Maar helft van Leidenaars tevreden over bestuur stad Relatie burgerij-gemeentelijke overheid LEIDSE KANTONRECHTER Leidse ambtenaren bevreesd voor wat de toekomst brengen zal DINSDAG 18 TONI 1974 DEN HAAG De resultaten van een onderzoek naar de relatie tus sen burgerij en gemeentelijke over heid in een representatief aantal ge meenten liggen klaar om er het be leid op te toetsen en aan te passen. Een aantal conclusies in grote lij nen hebt u gisteren in de krant kunnen lezen, geput uit de deci meters hoge stapel rapporten, die gistermiddag in het Haagse Con gresgebouw officieel werd uitge reikt. Dat gebeurde in de eerste plaats aan minister Van Doorn van CRM subsidiegever en aan de burgemeesters van de plaatsen, waar De minister, die het woord voerde na een welkom van Den Haag's burgemeester Marijnen, de Haagse voorlichter Galjaard, directeur Sloot- man van Veldkamp Marktonder zoek BV en de directeur Zwanikken van het Nederlands Instituut voor Maatschappelijke Opbouw, legde 'n relatie tussen dit onderzoek en een ander, dat op dezelfde dag in de openbaarheid kwam op het gebied van het welzijn. Als Leidenaar heb Je eerder de neiging aansluiting te zoeken met de studie, die is gemaakt van het bestuurlijk en ambtelijk reilen en zeilen van het gemeentelijk appa raat. Juist vanavond krijgt deze studie door een beslissing van de raad een principieel slot. Principieel, omdat de uitwerking dan pas begint. Al eerder besloot de raad in prin cipe, dat Leiden zal gaan werken in de richting van geïntegreerde be leidsvoorbereiding (van het begin af met "iedereen" dus) en van geden- centraliseerde beleidsvorming met (functionele en wijkorganen dus) Enkele belangrijke conclusies uit het rapport sluiten hierop m.i. aan. Het rapport pleit voor gedecentrali seerde beleidsvorming (en dienstver lening) en er blijkt uit, dat de bur ger op een vroeger tijdstip meer en betere informatie wil van het ge meentelijk gebeuren. In de "dikke boeken" en dat zijn het is te lezen wat de Leidse burger wil. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over 600 Leidenaars uit alle delen van de stad. In deze krant zal ik daarop in de komende weken uitvoerig terugkomen. Lezing van 't rapport vergt een flink stuk studie. Vandaag een samenvatting, waar voor gebruik is gemaakt van gege vens van het Leidse bureau voor lichting, dat van het begin af bij het onderzoek betrokken is geweest. Het bureau blijkt een belangrijke rol te spelen in de "bemiddeling" tussen bestuur en burgerij, o.m. doordat 't de laatste Jaren de taak heeft ver vuld van de sociale raadsman, die juist nu zijn werk is begon nen. Een belangrijke schakel in dit kader is voorts de plaatselijke pers, waarbij het Leidsch Dagblad het blijkt uit de stukken verreweg de grootste plaats inneemt. HANS MELKERT. LEIDEN Nog niet de helft van de Leidenaars is zeer, tamelijk of enigszins tevreden over de manier, waarop de ge meente wordt bestuurd. Het onderzoek naar de relatie tussen bestuur en burgerij komt tot een percentage van 48, wat op vallend laag is in vergelijking met alle andere gemeenten, waar de percentages tevredenheid liggen tussen 68 en 83 pet. Die andere gemeenten zijn Den Haag, Utrecht, Gouda, Haar lemmermeer, Voorburg, Bussum, Zoetermeer en Leidschendam. Met de overige aan het onderzoek deelnemende steden (En schede, Dordrecht en Breda) kon de vergelijking nog niet wor den gemaakt. De relatief hoge ontevredenheid van de Leidenaar richt zich met name op de woningbouw, bescherming leefmilieu, stadsplanning, werkgelegenheid, voorlichting, gemeenschapsgebouwen, onderwijs en verkeersvoorzieningen. Op deze punten scoorde Leiden negatiever dan alle andere gemeenten. Vooral de woningbouw en werkgelegen heid springen er in verhouding duidelijk uit. De Leidenaar blijkt in het alge-en Leidschendam <56 pet) scoorden meen toch een minder tevreden mens hoger. AUe overigen scoorden bene- dan de inwoners van alle andere ge- den de 50 pet. meenten. Die ontevredenheid heeft vooral betrekking op zijn woonsitua tie, zijn financiële en maatschappe lijke positie en de maatschappij in het algemeen. Alleen wat de dering van zijn gezondheid betreft naar wie Drempelvrees Bij het onderzoek werd gevraagd gaan als komt "hij als even tevreden (of onte vreden) uit de bus als de Hagenaar. Meer dan 90 pet. ontleent zijn kennis over zijn plaats aan een krant of weekblad. Alleen in Gouda (93^ het met een bepaald plan of maat regel niet eens was: gemeenteraads- de Leidenaars leden, wethouders, burgemeester, hogere gemeente-ambtenaar, voor lichter of loketambtenaar. Daaraan Den Haag gekoppeld was de vraag hoe moeilijk dit nog hoger. Opmerke- het de Leidenaar zou vallen lijk is voorts dat 25% van de Leide naars zijn kennis opsteekt bij fami- gaan. lie of kennissen. Alleen Haarlem- (38%) en Leidschendam c scoorden nog hoger. Den mên hèt"meeste'hsll Haag (16%), Utrecht (18% en Gou da (17%) scoorden hier het laagst. Ruim 30 van de Leidenaars zou graag een lokale radio of t v. omroep hebben (Den Haag 38, Utrecht 33. Zoetermeer 52%). 51% naars vindt dit helemaal niet nodig. (Den Haag 39, Utrecht 44. Zoeter- r 27 ri Na de inwoners Verkeersdrukte De Leidenaar oordeelt minder po- •erkeersdrukte (slechts 18% po- meentellJlce 0VcrheId hebb6n. in e de andere gemeenten lag dit tussen p de 34 en 18pct. sitief) de sfeer in de stad (60 tief) de wegen (51% positief) Overal elders lagen deze percenta ges hoger. Oordeel bij contact met gemeente: 85pct 57 pet van de Leidenaren zou iets proberen te doen als de gemeente iets feitelijke behandeling deed wat tegen hun belang zou in gaan, 27 pet. zou niets doen, de rest de ondervraagden vond de onder- weet het nog niet. Van degenen die vonden behandeling zeer prettig, iets zouden doen wees 57 pet. een Dit is hoog in vergelijking met Den handtekeningenactie aan. 40 pet. con- Haag (82>. Utrecht (73>, Gouda tact met een sociaal raadsman. 48 (74), Haarlemmermeer (78), Voor- pet. met een gemeentelijke dienst. In burg «79» en Bussum (83). Alleen verhouding tot de andere gemeenten Leidschendam (90) en Zoetermeer [(86) scoorden hoger dan Leiden. De Leidenaar vindt het sterkst van alle ondervraagden dat de volgende categorieën meer invloed zouden moetan hebben (in volgorde van be langrijkheid) de buurt- en wijk verenigingen de middenstand gemeentelijke diensten de Tweede Kamer het bedrijfsleven. De ontevredenheid over de volgen- noolt iets maken gehad met actie- de onderwerpen is in Leiden verhou- comité's. 5 pet. is er aktief in werk- men in Leiden relatief veel (47 pet.) contact opnemen met bureau Voorlichting, of met de redaktie van een krant (29 pet.). In zijn sympathie t.o.v. actiecomi- té's doet de Leidenaar (met 61 pet) slechts onder voor Zoetermeer (62 pet.) en scoort hij gelijk met Utrecht. 85 pet. heeft echter in feite nog dingsgewijs het hoogst. i geweest. Deze percentages ont- vroeg geïnformeerd worden 43pct loPen elkaar nlet Teel de deelne- hearings 23pct. inspraak 42pct Ook de ontevredenheid tacten met raadsleden (35pct) en wet houders (26pct) ligt verhoudingsge wijs hoog in Leiden. Belang van een gemeentelijk voor lichtingsblad: 43pct van de Leide naars zou zo'n blad zeer belangrijk vinden, 45pct enigszins of tamelijk belangrijk. Den Haag 45pct en 40pct, Utrecht 37 en 47pct, Bussum 39 en 44 pet, Zoetermeer 50 en 45pct. Elf procent heeft wel eei mende gemeenten. - Wijkraden 82 pet. van de Leidenaars (Utrecht ook 82 pet., de rest tussen 76 en 67 pet.) is voorstander van wijkraden of wijkbesturen, die zelf bepaalde be slissingen voor de wijk nemen 26 pot. zou bereid zijn hierin zitting te nemen. Functionele raden, die zich met speciale onderwerpen bezighou den (sport, jeugd, bejaarden) vinden de Leidenaars. 0nder de Leidenaars 90 pet sympathi- contact gehad met santen, evenals in bijna alle andere bureau voorlichting. Alleen Zoeter- gemeenten, meer scoorde hoger (21pct), alle ove rige gemeenten scoorden onder de 8 In Den Haag. Utrecht, Leiden en pet. In Leiden vond 54 pet het func- Gouda is men gematigd positief t.o.v. tioneren van dit bureau goed of mid- inspraak, in de overige gemeenten delmatig. Alleen Zoetermeer (58pct) duidelijk positiever. Op de vraag of zelf, als men het in de stad voor ADVERTENTIE GOUDEN en BRILJANT Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Grote keuze en vak-service. het zeggen had, aan anderen inspraak zou geven, zei 72 pet. van de Leide naars „Ja" en 27 pet. „nee". Op de vraag op welk gebied.men zelf inspraak zou willen hebben ant woordde in Leiden: 46 pet. woning bouw, 31 pet. verkeer, 27 pet. leef baarheid en milieu, 21 pet. sport en recreatie. 18 pet. stadsplanning, 12 pot. onderwijs. Tien pet. wil inspraak over alle onderwerpen. Onderling vertonen deze percenta ges in de diverse gemeenten geen gro te verschillen. deze personen toe te In vrijwel alle gemeenten verwacht gang naar een raadslid, een burgemees ter. een wethouder of een hogere ge meente-ambtenaar, zij het dat men voor hen ook de grootste drempel- deLeide" vrees overwinnen heeft. Opvallend is in Leiden dat men, na de raads leden, het meeste effect verwacht, van de voorlichtingsambtenaar, ter- Gouda, Zoe- wijl de drempelvrees voor deze laat- termeer. en Leidschendam blijkt de ste aanmerkelijk lager ligt dan die Leidenaar het best op de hoogte van de namen van burgemeester, wethouders, raadsleden en de groot ste politieke fractie in de raad. r raadsleden. Vertrouwen in gemeentelijke over heid: 43pct van de Leidenaars had veel, tamelijk of enigszins vertrou wen, bij de andere gemeenten lag dit percentage tussen de 61 en 79pct. In overeenstemming met dit beeld, sitief dan alle andere ondervraagden verklaarde 44pot van de Leidenaars, weinig of geen vertrouwen in de ge- Verschijnen zoals je zelf had willen zijn of wil zijn, ipas zo ongeveer de aanbeveling voor het gis teravond en vannacht gehouden bal masqué "Maskerademaar" in de sociëteit Minerva. En dat gebeurde dan ook, zoals uit deze foto van Jan Holvast moge blijken. De viering van het 32ste lustrum van Minerva duurt overigens nog steeds voort. Vanavond laat treedt George Moustaki op. Op het Pieterskerkplein. LEIDEN Er heerst onrust onder een aantal Leidse top ambtenaren. Onrust over een beslissing, die de raad vanavond gaat nemen over de toekomstige structuur van het ambtelijk en bestuurlijk apparaat. Een structuur, waarin plaats wordt gemaakt voor vijf nieuwe topfunctionarissen, die in het nieuwe systeem essentiële plaatsen zullen innemen op het gebied van r l coördinatie en management. Hun functie-omschrijving: hoofd- Jotm Niroon directeur. De gesignaleerde onrust heerst met name op de se cretarie van de gemeente. Door Een aantal afdelingschefs wend de zich vorige week in een brief rechtstreeks tot de raad, waarbij termen als "ernstige bezorgdheid" en "zeer betreurenswaardig" vielen en waarin het verzoek werd gedaan om het voorstel van B. en W., dat voorbereid was door de commissie B.O.O., die de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat begeleidt, te verwerpen of anders de beslis sing uit te stellen tot "onduidelijk heden en innerlijke tegenstrijdighe den" waren weggenomen. Deze brief was ondertekend door de heren Lavaleye (chef afdeling maat schappelijke aangelegenheden en volksgezondheid), Baalbergen (waar nemend chef onderwijs), Hins (chef openbare werken) Hilgeman (chef bevolking). De Jong (chef algemene zaken), Hennes (chef interne zaken), Van der Loo (chef welzijnsbevorde ring), Dekker (chef huisvesting), Wolterbeek (chef economische za ken), Maan (chef statistiek) en Hoek (chef sociografie). De laatste drie behoren feitelijk tot één afdeling. Als ondertekenaars ontbraken de heren Logtenberg (chef afdeling stadsontwikkeling, verkeer en grond zaken) Visser (directeur financiën), en Van der Velde (chef personeels zaken). De laatste twee maken deel uit van B.O.O. Inmiddels heeft een handtekeningenactie duidelijk ge maakt dat van het overige secreta rie-personeel ongeveer de helft de ongerustheid van het grootste deel van de chefs deelt. Geen revolte Een ochtend praten op het stadhuis met voor- en tegenstanders van de voorgestelde ambtelijke structuur, leidt tot de conclusie, dat er kenne lijk nog veel misverstanden uit de weg te ruimen zijn, wil het systeem met directoraten optimaal functio neren. Omdat een onvermijdelijke voorwaarde lijkt, dat de direct-be- trokkenen er zich in moeten thuis voelen. Er is overigens geen revolte op komst onder het ambtenarencorps al doet mr. Chr. de Jong wel deze radicale uitspraak: "Er zullen men sen zijn, die zullen zeggen: zet mij maar op wachtgeld". Maar op dat moment spreekt hij slechts zichzelf en al niet m tien bovengenoemde chefs, die be halve De Jong mr. G. N. Lavaleye en A. van der Loo als hun represen tant hebben afgevaardigd voor het gesprek. Lavaleye"Eigenlijk hebben wij ons nog niet uitgesproken: voor of tegen. Wij zouden graag zien, dat alles onderzocht werd, ook in de huidige structuur en dat er daardoor meer alternatieven worden geboden. Men is nu direct uitgegaan van het di- rectoratensysteem. Er is onvoldoende onderzocht hoe met de huidige struc tuur en werkwijze hetzelfde resultaat zou kunnen worden bereikt". De Jong: „Tegen het nieuwe systeem in abstracto ben ik niet. Het kan er heel plezierig uitzien. Maar de pijn gaat komen bij de concrete uitwerking. Er wordt gezegd dat de nieuwe mensen niets van onze positie zullen afknab belen. Maar dit is niet juist". H oo f(Mi ree teure n De te benoemen hoofddirecteu ren, zo blijkt steeds in het gesprek, vormen voor de chefs het knelpunt in de nieuwe structuur. Maar ook over de geboden inspraak heerst on vrede. Lavaleye: „Zet de inspraak maar tussen aanhalingstekens. Aan de raad is onvoldoende geschetst wat er onder de ambtenaren leeft". Van der Loo: „Een groot gedeelte van de chefs heeft fundamentele bezwaren, grote twijfels op zijn minst. Nie mand zegt dat hij het wil laten zo als het is. Maar we hebben groter twijfels aan de oplossingen die gebo den zijn. En wij kennen geen stuk, dat die twijfels wegneemt". Waarna Lavaleye een overzicht geeft van data hoe het wat betreft zijn afdeling is gelopen ten aanzien van de rapporten en voorstellen van B.O.O. en het geven van reacties daarop. Hij stuit op de datum van 5 maart 1974. „Toen waren de hoofd lijnen aan de beurt. Een nieuw rap port van B.O.O., op dat moment kant en klaar gedrukt. Op 4 april kregen we daarover twee vragen voorgelegd, die we binnen een week moesten be antwoorden. Onze reactie kwam op 15 april. Op 15 mei kregen we van B.O.O. vervolgens de uitnodiging om te reageren op het pre-advies van B. en W. Dat kregen we op 30 mei, 's avonds om half zes. Vóór 1 juni moesten we reacties indienen. Dat hebben we op 31 mei gedaan. U be grijpt, het werd voor ons af en toe wel nachtwerk. Op 5, 6 en 7 juni hadden we 'n bespreking met B.O.O. Omdat het pre-advies op 11 Juni in de raad moest worden behandeld, konden onze opmerkingen niet meer verwerkt worden. Waarom nodigden ze ons dan nog uit?". De Jong: „Zo als dat gegaan is, is representatief voor het geheel". Van der Loo: „De vraag is: waarom moet het nu al in de raad worden behandeld?". Lava leye: „Voor ons was het pre-advies in ieder geval een pijnlijke verras sing". Wachtgeld De Jong, die erop wijst, dat Juist de bond, die onder het secretarie- personeel sterk vertegenwoordigd is, zich tegen de nieuwe structuur heeft uitgesproken en dat de ande re vakorganisaties slechts akkoord gaan onder een tiental voorwaarden, spreekt wederom namens zichzelf, wanneer hij bovendien zegt: "Men zou ook eens de consequenties moe ten onderzoeken hoe het zit met de extra kosten, als er straks mensen pch op wachtgeld laten zetten. Waarom voelen ze zich niet happy? Omdat aan de taak van de chefs inhoudelijk wordt geknabbeld. Vroe-> LEIDEN Een chronisch, overstelpend parkeerprobleem. Steeds weer, steeds meer ook dringt dit zich aan de regelmatige bezoeker van de Leidse strafzittingen op als het centrale thema van stads- problematiek, waar iedere zitting tenslotte weer om draait. „Ja maar, dat bond stond zo, de blauwe streep was uitgewist, ik had zo'n haast, het was maar tien minuten", ieder verweer, of •Verweer", levert zyn bijdrage aan de schildering van de Grote Verziieker die het Leidse (economische) leven hardnekkig verkan kert. Officier mevrouw Van Schalk verwoordde gisteren het winkeliers dilemma zo: óf je zit centraal, wat gunstig is met het oog op de clientèle, maar je hebt met een levensgroot parkeerprobleem te maken, óf je moeilijkheden liggen precies andersom. Dat ook anderen het hier maar moeilijk mee hebben leerde giste ren de zaak tegen de koning der foutparkeerders. 4e 78-jarige su per-recidivist G. „Hoe vaak bent u hier nu al geweest? Dat moet toch ver over de 100 keer zijn?"informeerde kantonrechter mr. Van Dijken met iets van verwonderd gezag in zijn stem. Van de belangstelling werd het publiek niet veel wijzer, tweemaaJl vijftien gulden was het von nis, en scheef schuivend op afschuwelijk kapotgelopen schoenen trok G. ai gauw af. Ik erachteraan: „Meneer G., waarom?" Een spierwit gezicht, waarin blauwe ogen opgeruimd de wereld in kijken. Flodderige hoogwaterbroek, om de nek een sjaal en op het revers een BB-speidje. Het verhaal: „Kent u de Lange Mare, meneer? Ik woon daar, en vroeger kon ik mijn auto zo voor de deur zetten. Maar nu hebben ze daar een stoep gemaakt, breder dan de rijbaan, wel acht auto's kunnen er staan, maar het mag niet meer. Nou meneer, fc heb drie jaar r Hare Majesteit gediend, in de vorige oorlog, bü de BB gezeten, hier kijk maar. En nou eigen huis mogen staan? Ik ben in hoger beroep gegaan, ik heb gratieverzoeken ingediend. Koningin Juliana, prins Bernhard, de ministers, allemaal hebben ze mijn papieren. Ik mag daar toch etaan?" Nadere informatie leert dat G. al een lange weg heeft afgelegd. Schuldigverklaring zonder oplegging van straf, een boete var» een tientje, van 30 gulden, voorwaardelijke hechtenis, ontzegging van de rijbevoegdheid, niets kon zijn montere volharding aan het wankelen brengen. Het eerste van de serie gratieverzoeken zou echter juist onlangs zijn afgewezen, en gezien de grote cumulatie zal er dan wel een onbetaalbaar bedrag uit de bus komen. Gevangenisstraf wacht dan een 78-Jarige, een sociaal drama geënt op gemeentelijke on macht Geheel anders lagen de kaarten in het gevaü-S. „Moet u eens luisteren Dat doen we altijd, meneer, maar gaat u verder...." „ze zeggen nu dat ik 80 gereden heb. maar daar is helemaal niets van waar, het was hooguit 60". Het proces-verbaal spreekt echter andere taal. De achtervolgende verbalisanten zagen 80 op de teller staan, maar nog liep S.' auto snel van hen weg. Totdat opeens diens remlichten opgloeiden, en hij de inrit van een pompstation indook. Aldaar aangesproken had hij het volgende venklaard: „Ais jullie me zo'n geintje willen flikken, dain gaan jullie wél mooi het schip in. Ik heb zoiets al eens eerder bij de hand gehad, en toen ben ik ook vrijgesproken. Jullie kunnen immers toch niet zo hard rijden als lk. dus jullie kunnen ook nooit bewijzen hoe hard ik nu eigenlijk gereden heb". Hiermee geconfronteerd doet verdachte wel een paar passen terug, maar de kantonrechter wil de zaak nu uitgezocht zien. Aanhouding om ook de verbalisanten te horen. Het was de enige zaak die gisteren niet tot een beslissing kwam. In verreweg de meeste gevallen verenigden zich het oordeel van of- fioier en kantonrechter; hetzelfde gold overigens voor hun bena deringswijze tan het tenlastegelegde. Goochelen op de vierkante centimeter is het, om het actueel te houden. Een gedachteloos ge pleegde overtreding heelt een ernstige fout, een in de loop der Jaren ingesleten rijgedrag blijkt plotseling bijzonder kwalijk Dit hun middelmatige context worden zaken gelicht die een venijnige kwa&ificajtie opeens ook waard blijken te zijn, en die met niets ont- ziende voorbeeldigheid worden aangepakt. („Het is gelukkig nog goed afgelopen ook, de politie heeft u nog op tijd te pakken gekre gen"). Men reageert hetzij met een heftig gesputter op, hetzij door het liamteren van semi-juridisch, en daardoor belachelijk Jargon. ("Toen dit schrijven mij dus"O, u bedoelt die brief"). - Mevrouw W. wees gisteren eohter de derde weg. Wat zegt u mevrouw, u bent vandaag jarig? Mijn gelukwensen. U 'krijgt nu ja, u krijgt in teder geval iets hè?" Het werd 25 gulden.mollis BAKELS ger liep je naar de wethouder, nu moet Je naar deze mensen (de vjjf directeuren). Er gaat een stuk van de room af. Hoeveel inspraak je als chef ook krijgt, deze mensen zullen niets anders dan koersbepalend wor den, waar wij dat vroeger voor de wethouder waren". Lavaleye: 'Tk vind het teleurstel lend, dat over .de mentaliteit in de stukken praktisch niet wordt gespro ken. Samenwerking is niet afhanke lijk van de structuur, maar voor het grootste gedeelte van de menta liteit. Is de samenwerking goed, dan heb Je geen instructie nodig". Van der Loo toont ten slotte met cij fers aan, waarom niet gezegd kan worden, dat de wenselijkheid van een nieuwe organisatie door brede la gen wordt gedragen: "Van de 2130 ambtenaren is er namens duizend niet gereageerd, tachtig zeiden: wat kan ons het schelen, tweehonderd zijn voor de nieuwe situatie zonder beperkingen, 450 zijn er voor, onder de voorwaarde dat er geen sprake is van directoraten, zeventig zijn voor, maar met grote bedenkingen, veer tig hebben geen oordeel vanwege de onduidelijke gegevens, tweehon derd zijn duidelijk tegen en negentig zijn tegen met nuances. Als men dan spreekt van brede lagen, zou men nog eens goed moeten peilen". Inspraak Met de lift ben je in een mum van tijd van de kamer van De Jong naar die van B.O.O. en daarna naar het vertrek van gemeente-secretaris dr. J. v. d. Poel, die, tesamen met (L A. Visser, directeur van de afdeling financiën en secretaris van B.O.O., mr. R. J. in 't Veld, voorzitter van B.O.O. en gemeenteraadslid voor de PvdA en Bessie in *t Veld-Scha- dee, werkzaam op het secretariaat, zich verdedigt tegen de grieven van de afdelingschefs. In 't Veld geeft als bestuur lijke reactie: "Als je kijkt naar de structuur van de beleidsvoorbereL ding, met 62 vergaderingen, waarin B.O.O. participeerde, dan kan je niet zeggen, dat er geen gelegenheid tot inspraak geboden is. We hebben informatie opgebouwd via een nota, op basis waarvan zeer veel betrok kenen in staat zijn geweest om te reageren. Ambtenaren en organisa ties. Op grond daarvan zijn degenen, die verantwoordelijk zijn een keuze gaan maken. Een keuze, die zij pro beren naar voren te brengen in een pre-advies. Daarvoor zyn B. en W. en B.O.O. verantwoordelijk. Dat pre-advies stelt in staat om ten slotte te kiezen. De raad heeft alle informatie gekre gen, al geruime tijd van te voren. Het is nu niet meer nodig om weer naar de betrokkenen terug te gaan. Dan kan je aan de gang blijven. Je begint dan aan een cirkelgang, die nooit eindigt. Want over elke wijzi ging, die je nu nog aanbrengt, zal je ook de anderen weer moeten ho ren. De chefs zeggen, dat ze in en kele bijeenkomsten zijn gehoord, 't Zijn er meer dan tien geweest.Die brief mag best geschreven worden, maar de argumenten, die erin ge bruikt worden, zijn bepaald niet geldig. Chefs v>an afdelingen zijn niet de enige groep. Zij tellen niet zo zwaar als het georganiseerd overleg en als ambtenaren-organisaties, die tien voorwaarden hebben gesteld, waarvan er aan negen naar de let ters en één naar de geest zal worden gehandeld". Keuze Van der Poel: "Op welk moment moet er nu inspraak plaatsvinden? Aan het pre-advies liggen twee stuk ken ten grondslag: de voorwaarden- nota en het modellenrapport, die beide alom beschikbaar waren. De uitgangspunten zijn uitvoerig ter discussie geweest. De chefs zijn drie maal onder mijn leiding bijeen ge weest, opdat zij de gelegenheid kre gen om mee te groeien". Visser: „Daarnaast heeft B.O.O. ook nog 3 keer met deze mensen gesproken. En ze zijn ook nog twee keer door B. en W. gehoord". Van der Poel: "Het wa ren geen bijeenkomsten van één of twee uur, maar van een halve dag of langer. Dan komt er een moment, dat een bestuurlijk orgaan als B. en W. een keuze moet maken. De chefs gaan mank op 2 punten. Ondanks alles zijn ze onvoldoende meege groeid. Ik neem ze dat niet kwalijk, ze zijn al ongelooflijk zwaar belast. En ze zijn geneigd veel verder te denken dan waar het nu om gaat. Ook dit is nog maar weer een prin cipe-besluit. Zij zien nogal wat be ren, die ik nog niet op de weg zie staan. En als die beren straks al te vraatzuchtig blijken te zijn, ben ik de eerste om te zeggen: zullen we niet een andere weg pikken?" Visser: "Ze denken wel verder, ze zien aller lei toestanden voor zich, maar die enten ze op de huidige situatie. Eén van de dingen die we nu Juist wil len bereiken is een meer planmati ge en een meer geïntegreerde aan pak. Betere informatie, een betere gang van de stukken. We mogen verwachten dat het geheel wat soe peler zal verlopen. Die visie wordt door de chefs niet ontplooid. Niet getekend De chefs zo vervolgt de secreta ris hebben in juridische zin nooit rechtstreeks onder B. en W. gewerkt, maar onder de gemeente-secretaris. De hoofden van dienst (zoals ge meentewerken) vallen wel recht streeks onder B. en W. Die mensen zouden eerder het gevoel moeten krijgen, dat er een laag bij komt- Maar zij hebben de brief niet gete kend.Voor de afdelingschefs blij ven er twee rechtstreekse verbindin gen met B. en W. In de eerste plaats naar de wethouder toe, die he>n om adviezen zal blijven viagen over 't vakgebied, waarop ze gespeciali seerd zijn en daarnaast blijven ze hun deskundige inbreng houden in commissies. Er zal geen enkele hoofddirecteur secretaris van een commissie worden. Mevrouw Maia Widmaier, de oudste van de onwettige kinderen van Pablo Picasso, heeft gisteren het recht verkregen op een deel van de erfenis van de schilder. De 39-Jarige mevrouw Widmayer, een dochter van Maria Walter, pro fiteert van éen nieuwe Franse wet waardoor onwettige kinderen een aandeel krijgen in de erfenis. Een raad van beroep heeft offi cieel bekrachtigd dat zij een doehter van PirasBO

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3