ISRAËL NEEMT WRAAK amro-pierson fund Grensbesprekingen tussen Peking en Moskou hervat Geheime ministers conferentie over EG Na Palestijnse actie amro-pierson fund Emigratieprobleem bemoeilijkt Nixons onderhandelingen daar blijft n mens gezond bij! JTOENSDAG 26 JUNI 1974 jSEIROET (AFP. UPI, Reuter, AP) - De Israëlische ar- jillerie heeft gisteren het Zuidlilbanese dorp Joeaya gebom- ontiardeerd. Het bombardement heeft vijf en twintig minuten feduurd. Over het aantal slachtoffers is nog niets bekend, ten Israëlische militaire woordvoerder zei in Jeruzalem dat Ie Israëlische artillerie bases van de Arabische guerrilla- [trijders in Libanon heeft gebombardeerd. Uit Sidon wordt iemeld dat de Israëlische artillerie ook nog andere dorpen n het grensgebied met Israël heeft gebombardeerd. Er is chade aangericht, maar er zouden geen slachtoffers zijn evallen. )e beschieting is het Israëlische antwoord op de actie van en Palestijns commando in de Noordisraëlische stad Na- laria, waarbij een vrouw en twee kinderen omkwamen. De ministers van Defensie van de zou plaatsvinden. Later zou echter de l-"bische landen zullen de volgen- datum zijn verschoven tot maandag t v-eek een sooedbijeenkomst hou- zo meldde het blad Al-Akhbar. - om een gezamenlijk standpunt President Sadat van Egypte >erelkea betreffende "de ernstige heeft in een vraaggesprek met het atie die het gevolg is van de Is- Libanese weekblad As-Savyad ver- Mische aanvallen op zuidelijk LI- klaard dat hij bereid ls eenheden taon". zo ls vandaag in de Egyp- van de Egyptische luchtmacht naar sche pers bericht. Libanon te sturen om dit land te helpen in zijn strijd tegen Israël. Gezegd werd dat de ministers een 'Ik ben van mening", aldus Sa il ze zullen zoeken waarop de verde- dat. "dat de tijd rijp ls dat de Ara- iging van Libanon kan worden ver- bieren hun sympathie voor Libanon terkt. Egypte en Syrië hebben vol- in daden omzetten". De Egyptische t-ns de Egyptische bladen reeds president gaf echter wel te kennen Manschappen en materiaal aange- dat een en ander afhing van de be- ren aan Libanon om te helpen bij slissing die Libanon zelf moet ne- verdediging tegen de Israëlische men. (anvallen. Israël houdt Libanon verantwoor delijk voor de overval die maandag- Volgens de bladen zou de secreta- nacht door een Palestijns comman- s-generaal van de Arabische Liga do ln de Noordisraëlische stad Naha- kahmoud Riad op verzoek van de ria is gepleegd, igerlng van Koeweit urgente bood- Premier Rabin verweet ln het par thappen hebben gezonden naar de lement te Jeruzalem de Libanese re- jrabische staten, waarin werd voor- gering dat zij "tot dusver niets ge- esteld dat de bijeenkomst van de mi- daan heeft om de moorddadige acti- jlsters van Defensie op zaterdag vileit tegen Israël vanuit Libanon te gen te gaan". De regering in Bei- Israëlische soldaten onderzoeken de rubberboot, waarmee de drie Palestijnse commando's naar Israël zijn gevaren om een aanval uit te voeren op het stadje Naharia. LUXEMBURG De ministers van Buitenlandse Zaken van de EG hebben in Luxemburg een strikt besloten bijeenkomst gehad waarin ruim anderhalf uur is gesproken over de poli tieke moeilijkheden, waarin de gemeenschap is geraakt. Op zo'n gesprek over de fundamen tele problemen was door verscheidene lidstaten, onder meer België, al enkele maanden geleden aangedrongen. De ministers maakten onderling de afspraak dat over deze bijeenkomst geen enkele mededeling zou worden gedaan. Toch lekte over de resultaten van het gesprek wel het een en an der uit. Zo werd bekend dat de ministers tot een gentleman's agreement zijn gekomen over het vaker toepassen van de in het Europees verdrag neer gelegde mogelijkheid om de Europese Commissie, het uitvoerend orgaan van de gemeenschap meer besluiten te kunnen laten nemen. Dat wil zeg gen dat de Europese ministerraad meer gebruik zal maken van zijn be voegdheid om zaken aan de Europese Commissie te delegeren. Daarbij is speciaal gedacht aan het uitwerken van bepaalde mandaten door de com missie. Bij dat overdragen van de bevoegdheden zal overigens geen automatisme optreden, dat wil zeg gen dat de raad van geval tot geval zal bezien of de Europese Commissie meer beslissingsbevoegdheid krijgt. De ministers van Buitenlandse Za ken hebben ook positief gereageerd op het enkele weken geleden door de Benelux-landen genomen initia tief om de werkwijze van de raad te verbeteren. Dat houdt in dat men in de toekomst meer coördinatie zal trachten te brengen in het werk van de onderscheiden raden (Landbouw, Financiën Buitenlandse Zaken, enz.) en dat in 'moeilijke gevallen" een probleem eerder voorgelegd zall wor den aan de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. (xecutiesIn Iran (Perzië) zijn roet, aldus Rabin, heeft de plicht |lsteren opnieuw zes smokkelaars dergelijke acties tegen Israël te verdovende middelen door ïurpeloton geëxecuteerd. Het aantal erechtgestelde misdadigers is daar- bede in 30 maanden gestegen B6. Krachtens de Iraanse [ordt iedereen die bij zijn aanhou- |ng in het bezit ls van meer dan 10 komen en zij is daartoe in staat. De Israëlische minister van Poli tie, SJlomo Hillel, liet weten dat de meeste leden van de Israëlische re- gering willen dat mensen die terreur daden plegen, de doodstraf krijgen. Hij achtte het voorts wenselijk dat zich meer Israëliërs dan tot nu toe ►cm heroine of andere hard drugs ala mllie„ voor pa3 1 kg opium na een proces voor op(!ertólte -burgerwacht". Deze in krijgsraad veroordeeld tot de burgerwacht heeft volgens Hillel jood voor een vuurpeloton. haar waarde in Naharia bewezen. De drie leden van het Palestijnse Morfine-handelaars De politie in commando die daar maandagnacht |>üusseldorf heeft twee Zwitsers ge- een overval pleegde, werden door irresteerd die in het bezit waren een lid van de burgerwacht ontdekt. jan vijf kilo morphine basis, dat ge- likt wordt om heroine te Een op researchfaciliteiten en know-how van beide, banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. ruikt i Ugen. Volgens de politie faarde van het in beslag genomen rodukt twee miljoen dollars. njftig arrestaties Gisteren bij het janbreken van de dag hebben Britse pilitairen in Noord-Ierland vijftig pannen gearresteerd, die ervan ver lacht worden lid te zijn van het ver- joden Ierse Republikeinse Leger (IRA). De arrestaties zijn verricht p informatie van de Britse gehei- pe dienst. (csgeld geëist De hnks-extremis- Ische ontvoerders van de 74-Jarige Mexicaanse senator Ruben Pigueroa lebben gisteren een losgeld voor zijn fryiarting geëist van vijftig miljoen {esos, vrijlating van politieke gevan- lenen en levering van wapens. De Us werd gesteld in een communiqué hetcong aanval MJ een aanval van de Vietcong op |en Zuidvietnamese militaire acade- pie op 27 kilometer ten noordoos- fen van Saigon zijn 35 regeringssol- aten gedood of gewond, aldus het p erbevel in de Zuidvietnamese koofdstad. Een van de Vietcong- ianvallere werd gedood en een werd bevangen genomen. pridget Dugdale veroordeeld ÖUBLIN (AP) De miljonairs- [ochter Bridget Dugdale ls veroor- leeld tot negen Jaar gevangenisstraf P verband met de diefstal van schil- lerijen die een waarde van 55 mil foen gulden vertegenwoordigen. i De 33-jarige Bridget Dugdale ver klaarde voor ae rechter in Dublin er bots op te zijn dat ze zich schuldig had gemaakt aan het in ontvangst hemen van 19 schilderijen, die waren bestolen van de diamant-magnaat pir Alfred Beit. Zij is de enige die tot dusver in terband met de roof van deze schilderijen uit het landhuis van Sir Alfred in Blessington is gearresteerd. Waar de vier mannen die aan de roof hebben meegedaan wordt nog ge- i De schilderijen 'werden terugge vonden in een huisje dat Juffrouw Dugdale had gehuurd in de buurt pan het Ierse vissersplaatsje Glan- PEKING De leider van de Russische onderhandelings delegatie bq de grensbesprekingen met China, Leonid Ilyichow, is gisteren na een afwezigheid van een jaar in Peking terug gekeerd. Waarnemers zien hierin een teken dat de besprekin gen binnenkprt hervat zullen worden, hoewel er geen door braak in de vastgelopen besprekingen te verwachten valt. eis tot teruggave van die gebieden. Het afgelopen Jaar is de verhou ding Moskou-Peking bepaald niet verbeterd. In januari wees China vijf leden van het Russische ambassade personeel uit nadat ze beschuldigd waren van contacten met een Rus sische agent van Chinese afkomst in Peking. In maart nam China een Russische helicopter in beslag, met drie Russen aan boord die volgens Peking een spionagemissie uitvoer den. Moskou zei dat ze in slecht weer waren verdwaald en verlangt terug gave van helcopter en bemanning. De besprekingen begonnen in 1969 na een bloedig grensconflict op de rivier de Oessoeri. Ilyichow reisde naar Peking Juist voor de reis van president Nixon naar Moskou. Zijn vorige reizen naar China voor her vatting van de besprekingen vielen samen met de komst van Nixon naar Moskou in 1972 en de reis van Brezjnew naar Washington in de zomer van 1973. Volgens het Russische persbureau Tass werd Ilyichow op de luchthaven van Peking verwelkomd door de Chi nese onderhandelaar Yoe Tsjan en de Russische ambassadeur in Peking, Tolstikow. In de vijf Jaar dat de grensbesprekingen al met veel langdurige onderbrekingen aan de gang zijn is nauwelijks vooruit gang gemaakt. Het g&&t om het dui delijk markeren van de grens. Bovendien verlangt China van de Sow Jet-Unie de erkenning dat de Russische tsaxen zich in de vorige eeuw grote delen Chinees grondge bied hebben toegeëigend. Daaraan verbindt Peking overigens niet de De Russische leiders hebben on langs hun bereidheid uitgesproken een nucleair niet-aanvalsverdrag met China te sluiten en de betrekkingen te normaliseren. Volgens Oosteuro- pes bronnen weigert China akkoord te gaan met terugtrekking van de troepen uit het directe grensgebied en met stopzetting vau de door luid sprekers gevoerde propaganda-oor- log. Een Russisch cartoon met betrekking tot de al jaren du rende grensincidenten tussen de Sowjet-Unie en China uit het blad Izvestia. Een Chinese soldaat overschrijdt de Russische grens met in zijn handen een met bloed bevlekt Rode Boekje met als op schrift: Roverij, laster en ver raad. De laatste letters van deze woorden vormen in het Russisch de naam Mao. Moskou (Reuter) Terwijl de voorbereidingen voor het bezoek langzaam en onopvallend plaats vinden hebben de Russische lei ders hun optimisme geventileerd over de komende besprekingen met president Nixon. In de Rus sische pers en in officiële verkla ringen is vooral het symbolische karakter van het nieuwe Ameri kaanse bezoek geaccentueerd. Het heet een illustratie te zijn of te worden van de historische over gang van confrontatie naar sa menwerking. President Nixon moet morgen in Moskou aankomen voor zijn derde topgesprek met de Russi sche partijleider Leonid Brezjnew. Er is echter nog geen gedetail leerd programma gepubliceerd en het blijft onzeker of Nixon naar huis zal vliegen om op 4 Juli de viering van de onafhankelijkheid by te wonen of dat hy met de Amerikaanse gemeenschap in Moskou een feestelijk samenzijn zal hebben. De Russische Joden in de Sow- Jet-Unie hebben met ontmoedi ging gereageerd op de recente verklaring van het Amerikaanse se staatshoofd dat de Verenigde Staten zich niet willen mengen ln de interne aangelegenheden van de Sowjet-Unie. Joodse acti visten - van wie er al enige tien tallen door de Russische geheime politie zijn opgepakt - hebben de ze verklaring geïnterpreteerd als zou Nixon bepaald niet van zins zyn het probleem van de Joodse emigratie in zijn besprekingen met Brezjnjew te betrekken. Emigratie is in Moskou een ge voelig onderwerp maar in de Verenigde Staten - waar meer dan zes miljoen joden wopen - is het een politieke kwestie gewor den. De Russisch-Amerikaanse handelsbetrekkingen zijn als het ware in de kiem blijven steken na dat het Congres in Washington weigerde Moskou de meest beguns tigingsclausule toe te staan tot het de garantie heeft gekregen dat de Russische Joden zonder belemmering kunn enemigreren. Joodse activisten hebben een beroep gedaan op het Congres en de publieke opinie in Amerika zich niet te laten afschepen met Rus sische beloften over grote aantal len Joodse emigranten in de toe komst. In een publicatie in Mos kou lieten de Joden weten dat de Amerikanen zich niet moeten la ten misleiden door holle verkla ringen maar krachtige garanties moeten eisen inzake vrije emi gratie. Het emigratieprobleem betreft ln principe slechts de Russische Joden, aal heeft een kleine groep Russische burgers van Duitse af komst de laatste tijd ook toestem ming gekregen zich bij hun fa milies in het westen te voegen. In berichten in Washington is on langs melding gemaakt van een Russische besluit nog eens 22.000 Joden toestemming te geven het land te verlaten om de Ameri kaanse publieke opinie gerust te stellen. Volgens Joodse leiders in Mos kou kan dit echter vrij gemakke lijk worden gedaan zonder daar mee het lot te verlichten van we tenschapsmensen en intellectue len die worden gekeeld maar geen kans maken op een uitreis visum. Een groep van tussen de 40 en 50 Russische Joden is de laatste weken in Moskou, Kiew, Odessa en andere steden opge pakt door de KGB. De arrestaties zyn waarschyniyk bedoeld om hun te beletten contact te zoeken met het gezelschap van president Nixon en de honderden Ameri kaanse Journalisten die zullen meereizen. De vroegere democratische presidentskandidaat Hubert Humphrey heeft er in ieder geval aanleiding in gezien Nixon met klem te vragen in Moskou zijn af- keuring over de arrestaties ken baar te maken. Verder hebben 40 leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden (27 de mocraten en 13 republikeinen), in een brief de president ge vraagd de Russische autoriteiten "hun diepe bezorgdheid over te brengen inzake de verschillende vormen van onderdrukking en intimidatie van Russische Jo den". Niet alleen het emigratiepro bleem maar ook het lot van de Russische dissidenten is nadruk kelijk onder Nixons aandacht ge bracht. Afgelopen maandag nog heeft de dissidente, natuurkundige AndreJ Sacharow zowel Nixon als Brezjnew gevraagd tijdens hun komende topgesprek niet voorbij te gaan met mensenrechten "op straffe van het mislukken van de ontspanning". Sacharow noemde 83 "uitzonderlijke en moedige" politieke gevangenen in de Sow jet-Unie en verzocht de twee lei ders te bevorderen dat althans en. LEONID BREZNEW pijnlijk kelen "de vrouwen, bejaarden en de zieken, zij die voor de twee de keer berecht zijn en zij die on rechtvaardig veroordeeld zijn" hun vrijheid terugkrijgen. Bij de namen die Sadharow noemde wa ren die van generaal Pjotr Grigo- renko die historicus AndreJ Amal. rik en Gabriel Superfin. voorma lig medewerker van Aleksander Solzjenitsyn. Het Russische dagblad Praw- da verklaarde het afgelopen weekeinde met veel omhaal dat het Amerikaanse publiek veel verwacht van de komende der de ontmoeting tussen Nixon en Brexjnew maar het gaf niet aan op welke gebieden mogelijk ak koorden zullen worden gesloten Voor het presidentieel bezoek geen gedetailleerd programma be kendgemaakt maar er is sprake van dat Nixon voor een paar da gen naar de Kr m of de Kaukasus zal vliegen terwijl Henry Kissin ger zich zal bezighouden met gezamenlijke verklaring en slotcommuniqué. In de voorbereidingen van Witte Huis is enige vertra ging ontstaan door de Jongste reis van Nixon naar het Midden-Oos ten. Enkele westerse commentato ren verwachten dat de euthouaas- siaste ontvangst die ixon in Caïro en elders ten deel is gevallen zijn positie bij de komende besprekin gen zou kunnen versterken. De reeds genoemde verbannen Rus sische auteur Aleksander Solzje nitsyn is het daarmee bepaald niet In een Interview met de Ameri kaanse CBS-televisie zei Solzjenit syn maandag dat er volgens hem nog nooit een president van Verenigde Staten zo zwak is ge weest als de huidige. „Hij is zo zwak dat hij de kracht mist Moskou te zeggen waar het op staat," aldus de auteur, die daarin de oorzaak zag van een „ongekend Russisch overwicht op het westen" op dit moment. Het lijkt zeker dat de Russische leiders Nixon zullen pogen te be wegen druk op Israël uit te oefe nen zich uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken en een vaderland a. d. Palestynen terug te geven. Nixon besprak dit pro bleem vorige week in Israël en is naar verluidt overweldigd door het schijnbaar onwrikbare karakter van de gehele kwestie. Moskou schijnt een herstel van de (zeven Jaar geleden verbroken) diploma tieke betrekkingen met Israël te overwegen als Tel Aviv in stemt met Russische voorstellen voor een terugtrekking. Tijdens zijn laatste ontmoeting met Brezjnew in Moskou (in 1972) tekende Nixon een akkoord inzake de beperking van strategische wa pens. Achter de schermen worden nu pogingen gedaan, zo menen waarnemers, om deze tijdelijke overeenkomst om te zetten in een definitieve. In de persoon van par tijleider Brezjnew heeft Moskou al aangeboden ondergrondse kern proeven te verbieden via een over een te komen tijdschema en Ame rikaanse funktionarissen bestude ren nu dit aanbod. In recente Russische verklarin gen is het Russische publiek ge waarschuwd niet teveel van het topgesprek te verwachten, hoe be langrijk het ook al zijn. Maar Brezjnew vertelde Westerse ver slaggevers vorige week dat hij de komende ontmoeting met optimis me tegemoet zag en hy veroor- deelde pessimistische uitlatingen in 't westen. In hoeverre Brezj- neiws optimisme zal worden ge temperd door de NAVO-gebeurte nissen die dezer dagen in Brussel plaatsvinden is niet te bepalen. Nixon zal hem wel van zyn erva ringen ln Brussel op de hoogte brengen. De Russische pers heeft al gewaarschuwd dat voorstanders van koude oorlog in Amerika maar ook in West-Europa mo menteel pogen de ontspanning tussen oost en west te dwarsbo men. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9