Schutter: 4.80 meter DECEPTIE ROOMBURG Onverwacht knappe voorsprong van equipe Pescarolo/Larousse Riemens weert zich uitstekend Record polsstokhoog Van Lennep met Zwitser Muller tweede in Le Mans Borg en Evert winnen 'Parijs' Geen promotie naar eerste klasse PAGINA 14 MAANDAG 17 JUNI 1974 sport PAPENDAL Dat bij ideale weersomstandigheden ook Nederlandse atleten in staat zijn tot het leveren van uitste kende prestaties is gisteren bij internationale atletiekwedstrij den op de kunststofbaan van het nationale sportcentrum Pa pendal gebleken. Eltjo Schutter, die vorige week zondag in het Heizelstadion in Brussel het Nederlandse record polsstokhoog springen op 4,75 meter bracht, kwam op Papendal opnieuw hoger: 4,80 meter. De 20-Jarige Nijmeegse student in Scharn (Ciko '66). de Nederlandse re de medicijnen, begon op 4,40 i cordhouder op de 1500 m, testte zijn hoogte, die hij in zijn eerste poging conditie met een 10 kilometer. De haalde. Ook de 4,60 m ging in eerste sprong goed waarna hij voor de 4,70 m twee pogingen nodig had. Op 4,80 m viel de lat twee keer Arnhemse beroepsmilitair 29.37,6, waarmee hij een seconde bo ven zijn persoonlijk record bleef. De Brabander Harry Patist kwam met beneden maar bij de derde en laat- 29.43.6 ook nog binnen de 30 minuten, ste poging ging het goed. Voor Schut ter moet er dit seizoen een sprong Ciska Jansen, die afgelopen woens- over 5,00 m inzitten. dag in Utrecht het Nederlandse re- Niet alleen Eltjo Schutter maakte cord verspringen op 6,39 m bracht. zondag op Papendal op de 100 r l aantal onderdelen slechts ééntiende boven het Neder landse record van Chris Berger en Rob Heemskerk, gelopen. In de finale 10.4 seconden, af. De Amsterdamse sprong 1,70 hoog, een nieuw persoonlijk record. Zij liep verder de 200 m in 24.8 sec en stootte 13,07 m met de kogel. De Speerwerper Kees seconden. Het oude record stond se- het Leidse AV Holland dert 29 Juli van het vorig Jaar op LEIDEN Riemens v heeft zich gisteren in Utrecht tijdens 3.20.7. de Jeugd-interland Nederland—West Duitsland uitstekend geweerd. Rie mens liet een fraaie serie worpen opmeten met als verste 57.22 m waarmee hij achter de Duitser Seip tweede werd. Lenie v. d. Poel van De Spartaan uit Lisse liep een ster ke 1500m in 4.34.6 wat goed was voor een derde plaats terwijl haar clubgenote Hanneke Glas vierde werd bij het hoogspringen met 1.68m. halve finale had Sammy Monsels ook Prancine Peters (2.07,4)Elly al 10.4 gelopen. Jan Struyk (AVR)' won de 400 me- opnieuw ter horden in 52,3 seconden, Haico m. Björn Borg, die aan zijn overwinning in Parijs zestigduizend gulden overhield. Een nationale universitaire titel, was er zaterdag weggelegd voor Hol land-atleet Wim Huige. Hij won in Wageningen de 110m horden in 16.0 sec. Mieke van Doorn uit Lisse, sprong gisteren op Papendal voor de derde maal dit seizoen over een hoog te van 1.80m waardoor de Spar taan-atlete nu toch wel zeker lijkt, van uitzending naar de Europese kampioenschappen. Joke van Ger- ven, eveneens van De Spartaan werd op de 800m dames vierde in £.09.2 terwijl haar clubgenoot Pieter Waa ning als derde finishte op de 10 km in 30.39.8. Eddy Monsels (AV Holland) bewees op Papendal dit seizoen weer een vooraanstaande rol op de sprint te willen gaan spelen want hij kwam op de 100m in de halve finales tot Maar toen de Nederlands/Zwitserse LE MANS Met een onverwacht krappe voorsprong van slechts zes ronden op de duidelijk minder snelle Turbo-Porsche van de Nederlands/Zwitserse équipe Gijs van Lennep/Herbert Müller heeft de Franse Matra-Simca ploeg Henri Pescarolo/ Gerard Larousse voor de tweede achtereenvolgende maal de 24-uursrace van Le Mans gewonnen. Het succes van de Matra hing zes uur voor het einde aan een zijden draad, toen Larousse met een kapotte versnellingsbak op het circuit bleef staan en de Porsche van Van Lennep de achterstand tot één ronde redu ceerde. lichte liesblessure op. Alfred Ver- lingsbak van de Porsche het hoef (Holland) moest het 3 i de se- De eerste, tweede en vijfde v ries op de 100m, waarin hij overi- snelling vielen uit. Alleen de derde gens tot 11.2 kwam, met een blessu re voor gezien houden. Twee atletes van De Bataven liepen persoonlijke Matra naar de pits te slepen. Na records op de 800m: Mirjam Brug- noodreparatie was hij een half man 2.17.5 en Thea Kouwenhoven later 2.21.5. in staat de wedstrijd te hervatten. Voor Van Lennep/Miil- ler was toen de kans op de eindzege Snelwandelaar Dirk Maassen van verkeken. Voor Gljs van Lennep rolo zo'n tachtig kilometer uit op de met versnellingsmoeilijkheden kam pende Porsche. Uiteindelijk doorstonden slechts twintig van de 49 gestarte wagens de slijtage-slag. EINDUITSLAG: 1. Matra-Simca, Henri Pescarolo/ Gerard Larrousse (Pr) afgelegde af stand 4.606.571 km met een gem. snelheid van 191.94 km/uur en 337 ronden. 2. Porsche Turbo, Gijs de Brink van de AV Holland boekte overigens geen reden om ontevreden Lennep/Herbert Müller (Ned/Zwilts) dit weekeinde twee overwinnin gen. Zaterdag won hij in Baren- drinken met de_manteurs\ drecht een 10 km in 51 min. 52 sec. en zondag bleek hij de sterkste in Lochem. Maassen van de Brink fi- de training. Toen hadden nishte in Lochem tijdens eei nationale 30 km wedstrijd m en 48 minuten. Enkele leden te zijn. 'Nu ga ik eerst e monteurs commentaar. De Jongens hebben re Jabouille (Pr) 324 ronden, fantastisch gewerkt. Vooral tijdens Gulf-Ford, Derek Bell,Mike Hail- i ook al i inter- moeilijkheden met de versnellings- i 2 uur bak. Ze hebben toen ook nog nieuwe motoren ingebouwd'. In tegenstelling wood (Gb) 317 ronden. 5. Ferrari 365, Cyrille Grandet/Dominique „BaT- cHn!" 313 rooiden. Evert (VS) hebben giste ren him tweede grote overwin ning in veertien dagen tijd be haald. De kampioenen van Ro me waren ook in Parijs onver slaanbaar. Björn Borg, die tij dens het Franse kampioen schap stemgerechtigd werd (hij vierde zijn achttiende verjaar dag) versloeg in een curieuze zig-zag finale de linkshandige Spanjaard Manuel Orantes met 26, 67, 60, 61, 61. Chris Evert, de 19-Jarige nummer twee van de Verenigde Staten en de enige topdame, die niet voor de verlokkingen van we reldteam tennis is bezweken, schroefde haar verdiensten voor het eerste half Jaar op tot 118.000 dollar (f300 000) door een eenvoudige zege in de da mesfinale op haar Russische dubbelspelpartner Ola Moro- zova: 6—1. 6—2. De eindstrijd van de heren was een typische ,Borg-aangelegenheid" Toen de Spanjaard Orantes, die zich dit jaar uitzonderlijk goed heeft voorbereid, er eenmaal in was geslaagd de tiebreak van de tweede set te winnen, leek de Zweed in een kansloze positie gemanoeuvreerd. Maar niets was minder waar. Borg pakte de volgende tien games achter elkaar en holdé door de drie laatste sets heen, waarbij hij in totaal slechts twee games af stond. "Voor de wedstrijd be gon was ik erg moe", vertelde Borg later.' "Toen ik twee set&- achterraakte zag het er slecht uit. Maar in de derde set vocht Manuel er niet echt meer voor. Ik dacht als ik nu ook de eer ste twee games van de vierde set win, kan ik hem verslaan". „Ik heb nooit van mijn leven gedacht dat ik de Italiaanse en Franse kampioenschappen ach ter elkaar zou kunnen winnen". Deze zeventiende achtereenvol gende overwinning heeft de blonde Zweed met weinig zelf vertrouwen gegeven, gezien zijn reactie op de vraag of hij Wim bledon zou kunnen winnen. "Waarom niet". reageerde Borg. "Mijn conditie is erg goed. "Ik voel me sterk. Ook in men taal opzicht ben ik gegroeid". Manuel Orantes, de 25-Jarige gravel-specialist, die twee Jaar geleden de Italiaanse titel won, scheen deze week de topvorm te hebben hervonden, die hij in een periode van blessures was kwijtgeraakt. In de finale ver raste hij Borg aanvankelijk door de snelheid waarmee hij elke bal beliep en de nauwkeurigheid van zijn slagen. Vooral rijn backhand werkte verwoestend. Borg had geen schijn van een kans om zijn topspinforehand in het geding te brengen. Hij verloor de eerste set met 6—2 en zag ook de tweede set via de "tiebreaker (6—7) naar Oran tes gaan. Maar vanaf het begin van de derde set veranderde het strijd- beeld totaah De Spanjaard, die veel had moeten geven, deed 't even rustiger aan. Vanaf dat moment was hy de man op wie gejaagd werd. Die rol raak te hij niet meer kwijt. Borg bestookte hem met winners van beide vleugels en Orantes zelf verhaastte zijn nederlaag door missers te maken bij het volle ren. Borg kreeg voor rijn eind zege een kleine zestigduizend gulden, het dubbele van wat Chris Evert voor haar prestatie In het dames enkelspel ontving. De finales van gisteren werden bijgewoond door niet minder dan 12.000 toeschouwers. len werd op de 3 km Jongens B der- lijk de televisieuitzendingen de in 9.51.0. Sandra v. d. Graaf be haalde op de 80m horden meisjes B een derde plaats in 13.4 en zij deed eerder deze week in Lisse spreken met een z- sprong van 5.02m. waagde zich in Rotterdam 400m horden voor dames en kwam uit op een tijd van 71.1 sec. het Cees Pley en Theo Brusche, beiden van De Bataven, waren gisteren in Amsterdam actief bij het kogelsto ten en discuswerpen. Pley stootte de kogel naar 10.82 en wierp 39.24 met de discus terwijl Brusche tot resp. 11.43 en 34.40 kwam. Enkele Jeugd leden van De Bataven gingen in Zoe- termeer aan de slag waarbij Caro- la Buzing op de 80 m meisjes C tot 10.8 sec kwam en Ans Kievits de 600ra meisjes C in 1.50.9 liep. Ma rion v. d. Klauw kwam op dit num mer tot 1.57.3. Remco Teegelaar won een vierkamp bij de Jongens pu pillen en zijn sterkste nummer was de 1000m die hij in 3.33.6 aflegde. Geerke de Bont sprintte bij de Jon gens C op de 100m naar 13.2 en liet op de 800m een tijd van 2.27.7 klok ken. West Duitsland heeft gisteren in Utrecht de interlandwedstrijd tegen Nederland zowel bij de meisjes als Jongens met ruim verschil gewon nen. De Westduitse meisjes zege vierden met 84—40, de Jongens ble ken met 136—64 sterker. De Ne derlandse 4x400 meter ploeg bestaan de uit Harry Schulting, Rik Snoep, Peter Hurkmans en Dick Leemkuil stelde het nationale record scherper en bracht dat op 3 minuten en 19.5 ereldkampioenschap verkozen bo ven een nacht zonder slaap. De wed strijd verliep nogal kleurloos. Matra zich had bij afwezigheid van Alfa Romeo r goede verte- en Ferrari geen gelijkwaardige con- Marriet Boot, current te vrezen. De Matra's, die op topsnelheid zo'n 330 km halen, won nen bijvoorbeeld op de Turbo Por sche van Van Lennep zo'n dertig seconden per ronde. Henri Pescarolo, die ook al in 1972 won, en de 34 Jarige Larrousse leid den van start tot finish. Van Lennep en zijn Zwitserse partner Müller werkten zich daarentegen langzaam naar voren. Na twee uur rijden la gen zij op de zesde plaats achter vier Matra's en de Gulf-Ford van Mike Hail wood. Na zes uur, toen de slij tage-slag al een groot aantal uitval lers had geëist, waren ze opgeklom men tot de derde plaats. Halverwege de 24-uursrace viel ook de Matra 7 van Bob Wollek en Jean Pierre Jas- saud weg en lagen Van Lennep/Mül ler ln tweede positie met een achter stand van zes ronden op Pescarolo/ Larrousse. Toen Pescarolo eveneens met uitvallen werd bedreigd, redu ceerde Gijs van Lennep zijn achter stand tot een luttele drie minuten. 'Het uur, dat we bij de pits stonden, was het langste uit mijn hele leven', erkende Pescarolo na afloop. In die tijd ging de voorsprong van twaalf ronden, die de Matra had opge bouwd vrijwel geheel verforen. Han dige mecaniciens bouwden een nieu we versnellingsbak in en terwijl het publiek zich opmaakte om de in aan tocht zijnde Porsche van Gijs van Lennep extra aan te moedigen, spoot de Matra weg. Daarmee was de race beslist. In het laatste uur liep Pesca- LEIDEN Roomburg heeft de stap naar de eerste klasse tennis gisteren niet gemaakt. In Deventer bleef de Deventer Tc met 74 baas in eigen huis. Dat was niet alleen voor de Ropmburgers maar ook voor het district Leiden van de KNLTB dat in organisatorisch opzicht zo de toon aangeeft in de jubi lerende bond, een tegenvaller van formaat Aan de districts kampioen herenenkelspel B, Bram Madera, heeft het overigens niet gelegen dat de eerste garde van Roomburg-voorzitter Van Aelst niet met vliegende vaandels uit Deventer huiswaarts kon keren. Door Frank Bonte De Roomburg-aanvoerder beet 't spits af met een zege in het eerste herenenkelspel die aan duidelijk heid weinig te wensen liet. Jan Mulder, veelbelovend Jeugdspeler in het recente verleden en om zijn vermeende talent met veel zorg om geven, stapte de baan op met de al lure van Ilie Nastase. Koud 3 kwar tier later kon hij ontgoocheld door 't preciese tempopsel dat Madera op de drive ontketende de kleedkamer weer opzoeken, 4—6, 1—6! Henk Emnes zorgde er tegen Ruud la Ro se voor dat de zon voor Roomburg in Deventer scheen, 36 ,75, 6 0! Maar toen begon de misère. Roy Mc Donald, vast punt voor Room burg in de achterliggende competi tie- dagen, ging met 10—8, 4—6, 3 —6 tenonder tegen Peter Ranty. Vervolgens liet Deventers Jan Hein Engel tegen de gevierde man van de Van Aelst brigade, Harry Mul der geen twijfel aan zijn goede be doelingen voor zijn ploeg, 6—2, 6— 1. Annette van der Meij'bracht in het eerste damesenkelspel weer een voorzichtig lachje op de gezichten van haar teamgenoten door in een zenuwslopend duel te winnen van mej. A. Doldersen, 7—5, 3-6,6-3. Een door tentamenzorgen ge plaagde Milou Penseel kon die lijn omhoog helaas niet doortrekken. Bram Madera tempos-pel "De gemakkelijkste partij van de hele competitie en ik verlies sprak de diep teleurgestelde nr. 2 van Roomburg na de wedstrijd die met 3—6, 6—3, 6—3 naar mej. R. Salarie van Deventer Tc ging. De dubbels moesten de beslissing bren gen en het bleek dat Deventer over de sterkere combinaties beschikte. Emnes/McDonald verloren met 57, 3—6 van Mulder/Engel en Madera/ Mulder gingen, geflatteerd, met 1— 6, 0—6, tenonder tegen la Rose/ Ranty. Toen ook de dames duidelijk moes ten buigen voor hun rivalen uit het enkelspel, 1—6, 3—6, was de zaak bekeken en had Deventer Tc de promotie op zak. De twee gemeng de dubbels werden gedeeld, waarmee de uitslag kwam op 7—4 voor Deven ter TC. Blommendaal heeft misschien niet die beloning gekregen voor zijn goe de spel die hijzelf zo graag had ge had de districtstitel in het heren enkelspel B ging naar Madera maar met lege handen ging hij niet naar huis. Zaterdag pakte hij èn de titel in het herendubbelspel èn die in het gemengd dubbelspel B. In beide finales heeft de „jonge" vete raan echter veel werk moeten ver zetten om als overwinnaar de prijzen van districtsvoorzitter van Straa- ten in ontvangst te mogen nemen. Met Pasma stuitte hij op hevige e- genstand van het koppel Madera/ Meijer, 6—4, 6—8, 6—4 en met Ineke van der Meer kon hij ook de combi natie Mevr. Gauss/Peter Pauwels pas na 6—8, 6—4, 6—4 bedwingen. In het herenenkelspel C leverde Paul Kallenberg het bewijs dat men wedstrijdleider kan zijn en tegelijker tijd ook een goede tennisprestatie kan leveren. In de finale bleef hij de favoriet voor de titel Herman van der Capellen met 6—1, 6—0 de baas. Laatstgenoemde was in die par tij geen schim van de speler uit de voorafgaande partijen maar Paul Kallenberg gaf hem ook geen mo ment de gelegenheid om op gang te komen. Nederland in finalegroep NICE Nederland heeft zich za terdagavond in Nice geplaatst voor de finalegroep van zestien landen tijdens de schaakolympiade. In de negende en laatste ronde van groep acht won Nederland met 3—1 van Argentinië. Donner en Ree wonnen hun partijen, Timman en Sosonko speelden remise. In de eerste wed strijd van de finalegroep bereikte Nederland een voorlopige stand van 1—1 tegen Zweden. Timman en Ree speelden remise tegen Andersson en Ornstein, de parfjten Jansson—En klaar en Kuypers Liljedahl werden afgebroken. In de finalegroep komen verder uit: Sowjet Unie, Verenigde Staten, En geland, Joegoslavië. Hongarije, Span je, West-Duitsland, Tsjechoslowakye, Roemenië, Bulgarije, de Philippijnen, Argentinië, Finland en Wales.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14