V.S. leveren geen wapens aan Syrië en Egypte Portugal aanvaardt resoluties Giscard cTEstaing werd afgeluisterd Israel gaat door met luchtaanval Henry Kissinger stelt regering Israel gerust Geheim akkoord ontkend Hoessein eist ook troepenscheiding Indonesië ontkent gevangenkampen Soares belooft Waldheim onafhankelijkheid koloniën lATERÜAG 22 JTJNI 1974 PARIJS (AP) Onder Het Gaullistische bewindvan wijlen president Georges Pompidou is op grote schaal afgeluisterd. De hui dige president Valery Giscard d'Estaing is een van de meest prominente personen die ook net slachtoffer is geweest van af luisterpraktijken. Een en ander is bekend gemaakt door het Franse tijdschrift Le Point. Giscard d'Estaing was onder Pompidou's bewind weliswaar mi nister van Financiën, maar was uiteindelijk geen Gaullist. Daarom moest mede in verband met de kritiek op sommige punten van het regeringsbeleid ook Giscard in de gaten worden gehouden. Het blad Le Point publiceerde in de laatste aflevering een inter view met een man die in opdracht van de inter-ministeriële con trolegroep ook heeft afgeluisterd. Deze groep was het grote af luister orgaan in het land-dat soms di rect verslag uitbracht aan het kantoor van de premier. Volgens de man die door Le Point werd geïnterviewd was de systematische afluistercampagne gericht tegen politici van de oppo sitie, vakbondsleiders, journalis ten en ministeriële medewerkers. Toen hij vorige maand presi dent werd beloofde Giscard d'Es taing zijn kiezers dat er niet meer zal worden afgeluisterd tenzij de nationale veiligheid in het geding is. HU heeft premier Jacques Chirac en zijn minister van Bin nenlandse Zaken de opdracht ge geven om alle documenten te ver nietigen. Volgens de geïnterviewde voor malige medewerker van de inter ministeriële controlegroep zijn de vernietigde documenten echter slechts afschriften van de origi nele. „De originele documenten slingeren nog steeds rond op mi- kantoren", aldus de man. Volgens de luistervink corres pondeerden de afgetapte telefoon toestellen met een centraal pa neel waarop lampen waren aange bracht die gingen branden wan neer de abonnee zijn hoorn van de haak nam. „Als een van de lampjes ging branden drukten wij op een knop en konden we direct meeluisteren, terwijl het gespiek ook op de band werd vastgelega". „Steeds als we een belangrijk gesprek hooren, maakten we zo snel mogelijk notities. Het was vermoeiend om alles tegelijk te doen". Hij voegde eraan toe, dat De geschreven rapporten gin gen naar de hogere regionen van de geheime politie, maar de ban den werden regelmatig uitgewist. De afluisteraars hadden de op dracht gekregen alleen politieke en zakelijke gesprekken op te ne men. „Aanvankelijk werd ik in verlegenheid gebracht door intie me gesprekken. Ik kreeg soms het sensationele gevoel of ik een beet je een voyeur was, maar naarmate het een routine-werk werd, werd het ook gewoner", aldus de door Le Point geïnterviewde man. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger heeft Israël de verzekering gegeven dat de Verenigde Staten er niet over denken Egypte of Syrië wapens te verkopen, zo hebben Amerikaanse en Is raëlische ambtenaren in Washington verklaard. Deze verze keringen werden gegeven aan de Israëlische ambassadeur Sim- cha Dinitz tijdens een bijeenkomst van een uur in het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Ondanks veroordeling buitenland JERUZALEM (AP) Premier ritzhak Rabin heeft gisteravond lerklaard, dat Israël de Arabische tu?rrilleros in Libanon op elke plaats p elk moment, die het nodig acht, iai bleven aanvallen. Op een verga- lering van vooraanstaande Zionisten jerklaairde hij, dat Israël de guer- jilleros zou aanvallen ondanks de [dubbele standaard" van die landen |ie de Israëlische luchtaanvallen op Libanees grondgebied hebben ver oordeeld. "Israël zal zich niet laten af- jchrikken door deze houding" zei hij. feabin sprak terwijl Egypte en Li bië Libanon materiële hulp toezeg- ken om een einde te maken aan de luchtaanvallen en Caïro waarschuw- dat de acties de vredespogingen h gevaar brachten. Rabin zei, dat de Israëlische aan- llen op de guerrilleros niet de be- om tot een Arablsch-Israëli- vrede te komen verminderden. De president van het Syrische "Ro- Kruis", dr. Chawkat el Chatti, leeft Israël op een persconferentie Damascus beschuldigd van -eedheden Jegens Syrische krijgsge- el-Fangenen tijdens hun verblijf in Is- ^Britse kernproef Jlvolgens krant |al uitgevoerd LONDEN (UPI) Het dagblad )aily Express dat zaterdag meldde Slat Engeland een ondergrondse kern- >ef in de woestijn van Nevada in Verenigde Staten voorbereidde, ^chrijft vandaag dat de proef intus- misschien is uitgevoerd, t ministerie van Defensie in Lon- len weigerde te bevestigen of te ont- n, aldus de Daily Express, van de proef zou het uitprobe- an een verbeterde atoomkop polarisraketten van de Britse marine zijn. Het bericht van zaterdag bracht de linkervleugel van premier Wilsons labourpartij in rep en roer. Gespro- sr werd over het "slechts denkba- i voorbeeld" in het zog van India's ate kernproef. Volgens Chatti werden vijftig Syri sche soldaten wier helikopter in de buurt van de berg Hermon was ver ongelukt, door de Israëli's gedood in plaats van d-tt om hun overgave werd gevraagd. Chatti zei dat andere Syrische krjgsgevangenen met opzet door him bewakers uit de slaap gehouden waren en aan mishandelingen van verschillende aard blootgesteld. Syri sche soldaten zouden voor Israëlische tanks hebben moeten lonen om als "mijnontdekkers" te dienen. Ontvoering De welgestelde Spaanse toerist Juan Pena is zon dagnacht uit het huis van zijn zoon in San Juan in Argentinië door drie onbekenden ontvoerd. De zoon heeft op de ontvoerders een beroep ge daan eraan te denken dat zijn vader hartpatiënt is en bepaalde medicij nen nodig heeft. Geen Latinj President Sekoe Toeré van Guinee heeft de magi stratuur in zijn land opgedragen zich niet meer te verliezen in volzinnen met Latijnse uitdrukkingen omdat zij voor vde gewone man onbegrij pelijk zijn. Volgens Sekoe Toeré in zijn opdracht aan de magistratuur is het Latijn een geheimtaal die zich niet aan de geschiedenis heeft we ten aan te passen. De rechters en advocaten mogen ook niet meer ver wijzen naar derde landen, maar naar door Guineeërs voor Guineeërs opge. stelde teksten. Ontslagen De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken. Mortada Said Abdel Baki, is van zijn functie ontheven, aldus een presidentie ;1 de creet in Bagdad. Een reden voor het besluit is niet bekendgemaakt. De secretaris-generaal van Baki's minis terie, Tsjazel Taka, is tot zijn op volger benoemd. Radhakrishnan ziek De bekende Indiase filosoof en oud-president Sar pevalli Radhakrishnan heeft zater dag een hersenbloeding gekregen. De 86-jarige filosoof ligt in een zieken huis in de Indiase stad Madras. Vol gens een mededeling van de dokters was hij zondagochtend nog buiten bewustzijn. In Londen is een grote demonstratie gehouden naar aanleiding van de dood van Kevin Gately, die' vijftien juni tijdens een demonstratie om het leven kwam. De de monstranten stellen de poli tie voor zijn dood verant woordelijk. In Belfast moet een Britse soldaat terecht staan wegens moord, nadat een katholiek tijdens een handgemeen met de soldaat gedood werd door een kogel uit de .loop van het geweer dat de soldaat bij zich had. Het proces tegen de 19-jarige soldaat begint 29 juli. Overigens komt de Israëlische mi nister van Defensie Shimon Peres vandaag in Washington aan voor 't uitwerken van de details van een programma ter waarde van miljar den dollars aan militaire en econo mische bijstand van de Verenigde Staten aan Israël. Hij zal Kissinger ontmoeten voor die met president Nixon morgen naar Moskou vertrekt. Peres zal ook praten met minister van Defensie Schlesinger. zo heeft de Israëlische ambassade in Washington bekendgemaakt. Kissinger en pinitz kwamen vori ge week in Jeruzalem overeen dat zij in Washington over de kwestie der wapenleveranties zouden praten voor de Amerikaanse minister voor het topoverleg zou vertrekken. Israël maakt zich zorgen over de Amerikaanse bedoelingen in het licht van de sterk verbeterde verstand houding tussen Washington en de twee Arabische Staten die in oktober vorig Jaar Israël binnenvielen. De betrekkingen met de Verenig de Staten, die ln 1967 door Cairo en Damascus werden verbroken, zijn hersteld. Nixon vraagt het Congres om tweehonderd miljoen dollar aan economische hulp voor Egypte in 't fiscale jaar dat op 1 Juli begint en wil dan nog eens een fonds van drie honderd miljoen gulden dat volgens Amerikaanse ambtenaren zou kun nen worden gebruikt voor de weder opbouw ln Syrië. Israël heeft de afgelopen tien jaar sterk gesteund op Amerikaanse mi litaire en economische hulp. Het land was praktisch geïsoleerd, ook van vroegere Westerse vrienden, en het was afhankelijk van grote hoeveel heden Amerikaanse phantomstraal jagers en ander Amerikaans wapen tuig om zich in oktober te verdedi gen. Sommige Amerikaanse ambtena ren zeggen in privégesprekken dat de Joodse staat steun kreeg aan mu nitie en ten onder zou zijn gegaan als de Amerikanen hun luchtbrug niet hadden ingesteld. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse ministerie van Bui_ tenlandse Zaken heeft catego risch tegengesproken dat minis ter Kissinger met Moskou gehei me akkoorden heeft gesloten die de Sowjet-Unie toestonden meer intercontinentale raketten er op na te houden dat voorzien was in de overeenkomst van 1972 in zake de beperking van de stra tegische bewapening. „Deze insinuaties zijn van el ke grond ontbloot", aldus Robert Anderson, woordvoerder van het State Department in antwoord op de beschuldigingen die de Democratische senator Henry Jackson de dag tevoren geuit had. v „Het is betreurenswaardig dat dergelijke verdachtmakingen aan de vooravond van de reis van president Nixon naar de Sowjet-Unié worden uitgespro ken. Jordanië niet naar Genève BEIROET (AFP) Jordanië zal niet deelnemen aan de vredesconfe rentie im Genève als er geen troe penscheiding plaats vindt aan het het vertrek Jordaanse front naar het voorbeeld van dfie langs het Suezkanaal en in de heuvels van Golan. Dit heeft ko ning Hoessein van Jordanië ver klaard tegenover een verslaggever van het Libanese Wad Al Anwar. Jk ben erg tevreden over het onder houd dat ik met president Nixon had", zo zei Hoessein. ,Jk heb hem de posiicile van Jordanië uiteengezet die in het kort hierop neerkomt: een Israëlische terugtrekking van de frontlinie tot een redelijke en aan vaardbare afstond als eerste stap naar de toepassing van de VN-reso- hitles 242 en 338, en de terugtrekking van Israël uit alle bezette gebieden, inclusief Jeruzalem". De scheiding tussen de Israëlische en Syrische troepen in het gebied van Golan is gisteren bijna voltooid met de Israëlische strijd krachten uit de laatste strook grond die in de oktober-oorlog van vorig jaar werd bezet. De Israëliërs moeten woensdag al leen nog twee stellingen ontruimen op de berg Herman en de stad Koe- neitra en wat land rond Rafid, dat in de juni-oorlog van 1967 werd be- Het gebied dat zondag is overgedra gen aan de strijdkrachten van de Verenigde Naties zal niet aan Syrië worden overgedragen zoals eerder ontruimde gebieden, maar deel uit maken van de bufferzone die is over eengekomen om Israëlische en Sy rische strijdkrachten uit elkaar te houden. Slechts Syrische politie met Wat de deelname van de Palestijnse lichte wapens mag ln 't gebied ter bevrijdingsbeweging betreft beklem toonde de Jordaanse vorst dat land de beweging vanaf haar oprich ting heeft erkend. „Jordanië blijft deze organisatie erkennen en verzet zich niet tegen haar dieeilname aan de conferentie van Genève". terugkerende Zondag droegen de Israëliërs ook een kerkhof over aan de VN waar 700 Syrische soldaten begraven liggen die in de oorlog zijn gesneuveld. Radio-actieve regen Radio-actie ve regen is vrijdag te Niigata geval len, een gevolg van China's Jongste bovengrondse kernontploffing. De gemeten radio-aotavifteit, die circa 100-maal boven het normale pëil ligt. is evenwel neg lang niet gevaarlijk. Djakarta (AP) Het Indonesische ministerie van Defensie heeft een krantenbericht uit Londen ontkend als zouden grote aantallen politieke gevangenen naar kampen voor dwangarbeid op eilanden in de Indo nesische archipel worden gestuurd. De woordvoerder van het ministe rie, generaal Soemrahadi, verklaar de hierover. „Het is een onjuist be richt en gericht op het diskreditvan de Indonesische regering". Het Engelse dagblad Ttie Guar dian meldde op gezag van een groe pering in Engeland die zich beijvert voor de vrijlating van Indonesische politieke gevangenen dat familiele den van gevangenen hebben gedocu menteerde bewijzen geleverd dat ve len onder de naar schatting 55.000 gevangenen worden overgeplaatst naar fabrieken en plantages en naar •„ontwikkelingsgebieden" in afgele gen streken. Soemrahadi verklaarde dat zijn ministerie in 1973 een decreet had uitgevaardigd waarin het te werk stellen van de politieke gevangenen werd verboden om te voorkomen dat de regionale commandant de gevan genen naar openbare werkprojecten zou sturen. MOSLIMS IN FILIPPIJNEN WEER ACTIEF MANILLA (AP) De Filippijnse strijdkrachten hebben gisteren ge bruik gemaakt van artillerie en F86 straaljagers om benden te bestrijden die het vliegveld Cotabato bedreigden in oentraai-Mindanao. Volgens gis teren ontvangen berichten neemt de aktivilteit van opstandige moslims op het zuidelijke eiland van de Filippij nen op het ogeabfck sterk toe. Generaal Fortunate U. Abat, com mandant op midden-Mindanao, heeft de bevolking in een radioboodschap tot kalmte gemaand. Hij zei dat de rebellen aanvallen doen om de strijd op de eilanden Mindanao en Soeloe onder de aandacht te brengen van de Islamitische ministers van Bui tenlandse Zaken die op het ogenblik in Koeala-Loempoer, Maleisië, een conferentie houden. Het conflict op de Filippijnen staat op de agenda van deze conferentie. Volgens Soemrahadi zijn er op het ogenblik in heel Indonesië 35.000 po litieke gevangenen, van wie tiendui zend op het afgelegen eiland Boeroe in het oosten van Indonesië. Volgens hem wordt de gevangenen op Boeroe toegestaan nieuwsbulletins van het officiële Indonesische pers bureau Antara te lezen. Dit slaat dan voornamelijk op dagbladen van de strijdkrachten. In totaal 65 gevan genen hebben gezelschap gekregen van hun vrouwen en kinderen die uit Java zijn overgekomen. Soemrahadi zei verder dat de re gering onlangs buitenlanders heeft verboden zich op Boeroe te vestigen om te voorkomen dat Chinese koop lieden daar zaken zouden gaan doen. Kirchschlager president van Oostenrijk Wenen (DPA/Reuter) - De partijloze minister van Buitenlandse Zaken dr. Rudolf Kirchschlager is gisteren tot president van Oostenrijk gekozen als opvolger van de op 24 april overleden president Jonas. Kirchschlager, die door de socialisten kandidaat was gesteld, kreeg 51.7 procent van de stemmen tegen zijn concurrent dr. Alois Lugger (62 van de burgerlijk conservatieve partij) 48,3. De overwinning van Kirchschla ger is groter dan vele politieke waar. nemers hadden verwacht. President Jonas werd indertijd gekozen met 52.8 procent van de stemmen. Sedert de tweede wereldoorlog heeft Oostenrijk steeds een socialist als president gehad, maar Kirchschlager is partijloos. Wel is hU door de socia listen kandidaat voor het president schap gesteld. Premie Alle achtduizend werk nemers van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij National Airlines hebben een douceurtje van 100 dol lar gekregen als „tastbaar bewijs voor uw ijver". National Airlines be taalt ook de belasting op het bedrag en moet in totaal een miljoen dollar uittrekken. President-directeur L. B. Vaytag verklaarde .dat aan alle werknemers te danken was dat de maatschappij een recordomzet heeft bereikt. NEW YORK (AP) De Portugese minister van Buitenlandse Zaken Mario Soares heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties laten weten dat het de politiek van de nieuwe Portugese regering is om VN-resoluties uit te voeren die oproepen tot onafhankelijkheid voor de Portugese kolo niën. de verslaggever dat hij een langdu rig en prettig gesprek met Waldheim had gehad en de secretaris-generaal een algemene uiteenzetting had ge geven van de problemen die de nieu we regering in Portugol ia de ko loniën tegenkomt. Het was de eerste ontmoeting van Waldheim met een kabinets-ambte- naar van de Portugese regering on der president Antonio De Spinola, de generaal die de leiding had bij het af zetten van premier Marcello Caeta- no op 25 april en die een einde heeft gemaakt aan de politiek tegen zelf- beschikken voor de Portugese gebie den in Afrika. Portugal heeft in alle drie de ge bieden in Afrika tegen opstandige be wegingen moeten vechten en is de laatste tientallen Jaren het doelwit geweest van talloze anti-koloniale re soluties in de Verenigde Naties. Op de algemene vergadering van vorig Jaar werden resoluties aange nomen waarin de onafhankelijkheid van Portugees Guinee, Guinee-Bis- De beide mannen hebben twee uur met elkaar gesproken in de residen tie van Waldheim in New York en Soares verklaarde na afloop tegen over een verslaggever: "Wij respec teren het principe van zelfbeschik king met alle consequenties van dien, met inbegrip van nationale on afhankelijkheid". "Wij zijn het eens met alle aan bevelingen en resoluties van de Ver enigde Naties". Een woordvoerder van de Verenigde Naties deelde mee dat Soares de secretaris-generaal heeft ingelicht over de toestand in de Portugese gebieden en hem ervan heeft verzekerd dat de regering in Lissabon de resoluties inzake de overzeese gebiedsdelen volledig wil uitvoeren. De woordvoerder meldde dat Soa res Waldheim voor een bezoek aan Lissabon heeft uitgenodigd. Wald heim had dit geaccepteerd. De da tum van het bezoek zal later worden vastgesteld. Soares, die Frans sprak, vertelde sao, werd erkend en de onmiddellij ke aftocht van Portugal uit Angola en Mozambique werd geëist, maar sinds de machtsovername door Spi nola, hebben anti-koloniale Afri kaanse diplomaten de nadruk gelegd op de resoluties uit de algemene ver gadering van 19/2 die oproepen tot on derhandelingen tussen Portugal en de bevrijdingsbewegingen om te ko men tot machtsoverdracht in de ge bieden. Bekend is dat De Spinola voorstan der is van verkiezingen in de Afri kaanse gebieden, opdat de bevolking zelf kan beslissen. Arrestatie De Italiaanse politie heeft zondag een 30-jarige Milanese zakenman gearresteerd in verband met de ontvoering in april van de officier van Justitie Sossi. Volgens politiekringen kan een villa in de bergen die van de zakenman Federico Rampino is, gebruikt zijn als de bergplaats van Sossi, die 25 dagen werd vastgehouden. Hij kwam vrij toen de autoriteiten beloofden acht linkse extremisten vrij te laten. De belofte werd later door het hoogge rechtshof teniet gedaan. In de villa is een grote hoeveelheid wapens en munitie gevonden. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken Soares met een ambtenaar van zijn ministerie voor de residentie van VN- secretarisrg ener aal Kurt Waldheim in flew York na een be spreking over de toekomst van de Portugese kolonies in Afrika.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7