Fiscus is lief voor werkende gehuwde vrouw Tilburgse arts vermoordde zijn zoontje (6) CDA: harde aanpak studentenacties Helikopter stortte in zee door een gebroken rotorblad BESLAG OP 2 LEEUWEN VOOR KOSTEN BEGRAFENIS ROTTERDAMSE DANSERES Stuurman slaat overboord Uit in cle Randstad Diagnose: schizofrenie Ik schaam mij niet9 DONDERDAG 20 JUNI 1974 DEN HAAG Op drie punten wordt de fiscus Kever voor de werkende gehuwde vrouw. Zij zal eerdler dan tot nu toe onder een lager tarief vain de loon- en inkom stenbelasting vallen als zij kostwinner is. De vrouw krijgt belastingvermindering als haar man een negatief inkomen heeft. De mogelijkheid wordt geopend om de in het bedrijf meewerkende vrouw een vast bedlrag van f 1500,als winstaandeel toe te rekenen. Dit is wat overbleef van de KLM-helikopter die op 10 mei jl. verongelukte tijdens een vlucht boven de Noordzee. &CHIPHOL De op 10 mei ten noor- |en van Den Helder in de Noord ier neergestorte Sikorsky S 61N van |e KLM-Noordzeehelikopters blijkt le zijn verongelukt doordat in volle [lucht de helft van een der rotor bladen afbrak. Dit is. gebleken bij let onderzoek dat de Rijkslucht- raartdienst heeft uitgevoerd op het ran de zeebodem opgehaalde wrak. Bij het ongeluk kwamen alle zes de Inzittenden om het leven. Toen het krak veertien dagen na het ongeluk Boor een bergingsvaartuig van Smit tak boven water werd gehaald, trof men slechts van drie van hen de Stoffelijke overschotten aan. Geen uitspraak over uitgaven voor defensie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft giste ren geen uitspraak willen doen over de hoogte van onze defensie-uitgaven. Die uitspraak was door de GPV- er Verbrugh in een motie gevraagd. Tegen stemden de regeringspar tijen op een paar confessionelen na plus de PSP. Staatssecretaris drs. M. J. van Rooijen heeft deze maatregelen die gelden vanaf het belastingjaar 1973 woensdag bekend gemaakt in de Eerste Kamer. Vooral studenten echtparen, waarvan de man studeert en de vrouw werkt, zullen ervan kunnen profiteren. Volgens de huidige regeling kun nen man en vrouw van tarief wis selen (de werkende gehuwde vrouw EINDHOVEN Begrafenisonder nemer Mutsaers uit Best heeft be slag laten leggen op de bezittingen van de Oostenrijkse dompteur Burk- hart, o.a. ook de twee leeuwen die eind april in Rotterdam de striptea se-danseres Johanna Nelissen dode lijk verwondden. De danseres werd op 2 mei door de begrafenisondernemer in Best ter aarde besteld in opdracht van de dompteur die bij kennissen in Best verbleef. Maandag vertrokken Burkhart en zijn vrouw, nadat zij van de eige naar van een wegrestaurant in Best toestemming hadden gekregen een caravan en een bestelauto op het par keerterrein van het restaurant ach ter te laten. De restauranthouder ontdekte de volgende dag dat er in de bestelauto twee leeuwen zaten. Inmiddels had de begrafenisonder nemer horen vertellen dat de domp teur van plan zou zijn het land te verlaten. Omdat de begrafenisreke ning nog niet voldaan is, liet hij door zijn raadsman beslag leggen op de bezittingen van de Oostenrijker. De beide leeuwen zijn overgebracht naar het terrein van de sociale werkplaats in Best. betaalt in verhouding veel meer loonbelasting dan haar man) als 't onzuiver inkomen van de man min der is dan zijn belastingvrije som. In de praktijk is gebleken, dat vooral veel studentenechtparen wat het inkomen van de man betreft net boven deze grens zweefden. Om deze grensgevallen te verminderen zal niet meer van het onzuiver in komen worden uitgegaan, maar van het echte inkomen dus na aftrek van premies volksverzekeringen, persoonlijke verplichtingen, giften en buitengewone lasten (studiekos ten, ziektekosten). Bij een echtpaar waarvan de man een bruto inkomen heeft van f 7000 en de vrouw van f 15.000 zou een rolwisseling volgens de huidige regeling niet mogelijk zijn. In de nieuwe regeling kan het wel. Dat levert dan een belastingvoordeel van ruim 1200 gulden op. De regeling met het negatieve in komen kan van belang zijn voor echtparen met een eigen huis. be last met *n hypotheek. De aftrek van hypotheekrente kan tot een negatief inkomen leiden. Tot nu toe kon al leen via het inkomen van de man hiermee belastingvoordeel ge haald worden. In de nieuwe regeling zal deze situatie meteen tot belas tingvermindering bij de vrouw lei den. De beperking van het winstaan deel voor de meewerkende gehuw de vrouw in een bedrijf tot f 1500. is van belang in kleine bedrijven. Daar komt het volgens de huidige rege ling voor, dat de man als zelfstandi ge geen belasting hoeft te betalen, maar dat zijn vrouw een aanslag krijgt vanwege het aan haar toege rekende winstaandeel. Deze toereke ning bedraagt voor het jaar 1973 tenminste f3.188. Over dat bedrag moest aan inkomenstenbelasting f 465 worden betaald. In de nieuwe regeling komt dit te vervallen. Om voor een of meer van deze maatregelen in aanmerking te ko men, dienen de echtgenoten gez men, dienen de echtgenoten geza menlijk een verzoek te riohten tot de inspecteur der directe belastingen. Voor dit verzoek zal begin Juli een speciaal formulier verkrijgbaar zijn. De termijn van indiening loopt 1 januari 1976 af. SINT ANN ALAND Bij een ont ploffing woensdagmiddag op de Bel gische binnenvaarttanker "Moesel- tank" (900 ton) uit Antwerpen is de 23-Jarige uit het Friese Akrrum af komstige stuurman H. de Vos over boord geslagen en verdronken. De "Moeseltank" voer op de Oos- terschelde. De kapitein, zijn vrouw, een baby en twee kennissen, een Jon gen en een meisje van 18 en 20 Jaar, allen uit Oude Tonge, konden zich in veiligheid stellen. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 22 en 24 Juni 20.15 uur Le Nozze di Figaro, Ned. Operastichting; 23 en 25 juni 20.15 uur Caldjco, Eigentijdse dans; 26 juni 20.15 uur Dance Cy, Louis Fallco. Klein Bellevue: t.e.m. 14 juli 20.30 uur Exegese, m.m.v. Rob van van de CapeUen Trio. De Brakke Grond: 24 en 25 Juni 1 burg Groningen; 27 en 28 juni 2! machine; Shaffy Theater: 21, 22, 25 t.e.m. 27 juni 20.30 uur Funhouse clas sics special; 25 juni 22.00 uur Residentie Orkest; 26 juni 22.00 uur jazz in het café; 27 juni 22.00 uur dixie; Concertgebouw: 21 Juni 20.15 uur Beethoven. Toonkunstkoor Am sterdam; 22 juni 20.15 uur Captain Reefheart: 25 Juni 13.00 uur Amst. Phil. Ork. o.l.v. Anton Kersjes (lunchconcert)20.15 uur Hawkind: ROTTERDAM De Doelen: 21 Juni 20.15 uur Poetry International met o.a. C. B. Vaandrager, Bert Schicrbeek, Jerome Rothenberg en presen tatie van een project over poëzie van Mexicaanse Indianen o.l.v. H. C. ten Berge; 20.15 uur Concert door het Rot. Ph. Ork. ol.v. Will Boskovsky met Ingrid Haebler in het pianoconcert in A, KV 414 van Mozart; 22 juni 20.15 uur sluiting Poetry Internatio nal m.m.v. alle deelnemers; 23 Juni 20.15 uur popconcert door de groep Captain Beef heart; 26 Juni 20.15 uur Popconcert door de Amerikaanse groep Hawkind; De Lantaren: 21 Juni 20.30 uur Jazzconcert door het Bobby Brad ford Quartet; 22 en 23 juni 20.30 uur „Waark", volkstoneel rond sociale toestanden in Oost-Groningen; 25 en 26 Juni 20.30 uur Deutohes Schauspielhaus uit Hamburg, „Sballerhof" wan Franz Xaver Kroetz; Rotterdamse Schouwburg: 22 Juni 20.15 uur Royal Ballet uit Loc den m.m.v. het Residentie-Orkest; 27 Juni 20.15 uur Ned. Opera stichting met„Le Nozze di Figaro" van Mozart mm.v. het Ned. Kamerorkest ol.v. Michael Gielen. DEN HAAG HOT Theater: 21 juni 20.30 uur Pilobolus Dance Theatre; 26 en 27 juni 20.20 uur Waark", Groningse Stadsschouwburg; Ned. Congresgebouw: 21 Juni 20.00 uur Opera Don Carlos: 22 Juni Juni 19.30 uur Lohengrin, Wagner; 24 juni 20.30 uur Concertge bouw ork. ol.v. Ricardo Muti mm.v. Teresa Berganza, mezzo sopraan, Mozart de falla Prokofjew; 26 juni 20.15 uur Residentie Ork. o.l.v. Jean Martinon, mannenkoor Die Hagihe Sangers m.m.v. Phülp Langridge, tenor; Martha Argerich, piano; Circustheater: 22 juni 20.15 uur Etudes, Pyrrische dansen. Nat. Bal let; LEIDEN KATWIJK DEN HAAG De christen-demo- oratdacihe fracties in de Eerste Kamer (CDA) willen een harde aanpak van de regering van onwettige studenten acties. Een aantal leden van deze fracties wil van minister Van Keme- nade en staatssecretaris Klein horen, dat zij hiertoe bereid zijn, voordat zij him stem geven aan het voorstel de collegegelden te verlagen van duizend tot vijfhonderd gulden per jaar. Namens de CDA-fracties deed prof. dr. J. w. van Hulst een krachtig be roep op regering en anderen „een gesloten front te vormen tegen de destructieve krachten die het hoger onderwij willen uithollen". HU hield de regering voor: „Gezag is er om uitgeoefend te worden; niet om te roesten. In het bijzonder doelde prof. Van Hulst op bezettingen van gebouwen bij het hoger onderwijs. Bezetters moet een jaar lang de toegang tot de universiteit worden geweigerd, vond de CDA-woordvoerder. Ook vroeg prof. Van Hulst drin gend aan de regering om allen die de afgelopen jaren de betaling van het collegegeld hebben geboycot te achterhalen en het verschuldigde alsnog te innen. Schrijnend noemde prof. Van Hulst de ongelijkheid in behandeling tussen de „in de boter van de sociale voorzieningen gebakken student en mensen die na hun dagtaak 's avonds en 's nachts zitten te blok ken met een MO-studie. Hij vroeg de regering een commissie te laten uit- joeken of 't mogelijk is MO-studen- ten na afloop van hun studie een bonus-uitkering te geven. Prof. dr. G. Zoutendijk (WD) vond de verlaging van het collegeld een 'concessie aan de boycotters'. Hij pleitte ervoor via een geautomatiseer de administratie de Amerikaanse me thode te hanteren bij de inning van collegegeld. In Amerika moet men voor het volgen van elk college en elk practicum apart betalen. Het plei dooi van Zoutendijk werd onder steund door de PvdA-afgevaardigde prof. dr. L. M. ae Rijk. Prof. De Rijk vond de aanpassing van het collegegeld „een incidentele ingreep. Hij zag het als een erfenis van de kabinetsformatie en wees er op, dat elke principiële discussie over studiefinanciering of kosteloos on derwijs nog moet beginnen in het parlement. Door iSybe Stamm Breda Dokter Dick O. (40) ver moordde zijn zesjarige zoontje Dirk Justus door hem tijdens diens slaap een mes in de keel te steken en hem met een kussen op 't hoofd te (Verstikken. De Tilburgse arts achtte |de dood voor zijn gezin en zichzelf Verkieslijker dan een door echt scheiding uit elkaar gerukt leven, Speciaal als zijn kinderen zijn va derlijke zorgen en zijn godsdienstige lessen verder zouden moeten missen. ,,Wat God verbonden heeft, zal de hiens niet scheiden", zegt de dokter piet vaste stem tot de Bredase rechtbank. „Dat is géén kwestie van godsdienstwaanzin. Ik ben volko men toerekeningsvatbaar. En ik schaam me niet voor wat ik gedaan heb, want ik heb het gevoel dat het niet anders kon. Alleen een gevoel van triestheid blijft over". Dan ci teert de arts een stukje uit de brief van de apostel Judas: „Redt hen door hen uit het vuur te trekken". Het is het laatste woord van een kindermoordenaar die ernstig meent dat hij als verantwoordelijk huisva der heeft gehandeld. Volgens pro fessor Kloek en de staf van de psy chiatrische observatiekliniek te Utrecht balanceert hij op de grens van de volledige waanzin. Zijn toe rekeningsvatbaarheid wordt mini maal tot nihil geacht. De geestes ziekte waaraan hij lijdt heet schi Niet toevallig is bet als uw verzekeringadviseur het Verzekerd Groel-projekt van E&L kent. Een projekt dat. in onderstaand voorbeeld, een 32-jarige man veel zekerheid èn geldelijk voordeel geeft Kijk maar: f 62.453.- gegarandeerd op z'n 65e jaar belastingvrij, wat kan oplopen tot f127.259,- belastingvrij op z'n 65e jaar bij een konstant rendement van 7,5% op de veilige Staats- en Gemeenteleningen. (Gezien de huidige rentestand Is dit niet te rooskleurig voorgesteld.) f 33.000.- plus alle rente op rente, belastingvrij, als hjj overlijdt voor z'n 65e. Wat kost deze zekerheid 7 In dit geval f De goede verzekeringadviseur kent E&L E&LEquitySL Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* zofrenie (gespleten geest). „Een ware tragedie en een triest drama" noemt officier van Justitie mr. Van Benthem de gebeurtenis die op 28 Juni vorig Jaar Tilburg en Nederland in opschudding bracht. Blijkens een aantekening in zijn agenda heeft de diepgestoorde arts willen doen als Abraham, die zijn zoon Isaac offerde. Juridisch kwalificeert de officier de daad van dokter O. als moord, weliswaar niet gepleegd in koelen bloede, maar wél na kalm beraad en rustig overleg. Gezien het restant toerekeningsvat baarheid van de verdachte en het gevaar dat hU blijft opleveren voor zijn vrouw en overgebleven zoon, meent de officier dat behalve TBR ook een langdurige gevangenisstraf is geboden, uit veiligheidsoverwegin gen. De eis luidt: tien jaar met af trek en ter beschikkingstelling van de regering. De officier stipuleert dat verdachte zijn straf zou moeten uitzitten in een gevangenis waar met zijn psy- cho-therapeutische behandeling kan worden begonnen zodra O. daartoe is „gemotiveerd". Want op het ogenblik ziet dokter Dick zelf geen enkele reden voor een psychiatrische behandeling. Hij acht zich geestelijk volkomen nor maal. Wanneer men hem voor de rechtbank koelboedig hoort debatte ren met professor Kloek waant men zich bijna toehoorder bij een opna-' me van een Teleac-cursus voor art sen. De verdachte heeft bezwaar te gen de methodiek van het onder zoek en vooral tegen de conclusie. „Uw diagnose deugt niet", zo besluit de arts zijn discussie met de pro fessor. Professor Kloek: „Meneer O. gaat uit van een alleen voor hem gel dende werkelijkheid. Voor hém was er een motief om zijn zoon te do den, maar daarin zit Juist het pa thologische'. Onaangedaan erkent dokter Dick O. dat het slechts aan een toeval te danken valt dat hij niet ook zijn oudste zoon Richard en echtgenote Ineke heeft gedood. Na de moord op Dirk Justus hep hij met het mes en het kussen naar Richard, om met hem hetzelfde te doen. Maar Richard sliep op zijn buik. Een snelle messteek in de keel zonder hem te wekken was niet moge lijk. Toen kwam de dokter door een geluid uit het bed van Dirk Justus in paniek en zag hij van zijn ver dere plannen af. het bebloede beddegoed reed dokter O. in zijn auto naar de bos sen op de grens van Braibant en België. Op Belgisch grondgebied be groef hij Dirk Justus. Toen pro beerde hij zichzelf op te hangen aan een boomtak. De tak brak. Met het lijk De politie heeft het lijk en de af gebroken tak later op verdachtes aanwijzingen gevonden. De chirurg onderzocht verdachtes halls en sprak zijn Jongste kind hierna zijn ernstige twyfed uit of een zelfmoordpoging serieus gemeend was. Professor Kloek deelt die twij fel. Verdachte niet. Aanleiding tot zijn gruweldaad blijkt te zijn gelegen in het feit dat dokter Dick de dag tevoren van de advocaten van zijn vrouw brieven heeft ontvangen waarin stond te le zen dat hij de volgende dag om twee uur de echtelijke woning ver laten diende te hebben. Een ulti matum, dat steunde op een voorlo pige beschikking van de rechtbank t¥CK O inzake de echtscheiddmgseis die zijn vrouw Ineke tegen hem aanhangig had gemaakt. Het votums was hem dagen tevoren al door een deurwaarder officieel be tekend, maar verdachtehad ge hoopt dat er nog met zijn vrouw te praten zou zijn. Ineke bleek onver murwbaar. Die avond, in bed, rijpte bij de wanhopige dokter het plan dat hij de volgende morgen vroeg ten uit voer trachtte te brengen, met rampzalig gevolg voor Dirk Justus. „Er zat veel meer achter dan alleen die echtscheiding", vertelt de ver dachte aan de rechtbank. „Zij wilde mij krankzinnig laten verklaren. Achter mij om was zij daartoe al in contact getreden met een psy chiater. En toen zij Justus en mij de volgende morgen miste, heeft zij bij de politie ook onmiddellijk een aanklacht ingediend wegens ontvoe ring. Daaruit blijkt dat ik gelijk heb". Volgens professor Kloek zijn bij na der inzien ook in verdachtes voor- géschiedenis talrijke aanwijzingen te vinden van voortschrijdende schizofrenie, symptomen die destijds niet onderkend konden worden. Ver dediger mr. G. Mannaerts heeft een tiental getuigen gedagvaard om waar te maken dat de dokter altijd juist een volkomen normaal en warmvoelend mens was. In zijn pleidooi betoogt de advocaat dat verdachte heeft gehandeld on der invloed van e^i acuut optre dende spanning. Geen moord, maar doodslag. Voor deze innerlijk onzeke re man waren het huwelijk en zijn gezin heilig. Toen toch nog onver wacht het einde kwam, raakte hij plotseling helemaal van de kaart. Mr. Mannaerts acht de diagnose van prof. Kloek twijfelachtig en be pleit een korte gevangenisstraf met ook daarna psycho-therapeutische begeleiding. Vonnis 21 Juni.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7