Situatie voor „C-gevangenen in Indonesië is erg slecht UW DAGSLAD mee op vakantie voor Wimbledon Leiden voorheen en thans 99 "Medische waarneming allerminst vlekkeloos SOCIALISTEN WINNEN IN SARDINIË Vuilverwerking Leiden groter Hindoestanen betogen in Paramaribo bij aankomst minister Confessionelen gaan nauwer samenwerken Team Brazilië Okker ZCVende PETERS ongewijzigd „7. NIET NAAR ANDERLECHT STIJL PRIJSJE DINSDAG 18 JUNI 1974 Dr. Van Geuns (Amnesty International): (Rotterdam „Onze indruk is dat .de situatie van de politieke gevan genen in Indonesië de afgelopen Ja ren duidelijk is verslechterd. Ten tijde van het bezoek van het ko- iminklijk paar en de toenmalige mi- (nister Schmelzer in 1972 aan Indo- jnesië leek er hoop op verbetering idoor toezeggingen van Indonesische zijde over vrijlating van de zoge naamde C-gevangenen, de onbe langrijke „meelopers" bij de misluk te staatsgreep van 1965. ;Aldus de Rotterdamse longarts dr. H. A. van Geuns, lid van het in (Londen zetelende internationale hoofdbestuur van Amnesty Interna tional. Deze organisatie meldde onlangs idat er aanwijzingen zijn dat de In donesische regering begonnen is met het overbrengen van 55.000 po- llitieke gevangenen van gevangenis sen naar werkkampen, kennelijk met de bedoeling hun vasthouding een meer permanent karakter te geven. Dit bericht kwam Juist in de tijd dat de Nederlandse minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking (aankondigde dat „hardere voor waarden" zouden worden gesteld aan de hulp van Nederland aan In donesië. overigens zonder dat hij de zaak van de politieke gevangenen noemde. Het is echter bekend dat Nederland er meermalen bij Indo nesië op heeft aangedrongen deze zaak te regelen. Volgens dr. Van Geuns is er in derdaad wel een aantal gevangenen uit de C-categorie vrijgelaten, maar bij Amnesty heeft men de indruk dat veel andere C-gevangenen ge ruisloos zijn overgeplaatst naar de B-categorie. Dit zijn mensen die niet berecht zullen worden, maar niettemin vastgehouden worien om dat ze volgens de autoriteiten com- munistisch-gezind en dus gevaarlijk zijn. Dr. Van Geuns: „Er worden trans porten van gevangenen gesignaleerd naar havenplaatsen. Dat zou er op wijzen dat men van plan is hen over te brengen naar het gevange nis-eiland Boeroe, of aniere eilan den en dat zo een permanent ka rakter aan hun vasthouding wordt gegeven". De rechtspositie van de gevangenen noemt hij „volstrekt onaanvaard baar". „Deze mensen zitten nu al bijna tien Jaar vast. Zonder enige aanklacht, zonder berechting, zon der idee wanneer ze vrij zullen ko men. Vaak ook zonder zelf te weten in welke categorie ze ingedeeld zijn en zonder dat hun familie weet waar ze geïnterneerd zijn". Volgens dr. Van Geuns, zouden de gevangenen liever een vonnis krij gen, hoe onrechtvaardig eventueel ook. Dan weten ze tenminste waar ze aan toe zijn en kunnen ze gaan „aftellen". De onzekerheid is het zwaarste deel van hun straf", zo meent hij. De overbrenging van ge vangenen naar speciale eilanden zoals Boeroe, waar ze zelf groten deels in hun levensonderhoud moe ten voorzien door landbouw en der gelijke, vergelijkt dr. Van Geuns met de „resettlement" van Bantoes in Zuid-Afrika in speciale, afgele gen dorpen. Een discussie over hoe goed of hoe slecht de omstandigheden op Boeroe zijn, zoals enige tijd geleden plaats vond, vindt hij dan ook nauwelijks interessant. „Deze mensen verblij ven er niet vrijwillig en dat is on aanvaardbaar, hoe dan ook". Ontwikkelingshulp En al noemt dr. Van Geuns de zaak van de Indonesische gevange nen „op dit moment volkomen uit zichtloos" toch zegt hij: „Met het gebruiken van ontwikkelingshulp als pressiemiddel in een zaak als deze ben Je dacht ik op weg een heel gevaarlijk precedent te scheppen. Het is geen clean middel. En er zijn andere mogelijkheden" „Het zou al heel iets anders zijn als het parlement zou zeggen: wij wil len dat dit eerst geregeld wordt. Het parlement zie ik meer als de directe vertegenwoordiger van de mening en de gevoelens van de be volking. Een dergelijke uitspraak lijkt mij ook veel indrukwekkender. Een regering is bovendien veel meer gebonden aan allerlei normen en regels op internationaal gebied. De Nederlandse regering wordt er toch al zo vaak van beschuldigd altijd met de opgeheven vinger klaar ts staan". „Een persoonlijk idee van mij is 99 ROME (AFP Reuter) DC Ita liaanse Christen - Democratische (partij is aanzienlijk verzwakt uit de (regionale verkiezingen gekomen die op Sardinië zijn gehouden. Toen al le stemmen waren geteld bleken de Christen-Democraten 38,3 procent te (hebben behaald, 6,2 procent min der dan bij de verkiezingen van vijf Jaar terug. De winnaars zijn de linkse partijen. Zo kreeg de Communistische par- I tij, de op een na grootste in Italië, 26,8 procent, een winst van 7,1 pro- I cent. De volledige uitslag luidt: Chrlsten- I Democraten 38,3 procent, 32 zetels 1 (In 1969 was dit 44,5 procent en 36 zetels)de Socialistische Partij van Italië (PSI) kreeg 11,7 procent en j 9 zetels. Samen met de Sociaal-De mocraten veroverden de twee par- tijen in 1969 11,9 procent en 9 zetels. Na de breuk van deze samenwer king stond de PSI bij de algemene verkiezingen van 1972 op 8,1 pro cent. Voor de sociaal-democraten, werd de uitslag van zondag 5.9 pro cent en 3 zetels (in 1969 samen met de PSI 11.9 procent en alleen in 1972 3,9 procent). De Republikeinen ble- i ven nagenoeg gelijk met 2.6 procent en 1 zetel. De communisten zagen hun 19,7 procent van vijf Jaar gele- j den groeien tot 26,8 procent. Zij krij gen in het regionale parlement 22 zetels, een winst van zeven. De so cialistische proletarische eenheids partij komt met 3 zetels voor het eerst in het parlement. In 1969 boek te zij 2,8 procent. Technische hulp India zal BangladesJ technische hulp geven voor de bouw van zijn eerste kern reactor, zo is in Nieuw-Delhi bekend gemaakt. De twee landen hebben een akkoord gesloten voor samenwerking kernenergie. De reactor zal voor on derzoek gebruikt worden. Emigrant De Joodse lied jesschrijver Alexander Galich, die in Moskou bekend is door zijn felle satirische liedjes, heeft toestem ming gekregen om naar Israël te emigreren. Galich, 55, zei dat de autoriteiten hem te verstaan hadden gegeven, dat hij en zijn vrouw voor 25 Juni het land moeten verlaten. Verkiezingen De communistische en socialistische partijen hebben gis teren grote successen behaald in de plaatselijke verkiezingen op het Ita liaanse eiland Sardinië. Toen de uit slagen van 1.238 van de 1.724 kiesdis tricten bekend waren had de com munistische partij 27,4 procent van de stemmen behaald, hetgeen acht procent meer was dan in de vorige regionale verkiezingen vier Jaar ge leden en 2,4 procent meer dan bij de parlementaire verkiezingen op Sar dinië in 1972. Beschuldiging Libanon heeft Is raël er gisteren van beschuldigd in de afgelopen maand elf personen te hebben gedood en 58 gewond bij aan vallen op Libanees grondgebied. Meer dan 10 huizen werden hierbij ver nield, zo heeft de vertegenwoordiger van Libanon bij de Verenigde Naties verklaard. Bomaanslagen Op Cyprus zijn maandagochtend vroeg zeven bom men ontploft en twee mensen ge wond. Volgens de politie schijnen de aanslagen het werk te zijn van leden van de verzetsbeweging EOKA, die een terreuractie zijn begonnen tegen van president Makarios. LEIDEN De Maatschappij voor de Geneeskunst en de medische tuchtcolleges hebben al verschillen de keren uitgesproken dat een huis arts bij onbekende patiënten nog minder risico's mag nemen dan hij gewoonlijk doet. Toch zijn dergelijke al tientallen Jaren verkondigde stand punten blijkbaar niet voldoende om avond-, weekend- en vakantiewaarne LEIDEN Donderdagmiddag om half twee zal de waarnemend voor zitter van de gemeenschappelijke vuilverwerking, Jhr. T. A. J. van Eij- singa, de eerste paal slaan voor de uitbreiding van de vuilverwerkings installatie aan de Gabriël Metzu- straat in Leiden. Studente nékklesia Bezorgd over de Merenwijk LEIDEN In een brief aan de ge meenteraad zegt de Studentenekkle- sia bezorgd te zijn over de maatre gelen die, als gevolg van een tekort aan lokaliteiten, ten behoeve van de scholen in de Merenwijk moeten wor den genomen. Als gevolg hiervan dreigt mede een ernstige tekort te ontstaan aan noodzakelijke accom modaties ten behoeve van 't sociaal- culturele en kerkelijke werk in de Merenwijk. De studentenekklesia dringt er bij de raad op aan stappen te onder nemen om de opbouw van het so ciaal-culturele en kerkelijke leven in de Merenwijk veilig te stellen. mingen vlekkeloos te laten verlo pen, integendeel zelfs. Dit concludeert de heer J. van der Zee van het Nederlands Huisartsen Instituut in "Medisch Contact". Vol gens hem is de onderlinge waarne ming in sommige grotere plaatsen, zoals Leiden. Den Haag en Delft, zo georganiseerd dat de dienstdoende huisarts de zorg heeft voor een stadsdeel met vaak meer dan 20.000 patiënten, die tot de praktijken van een groot aantal collega's behoren. Blijkens zijn artikel geeft de heer Van der Zee boven deze vorm van waarneming de voorkeur aan een or ganisatievorm waarbij de voor elkaar waarnemende huisartsen meer ken nis over eikaars patiënten verkrij gen. In veel plaatsen (Zwolle, Til burg), zijn de huisartsen ingedeeld in vaste groepen van ongeveer vijf praktijken die voor elkaar waarne men. Volgens de scribent zijn de voordelen daarvan duidelijk: in een kleiine groep is het veel beter mo gelijk afwezige huisartsen op te spo ren; bovendien leert men ook door onderling overleg de "klaagge- woonten" van eikaars patiënten ken nen en rekening houden met de diag nostische en therapeutische ge woonten van de andere groepsleden. het volgende. Indonesië voert ook wel eens aan dat de opvang van vrijgelaten politieke gevangenen zulke enorme problemen geeft. Het voorbereiden op de terugkeer in de maatschappij en herscholing en dergelijke. Nedenand zou bijvoor beeld via een ander kanaai een or ganisatie als Amnesty, via de We reldraad van Kerken, de missie of wat dan ook, geld beschikbaar kun nen stellen specifiek voor die op vang. Dus niet een deel van het ontwikkelingsgeld, maar een apart bedrag," aldus dr. Van Geuns. Communisme Voorlopig wijst echter niets erop dat er iets in de situatie van de gevan genen zal verbeteren. „De militairen met name bescnouwen zich nog steeds als in staat van oorlog met het communisme. Ik zou me voor kunnen stellen dat een minister van buitenlandse zaken er graag van af zou willen zijn, want die krijgt het in het buitenland steeds weer op zijn boterham. Maar niemand durft er de verant woordelijkheid voor te nemen. De vrees voor het communistisch ge vaar is nog te groot. En er vinden nog steeds arrestaties plaats Dr. Van Geuns ziet maar één mogelijkheid: „Internationaal moet de druk op de Indonesische rege ring zo sterk worden dac die op weegt tegen het gevaar dat de au toriteiten zien in het vrijlaten. Dan zal de balans mogelij k ten gunste van de politieke gevangenen door slaan. Ik geloof dat de Nederlandse regering verder kan gaan dan ze ge gaan is". Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van d Telefonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden, frankeren met 40 cent. Ons HUISADRES is: doorhalen wat niet van toepassing is. LEIDEN - Aan de Leidse universiteit is dr. A. J. van der Eb te Oegstgeest, wetenschappelijk hoofdmedewerker op het laboratorium voor fysiologi sche scheikunde, benoemd tot ge woon lector in de fundamentele tu- morvirologie. ALPHEN AAN DEN RIJN De achtjarige P. V., die gisteren plotse ling de Sterrenlaan overstak werd hierbij gegrepen door een auto. De jongen is met verwondingen aan bei. de armen en één been in het zieken huis Rijnoord opgenomen. De politie zoekt getuigen van diit ongeval (tele, loon 01720-93941). Oostduitsers eisen kunst schat terug WEST-BERLIJN (Reuter) Een borstbeeld van dé Egypti sche koningin Nefertete uit de veertiende eeuw voor Christus is een struikelblok geworden voor het culturele verdrag dat Oost en West-Duitsland willen slui ten. Het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft kort geleden de Westduitse regering een lijst doen toekomen van al le kunstschatten die zich op het ogenblik in Westberlijnse mu sea bevinden en die Oost-Duits- land eigenlijk terug zou willen hebben. Tot dusver zijn de eisen van de Oostduitse regering door de Westberlijnse autoriteiten afge wezen. Zij stellen dat West- Duitsland geen voorwaarden aanvaardt voor het sluiten van een akkoord voor de regeling van de culturele betrekkingen, dat volgens hen beperkt moet blijven tot de uitwisseling van toneelgezelschappen en or kesten. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES is: van tot 7 p* JF straat no. plaatsnaam: S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese ïanden uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— per dag. De praktijk heeft ons geleerd dat de bezorging van kranten in de Zuid- europese en noordafrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Wij kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten die niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. PARAMARIBO Meer dan dui zend Surinamers, hoofdzakelijk van Hindostaanse afkomst, hebben gis teren bij de aankomst van minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king gedemonstreerd tegen een spoe dige onafhankelijkheid van Surina me. Dat gebeurde bij het Surinaam se ministerie van Algemene Zaken, waar de minister een bezoek bracht aan premier Henk Ar on. Eerder had hij zijn opwachting gemaakt bij gouverneur Ferrier. Een groeiende groep demonstran ten droeg spandoeken met opschrif ten als "Surinames onafhankelijk heid geen zaak van Arron en Den Uyl", „Pronk maak van Suriname geen tweede Ulster", "Verdeel Suri name onmiddellijk", „West-Suriname voor Hindoestanen en Oost-Suri- me voor Creolen", „Surinames on afhankelijkheid Bruma's list" en "Geen diktees uit Den Haag". De be toging verliep rustig. Minister Pronk was gistermorgen van Schiphol naar Paramaribo ver trokken om met de Surinaamse re gering te praten over de ontwikke lingshulp die Nederland zal geven nadat Suriname onafhankelijk is ge worden. Hij hoopt tijdens zijn be zoek, tot vrijdag a.s., een plancom missie van deskundigen uit Neder land en Suriname te vormen die de komende maanden een integraal ont wikkelingsplan moet voorbereiden. DEN HAAG De fracties in de Tweede Kamer van KVP, ARP en CHU gaan intensiever samenwerken. Wekelijks gaan de drie CDA-fractie- leiders voortaan vergaderen. Nog voor het eind van het Jaar komen de voltallige fracties driemaal bij een voor specifieke studiedagen. Eerst zal men de defensie gaan be spreken, eind augustus; een analyse van de Troonrede volgt eind septem ber en voor Januari zal het CDA in de Tweede Kamer volksgezondheids zaken gaan bekijken. Mario Zagalo zal vanavond tegen Schotland dezelfde Brazilianen het veld insturen als in de openings wedstrijd tegen Joegoslavië. Valdo- miro zal opnieuw een kans krijgen op de rechtervleugel, zodat Jairzin- ho in de spits blijft. Bij de Schotten wordt vermoedelijk Denis Law uit de basis gelaten. Coach Willie Ormond is van plan om Peter Cormack zijn rentree na ruim twee Jaar in het Schotse team te laten maken, maar overweegt nog om Jimmy Johnstone te la ten starten. De vermoedelijke opstellingen: Brazilië: 1 Leao, 14 Belinho, 2 Luiz Pereira, Mario Marinho, 6 Francisco Marinho, 5 Piazza, 10 Rivelinho, 11 Paulo Cesar, 13 Valdomiro, 7 Jair- zinho en 8 Leivinha (of Edu). Schotland: Harvey, 2 Jardine, 3 Mc. Grain, 6 Blackley (of 14 Buchan), 5 Holton, 4 Bremmer, 10 Hay, 18 Hutchinson, 7. Johnstone (of Cor mack), 9 Jordan, 11 Lorimer. AMSTERDAM Tijdens onder linge clubwedstrijden in een school gebouw in De Pijp in Amsterdam is tijdens het weekeinde aan DTS-as- pirant bokser Robbie Vos een stijl- prijs toegekend. De Leidse boks club van Dik Snik nam deel aan de wedstrijden (waarin overigens geen winnaar werd aangewezen, het ging louter om de prestatie van Jeugdige boksers op te voeren) met Vos, Pe ter van Houten en Robbie Apspoel. Peter van Houten en Michiel v.d. Zwan hadden zaterdag op de pier in Scheveningen al meegedaan aan de- toonstratiepartijen. LONDEN De Nederlandse top- tennisser Tom Okker is voor het ne ren-enkelspel van de Wimbledon- kampioenschappen, die volgende week maandag in Londen beginnen, als zevende geplaatst. Nummer één is de wereldkampioen bij de profs, d$ Australiër John Newcombe. De grote verrassing op de plaat singslijst is Jimmy Connors met zijn derde plaats vóór zijn landgenoot Stan Smith, de Wimbledonkampioen 1972. De winnaar van het vorige jaar, de Tsjech Jan Kodes, staat thans zesde. De als nummer 1 ge plaatste Newcombe is de laatste twee jaar niet op Wimbledon uitgekomen. In het herendubbel is Tom Okker met zijn Zuidafrikaanse partner Cliff Drysdale ook als zevende ge plaatst. In het damesdubbel staat Betty Stöve met de Francaise Fran- coise Durr tweede. De plaatsingslijsten zijn als volgt: Heren: 1. John Newcombe (Austr.). 2. Ilie Nastase (Roem). 3. Jim Connors (VS), 4. Stan Smith (VS), 5. Björn Borg (Zweden), 6. Jan Kodes (Tsjech), 7. Tom Okker (Ned), 8. Arthur Ashe (VS), 9. Ken Rosewall (Austr.), 10. Alex Metrevelli (Sowjet- Unie), 11. Tom Gorman (VS), 12. Manuel Orantes (Spanje). Dames: 1. Billie Jean King (VS). 2. Chris Evert (VS), 3. Evonne Goolagong (Austr.), 4. Rosie Casals (VS), 5. Virginia Wade (G). 6. Kerry Melvil le (Austr.), 7. Nancy Gunter (VS), 8. Olga Morozova (Sowjet-Unie) Herendubbel: 1. Connors/Nastase (ZA.) (V.V./Rroem.)2. Hewitt/ Mac Millan; 3. Smith/Lutz (VS). Damesdubbel: 1. King/Casals (VS), 2. Dürr/Stöve (Fr./Ned.), 3. Evert/ Morozova (VS/Su). Gemengd dubbel: 1. Davidson/ King (Aus/VS), 2. Connors/Evert (VS), 3. Metreveli/Morozova (Su). Paardesport De Britse Ann Moorre, drievoudig Europees kampioene en winnares van de zil veren medaille bij de Olympische springwedstrijden in 1972 in Mün- chen, heeft gisteren bekendgemaakt zich terug te trekken uit de hippische sport. De belangrijkste oorzaak voor haar besluit is dat haar 13-jaar oude paard Psalm niet meer kan uitkomen wegens een peesontste king. Turnen De turnwedstrijd voor heren Nederland—Oostenrijk, die het komende weekeinde in Haarlem zou worden gehouden, is afgelast. De Oostenrijkse turnbond heeft het KNGV laten weten geen ploeg te kunnen afvaardigen. Boksen De World Boxing Coun cil (WBC) heeft de Braziliaanse bok ser in het vedergewicht, Eder Jofre van zijn wereldtitel vervallen ver klaard. omdat hij weigert een con tract te tekenen voor een titelge vecht met de Venezolaan Alfredo Marcano. De WBC heeft Marcano nu aangewezen voor een duel met de Amerikaan Bobby Chacon met als inzet de wereldtitel dn het vederge wicht. Rotterdam Jan Peters, belofte volle middenvelder, blijft zo goed als zeker bij NEC. Gisteren liet An- derlecht zijn zaakwaarnemer Martin Snoeck definitief weten af te zien van een verbintenis met Jan Peters. „Omdat," vermoedt Martin Snoeck, „Anderlecht eerst Ladinszky wil verkopen voordat het Peters con tracteert." Een identieke situatie ligt bij Feyenoord, dat eerst Lex Schoen maker wil verkopen voordat het Jan Peters aantrekt. De kans is trouwens weer groter geworden dat Ajax, na de verkoop van Johan Neeskens opnieuw toenadering tot Peters zal zoeken. Zelf beweert Jan Peters overigens nu „het liefst bij NEC te willen blijven". Volgens Ger ter Horst is de moge lijkheid van de vrije transfer naar Berchem Sport zeer groot. Makelaar Bekeffy deelde hem dat gisteren mede. Nog deze week zal de ex- Spartaan uitsluitsel krijgt. Inmid dels is echter ook Rinus Israel als kandidaat opgedoken. NAC'er Chris Bouman, die ander half Jaar geleden van FC Dordrecht naar Breda verhuisde, keert niet te rug naar zijn oude club. Hij geeft de voorkeur aan een Belgische amateurclub. Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze Een honderdtal foto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. poto's: J. Holvast Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 Ln.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 01710—25041 toestel 45.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11