„EEN REGELRECHTE SCHANDE" 'Kamikaze-achtige' acties van hard werkende Schotten Het stelselmatig demonteren van een tegenstander.... l/MM 74 Liever een portie spuug r4 AANDAG 24 JUNI 1974 SPORT PAGINA 11 spookte, had niets meer met af- Een prachtige 4-1-zege, behaald met het soort voetbal dat als „be wogen beweging" tentoongesteld zou kunnen worden, maar toch Door Nico Scheepmaker rustte er voor mij een smet op de overwinning. Er zijn, ook in een wereldkampioenschap, grenzen aan de „strijdbaarheid", en die grenzen werden voor mijn gevoel door Wim van Hanegem over schreden. Ook mijn normbesef is wat dat betreft al verlegd sinds enkele Jaren. Neeskens en Suur- bier speelden ook, eh..., voortva rend tegen de Bulgaren, en Ri- nus Israel ging een paar keer met twee benen tegelijk rücksichtslos op zijn tegenstanders in, maar daar zult u mij niet over horen klagen. Mat wat Van Hanegem in de eerste helft met Kolev uit- troeven of zoiets te maken, alles met slopen, met het stelsel matig demonteren van de tegen stander. „Ik speel nu eenmaal om te winnen", zei Willem na afloop. „De anderen spelen ook om te winnen, maar die gaan toch niet zo tekeer als Jij", heb ik geant woord. „Ik was, om de waarheid te zeggen, blij dat je in de twee de helft vervangen werd: niet zo zeer voor Kolev als wel voor Je zelf. Want na die eerste gele kaart lag de rode kaart al klaar". „Maar wat wil je dan? Dat ik me door Kolev laat slopen? Ik ken hem, een geniepige speler. Hij heeft mijn windsels van mijn been getrapt bijvoorbeeld. Alleen ga ik niet aldoor op de grond lig gen, zoals hij..." Op de persconferentie na af loop heb ik de Bulgaarse trainer Mladnov gevraagd of hij het spel van Van Hanegem tegen Kolev nog tolerabel vond. „We weten nu eenmaal dat hij een harde speler is", zei hij, en liet het daarbij. Aan Rinus Michels heb ik ge vraagd of Van Hanegem in de rust wellicht vervangen was we-- gens een blessure aan zijn „Ko lev", maar dat bleek niet het ge val, ,;Zeker niet in de eerste plaats". „Maar hij zorgt er dan wel voor, met zijn spel, dat het 2-0 wordt", zei Cor van der Hart, die meende datWillem van Hanegem niet lekker voetbalt zolang hij niet twee gele kaarten heeft. Kortom, weinig bijval voor mijn verkette ring van Van Hanegem (althans wat zijn sloopwerk betreft, hij speelde overigens een schitteren de eerste helft), behalve van Brian Glanville van de Sunday Times, de beste Engelse voetbal- Journalist, een man die Sir Alf Ramsey al weg wilde hebben toen hij nog back speelde in het Engelse elftal, bij wijze van spre ken natuurlijk. Welnu, Glanville vond ook dat Van Hanegem veel te veel fouls maakte, en dacht dat dat kwam doordat hij langzamer was geworden. Overigens vond hij Jansen en Rijsbergen „second class"-spelers (spelers van de tweede garnituur). Hij zag liever Israel bij de laatste vier en Haan op het middenveld, om daar meer „drive" te krijgen. Ik geef het maar even, geheel vrijblijvend, door WITSE SUPPORTERS EN CLUBTRAINERS VALLEN BONDSCOACH HELMUT SCHON AAN: Iers die in verkiezingsadvertenties pleitten voor het doorvoeren van de CDU-principes moet verlies tegen de DDR iets afschuwelijks zijn. Tenzij men het natuurlijk met een pilsje kan wegspoelen en dat zal er voor deze overgeconcentreerde, men taal dodelijk vermoeide ploeg dan nu toch eindelijk wel eens van ko- Wielrennen De Bretoense ren ner Georges Talboudet, vorig jaar pas professional geworden, heeft gis teren het Franse kampioenschap op de weg gewonnen. Talboudet legde in de omgeving van Chateau Chi- nin de 250 kilometer af in 8 uur 43 minuten en 30 seconden. Aan de streep had hij een voorsprong van 41 seconden op zijn ploeggenoot Alain Santy en van 4 seconden op Bernard Bourreau, die in 1973 riog als amateur reed. Zeilen De Fransman Alain Chourgnoz is zaterdag in Kiel we reldkampioen zeilen in de 420-klasse geworden. Wegens een windstilte kon de zesde en laatste wedstrijd niet doorgaan, waardoor de stand na vijf races ook de eindstand werd. Ook het slechtste resultaat in de serie wed strijden werd daardoor pieegeteld. De Nederlander Peter Carels bleef op de derde plaats staan naar welke hij vrijdag was afgezakt na in het begin de leiding te hebben gehad. Volgens de eerste minister van En geland, Harold Wilson, zou het Schot se team beter hebben gespeeld als Lorimer midvoor had gestaan. Oe Schotse trainer Ormond zei over de ze opmerking: "Iedereen heeft zijn eigen werk. Ik doe het mijne, laat hij het zijne doen. HAMBURG Eerst was er de verbijstering, later de nijd. 'oen in de Hamburger volkscafé's het nat tot hoger peil begon B stijgen, kwamen de verwijten. Een tapgast, die zich nog wel o had opgeofferd door nu eens niet boos te doen richting teierse clubmoot in de "Mannschaft": „Dit is toch een schande, |en regelrechte schande. Goed, we komen verder in dit kam- lioenschap. Maar zelf al halen we de titel, dan zal deze neder- aag een smet zijn. En het ligt allemaal aan de slechte voorbe- eidingen. En aan Schön, want die kan geen elftal opstellen". foor red Racké in volgende schnaps verzegelde n woorden en op hetzelfde mo fent besloot de opmaakredactie In n krantegebouw op enkele hon- rden meters afstand om dan Eiar erg groot op de voorpagina n "Bild am Sonntag" te zetten: Üo niet, meneer Schön". eneer Schön had dat al wel be- epen. Zwetend stond hij de verza nde pers te woord. "Ik geef", zei J toch wel geschokte Helmuth, (een commentaar in het openbaar i mijn spelers. Ik doe dat in ge- irekken van man tot man .Ons !tal heeft de wedstrijd gemaakt, I hebben gewonnen", sof dat niet de grootste schande 'ts, die men zich in West-Duits- ,nd op dat moment kon bedenken. 1 Essen en Dusseldorf, Mannheim i Stuttgart signaleerde men in de Ok loop van de avond waggelende sup porters, die zich na het thuis-kijken met rouwbanden hadden getooid. En bondskanselier Helmuth Schmidt zei: 'Het elftal heeft onge concentreerd gespeeld". Waarop Max Merkel antwoordde: "Ze heb ben gespeeld, zoals zijn kabinet re geert". Wisselen Sport en politiek - zelden zal een wedstrijd zó in dat teken hebben gestaan. Maar laten we ons tot de voetbaltechnische zaken bepalen. Tot Mönchengladbachs trainer Hennes Weisweiler bijvoorbeeld, die stelde: "Er moeten minstens vier man uit. In ieder geval Grabowski en Overath. Max Merkel weer: "Het was goed dat Schön iemand als Netzer inzet te. Hij deed het alleen veel te laat. Als je Netzer, die altijd al een tra ge start heeft, er twintig minuten voor tijd ingooit, heeft dat geen en kele zin". Wisselen. Dat is waar iedereen het na de verloren prestigeslag over heeft. Buitenspelers bijvoorbeeld. Die kijken er na drie wedstrijden van de Schön-ploeg door driekwart van de critici niet voldoende te zijn: "Aanvallend voetbal moet over de vleugels worden gespeeld. En die zijn er niet? Waarom nietomdat ze er bij Bayern München niet zijn. En het nationale elftal speelt pre cies zoals Bayern Mlinchen. Altijd weer die dubbelpass, altijd weer dat zoeken naar Müller. En altijd weer Sparwasser juicht. Aan hem heeft Oost-Duitsland het te danken dat rivaal West-Duitsland is verslagen. Doelman Maier en Vogts kunnen er niets meer aan veranderen. een opstelling die met Franz Bec- kenbauer wordt doorgepraat." Zo mokt men verder, in West- Duitsland. Een verloren partij, goed, maar niet déze. Maar heeft dan niemand begrepen welk een gevaar lijke ploeg die DDR kan zijn? Ui teraard, maar de vrees was ver drongen door het zelfvertrouwen dat van de buis en de pagina's af straalde. "Zo zullen we de DDR kloppen", schreeuwde zaterdagmor gen de boulevard-bladen en ze lie ten de experts aan het woord. De trainers en de oud-voetballers die - mee over de tekentafel gebo gen - via situatieschetsen meldden op welke manier de doelpunten zouden vallen. Ach, die Oostduitsers konden toch alleen maar hard hol len. Desnoods twee uur achter el kaar? Helmuth Schön had nog gewaar schuwd: "Pas op, ze spelen niet meer dat collectieve voetbal, volgens het boekje". Maar zijn spion Karl Heinz Heddergott had dat gezien. En aan de kolommen toevertrouwd: "Ze kunnen desnoods twee uur doorgaan, maar dat is dan ook al les" Technisch Woorden, die George Buschner fijn tjes lachend moet hebben gelezen, in het eenvoudige trainingskamp in Quickborn. Woorden waarop de DDR-trainer na de partij een pas send antwoord had: "Ik heb het al voor het toernooi gezegd. Ons elftal zal per wedstrijd sterker worden, iedere keer weer beter gaan spelen. Natuurlijk, we zijn van de conditie uitgegaan. We hebben de beste con ditie van allemaal. Maar nu is gebleken, dat we ook voetbaltechnisch voor de beste elf tallen ter wereld niet hoeven onder te doen. En wat zo verschrikkelijk belangrijk was: we waren voor het begin van de wedstrijd zeker van de plaatsing". Is West-Duitsland dan nu afge schreven? De supporters hopen het niet, maar ze spotten van wel. Pas op, zó ver zal het niet komen. Ei genlijk mag Nederland een beetje blij zijn, dat men de Mannschaft in de volgende ronde niet ontmoet, want die komt. het kan niet anders, toch terug, Helmuth Schön: "Twin tig Jaar geleden, in Zwitserland verloren bij het wereldkampioen schap ook een wedstrijd. Met enor me cijfers van Hongarije. Tóch werden we wereldkampioen." Een Westduits voetbalelftal heeft altijd het best teruggevochten uit een verloren positie. Maar ja, Bayern München knokte zó eigen lijk niet zo vaak. En voor de spe- Joego Slavië koploper op zwarte lijst FRANKFURT Wat een wedstrijd. Wat een sfeer. 35.000 Joegoslaven, 12.000 Schotten en log 8.000 toeschouwers van andere nationaliteiten waren getuige van de wedstrijd die de be- lissing moest brengen in groep 2. Brazilië immers zou korte metten maken met Zaire dat na ie 9—0 nederlaag tegen Joegoslavië wel totaal ontmoedigd zou zijn. Billy Bremner van Schotland wordt afgestopt door de Joegoslavische doelman Maric. Verder v.l. n.r. Surjak, Peter Lorimer en Sandy Jardine. Geen handschoenen voor Jongbloed )oor loop Castenmiiler Kl met al betekende dit dat de jchotten per sé van de Joegoslaven loesten winnen daar hun doelsaldo, pee voor en nul tegen, in geen en- ple verhouding stond tot dat van e Joegoslaven, negen voor en nul fegen. [1 uren van tevoren heerste er een pweldige sfeer in het Wald-stadion h Frankfurt. De „sportieve strijd" m de meest luidruchtige suppor- fersschare eindigde onbeslist, hechts het aantal vlaggen was dui- jelijk in het voordeel van de Joe- bslaven. Maar het massaal meege- pngen „You never walk alone" van p Schotten bezorgde de neutrale beschouwers kippevel. Schotland tartte traditiegetrouw met een norm offensief. Maar hoewel de Jchotten in opbouwende en aanval- fende zin meer variaties in hun ac- les legden dan bijvoorbeeld het pgelse elftal en zij bewonderens waardige inzet, moed en onverzette- Ukheid tentoonspreidden konden zij |un overmacht in het eerste kwar- ler mede door het sublieme werk jan doelverdediger Maric niet in loelpunten tot uitdrukking brengen, he Zuidslaven, begrijpelijkerwijs be- loudend gestart een gelijkspel ras immers voldoende namen jet initiatief over. Vooral de door jjax begeerde Brango Oblak (27) jracht de zo noodzakelijke rust en (jn in het spel. Het begin van de teeede helft gaf een ander beeld, pant nu waren het de Joegoslaven, lie het door de toekomstige trainer ten Real Madrid. Miljan Miljanic (42) gedicteerde spel de aanval de beste verdediging in prak- Vechtpartijen op tribunes Waldstadion FRANKFURT Tenminste 12 lichtgewonden, van wie en kelen met de ambulance naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, waren het gevolg van de vechtpartijen die zaterdag uit braken op de tribunes van het Waldstadion in Frankfurt tij dens de wedstrijd Joego Slavië —Schotland (1—1). De onlusten begonnen ongeveer tien minu ten voor het einde van de ont moeting toen supporters met vuisten en vlaggestokken elkaar aanvielen en ook met stenen be gonnen te gooien. De politie, die in de rust enige vechtlustigen achter de doelen had moeten verwijderen, sloeg de vechten den, die ook buiten het stadion bezig waren vrij snel uit el kaar. Er werden vier mensen gearresteerd. tijk bracht. Het tempo werd opge voerd en de grotere technische en taktische capaciteiten van de Joe goslaven traden nu duidelijk aan het licht. Maar de onverzettelijke Schotten wensten zich niet er bü neer te leggen. En met de kleine maar on gelooflijk moedig en bergen werk verzettende routinier Billy Bremmer (31) aan het hoofd, ontworstelden de Schotten zich weer aan hun qua voetbal betere tegenstanders. Het bericht dat Brazilië een kwar tier na rust met nog slechts 1J-0 leidde gaf de Schotten nieuwe kracht. Een gelijkspel zou immers ook voldoende zijn. Verse krachten werden ingeschakeld. Kenny Dal- glish, de niet imponerende 23-jarige linker middenveldspeler, werd ver vangen door Tommy Hutchison. Vijf minuten later, in de zeventigste minuut moest ook spitsspeler Dusan Bajevic, die samen met David Hay ook nog een gele kaart moest ac cepteren en die tegen big Jim Hol ton niet aan de bal was gekomen plaatsmaken voor middenveldspeler Stanislav Karasi (27). Drasan Dzajic (28), de getructe lin kervleugelaanvaller van de Joego slaven, ging in de spits spelen en het was juist hij die invaller Karasi met een indraaiende voorzet van de rechtervleugel in staat stelde door middel van een kopbal de uitblin kende doelverdediger David Harvey te passeren. De Schotten, onkundig gelaten van het feit, dat Brazilië inmiddels een veilige 3—0 voorsprong had geno men, verzamelden nog eenmaal alle kracht. En toen in de 88ste minuut door middel van een doorbraak op links van invaller Tommy Hutchi son, gevolgd door een voorzet Joe Jorden in de gelegenheid werd ge steld de stand op 1—1 te brengen kende de vreugde van de dappere Schotten geen grenzen. Groot was dan ook de teleurstelling toen bekend werd dat zij de tot nu toe zeer teleurstellende Brazilianen voor moesten laten gaan. Coach Willie Ormond prees zijn ploeg na afloop dan ook terecht. De laatste vertegenwoordiger van Great Brit- tain had op waardige wijze afscheid genomen van de wereldkampioen schappen. DORTMUND Jan Jongbloed, vete raan Jan Jongbloed (dit Jaar wordt hij 34) is een van de weinige kee pers in dit wereldkampioenschap die tijdens de wedstrijd geen hand schoenen draagt. De Amsterdam mer, die ook gisteren bijzonder at tent zijn doel verdedigde: "het zou toch krankzinnig zijn als je met zulk prachtig weer handschoenen om Je Jatten deed? Weet Je wat voor mij de beste handschoenen zijn? Een beetje spuug. Een portie spuug in je handen is beter dan de beste handschoenen. Maar laat al die keepers die dingen maar keurig aantrekken, hoor. Dan vallen ze tenminste op. Ik val trouwens op. Want ik ben in dit toernooi waar schijnlijk weer de enige die met twte kniebeschermers speelt. Maar wat wil Je van zo*n oude man?" Het Oranje-legioen sloeg gistermid dag de schrik om het hart, toen Jan Jongbloed kort na het begin van de tweede helft krimpend van pijn op de grond bleef liggen. Was hij door een Bulgaar gemeen ge raakt? Jongbloed, schaterlachend: "welnee. Er was niets aan de hand Maar in die periode van de wedstrijd was een "time-out" me erg welkom. Het was wat je noemt een tactische blessure. En die mag Je best één keer in een wedstrijd maken". Wim Rijsbergen over de Amster damse doelman: het is formidabel wat hij allemaal flikt. Maar het is de meest merkwaardige keeper die ik ooit achter me heb gehad. Hij schiet bijvoorbeeld ballen weg die hij met zijn handen kan pakken. Maar hij hééft ze en dat is het be langrijkste. Wat ook zo goed van hem is, is dat hij echt helemaal meevoetbalt. als je begrijpt wat ik bedoel. Ik geloof ook dat hjj cx daarom instaat en niet Piet Schrij- Jan is anmiiddieaUjk zijn doel uit als het nodig is. Hij speelt eigenlijk een soort "vliegende kiep", zoals wij dat vroeger noemden. Maar daar door kan een Arie Haan bijvoor beeld veel naar voren gaan. Het is met Jan achter Je niet zo erg als je op een gegeven moment één tegen één komt te staan. Want hij is er als de kippen bij en staat zo'n aan valler toch tegen twee man. Je zou Jan Jongbloed eigenlijk onze twaalfde veldspeler kunnen noe- Directeur-sportive Hans Kraay van Ajax, die grote bewondering koes tert voor Jongbloed: "Jan heeft een afgetraind lichaam en leeft erg se rieus. En hij is in vorm. Daarom ben ik er stellig van overtuigd dat hij minstens tot zijn 36ste jaar in het topvoetbal mee kan". DUSSELDORP De eerste finale ronde van het wereldkampioenschap voetbal is ten einde. Rond 1.023.000 toeschouwers hebben de 24 wedstrij den gezien, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 42.630 toeschouwers per wedstrijd. Het hoogste aantal werd op 22 juni met 175.000 bezoekers geregistreerd, waarbij alleen in het Volksparkstadion van Hamburg bij de wedstrijd tussen West Duitsland en Oost Duitsland al 60.600. De meeste bezoekers kwamen naar West Berlijn voor de ontmoeting Wets Duitsland-Chili met 83.168. Ze venmaal waren de stadions uitver kocht. waarvan alleen op de laatste dag tweemaal. In totaal werden 59 gele kaarceq uitgedeeld en werden vier spelers van het veld gestuurd: de Chileen Casze- ly, Castillo uit Uruguay, N'Daye uit Zaïre en de Australiër Richards. De „grote zondaren" van de nationale ploegen zijn de Joego Slaviërs. In drie wedstrijden kregen de Balkanbe woners acht gele kaarten tegen zich. Oost Duitsland is tweede met een „score" van zeven gele kaarten. Uru- ;j guay en Argentinië delen de derde i plaats op de „zwarte" lijst met vijf -J waarschuwingen. De sportiefste ploeg in de voorronde was West Duitsland. Geen enkele rode of gele kaart tegen, j De grootste individuele boosdoener -ï was de snel aangebrande Argentün Carlos Babington, die in alle drie *1 wedstrijden een waarschuwing kreeg en in de eerste ontmoeting van de tweede finaleronde woensdagavond tegen Nederland volgens het regle ment van de FIFA aan de kant zal moeten blijven. De Oostduitaer Kische en de beide Joego Slaviërs Oblak en Katalinski werden twee maal door de scheidsrechter geno teerd. In de 24 wedstrijden zijn slechts twee strafschoppen toegekend, beide In de ontmoeting Nederland-Bulga- rije. Na in totaal 1824 speelminuten zette Neeskens de eerste strafschop om in een doelpunt. Later benutte hij ook de tweede. LONDEN (Reuter) Het bookmakers-kantoor William Hill in Londen heeft zondag de volgende noteringen gegeven voor de laatste acht elftallen in het toernooi om het wereldkam pioenschap: Westduitsland 52, Nederland 7—2, Polen en Joe goslavië 7—1; Brazilië 8—1, Ar gentinië 9—1, Oostduitsland 10-1 en Zweden 20—1.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11