Grote jongens bleven opnieuw buiten schot L I L I A D E VADER BESCHULDIGT DOCHTER VAN LASTER Senatoren: kabinet laks met wetgeving de ABN Regeringspartijen en CH zwegen in Kamer „Agenda" voorkomt botsing Den Uyl-PPR VVD: zend voedsel Senator D'66 hekelt controle op naakt T<*en DoIf Fietsenbouwer wint f25.000 in geding Een goede bank heeft voor u spaarbiljetten die groeien van fioo,- naar f160,- (in vier jaar, elf maanden en vier dagen) een goede grote bank WOENSDAG 19 JUNI 1974 DEN HAAG De regerings partijen en de CHU hebben giste ren tijdens de interpellatie van 't Tweede-Kamerlid Verbrugh over het doel van de vermindering van de defensie-uitgaven nadrukkelijk gezwegen. Zij wachten met hun kritische kanttekeningen op de be handeling van de defensienota, die vermoedelijk op 25 september in de Tweede Kamer zal worden behandeld. De beide bewindslieden Vredeling en Duisenberg hadden dan ook al weinig concreets mee te dei en op de zeer vele vragen die de VVD. DS'70. CPN en de mini-partijen op hen afvuurden. De Kamerleden die het woord voerden uitten hun bezorgdheid over de vele tegenstrijdige berich ten rond het Nederlands defensie beleid. Minister Vredeling deelde mee dat er xan een aankoop van de Cobra nog geen sprake is. Ver- der zei hij op grond van de uit Brussel ontvangen opmerkingen en aanbevelingen dat wijzigingen mogelijk zijn in het voorlopig uit gestippelde Nederlandse defensie beleid. „Maar ik zal niet alles wat van de NAVO komt klakkeloos op volgen". Hij ontraadde de motie van de interpellatie-Verbrugh. Hierin staat dat bezuinigingen die leiden tot een eenzijdige vermin dering van de kracht van onze de fensie thans geen bruikbaar mid del is om de gewenste internatio nale politieke ontspanning te krijgen. Deze ipotie vond Vrede ling „vooBuitlopen op de defensie nota". DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl heeft zijn "zwaar belaste agenda" te hulp geroe pen om een botsing met het PPR-kamerlid dr. P. H. van Gor- kum in de Tweede Kamer te ver mijden. Den Uyl gaf schriftelij ke antwoorden op vragen, waarop Van-Gorkum uitdrukkelijk een mondeling antwoord verlangd had. Het "strijdpunt vormde het re geringsvoorstel over de vorming en scholing van ondernemings raadsleden. Dit voorstel voorziet in een heffing bij het bedrijfs leven op de loonsom van de werknemers. De PPR heeft hier principiële bezwaren tegen. De ze regeringspartij vindt deze scholing en vorming een over heidstaak. Met een beroep op het progres sieve regeerakkoord Keerpunt J had Van Gorkum dit eerder be toogd tegenover minister Boers- ma van Sociale Zaken. "Ga het maar aan Den Uyl vragen; het staat echt in Keerpunt", was de strekking van de boodschap van het PPR-kamerlld aan die minis ter. Boersma weigerde voor "loop- Jongen" te spelen. Hierop legde Van Gorkum de zaak in vragen voor aan premier Den Uyl met het verzoek daar mondeling op te antwoorden. De minister-president heeft in zijn schriftelijk antwoord Keer punt zo uitgelegd: de overheid is wel verantwoordelijk voor scho ling en vorming, maar behoeft niiet te allen tijde ook voor de uitvoering te zorgen. Gisteren ging de Tweede Ka mer akkoord met het regerings voorstel. De PPR stemde tegen; evenals de PSP. DEN HAAG (ANP) De WD- kamerleden Waalkens, De Koster en Tuijnman hebben minister Pronk schriftelijk gevraagd of de regering van plan is tegemoet te komen aan de verzoeken om ex-, tra-zendingen eiwitrijk voedsel vanuit Tsjaad en van "Caritas Neerlandica om voedselhulp aan Niger. Zij wijzen de minister van ont wikkelingssamenwerking op de mededelingen van 'n medewerker van Caritas Neerlandica, dat de vraag naar melkpoeder ln Niger en Tsjaad erg groot is. "Kan de minister bevestigen, dat de stroom van uitgeputte en ondervoede mensen naar distri butiecentra steeds groter wordt, en de minister een overzicht ge ven van de voedselsituatie in bei de landen', zo vragen de kamer leden. DEN HAAG In de Eerste Kamer heeft D'66-senator ir N. F. I. Schwarz gesignaleerd, dat de politie in Noord-Holland anders tegen "ongeklede dagrecreatie" aankijkt, dan in Zuid-Holland. Schwarz hield minister Van Agt (Justitie) voor, dat vorig jaar het naaktlopen tussen Ber gen en Schoorl oogluikend is toe gelaten, terwijl er dit Jaar plot seling boetes worden uitgedeeld. In Zuid-Holland doet de politie in het geheel geen oogje dicht. Schwarz: "Zo rijdt in Schevenin- gen een politiejeep om de tien mi nuten langs het strand om de "ge- - vaarlijke" plekken te contro leren". In Zandvoort (Noord-Holland) gaat het anders volgens het D'66- Kamerlid. "De jeep komt twee maal per dag; de politie ziet zelf in, dat het zinloos en onbegonnen werk is, en deelt geen bekeuringen uit, tenzij er duidelijk geprovo ceerd wordt". Naar de mening van de senator willen gemeenten als Rotterdam, Den Haag en Zandvoort best stukken strand aanwijzen waar het dragen van kleren niet ver plicht is. Zij doen dat niet omdat zij anders tot een misdrijf zouden uitlokken. Schwarz vraagt aan minister Van Agt om het betref fende artikel uit de strafwet (schennis van de openbare eer baarheid) (te schrappen. Ge meenten kunnen dan zelf in hun algemene politieverordening uit maken of zij naaktstranden wil len aanwijzen of niet. Vandaag is in Akersloot \de Liliade weer geopend. \Reden waarom \men gisteren \druk in touw was om de zaak klaar te krijgen. Er pullen weer talloze lelie- soorten te 1bewonderen zijn. Hasjsmokkel met vissersboot ALKMAAR Het was weer het oude liedje, gisteren voor de Alkmaairse rechtbank. Het ging zoals het de laatste jaren steeds gaat bij grote hasjsmokkelzaken; de loopjongens ko men voor, horen gelaten hun eis aan. zeggen dat ze de eis toch eigenlijk wel wait hoog vindien, maar de grote jongens blijven buiten schot. En heel die zorgvuldig geplande recherche-actie, die in het voorjaar van 73 al was be gonnen toen een Helderse rechercheur merkte dlat aan de vissersboot HD-160, de latere Lammie, voorzieningen werden getroffen, die niet® te maken hadden met vissen, was op touw gezet om tot die topfiguren door te dringen. Door Gerard van Zuuren „Dat dit niet is gebeurd", liet offi cier van Justitie mr. A. N. A. Jose- phus Jitta weten, „komt onder meer door de nieuwe bepalingen die zeg gen dat je een verdachte binnen 102 dagen voor moet brengen. Van die maatregel hebben we meer hin der dan voordeel, vooral bij grote affaires. Van verschillende verdach ten in deze zaak krijg je ook te ho- Jacques had moeten zorgen dat de partij van 3000 kilo hasj en 40 liter hasjolie, die de Lammie in Libanon had opgehaald, in Nederland aan land kwam en Vervoerd zou worden. den van de Lammie terecht gestaan. 40 liter Alle drie hoorden een gelijke straf tegen zich eisen: 15 maanden met aftrek. Het ging om schipper Dorus (36) uit Den Helder, zijn ma- Dat laatste liep mis. Wel kwam de troos Dries M. (27) partij 25 april bij Callantsoog op (30). Zij waren alle het strand, overigens onder het oog avontuur gestapt, omdat ze ernstige van de tientallen politiemannen, financiële moeilijkheden hadden, maar tijdens het transport sloeg de politie toe. De Lammie zelf ging er, met nog een deel van de hasj aan boord, vandoor. Na een spectaculaire ach tervolging, waaran onder meer ma rine en douane aan deelnamen, dat ze bang zijn voor wraak, wer<j het scheepje 55 kilometer ten J. ffpnfo Viorpn nn rip n/ïhtfirETTOnd nnni./lan „o„ Tovol tnt -zinlrAn O-A- Uilig X U De grote heren op de achtergrond noorden die de opdrachten geven, er geld in bacht. steken, grote winsten maken, maar zelf buiten schot blijven, oefenen kennelijk grote druk op hen uit. Door gebrek aan tijd konden we daar nu niet voldoende induiken". De belangrijkste verdachten, die de politie in de smokkelzaak met de Lammie wél kon pakken, versche nen gisteren niet bank. De raadsman van de Amster- dammers Willem L. (4S) en Frits A. n!; Jitta werd aangemerkt als de aller- Texél tot zinken ge- Het drietal, dat alleen maar wat zakken hasj over de Noordhollandse duinen had mogen sjouwen, hoorde eerder op de middag celstraffen te gen zich eisen van tien maanden met aftrek, waarvan vier voorwaar delijk. UVYCr^Hit~ Dat waren de Volendamse bouw- oe reent- vakker Jantje M. (23), die bekend stond om zijn hulpvaardigheid en Josephus De officier liet weten dat de kotter, die door matroos Dries tot zinken was gebracht, in opdracht van de Justitie was gelicht om geïnteres seerden particulieren de wind uit de zeilen te nemen. Mr. Josephus Jit ta: De kotter was met zijn lading gewild objekt geweest. De la- oök heel goed kunnen de ber- (37) had diend tegen de dagvaarding. Dat wordt morgen behandeld, Nu had da officier van Justitic de Jarige a msfprrt ftmsi zijn tl de Raleigh moet betalen vaarste eis in petto lendammers. Tegen ae ^-jange Ax^ateraamae caféhouder, eiste de Amsterdamse racefietsenbouwer h—u««.C; Koopman Krens m. enaaeJ^ai£® officier 12 maanden met aftrek, Wim Bustraan gisteren als tegemoet- op het merk Carlton (dochter waarvan vier voorwaardelijk. Hij koming vond: „Dolf moet hele zaak hebben vishandelaar Jacques S. vroeg hij een gevangenisstraf van twee Jaar met aftrek. Van het begin af aan iicuw.u 6ctïT;rou Duauaau iij(x w J^| waren zij betrokken geweest bij de blijkt oolT uit'afgeluisterde "telefoon- schadevergoeding "bij""de Amker- skiade" had"g7ledën voorbereiding. Krelis voor zover het „pAn-pki-n» damsp i de afdeling buitenland betrof. Jac- Daar werd'verder op de rechtszit- Engelse rijwielfabriek. geleden schade f25.000 Raleigh) deze toegewezen geKregen. geweten. Dat Bustraan had in 1971 De rechtbank overwoog dat Bus- eis tot traan door deze onrechtmatige daad veroordeel- damse rechtbank ingediend tegen de de de gedaagde partij bot betaling UTRECHT "Het is allemaal paster". Zo betitelde de 34-Jarige [Utrechtse fotograaf August L ide verklaring van zijn oudste dochter 'Truus (16) dat haar vader haarzelf, (haar zusje Ankie, haar broertje August en de kinderen van haar va ders compagnon Cor de M in het ver leden nogal eens had mishandeld. Uit rancune tegenover haar vader, had Truus die verklaring tegenover ide politie afgelegd, hield August gis teren de Utrechtse rechtbank voor, "Mijn toekomst staat hier op het ispel. Ik mishandel geen kleine kin- deren. Ik ben niet krankzinnig, het is bij mij geen gekkenhuis", riep hij verontwaardigd uit. August is hoofdverdachte in een (strafproces waar de rechtbank drie I dagen (tot en met donderdag) voor heeft uitgetrokken. De fotograaf zijn vrouw Martha, en drie helpers waar onder Augusts compagnon Cor zou- jden zich schuldig hebben gemaakt, aan eein enorme reeks oplichtingen, flessetrekkerij en, inbraken, diefstal- jlen, helingen enz. waarbij ze zich jniet tot Nederland beperkten, maar jook in België en Zwitserland ope reerden. Sinds ze in Januari jl. wer- iden gepakt is de politie er nog niet in geslaagd de stroom misdrijven, jdie de bende op haar geweten zou hebben in te dammen. Een juiste opgave van de buit is er niet maar ide politie schat dat er voor tegen het miljoen door August cs aan goe deren achterover is gedrukt. Iln de negen pagina's dikke dagvaar- Iding die officier van Justitie mr B. I de Hoogh tegen hoofdverdachte August had uitgebracht, waren 18 feiten ten laste gelegd. Zwaartepunt vormen de kindermishandelingen. I In 1970 zou August het toen een Jaar oude zoontje Michel van medever- jdachte Cor met het hoofdje tegen een radiomeubel hebben geslagen. Het jongetje moest aan ernstig sche delletsel in het ziekenhuis worden i geopereerd. In 1970 zou een ander zoontje van Cor, de toen 2 Jaar oude Tjerk door de fotograaf tegen de grond zijn gesmakt tot hij een been brak. Ook zijn eigen kinderen spaarde L aiet: zijn zoontje August (toen zes). werd vorig Jaar tussen de benen ge schopt. Zijn toen twaalfjarig dochter tje Ankie werd in 1972 bijna geheel ontkleed op een bedspiraal gebon den en met een vlaggestok of een sta len buis afgeranseld, zo stond ln de dagvaarding. Maar volgens L. waren het allemaal leugens. Ankie had hij wel eens "op haar sodemieter" gegeven, maar met z'n blote handen, zei hij. Rechtbankpresident mr. M. B. van de Werk en de politieman die de kin dermishandelingszaken had onder zocht, verklaarden ter zitting met na druk dat Truus niet uit wraak of ran cune tegenover haar vader had ge handeld. "Het tegendeel is waar. Truus heeft heel voorzichtige ver klaringen afgelegd". Sterk overtrokken of volkomen on juist was volgens de hoofdverdach te ook de rol die hij volgens de ten lastelegging gespeeld zou hebben bij inbraken zoals in een Utrechtse groothandel waar geluidsappara tuur werd gestolen. Lijnrecht in strijd met de verklaringen van Cor de M. zei August dat hij aan die ex- capades part noch deel had gehad, doch hoogstens een enkele keer de functie van heler had vervuld. Ook met de inbraak in een Ham- mondorgelfabriek in het Belgische Wilrijk had hij niets te maken. Met vriend Cor was hij wel voordat de inbraak werd gepleegd een keertje in de fabriek gaan kijken, maar niet om te bestuderen hoe ze de orgels het best konden stelen maar "om dat we zo gecharmeerd van orgels waren". Morgen zal blijken hoe officier van Justitie De Hoogh denkt over de maatregelen die tegen L genomen moeten worden. Dan worden requi sitoir en pleidooien gehouden. Van daag komen L's medeverdachten voor die zich voornamelijk voor vermo gensdelicten moeten verantwoorden. j_,aM in van 25 mille aan Bustraan, ques voor het binnenlandse gebeu- tlng nlet over gesproken, omdat Nederland wordt vertegenwoordigd hoogd met de rente vanaf de datum in dat Kader maaKte Kreiis Dolïs raadsman geen iinzage had door de Eri (Engelse Rijwiel Import) waarop de dagvaarding was uitge- dan bok enkele reizen naar Libanon en naar het Griekse eiland Rhodos. Rechtbank president mr. G. A. Jan sen op de Haar wilde weten: „Hebt u die hasj daar ingekocht?' Krelis: „Beslist niitet. Ik was alleen maar tussenpersoon tussen Frits A. en een zekere Ali". Ali's signalement, vrijblijvend door Krelis aan de politie verstrekt, bleek vervolgens te kloppen met dat van de meerderheid van de Arabie- DEN HAAG De regering houdt vast aan de eerder gelanceerde plan nen voor de spreiding van rijksdien sten, zoals de overplaatsing van de centrale directie van PTT. Minister Gruijters heeft dit gisteren verze kerd aan de Groningse commissaris van de Koningin, mr. E. H. Toxo- peus. De minister wil de stad Gro ningen op dezelfde manier behande len als de "groeisteden" in het wes- gehad in het desbetreffende proces- te Rotterdam. Hem sen-verbaal. 's Ochtends hadden de drie opvaren- nl. geble- bracht ken, dat het merk op de racefiets ten van van sprinter Leijn Loevesijn was f 4000. ADVERTENTIE ten, zoals Zoetermeer. DEN HAAG Enkele leden van de Eerste Kamer hebben de minis ters Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken), laksheid verweten bij hun wetgeven de werk. Senator mr. C. H. F. Polak (WD> somde een hele reeks toegezegde wetsontwerpen op die minister De Gaay Fortman allang had kunnen indienen. "De minister zal wel wat ontgoocheld zijn, 'dat dat nog niet is gebeurd", dacht mr. Polak. Het voorstel van de regering om en kele bevoegdheden van de Eerste Kamer af te pakken karakteriseer de mr. Polak met "een poging tot zware mishandeling". Maar hij was blij, dat de "poging tot moord met voorbedachte rade", die de progres sieve partyen in de zin hadden, ach terwege is gebleven. Ook de woordvoerder van de groot ste regeringspartij, dr. K. Kolthoff, vond, dat de departementale machine "traag loopt". De zaken waar de kamerleden op wachten zijn onder meer, het ontwerp gewestwet, de structuurschets voor de gewestvorming, de herziening van de wet op het openbaar lichaam Rijnmond, de aanstelling van een ombudsman en de herziening van het decoratiestelsel. Soortgelijke geluiden over een "traag tempo" kreeg minister Van Agt te horen. Mr. Polak noemde het een ernstig verschijnsel, dat het recht achter blijft bij de maatschap pelijke ontwikkeling. Hij vroeg om een nieuwe regeling voor de ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De PvdA-afgevaardigde dr. E. Brongersma noemde invoering van een gedeeltelijke ontzegging van de rijbevoegdheid (bijvoorbeeld alleen 's avonds of in de weekeinden) in het belang van de verkeersveilig heid. Ook begreep hij niet waarom de nieuwe regeling zolang uitblijft. Het SGP-kamerlid J. Meuleman, drong aan op herinvoering van de doodstraf. Algemene Bank Nederland dank zij de samengestelde interest van jaarlijks Bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren. Elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1974/79. (en niet alléén voor spaarders)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7