DDR kan niet meer boven rol van underdog uitstijgen 'Jan krijgt kapsones' Kleine samenzweringen van voetbal-grootvorsten Ik weet niet eens wat buitenspel is" Alleen'n senoritas die nóóit scherp is, ook niet bij de laatste trek, verdient 'n goudgele verpakking! STRAKS KOMT BRAZILIË NOG VIA VRIJE SCHOPPEN IN DE FINALE" LVV LUGDUNUM Dinie Jongbloed: MEVROUW RIJSBERGEN iimaester ONDERDAG 27 JUNI 1974 Uit alles blijkt dat onze Jon gens in Hiltrup te weinig te doen hebben. Dan gaan ze dingen be denken. Zo hebben ze onderlaatst bedacht, dat de Volkskrant niet positief genoeg over het Neder lands elftal schreef. "Laten we die krant dan boycotten", opperde eentje. "Jottem", riep een andere, en zoals het dan in de Jongens boeken heet: "een plan was ge- Door Nico Scheepmaker boren". Eergisteren deelde Cruijff, als manusje-van-alles aan Joop Niezen, als voorzitter van de sportpers mee, dat er geen persconferenties meer ge houden zouden worden zolang er een Journalist van de Volkskrant bij was. Dat idee werd hem al snel uit het hoofd gepraat, maar wat overbleef, was dat de spelers niets zeiden tegen de aanwezige Volkskrant-muskiet, of zwegen als die ergens zijn oor te luisteren legde. Dat mag. Ik heb daar niets op tegen. Als iemand van de Tele graaf mij om een interview of om mijn mening zou vragen (met de bedoeling die af te drukken in de Telegraaf) dan zou ik dat ook weigeren. Ik "lust" de Telegraaf nu eenmaal niet, dat weten die jongens dondersgoed, en hoe aar dig ze verder ook van die sportre dactie mogen zijn, verklaringen en statements en interviews hoeven ze nooit van mij te verwachten. Ze hebben trouwens Jan Mulder wel eens een (journalistiek ge zien) zeer pittig bedrag geboden als hij voor de Telegraaf het ver slag schreef van, ik meen, Neder land—Belgie, maar dat heeft hij toen ook geweigerd. Wel heeft hij korte tijd later in het NRC-Han- delsblad, voor een fractie van het Telegraaf-bedrag, een week-dag- boek geschreven voor het zater dagnummer. Als de jongens van Oranje dus meer schik in de Telegraaf heb ben dan in de Volkskrant, en dat ook willen tonen door pontificaal op de foto te verschijnen met shirtjes waarop "de Telegraaf-te- lesport" staat, dan is dat hun goede recht. En u zult mij ook niet horen beweren dat die boy cot van de Volkskrant eigenlijk een ideetje van de Telegraaf was om een ochtendblad-concurrent bedankjes aan te doen, hoewel 't een feit is dat er kioskhouders zün die elke week een rijksdaal dertje extra van de Telegraaf vangen als zij het pak met Tele grafen zodanig voor de exempla ren van de Volkskrant en andere concurrerende dagbladen in het rek zetten, dat je alleen maar de Telegraaf duidelijk ziet. Maar als spelers zich zo "verkopen" aan een krant (ook in letterlijke zin natuurlijk), dan is toch uiterste behoedzaamheid geboden bij een boycot van een andere krant, vooral als dat niet als persoon en zelfs niet als speler van het Ne derlands elftal gebeurt, maar als collectiviteit, als "het Neder lands elftal". Het is trouwens niet het eerste en unieke geval in die richting. Enkele dagen eerder al kregen de fotografen Frans Hemelrijk en Egbert v. Zon, die samen 'n fo topersbureau runnen van Cruijff te horen dat hij ervoor zou zor gen dat "ze niet meer aan de bak kwamen". Reden voor dit ver dragende geschut? Cor Coster had 22 foto's en drie kleurendia's van Cruijff bij hen uitgezocht voor een reclamecampagne van een snoepjeskoning in Spanje. "Je stuurt de rekening maar", had hij gezegd. Dat hadden ze ge daan: 7000 gulden, te weten drie maal 500 gulden voor de dia's en 22 maal 250 gulden voor de fo to's. Een gepeperde prijs, zult u zeg gen. En Coster belde dan ook op om te vragen of die rekening geen vergissing was. Maar dat was het niet, want dat is voor foto's en dia's die voor reclamedoeleinden gebruikt worden, een heel gewo ne prijs, zelfs een redelijke prijs, vergeleken met wat de "grote" fo tografen in zo'n geval vragen. Jo- han Cruijff was er echter hoogst verontwaardigd over. Hij deed altijd alles voor de fotografen, en nou vroeg hij eens een keer iets, en nu flikten ze hem dat merk waardig hoe snel hij kan swit chen van gewiekste zakenman naar verloren onschuld, van man in bonus naar gesjochten Jongen. Zou het hem werkelijk ontgaan zijn, dat ook hijzelf voor een foto •neer kan vragen als deze voor re clamedoeleinden gebruikt wordt dan wanneer hij alleen bestemd is voor een dag-of weekblad? "Als hij ze niet wil hebben voor die prijs, dan stuurt hij ze maar te rug", zeggen Van Zon en Hemel rijk, voor wie het maken en ver kopen van foto's een hoofdberoep is, en geen nevenberoep zoals voor Cruijff. "En als hij ze alleen wil houden om op de schoorsteen mantel te eztten, dan mag hij ze zelfs voor niets hebben. Maar dit zijn de prijzen als er reclame mee wordt gemaakt". Dus was deed Cruijff? Hij liet een fotokopie van de rekening cir culeren onder de spelers, met de jedoeling dat Van Zon en Hemel rijk voortaan geboycot zouden worden. Zij hebben er tot nu toe echter niets van gemerkt, en het is "juridisch" natuurlijk ook on mogelijk. Zo zal ook die boycot van de Volkskrant journalisten wel met een sisser aflopen. Van daag zou Joop Niezen, samen met Ben de Graaf van de Volkskrant, leze affaire in Hiltrup gaan uit praten. "Hoewel ik eigenlijk niets te bepraten heb", zegt Ben de Graaf. "Zolang ik binnen de wet blijf met wat ik schrijf, hoef ik geen tekst en verantwoording af te leggen aan Cruijff c.s.". Dat is natuurlijk waar, maar het kan nooit kwaad om de voet ballers eens uit te leggen dat een -nortJournalist niet verplicht is zich "positief" op te stellen te genover het voetballen en het Ne derlands elftal, maar zich hoog stens positief dient op te stellen tegenover zijn krant en zijn le zers. Men kan dan verder zoveel als men zelf wil van mening ver schillen over wat de betreffende journalist schrijft, en wat dat -igaat, ben ik het vaak niet eens iet Ben de Graaf, om wiens stuk ken het in feite gaat. (Michels heeft hem weieens spottend "Graaf Ben" genoemd). Inderdaad is De Graaf van na ture een scepticus, iemand die zelfs aan de zon niet gauw een zonzijde zal ontdekken, laat staan •n zulke kruimels op de rokken xn het universum als Alax en Oranje, maar het zijn natuurlijk geen redenen om je als PUBLIEK oersoan" (en dat zijn al die hoog betaalde voetballers, Cruijff voor op) zo op de kast te laten Jagen. Oe Nederlands-elftalspelers lo pen als grootvorsten te voetbal len (Cruijff als de tsaar voorop), maar zodra gaat het om zulke randverschijnselen, dan worden 't kleine piekeraars die kleine sa menzweringen op touw zetten. Dat staat ze niet. Dan degrade ren zij zichzelf opeens van Mase- rati-rijders tot Fiat-600-chauf- feurs. ADVERTENTIE In verband met ziekte en afwezig heid van diverse bestuursleden is de algemene Jaarvergadering van 28 juni as. verschoven naar 16 AUGUSTUS xs. HET BESTUUR. Zeilen Rob en Nico Huisman zijn gisteren in Hindelopen Neder lands kampioen Flying Junior ge worden. Zij behaalden in de serie van zes wedstrijden 36,1 punten. HANNOVER „Straks komen ze met een paar vrije schop pen nog in de finale", zei een collega spottend in de rust en redraaid, Brazilië won via een vrije schop. Rivelino besliste p een toegegeven uitermate knappe manier een partij nti-voetbal die zijn weerga nauwelijks moet hebben gekend in at Niedersachsen-stadion. Een suppoost bij de ingang van de lerszaal: „Zo slecht hebben we het hier dit jaar nog niet gezien, p dat terwijl Hannover '96 toch is gedegradeerd". wijl men er toch alle gelegenheid toe kreeg. 'oor ted Racké liten vierden de Brazilaanse sup- Wters feest, wachtend op het mo- ent dat hun „helden" in de spe- rsbus zouden klimmen. Begrijpe- spelletje, k. dat driekwart van de langsslof- -schuiven Ode Duitse kijkers die tonelen «anhopig lijkt, omdat het De Brazilianen boden bij hun ge lukkige entree in deze tweede ronde niets nieuws. Het was en bleef het team, dat in drie wedstrijden had laten weten niets anders dan „toe- alsvoetbal" te kunnen spelen. Een dat op initiatiefloos „schuiven" berust, voetbal dat enkel en alleen gebaseerd op de ZZSEZZ'ZZ'Z verwachting *t misschien eena ooit schouderophalen afdeden. i, zelfs -0 van Hamburg was gewroken. De vaak moest je niet terugdenken die wedstrijd tussen de beide bal I*" elanden van zaterdagavond. In dlt Bra eorg Buschner, geteisterd man op concfPt spelers bank, ral het ook hebben ,Le™Iüja d00r PaUl° CesarI)1 'daan. Wellicht heeft hij rich af- 'weedf, was vervangen en Piazza Uit een vrije trap zijn specialiteit scoort Rivileno Brazilië's winnende doelpunt in de wed strijd tegen de DDR. jvraagd hoe het mogelijk i elftal, dat toóen zo wel voetbalde, koelbloedig de door Dirceu. Het was en bleef zalig breedtespel, een zich verstrik ken in acties, die werden opgezet pen opving; minitieus te werk ?ondfT dat er een bedoeling achter hg todat het ene doeltreffende kan hebben loment daar was, dat zulk een elf- Voetbal met twee spitsen: de draaiende, hakkende, overstappende Jairzinho en de aan zijn zijlijn timde de wedstrijd te maken, ter- vastgekleefde Valdomiro. Met een Ook voor de Leidse familie Rijs- bergen is de bal van glas. Want meen niet dat vader Rijsbergen en oom Jan Keijzer nu maar elke wedstrijd "live" kunnen aan schouwen nu zoon en neef Willem zo erg opvallend aanwezig mee helpt Oranje boven te brengen. Ja, Bulgarije—Nederland hebben ze vanaf de tribune gezien. ("Wat 'n feest, wat een feest"), maar dat kwam omdat er toen makkelijk kaarten te krijgen waren. En net als iedere andere Nederlan der moet ook vader Rijsbergen er moeite voor doen zulke tickets te bemachtigen. Het is de eigen klei ne strijd van het thuisfront en de Rijsbergens maken niet de in druk anders te willen nu Wim zo plotseling is uitgegroeid tot de verrassing van het WK. "Hij had wel vrijkaarten kunnen krijgen, maar dat had hij dan van te vo ren moeten regelen. Hij had er alleen niet op gerekend dat hij bij de laatste 22 zou komen" wordt openhartig gemeld door Rosber gen. "De kleine wonderstopper" is zijn zoon al genoemd, daar in Duitsland, maar Rijsbergen rela tiveert dat snel. "Ach hij is alleen goed naar voren gekomen". Dezelfde nuchtere instelling wordt ook door de andere leden van de familie Rijsbergen ge toond (moeder, 13-jarige zoon Ger en Oom Jan) als Nederland— Argentinië op de gekleurde buis wordt bekeken. Geen opwinding in de huiskamer in de Greven- straat als Wim wordt gevangen door de camera's, weinig com mentaar als hij aan de bal is, al leen een eendracht "slecht Wim" als hij zich een keertje "verslikt" in een pass. Verder nauwelijks nerveus geroep, al heeft vooral vader Rijsbergen veel moeite de plaats te bepalen waar hij zijn handen gedurende de wedstrijd dan wel moet houden. Is hy zenuwachtig als hy Wim ziet spelen? "Nu niet meer. Zoals hij nu voetbalt, zullen wei nigen het hem verbeteren. Maar die eerste wedstrijd tegen Uru guay, dat was wèl een belevenis. Dat was geweldig, onbegrijpeiyk. Als je drie jaar geleden tegen me had gezegd dat Wim daar nu zou staan, had ik dat onmogelijk ge vonden". Onmogelijk of niet, Wil lem speelt en Willem speelt weer goed. Yazalde wordt eenvoudig ingepakt, tot groot genoegen van vader, broer en oom die in een drachtige samenwerking juichen als Oranje weer eens heeft ge scoord. De moeder van Wim deelt in de vreugde, zonder er veel van te begrijpen. „Ja ,het is leuk, maar ik weet niets van voetbal. Ik weet niet eens wat buitenspel is". Pas als het kei hard gaat regenen op de buis, doet zij ook ongevraagd haar zegje. Dan vind zij meewarig dat "dat toch geen doen Is voor die Jon gens". Maar haar man heeft al overmacht van mannen op het nummer een. West-Duitsland, niets middenveld, uitsluitend daar ver- dat waard was om maar naar te blijvend vanwege de te verwachten kijken. Ja, zelfs ging de Buschner- Duitse opkomst en niet meer dan elf in de laatste minuten nog zo dat. Als men dertig meter was op- troosteloos af, dat je moeite had geschoven richting Croy kon men om onmiddellijk na afloop niet te inmiddels veertien maal Braziliaans constateren, dat Brazilië verdiend balbezit hebben geteld om maar had gewonnen, eens in cijfers uit te drukken dat Waar kan dat aan hebben gelegen? „het spel over teveel schijven liep", speltechnisch en -tactisch zullen er zoals dat in voetbaltaal heet. wei allerlei verklaringen voor te En toch won de DDR niet. Toch vinden zijn. Men kon niet in zijn bood de bedwinger van favoriet tempo komen en juist dan Is de DDR gevaarlijk. Er was geen meter ruimte voor dieptepasses en dat is het wapen van de Oostduitsers. Brazilië stoorde toch wel goed op het middenveld en speelde meer op de nul dan op een goal. De DDR kan überhaupt het Zuidamerikaanse voetbal moeilijk bestrijden dat was tegen Chili ook al gebleken. Al lemaal waar. Maar dan nog. Waarom nam na zo'n half uur Oost-Duitsland niet het initiatief, toen afdoende was gebleken dat Braziliaans aanvalsspel zo het er was -2- gemakkelijk kon worden ontregeld. Waarom liet men zich het stilstaande voetbal als maar weer opdringen. Zocht men steeds de korte, risicoloze combina tie zonder dat middenvelders en vooral spitsen op het idee kwamen iets aan spelen zonder de bal te gaan doen? Zeker: daarin schuilt het risico, dat men zich aan de onmiddellijke te genstander moet onttrekken. En dêtt kan worden afgestraft met een te genstoot als de opzet mislukt. Maar als die Brazilianen dan zelf al wei gerden gaten te trekken, dreiging uit de oefenen met niet in balbezit zijnde spelers, waarom deed de DDR het dan niet wel? Daarop is maar één antwoord: de rol van de underdog, die tot eigen verrassing in de tweede ronde was gekomen. Die nü al "dan toch maar tot de beste aoht van de wereld was doorgedrongen (Buschner) moet de spelers zó diep zün ingehamerd, dat ze er niet meer bovenuit konden sty. gen. En niet anders dan 't parool „ge- ïykspel" kan voor de aanvang van de partij ln de kleedkamer hebben ge klonken. Begrijpelijk, dat men zich in het eerste part wat behoudend opstelde: het is tenslotte een we reldkampioenschap en men speelde tegen de wereldkampioen. Voorstelbaar, dat voorstopper Weiso op de tenen van Jairzinho stond en dat Lauck niet van Rivelino week. Maar onbegrijpelijk dat men zich niet realiseerde, dat ook de Brazi lianen huiverend ten stryde trok ken. „We kunnen winnen of gelijk spelen", had verdediger Marinho daags tevoren gezegd, „maar niet als het regent". Het regende in Hannover. meegedeeld dat "de jongens ook goed kunnen zwemmen. Verder kijkt zij zwijgend toe: "Ik ben niet zo'n prater. Wim trouwens ook niet, hij begint nu pas aan al die interviews te wennen". Wim heeft trouwens al laten weten dat hij 't bepaald niet op prijs stelt dat de deur van zijn ouderlijk huis bij kans wordt platgelopen in deze dagen, maar zijn vaster en moe der komen er eenvoudig niet on deruit. Het is de prijs van de roem. "s Maandags", zegt zijn in de bouw werkzame vader (die trouwens zelf 17 Jaar in het eer ste van LDWS heeft gespeeld) "doe ik een halve dag niks. Dan is het van directie tot de afde ling alleen maar praten over voetbal. Ze zijn opeens allemaal gek op hem. Hij is hard, maar eerlijk. Hij zal dan ook geen gele kaart krijgen" weet Rijsbergen pertinent zeker, als Wim een overtreding heeft gemaakt. "En ik weet wel dat de straat te klein is, als ze wereldkampioen worden. Dan breekt in Leiden de hel los". Nederland staat inmiddels op 4—0 Davidson fluit af. Dertienja rige broer Ger roept "Shirtje rui len Willem" in de hoop dat hij die straks krijgt. Wülem geeft gehoor aan de opdracht "Vies hoor", oor deelt mevrouw Rijsbergen. "Wel nee", zegt haar man, "die dingen worden toch gewassen". PAUL DE TOMBE. (één Braziliaan had dansend voo de muur het gaatje gemaakt en daarin mikte Rivelino genadeloos; en toen ook had de DDR zich al even onafwendbaar in de eigen Dn zekerheid verstrikt. En omdat de Brazilianen al even min op ook maar één geslaagde ac tie konden bogen, precies dezelfde domme fouten maakten als de DDR-spelers kon men zelfs over die in de rust uitgesproken woorden gaan nadenken: „Straks komt Bra zilië nog via vrije schoppen in de finale". Dat Nederland dat verhoede. Gelsenkirchen Ze kwam voor het eerst bij dit wereldtoernooi kijken. Dinie Jongbloed, blozend van pret. „Jan die weet het geen eens. Maar ja, ik dacht ik moet maar eens langs komen, want hij krijgt wat kapsones. Gisteren belde-ie op, ik vertel hem iets heel interessants over onze sigarenzaak en hy praat er v overheen". Lachend: „Je maakt wat mee nou bij ons in de winkel. De hele dag mensen over de vloer. Oude wijfjes, want die zijn allemaal dol op Jan, voetbalexperts, die komen vertellen hoe het eigenlijk allemaal moet en weet ik veel wie allemaal nog meer Alleen, kopen is er haast niet bij Ik zeg af en toe wel eens, mensen Jan doet het leuk, dat is waar, maar de sigaretten zijn nog steeds f 1,75, dus sla je slag. De doelverdediger zelf: „Ja hoor 'ns, met zakelyke problemen houd ik me op het ogenblik niet bezig." Hetgeen hij toch wel zal moeten, want vandaag maakt Dé Stoop zijn opwachting in het Waldhobel om te informeren wat er allemaal waar is van de verhalen over Jans over stapje naar Ajax volgend seizoen. De FC Amsterdam-voorzitter zal er vermoedelijk alles aan doen om Jongbloed voor de club te beho-iden. Maar dan mag hij wel met een goedgevulde portefeuille komen, want de doelman schijnt een twee- iarig contract van Ajax aangeboden te hebben gekregen, met een Jaar inkomen van ruim honderdduizend gulden en dat is toch wel aanmer kelijk meer dan hij nu bij FC Am sterdam verdient. Jan Jongbloed: Als Stoop evenveel biedt als Kraay blijf ik. Ik wil eventueel voor drie jaar bij FC Amsterdam tekenen. Voor hetzelfde geld zou Ik bij Ajax maar twee Jaar hoeven te werken. ADVERTENTIE Variatie Minstens 25 minuten duurde het in het tweede part voordat het spel eindelijk wat sneller werd, voordat die eindeloze duels op vierkante meters middenveld wat luwden. Maar toen had Rivelino al vanaf 20 meter gescoord uit een vrije schop De ene senoritas is de andere niet. O ja, uiterlijk lijken ze wel op elkaar. Maar de ware verschillen, zitten onder het dekblad. En die komen er bij het roken uit, gegarandeerd. Zo zijn er b.v. senoritas die reeds na korte tijd een branderig gevoel op de tong geven. Pikeur daarentegen blijft zacht tot de laatste trek. Omdat Pikeur bestaat uit een melange van uitsluitend zachte tabakken. Om die zachtheid te onderstrepen is Pikeur goudgeel verpakt. Pikeur: nóóit scherp van smaak, wél scherp geprijsd. PIKEUR het RITMEESTER meesterv/erk PIKEUR Pikeur-gemaakt van zachte geurige tabak.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15