„Als we finale au niet halen, halen we m nooit meer" „Niet geflatteerd, gewoon verdiend" OHAN NEESKENS EN SUURBIER GEBLESSEERD IAIM Nederland bij de bookmakers favoriet Oranje raast als sneltrein over hulpeloos Argentinië WIM SUURBIERGAF PERFUMO EEN SCHOP Hulpeloze Argentijnse trainer Vladisla Cap: DNDERDAG 27 JUNI 1974 PAGINA 13 penkirchen Bij Oranje zijn In totaal zes gele kaarten geval- I Botste Johnny Rep tegen Zwe- I tegen het geel op, en kregen pen, Van Hanegem en Cruyff de ft tijdens het treffen met Bul- |je, gisteravond werden Neeskens iSuurbier op de bon geslingerd, lendien liepen beide ook blessu- op. bikkelharde Johan Neeskens kg het geel in het Parkstadion f- ogen. omdat hij Heredia een je tuimeling liet maken. Nees- s: „Ik geef toe dat ik hem kte. Dat wel. Maar ik kreeg irschijnlijk alleen die kaart, om dat hij zich daarna zo theatraal liet vallen. Meneer maakte er 'n ont roerend ipooie show van. Want zo erg was het niet". De volgende straf legde de goed fluitende Schot Robert Davidson op aan het Argentijnse lieverdje Perfu- mo. nadat deze op zijn beurt Johan Neeskens had geveld. De toekomstige speler van Barcelo na: „Hij schopte me, toen ik hem al half voorbij was, heel gemeen na. Hij raakte me tegen de binnen kant van mijn dijbeen. Het was echter een gelukkig toeval, dat het vlak voor de rust gebeurde. Nu konden ze tenminste in de pauze ijsblokjes op de gekwetste plek leg gen en dat hielp aardig. Na de rust heb ik er nog wel behoordlijk wat last van ondervonden, maar ik ben toch vrolijk doorgegaan. Ook al omdat we toen in mijn weertje speelden. Ja, voor mij mag het stortregenen tijdens de wedstrijd. Dan kun je tenminste van die lek kere lange slidings maken". In de tweede helft opnieuw geel voor Oranje. Wim Suurbier speelde voor eigen rechter ten opzichte van de agressieve Perfumo. Nadat de Argentijn een (onbestrafte) overtre ding tegen hem had begaan, trapte de Ajacied na. Arbiter Davidson was mild, liet de rode kaart op zak en toonde .slechts" het geel. De heer Perfumo wilde daarna ook kennelijk Cruijff uit zijn tent lok ken en viel hem enkele malen on- geneerd hard aan, waarbij hij dus zelf het risico liep om er te worden uitgestuurd, aangezien hij die avond namelijk al in het bezit van een gele kaart was gekomen. Op een gegeven moment leek mister Davidson inderdaad bereid voor de tweede maal zondaar Perfumo een kaart te gaan tonen, maar hij hield hem tenslotte op zak. Johan Cruijff na afloop: „Ik zei toen tegen Da vidson: „Geef die man nu maar geen tweede kaart, want dan moet hij er uit. En dan mag hij zondag niet tegen Brazilië meedoen en daar moet Argentinië van winnen. Dat is dan goed voor ons". Zeven minuten voor tijd viel Wim Suurbier, nadat hij tegen Sa was opgebotst, uit, waarna IJzeren Ri- nus (Israel) nog even kon tonen dat hij door de vele rust nog niet is verroest. Dr. Frits Kessel over de blessure van Wim Suurbier: „Hij kreeg een gevoelige tik tegen de buitenkant van zijn linkerknie. Maar er is zo te zien niets verdraaid, dus hoop ik dat het meevalt. De knie is echter op het ogenblik wel behoor lijk gezwollen". Geel voor Johan Neeskens. Cruijff kijkt bezorgd toe. LONDEN Na de indruk wekkende overwinning op Ar gentinië is de ploeg van super visor Rinus Michels bij de Lon- dense bookmakers nu favoriet. De notering is zes tegen vier. Nederland heeft daarmee de po sitie van gastland West-Duits- land overgenomen dat met ze ven tegen vier op de tweede plaats staat. De Westduitse Rundfunk heeft gisteren via de radio West duitsers met kaartjes voor de wedstrijd van Oost-Duitsland tegen Nederland opgeroepen de ze kaartjes bij de KLM-kanto- ren in West-Duitsland in te le ren. Zij zullen dan voor deze kaartjes de normale prijs van de KLM terugkrijgen. Het Joegoslavische staats hoofd Tito was gisteren niet erg onder de indruk van de neder laag van zijn nationale elftal tegen West-Duitsland. Na zijn laatste gesprek met de Westduit se bondskanselier Helmut Schmidt zei de heer Tito tevre den naar Joegoslavië terug te keren, afgezien van de voetbal resultaten. "Die belevenis was niet zo best", aldus de heer Tito. Vele tientallen Nederlan ders hebben na afloop van de ontmoeting NederlandArgen tinië vergeefs naar hun wagen gezocht. Doordat ze in tijdnood waren gekomen hadden ze hun auto in de omgeving van het Park Stadion maar ergens ach ter gelaten waar dat volgens de verkeersvoorschriften verboden was. Gedurende de wedstrijd rukte een aantal takelwagens met zwaailichten uit om de auto's die verkeerd geparkeerd waren weg te slepen. Met een van pijn vertrokken gezicht verlaat Wim Suurbier, 0_! ondersteund door verzorger Pierre van den Akker, het strijd- 0—2 toneel in Gelsenkirchen. doelman Carnevali opnieuw kans loos. maar stuitte een schot van de ijverige middenvelder tegen een an dere Argentijnse verdediger af. Wim Jansen „Ik mag geloof ik had ik ook al de pech om op de geen goal maken. Tegen Uruguay paal te schieten. En nu dit weer. Maar misschien komt het omdat ie mand in Nederland me tweehonderd gulden heeft beloofd voor elk doel punt dat ik maak. Misschien brengt dat me pech. Ik denk nu tenminste al: had die man zijn mond toen maar tegen me gehouden". Maar in de 24ste minuut had Ne derland toch weer succes. Na een afgeslagen hoekschop haalde Ruud Krol van buiten het strafschopge bied meedogenloos hard uit Daniël Carnevali was kansloos: 2—0. Ruud Krol: „Het klinkt misschien gek, maar vóór de wedstrijd voelde ik al dat ik een sterke partij zou gaan spelen. Of dat nu een kwestie van zelfvertrouwen was of niet, ik weet het zelf niet, maar dat gevoel had ik nu eenmaal. Ik was ook he lemaal niet bang voor Argentinië, zoals sommige anderen van ons. Ik dacht gewoon: „We vreten ze op". En daarna over zijn aanvallende activiteiten: „Ik heb in een wed strijd nog nooit zoveel mee naar voren kunnen trekken als ditmaal. Elke keer weer lag er een levens groot gat voor me". Weinig En wat deden de Argentijnen ei genlijk aanvallend in het eerste be drijf? Het antwoord kan uiterst kort zijn: weinig. De langharige sterspeler Ayala kreeg geen kans bij de geconcentreerde Wim Suurbier, de vaak eenzame spits Yazalde kwam amper aan de bal bij de „koele kikker" Wim Rijsbergen en Wim Jansen legde de zo gevaarlijk ELSENKIRCHEN De Oranjefeesten in Duitsland duren voort. En voorlopig lijkt it einde van de uitbundige festiviteiten nog lang niet in zicht. Want als een sneltrein asde een imponerend sterk Nederlands elftal, dat werkelijk geen enkele zwakke plek 1de, gisteravond over het hulpeloos tegen spartelende Argentinië heen: Het moet nu el heel vreemd lopen, wïl de Michels-expre ss het eindstation niet heden. Het eindstation It München heet. 3or bb Vente naf de eerste minuut nam de irdevol zelfvertrouwen zittende chels-formatie gisteravond de Ar- ïtijnen in een houdgreep. De tskrachtige jonge Neeskens, die tr vele k—lometers aflegde: „de fenwedstrijd van destijds in Am- rdam tegen Argentinië had het s duidelijk gemaakt: we moesten elke prijs voorkomen dat die lui hun eigen spel zouden kunnen tnen; dat zij het wedstrijdritme uden kunnen bepalen. Daarom Iten we ze meteen onder een are druk, gingen we onmiddellijk jagen". Oranje-vlieger ging in Gelsen- 'chen triomfantelijk op. Johan üyff was de meesterlijke dirigent Wim van Hanegem speelde de fste viool bij een overdonderend eningsoffensief van Oranje. Een tensief, dat al na tien minuten fct een treffer werd beloond. Van negem gaf een magnifiek passje Cruyff, waarna de grote vedette n dit toernooi eerst doelman Car- vali omspeelde om daarop de bal rtig in het nylon te deponeren: ieuwe kansen It homogene Nederlands elftal [aan: „We draaien net als een pd-geoliede machine") ging on- Iddellijk door. Nieuwe kansen ont- >nden. Voor Van Hanegem, die Ik voor het Argentijnse doel de u echter niet goed onder controle |eeg en voor Wim Jansen. Maar kleine Feyenoorder had weer ch. Eenmaal kopte Henrique olff een inzet van hem van de iellijn en onmiddellijk daarna was Johan Cruijff snelt langs doelman Carnevali m brengt Oranje op 1—0. geachte Housemann aan banden. Arie Haan: „Ja, Nederland is de fensief erg sterk. Kijk, mannen als Houseman en Ayala kunnen tegen een ploeg als Italië wél schitteren, maar zet je een paar knapen van ons op ze, dan kun je ze onmiddel lijk op de vuilnisbelt gooien". Kalmer aan In de tweede helft deed Nederland het even wat kalmer aan, ging het aanvankelijk ook wat minder vlot. Wim van Hanegem, die vele malen in de spits opdook: „We raakten onze greep op het spel een tikje kwijt, doordat we ineens wat onrus tiger gingen spelen. Merkwaardig bverigens bij zo'n stand. We hielden het spel bijvoorbeeld toen ook niet kort. We hadden meer in de breed te moeten voetballen. Maar vooral Rensenbrink deed dat niet. Ik heb nog een paar keer tegen hem ge roepen, maar hij hoorde het niet Trouwens, we konden elkaar door al die herrie toch slecht verstaan. Dat is het enige, maar dan ook het eni ge nadeel, als Je zo'n enthousiast publiek op de tribunes hebt zitten". Maar al liep de machine even wat minder vlot, Oranje slaagde er toch nog in om het legioen opgetogen uit het Parkstadion te laten vertrekken. Dankzij twee magnifieke doelpun ten. Een kwartier voor tijd gaf de naar links uitgeweken Johan Cruyff weer eens een voorzet op maat. en wie dook er voor het Argentijnse doel als een duiveltje uit een doosje op? Ja, die anders dan Johnny Rep. Een flitsende kopbal van de Ajacied en zijn vierde goal in dit toernooi en Nederlands derde tref fer van gisteravond was geboren. Vlak voor tijd voerde Nederland de voorsprong tot 40 op. Nadat doel man Carnevali een inzet van Van Hanegem had gekeerd, sloeg Johan Cruyff op vrij grote afstand van het doel ineens toe. En weer kon den de Oranjehemden elkaar daar na om de hals vallen. Einde goed, al goed. Finale Nog eenmaal Arie Haan, die ook na de rust, zoals hij het zelf uitdrukte, „een luizeleventje had omdat de Argentijnen er aanvallend geen bal len van terecht brachten": „Als we nu de finale niet halen, halen we hem nooit meer. En ik hoop dan in de eindstrijd West-Duitsland te treffen. En die pakken we dan. Alle Jongens zijn daar op gebrand". Tot slot een enigszins negatief ge luid. Wim van Hanegem, die na de rust wat minder sterk had gespeeld dan tevoren: „Het is vreemd, alle jongens zijn door dit toernooi gegre pen. Ze zijn er bezeten van. Maar ik niet. Ik begrijp zelf ook niet waarom. Maar waarschijnlijk kom* het omdat ik constant bang ben. Bang dat er ineens iets mis zal gaan. Dat het in een wedstrijd in eens niet zal lopen. Maar waarom ik die angst heb, is me zelf niet duidelijk. Er lijkt immers geen en kele reden voor te zijn". GELSENKIRCHEN Een fikse trap van Franciso Pedro Sa bracht Willem Suurbier gisteravond krim pend van pijn buiten de lijnen. Een geblesseerde linkerknie deed aan vankelijk het ergste vrezen, vooral toen de rechtsachter half weggedra gen moest worden. Later bleek ech ter dat de schade vooralsnog be perkt lijkt tot een f—kse bloeduit storting. Suurbier: „Het valt alle maal wel mee. Jammer dat ik zo lang moest staan omdat het bij de dopingscontrole niet helemaal naar wens verliep wat betreft het leveren van de waar. Maar verder, ach, ik speel zondag wel". Hetgeen de Ajacied dan toch wel tr danken heeft aan de lankmoedig held van arbiter Davidson. Die of- freede Suurbier slechts de gel kaart toen die terwijl de bal ve buiten speelbereik was de keihard GROEP A: Nederland Argentinië 4—9; zilië DDR 1—0. Stand: Nederland 110 0 2 Brazilië 110 0 2 DDR 10 0 10 Argentinië 10 0 10 GROEP B West-Duitsland—Joegoslavië Polen Zweden 1—0. Stand: West-Duitsland 110 0 2 Polen 110 0 2 Zweden 10 0 10 Joegoslavië 10 0 10 libero Roberto Perfumo een schop gaf. Suurbier: „Die kerel had mij en de anderen zo vaak op de enkels getrapt dat ik dacht, ik doe eens wat terug. Vervelend dat die scheidsrechter net oplette". Michels, een tikje nijdig: „Stom ge luk dat hij de rode kaart niet kreeg". 5ELSENKIRCHEN In een verwoestend decor van bliksem- litsen, ratelende donderslagen en tropische regenval wordt tenslotte het Argentijnse voetbal ontluisterd. Op aandringen fan de 35.000 man tellende Oranje-aanhang, dat wel. Want het legioen weet zelfs onder de barre weersomstandigheden niet fan ophouden. Dat betekent gezang, applaus, aanmoedigingen (is moest Oranje de winnende treffer nog scoren. >oor fim Stoel Verbijstering onder de schaarse Ar gentijnse supporters, gevolgd door diepe droefheid en onbarmhartige kritiek op de coach. Vladisla Cap tekent na afloop de capitulatie overigens onvoorwaarde lijk. Verklaart hulpeloos dat tegen dit Nederlands elftal gewoon niet op te tornen valt. de uitslag toch wat geflatteerd? Cap (moedeloos): „Nee, niet geflatteerd, gewoon ver diend. En die Hollanders, ach die zullen de Wereld Cup wel winnen". Het is een hele ommezwaai voor de coach. Een dag eerder nog heeft hij tikje hooghartig verklaard dat derland verloren had, maar dat het toen een oefenpartijtje was geweest, een niemandalletje. Niet iets om zwaar aan te tillen. Nu pas zou het ernst worden. Maar na die glorieuze en gedenkwaardige Oranje-happe ning in Gelsenkirchen bekent hij volledig kleur. „We zullen opnieuw moeten beginnen. In de vier Jaar die voor ons liggen de achterstand op het Europese voetbal in moeten lopen. Om dan op eigen bodem goed terug te komen. Hoewel, een Cruijff maak Je niet zo een twee drie". de Michels-équipe gehoorzaamt, popt op de soppige grasmat nog jui 2 naar 4—0. Brengt daarbij Doral de Franse radioreporters tot kraaiende lofzang op de fines r de Hollande. Oranje bena- rukt onbarmhartig hoe superieur Kt op alle fronten is aan de onge- ikkige Argentijnen die in tweemaal kwartier voetbal zegge en hrijve tot één gericht schot op zijn formatie in de voorbereidings- On gerustheid i Jongbloed komen. periode don wel met 4—1 Ne*. Cap gelooft blijkbaar niet meer in de verdere kansen van zijn forma tie. Het maakt Rinus Michels arg wanend. „Weet Je veel wat voor spelletje ze spelen. Misschien laten ze Brazilië straks wel met dikke cijfers winnen om een Zuidameri kaans lamid in de finale te krijgen", gen". De supervisor openbaart zijn onge« rustheid daarover ver na het offi ciële gedeelte van de avond. Tevo ren, in de klamme hitte van de in terview-ruimte is hij weer als van ouds, vloeiend vier talen aan zijn gehoor offrerend. Michels: „Ja, je kan er nu zo langzamerhand niet meer onder uit dat het grote pu bliek ons ziet ale de favorieten voor de wereldtitel. Dus heb ik maar één probleem. Hoe zorg ik er voor dat mijn spelers zichzelf niet al te veel als die grote favorieten gaan be schouwen". Het zal hem inderdaad niet meeval len. Neem Arie Haan, normaal toch de nuchterheid zelve. De libero: „Ik moet er toch in gaan geloven zo langzamerhand. We lopen toch te spelen, niet te geloven gewoon. Voor mij is het een makkie. Ik kan net zo goed met mijn rug naar de te genpartij gaan staan want op het middenveld wordt bijna-alles opge vangen en de rest doen Suurbier en Krol wel. Elke speler die een van die twee op zich krijgt is na afloop rijp voor de vuilnisbelt". Enquete Daarna trots: „er is een enquête ge weest onder de Oranje-kandidaten indertijd. En er was er een die Nederland als winnaar van de we reldbeker tipte. Wie? Ik natuurlijk. Ik heb er eigenlijk altijd in geloofd. Als we onverhoopt toch niet in de finale komen dan zou dat gewoon ten onrechte zjjn omdat we het beste van het spel hebben. Komen we er wel, dan is het voor de West duitsers te hopen dat z|| er niet zijn. Want dan lopen we over ze heen..." Krasse taal die het zelfvertrouwen onderstreept. Michels hoort het op een afstandje stoïcijns aan. Meent later dat wat zelfvertrouwen na tuurlijk geen kwaad kan als het maar niet op onderschatting van de tegenstanders gaat uitdraaien. „Je moet rekenen, het toernooi gaat nu zijn eisen stellen. De spelers raken vermoeid. Gelukkig feldit dat ook voor de tegenpartij. En dan gaat het erom welke ploeg het meeste karakter bezit om de race vol te houden". En zijn ejgen vermoeidheid? De supervisor eerlijk: „Kijk het gaat je niet in je kouwe kleren zitten dat heen en weer reizen. Dan weer hier, dan weer naar Spanje. Ik moet zeggen, van de week bij Atle- tico—Barcelona zat ik in de eerste helft af en toe in gedachten nog wel even bij het Oranje-team. An dersom heb ik daar geen problemen mee. Maar fysiek en psychisch kan ik het allemaal nog wel aan. Vooral natuurlijk omdat het hier goed gaat, Als je werk lukt dan ben je niet gauw uitgeput". En het lukt boven verwachting? Michels: „Ik kan het niet ontkennen. Neem vanavond. We hebben toch tweemaal drie kwartier gedomi neerd. Als Je dat kan dan heb Je klasse. Dan kan je zeggen, dde Ar gentijnen maakten er niet veel van, maar dat is toch voornamelijk de verdienste van onze ploeg. Het eni ge wat mie van Argentinië tegenge vallen is, is dat ze na rust toen wij ze met die comfortabele 2—0 voor sprong even lieten komen niets lie ten zien. Ze geloofden er gewoon niet meer in. We gaven ze even de kans, maar er kwam niets. Toen zijn wij maar weer gegaan. Je moet ten slotte wel voor je publiek". Het publiek, overborrelend van en thousiasme; een totaal verregend legioen dat ook na 3—0 blijft sme ken om nog een treffer. Dat jube lend opveert als maestro Cruijff een door de doelman gekeerde inzet van Van Hanegem feilloos verzilvert. Datzelfde legioen zal helaas aan zienlijk uitgedund zijn tegen Oost- Duitsland. Een handicap? Michels: „Dat mag je wel zeggen. Het enige is, dat we goed voetballen. Dan krijg je de Westduitsers wel op je hand. Zeker omdat het Westduitse team verloren heeft van de DDT".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13