LEIDSCH DAGBLAD Deel 'Dennenda 1' wordt ontruimd „Die bocht zal ik niet vergeten" df 101/ VERTRAGING KABINET Alfrink boos op Frankrijk v.d.wiel Veel ouders tegen Inflatie: exotisch5 'Jf v.d.wiel DRIE WITTE TIJGERTJES GEBOREN modehui/ voor oogklecüng Regeringsnota's komen later „Meer kinderarbeid ZATERDAG 22 JUNI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34353 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OPATUA „Ik beef nog steeds Het is heel moeilijk voor mij om het te beschrijven, dat zult u wel begrijpen", aldus Branko Radin, de gilds die het ongeluk vain gis teren met de bus in Opatije (Joe goslavië) waarbij zeven Neder landse toeristen om het leven kwamen, overleefde. Tijdens een gesprek in de lob by van hotel Palme vertelde Ra din zijn ervaringen. Hij sprak zeer geëmotioneerd. In korte, niet af gemaakte zinnen, zich nog nauwe lijks bewust van het feit dat hij maar net aan de dood was ont snapte, deed hij zijn relaas. „Het regende, niet te hard. De bus had zijn lampen niet aan. Dat was niet nodig. De andere auto's hadden ook him lampen niet aan. Wij reden in een vrolijke stem ming over de weg en genoten van het landschap. Een vrachtwagen kwam van de andere kant. Daar was niets on gebruikelijks aan. Maar toen was daar plotseling die bocht, die zal ik niet vergeten. Een tweede vrachtwagen met oplegger reed ons plotseling op onze weghelft tegemoet, terwijl hij probeerde die eerste vrachtwagen in te halen. Toen die chauffeur van de twee de vrachtwagen ons zag ging hij gauw terug naar zijn helft van de weg. Maar zijn aanhangwagen miste ons niet. Die bleef prak tisch haaks op de weg staan, waardoor onze doorgang werd versperd. „En toen begonnen wij te val len. Met de neus naar voren. Wij gingen enkele malen over de kop. Ik weet niet hoeveel keer. En toen kwam de bus neer. Onderste boven, op het dak. Ik stond op. terwijl de bus nog vieL Ik trachtte mij aan iets vast te houden. Ik viel op de grond en bleef daar. De stoel van de chauffeur raakte mij in de rug. Mensen schreeuwden. Toen Stopte de bus". Zeven inzittenden waren op slag dood: dé 47-jarige chauffeur C. Heinstman, en de dames Timmer (60), Van Empel (65). Hilberdink (72), Offerman (66), Buringa (41) en Kinstra (70). Tientallen ande ren raakte gewond. De slachtof fers zijn afkomstig uit Amster dam, WinschotenVeenendaal, Goor, Arnhem en Zutphen. UTRECHT/DEN HAAG Gisteren heeft staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid besloten akkoord te gaan met het voorstel van de commissie-Langemeijer om over te gaan tot een ontruiming van de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder. Begonnen zou moeten worden met het paviljoen Lorentz, waar de situatie het moeilijkst ligt: een grote meerdereheid van het personeel hoort weliswaar tot Nieuw-Dennendal, maar er zijn juist daar nogal wat ouders, die fel tegen Nieuw Den nendal gekant zijn. De groepsleiding van het pavil joen reageerde vannacht na het be kend worden van de beslissing bui tengewoon heftig. Meegedeeld werd dat men besloten heeft de pupillen niet in de steek te laten. Volgens staatssecretaris Hendriks kan ontrui ming van het paviljoen Lorentz al leen worden voorkomen indien de werkers in dit paviljoen het terrein van de inrichting voor maandag 18 uur hebben verlaten. De leiders kon digden aan hun werkzaamheden ook na dat tijdstip £e zullen voortzetten. Een van de ontslagen stafleden van Dennendal Jan Mulder zei van nacht niet te verwachten dat de evacuatie echt zal worden doorge voerd: „De meeste ouders pijn er op tegen en de staatssecretaris kan zich niet de weelde veroorloven om bij wijze van 6preken tanks op Den nendal de ontruiming te laten ver zorgen. Volgens de heer R. S. Speijer van het ouderberaad moderne zwakzin nigenzorg zal een groot aantal ouders van pupillen in het paviljoen Lorentz weigeren hun kinderen te laten evacueren. Niet alleen het ouderberaad. maar ook individuele ouders beraden zich op de mogelijk- Ruiten vernield van winkel in sigaren en sex LEIDEN Van een winkel in rook gerei en sexlektuur aan de Oude Rijn zijn in de afgelopen nacht drie rui ten vernield. De ruiten, alle van 1.50 bij 1.25 meter, zijn met behulp van een roeispaan ingegooid. De daders zijn tot nog toe onbekend. De politie, die de ramen met planken heeft dichtgetimmerd, stelt een onderzoek in. heden om evacuatie via de rechter te verhinderen. Enige ouders hebben staatssecreta ris Hendriks al protesttelegrammen gestuurd, aldus de heer Speijer. Zo heeft het echtpaar Dorleijn uit Amersfoort de staatsecretaris per te legram meegedeeld dat zij geen toe stemming zullen geven voor „depor tatie" van hun dochter en dat de maatregel van de staatssecetaris in strijd is met de beginselen van be hoorlijk bestuur. HAMBURG De inflatie in som mige Westeuropese landen heeft een exotisch peü bereikt en bedreigt de fundamenten der Europese gemeen schap, zo heeft het lid van de Euro pese Commissie, belast met econo mische Zaken. Wilhelm Haferkamp toespraak tot de Hamburgse Kamer van Koophandel zei Hafer kamp wat de Euromarktlanden ge zamenlijk harde maatregelen moeten nemen om te verhinderen dat de EG onder druk van de stijgende inflatie ineenstort. Volgens de laatste cijfers varieert de stijging van dé inflationaire stij ging van dé prijzen van consumptie goederen in de negen landen van 7.2 procent in West-Duitsland tot 16.3 procent in Italië vergeleken met de zelfde perioden in 1973. De prijsstijgingen in de andere lan den bedroegen: Frankrijk 13.2 pro cent; Engeland 15.2. Nedeiiamd 85. België 11,5, Ierland 16.2. Denemarken 14.2. Luxemburg 8.6. cziBu yejLcUM/nm INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Zonnige perioden pge ochtend hier en daar mist. verwegend matge wind uit selUk wolken\eldeu. In ongeveer 11 'graden. Hoogwater te Katwijk te 5.14 ir, onder 23.20 i UTRECHT (ANP) Kardinaal Alfrink heeft als voorzitter van de afdeling Nederland der internatio nale katholieke vredesbeweging Pax Christi via minister Van der Stoel «Buitenlandse Zaken) aan de rege ring gevraagd of men de Franse re gering in kennis wil stellen van de ernstige bezorgdheid over het Franse atoombeleid. Hy wijst erop, dat in navolging van de Franse bisschoppen Pax Christi Nederland het besluit van de Franse regering afwijst om door te gaan met de opbouw van de „force de frappe" (kernzwaard) en ook dit jaar een serie kernproeven te Kardinaal Alfrink herinnert aan de overweging van de internationale bestuursraad van Pax Christi op 30 april 1973 in JCevelaer, waarin werd gezegd, dat Frankrijk een beic^grijke bijdrage zou kunnen leveren tot wa penbeheersing door af te zien van de voorgenomen bovengrondse kern proeven in de Stille Oceaan. Hij wijst er dan op, dat Frankrijk duidelijk toont niet bereid te zijn mee te werken aan een stopzetting van de wedloop in kernwapens. Het wil in tegendeel zijn achterstand ten opzichte van de supermachten ver kleinen. Dit blijkt volgens kardinaal Alfrink ook uit de Franse reserves ten aan zien van het Salt-overleg en de voortdurende weigering van Frank rijk om deel te nemen aan het ont- wape ningso ver leg in Genève. Deze Franse politiek bemoeilijkt het wa- penoverleg tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unle direct, name lijk door de kansen op een West europese kernmacht te vergroten en door de tendensen onder middelgrote en kleine landen te stimuleren om eveneens kernwapens aan te schaf fen. De gevaren van dit laatste zijn aldus de kardinaal opnieuw geble ken uit het door Pax Christi Neder land evenzeer verwerpelijk geachte initiatief van India tot een kern proef en uit de reakties daarop van Aziatische zijde. De afwijzing geldt uiteraard ook de Jongste kernproe ven van de Volksrepubliek China. Kardinaal Alfrink verklaart, dat het kernwapen in zich een immoreel wapen is. De voortgaande wedloop in kernwapens verdoezelt dit en ver sterkt het immorele aspekt, gezien de gevaren voor de internationale vei ligheid enerzijdms en de opdoemende catastrofe op het gebied van de we reldvoedselvoorziening en de ontwik kelingsproblematiek anderzijds. LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voer de halve prijs. Ik word abonnee per 6 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelc (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. let op't markante van uw kin! Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig, 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 b Leiden. Kardinaal Alfrink CINCINATTI. Ohio (AP) De Oranje gekleurde Bengaalse tijgerin, Kesari, heeft in de die rentuin vain Cincinaüti het leven geschonken aan vier Jongen. Drie van de Jongen zijn wit, wait zeer zeldzaam is. Er zijn voorzover bekend maar een dertigtal witte tijgers in de wereld. De moeder heeft twee van de jongen bij zich ge houden. De andere twee worden nu grootgebracht door het per soneel van de dierentuin. De vijf witte tijgers die zich in dierentuinen in de Verenigde Staten bevinden stammen alle af van Moahan, een mannetje dat in 1951 in India werd ge vangen door de maharadjah van Rewa. Kesari is door de nationale die rentuin in Washington, waar de nazaten van Moajhan leven, aan Cincinatti uitgeleend. i Molen De Valk in Leiden, een uniek molenmuseum, trekt 20.000 bezoekers per jaar. Die lezen bo venstaande gevelsteen uit het stichtingsjaar 1743, beklimmen de trappen en zien veel maar ze missen nog meer. Je moet met deskundige de molen in de De i Onderwijs voor zeer begaafde kin deren schept problemen PAGINA 17 HAARLEMMERSTRAAT I HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 VLOTTE VRIJETIJDSKLEDING voor moderne i DEN HAAG (ANP) Niet alleen de defensienota wordt later by de Tweede Kamer ingediend dan aan vankelijk gedacht was. Vertraging hebben ook ondervonden de ontwa peningsnota, de nota huur- en sub sidiebeleid, de energienota, de nota mediabeleid, de tweede bejaarden nota, de sportnota en de nota ge handicaptenbeleid. Dit biykt uit het overzicht, dat pre mier Den Uyl aan de Tweede Ka mer heeft verstrekt over de stand van zaken wat betreft de vorig Jaar by de regeringsverklaring en de al gemene politieke beschouwingen, door de regering toegezegde rege ringsnota. De defensienota zou rond de Jaar wisseling verschynen, maar zij komt in Juli, de ontwapeningsnota komt niet voor Prinsjesdag doch voor het einde van 1974, de nota huur- en subsidiebeleid niet voor het zomer reces, doch in Juli, de energienota niet voor de zomer maar na het zo-i merreces, de medianota niet medio nota met in september maar voor 1974, doch na het reces, de sport- het einde van het Jaar en de nota nota met in de eerste helft van 1974, gehandicaptenbeleid met in april doch voor Prinsjesdag, de bejaarden- maar in augustus dit Jaar. DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad vindt dat de arbeids inspectie extra aandacht moet geven aan de toenemende kinderarbeid in radio- en t.v.-uitzen dingen en bij het opnemen van grammofoonplaten. De SER kwam tot deze uitspraak by de behandeling van het ontwerp van wet voor het Jongerenstatuut: een vernieuwing van de hoofdstukken uit de Arbeidswet 1919, die betrekking hebben op Jeugdigen. De raad heeft nog slechts het eerste gedeelte van de ontwerp van wet behandeld. Over de rest waaronder belangrij ke zaken als voorlichting, mentor en een Jongerenreglement volgt nog een advies. In het ontwerp voor een Jongeren- statuut is ook een verbod voor kin derarbeid opgenomen. Een meerder heid van de SER (ondernemers en veel Kroonleden) is voor handhaving van de uitzonderingsbepaling voor incidentele lichte hulparbeld door Kinderen van 13 Jaar en ouder van landbouwers en winkeliers gedurende beperkte tyd. De vakbeweging wilde ook hier het verbod tot kinderarbeid onverkort laten gelden,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1