GENADE STOOT KOMT PAS LAAT ONZE MAN IN HANNO VER JOHNNIE (2 X RAAK) REP „Kans laten schieten uit veiligheidsoverwegingen" SPORT /ANDAAG Pele diep onder de indruk - Slechts Uruguay negatief punt bij sterk Oranje: nog te veel kansen gemist Neeskens over harde optreden van SPORT SPORT HOFHEIM De Braziliaanse voet balster Pele is onder de indruk geko- nen van het Nederlands elftal. Oran- e heeft hem van alle ploegen het neest geïmponeerd. "De eenheid van iet team heeft mij verrast. Het zal noeilijk worden Nederland te ver- ilaan", aldus Pele. Hij is ook verrast >ver de speelwijze van de Europese landen. "De stijl is sterk vooruitge gaan. Zij spelen moderner dan voor- neen en ook beter en sneller. Zuid- Amerika zal. wil het niet achterop raken, snel moeten omschakelen. PAGINA 9 BARCELONA Het bestuur van de Spaanse kampioensclub CF Barcelona heeft zich in principe bereid verklaard Ajax-speler en international Johan Neeskens aan te kopen. Volgens het Spaan se sportdagblad "AS" zien de lei ders van Barcelona de club van Johan Cruijff en trainer Rinus Michels geen bezwaren tegen de "afkoopsom" van 2.250.000 gul den, die men volgens de beslis sing van een arbitragecommis sie van de KNVB aan AJax dient te betalen als vergoeding voor de ontheffing van een langjarig con tract met Neeskens. Volgens „AS" zou een van de directeuren van CF Barcelona in de loop van de ze week naar Nederland komen, om de transfer af te ronden Desgevraagd verklaarde Ajax- bestuurder Timman nog niets van de Spanjaarden te hebben "We hebben geen en kel contact met Barcelona ge had", zei hij zaterdagavond. CF Barcelona heeft overigen? met Johan Cruijff en Hugo Sotil (Peru) al het maximaal volgens de Spaanse reglementen toege stane aantal van twee buiten landers onder contract i Leidenaar Wim Rosbergen deed al sterk van zich spre ken tijdens het nog maar zo prille wereldkampioenschap voetbal. Hij stond in ieder geval al een paar maal exclu sief in de discussie. PAGINA11 Pers in Urugay: „Wat Neder landers lieten zien was per fect. Onze sterren verbleek- PAGINA11 De winnaar van de wieier- avondzesdaagse werd in Lei den voortijdige uiit de strijd genomen. PAGINA12 i Beraardus niet schotvaardig in titelstrijd van afdelings teams. PAGINA13 Ven Lennep met de Zwitser Müller tweede in Le Mans. PAGINA14 jm De droom van De Algemene ging in vervulling. De korf- bailers kregen een eigen club- huis. PAGINA15 JHANNOVER Eigenlijk viel er zaterdag bij het offensief ingestelde Nederlandse elftal maar 'in werkelijk negatieve kanttekening te plaatsen: er werden te veel kansen gemist. En daar- loer?or bleef, ondanks het feit dat de traag opererende Uruguyanen zelden aandrongen, constant gevaar van een onverwachte, succesvolle counter van de Zuidamerikanen dreigen. Pas diep in tweede helft viel tenslotte de verlossende tweede goal van Johnnie Rep. Jubelstemming onder 30.000 Nederlanders HANNOVER In het Nie- dersachsenstadion van Hanno ver heerste zaterdag onder de ruim 30.000 Nederlandse supporters een Jubelstemming. De overwinning van 2—0, die de équipe van Rinus Michels op Uruguay behaalde zorgde voor een geweldige sfeer in het door ruim 55.000 toeschouwers bezet te stadion. De Nederland se aanhangers, die met drie extra treinen, vijftig bussen en ongeveer 14.000 auto's naar Hannover waren gekomen zijn voor en tijdens het duel niet karig geweest met het uitgeven van geld. 11.000 flessen bier werden in papieren bekers ge schonken en opgedronken, 6000 ijsjes werden verkocht, 7000- braadworsten werden genuttigd em de niet - alcoholisten zorgden voor een verkoop van meer dan 9000 flesjes. Na afloop bleek, dat 36 Nederlanders hun paspoort hadden verloren, achttien men sen konden him autosleutels niet meer vinden en voor 24 mensen werd het moeilijk om de terugtocht naar het vader land te aanvaarden, omdat zil het rijbewijs onvrijwillig had den achtergelaten. Forlan van Uruguay heeft Johan Neeskens "vol" tussen de henen geraakt. Geholpen door verzorger Pierre van den Ak ker probeert de middenvelder op adem te komen HANNOVER Uruguay was tevoren als "meedogenloos hard" afgeschilderd. Tegen Nederland spanden de potige Uru's zich zaterdag inderdaad opmerkelijk in om hun naam waar te maken. Wat dat betreft slaagden zij volledig in hun opzet via een imponerende serie ontstellend pittige acties. De gevolgen: vele blauwe plekken bij Oranje en drie gele kaarten en één rode voor de lieverdjes van trainer Roberto Porta. was bang voor nieuwe schoppen Trouwens mijnheer Michels had ons de opdracht meegegeven: kijk in de eerste plaats uit voor Je benen". „Mijnheer Michels had het ons voor de wedstrijd ingepompt: „Pas goed op Jezelf; voorkom in elk geval Johan Neeskens, die zelf met be- blessure5. Want vooral als het bij paald onder de categorie ..slappe die lul nlet loopt als K ^hter ko- Jongens" wordt gerangschikt, was het grootste slachtoffer van het hardhandige optreden van Uruguay. Voornamelijk daardoor bleef zijn Door Rob Vente staan, gaan ze schoppen naar alles wat beweegt. Als Je een bal hebt afgespeeld, blijf dan niet in de buurt van Je tegenstander, prestatie in het zonovergoten Nie- want anders je „„herroepelijk dersachsenstadion in dé schaduw van de andere middenvelders, Wim Jansen (hij voorop) en Wim van Hanegem. Na amper vijf minuten voetbal vel de de heer Forlan hem aL „Hij trapte me keihard tussen de benen" drukte de toekomstige vedette van Barcelona zich keurig uit. „Het was een ontzettend pijnlijke zaak. Ik heb er veel last van ondervonden. Voor- rot trap. Provoceer ook niet. Beheers Je. Nou, ik vind dat we uitstekend aan zijn wensen hebben voldaan. Op ons viel immers niets aan te merken?" Op taters Maar al bleven de Michels-pupillen zo veel mogelijk uit de buurt van de Uru's, toch kregen zij nog heel ik weinig meer te ondernemen. Ik ging: „Ze deelden meestal uit, als de bal heel ergens anders was en de scheidsrechter dus uiteraard niet keer. En geloof me, ze flikten van al- le$. Je in het voorbij-gaan een klap geven, vanachter schoppen, en in spugen waren ze ook formidabel sterk". „In de rust waarschuwde Michels ons nogmaals: „Jongens als het 1—0 blijft, is het ook al mooi, dus let vooral op Je benen". Het schoot me in de tweede helft te finnen, toen ik op een gegeven moment dóór kon gaan. Ik dacht: Johan houd Je in, want anders krijg Je een opdonder. Dus liet ik toen die kans maar liggen. Uit veiligheids- overwe/iingen". Al beweerde Rinus Michels na af loop mild „dat de scheidsrechter de zaak behoorlijk in de hand had ge houden', de Hongaar Karoly Palo- tai die in de Rus Pavel Kasakov een uitstekende grensrechter bezat, had waarschijnlijk toch nog straffer op moeten treden. Al had het dan ongetwijfeld vele Uru's geel en rood voor de ogen gezien. De Hongaarse arbiter hield het be scheiden bij vier kaarten. Mante- gazza kreeg de eerste, nadat hij on stuimig met de ledematen van Rob Rensenbrink was omgesprongen. Forlan ontving daarna het geel. Masnik, die in Neeskens een slacht offer vond, was nummer drie. Uit eindelijk viel ook de rode kaart. Castillo, die vlak tevoren nog door Palotai terecht was gewezen, kon zich niet beheesen ten opzichte van Rob Rensenbrink. „Er uit' besliste de Hongaar. Uruguay, het onbeheerste Uruguay, groef zodoende zijn eigen graf. Het moest de laatste 25 minuten met tien man proberen om de nederlaag zo.klein mogelijk te houden. Schade Maar al hadden de Zuidamerikanen pittig huisgehouden de lichamelijke schade bij Oranje viel na afloop geweldig mee. Fysio-therapeut Wolff van het Nederlands elftal: „Er valt de komende dagen heel wat te ver zorgen, maar geen enkele speler is dusdanig gewond, dat hij daardoor woensdag niet tegen Zweden zou kunnen voetballen, Ik heb alleen erg veel bloeduitstortinkjes gecon stateerd. En het aantal blauwe plekken valt zelfs niet te tellen. Vooral in de zijstreek. Het gevolg van ellebogen die er in zijn ge plant". Tenslotte de e.ige speler van bet Nederlands elftal die meende dat Uruguay qua hardheid best was meegevallen Wim van Hanegem: „Ze waren inderdaad een tikje hard. Ze gaven wel eens een schop. Maar dat doen wij ook heus weL Dus moesten we niet zeuren". .II.i,.ui .ii- atic'oor ,ob Vente Het Nederlands elftal had de gena- istoot evenwel veel eerder kunnen edienen. Het had immers het elf- 1. en op het laatst het tiental, van ruguay al heel lang in een wurgen- l houdgreep. Tevens werden daar- WIJJ de meest riante mogelijkheden, doeltreffende acties gecreeërd, e evenwel niet werden verzilverd. Bels door pech (een felle schuiver in Jansen bijvoorbeeld op de paal), iels doordat sommigen op het kri- pjce moment blijk gaven niet over Juiste "killers-instinct" te be- Ikken. Zo kwamen Suurbier (te itig geschoten) en Rensenbrink lang gewacht) dicht in de buurt persoonlijk succes en ver- ook topscorer Rep éénmaal op hét oog niet te missen kans. twee treffers die wel vielen, overigens van klasse. De eer- na acht minuten al, ontstond op volgende wijze: Suurbier passte Cruijff en kreeg daarna de bal de rechtervleugel terug. Een rpe voorzet volgde. Voor Urugay aanse doel dook plotse- Rep op, een kopstoot en de ruim .000 Oranje-fans op de tribunes uitbundig op. |Ook nummer twee ontstond na een ifieke aanval. Wim van Hane- gaf een briljant, effectvol pass- op Rensenbrink, die daarop een ide trekbal losliet. En weer had zich toen op de Juiste plaats ivreerd. De inzet van de lacied (nog wel) maakte de ove- •ns voortreffelijk spelende doel- Mazurkiewicz kansloos: 2—0. man die Morena moest lanceren, in zijn zak en liet hem er pas uitko men toen de Uruguajfeanse trainer Roberto Porta zijn falende pupil uit de strijd haalde. De ontluisterde Cubilla ging met gebogen hoofd 't veld af. Als een geslagen hond. Op het middenveld had Oranje de zaak volledig in handen. De sterk draaiende Wim van Hanegem speelde daarbij in een wat terugge trokken positie, omdat, als de Uru's toch nog eens poging deden om uit te breken, dit aan zijn kant gebeur de. De absolute uitblinker op het middenveld heette evenwel Wim Jansen. De kleine Feyenoorder ver richtte zowel aanvallend als verde digend groots werk. De frontlinie. Een ijverige Johan Cruijff toonde zich daarin de we reldvoetballer die hij is wat was het doelpunt mooi, dat echter werd afgekeurd wegens "gevaarlijk spel", omdat hij tevoren zijn voet te hoog had opgeheven en de gretige Johnnie Rep onderstreepte dat hij echt wel een zeer lucratief contract waard is. Alleen Rob Rensebrink bleef enigszins onder de maat De Anderlechtvedette maakte voor rust bovendien de fout dat hij te veel naar binnen trok, waar zes, zeven Uruguayanen hem dan rustig op stonden te wachten. Overigens eta leerde Rob Rensenbrink ook bij vla gen zijn ongetwijfeld grote talent. Alleen te weinig. Mede daardoor was Nederland aanvallend rechts doorgaans ge vaarlijker dan over links. Wat overi gens ook voor een groot deel te ma ken had met het feit dat rechter vleugelverdediger Wim Suurbier geen directe tegenstander kende en daar door zonder risico te nemen langs de lijn kon opkomen, hetgeen de ouder wets voetballende Uruguayanen en kele malen behoorlijk in verwarring bracht. Om bij het begin terug te keren: alleen het feit dat Oranje teveel kan sen nodig had om tot zijn twee goals te komen, wierp uiteindelijk een schaduw over de toch glanzende pres tatie. Niettemin bewees dit Neder lands elftal in het Niedersaksensta- dion dat het in het toernooi heel ver kan komen. Vooral ook omdat het nog krachten als een Rinus Israel en een Piet Keizer achter de hand heeft. Troefkaarten die Rinus Michels zui nig bewaart, om ze uit te spelen wan neer dit nodig is. Geruststellend Of dit woensdag tegen Zweden al het geval zal zijn? De supervisor zegt alleen: „Er komen nog zoveel wed strijden, dus komen zij dus ook be slist aan bod". In elk geval is het een geruststellend idee, dat Nederland op het ogenblik een klap kan opvangen als er blessures ontstaan. Alleen wel licht niet als Johan Cruijff zou moe ten afhaken. Want er is tenslotte maar één Cruijff. De "eerste" van Johiiny Rep in de maak. Na een voorzet van Suurbier kopt de Ajacied 1—0 in, zo als Neeskens (rechts) kan constateren En wat presteerden de Uru's Jgenlijk aanvallend? Het antwoord 'cekn uiterst kort zijn: vrijwel niets, uifrperend is wel dat zij bijvoorbeeld ten enkele corner kregen te nemen. Alleen onmiddellijk na de rust wam Uruguay in de buurt van in tegentreffer. Maar de inzet Roch suisde rakelings naast 't fcel van Jongbloed, die zaterdag 't Jeinige werk dat hij kreeg, naar ijcjehoren verwerkte. jjDe Nederlandse defensie kreeg 't erder nimmer moeilijk. Wat uiter- niet alléén kwam omdat de Iruguayanen aanvallend zo pover [aren en bovendien herhaaldelijk laïef in de buitenspelval tuimel- jen, maar ook omdat de twee )ranjeverdedigers die tot taak had- jen hun directe tegenstander in de pandekking uit te schakelen, dit lloos deden, waardoor ausputzer Haan zelden of nooit corrige- behoefde op te treden, onbevangen spelende voor- Wim Rijsbergen liet spits i nauwelijks aan de bal ko- a Ruud Krol stak Cubilla, de ereldelftal NKFORT Het Franse pers- ureau AFP heeft, nu alle deelne- hun eerste wedstrijd hebben eeld, reeds een wereldteam sa- engesteld. In dat team zouden dan Nederlanders moeten uitko- namelijk Suurbier, Rep, Cruyff eeskens. Het team van AFP qtet er volgt uit: Maric (Joeg), Suur- Figueroa (Chili), Beckenbauer Breitner (WDld). Nees- Oblak (Joeg) en Deyna (Po). Cruyff en Denev (Buig). Als rvespelers komen Mazurkiewicz Luis Pereira (Braz), Hadziab- (Joeg), Bonev (Buig), Jairzinho i Gadocha (Po) in i f rij wel niets

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9