LEIDSCH DAGBLAD Druk fiscus en premies heeft grens bereikt" Israël voert aanvallen uit op Libanon vandaag maart draaien WERKGEVERS: 11 WDuitsland eerste van de laatste acht Restand in Ulster verder weg LEIDSCH DAGBLAD 'WOENSDAG 19 JUNI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34350 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG „De gezamenlijke druk van belastingen en sociale premies moet in 1975 niet worden verzwaard". Dit zegt de raad van Nederlandse werkgeversbonden (VNO en NCW) in zijn nota over financieel en sociaal-economisch beleid 1975, die vanmor gen werd gepubliceerd. De werkgevers waren met hun verlangens de werknemers iets Voor. Zij maakten vanmiddag hun urgentieprogramma bekend. Geleidelijk warmer Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 11 graden. Maximum temperaturen onge veer 23 graden, maar vlak aau zee en kele graden lager. (Opgemaakt te 11.45 uur) »n op: 4.19 uur; onder: 21.03 aan op: 4.31 uur; onder: 21.20 logwater te Katwijk 2.50 en 1 ir. laagwater te 11.07 en 23.31 De Joods-Russische ballet danser Waleri Panow en zijn vrouw Galina die na twee jaar smeken eindelijk van Rusland naar Israël konden reizen ver troetelen de hond van een voor bijgangster in Tel Aviv. Waleri heeft overigens ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van de Russische autoritei ten. Hij zou herhaaldelijk zijn be dreigd en éénmaal zijn vergiftigd met thee, waarna hij acht dagen in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Beiden zeiden op een perscon ferentie niet meer terug te willen. Als het overheidsbeleid niet ingrij pend wordt gewijzigd, dan zal er in de naaste toekomst vrijwel geen reële verbetering van de inkomens van de loontrekkenden, zelfstandi gen en ondernemingen mogelijk zijn, aldus de nota. Bovendien zal de in flatie dan onverminderd voortgaan. De raad van werkgeversbonden, herinnert eraan, dat hij in mei van dit Jaar samen met de centrale or ganisaties van ondernemers in mid denstand, land- en tuinbouw om een nota over de toekomstige sociale verzekeringspremies heeft gevraagd. De raad heeft een schema opge steld, waarin maatregelen om tot verlaging van belastingdruk te ko men, zijn uitgewerkt. Hierin komen onder meer voor doorvoering van de inflatiecorrec tie. voortzetting van de investeringsaf trek en invoering van vervroegde af schrijving, verlaging van de vennootschaps belasting, extra verlaging tarief van de eer ste schijf (dus de laagstbetaalden), van de loon- en inkomstenbelasting, en een tariefsverlaging van alle schijven. Dit schema houdt niet in, dat een drukverlaging, zoals die wordt bepleit zonder meer moet leiden tot een overeenkomstige beperking van de overheidsuitgaven, zo merkt de raad op. Matiging in de groei van de overheidsbestedingen lijkt de raad echter redelijk en noodzakelijk. De raad zegt van de overheid een moeilijke ingreep te vragen, maar meent dat de ernst van de situatie tot zo'n ingreep dwingt. Behalve door belastingmaatregelen zullen de werkgelegenheid en het in vesteringsklimaat moeten worden verbeterd door onder andere een ma tiging van de stijging van de loon kosten, het niet verlengen van de di videndstop, het vermijden van rem mende maatregelen als de veelom streden selectieve investeringsre geling (extra heffing op investering in de Randstad) en een soepeler en eenvoudiger regeling van talloze vergunningen. De raad gaat er voorts van uit dat de machtigings wet eind 1974 zal worden in getrokken. i West-Duitsland (3—0 zege op Australië) heeft zich als eerste geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal. Het loon voor „Der Mannschaft" was ech ter een hels fluitconcert van het Duitse publiek, dat de score te ma ger en Beckenbauer de zondebok vond. Het andere Duitsland (Oost) speelde 1—1 tegen Chili en werd evenals trouwens de Chilenen ook al op een fluit concert getracteerd. In groep twee blijft het spannend. Brazilië behoeft na een gelijkspel tegen Schotland de koffers niet te pakken. Integendeel, de Brazilia nen hebben zaterdag aan een 30 i De Nederlandse scheidsrechter Arie van Qemert (voor deze gelegenheid in het rood) trekt een gele kaart voor de Brazi liaan Revilino, die op vrij on zachte manier de Schot Brem- tier tegen het gras heeft ge werkt. Het was één van de twee kaarten, die Van Gemert tevoorschijn toverde. Volgens kenners was juist dit "kaar- tenwerk" van Arie aan de te zuinige kant. 20 PAGINA'S zege op het krijgshaftige, maar zwakke Zaire voldoende om zich te plaatsen voor de tweede ronde, ongeacht de uitslag Joegoslavië Schotland. Dat was voor de Brazilianen het gunstige resultaat van het doel puntloze gelijkspel tegen de Schotten in een rijkelijk st-Hge wedstrijd, die door Arte tan Ge mert werd geleid. Meer treffers vielen er in de ontmoeting tus sen Joegoslavië en Zaire. De Afri kanen werden met 90 van het veld geveegd. PAGINA 11—15 Schouwburgseizoen in Leiden: to neel, cabaret, maar geen ballet. PAGINA 5 Maatschappijkritiek en kunst hebben volgens de Leidse schilde res Anneke Boot niets met elkaar te maken. PAGINA 19 BELFAST De hoop op een be stand tussen de para-militaire katho lieke en protestantse organisaties in Noord-Ierland is volledig de grond in geboord. Tijdens een driedaagse conferentie van protestantse groe pen is een voorstel van de protes tantse UDA-brigade "West-Belfast" afgewezen om een bestand van drie maanden in acht te nemen om met de katholieke IRA 'n gesprek te ope nen. De IRA had al laten weten be reid te zijn tot bestandsbesprekin gen. "Na vijf Jaar bomaanslagen en beschietingen, gericht tegen de bevolking en de veiligheidstroepen, zien wij geen enkele reden tot een gesprek met deze mensen", aldus een communiqué van de conferentie. Eerder had de brigade "Midden-Ul ster" van de Provisionele IRA laten weten dat het geweld juist zou wor den opgevoerd "om de eisen voor een rechtvaardige vrede af te dwin gen'. De groep eiste in dit kader de verantwoordelijkheid op voor drie bomaanslagen gisteren, waarbij een politieman om het leven kwam, en twee politiebureau's zwaar werden beschadigd. Het grootste deel van de katholie ke arbeiderspartij (SDLP) heeft? de protestanten verzocht duidelijk te verklaren of zij bereid zijn de macht te delen met de katholieke minder heid of dat zij overheersing van de meerderheid willen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 5 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. y TEL AVIV Israëlische straal jagers en bommenwerpers hebben vanochtend vroeg aanvallen uitge voerd op Arabische guerrilladoelen in Zuid-Libanon, zo heeft het mili taire opperbevel in Tel Aviv meege deeld. De aanvallen duurden een kwartier. Alle vliegtuigen zijn be houden teruggekeerd. De aanval van vanochtend was de derde Israëlische luchtaanval op „Fatachland" sinds gistermiddag aldus melden Israëlische oorlogscor respondenten. Uit Libanon is uit goede bron ver nomen, dat vanochtend een aantal wegen in Zuid-Libanon is gebom bardeerd. Israëlische „Phantoms" bombardeerden gistermiddag twee keer enkele dorpen in Zuid-Libanon. Daarbij vielen een dode en ver scheidene gewonden en wel op het zelfde ogenblik, dat Nixon uit Jor danië vertrok. Het is op het ogenblik nog niet dui delijk of de Israëlische aanval moet worden gezien als een vergeldings actie voor een aanval van Palestij - nen vorige week op een Israëlische kibboets. Egypte heeft Israël inmiddels ge waarschuwd dat zulke aanvallen de huidige vredespogingen zouden kun nen torpederen. Egypte zal niet ijdel blijven toekijken. Douanebeambte doodgereden THORN Een 34-Jarige inwoner van het Limburgse plaatsje Thorn, die onder invloed van sterke drank zijn auto op topsnelheid over de Bel gisch-Nederlandse grens stuurde, heeft daarbij een Belgische douane beambte doodgereden. De Nederlan der werd na een achtervolging ge arresteerd en in de gevangenis in Tongeren opgesloten. De Amerikaanse popzangeres Melanie verblijft op het ogenblik voor een aantal concerten in Engeland. Gisteravond arriveerde zij op het vliegveld Heathrow bij Londen met haar acht maanden oude dochtertje Layla Schekeryk. Melanie kreeg in Nederland onder meer bekendheid door haar ver tolking van het liedje "What have they done to my song" en enkele televisieshows, waarin zij zichzelf op de gitaar begeleidde. Ze trad vaak samen op met de Edioin Hawkins Singers. Merkwaardig genoeg is haar populariteit in Nederland altijd veel groter ge weest dan in haar eigen land. Maar ook hier is zij de laatste tijd wat op de achtergrond geraakt. ADVERTENTIE Wennekes ADVOCAAT (slijterskwaliteit) Normaal 4,95 NU 3,95 Scotch WHISKY White Horse of White Label. Géén 14.95 NU 10.95 Literfles Klerks VIEUX (de zachtste Hollandse cognac). Géén 11,55 NU 9,95 ROSE DE FRANCE (Franse botteling) 4 FLESSEN 10.— SLIJTERIJ-WIJNHANDEL KLERKS Kennedy laan 7, telef. 63123 Bevrijdingsplein 19. tel. 33561 Leiden Z.W. Premier Den Uyl: „Schandelijk gedrag van enkele generaals DEN HAAG Premier Den Uyl minister Vredeling en staatssecreta ris Van Lent zijn het eens met staatssecretaris van defensie Stemer- dink, dat „enkele generaals" zich schandelijk hebben gedragen. Dat hebben zij laten weten in antwoord op vragen van verontwaardigde YVD- kamerleden. Namen noemen zij ech ter niet. Toegegeven wordt dat mr. Stemer- dink op een bijeenkomst van onder officieren in Eindhoven heeft ge zegd: „Niemand in Nederland heeft kans gezien een meer negatief beeld van de krijgsmacht te scheppen dan de generaals die de afgelopen jaren hebben gemeend al onder minister De Koster toen wij niet aan het be wind waren zo'n schandelijk gedrag te moeten ten toon spreiden". De verenigde bewindslieden leggen uit dat de uitspraak „niet generali serend" is bedoeld, maar dat het gaat om enkele generaals die „publiekelijk en bewust tekort zijn geschoten in discipline, hetzij zelf-discipline, het zij loyaJiiotL". DEN HAAG Aan de Nederlandse kust draait volgend jaar een casi no. Minister Van Agt van Justitie heeft de Tweede Kamer laten we ten, dat van 1 maart 1975 af ca sino's hun poorten mogen openen. Plaatsen aan de kust krijgen bij het geven van de concessies de voorkeur. Tot heden hebben Scheveningen en Zandvoort een aanvraag voor de vestiging van een speelzaal ingediend. Uit opmerkingen van mensen, die zich de laatste Jaren met het pro bleem casino hebben bezig gehou den, blijkt dat vervolgens Limburg aan de beurt komt. In deze pro vincie maakt Valkenburg de mees te kans. In totaal zullen in de ko mende Jaren ongeveer vijf casi no's in ons land worden gevestigd. Na de kust en Limburg volgen dan waarschijnlijk het oosten van het land (Arnhem) en nog een in het zuiden (Breda). Ondanks de opmerking van de heer G. Hulscher Sr. van het Casino de Paris in het park Rotterdam hij zei vanmorgen: ik ben er klaar voor is nauwelijks denkbaar, dat er op korte termijn ook in Rotterdam een casino zal worden gevestigd. Nico de RooiJ, secretaris-penning meester van de Nationale Stich ting Casino's: 'Tk betwijfel of we mat de voorbereidingen al In het voorjaar van 1975 klaar zijn Een dergelijke onderneming moet or ganisatorisch volmaakt worden opgezet. Vergeet niet dat het een heel bedrijf is Vraagstukken als financiering eisen van vestiging en opleiding van croupiers zullen allemaal nog moeten worden bestudeerd Dat wordt de taak van de Nationa le Raad Casinospelen die dat is tenminste de bedoeling - nog voor het einde van de zomei zal worden opgericht De raao zal uit dertien personen be staan: een voorzitter, zes top ambtenaren en zes onafhankelij ke Nederlanders Met het komen van deze raad verdwijnt eerder genoemde Stichting, die zich de laatste Jaren vooral heeft beijverd de wetswijziging tot stand te brengen waardooi net oprichten van casino's mogelijk wordt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1