: de hele school maakt meer de indruk van een. opberghof .voor kinderen dan een school". De brief van het wykcomité, de aandrang van de ouders en schrifte- lijke vragen van het gemeenteraads lid Elvi van Seters (PvdA) aan B. en W. brachten de zaak aan het rollen. B. en W. verklaarden dat de school aan de Rynsburgersingel in af wachting van nieuwbouw aan de Plesmanlaan nog zo'n vyf jaar zou moeten functioneren en daarom zou moeten worden opgeknapt. In maart dit jaar stelde de gemeente raad voor dit doel een krediet van een ton beschikbaar, dat nu zo'n twee weken geleden door Ged. Sta ten werd goedgekeurd. De opknapbeurt voor de LOM- school die volgens het wijkcomité- lid De Vos ook de gezondheid van de leerlingen ten goede zal komen: „Ik heb ouders gesproken van wie de kinderen geregeld ziek waren. En dat is ook geen wonder; het tocht daar verschrikkeiyk" wordt door het schoolhoofd G. Schrikkema optimis tisch tegemoet gezien. Het wykco mité Plan Noord is evenwel nog wat terughoudend; het zal de werkzaam heden en de vorderingen nauwlet tend volgen..

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3