Dienstverlening en beleidsvorming decentraliseren Blik op het verleden en welgemoed de toekomst in... „De Eendracht" HORLOGES MAANDAG 17 JUNI 1974 LEIDEN Wil men de kloof tussen gemeentelijke overheid en burgerij overbruggen, dan zal de overheid bereid moeten zijn de dienstverlening en beleidsvorming te decentralise ren. De bevolking zal van haar kant daadwerkelijk moeten meewerken in de dienstverle ning en aan de beleidsvorming. In dat proces dienen niet wijkraden, maar wel opbouw werkers, de sociale raadsman, bewonersberaden, politieke partijen en pers een sleutelpo- si tie te vervullen. Dat is de conclusie van een on derzoek naar de relatie tussen bur gers en gemeentelijke overheid. In twaalf steden, Den Haag, ut recht, Leiden, Haarlemmermeer, Gouda, Voorburg, Leidschendam, Zoetemeer,, Bussum, Breda, Ensche de en Dordreoht werden 5000 mensen ondervraagd, die ongeveer anderhalf miljoen burgers vertegenwoordigen. Het onderzoek, dat op initiatief van de gemeente Den Haag tot stand kwam en dat ruim twee jaar duurde, werd uitgevoerd door Veld kamp Marktondefzoek BV en ge subsidieerd door het ministerie van CRM. Een begeleidingscommissie stond onder voorzitterschap van dr. W. A. C. Zwanikk^n, directeur voor 't Nederlands Instituut voor Maat schappelijke Opbouw. Het MIMO houdt zich bezig met studie, voor lichting en onderzoek op het terrein van de samenlevingsopbouw. Uit het onderzoek blijkt, dat de burgerij nogal wat kritiek heeft op de overheid. Dat is echter meer een algemeen gevoel van onbehagen om dat de ondervraagden geen reële gronden voor kritiek konden aandra gen. Duidelijk blijkt dat mensen met een hogere welstand, die meer onder wijs hadden genoten, minder autori teitenvrees en dus meer kritiek heb ben Ietzelfde geldt voor jongeren, en meer linkse groeperingen. In het al gemeen blijken de mannen kritischer te zijn dan de De bevolking, zo wijst het onder zoek uit. wil meer inspraak, meer in vloed op het gemeentelijk beleid. Niet door het creëren van een con flictsituatie tussen burgerij en ge meente, maar meer in de vorm van overleg. Hoe men tot die inspraak moet komen, weten de meeste on dervraagden echter niet. Pas nadat mogelijkheden werden aangegeven bleek, dat de burgers grote waardering hebben voor het werk van een sociaal raadsman. Ook opbouwwerkers, onafhankelijke personen, die de wil van de bevol king stem geven, genieten veel ver trouwen. Hetzelfde geldt voor insti tuten als een stedelijke bejaarden- raad en een sportraad. De bevolking zegt ook zitting te wil len nemen in dergelijke lichamen al twijfelt het NIMO daar aan. In het algemeen, zegt het NIMO, overheerst toch een gevoel van machteloosheid. Zeker in grotere steden met een ver grijzende bevolking, zoals Den Haag en Utrecht. In de forensensteden, waar meer jongere mensen wonen, treft men een actievere bevolking Het onderzoek strekt zich ook uit tot de gezagsdragers. Zij zoeken de op lossingen voor het doen verdwijnen van de afstand tussen burgerij en ge meente vooral in een betere infor matie aan de bevolking over plan ning en beleid. Gezagsdragers, zo blijkt, denken typisch van boven af en vaak ontbreekt bij hen de moed om voor de burgers werkelijke mo gelijkheden te scheppen voor in spraak en deelname aan het beleid. Inspraak gaat bij de gezagsdra gers niet veel verder dan informatie over wat er onder de bevolking leeft. Daar wil men dan wel reke ning mee houden. Zij zien buurt- en wijkorganen wel als communicatieka nalen. maar een reële decentralisa tie van de besluitvorming is in de ondervraagde gemeenten niet favo riet. Wijkraden ziet het NIMO echter al alweer een bestuurslaag tussen bur gers en gemeente en dat maakt het alleen nog maar ingewikkelder. Het NIMO geeft voor het overbruggen van de kloof tussen burgerij en ge meente dan ook de voorkeur aan zo geheten intermediaire kaders, een sociale raadsman, opbouwwerkers, bewonersberaden, polileke partijen en de pers. ADVERTENTIE Komt u een eindje tekort, mevrouw? Als u met moeite de eindjes aan elkaar kunt knopen, komt uitzend bureau Luba u een heel eind tegemoet. Met een best betaalde baan. Tja, wie niet rijk is moet slim zijn LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 01710-40341. ALPHEN A. D. RIJNDonizettihof 10. Telefoon 01720—94698. ADVERTENTIE De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AEW-Ancre Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER y. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest zijn geslaagd voor havo: Gerbrand Bas, Oegstgeest; Margot Boon, Noordwijk; Froukje de Bruin, Wassenaar; Bob van Ingen Sche- nau, Oegstgeest, Albert Kornet Katwijk; Laurens Kruyt, Oegstgeest; Nini Kuiper, Oegstgeest; TJeerdLan- gerhorst, Oegstgeest; Franck Leen heer. Rijnsburg; Hans van Otterloo, Sassenheim; Ronald Prins, Oegst geest; Paul Proost. Katwijk; Menno Slegtenhorst Leiderdorp; Henk Zand bergen, Rijsburg; Nick Zirkzee, Lei den; Jan Zweegman, Oegstgeest; Rosemarie Biegnolé, Noordwijk; Cees Bogerd, Rijnsburg; Kees Boot, Kat wijk; Mando Frans, Leiden; Herman Jan Frieling, Oegstgeest; René Grul- lemans, Hillegom; Christien Grijns, Leiden; Jaap Alexander den Haan, Leiden; Hans Carl Jumelet, Voor hout; Annemarie Knol, Katwijk; Bert vanLoen, Kaagdorp; Simon van Meygaarden, Voorhout; Frede- rique van Ogtrop, Noordwijk; Arien Parmentier, Oegstgeest; Henny Rol, Oegstgeest, Paul Sanders, Oegst geest; Mieke Tulp, Warmond; Wiets- ke Versprille, Rotterdam; Marian de Way, Kaagdorp; Marian van de We- ghe, Oegstgeest; Carolien van Wei zen, Oegstgeest; Debra van Zoelen, Oegstgeest; Betty van den Bosch, Oegstgeest; Jannie Hallink, Sassen heim; Dirk Jan Hogeweg, Oegstgeest; Roelie Houweling, Warmond; Tho mas van Iersel, Leiden; Erik Kroese, Alphen ad. Rijn: Gyset van der Linden, Oegstgeest; Josephine de Man, Noordwijk; Saskia Meesters, Oegstgeest; Margreet Prager, Oegst geest; Liesbeth Roodenburg Vermaat, Oegstgeest; Erik Rörsch, Oegstgeest; Douwe Wytse Terpstra, Rijnsburg, Gprrit Tonkelaar, Katwijk. Zij, zo blijkt uit het onderzoek wen een een tijdige informatie over de plannen van de gemeente, zodat de bevolking er iets mee kan doen, zo dat aan de inspraakbehoefte van de burgers kan worden voldaan. Infor matie vanuit de burgerij moet in hun ogen een middel zijn om het be leid van de gemeente wezenlijk te beïnvloeden. De intermediaire kaders, aldus het NIMO, moeten de inspraak in het beleid van de gemeente en de de centralisatie van de dienstverlening via hulpsecretariaten op gang kun nen brengen. De Pieterskerk voor één keer in gebruik bij het lustrumfeest van Minerva. Peter Smits wint springen in Warmond WARMOND Peter Smits heeft gistermiddag met Silver Boy het laatste en zwaarste onderdeel ge wonnen van het concours hippique, dat werd georganiseerd door manege Pegasus in Warmond. Hij was de enige van de tien deelnemers aan het concours over 120 meter die fout loos rondkwam. De heer Van Hei ningen eiste zowel de tweede (met Pernod) als de derde plaats (met Bolla) voor zich op. De heer Ver- heijden plaatste zich met Passé Partout op de vierde plaats, waar na Jac. Bakker met Billy Will Well het laatste lintje in ontvangst nam. De wedstrijden waren overigens al vroeg begonnen. Ook in Warmond, werd uitvoerig geprofiteerd van het heerlijke weer. Het was zelfs zo warm, dat de Jury bij wijze van uit zondering toestond, dat de deelne mers zonder rijjasje in de ring ver schenen. De overige uitslagen waren: Speel uw spel (90 cm)1. Rob Rijs- bergen-King's Pride, 2. Melanie London—Billy Will Well, 3. Harroo Goudsmit—Marcoville, 4. Ingrid Ra- venstein—Up to you. 5. Jan Kees Louwman—Nitro, 6. Dhr. Olsthoorn Glan, 7. Hert J an de Jong—Khrust- hal, 8. Herman van der Berg—An ton. Americain (100 cm)1. Jan van de Hoven—Olympic en Marian Seur— Chasseur, 2. Rob Rijsbergen-King's Pride en Melanie London—Billy Will Well, 3. Dhr. Kosten—Norman en me J. Volkers—Pipeta, 4. Dhr. Ach terbergCalindo en me J. Van Poppel Mona. Jachteoncours (110 cm): 1. Dou we Rinkes—Amoré, 2. Me J. Van Poppel—Mona. 3. Dhr. Achterbetg— Calindo. 4. Dhr. Van Heiningen—Bol la, 5. Harroo Goudsmit—Marcoville, 6. Dhr. Kneterman—Glan, 7. Jan van de Hoven—Olympic, 8. Marian SeurChasseur. Op 7 Juli wordt op manege Pega sus ter gelegenheid van de Kaagweek weer een concours hippique gehou den. Een groot concours, waarvoor reeds 180 deelnemers hebben inge schreven. Er is dan voor 6000 gul den aan prijzen te winnen. LUSTRUM MINERVA LEIDEN Een verleden van 160 jaar is niet niks, voor een vijftal sprekers zaterdagmiddag in de Pieterskerk genoeg stof om het 32ste lustrum van Minerva met gepatenteerde cliché's te kunnen openen, het geheel omlijst met schallend gezang van reünisten, die daarna op het Pieterskerkhof een beetje week in het hart alle oude herinneringen ophaalden, fatsoenlijk in het pak, een borrel in de hand. De allereerste beginjaren kregen gestalte in een erg aardige tentoonstelling in het academie gebouw: oude documenten, gerafelde kostuums, en zeer dier bare overblijfselen van die goeie oude tijd die nog zeer ge koesterd wordt, terecht vaak, in de Leidse Studentenvereniging Minerva, die na 160 jaar nog een bloeiend bestaan leidt. De samenstellers van de tentoonstelling: v.l.n.r. mr. F. C. J. Ketelaar, mej. W. de Groot en mej. mr. E. Baden Ghijben. (Foto's Jan Holvast) Tegen het stijlvolle decor van de Pieterskerk het oude onverzorgde gebouw houdt het nog steeds vol spraken niet alleen de feestgangers van Minerva en oud-leden, ook rec tor magnificus Cohen was aanwe zig en sprak over de veranderingen en gang van zaken aan de Leidse universiteit. Naar aanleiding van de spanningen die in veel universiteiten optreden, merkte hij op dat toleran tie vaak het makkelijkst te prediken is als men zelf in comfortabele om standigheden verkeert. „Soms kun nen emancipatie en tolerantie niet samengaan". Wat we nu nodig heb ben, oordeelde hü, zijn vertrouwen moed en eendracht. De driehoek universiteitMinervaLeiden werd gecompleteerd door de aanwezigheid van burgemeester Vis. Terwijl andere sprekers gewag maakten van een ledenstop by 450 nieuwe leden, en de maatschappe lijke relevantie die nodig is voor Mi nerva. zweefde een lichtgryze vogel scherp afgetekend tegen het bruin houten dak verheven boven alle hoofden en trok menige dromerige blik. En nadat de praeses van de reünistencommissie De Kanter zich verkneukeld had over de vrouweiyke charmes en de hoop had uitgespro ken op een volledig gemengd volgend lustrum, ging men, na nog eenmaal schallend gezang, welgemoed naar het Pieterskerkhof. Trots op het stoere studentenverleden en verge noegd over het zo te zien geslaagde heden, raakte iedereen al snel aan de praat, goegeluimd terug in de tijd, en hier en daar klonk al het vertrouwde geluid van brekende glazen. T entoonstelling De kleine tentoonstelling in he academiegebouw (tot en met donder dag in zaal VII) trok al snel bekijks. De samenstellers hadden een gaaf geheel samengebracht, waarvoor ook veel werk was verzet door H. Mat- thijsen en M. Hommes. De oude wijze van lustrum-vieren bleek plaats te vinden met grote historische intoch ten in speciaal gemaakte, zo goed mogeiyk gecopieerde, kostbare kos tuums, waarvoor aparte historische studies werden verricht. Het maakte verrassend duideiyk wat er allemaal veranderd is. Ook kennen we niet meer de schandalen uit de groen tijd: 1911, het lied van den lui, tot in de Tweede Kamer besproken; 1962, gebroken benen, trommelvlies perforaties enz. (Wat lykt Minerva ineens tam geworden!) Ook van de Vereniging van Vrou- weyike Studenten in Leiden zyn er enkele getuigenissen, by voorbeeld zil veren poederdoosjes. Voor enkele voorwerpen heeft men een beroep kunnen doen op het archief van het koninkiyk huis. Schoolfeestje' Via uw dagblad heeft u kunnen lezen dat de renovatie van 74 wo ningen in de Kooi van woningbouw vereniging „De Eendracht" defini tief rond is gekomen. Als lid van deze woningbouw bevreemdt 't my wel dat er geen woord te lezen valt over de mensen die er in hun vrye tyd zo hard aan gewerkt hebben om het oorspronkeiyke plan (waar al tien jaar door verschillende bestuur ders over gepraat is) n.l. om zo te verbeteren dat de bewoners nu een werkelyk goed gerenoveerde woning krygen tegen een betaalbare huur. Mag ik de heren Mittelmeyer, Beek man, Kooimans, Hogenes, Verkade bedanken voor het vele werk, dat zy voor onze leden hebben verzet. Ook wilden deze mensen de demo cratie in onze w.b.v. terugkrijgen door middel van een statuutverande ring waar niet de ledenraad maar alle bewoners van onze woningbouw de dienst uit moeten gaan maken. Dat het gezegde stank voor dank nog steeds van kracht is, biyk wel als men weet dat de ledenraad 3 van deze harde werkers via tegenkandi daten wegstemde. De ledenraad kreeg reeds een jaar geleden in een algemene ledenvergadering te horen dat zij moest verdwynen. Alleen door het feit dat de nieuwe statuten nog niet bekrachtigd zijn, hebben deze lieden de kans gegrepen deze harde werkers op zy te schuiven. C. H. v. d. PLUYM, Sumatrastraat 39, Leiden. Ziekteverzuim Met verbastering heb ik gelezen dat het ziekteverzuim in Nederland tot recordhoogte is gestegen. Zitten we nu echt zo rot in elkaar of is er een andere oorzaak waardoor men zich zo gauw ziek kan melden. Mis schien moet men strenger op gaan treden by veel van deze .slachtof fers". De vakbonden waren wel bang dat het de gezondheid van de slacht- LEZERS SCHRIJVEN: offers niet ten goede zou komen als men ze zelf een gedeelte van de door .riekte" vèrzuimde dagen zou laten betalen en ook de eerste bezoeken aan de dokter voor eigen rekening laten nemen. Maar toch ben ik van mening, en die mening wordt door velen gedeeld, dat door het nemen van dergelyke maatregelen het ziek teverzuim drastisch zal verminderen. Vindt men niet veel beunhazen on der deze slachtoffers? By al deze slachtoffers gaat alles gewoon door. De deur by de dokter kan men voor niets platlopen, het salaris wordt ze netjes thuisbezorgd en ook het vakantiegeld en andere emolumenten worden niet vergeten. Zyn er nu onder diegenen die zelf de dokter moeten betalen, zij die veelal te laag zqn verzekerd voor een normaal weekinkomen, by wie ook het vakantiegeld er vaak by in moet schieten ook zo veel ziekte-meldin gen? Van het C.B.S. zou ik hierover wel eens graag cyfers willen zien. L. G. NIJSSEN, Prinsenweg 11, Voorhout. Zomercurcus Amerikaans recht LEIDEN Van maandag 1 tot en met vrijdag 26 juli zal voor de zevende maal in het Juridisch Stu diecentrum „Gravensteen" van de Leidse universiteit een zomercurcus Amerikaans recht worüisn gegeven door 6 hoogleraren van de juriidtische faculteit van de Columbia University in New York. De cursus wordt op 1 Juli 's morgens om tien uur ge opend met toespraken van achter eenvolgens prof. mr. T. Koopmans, decaan van de Juridische faculteit, en prof. Hans Smit van de Columbia University. bestemd voor jonge Europese juristen en voor ge vorderde juridische studenten. Er zijn dit jaar meer dan honderd aanmel dingen ontvangen, waaruit zestig deelnemers zijn geselecteerd. De feestavond op het Pieterskerk hof kwam een beetje moeiiyk op gang. De manneiyke reünisten zaten op Minerva na het eten te drinken, de vrouwen vermaakten zich in de Stadsgehoorzaal, of men was naar het lustrumstuk „BeNard" op het Burcht. Wie aan de ingang van het feestterrein stond was een beetje bangig om in de leegte te stappen: „laten we eerst nog ergens koffie gaan drinken". In een hoekje van de grote tent werden films gedraaid; melig bekeken een handjevol men sen nog eens de Olympische Spelen te München. De avond krygt langzaam kleur als de combo van Herman Schoonder- walt begint te spelen. Als een uurtje later de big band de tent vult met zwiepende muziek stromen alsnog veel feestvierders toe. Er wordt ge zegd dat er vandaag zo'n 540 èles en 700 a 800 oud-corpsleden zyn geko men. Hoewel er later op de avond wel wat oud-leden kwamen, sommi ge bezadigde mannen zelfs ineens heel uitgelaten, hoewel natuuriyk wel in het nette, en er ook wei „gewone burgers" waren, voerde het huidige Minervabestand toch wel de toon. In een pauze tussen de degeiyke muziek die de mensen snel op tem peratuur brengt er wordt hevig gedanst zegt iemand: „Wat de reünisten al bereikt hebben en nu verdrinken op Minerva proberen ze hier na te doen". Het lykt een heel groot biy middelbaar-schoolfeestje. Na het laatste nummer gestamp en geroep om een toegift, by deze laat ste muziek opperbeste feestvreugde, applaus en voldoening, dan wordt het stil, een laatste glas valt, de tent stroomt leeg, iedereen zoekt z'n plekkie.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3