Nixon geeft Israëliërs ook reactor PORTUGEES OVERLEG MET PAIGC LIJKT WEER VASTGELOPEN Afrikaanse eenheid broos ontsnapte aan nieuwe „Wereld oorlog" President VS na Saoedi-Arabie en Syrië in Jeruzalem Zweedse prinses getrouwd Splitsing dreigt tussen twee kampen MAANDAG 17 JUNI 1974 V WENEN (AP) In zijn weke lijkse radiotoespraak heeft de Oostenrijkse kanselier dr. Bruno Kreisky gezegd dat als de Ara bieren de laatste oorlog in het Midden-Oosten hadden verloren, er een „verschrikkelijk conflict had gedreigd". Kreösky, die niiet lang geleden een bezoek aan Moskou heeft ge bracht en die verleden week dins dag in Salzburg een gesprek had met president Nixon. zei dat hij thans in een positie verkeerde dat hij kon zeggen: „Verleden jaar, in de herfst, stonden wij vlak bij een verschrikkelijke botsing tus sen de twee wereldmachten". „Het laat geen twijfel dat de Sow. jet-Unie niet zou hebben gedoogd dat haar Arabische bondgenoten een niieuw verlies zouden lijden, en dat zij dan militair tussenbeide zou zijn gekomen, met haar eigen troepen, en gepoogd hebben het confliot door middel van de eigen strijdkrachten te beëindigen". „Ik ben er net zo zeker van", al dus de bondskanselier, „dat de Verenigde Siaten ook niet werk loos zouden blijven toezien en op hun beurt ook militair waren gaan ingrijpen. Het resultaat er van zou zijn geweest: een con flict tussen de twee wereldmach ten". Diit was voorkomen, aldus Kr els- ky. „door het leggen van recht streeks contact tussen de VS en de Sowjet-UnÊe". „Hat gaat erop lijken", aldus Kreisky, „dat er tol het Midden- Oosten een geheel nieuwe toe stand aan het ontstaan is. Wij weten niet hoe stabiel die zijn zal, gezien de hele met elkaar botsen, de factoren en de vele onzeker heden". De kanselier had eerder dit Jaar, als hoofd van een delegatie van de socialistische internationale, het Midden-Oosten bezocht. Hij zei dat Oostenrijk zowel me Is raël als met de Arabische landen goede betrekkingen onderhoudt en dat alle bestaande misverstan den thans zijn bijgelegd. „De regering te Tel Aviv weet thans dat Oostenrijk destijds nooit de bedoeling heeft gehad een einde te maken aan de op vang van Joodse emigranten", zei Kreasky spiekend over de sluiting van het opvangcentrum te Schö- nau. .Het is ons ook even duide lijk dat het probleem der Pales tij nen moet wonden opgeloöt. STOCKHOLM (Reuter/UPI) j Prinses Christina, een 30-Jarige zus- ter van koning Carl Gustav van Zwe- I den. is zaterdag in Stockholm ge trouwd met de zakenman TordMag- nusson (31). die ze al 16 Jaar kent. Het paar is door aartsbisschop Olaf Sundby. hoofd van de Lutherse kerk in Zweden, in de paleiskapel in de echt verbonden. Prinses Christina trouwde als laat ste van de vier zusters van de koning. Ze is van plan haar baan bij het Ro de Kruis aan te houden. De plechtigheid vond plaats in de kleine koninklijke kapel te Stock holm in aanwezigheid van veel vors telijke gasten, onder wie prinses Bea trix en prins Claus. Tot de gasten behoorden verder de kroonprins van Noorwegen en diens vrouw Sonja, de Deense koningin Margrethe en haar zuster Benedik te, en de moeder van beiden, konin gin-moeder Ingrid, die een tante is van de bruid. Na het huwelijk van prinses Chris tina is koning Carl Gustaf het enige lid van het Zweedse koninklijke ge zin dat niet gehuwd is. RUBENS IS TE RESTAUREREN CAMBRIDGE (AP) Honderden mensen zijn gisteren naar Cambrid ge gegaan om Rubens' vermaarde "aanbidding der wijzen" te zien dat in de "King's College Chapel" van de universiteit in de nacht van vrij dag op zaterdag door vandalen is beschadigd. In het meesterwerk waren de let ters I.R.A. gekrast, vermoedelijk 1 met een muntstuk. De letters had den een hoogte van 60 centimeter. De letters I.R.A. vormen de afkor ting van Irish Republican Army, het Ierse Republikeinse Leger dat in Ierland illegaal is. maar in Groot Brittannlë niet. Het doek was in 1959 op een veiling te Londen gekocht, voor het record bedrag van 275.000 pond. door een Britse zakenman die het een Jaar later de universiteit van Cambrid ge ten geschenke gaf. De "aanbidding der wijzen" is door Peter Paul Rubens geschilderd in 1634. Het doek was oorspronkelijk een altaarstuk voor het klooster van de Orde der Witte Nonnen te Leuven. De restauratie van het kunstwerk zal. aldus de deken van het college, ds. Michael Till, mogelijk zijn maar lang duren en zeer moeilijk en kost baar zijn. De krassen waren door-* gedrongen tot op het linnen. Voormalig topman FBI pleit Kissinger vrij" WASHINGTON (Reuter. UPIY De voormalige FBI-directeur Wil liam Ruckelshaus heeft gisteren in een televisie-interview gezegd dat de huidige minister van buitenlandse zaken Kissinger naar zijn mening niet "fout" is geweest in de afluis- teraffaire van de Jaren 1969—1971. Kissinger heeft niet meer gedaan, dan het verstrekken van de namen, van mensen die toegang hadden tot geheime informatie. Daarop ont wikkelde de FBI methoden om de "lekken" te stoppen. "In de zin dat hij namen ver schafte van mensen die afgeluisterd zouden worden, kun je zeggen dat hij de stoot tot het afluisteren gaf. Maar zijn definitie van "het initia tief nemen" was dat het afluisteren niet zijn Idee was. Hij klaagde al leen maar over de lekken", aldus Ruckelshaus. Ruckelshaus zei ook dat president Nixon nog over veel Informatie be schikt. die overgedragen zou moeten worden aan de commissie voor Justi tie van het hiiis van afgevaardigden. De verzekering van Nixons advo caat James St. Clair, dat alles wat de president over Watergate weet. nu is onthuld, is volgens Ruckelshaus onjuist. probleem van de Kaapverdische El- landen apart te behandelen. Dit zou dan een belangrijke concessie van de zijde van de PAIGC zijn geweest. Maar uit latere verklaringen van de leiders van deze partij bleek dat zij op dit punt een zekere reserve in acht wilden nemen. President Nixon bij zijn aankomst op het zwaar bewaakte vliegveld Ben Goerion van Jeruzalem, waar hi) met zijn vrouw Pat (links) werd ontvangen door de Iraëlische president Katzir. JERUZALEM (AP) President Nixon zal zijn goedkeuring hechten aan het verlenen van Amerikaanse steun bij de ont wikkeling door Israël van kernenergie op gelijke wijze als de Verenigde Staten Egypte in dit opzicht zullen gaan helpen, zo heeft minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger van morgen bekend gemaakt. Op een persconferentie die voorafging aan de publikatie van een gezamenlijk communiqué over de besprekingen tussen Nixon en premier Yitzhak Rabin ver klaarde Kissinger dat het redelijk was aan te nemen dat Ver enigde Staten bereid zijn met Israël dezelfde overeenkomsten te sluiten ten aanzien van de ontwikkeling van kernenergie als met Egypte gesloten waren. Nixon heeft vrijdag in Caïro be kend gemaakt dat de Verenigde Sta ten aan Egypte kernreactoren en splijtstof voor de produktle van elek triciteit zullen leveren. Ondanks de verzekeringen dat een en ander niet ertoe zou leiden dat Egypte de mogelijkheid krijgt kern wapens te vervaardigen is de mede deling van het kern-akkoord in Is raël zowel als het Amerikaanse Con gres met gemengde gevoelens ontvan gen. Ook op de persconferentie van van morgen werden Kissinger weer vra gen hierover gesteld. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten elke over eenkomst zorgvuldig zouden bestude ren teneinde volledig uit te sluiten dat er geen misbruik van zou kunnen worden gemaakt. Kissinger zei dat er nooit vragen zijn gerezen naar aanleiding van de bijna 30 andere overeenkomsten die de Verenigde Staten hebben afgeslo ten met andere landen over de ont wikkeling van kernenergie. Verleden maand is de kwestie in de belangstelling egekomen toen India aankondigde 'n kernbom tot ontplof fing te hebben gebracht. Tussen In dia en Canada bestond een overeen komst voor de ontwikkeling van kern energie in India. Kissinger zei dat de door Canada getroffen waarborgen niet zo water dicht waren als de Amerikaanse. President Nixon is gisteren in Je ruzalem aangekomen voor overleg met de Israëlische regeringsleiders. Het vliegtuig met Nixon en zijn ge volg kwam van Damascus en land de op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv. Vandaar reed de Ameri kaanse president in een kogelvrije Cadillac naar het Koning David Ho tel in de heilige stad. Voor het bezoek van Nixon zijn in Israël buitengewoon strenge vei ligheidsmaatregelen getroffen. De we gen rond het hotel waar Nixon lo geert, zijn over een afstand van 400 meter afgesloten en soldaten, onaer wie manschappen van een keurregi ment parachutisten, hielpen de politie bij het patrouilleren door de volle straten. Verwacht wordt dat de Amerikaan se president en de Israëlische pre mier Yitzhak Rabin en diens minis ters een breed scala van onderwerpen zullen bespreken, waaronder de Ame rikaanse militaire steun aan Israël, het lot van de Joodse Russen die geen uitreisvisa kunnen krijgen en de kwestie van het akkoord tussen de V.S. en Egypte over de levering van kernbrandstof en een reactor. Getroffen landen Slechts zeven landen hebben tot dusverre gerea geerd op een oproep van secretaris generaal Waldheim van de V.N. om hulp aan die landen, die het zwaarst getroffen zijn door de hoge prijzen, voor olie, levensmiddelen en mest stoffen. Die landen zijn Zweden, Fin land, IJsland, Noorwegen. Canada, Japan en Venezuela. De oproep aan Waldheim ging op 9 mei uit naar 45 landen. De antwoorden moeten uiterlijk zaterdag binnen zijn. De hebben tot dusverre geantwoord op de oproep van Waldheim. Rellen in Londen: een dode Een dode, 39 gewonde po litiemannen en 54 gearres teerde demonstranten waren het resultaat na een bloedig treffen tussen linkse betogers en rechtse demonstranten van het Nationale Front in Londen. Vijfhonderd man po litie, die een betoging in het oog hield van duizend leden van het rechtse Nationale Front tegen het besluit van de regering amnestie te ver lenen aan klandestiene im migranten uit landen van het Gemenebest, raakte slaags met verscheidene honderden linkse betogers. Een der betogers overleed enkele uren later in een zie kenhuis. Een Marxistische groepering die aan de tegen- demonstratie deelnam, heeft de politie beschuldigd van samenwerking met het Na tionale Front en van gebruik van geweld zoals men sinds de jaren twintig niet meer van haar had meegemaakt. Anti-bureaucraat De Sowjetrus- sische partijleider Brezjnew heeft duidelijk gemaakt dat hij sterk ge kant is tegen bureaucratie. In een grote rede over binnenlandse en bui tenlandse aangelegenheden zei de partijchef vrijdag JL: "Wij moeten de strijd tegen alle verschijningsvor men van bureaucratie opvoeren". Radioactiviteit De Pakistaanse Commissie voor Atoomenergie, heeft gisteren bekendgemaakt dat radioactieve neerslag is waargeno men na de Indiase kernproef van en kele weken geleden. De eerste on dergrondse Indiase kernproef werd gehouden in de staat Rajasthan. 64 km van de grens met Pakistan. Bij het onderzoek van stof. grond, water en planten zijn radioactieve deel tjes gevonden, aldus het rapport van de Pakistaanse commissie. LISSABON (AFP) De nogal on verwachte onderbreking van de on derhandelingen die donderdag en vrijdag in Algiers zijn gevoerd tussen de Portugese minister van Buiten landse Zaken, Mario Soares, en een afvaardiging van de PAIGC. de Afri kaanse partij voor de onafhankelijk heid van Guinee-Bissau en de Kaap verdische Eilanden, heeft in Lissabon vele vragen opgeroepen. Men wist dat Mario Soares zater dag naar Lissabon moest terugkeren om vandaar naar Ottawa te reizen ter bijwoning van de bijeenkomst van de Navo-ministers van Buitenlandse Zaken, maar men had gedacht dat de Portugese minister voor overzeese gebiedsdelen, de Almeida Santos, de onderhandelingen in Algiers zou voortzetten. Bekend is voorts dat Soares direct Na aankomst in Algiers, het onder werp van de onderhandelingen vrij nauwkeurig afgebakend heeft. Hij zei toen namelijk dat het in Algiers alleen maar ging om het bereiken van een eerste akkoord, dat verdere onderhandelingen mogelijk zou moe ten maken. Waarnemers in de Portugese hoofdstad zijn verder van mening dat de rede die de president van Por- Nixon ontmoet De Spinola op Azoreneiland JERUZALEM (UPI) President Nixon is van plan tijdens een tus senlanding op de Azoren een ont moeting te hebben met de nieuwe Portugese president Antonio de Spi nola, zo is zondag door functionaris sen van het Witte Huis in Jeruzalem meegedeeld. Op Nixons reisprogramma stond al een rustpauze op het Azoreneiland Terceira, waar het presidentiële vliegtuig brandstof moet innemen op de Amerikaanse luchtmachtbasis La- Jes Een onderhoud met de Spinola was niet voorzien, maar volgens zegs lieden van het Witte Huis heeft de Portugese president in een telegram aan Nixon blijk gegeven dat hij een gesprek op prijs zou stellen. Daar zal nu een regeling ooor uitgewerkt wor den, aldus de zegslieden. Nixon komt morgen op de Azoren aan en vertrekt daar woensdag voor de thuisreis naar Washing too. Mario Soares tugal, generaal De Spinola, aan de vooravond van het overleg in Algiers en ter gelegenheid van de eedsafleg ging van de nieuwe gouverneurs-ge neraal van Angola en Mozambique hield neerkomt op een verharding van het Portugese standpunt. De Spi nola bekrachtigde toen met nadruk de principes waarop de Portugese de kolonisatiepolitiek is gebaseerd, te weten een proces in fasen, dat moet beginnen met een bestand en gevolgd moet worden door een periode van democratische herstructurering van de plaatselijke politieke instellingen met als bekroning 'n referendum, waarbij de bevolking over haar eigen lot kan beslissen. De bevrijdingsbewegingen en in het bijzonder de PAIGC nemen ech ter een tegenovergestelde positie in. Zij willen eerst een principe-over eenkomst over de onafhankelijkheid en daarna pas een bestand. Waarne mers in Lissabon zijn de mening toe gedaan dat De Spinola ln zijn rede in de eerste plaats het probleem van de dekolonisatie in Angola en Mo zambique op het oog had. omdat dit veel ingewikkelder is dan het deko- lonisatievraagstuk in Guinee-Bissau, waar maar weinig mensen van Eu ropese afkomst wonen en de econo mische belangen van geen betekenis zijn. In Lissabon acht men het hoogst waarschijnlijk dat de onderhandelin gen in Algiers zijn opgeschort in verband met de positie van de Kaap verdische Eilanden. Na de gespreks ronde in Londen tussen de Portuge zen en de PAIGC leek het erop dat belde partijen besloten hadden het MOGADISJOE (AP) De Afrikaanse regeringshoofden zijn gisteren naar huis teruggekeerd na het bijwonen van de grote jaarlijkse vergadering van de organisatie voor Afrikaanse een heid (O.A.E.) in Mogadisjoe. Duidelijk is dat een splitsing dreigt tussen twee kampen: het pro-Arabische en het pro- zwart-Afrikaanse. Veel waarnemers te Mogadisjoe zien in de benoeming van William Eteki uit Kameroen als nieuwe secretaris generaal van de Organisatie het be wijs dat bepaalde landen de groeien de invloed willen stuiten van het aan olie rijke noord-Afrika, landen be horend tot de Arabische liga. De tegenkandidaat van Eteki, de mi nister van Buitenlandse Zaken van Somalië Omar Artech, was door de Arabische landen sterk gesteund. Het is ook duidelijk geworden dat het in Addis Abeba gevestigde secretariaat- generaal verscheurd wordt door al lerlei stammentegenstellingen en nauwelijks in staat kan worden ge acht de problemen der continentale ontwikkeling aan te kunnen. Touwtrekken Veel waarnemers zijn van oordeel dat het begrip „Afrikaanse eenheid" in feite niet veel om het lijf heeft, althans nog niet. De vergadering had 20 maal gestemd over een nieu we secretaris-generaal. Het ging toen tussen Artech en de minister van Buitenlandse Zaken van Zambia, Vernon Mwaanga. Tenslotte trok Ar tech zich terug ten bate van Eteki, en die werd na 15 uur van touwtrek ken tenslotte met algemene stemmen gekozen. De vergadering heeft meer tijd en energie besteed aan het benoemen van een nieuwe secretaris-generaal dan aan het opstellen en het aan vaarden van politieke en economi sche besluiten. Portugal Tenslotte werd in een resolutie ver klaard dat: De O.A.E. bereid is diplomatieke betrekkingen met Portugal aan te knopen als Lissabon Guinee-Bissau als staat erkent en met de verzets leiders van Mozambique en Angola gaat onderhandelen over het geheel onafhankelijk worden van die twee gebieden: De O.A.E. een commissie zal op richten die moet nagaan hoe in geval van bepaalde noodtoestanden, vooral als het gevolg van klimatologische oorzaken (zoals de droogte), moet worden gehandeld; Een uit acht leden bestaande commissie zal voortgaan het pro bleem, bestaande tussen Ethiopië en Somalië, op te lossen over het be heer van de woestijn van Ogaden, die ligt in het oostelijke deel van Ethiopië, De economische sancties gericht tegen Rhodesië en Zuid-Afrika zul len worden versterkt; Onafhankelijk Afrika voort zal gaan met het houden van onderhan delingen met de E.G. met als doel economisch bondgenootschap en Afrika een gemeenschappelijke houding zal innemen op de te Cara cas te houden conferentie over zee en land, die in Juli wordt gehouden. en daar de eis te stellen dat de ter ritoriale wateren van Afrika zich moeten uitstrekken tot 200 mijl (320 kilometer) uit de kust. Ook is ver klaard dat de O.A.E. bereid is be sprekingen te gaan beginnen met de Arabische Liga over gezamenlijke economische ontwikkelingen. Idi Amin De slottoespraak van de conferentie werd uitgesproken door de president van Oeganda, generaal Amin, die zei dat de Afrikaanse leiders „zich moeten bevrijden van het imperia listische beheer". HU kondigde aan dat de volgende vergadering van de O.A.E., in juni 1975, zal worden ge houden in de Oegandese hoofdstad Kampala, „en u zult daar zeer goed worden ontvangen". Hierover werd nogal schamper ge lachen in de zaal door gedelegeerden die menen te weten wat er zich al lemaal aan moorden en onrust heeft afgespeeld in Oeganda sinds Amin daar de macht greep, drie Jaar gele den.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4