Oliecrisis kost rijk 300 miljoen "GEEN BLINDEDARM-ONDERWIJS ROULETTECLUB PROCEDEERT TEGEN DE POLITIE Metaalmoeheid in brokken vleugel van KLM DC-10 Tracé van omstreden Rijksweg 14 wordt bekeken PLEIDOOI VOOR MASSA-ONDERZOEK OP BORSTKANKER Minister wil voor werkende jongeren: Onderzoek mariniers in juli klaar brSDAG 18 JUNI 1974 PAGINA 7 DEN HAAG Drie bestuurs leden van de Loosdrechtse rou lettevereniging „De Hollandse Club" eisen in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank dat aan de politie zal wordien verboden nodeloze vernie lingen te plegen aan eigendom men van de club. Tevens wordt geëist dat aan het bestuur by eventuele volgende politie-inval- len niets in de weg zal worden gelegd om te telefoneren met een advocaat. In de dagvaarding, die tegen de Staat der Nederlanden is uitge bracht door de Leidse advocaat mr. W. M. A. Kalkman, wordt aan de rykspolitie van Loosdrecht verweten dat by de vierde en laatste politie-lnval, in de nacht van 8 op 9 maart, geheel onnodig en dus wederrechteiyk vernielin gen zyn aangericht aan de eigen dommen van de club aan de Oud- Loosdrech tsedy k Zonder voorafgaande sommatie om open te doen was de deur van de roulettezaal geforceerd, waar na een roulettetafel, waarvan het biljartlaken werd afgescheurd, was vernield door de binnen stormende politiemannen. Clubsecretaris Cornelis J. Buys werd verhinderd gebruik te ma ken van zyn uitdrukkeiyk in de wet neergelegde recht om direct contact op te nemen met een ad vocaat: de telefoon werd hem door een politieman zelfs met ge weld uit de handen gerukt. „Gedaagde (de Staat) heeft zich middels haar politie-functio- narissen schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad Jegens eisers, door via grof gebruik van haar macht en met overschryding van de haar toekomende be voegdheid te handelen als hierbo ven omschreven", zo stelt de dag vaarding letteriyk, waarna „we gens vrees voor herhaling" de ge citeerde verboden worden ge vraagd. Namens de Staat antwoordt landsadvocaat jhr. mr. J. A. E. van der Does dat de rouletteclub ondanks meerdere strafvonnissen (het laatste van de Hoge Raad) gewoon dóórgaat met het over treden van de wet op de kans spelen. Eisers belang is dus geen rechtmatig belang, aldus de landsadvocaat, die overigens ont kent, dat de politie op enigerlei wyze buiten haar boekje zou zyn gegaan. Uit hoofde van haar taak mag de politie zich toegang verschaf fen tot een lokaliteit teneinde plegers van strafbare feiten op heterdaad te betrappen, zo be toogt mr. Van der Does. De rou lette-attributen zyn zo voorzich tig mogeiyk meegenomen: van het biljartlaken werden eerst de nietjes losgemaakt. Contact met de raadsman is volgens de wet .zoveel mogeiyk" toegelaten. Maar in dit geval had de politie de indruk dat. het be stuur^ niet een advocaat doch de publiciteitsmedia wilde alarme- De landsadvocaat ziet geen en kele aanwyzing dat opsporings ambtenaren in de toekomst hun bevoegdheid te buiten zullen gaah. De gevraagde verboden missen derhalve elke grond. Vol gens de landsadvocaat maken eisers een oneigeniyk gebruik van het korte geding als „klachten bus" Klachten horen te worden ingediend by de chef van politie of by de officier van Justitie. Tüdens zyn pleidooi geeft de landsadvocaat tot twee keer toe te kennen dat de rouletteclub van de politie geen goedmoedigheid meer kon verwachten. Door alle strafvonnissen te negeren heeft deze club zelf het kader bepaald waarin de politie tegen haar op treedt. Mr. Kalkman kwalificeert in zyn repliek deze zienswyze als „uitermate gevaariyk". Volgens hem hoeft een verdachte niet afhankeiyk te zyn van politiële goedmoedigheid. De rechten van de verdachte staan vast, zo goed als de bevoegdheden van de po litie aan regels zyn gebonden. „Zelfs al heeft de politie nog zo de pee aan een hardnekkige recidivist, dan nog moet zy de regels in acht nemen die haar by de wet zyn gesteld. Dit korte ge ding is bedoeld om dergeiyk on rechtmatig politie-optreden in" de tooekomst te voorkomen", aldus mr. Kalkman. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. A. H. Lycklama, zal uitspraak doen op 24 juni DEN HAAG Rijkswaterstaat eft een plan gemaakt om het om reden tracé van Rijksweg 14 bij de tagse wijk Marlahoeve zo te ver deren dart; het autoverkeer op de tg minder geluidshinder voor de woners van de wijk zal opleve- n. Volgens dit plan zou de weg ter togte van de beboüwing van Maria- eve in een flauwe bocht om de lts heen lopen, 100 meter meer ar vandaan dan in het oorspron- [yke plan. t heeft ir E. A. Bosman van de Fectie van Rijkswaterstaat in Zuid rand gisteravond in Den Haag eegedeeld op een door de gemeen- belegde voorlichtingsbijeenkomst er Rijksweg 14. Rijkswaterstaat. I de plannen samen met de ge rente uitwerken. Ir. Bosman ver- icht dat de variant een accepta- le oplossing zal blijken te zijn. Het omstreden deel van de rijksweg u 18 Juni worden aanbesteed maar afgelopen weken rezen er zoveel ewaren tegen, dat minister Wes- rterp van Verkeer en Waterstaat Bloot de aanbesteding vier maan- p uit te stellen. Een verzoek om [stel was bij hem gedaan door ac- tgroepen en door het bestuur van meente en gewest Den Haag. D? minister en Rijkswaterstaat vln- ii aanleg van de weg noodzake- k. De weg moet komen ten noor- van Den Haag, tot aan Rijksweg Amsterdam—Rotterdam)en zal t l uit maken van een randweg om ni Haag. In 1980 zullen er volgens prognoses 30.000 auto's per dag (er rijden. Rijkswaterstaat wil de snelheid op Ijksweg 14 beperkt zien tot 80 km ir uur en op het traject langs Ma- ihoi-ve enkele rijen bomen planten n het geluid nog iets te vermin- jren, aldus de heer Bosman. -jlusje over de top: een dode {ASSEN Gisteren is op De Wit- itraat in Witten (gem. Assen) een ije met zes werknemers uit Assen Smilde van een fabriek in Hooge- n bij een inhaalmanoeuvre over kop geslagen De 21-Jarige A. Ru- imori overleed enkele uren na het igeluk in het Wilhelminaziekenhuis Assen. De overige vijf inzittenden, leeftijd variërend van 18 tot 20 ir konden na een onderzoeknaar uis. DEN HAAG Dit jaar zal dte schatkist driehonderd miljoen gulden minder aan belas tinggeld ontvangen, dan nog in maart werd geraamd. Voor een belangrijk deel is dat het gevolg van de oliecrisis. Op de Leeuwarderweg even buiten Amsterdam is gistermiddag een grote Belgische vrachtwagen met oplegger omgeslagen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het was wel een toe- om de zwaar beschadigde mastadont weer op wielen te krijgen. Uit de maandag verschenen voor jaarsnota over de ontwikkeling van de rijksbegroting 1974 van minister Duisenberg en staatssecretaris De Goede valt verder af te leiden, dat de rijksuitgaven dit jaar met 2,6 mil jard meer zullen stijgen dan in de miljoenennota was geraamd. De ontvangsten stijgen met 1,3 miljard. Het begrotingstekort stijgl SCHIPHOL Het afbreken van de tussenstukken der uitschulfbare vleugelkleppen, die de DC-10 "Lud- wig van Beethoven" van de KLM vorige week boven Amstelveen ver loor, kan zijn veroorzaakt door me taalmoeheid, zo luidt de voorlopige conclusie van het onderzoek, dat de Rijksluchtvaartdienst naar dit in cident heeft ingesteld. Op de twee afgebroken stuk ken van de kleppen, ieder tweeën- eenhalve meter lang en 60 cm. breed, zijn bij het op Schiphol-oost ingestelde onderzoek vermoeiings- verschijnselen vastgesteld. Het toestel maakte een lesvlucht en daalde voor de landing op Schip hol. De vliegers lieten de kleppen uit de vleugels zakken. Daarbij braken plotseling de bovenste stukken van de telescopische kleppen in de ruim 20 meter metende linkervleugel af en stortten naar beneden. Bij het onderzoek is de RLD ge bleken, dat het metaal van een der vijf bevestigingspunten vermoeiings- verschijnselen vertoonde. Men-neemt aan, dat deze is afgebroken toen de klep bij het uitschuiven de lucht druk kreeg te verwerken. Daarna zouden ook alle andere vier beves tigingen zijn bezweken. Naar bekend wisten de vliegers de machine ondanks de handicap op de landingsbaan neer te zetten. Volgens 'eerste berichten zou de vliegveiligheid niet in gevaar zyn geweest, hoewel tussen het onderste deel van de kleppen en de vleugel plotseling twee gapende gaten vie len, zodat de draagkracht van de linkervleugel op dat moment gerin ger werd dan die van de rechter vleugel. "De Ludwig van Beethoven" was de eerste DC-10 van de KLM. Het toestel was op een week na ander half Jaar in gebruik. Het maakte zijn eerste lijnvlucht op 19 december 1972 (naar New York). Sedertdien heeft de KLM nog 5 andere DC-10 machines in gebruik genomen. Intussen hebben de RLD en de technische dienst van de KLM ter stond ook de andere vijf DC-10 ma chines van de KLM aan een in spectie onderworpen. Hetzelfde heeft de technische dienst van Martinair gedaan met de DC-10 waarover de ze maatschappij beschikt. "Voorals nog wordt aangenomen, dat het voorval met de Ludwig van Beetho ven een incidenteel geval is ge weest", aldus een zegsman van het ministerie van Verkeer en Water staat. Aan de andere machines zijn geen gebreken geconstateerd. tot 3,3 miljard, maar dat was in maart al voorzien. Onderhands kan het rijk 2,8 miljard lenen, waarmee het grootste deel van het tekort wordt gedekt. Als het even kan wil de regering geen beroep doen op de Tpen kapitaalmarkt. De rest van he' -kort blijft dan ongedekt. Eerst de stagnatie van de olietoe /oer en later de forse prijsverhogin ien van benzine en olie hebben fiks ïuisgehouden in de belastingsprog noses. Aan benzineaccijns wordt in de voorjaarsnota 100 miljoen minder geraamd en aan olieaccijns zal 60 miljoen minder binnenkomen. De posten invoerrechten en omzetbelas ting laten öok een flinke veer: 25 en 100 miljoen gulden. In totaal zullen ie kostprysverhogende belastingen lit Jaar volgens de nota 465 miljoen ïinder opbrengen dan in de miljoe- aennota was geraamd. Aan de kant van de directe belas ingen staan daar stevige meeval lers tegenover. Aan loon- en inkom stenbelasting wordt in totaal ruim 1,5 miljard meer geraamd. De vennoot schapsbelasting zal nog eens 250 mil- oen meer opleveren. Duisenberg en De Goede menen, 'at in deze laatste post "zich weer spiegelt het feit dat de winstgroei in '973 hoger uitkomt dan eertijds werd verwacht." Zij wijzen er bovendien ip, dat de grote aardgasafzet hierbij 1 ook een rol speelt. 'In de toekomst kan dit deel van de vennootschaps belasting een bijzonder accent krij gen", schrijven de bewindslieden. M.a.w. het aardgas zal de schatkist in de toekomst nog heel wat opleve- De komst van de SS "Oriana" betekende gisteren een nieuwe mijlpaal voor de Rotterdamse haven: het grootste passagiers schip dat ooit afmeerde. Kapitein J. W. Wacher overhandigde aan de heer A. M. Leis, lid van de raad van bestuur van de HAL een scheepsbel afkomstig van de "Rijndam". Jaren ge leden nam een Britse matroos, die een weddenschap had afgesloten, de bel Engeland. GRONINGEN De Groninger röntgenoloog dr. C. J. P. Thyn meent dat massa-onderzoek van vrouwen boven 35 jaar naar de even tuele aanwezgiheid van kankerge zwellen aan deze ziekte met rond 600 per jaar zal doen afnemen, dit mas sa-onderzoek, dat met behulp van moderne röntgenapparatuur kan ge beuren, is volgens hem uitvoerbaar en verwacht mag worden dat de kosten ervan weg zullen vallen tegen de financiële voordelen. Het onder zoek zou onder de hoede van de 'cruisverenigingen kunnen worden •litgevoerd, stelt hy voor. Dr. Thyn zei een en ander van- laag in Groningen by de aanvaar ding van zyn benoeming tot lector in de radiologie aan de Ryksuniversiteit In Groningen. Na erop te hebben gewezen dat de overlevingskans van vrouwen die aan borstkanker ïyden, ondanks tech nisch hoogstaande behandelingsme thoden, de laatste tien tot twintig jaar nauwelyks is verbeterd, wees hy op de oorzaak hiervan. De kankerge zwellen worden meestal pas ontdekt, als ze te groot zyn en zich naar an dere delen van het lichaam hebben ..uitgezaaid". „Des te kleiner de tu mor, des te minder uitzaaiingen, des te betere overlevingskansen", aldus En Haag „Geen blindedarm-on- js". Onderwijsminister Van nade is vastbesloten: werkende ngeren moeten een volwaardige an onderwijs krijgen en niet nger in een soort wormvormig inhangsel aan ons onderwijsbestel irden opgehangen. minister vond gisteren in de ste Kamercommissies voor onder- t sociale zaken een vrij willig hoor voor zijn ideeën, tijdens het I erleg over de invoering van de feede dag gedeeltelijke leerplicht por 15-jarigen. Jjn uiteindelijke doel is een geheel leuwe vorm van onderwijs: het pticipatie-onderwijs. Werkende [ngeren in de leeftijd van 15 tot jaar zullen in die opzet in de [rste plaats leerling zijn, onderwijs fenieben, en pas op de tweede plaats [a een soort stages met aangepaste Ploning. hun licht opsteken in het (edrijfsleven. Of, zoals VVD-woord- I perder Vonhoff het uitdrukte: Werkende Jongeren zyn een ver dwijnende groep. Zij worden leren- Ie jongeren". Joordat het echter zover is de o pmmissieleden wezen daar nadruk kelijk op moeten nog tal van [arrières worden overwonnen. De leerplicht zal moeten worden uitge breid tot 18 Jaar. Dat kan niet in eens, maar geschiedt in fasen die door Van Kemenade duidelijk zijn aangegeven: twee dagen gedeeltelij ke leerplicht voor 15-Jarigen in augustus van dit Jaar, volgend jaar twee dagen voor 16-jarigen en nog voor eind '77 eenzelfde leerplicht voor 17-jarigen. Eerst daarna en voor 15-Jargen het eerst (voor eind '77) zal worden overgegaan tot invoering van de volledige leer plicht. Tot die tijd zullen de vormingscen tra en de instellingen voor beroeps begeleidend onderwijs (parttime-op- leidingen) de gedeeltelijk leerplich tige jongeren moeten opvangen. Alle commissieleden onderschreven de stelling dat die opvang eerst zin- zal zijn als de instellingen voor vorming en opleiding tot samenwer king hebben besloten. Omdatv tal van pogingen daartoe nog nauwe lijks tot resultaten hebben geleid vroeg met name de KVP-er Her mes, ook sprekend namens AR en CH, zich af of de invoering van de „tweede dag 15-jarigen" in augustus wel zo verstandig is. „Er zijn nog nauwelijks mogelijkhe den voor een integratie", aldus de heer Hermes, „en de garanties dat beide werkvormen niet nog verder uiteen groeien, ontbreken volledig". Als een nood-oplossing" stelde hij daarom voor de 15-Jarige werkende Jongeren te verplichten één dag aan vormingscentrum door Van Kemenade geponeerde aan een parttime-opleiding door te brengen. „De integratie van beide werksoorten kan zo worden veilig ge steld", aldus de heer Hermes, die vreest dat het vormingswerk anders In een nadelige positie ten opzichte van het beroepsbegeleidend onder wijs komt te verkeren. Minister Van Kemenade bleek die vrees te delen, maar voorlopig niets te zien in verplichtingen tot inte gratie. „De beste weg is de vrijwilli ge weg", aldus de bewindsman, die een aantal maatregelen aankondig de om de samenwerking tussen vor mingswerk en de instellingen voor beroepsbegeleidend onderwijs te sti muleren. Met name de voorlichting aan de scholen en him besturen over de voordelen van samenwerking zal extra aandacht krijgen. De heer Vonhoff protesteerde fel Den Haag De Koninklyke Mare chaussee streeft er naar begin Juli het onderzoek af te ronden, dat in opdracht van de regering is inge steld naar mogelijke gevallen van mishandeling en intimidatie in het korps mariniers. de uitslag van het betreffende Dit heeft minister van Defensie derzoek te lang op zich liet wachten. Vredeling gisteren meegedeeld in Maar de grondigheid waarmee de antwoord op vragen van het CPN- beweerde feiten moeten worden on- tweede-kamerlid Wolff. derzocht, vergt, aldus de bewinds- Het kamerlid was van mening dat man, onvermijdelijk enige tijd. („een staaltje regelzucht waar ik geen bewondering voor heb") toen de minister bovendien aankondigde dat de programma's die het be roepsbegeleidend onderwijs voor het komend cursusjaar samenstelt, door het ministerie zorgvuldig zullen worden nageplozen om te voorko men dat deze instellingen ook typi sche vorming ter hand zullen ne- De bewindsman verdedigde deze maatregel door erop te wijzen dat vorming niet alleen een zaak is van een aantal individuele deskundige vormingswerkers maar ook van de hele „setting" waarin de vorming wordt gepresenteerd. Overigens liet minister Van Kemenade er geen twijfel over bestaan dat de integra tie toch verplicht zal worden gesteld als langs de vrijwillige weg, waar voor de instellingen extra man kracht kunnen krijgen, geen resul taten worden geboekt. De premie van 20 gulden per werk nemer per week voor werkgevers die bereid zijn 15-jarigen in dienst te nemen die twee dagen per week leerplichtig zijn, werd door de com missies aarzelend ontvangen. „Het is Jammer dat we eigenlijk niets beters hebben dan premies", ver zuchtte mevrouw Barendregt (PvdA), die pleitte voor een verho ging van de minimum Jeugdlonen. De heer Van Aardenme (WD) be- twyfelde of de .gewenningspremie" (minister Boersma) voor kleine be drijventoereikend zal zijn. Evenals de bewindsman voor sociale zaken was de WD-woordvoerder somber gestemd over de arbeidsmarkt voor werkende Jongeren. Minister Boersma sprak van een duidelijk verslechterde situatie in de laatste maanden, vermoedelijk mede veroorzaakt door de invoering van het minimum Jeugdloon. Een ver schil in hoogte van de premies voor kleine en grote bedrijven, acht hij niet haalbaar. „Niet ondenkbaar" is het volgens de minister dat volgend jaar de gewenningspremie is voor één Jaar van kracht van het be drijfsleven een bijdrage zal worden gevraagd. „De grens voor het volwassen mini mumloon zal in de toekomst tot 18 Jaar worden teruggebracht", aldus minister Boersma, die zijn aanvan kelijke plan om die grens al dit Jaar terug te brengen van 23 op 22 Jaar doorkruist zag door gewijzigde economische omstandigheden. dr. Thyn, die stelde dat de röntgen- diagnostiek thans zover is gevorderd dat nog niet voelbare gezwelletjes van 0,5 cm grootte in de borsten rijntgenologisch kunnen worden aan getoond. Met een zogenaamde „mammo- graaf" kunnen volgens dr. Thyn per jaar ruim 800 vrouwen worden on derzocht. Hy berekent dat voor een volledig onderzoek van alle vrouwen boven 35 Jaar ongeveer 400 onder- zoek-units nodig zyn. Het nut van een dergeiyk onder zoek naar de aanwezigheid van nog kleine tumoren biykt volgens dr. Thyn uit de volgende cyfers: van de vrouwen by wie in de borsten een tumor is gevonden, die zich nog niet heeft uitgezaaid is uiteraard na behandeling na tien Jaar nog on geveer 70 pet nog in leven, zyn er al wel uitzaaiingen, dan is die over levingskans van tien Jaar gedaald tot 29 pet. In 1960 overleden in Nederland 2249 vrouwen aan de gevolgen van borstkanker. Voor longkanker was dat cyfer in 1969 4698, maagkanker 3210 en kwaadaardige gezellen in de dikke darm 3061. De röntgenologie kan volgens dr. Thyn steeds beter dit soort gezwellen in een vroegtydig stadium opsporen, maar preventief onderzoek naar maag- of- darmkan ker acht hy niet of nauweiyks uit voerbaar gezien de hoge kosten en het tekort aan röntgenologen. By het röntgenologisch onderzoek, bedoeld ter opsporing van tuberculose, kun nen ook kankergezwellen in de lon gen worden aangetoond. Zes Arnhemmers aangehouden wegens reeks brandstichtingen ARNHEM De Arnhemse politie heeft in het afgelopen weekeinde vier Jonge inwoners van Arnhem aangehouden, die ervan worden ver dacht brand te hebben gesticht in bewoonde en onbewoonde woningen in de saneringswijk Klarendal. Gis teravond zijn nog twee inwoners van die wyk aangehouden. Na verhoor zullen zy worden voorgeleid aan de officier van Justitie, die door de Arn hemse politie is gevraagd met spoed op te treden tegen de brandstich tingen. Volgens de politie zal met de arres taties van deze Arnhemmers de rust in deze oude wijk kunnen terugke ren. Enkele gezinnen uit deze wyk heb ben de vorige twee nachten in de openlucht doorgebracht. Zij deden dit uit angst voor het uitbreken van nieuwe branden. Het afgelopen week einde gingen twee oude panden in vlammen op, nadat vorige maand en in het voorjaar ook al verscheidene afbraakpanden door brand werden verwoest. Vorig voorjaar zijn onge veer honderd slooppanden door brand vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7