Rinus Michels: „Je kunt geen stuivertje blijven wisselen" Oranje meer persoonlijkheden MIDDENVELD VAN BRAZILIË TE ZWAK Rijsbergen ook in 'wereldteam' IAIM 74 Oranje tegen Zweden in dezelfde opstelling als zaterdag KRAAY PRAAT MET COSTER OVER REP Cor van der Hart ziet wel kansen tegen Zweden: "Onbegrijpelijk, maar wel mooi" DINSDAG 18 JUNI 1974 PAGINA 13 DORTMUND Hans Kraay heeft gisteravond (telefonisch) een gesprek met Johnny Rep gehad. De directeur-sportive van AJax: "hij beweert dat hij volledig rond is met Anderlecht. Overigens praat ik don derdag in Hiltrup met Cor Coster toch over een eventuele verlenging van Reps contract bij Ajax. Hans Kraay deelde ook mee dat morgen een Barcelona-delegatie in Antwerpen met Jaap van Praag de "zaak-Johan Neeskens" gaat afhan delen. Hans Kraay: "daar hoef ik niet bij te zijn. Het is volgens mij voor Barcelona een kwestie van "geld geven en wegwezen". Hans Kraay over Ton Thie: "met hem ben ik financieel tot een ak koord gekomen. Maar het bedrag dat Eddy Hartmann namens PC Den Haag voor hem vroeg, was ons te gor tig. Zakt dat bedrag niet, dan is voor ons de zaak afgedaan". Een Peyenoord-nieuwtje uit het Oranje-kamp: de kans bestaat dat Rinus Israël volgend seizoen voor 't Belgische Berchem Sport gaat spe len. ROME De voorzitter van de Europese voetbalunie, de Italiaan Franchi heeft gisteren gezegd, dat Argentinië er nog niet voor honderd procent op moet rekenen dat het toernooi om de wereldtitel in 1978 al daar zal worden gehouden. Franchi zei in een interview: "Gezien de on zekere politieke toestanden in dat land kan Argentinië nog altijd de organisatie van het toernooi worden ontzegd. Ook de meningsverschillen binnen de Argentijnse voetbalbond zijn niet bevorderlijk te noemen voor een dergelijke organisatie. Er moet bij de organiserende bond wel eenheid zijn". Franchi zei ver der, dat binnenkort een delegatie van de FIFA naar het Zuidameri- kaanse land zal gaan om de situatie met de Argentijnen te bespreken. "Wij zullen garanties moeten krij gen. Het toernooi moet onder nor male omstandigheden kunnen wor den gespeeld. Misschien wijst de FI FA binnenkort wel een ander land aan voor de het toernooi om de we reldtitel in 1978", aldus Franchi. De voorzitter van de FIFA, Joao Havelange, ontkent echter, dat er problemen zijn met de organisatie in Argentinië. "Ik ben er van overtuigd, dat het in 1978 uitstekend zal gaan. De politieke sfeer in het land zal geen obstakel voor het voetbal zijn. Dat wordt naar de achter grond gedreven", aldus de Brazi liaan gisteravond in Rio de Janeiro. HILTRUP Cot van der Hart is in Duitsland de meester spion van Oranje. Hij bekijkt (met Arie de Vroet) de ko mende tegenstander® van bet Nederlandse elftal en brengt daarover rapport uit bij opperchef Rinus Michels. Door Rob Vente I Dortmund Met drie spelers is stopper Rijsbergen en Wollf (Ar- I Oranje het sterkst vertegenwoordigd gentinië); Deina (Polen), Rivera in het zogenaamde wereldelftal, dat (Italië)Oblak (Joegoslavië)Rep I de internationale sportpers naar (Nederland), Cruijff (Nederland) en aanleiding van de verrichtingen in Lato (Polen), de eerste wedstrijd samenstelde. De Zaterdag zat hy in Düsseldorf bij Zweden-Bulgarije op de tribune. Na de wedstrijd hoorde hij dat ruim 250 kilometer verder Johnnie Rep twee goals had gescoord. Cor van der Hart: „En dat schonk me ont zettend veel voldoening. Nee, niet speciaal omdat Johnnie Rep ze maakte. Maar omdat de goals van rechts waren gekomen. Dat had ik in mijn rapporten over Uruguay, dat ik tevoren drie keer zag spelen, namelyk geschreven: we moeten te gen die lui over rechts toeslaan. Daar zullen by hen de gaten val len. Nou, als zoiets dan helemaal uitkomt, doet je dat erg goed". Ook Zweden bespioneerde de toe komstige trainer van Standard Luik driemaal. Van der Hart: „Bij het beslissingsduel voor de eindronde tegen Oostenrijk in Gelsenkrichen, heb ik Zweden het best kunnen ob serveren. Toen voetbalden ze op de manier die ze waarschijnlijk ook tegen ons zullen doen. Het accent zwaar op de verdediging leggen, om dan via razensnelle counters toe te slaan. Dat counteren doen ze slechts op twee manieren, dus er gens zyn ze wel wat eenzijdig. Ze spelen de bal in de diepte voor die snelle Sandbeag vooral Kindvall is dan de man die daarbij de pass moet geven of ze trachten door de lucht Edström te beeiken". Vandaag werd in het trainingskamp in Hiltrup voor Oranje de video-re- cording van de wedstrijd Zweden- Bulgarije van afgelopen zaterdag afgedraaid. „Wat Kindvall betreft, hij is echt nog wel goed. Slim ook. Hij komt alleen veel conditie tekort. Zaterdag tegen Bulgarije was hij bijvoorbeeld een half uur voor tijd al volomen leeg gespeeld". „Verdedigend is Zweden sterk. Ze kunnen bijvoorbeeld uitstekend op mandekking spelen. En de backs zijn ook bijzonder goed. Maar ik heb toch wel mogelijkheden voor het Nederlands elftal ontdekt. En de ausputzer, Bo Larsson, blijft erg ver achter hangen. En in de ruimte, die dan ontstaat tussen hem en de an dere verdedigers kunnen prachtige een-twee-combinaties worden uitge voerd. En natuurlyk kunnen ook onze middenvelders die ruimte indui ken. Waarby een Johan Cruijff dan een handje kan helpen door zyn man weg te lokken. Wat ook een voordeel is: hun middenvelders zyn een tikje langzaam". „De vraag is alleen voor mij: moet je tegen Zweden gaan drukken, pressie-voetbal spelen, of niet? Oos- tenrijk deed het destijds. Het kreeg beslist, in elk geval het advies ge- toen wel een handvol kansen, maar ven om voorzichtig te beginnen, ging door die razendsnelle tegensto- Niet meteen alles op de aanval ten van Zweden tenslotte toch lelijk gooien. Eerst maar eens de kat uit het schip in. ik zal Rinus Michels, de boom kijken". De Zweedse coach Ericsson geeft zijn spelers aanwijzingen. wei waardering voor de Zweedse ik alle tegenstanders uit onze poule formatie, toch gelooft hy oprecht in een paar maal aan het werk heb een triomf voor Oranje, De spion: gezien, moet ik me wel erg sterk „Wij beschikken over meer persoon- vergissen als wy niet nummer één lijkheden in het elftal. Dat kan zouden eindigen. Als we tenminste die uiteindelijk natuurlijk over alles Al heeft Cor van der Hart beslist doorslaggevend zijn. Trouwens, nu blessure-vrij kunnen blijven spelen". I namen van Wim Rijsbergen, Johan Cruijff en Johnny Rep, Pool Lato met twee topscorerslijst aanvoert, prijken in het team t?e'fferS^ Gerson heeft het niet al te zeer begrepen op Zagallo: Rinus Israel is niet teleurgesteld Hiltrup Rinus Israel beweert met een stalen gezicht dat hy niet te leurgesteld is, nu hy by Rinus Mi chels uit de boot is gevallen. De man die door Arie Haan van de ausputzersplaats in Oranje is ver dreven: „Onze achterhoede deed het tegen Uruguay prima. Dus vind ik het heel normaal dat Rinus Michels er nu geen wijzigingen in aan brengt". „En als Nederland zo blijft spelen als tegen Uruguay, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de verdedi ging in dit toernooi in het geheel niet .eer wordt gewijzigd. Want hoe wordt er nu gevoetbald? Als de tegenparty in balbezit komt, gaan onze voorhoedespelers al storen en dan loopt daarna de aanval, of hoe je zoiets ook wilt noemen, kapot op ons middenveld. Onze achterhoede komt daardoor zelden onder druk en kan dus goed voetballen. Omdat in feite het middenveld al voor achterhoede speelt, om het zo maar eens uit te drukken". Niettemin blijft ijzeren Rinus (32)' hopen op een kans. „Ik geloof wel dat Michels me wat gunt. Maar het is logisch dat hij dat niet doet zo lang het goed gaat". Voor Rinus Israel moeten er dus ei genlijk „slechtere tijden bij Oranje" aanbreken. Voetbal Onder het motto "Ne derland achter ons elftal" is vandaag een actie gestart die tot doel heeft aan te tonen dat het thuisfront ook financieel achter de Nederlandse vertegenwoordiging in het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal staat. Deze actie zal in combina tie met de Nederlandse Hartstich ting worden gevoerd. HILTRUP Onmiddellijk nadat wereldreiziger Rinus Michels gisteren uit Barcelona waar hij zijn club voor de Spaanse beker tegen Atletico Madrid gelijk zag spelen was teruggekeerd in het Oranje-kamp, liet hij de video-recording van het spektakelstuk van afgelopen zaterdag in Hannover voor zich afdraaien. Door Rob Vente Nadat Nederland-Uruguay nog eens aan hem voorbij was gegaan, zucht te hij,,wat werd er ontzettend langzaam gespeeld. Niet te geloven. Het grootste pluspunt van die partij was evenwel dat we ons tegen die Eclioppers en trappers zo prachtig hebben kunnen beheersen. Vooral van Wim van Hanegem viel me dat enorm mee. Hij haalde maar één stommiteit uit: een keer de bal wegtrappen, toen het spel al dood was. Maar daar schrok hij zelf van. Verder gedroeg hij zich voorbeeldig, was hij de netheid zelve. Als hij zo doorgaat, kan hy volgens mij bin nenkort zelfs bij het Leger des Heils terecht". Lang wilde de supervisor niet stil staan bij het duel, waarin het Ne derlands elftal zijn tegenstander overklaste. Allen dit nog: „We de den het goed. Dat wel. Maar je mag natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat Uruguay nog slechts op zijn naam teert. Kwaliteit zit er amper in de ploeg. Het is gewoon een erg zwak team. Van de zestien landen die hier zijn, is Uruguay qua sterkte waarschijniyk nummer zestien. Hooguit vyftien. Het elftal valt alleen nogal moeilijk te bestrij den. Omdat het puur anti-voetbal brengt". Waarop Rinus Michels het hoofd stuk „Uruguay" dichts loeg en zich richtte op de wedstrijd van mor genavond tegen Zweden, in het praktisch al uitverkochte Westfa- lenstadion van Dortmund, dat vol- Argentinië nog niet zeker van WIC in 1978 Binnenkort vliegt Rinus Michels weer naar Spanje. Zondag na de wed strijd Nederland—Bulgarije. Op maandag wordt dan in Madrid de return van het bekerduel At letico—Barcelona gehouden. gens de Duitsers het mooiste sta dion van de Bundesrepubliek is. De opperbevelhebber van Oranje: „We zullen wel in dezelfde opstelling spelen als zaterdag. Logisch. Je kunt niet stuivertje blijven wisse len". Waarop onmiddellijk de vraag ont stond: moet Rijsbergen, die bepaald niet sterk is in de lucht, dus optor nen tegen kopspecialist Ralf Ed ström? Het antwoord, waarbij de naam Rysbergen overigens niet viel. We hebben niemand in het elftal die De blik op met walkie-talkies uitgeruste politiemannen en het prikkeldraad bevestigen het ander maal: de veiligheid staat voorop in West-Duitsland. Johan Cruijff kan zelfs niet in z'n eentje een frisse neus gaan halen in de omgeving van het Waldhotel. het qua lengte en springkracht van Edström kan winnen. Maar dat be tekent niet dat we hem niet kun nen uitschakelen. Ten eerste moe ten we hem natuurlijk ver van ons doel af zien te houden. Dat staat voorop. En verder kan iemand die kleiner is heus wel een tegenstander beletten dat hij een kopdeul wint. Ik heb van Cor van der Hart ge hoord hoe de Bulgaren het zaterdag tegen Zweden flikten. Steeds kreeg Edström een duwtje, een tikje als hij opsprong, elke keer weer werd hij uit zijn evenwicht gebracht. Nou, Edström heeft zaterdag geen bal goed kunnen koppen. Heus, met duwen en douwen kun je in zo'n geval ook aardig ver komen". Rinus Michels is er overigens van overtuigd dat Oranje het morgen avond honderd procent zwaarder krijgt dan tegen Uruguay het geval was. „Zweden beschikt zonder meer over een sterke ploeg. Ze zijn ver dedigend erg goed, mentaal sterk en fysiek ook. Vooral ook omdat wij nu ineens tot de favoriet van het toernooi zijn gebombardeerd. Dat heeft tussen haakjes voor- en nade len. De nadelen lijken me duidelijk. Maar een voordeel is weer dat de meeste ploegen nu bang van je zijn. En daar moet je dan van profite- „Maar wij zijn, geloof ik, alleen maar tot de favoriet uitgeroepen omdat van alle andere sterke lan den er verder nog geen één heeft kunnen overtuigen. Wy zyn dus als het ware omhooggevallen vanwege de zwakke prestaties van de con currentie. Dat moeten we goed be seffen. En daarom praat ik ook nog niet over de volgende ronde. Daar is het nog veel te vroeg voor. Eerst van Zweden winnen. Dan zien we wel verder". De reacties van de Nederlanders op hun onderscheiding: Johan Cruyff, die gisteren de tientallen buiten landse Journalisten te woord moest staan: „Het is een heel normale zaak dat ik in het wereldelftal sta. Het is logisch". Johnny Rep, die beweert, dat Anderlecht hem wil bieden wat hij vraagt, maar niette min eerst met Hans Kraay wil pra ten voor hij tekent: „Het doet me niets dat mijn naam bij die elf staat. Ja, vroeger zou ik er verrukt van zijn geweest, zou ik het prach tig gevonden hebben. Nu niet meer". Wim Rijsbergen, die nog et.eeds de nuchterheid zelve is: „De verslaggevers die mij er bij hebben gezet, moeten niet goed bij him hoofd zijn geweest. Ik vind het on begrijpelijk. Maar natuurlijk wel mooi. Ik knip het elftal dan ook uit en hang het boven mijn bed". Het wereldteam van de eerste „dag" (in de 4-3-3-samenstelling) luidt: Francillion (Haiti)Breitner (West-Duitsland)ausputzer Bec- kenbauer .(West-Duitsland), voor- Door Fred Racké FRANKFURT Het was gisteren een soort nationale feestdag in West-Duitsland in ieder geval had iedereen een vrije dag ter gele genheid van de „Dag van de Duitse Eenheid". Dat werd allemaal niet zo erg gevierd, want men was het er in de Bondsdag niet over eens ge worden of er nu een nationale ma nifestatie moest worden gehouden of niet. En dus besloot men tot het laatste. En men koppelde er meteen de vraag aan vast of volgend Jaar op de 17de Juni ook weer iedereen vrij moest wezen waarschijnlijk niet, want die „Dag van de Duitse Eenheid" ligt de regerende coalitie niet zo erg na aan het hart. De media evenmin, zeker de man nen van de beeldbuis niet. Die gooi den er in ieder geval nog twee vrij lange uitzendingen over het wereld kampioenschap voetbal tegenaan en in één daarvan konden we alvast vernemen, dat kok Hans Damke (in Nederland ook welbekend, vanwege zijn optreden in diverse wielerzes- daagsen) al voor de derde maal de Mannschaft begeleidt tijdens het wereldkampioenschap. Hij staat ..eel erg dicht by „onze jongens" zo bleêk, want hij mag zelfs mee tot in de kleedkamer, om de thee met citroen voor in de rust klaar te maken en zo ver heeft bij mijn we ten welke kok bij welk voetbalelftal dan ook het nog niet geschopt. Biefstukken snijdend vertelde Dam ke verder nog, dat Franz Becken- bauer het liefst Spaghetti-Bolognese eet. Maar dat mag weer niet al te vaak, want dat is veel te veel meel spijs. Enzovoort. De reportagemannen waren ook nog naar Frankfurts lichte buurt ge trokken om te ondervinden, dat de aldaar werkzame dames niet de minste bedrijfsschade ondervinden van het voetbalspektakel. „Integen deel," verzekerde er één, „het is al leen wat rustiger tijdens de uitzen dingen, maar dat wordt 's avonds gemakkelijk ingehaald." Enfin, de Duitse eenheid kwam al leen nog maar even om de hoek toen men in Berlijn straatinter views hield en vrijwel iedereen ver klaarde te hopen, dat de ploeg van Oost-Duitsland van Chili zou win nen. En één voetbalfan meende, dat het wel het mooiste zou zijn als een volgend nuval Oost- en West-Duits land samen zo'n wereldkampioen schap zouden organiseren, maar die verklaring kan nu juist weer wel in het kader van deze 17de juni zijn afgelegd. Ikzelf benutte deze feestdag voor een bezoek aan het Schotse kamp. Een ware verademing, na de pogin gen om bij de Brazilianen iets ge waar te worden. De Schotten zitten midden in het Taunus-gebergbe, in een lieflijk oord en ze lopen bij wijze van spreken in het wild rond. Je mag zó met ze praten: iets bij zonders. Hun hotelier verklaarde nog eens ten overvloede, dat er van stevig drankgebruik geen sprake was en verder waren de heren er van overtuigd, dat ze tan Brazilië zouden winnen. Dat was Pele niet zozeer zo vernam ik van een Braziliaan» «ollega. maar hij zag de partij toch met de nodige zorg tegemoet. De vroegere wereldster had inmiddels begrepen, dat de Zuidamerikaanse landen na Mexico een zwaai in de verkeerde richting, naar het verdedigende voetbal, hadden gemaakt en dat moest toch niet. Zijn vroegere teamgenoot Gerson, die in het Frankfurtse hotel Intercontinentaal elke voorbijganger vriendelijk te woord staat, had het ook al niet zo op Zagalo begrepen: „Het Brazi liaanse middenveld is te zwak. Pau lo Cesar moet meer aanvallend spe len. En uit de voorhoede moeten Waldomiro en Levinha verdwijnen. Of één van hen minstens. Carbone moet er In. Of Edu." Ook Gerson was als zovelen onder de indruk geraakt van de kracht van het Nederlands elftal. Toen ik gistermorgen een privé-en- quete op touw zette onder een reeks collega's van velerlei nationaliteit, bleek, dat men voornamelijk vanaf de buis een zeer goede impressie van Oranje had gekregen. Zonder twijfel een kandidaat voor de we reldtitel, meldde men en \poral ook een stel Engelsen, dat naar Hanno ver was gereisd, was zeer te spre ken. Overigens, en dat tot besluit van dit schrijven, moet Nederland zijn populariteit toch wel delen met het Poolse team, dat men na de zege op Argentinië internationaal ook zeer hoog is gaan schatten. Het zal u niet verbazen, dat juist ook weer die Engelsen over dat team niets dan lof uitspreken....

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13