FERRARI'S OPPERMACHTIG Wybo Lelieveld tweemaal eerste Indrukwekkende sprints van Raymond Heerenveen IRENE SZEWINSKA SUBLIEM Niki Lauda in GP Nederland vanaf begin aan de leiding Verdienstelijk optreden Nederlandse heren-atletiekploeg BLUNDER... MAANDAG 24 JUNI 1974 PAGINA 13 Niki Lauda snelt met zijn Ferrari over het circuit van Zand- voort. LEIDEN Wybo Lelieveld van De Bataven en Hanneke Glas van De Spartaan behoorden dit weekeinde in Vught tijdens de Nederlandse jeugdkampioenschappen atletiek tot de uitblinkers. Wybo Lelieveld won bij de B-jongens zowel de 1500 me ter als de 3000 meter terwijl Hanne ke Glas zich bij de meisjes B de beste hoogspringster toonde. Wybo Lelieveld die zeer snel is doorgestoten naar de nationale jeugdtop (hij beoefent de atletiek nog maar nauwelijks een jaar) liep zijn twee titels met opvallend ge mak bij elkaar. De Bataven-atleet wachtte zaterdag oo de 3 km "rus- ZANDVOORTDe telefoonverbinding kwam binnen een half uur tot stand. Zoals het hoort en zoals de maestro het verwacht en eist. En toen kon de teammanager van Ferrari aan II Commendatore melden dat zijn scheppingen superieur waren gebleken aan de concurrentie op het circuit van Zandvoort in de Grote Prijs van Nederland. Want de Oostenrijker Niki Lauda leidde van start tot finish en in zijn kielzog kwam de Zwitser Clay Regazzoni, eveneens op Ferrari, schitterend mee. Door Pim Stoel Een complete triomf derhalve voor Enzo Ferrari, de 73-jarige ontwer per in Modena, die sedert zijn zoon Dino aan een ongeneeslijke ziekte is gestorven, nimmer op de race-banen verschijnt. Wamt Dino, boezem vriend van de inmiddels allang In het harnas gestorven Ascari een testrit werd hem noodlottig had volgenB II Commendatore de groot ste coureur aller tijden moeten worden. Elke dag nog bezoekt Ferrari het graf van zijn zoon. Ook gisteren. Daarna ging hij naar huis, naar zijn schitterende villa in Modena. Waar hem om tien voor half vier het nieuws bereikte dat zijn twaalf cilinders ongenaakbaar waren geble ken in de Hollandse Grand Prix. Een Grand Prix die onbarmhariiv accentueerde dat het Ford-tijdperk wel eens voorbij zou kunnen zijn. Immers, voor de tweede maal al dit seizoen ging Niki Lauda met zijn twaalf cilinder-wagen zegevierend over de finish. Het heeft overigens lang geduurd voordat de Ford-mo toren hun evenknie vonden. Im mers, al in 1967, toevallig ook op het circuit van Zandvoort. debu teerde de nieuwe acht cilimders- Ford Cosworth-motor in een Lotus en won (Jim Clark). Sedertdien had Ford de absolute hegemonie wat betreft het leveren van deze krachtbron aan de diverse Formule I-stallen. Matra probeerde het met een twaalf cilinder eigen bouw. en faalde. BRM slaagde er nimmer in de twaalf cilinder-motor betrouwbaar te maken en Ferrari kwam vele Jaren vele p.k.'s tekort om de Fordmotoren te slaan. II Commendatore was de enige die volhield. Matra trok zich terug, de BRM's draaien nog wel mee in de huidige Formule I-wereld, maar de resulta ten lijken nergens naar. En Enzo Ferrari bouwde begin dit seizoen *m wagen, die wat betreft aërodynami ca de concurrentie met stukken slaat. Geen wagen heeft zo weinig luchtweerstand als de rode Ferra ri's. Geen wagen ook heeft momen teel een wegligging gelijk aan de raspaardjes van Enzo Ferrari. En geen wagen beschikt momenteel over zoveel brullende p.k.'s. Vandaar dat de schriele Oostenrij ker Niki Lauda aan het eind van 75 bloedsnelle randen uit zijn bolide kon stappen als had hij een paar trainingsrondjes achter de rug. Fris, zonder een spoortje van vermoeid heid, dolgelukkig dat wel, en met voldoende energie om de champag ne te laten spatten. I Waar de concurrentie alles had moeten geven om de wagens in het rechte spoor te houden, daar stuur den de Ferrari's glaszuiver de hoe ken om. Weinig spanning derhalve in de Nederlandse Grand Prix. Of het moest de strijd om de derde plaats zijn, betwist tussen vier pro minenten, te weten Emerson Fittl- paldi, Mike Hailwood, Jody Scheck- en Patrick Depailler. Heilwood was met een uiterst verrassende trainingstijd uit de bus gekomen. Stond met zijn Yardley McLaren in vierde positie op de streep, vlak achter Emerson Fittipaldi op Texa- Marlboro en de beide Ferrari's van Lauda en Regazzoni. ex-wereldkampioen motorrermen maakte een gave start. Lag aanvan kelijk even in tweede positie achter snel weglopende Lauda en kwam, toen Regazzoni er ernst van maakte, op de derde plaats terecht. Hij viel nog een plaats terug toen Depailler zijn Tyrrell naar voren werkte, maar daar bleef het bij Ondanks de felle aanvallen van ex-wereldkampioen Emerson Fitti paldi hiead ook Depailler stand. Fit tipaldi maakte zich woedend. De vriendelijke Braziliaan van weleer bestaat niet meer. Vuisten schud dend reed hij achter de Fransman aan en dat terwijl de essentie van iedere snelheidssport toch is zo hoog mogelijk te eindigen. Ook al betekent dat de concurrentie achter Je te houden. Depailler viel dan ook niet te blameren. Die sloot de gaten vakkundig af. Kon in de 26ste ronde uiteindelijk toch niet meer op tegen het geweld van de Texaco Marlboro en werd gepas seerd. En Fittipaldi bleef opgelucht gp deze derde plaats hangen, want Uitslag: 1. Niki Lauda (Oost.) Ferrari 312 b3, 75 ronden in 1 uur 43 min. 00.35 sec. 184.628 km./u. gem. (nieuw re cord), 2. Clay Regazzoni (Zwi.), Ferrari 312 b3, 825 sec., 3. Emerson Fittipaldi (Bra) Taxaco Marlboro M 23, op 20.27 sec., 4. Mike Hailwood 1 Gb'Yardley Mclaren M 23, op 3128 sec., 5. Jody Scheckter (Za), Tyrrell-Ford 007, op 34.28 sec. De snelste ronde: Ronnie Peter son, in 1 min. 21.44 sec. 186.45 km./u. Stand wereldkampioenschap 1. Emerson Fittipaldi 31 pnt., 2. Ni ki Lauda 30 pnt., 3. Clay Regazzo ni 28 pnt. dankzij die derde plaats voert hij nog steeds het klassement om de wereldtitel aan met één punt voor sprong op Lauda. Jody Scheckter, winnaar van de Zweedse Grand Prix, zette nog even een aanval in op de vierde plaats van Hailwood, maar het lukte niet. En ook in de Tyrrell-stal geloofde men tegen het einde van de strijd er niet meer in, want de beide rij ders Scheckter en Depailler kregen het sein: handhaaf posJtie. Dat be tekende een vijfde en een zesde plaats voor de scheppingen van Tyrrell. Met al verrassende zevende John Watson met zijn verouderde Brabham, die een schitterende wed strijd reed. Slecht ging het met de JPS-Lotus- sen. Peterson en Ickx moesten een keer banden wisselen en dat maak te hen kansloos voor hoge klasse ringen. Dat Peterson tenslotte nog achtste werd was derhalve toch nog een prestatie van de eerste orde. Geen Nederlandse successen in deze Grand Prix Van Lenmep kon met de slecht lopende ISO-Marlboro ge heel niet uit de voeten. Hij slaagde er niet in zich te kwalificeren er mochten slechts 25 van de 28 wa gens starten en Van Lennep maak te de slechtste trainingstijd van het hele stel en mocht dus niet aan de start verschijnen. Van Lennep; „Ik houd weer woord. Nooit stap ik meer in zo'n honden bak als de ISO. Voor mil is het Formule-I rijden voorbij". Wat zijn wouw Jennie toch met een ietwat opgelucht hart aanhoorde- Zodat de Nederlandse inbren? op Zandvoort beperkt bleef tot de Koni-schokdem. pers onder de zegevierende Ferra ri's. Maar die voldeden dan ook op timaal, daarvan getuigde de wijze waarop de rode bolides over het hete asfalt glipten. De Oostenrijker Niki Lauda met de beker, die hij overhield aan zijn overwinning tijdens de GP in Zandvoort. tig" zijn kans af en won in de fraaie tijd van 8 min. 55,6 sec. Gisteren zegevierde hij op de 1500m in 4.14.0. Hanneke Glas was bij het hoog springen bijzonder goed op dreef. Als enige bij de B-meisjes kwam de Lisser atlete boven de 1.70. Zij slaagde er zelfs in de 1.75m in haar eerste poging te halen. Op 1.77m ging de lat drie maal af al scheelde het de eerste keer maar weinig. Kees Riemens van de AV Holland sleepte bij het speerwerpen Jongens A met 54.56 m een tweede plaats in de wacht. De titel ging de Hol land-junior in de laatste poging aan de neus voorbij toen hij een prachti ge "klap" van 59 meter maakte, Een zilveren plak was er ook weggelegd voor Peter van Noort (Spartaan) die 40.44m met de kogel slingerde. Zijn clubgenote Lenie van de Poel gaf bij de meisjes A blijk van een uitstekende conditie want zij werd gisteren op de 1500m tweede in 4.40.4 en werd anderhalf uur la ter derde op de 800m in 2.17.1. Net niet in de prijzen viel Nelly Harms (Bataven) bij het speerwer- oen meisjes A. Zij werd vierde met 34.90m. Met de kogel lukte het niet zo best: 10.14m. Haar clubgenote Pa tricia Jansen bereikte de finale van 1e 400m meisjes A en liet daarin 62.5 afdrukken nadat zij in de series tot '2.3 was gekomen. Ans van Dijk 'Spartaan) kwam op laatstgenoem- 'e afstand in de series tot 612. Van de AV Holland sprongen bij ie B-Jongens Kees de Groot en Hen- nie Hakker met de polsstok over hoogtes van resp. 3.00m en 2.90m en kwam Rudie Eveleens bij het hink- stapspringen tot een verdienstelHke afstand van 12.30m. Tom Saat raak te op de 100m horden Jongens bij het eerste obstakel uit balans en kwam daardoor niet verder dan 14.9 sec. Zijn clubgenoot Roel Hen- iriksen haalde op dit nummer de fi- ïale wel maar liet ook 14.9 klokken 'zijn serie-tijd was 14.8). Voorts, 'iepen van Holland Dick v. d. ViJ- ve 11.6 op de 100m bij de jongens A ?n Rob Zandbergen 4.59.8 op 4e 1500m steeple chase bij de jon- Tens B. Verder sprong Tineke de Groot (Ba taven) bij de meisjes B 5.02m ver ?n liep de 80m horden in 12.8 sec. Van De Spartaan noteerde Paul Grim bergen 9.30.2 op de 3 km jongens B en sprong Nico van Steyn 6.32 ver bij de jongens A. A-junior Nico van Noort stootte 12.19 met de kogel en wierp 36.76 met de discus. AARHUS De West Athletic-wedstrijd, die in 1969 werd ingesteld om de minder sterke Europese atletieklanden de ge legenheid te bieden elkaar in een rechtstreeks duel te ontmoe ten, heeft in zijn derde editie precies voldaan aan de verwach tingen die men koesterde toen het initiatief werd genomen. In het Deense Aarhus bleek dat België, Zwitserland, Spanje en Nederland elkaar momenteel met één deelnemer per nummer niet zoveel in kracht ontlopen. België beschikte uiteindelijk over de sterkste ploeg en won voor de eerste maal na Spanje (1969) en Zwitser land (1971) met 87 punten dit tref fen voor de Zwitsers (85) en de Spanjaandten (80). Nederland, dat lange tijd goede uitzichten op de van Raymond Heerenveen en Roy Sedoc. Roy Sedoc zorgde voor een nieuw nationaal record hinkstap- springen door als eerste Nederlander over de 16 meter te komen: 16.01 me ter. De 20-Jarige aankomende opti cien, die eind mei in Amsterdam tweede plaats had, maar door zwak- het inmiddels elf Jaar oude record ke nummers in de staart van het van Henk Evers op 15,84 meter programma punten verloor, legde bracht, kwam in zijn eerste poging met 79 punten beslag op de vierde met een rugwind van 0,6 meter tot plaats. Denemarken en Oostenrijk zijn nieuwe record en was daarna •bleken zelfs in dit gezelschap niet zo blij dat zijn concentratie in de mee te kunnen met respectievelijk volgende pogingen er duidelijk onder 58 en 48 punten. leed. Hij maakte nog slechts twee geldige sprongen, die bijna een halve De Nederlandse heren kwamen er meter minder ver reikten, nu heel wat beter af dan drie Jaar geleden in het Heizei stadion in Vruchten Jos Hermens boekte in Aarhus niet alleen een fraaie zege op de 10 kilometer maar kwam tevens onder de limiet voor de Europese kampioenschappen in Rome. Brussel. De ploeg werd toen roemloos zesde met 54 punten. Daarbij dient dan nog eens in aanmerking te wor den genomen dat bU de eerste twee wedstrijden ook nog een tienkamp en demarathon werden verwerkt. Neder land boekte 7 overwinningen op een totaal van twintig nummers en dat is zonder meer een knap resultaat. Indrukwekkend was het optreden Raymond Heerenveen die de laat ste jaren altijd in het indoarsedzoen uitstekend op dreef was, plukte de vruchten van een intensieve winter- training. Hij won op indrukwekken de wijze de 200 meter in een tijd (20.9), die internationaal ook best gezien kan worden. Heerenveen werd daarmee de derde Nederlander die Eerste vrouw op 400 meter onder 50 seconden WARSCHAU De 28 jarige Pool se atlete Irena Szewinska-Kirszen- stein is zaterdag de eerste vrouwe lijke atlete ter wereld geworden, die op de 400 meter binnen de vijftig se conden heeft afgelegd. Zij won za terdag in Warschau een internatio nale wedstrijd in 49.9 seconden. De Poolse atlete, die negen dagen geleden in Potsdam met 22.0 secon den het wereldrecord op de 200 me ter veroverde, verbeterde het we- wereldrecord op de dubbele afstand met niet minder dan 1.1 seconden. De Britse atlete Andrea Lynch, heeft zaterdagmiddag in Crystal Palace het wereldrecord 60 meter hardlopen met een tijd van 7,2 se conden geëvenaard. Het record staat verder op naam van de Australische Pamela Kilborn en de Tsjechische Eva Gleskova. De Amerikaan Steve Williams, heeft zaterdagavond tijdens de strijd om de nationale atletiekkampioen- schajPipen in Los Angeles het wereld record 100 meter hardlopen met een tijd van 9.9 seconden geëvenaard. Het record stond reeds op naam van Jim Hines (VS), Ronny Ray Smith (VS), Charlie Greene (VS), Ray Robinson (VS) en Eddie Hart (VS). Hines liep zelfs tweemaal 9,9 secon den. De rugwind bedroeg 1,3 meter per seconde. Op de tweede dag kwam Rick Wohlhuter, de wereldrecordhouder op de 880 yards met 1.44.1, welis waar door een machtige eindsprint op de 800 meiter tot de respectabe le tijd van 1 min 43.9 sec., doch daarmee bleef het op naam van de Italiaan Marcello Fiasconaro staande wereldrecord (1.43.7) toch ongeschonden. Tot een tweede in drukwekkende prestatie kwam zater dag de wereldrecordhouder kogel stoten Al Feuerbach. Hij overbrug de een afstand van 21.58 meter en bleef daarmee zijn grote rivaal, George Woods "ruim" voor: met 18 centimeter. de 200 meter onder de 21 seconden liep. Zijn voorgangers waren Rob Heemskerk (20.8) en Jaap Smit (20.9). Bij even ideale omstandighe den als zondag in Aarhus moet Hee renveen dit seizoen zeker in staat worden geacht om het nationale re cord van Heemskerk te verbeteren. Maar niet alleen op de 200 meter, waar hij in baan vier foutloos start te en na 15 meter de voor hem ver trokken Spanjaard Sarrian al te pakken had, ook op de 4 x 100 en 4 x 400 meter maakte Heerenveen in druk. Zaterdags in de estafette over één baanronde gaf Hee ls derde na Sammy Bert de Jager, die uit stekend wisselden, slotloper Henk Brouwer een zo ruime voorsprong, dat de Arnhemmer de gevaarlijke Belg Micha achter zich kon houden. Het Nederlandse kwartet noteerde 40,4 en is daarmee nog slechts 0,6 se conden verwijderd van de limiet, die uitzending naar de Europese kam pioenschappen in Rome mogelijk maakt. Bij die 40,4 seconden dient wel in aanmerking te worden ge nomen dat de baan in Aarhus zich met zijn korte bochten niet zo leent voor snelle tijden op de korte esta fette. Volgende week tijdens de vier- landenwedstrijd in Brussel tussen België, Nederland. Roemenië en Frankrijk moet het viertal in staat worden geacht het Nederlandse re cord (40.0) te benaderen. Raymond Heerenveen „Ik ben. geloof ik nu wel echt doorgebroken" pakte als startloper op de 4 x 400 meter, direct enkele meters voor sprong. Hij werd op de streep offi cieus geklokt met 46,7 seconden, waarna Ron Mahieu, Jan Struyk en Toine van de Goolberg de winst knap verdedigden en in 3.10.7 als eerste finishte. De tijd viel het kwartet toch nog wel tegen. Jan Struyk en Toine van de Goolberg hadden Nederland op de eerste dag twee overwinningen gebracht op respectievelijk de 400 metier horden (51,7, beste Neder landse seizoenprestatie) en de 400 meter vlak (47.4). De ongetwijfeld internationaal ge zien hoogst genoteerde prestatie le verde Jos Hermens op de 10.000 me ter. de 23-Jarige Nijmeegse onder wijzer, die door zijn vijf kilometertij den (onder meer 13272) dit seizoen internationaal gevreesd wordt, liep in Aarhus zijn eerste tien kilometer, waarop zijn grootste mogelijkheden liegen, van dit seizoen. Mei Karei AARHUS Een onvergete lijke blunder maakten de Deen se organisatoren van de West Athletic wedstrijden zaterdag op de 800 meter. Toen de tijden be kend gemaakt werden vielen die zwaar tegen. Bij controle bleek echter dat vijf van <je zes lopers 3.5 tot 17 meter teveel hadden gelopen. Men had de deelnemers, die volgens internationaal voorschrift de eerste 300 meter in banen moeten lopen, op de verkeerde plaatsen opgesteld. De Jury d'appel besloot daarop de wedstrijd een dag later opnieuw op het programma te plaatsen. Voor Rijn van de Heuvel, die zaterdag in 1.51.8 vijfde was ge worden, was dat een geluk. De lange Rotterdammer werd een dag later, toen opnieuw de Spanjaard Ortiz zegevierde, der de in de beste Nederlandse sei- 1.49.3. Lismant, de Europese kampioen van 1971 en zilveren medaille winnaar in München op de marathon, en de Spanjaard Haro had hij aantrekke lijke tegenstand. Het trio maakte zich al snel los van de andere drie lopers en vooral dankzij het werk van Haro en Hermens werd op de 5 kilometer een tussentijd van 14 mi nuten en 10 seconden afgedrukt. Het tempo bleef ondanks de warmte hoog en in de laatste ronde speelde Her mens zijn bijzonder sterk geworden eindsprint uit. Lismont viel op 200 meter af en kort daarop boog ook Haro. Met 2823.0, 7,4 seconden boven het Nederlands record, voldeed Her mens nu ook aan de limiet voor Ro me (28.50.0) op de 10.000 meter. Na Heerenveen op de 200 meter was hij de tweede Nederlander die in Aarhus de eisen voor de Europese kampioen schappen haalde. Atletiek —Atlete Annemieke Bou- ma heeft het Nederlandse junioren- en seniorenrecord op 1.83 meter ge bracht. Het oude seniorenrecord stond op 1.82 meter en was in han den van Mieke van Doorn (1973) en Ria Ahlers (1972). Annemieke Bou- ma is lid van Atmodes uit Haar lem.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13