„Eens moest moment komen dat Italië zou afgaan" Zwikstra is nu uit de zorgen ASC moet weer stap terug doen Polen maakt einde aan catenacchio-rijk I/MM 74 PAGINA 12 MAANDAG 24 JUNI 1974 MUNCHEN Niet Italië, zoails werd verwacht, maar Argentinië heeft zich iti groep 4 als tweede ploeg geplaatst voor de tweede finaleronde van het wereldkampioenschap voetbal. De zege van 41die de Zuidamerikanen gistermiddag op Haïti behaalden was meer dan genoeg omdat Italië ten onder ging tegen Polen (12). Ook het als zo zwak afgeschilderde Zweden haalde de volgende ronde tenslotte toch nog gemakkelijk: van Uruguay werd met 30 gewonnen. In groep 3 werd Zweden daardoor achter Nederland tweede. Zaïre-doelman Kazadi is sierlijk over het vleugelschot van Valdomiro heengedoken. Brazilië gaat met 3—0 aan de leiding en is zeker van een plaats in de volgende ronde. Uitgeschakeld maar toch blij FRANKFORT Voor Ema nuel Sanon (Haiti) en Adrian Alston (Australië) is het edmd- toernooi om de wereldtitel voet bal toch een succes geworden. Al zijn zij met hun land uitge schakeld1. toch zullen zij met vreugde aan dit toernooi terug denken. want beide spelers heb ben zich in de drie wedstrijden zodanig in de kijker gespeeld, dat zij vanaf gisteren met een prof contract op zak lopen. Alston, de spits van Australië, heeft een contract getekend bij de Wesbduitse bundesligaclub Hert-ha BSC Berlijn. Hertha moet een afkoopsom van 60.000 dollar (ongeveer 160.000 gulden) betalen. Alston heeft voor twee Jaar getekend. Emanuel Sanon, de spits van Haiti, die bedde Haibiaanse tref fers voor zijn rekening nam. gaat naar de Belgische eerste divrksdeclub FC Antwerp. Sanon tekende eveneens voor twee jaar. Henry Francülon. de doelman van Haiti, die een uitstekende indruk heeft gemaakt, staat ook in de bölangstólüiing van Euro pese clubs. Veel spanning was er in groep 2. Schotland miste zaterdag de boot door een gelijkspel van 1-1 tegen Joegoslavië, dat zich daardoor kwa lificeerde, en de 3-0 winst van Bra zilië op Zaire. Dankzij een iets beter doelgemiddelde (één punt) eindigde de wereldkampioen nog als tweede. Chili, dat in groep 1 tot zaterdag nog een kleine kans had, kwam tegen Australië niet verder dan 0-0. Brazilië en Zaire hebben zaterdag de vriendschap die tussen beide lan den bestaat, althans op voetbalge- bied, in Gelsenkirchen nog eens na drukkelijk geëtaleerd. In een gezellig 'oude herenpartijtje' werd Zaïre door Brazilië gespaard, maar scoorden de Brazilianen juist de drie doelpunten die zij nodig hadden. Weliswaar sloeg de Braziliaanse trainer Zagallo een kruis toen Jaïrzinho de openings treffer scoorde het was na 194 minuten voetbal in dit toernooi dat Brazilië eindelijk de ban brak maar daarna werd er weer plezierig verder gevoetbald. Zaïre kreeg alle gelegenheid enige balvaardigheden te demonstreren en te laten zien dat de ploeg veel geleerd had. Maar Brazilië hield de vinger wel om de pols. Toen het de tijd gekomen acht te. werd het tempo verhoogd en was Zaïre binnen een paar minuten op de knieën. Eerst scoorde Rivilino met een schitterend schot na 68 minuten, twaalf minuten later maakte Valdo miro er 3-0 van. Zaïre-doelman Ka zadi dook sierlijk over het lijnschot van de Braziliaan heen. Zagallo: 'Brazilië heeft bereikt wat het wilde. Wij hebben precies gegeven wat no dig was om verder te kunnen spelen.' Grootheidswaanzin of waarheid? Het zal woensdagavond aan het licht komen. Dan gaat Brazilië het veld in tegen de DDR, de grote verrassing van het WK tot nu toe. Ontslag Voor de eerste maal sinds 1958 toen Zweden als gastheer fungeerde hebben de Scandinaviërs zich voor de tweede ronde van het WK voetbal geplaatst. Voor 20.000 toeschouwers behaalde Zweden in Dusseldorp een indrukwekkende overwinning van 3—0 op Uruguay. De PSV-er Ralf Edström had met twee doelpunten een groot aandeel in het Zweedse succes, dat misschien mede werd ge stimuleerd door het pas verworven besef dat de premie by overgang naar de tweede ronde van ongeveer 8000 gulden naar ongeveer 12.000 gulden was verhoogd. De trainer van Uruguay, Roberto Porta, schaamde zich zo voor de wanprestatie van zijn elftal dat hij onmiddellijk zijn ont slag aanbood. Uruguay, dat in de eerste helft nog wel kansen kreeg, werd één minuut na de pauze door Edström (aangeven Kindvall) op een achterstand gezet. Uruguay raakte toen geheel van de kook en gaf steeds meer kansen weg. Sandberg in de 74ste minuut en Edström in de 78ste minuut wisten er nog twee van te benutten. Zweden heeft door de tweede plaats in groep drie een posi tie verworven in poule b van de tweede ronde met West-Duitsland, Polen en Joegoslavië. Woensdag speelt Zweden in Stuttgart tegen Polen, dat alle duels tot nu toe nog heeft gewonnen. Radio De anders zo stugge Ladislao Cap, trainer van Argentinië, was gisteren na afloop van de wedstrijd die zijn team tegen Haïti had gespeeld vol van vreugde: „Ik heb mijn jongens steeds voorgehouden, dat Italië het tegen Polen niet zou redden. Wij heb ben tijdens het duel tegen Haïti con stant naar de radio geluisterd". .Dwerg" Haïti was al na een kwar tier spelen op een achterstand gezet door de Argentijnen: Yazalde schoot toen raak. Twee minuten later was het al 2—0 dankzij Houseman. Wat Argentinië vervolgens echter nog probeerde, tot aan de pauze werd er niet meer gescoord. De mededeling in de rust dat Italië tegen een ach terstand van 2—0 aankeek, betekende een stimulans De 17.000 toeschou wers in het Olympiastadion van München zagen Argentinië tien mi nuten na de pauze scoren. Het pu bliek koos echter de zijde van de underdog en het kreeg in de 63ste minuut waarop het had gehoopt: een doelpunt van Haïti, gescoord door Sanon. Even was Argentinië aange slagen, maar Yazalde bracht het ver schil vier minuten later weer op drie doelpunten. Dankzij een beter doel saldo had Argentinië zich daardoor geplaatst. Terecht volgens Antoine Tassy, de coach van Haïti („Ik dacht dat wy het publiek wel hebben ver maakt"): „Italië was duidelijk de zwakste van de drie". Genadeloos Het „Forza Italia" zal tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap 1974 niet. meer klinken. De meer dan 30.000 onthutste „tifosi" onder de 79.000 toeschouwers hebben gistermiddag in het Neckarstadion van Stuttgart de ontluistering van Italië meegemaakt. Olympisch kam pioen Polen bracht de vergrijzende equipe van Ferucchio Valcareggi een nederlaag toe van 2—1. Het einde van het catenacchio-rijk is toch nog vrij onverwacht gekomen. Men had de Italiaanse meesters van de verdediging tegen Polen nog wel het benodigde gelijkspel toever trouwd. Maar de onstuimige Oost europeanen hebben de zwakten van het systeem dat is gebaseerd op de tegenaanval, genadeloos aangetoond. De middelen die zij gebruikten wa ren snelheid en conditie. Het resul taat: een vrijwel niet aflatende pres sie, die de Italiaanse verdediging, maar meer nog het middenveld vol ledig ontmantelde. Waar was immers Mazzola of Causio, toen Henrik Kas- perezak in de 39ste minuut en op slag van rust zijn gouden passes los liet, waaruit de schitterend anti ciperende voetballers Szarmach en Deyna scoorden? Meeverdedigen doen de middenvelders en aanvallers niet. Het was dan ook geen wonder dat de Italiaanse defensie bij tijden het wa ter tot de lippen steeg. Van alle kanten stormden de Polen het straf schopgebied binnen. Het mocht een wonder heten dat het bleef bij 2—0. Maar er stond nog altijd een Dino Zoff in het doel natuurlijk. Gezegd moet worden dat de Italiaanse basis formatie met zes spelers van Ju- ventus pas Instortte toen de 35- Jarige libero Burgnich geblesseerd was uitgevallen. Vervanger Wilson kon geen leiding geven en de virtuoze Robert Gadocha, Grzegorz en top scorer AndrzeJ Szarmach konden naar hartelust gaan „dollen". Vrijwel alle Poolse spelers hebben oog in oog met Zoff gestaan, hetzij van dichtbij of iets verder af. Zij konden niet meer scoren; wel slaagde Capello er in de 85ste minuut nog in tegen te doelpunten (21). Het maakte de Italiaanse nederlaag nauwelijks draaglijker. Sandra Mazzola: „Eens moest het moment komen dat Italië af zou gaan. Al te vaak hebben we het nog gered met een doelpunt vlak voor tijd of een gelijkspel". Wantrouwen De teleurstelling in het Chileense kamp was na het doelpuntloze gelijke spel tegen Australië te snijden. Chili's co-trainer Piedro Morales: „Mijn ploeg moest doelpunten maken, die dwang was te groot. Van beslissende invloed was de toestand van het veld. Het was niet mogelijk een aan val goed op te bouwen." Maar meer nog dan door de plas sen, werd Chili voor slechts 16.000 be talende bezoekers in het Berlijnse Olympische stadion zaterdag geremd door een latent wantrouwen over een geheime afspraak tussen de beide Duitslanden. Die geremdheid leverde Oost-Duitsland het meeste profijt op. Maar dat team mocht de Australische libero Peter Wilson wel dankbaar zijn. Die speler kopte al in de bles suretijd de bal uit het door zijn doel man verlaten doel. Daardoor kon Oost-Duitsland toch zonder zorgen aan het prestigeduel met West- Duitsland beginnen. Het negatieve hoogtepunt van AustraliëChili, een wedstrijd zonder niveau, werd in de 86ste minuut be reikt toen scheidsrechter Namdar Raymond de Australiër Richards we gens kritiek op de leiding van het veld stuurde. Dat was het derde op onthoud tijdens de wedstrijd. Eerder al was het duel onderbroken voor een hevige regenbui en later nog eens toen acht demonstranten erin waren geslaagd met een grote Chileense vlag met het opschrift „Chile socia- lista" op het veld te komen. De in groten getale aanwezige politie stormde achter de betogers aan en voerde ze in politóegreep af. Tussen de onderbrekingen door ontwikkelden de Australiërs op het spekgladde veld bewonderenswaardige kwalitei ten en hoewel ze enige kansen weg gaven, hielden ze tot het einde toe goed stand. Wielrennen Vier van de zes Nederlandse wegrenners die begin Juli zullen deelnemen aan de we reldkampioenschappen voor Junio ren in Warschau, hebben zaterdag in Wuustwezel (België) een ploegen tijdrit over 70 kilometer gewonnen. Marcel Jacobs, Willem Luchtenburg, Barteld van Est en Johan Baad jou reden de afstand in 1 uur, 38 minu ten en 4 seconden. Zij waren daar mee 9.8 seconde sneller dan de eer ste Blgische jeugdselectle. 'Minister van financiën' van Wk-bestuur door Oranje zege van last bevrijd DORTMUND Ton Zwikstra, de „minister van financiën" van het WK-bestuur, maakte een uiterst op geruimde Indruk. Hij was overigens niet de enige, want alles wat KNVB of eigenlijk Nederlander heette was gisteren in Dortmund een tikje bui ten zinnen. Het eerste, liever gezegd het tweede want de voorronde was toch de allereerste stap geweest doel was bereikt Dat gaf opluchting aan velen, niet in het minst aan Ton Zwikstra. „Natuurlijk ben ik erg blij. Ik kom nu uit de zorgen. We zaten nog steeds met de moeilijkheid van de premie, maar dat is geweest. Met deze tweede ronde gaat de Joint venture werken en dat is veel gun stiger voor ons allemaal." Een gerust gestelde Ton Zwikstra dus, die echter nooit blijk heeft gegeven erg veront rust te zijn geweest over de afloop van deze hele sponsor-affaire. Op iedere, hoe netelige, vraag ook had hij steeds wel een antwoord, voor elk nieuw probleem wist hij weer een nieuwe oplossing te vinden. Zonder enige ophef heeft Zwikstra de fi nanciële weg van het Nederlands elftal naar Duitsland uitgestippakL Er waren zo nu en dan obstakels op de weg, maar waar vindt men in de zomermaanden geen opgebroken we gen? Zwikstra bleef rustig, werkend aan een oplossing die tenslotte zou komen. De voorzichtige Zwikstra liet ook een enrügszins optimistisch ge luid horen over de sticker- en pas poortactie. ,Jk ben niet op de hoogte van de laatste cijfers, maar ik heb gehoord dat het erg goed ging. Maar ik blijf wat dat betreft toch altijd - aan de voorzichtige kant. Dat is eenmaal mijn natuur. Als ik geen ge documenteerd materiaal voor mij heb' of heb gezien, beweer ik niet zomaar iets. Maar nogmaals, men heeft mij verteld dat het goed gaat. Ik hoop het, want Ik ben toch altijd al d# enigl dwarskijker in dit gezelsohap," hij lachend. Door Gertjan Onvlee MAASSLUIS ASC is weer terug in de vierde klasse. De roodzwarten, die er in de vorige competitie nog in slaagden hun plaats in de derde klasse via een 1—0 overwinning op DOCOS voor een jaar veilig te stel len, verloren gisteren hun derde de gradatiewedstrijd tegen Flakkee met 5—3 en eindigden door dit resultaat op de laatste (degradatie)plaats. „Het doek is gevallen", wist inte rim-coach Piet Kantebeen direct na hielt laatste fluitsignaal. Hetzelfde doek dat door ASC in feite zelf naar beneden was getrokken. Zelden zal een team in een wedstrijd waarin toch zoveel op het spel stond, zo fut loos hebben gespeeld als de rood zwarte elf op het zonovergoten VDL- terrein in Maassluis. Zelden ook zal tegenstander Flakkee, al bij aanvang vrij van degradattezorgen door twee overwinningen op ESDO en VDL, zo vrijuit hebben mogen spelen als juist tegen ASC. De verdediging van de Oegstgeeste- naren, in de competitie vaak het sterkste deel van de équipe, bleek gisteren het meeste last te hebben van de brandende zon. De vleugel- verdedigers Bins en Schiphorst kwa men telkens weer dat ene stapje te kort en kt het centrum misten Scheer en Boers de felheid, waarmee zij in het vroege „verleden" toch regelma tig succes boekten. Voeg hierbij dat doelman Herman Roedoe opnieuw geen greintje geluk kende Slechts bij het vierde doelpunt ging de ASC- goalie niet vrijuit en de vijf te gentreffers zijn vertelaard. Piet Kan tebeen: „We speelden echt niet slecht. Zeker in de eerste helft was de opbouw van de aanvallen redelijk goed verzorgd en ldet de afwerking wat be wensen over. Maar de verde diging Steek De defensie van ASC liet inder daad te vaak een be grote steek val len. Zo ook in de tiende minuut. Adrie Kievit, de gevaarlijkste man van Flakkee, passeerde gelegenheids- rechtsachter Rik Hins Frans Mas tenbroek was wegens ziekte niet aan wezig en liep vervolgens ook Hans Scheer en Ben Broers moeiteloos voorbij. Doelman Roedoe was kans loos op zijn knappe inzet: 1—0. Al snel werd dit foutje door de wèl draaiende aanval rechtgezet. Bobby Logger deed het goede voorbereiden de werk en Wout Bergers scoorde de gelijkmaker. In deze periode had ASC het derdeklasserschap kunnen red den. De weer in de ploeg gehaalde Douwe Splinter kreeg tot twee maal toe riante mogelijkheden, maar tot twee maal toe lag de zwaarlijvige Flakkee-doelman Arend van der Sluis „vervelend" in de weg. Douwe Splin ter, vorig jaar matchwinnaar tegen Degradatiecampetitie om een plaats in de vierde klasse: ESDO VDL 1—1; ASC Flakkee 3—5. Eindstand: Flakkee 3 3 0 0 6 12— 5 VDL 3 1113 3—6 ESDO 3 0 2 1 2 7—8 ASC 3 0 12 1 8—11 DOCOS, dus geen sucoes; Flakkee wel. Tien minuten voor rust brak Leen Kievit al even moeiteloos als broer Adrie door de zwakke ASC- afweer en schoot beheerst raak: 2—1. Opnieuw kwamen er toen kansen voor de Oegstgeestenaren. Huib de Goey zag een dwarrelbal door de buitenkant van de paal gestuit, Hans Scheer knalde van kort over en Wim Kramer vond doelman Van der Sluis tegenover zich. In de fout In de 43ste minuut sprong de ASC- verdediging weer in de fout. Adrie Kievit ontving de bal en profiteerde: 31. Na de hervatting trad de good- old" aan met Leo Zwart in de ploeg als speciale bewaker van Adrie Kie vit. Deze noodgreep van Kamtebeen slaagde wonderwel Kievit kreeg geen voet meer aan de bal maar daar bleef het ook bij. De roodzwarte formatie speelde de eerste twintig minuten te lusteloos om ook maar aan succes te kunnen ruiken en Flakkee wist zelfs nog verder uit te lopen. Adrie Everaas had zich weer eens losgeweekt tan Hans Schiphorst en kan rustig oprukken naar de ASC-; veste. Roedoe dook over de bal heen en nummer vier was een feit. Hoewel op dat moment alle fut leek te zijn geweken kwam ASC te rug. De hard werkende Wout Ber gers trok voor en Jan Mastenbroek werkte met z'n handen weg. De strafschop werd door Hans Scheer koelbloedig benut. Nog dichter zou ASC de „winnende" 44 score nade ren. Ben Broers zette goed door en kreeg de bal nog net voor de doel lijn te pakken. Bij zijn voorzet werd de bal door Flakkee-speler Leen Kie vit in eigen doel „gedragen". Opeens leek er, ondanks de minder goede inzet voor ASC nog van alles moge lijk. Maar hoe anders zou het aflo pen. Tien minuten voor tijd was de achterste lijn van ASC weer eens in grote moeilijkheden. Eerst nog red den Roedoe en Scheer. Toen haalde Kees van den Boogaart doeltreffend uit: 5—3. Volleybal Het nationale Pool se heren-volleybalteam is op overtuigende wijze winnaar gewor den van liet vierlandentoernooi in Coevorden. De Poolse ploeg kwam zaterdagavond in de finale tegem Frankrijk tot een 30 overwinning. De setstanden waren 15—13, 1511; en 15—4. Nagelbijtend zat Gianni Rivera op de tribune bij Italië Polen. De man die eens werd gezien als de "golden wonder boy" van het Italiaanse voetbal mocht niet meedoen en moest lijdzaam de afgang van zijn ploeg aanschouwen. Westduitse politiemannen hebben de betogers tegen het regime in Chili te pakken. De demon stranten worden snel van het veld gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12