,Ik laat zelfs ^oor Ajax mijn misdag echt niet schieten" INVALLEN MIJN ENIGE REDDING' Tegen DDR drieduizend kaarten IINUS MICHELS WE, TV P RIVE-VLIEGTUIG Crediet Bank strooit met waardepapier IAIM74 Jan Jongbloed zo goed als zeker naar de ORANJETEAM BOYCOT VOLKSKRANT HENK BURGWAL IS WOEDEND WOENSDAG 26 JUNI 1974 b Vente TRUP - Zichtbaar vermoeid keer- vereldreizigér Rinus Michels gis- yond van zijn zoveelste „wippie r Spanje" - zoals hij het zelf tnt - in het trainingskamp van Nederlands elftal terug. De her, die zijn Barcelona maandag in de halve finale van het Spaanse bekertoernooi in Madrid met 2-1 van Atletico zag winnen, wordt ko mende zaterdag evenwel opnieuw in Spanje verwacht. En weer in Ma drid, waar Barcelona dan 's avonds om negen uur op het veld van At letico aantreedt voor de finale te gen Real. Rinus Michels: „Dat wordt echter ,een moeilijke zaak. De volgende dag moet ik immers voor Néderland- DDR weer in Gelsenkirchen zijn. Maar wie weet künnen de KLM of Martin Air Charter iets voor me doen. Als ze een privé-vliegtuig voor me beschikbaar stellen, red ik me wel. Zet dat maar in de krant, dan wacht ik hun antwoord wel af". Rinus Michels over de. eerstvolgende wedstrijd die hij ziet: „Argentinië is de laatste weken steeds sterker gaan spelen. Het valt niet meer te vergelijken met de ploeg waarvan wij destijds in Amsterdam zo ge makkelijk met 4-1 wonnen. Zij heb ben zich nu volledig aangepast aan de speelwijze van de Europese elf tallen. Ze spelen niet zo nonchalant meer; ook niet meer zo riskant aanvallend. En ergens neem ik mijn petje voor die lui af. Als Je de eerste wedstrijd verliest en Je slaagt er daarna toch nog in om bij de laatste acht te komen, is dat beslist een grote prestatie. Het duidt ook op karakter". „Individueel zijn alle Argentijnen bijzonder sterk. Met een bal weten ze allemaal om te gaan. Alleen heerst er geloof lk niet zo'n sterke En over Oranje: „Ons grote pro bleem is: hoe brengen we de tijd zoet totdat we weer aan de slag kunnen. Andere moeilijkheden zijn er ,niet en dat is ongetwijfeld een goed teken. Maar toch maak ik de opstelling voor morgen niet bekend. Dat doet die Argentijnse trainer immers ook niet". Om het daarna toch nog weer even over Spanje te hebben. „Al is de bekerfinale tegen Real, toch word de wedstrijd in Madrid gehoude: Want in Madrid zijn ze vroeger z slim geweest om te bepalen dat d eindstrijd wordt gehouden in d stad waar Franco op dat momen resideert. Een linke zet van die Ma drilenen. Die man is immers bijn; altijd in Madrid. Maar om het niei te gek te maken, voetballen we op het veld van Atletico en niet op dat van Real. Erg veel verschil zal dat echter niet uitmaken". LTRUP Jan Jongbloed staal volgend seizoen bij Ajax op de loonlijst. Dat lijkt ze- r, al beweert de immer vrolijke doelman in het Oranje-trainingskamp zelf: „Er is nog tts officieel. Handtekeningen zijn er bijvoorbeeld nog niet gezet. En er zail ook nog wel rdig wat gepraat moeten worden voor het zover is". Toen directeur-sportief Hans •aay vorige week donderdag in het Wald hotel in Hidtnip was om er Johnnie Rep eer ntract te laten signeren, maakte hij meteen gretig van de gelegenheid gebruik om kon ct met Jan Jongbloed op te nemen. De 33-jarige doelman (in november wordt hij 34) Ve hebben toen een kort maar vruchtbaar onderhoud gehad. En meteen afgesproken, t we voorlopig niets over de eventuele transfer zouden laten uitlekken.. Hans Kraay zei toen: „En als jij er iets over loslaat en er komen journalisten bij mij aankloppen om n bevestiging dan ontken ik het zelfs dom weg". Rinus Israel: Ajax laat ik mijn visdag niet moeten Jullie toch ook wel In de schieten. Daar zullen >or >b Vente ak- gaten gaan krijgen dat ik goe- koord' moeten gaan, anders gaat het de doelman ben. Zelf wist ik dat al hele feest niet door. Eenmaal in de week lekker vissen is voor mij be- langrijker dan een hele hoop poen". (aar nu het toch bekend is ge- ikt, dat ik waarschijnlijk naar de er vertrek - overigens is dat Jan Jongbloed is overigens bijzon der verguld dat het Grote Ajax het oog op hem heeft laten vallen. De Verguld uwtje beslist niet van mij afkom- - wil ik er wel het een en 3er over loslaten. Kraay zei me dat gesprekje dat hij bijzonder rk in me was geïnteresseerd' lang. Maar de pers niet. Die de steeds maar andere namen als het om het Nederlands elftal ging. Overigens wisten de meeste trainers ook wel dat ik er wat van kan. De Jongere trainers tenminste, zoals een Pim van der Meent, een Joop Brand en een Bert Jacobs en niet ÜÜI Jan Jongbloed: „Dinsdag wil ik mijn vrije dag om te vissen" eigenaar sigarenwinkel, te vergeten Henk Wullems NAC. Er is bijvoorbeeld even sprake van geweest dat Jan de Jong naar Ajax zou zijn gegaan. Als dat was topclub mij, op doorgegaan had Henk Wullems on mijn leeftijd, wil contracteren. Dat getwijfeld de volgende dag bij mij had ik nooit kunnen dromen. Mar op de stoep gestaan en me ge- mlJn le€ItlJa' ongeiwyieia geen g eenmaal vol vraagd of ik naar Breda wilde ko- ik akkoord mee gegaan. Maar verrassingen. Al begrijp ik donders- men". antwoordde hem spontaan dat recht kunt: „Ik vind het ergens ook wel naar Ajax wilde. Toen geloofljjk, dat bben we maar onmiddellijk over geld gekletst. Hij vertelde me ik zou kunnen verdienen. Daar ja, het leven zit tract voor een Jaar bij de Lieverd jes van Dé Stoop. Hij: „Ja, want vorig seizoen heb ik voor twee jaar bijgetekend. Maar met die nieuwe transferregeling zal dat van mij, op fmaals, er zullen nog wel zaakjes moeten worden door- proken. Ik prakkizeer er bijvoor- ld niet over om bij Ajax een of vijf in de week te gaan goed wat de bedoeling van Ajax Jan Jongbloed bezit nog met mij is. Met mij willen ze wat betreft hun keepersprobleem een overbruggingsperiode doorkomen. Want ze zullen er nu ongetwijfeld te problemen opleveren. En als het per sé moet, als FC Amsterdam de zaak op de spits wil drijven, jmoet inen. Dat red ik tiouwens niet ook een talentvolle jonge keeper bij aantrekken en die proberen in twee jaar klaar te stomen voor het grote werk. Nou, als ik dan over twee Jere keeper gaan uitkijken, want jaar ben uitgespeeld, mijn werk heb verrek ik. En ik wil bijvoor- gedaan, kan die jonge knaap onder ld in elk geval op dinsdag vrij. de lat. Tussen haakjes, twee jaar lijkt me ook voor mezelf een goede termijn. Ik teken in elk geval niet voor langer". Dan gooi ik mijn winkel Waarop Jan Jongbloed glunderend en ga lekker aan het water tegen de Journalisten om hem heen met mijn hengeltje. En zelfs roept: „Nu Ajax me heeft gekocht, mijn winkel". Ajax daar echter op staat, beter meteen Kraay weet dat nog niet daar sta ik op". tasdag is mijn visdag. Dat is al Hiltrup De 22 spelers van de Ne derlands elftal-groep, alsmede de trainers die de ploeg begeleiden zijn een paar duizend gulden rijker ge-' worden. Namens de directie van de Nederlandse Crediet Bank overhan digde de heer J. Goudsmit gister middag in Hiltrup elke Oranje-man een waardepapier dat goed is voor tweeduizend gulden. Ton Zwikstra, het financiële brein van de KNVB: „Ik verwacht dat er meer Nederlandse bedrijven volgen die hun waardering willen tonen voor de prestaties die worden gele verd. Er is in Nederland immers een golf van enthousiasme ontstaan nu we het zover schoppen. Vele fir ma's schijnen thans bereid te zijn om de spelers wat toe te stoppen". Ook de actie „Nederland achter ons elftal", eind vorige week opgezet door sportpaleis Ahoy, begint op gang te komen. Gisteren werd al een bedrag genoteerd van ƒ2500. De opbrengst van deze actie gaat voor vijftig procent naar de Oranje-equi pe, terwijl de andere helft is be stemd voor de Hartstichting. Op gi rorekening 2248700 ten name van Ahoy' Premierekening Rotterdam kunnen nog steeds bijdragen wor den gestort. Sfeer Nederlands tweede doelman Jan van Beveren blijft toch nog altijd nummer één gaat naar de Meer, zoals hij zelf zegt, voor het geld en de eer. De sfeer die er bij FC Amsterdam heerst, de pret die er altijd wordt gemaakt, zal hij on getwijfeld gaan missen. De keeper: „Dat is zo. Daar ben ik zelfs van overtuigd. En het is bekend: ik ben erg gevoelig voor sfeer. En omdat ik er op dat punt waarschijnlijk niet op vooruit ga, zal ik echt nog wel even aarzelen voordat ik ondter een AJax-contract een krabbeltje zet". En daarna: M'n gabbertje Frits Flinkervleugel zal er wel behoorlijke de pest in hebben als ik uit het Olympisch Stadion opdonder. Trou wens, hij laat het me nu geloof ik al merken. Van veel spelers van FC Amsterdam heb ik na de afgelopen wedstrijden van het Nederlands elf tal gelukstelegrammen ontvangen In de trant van .Jofel gedaan. Jan". Maar er was er geen een van Fritsje bij. Ik heb verdorie nog niets van hem gehoord en dat vind ik hartstikke rot. Het valt me ook een beetje van hem tegen. Maar het zal echt wel komen, omdat hij heeft vernomen, dat Ajax misschien mijn baas wordt. En dat zit hem natuurlijk ontzettend dwars. Laatst' vraag aan de jeugdige veteraan heb je iemand die op voetbalgebier1 je zaken behartigt? Jan Jongbloed, verbaasd over de vraag: „Waarom zou ik? Of ik nu zelf tegen Ajax zeg dat ik in elk geval op dinsdag wil vissen, of ie mand anders? Dat maakt immers totaal niets uit". Dortmund Reserve Rinus Israel. Net als reserve Piet Schrijvers loopt hij op het ogenblik ln het Oranje- kamp te prakkizeren over de toe komst. Welk shirt zal hij volgend seizoen dragen? De man die eens voor Feyenoord de Europa Cup en de wereldbeker in ontvangst nam: „Mijn enige red- ling is op het ogenblik: zo nu en dan eens een halve wedstrijd mee- loen. Zoals afgelopen zondag dus. Hiltrup Het Nederlands elftal, dat ook in deze kwestie wordt ge leid door Johan Cruijff, heeft een boycot uitgevaardigd tegen De Volkskrant. De spelers van de selec tie wensen niet meer te praten met journalisten van het landelijk och tendblad. Namens alle Michels-pupillen deelde Johan Cruijff gistermiddag aan Joop Niezen, de voorzitter van de Nederlanse sportpers, mede dat .Oranje niet meer wilde, dat ver- Slaggevers vah de Volkskrant bij dé persconferenties van. het Nederlands elftal in Hiltrup aanwezig zouden zijn". Joop Niezen repliceerde dat dit een „onmogèlijke zaak" was. Na enig overleg verklaarde Cruijff daarop: „Als ze toch naar Hiltrup komen, zullen we niet met ze spre ken. Niemand van ons". De spelers hielden woord. Volks krant-verslaggever Henk Wehberg werd gisteren door Oranje volledig genegeerd. Bovendien gaven enkele baldadige spelers van him ongenoe gen Jegens de Volkskrant blijk door Wehberg, die op het terras van het hotel was gaan zitten, vanuit de tweede verdieping met' water nat te gooien. Overigens is Oranje voornamelijk verbolgen op Ben de Graaf, de chef-sport van de Volkskrant, die volgens de spelers het Neder lands elftal constant veel te nega tief benadert. Wim van Hanegem: „En toén De Graaf zondag schreef dat ik was uitgevallen, omdat ik het niet kon hebben dat Johan Cruijff zo schitterde, betekende dat voor ons de druppel die de emmer deed overlopen. Trouwens, wat men beweert is klinkklare onzin. Voor mij mag Cruijff in elke wedstrijd uitblinken. Daar kan ik immers al leen maar voordeel van hebben". Van Hanegem over het natgooien van de Volkskrant-vertegenwoordi ger: „Dat moet Je niet zo kwaad aardig zien. We vervelen ons een beetje. Vanmiddag hebben we bij voorbeeld vanuit het raam ook bondsvoorzitter Wim Meuleman nat gegooid, toen hij op het terras 3en boek zat te lezen. Hij was er erg 'cwaad om. Merkwaardig". Donderdag is er overigens in Hil trup een gesprek gearrangeerd tus sen de spelers, die dan opnieuw in Johan Cruijff een woordvoerder zullen hebben, en Ben de Graaf. Het zal dan de eerste keer worden dat de chef-sport van de Volks krant zich persoonlijk in het trai ningskamp zal laten zien. Want dan ziet de buitenwereld me. Dan kunnen ze tenminste ontdek ken dat ik nog niet ben afgeschre ven. Dat ik nog een goede conditie heb. En daardoor loop ik dan de kans dat er nog een paar clubs bij me zullen aankloppen. Want ik voel er op het ogenblik toch niets voor om te stoppen. Daar vind ik mezelf nog te goed voor'. Rinus Israël Rinus Israel (32) maakt op het ogenblik een tikje verbitterde in druk. Hij: „Eerst wilde Ernst Hap- pel me bij Brugge hebben. Op aan dringen van hem heb ik zelfs een contract van Feyenoord laten schie ten. Ik heb in de Kuip gewoon „nee" gezegd en daardoor weet ik niet eens wat voor soort contract ze me wilden aanbieden. Ik voer blind op Happel. Maar ja, die heeft nu niets meer van zich laten horen. Werkelijk, ik vind Happel een joviale kerel. Dat wel. Maar hij is een Oostenrijker, h?. En op die mensen kun je niet aan". Vlak voordat Rinus Israel naar de wereldkampioenschappen vertrok, had hij telefonisch kontakt met Lambert van Brugge, de grote rege laar van „Club". Israel: „Die Lam bert zei dat Brugge me niet kon contracteren, omdat het al te veel buitenlanders had. Maar toen deel de hij me mede dat ik bij Berchem Sport onderdak zou kunnen krijgen en wel voor hetzelfde geld als dat ik bij Brugge had kunnen vangen. Dat Berchem leek me ergens ideaal. Antwerpen is immers vlak bij de deur en daardoor zou ik mijn sigarenzaak in Rotterdam- Zuid ook kunnen aanhouden. Ik ga Berchem nu ook zo angzamerhand afschrijven. En zelf naar die lui opbellen, verrek ik. Ik ben geen bedelaar. Trouwens, ik sta niet te dringen. Je kunt tegenwoor dig immers het hele jaar van club veranderen. Maar een beetje zeker heid zou toch wel aardisr ziln" En daarna opnieuw: „Maar ais Michels ne zo nu en dan eens de kans zou geven om me in de kijker te spelen, zou me dat heel goed uitkomen." ..Want wie weet 6topt er dan dade lijk voor het hotel een auto. waar iemand uitstapt die met een con tract staat te wapperen". Hoe warm het (gisteren in HiltrupwasNeeskens en Rep hebben bij de training hun shirt uitgetrokken. Alleen Willem mn Hanegem loopt er keurig gekleed bij. Merkwaardig. HILTRUP Henk Burgwal, de voor zitter' van Oranje's WK-bestuur is woedend op het organisatiecomité van het wereldtoernooi. De reden: voor de belangrijke wedstrijd van komende zondag in Gelsenkirchen tegen de DDR heeft Nederland maar drieduizend toegangskaarten toegewezen gekregen. Henk Burgwal: „En dat pikken we niet. Ik heb er fel tegen geprotes teerd. En morgen ga ik weer naar die lui in Frankfurt en zal opnieuw zeggen dat dit een onmogelijke zaak is. Maar voorlopig heb ik nog weinig succes gehad. Ik bots steeds tegen een muur op. Ze roepen maar „Ausverkauft" en willen niet eens verder praten. Kijk, iedereen in de Bundesrepubliek had er op gerekend dat West-Duitsland in zijn poule eerste zou eindigen en daardoor zondag in Gelsenkirchen zou spelen. Al lang geleden zijn de kaarten de deur uitgevlogen. En het organisa tiecomité haalt nu de schouders op I en zegt: „We kunnen ze echt niet meer terughalen". Maar ik vind het een schandaal dat ze ons hiermee afschepen. Ik heb ook tegen die lui gezegd: „We zijn er zeker alleen maar goed voor om andere stadions te vullen". Wat betreft de toegangskaarten le vert de wedstrijd in Gelsenkirchen geen problemen op. Henk Burgwal: „Ik verwacht dan ook tegen Argentinië 30 tot 35.000 ma» uit Holland". Ook voor het duel van volgende week woensdag in Dortmund tegen Brazi lië zijn voldoende kaarten voor het Nederlandse legioen beschikbaar. Henk Burgwal: „Dan kunnen er wel zo'n veertigduizend Hollanders ko- En daarna weer verontwaardigd: „Tegen de DDR maar drieduizend kaarten, ongelooflijk. En dat in een stadion met een capaciteit van 72.000 man. Maar ik pik het niet. Ik ga er weer tegen protesteren. We mogen ons publiek, dat ons zo fan tastisch steunt niet teleurstellen". Over het gedrag van de Oranje fans bij de voorgaande wedstrijden van de Michels-brigade is het Duit se organisatiecomité overigens zeer te spreken. Burgwal: „Zij hebben me verteld dat de mensen zich zo wel in Hannover als bij die twee wedstrijden in Dortmund uiterst correct hebben gedragen. Er is niets vervelends gebeurd. En daar ben ik echt wel een beetje trots op".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11