Winnaar Brenr in laatste etappe voortijdig uit de strijd genomen Prijzenpakket van Tour is vergroot Bitossi nog maar zeven seconden verwijderd van leider Eddy Merckx Slot Wieleravondzesdaagse in Leiden beheerst door Schuitemaker Cijfers van Zesdaagse Ook andere bonificaties SPORT MAANDAG 17 JUNI 1974 PAGINA 12 LEIDEN In de slotrit van de Internationale Wieleravondzesdaagse deed zich het merkwaar dige feit voor dat de uiteindelijke winnaar, Jan Breur, vijf ronden voor het einde uit de strijd werd genomen. Op dat moment moest de drager van de rode leiderstrui als "gedubbelde" renner de weg vrij maken voor vijf man, die zich prepareerden op de eindsprint. Konsekwenties had het voor Breur niet. Zijn puntentotaal was onder andere dankzij twee etappezeges zo groot dat hij toch niet meer van de eerste plaats kon worden verdrongen. Zelfs niet door Sjaak Schui temaker, die in de laatste etappe in Leiden als oppermachtig ritwinnaar het maximale aantal punten van 15 binnenhaalde. Burgemeester Vis Jeliciteecrt Jan Breur met succes in de Wieleravondzesdaagse. Links de win naar van de zesde etappe in Leiden, Sjaak Schuitemaker. (Foto Jan Holvast) Vooral dankzij de gangmakers Schui temaker en Van Leeuwen (twee Ca- ballero's) liep het verschil met het peloton snel op. Zo snel dat een ach tervolgende groep van Negen man, die werd aangevoerd door Zoeterwou- denaar Piet van Leeuwen gemakke lijk op afstand kon worden gehou den. Van Leeuwen: "Ik moest het he lemaal alleen doen. Als Je drie man hebt, die er aan trekken rijd je zo naar de kopgroep toe". Nu Van Leeu wen op het parcours Breestraat- Gamgetje - Vismarkt - Aalmarkt - Boommarkt - Kort Rapenburg al leen het kop- en sleurwerk moest verrichten bleef de achterstand op het leidende vijftal rond de minuut schommelen. Uit de kopgroep maakte Schuitemaker zich twee ronden voor de finish los om tenslotte met negen sconden voorsprong op Barker de etappe op zijn naam te brengen. Naast de nodige aanmoedigings premies streek Schuitemaker vijftien punten op. Voldoende om Reehorst van de tweede plaats te verdrijven. Eén punt te weinig echter om op ge lijke hoogte te komen met Jan Breur. Schuitemaker teleurgesteld na de etappe - een co-produktie van Swift, de SOS en de Leidse Studenten Ver eniging Minerva-: "Met wat meer routine in de ploeg en minder pech - Rob Kroep viel al in de tweede etap pe uit met gekneusde ribben - zou ik verder zijn gekomen. Ik vind het ook vreemd dat de nummers 11 t/m 20 geen punten krijgen. Zou dat, zoals overal elders wel het geval zijn ge weest dan was ik winnaar gewor den. Tweemaal eindigde ik als twaalfde". Breur glimlachend: "Als Schuitemaker werkelijk een bedrei ging voor me zou zijn geweest dan zou ik hem toch niet zo gemakkelijk hebben laten wegspringen?" Een na deel voor Schuitemaker is ook dat hij geen uitgesproken sprinter is. Evenals Piet van Leeuwen, die met een vierde, negende, zesde, zevende, achtste en nogmaals een negende plaats de meest constante renner was, maar niet verder kwam dan een vijfde plaats. Breur over zijn Delbanagezel, die in de Zesdaagse voor Swift reed: "Piet heeft in de derde etappe in Delft de sprint voor me aangetrokken. HU rijdt erg sterk, maar is zelf niet rap in de sprint". Van Leeuwen, die zo graag voor eigen publiek had willen winnen, stond er niet al te lang bij stil en keek al vooruit naar het kampioen schap van Nederland as. zaterdag in Hoogerheide: "Als het meezit rijd ik bij de eerste tien. Als ik me maar in de kijker kan fietsen. Ik heb nog geen enkele uitzending gekregen en in een grote wedstrijd wil ik toch wel eens uitkomen". 1. Reehorst 80 km in 1 uur, 57 minuten en 14 seconden; 2. Ulyatt (Nieuw Zeeland) z.t.; 3. Van der Spigel z.t.; 4. Breur op 16 sec; 5. Perfors z.t.; 6. Rinkel z.t.; 7. Schui temaker z.t.; 8. Van Leeuwen (Zoe- terwoude) z.t.; 9. Kettenis z.t.; 10. 't Hoen z.t. ZESDE ETAPPE (LEIDEN) 1. Schuitemaker 100 km in 2 uur, 32 minuten 19 seconden; 2. E. Bar ker op 9 sec.; 3. H. v. Leeuwen op 35 sec; 4. T. Venix; 5. L. v. Nieuw- kerk; 6. J. Klomp op 1.28 sec; 7. G. Koop: 8. J. Lovell op 1.56; 9. P. v. BELLINZONA De Italiaan Franco Bitossi is in de Ronde van Zwitser land leider Eddy Merckx tot op ze ven seconden, genaderd. Bitossi is zaterdag van de ene overwinning naar de andere gereden. In de och tenduren was hij de snelste in de rit van Hhentoach naar Lenberheide en maakte hU drie seconden van zyn achterstand goed. 's Middags toonde hU zich ook de sterkste op de berg- klimmen van Lenzerheide naar TgantienL Eerst werd een gewone etappe met gehjktUdig vertrek voor alle romers afgewerkt, daarna volg de een tUdrit. Deze ritten tezamen vormden de vierde etappe, waarin Bitossi nog eens 12 sec. op Merckx inliep. De Italiaanse kampioen Enrico Pao- lini heeft gisteren voor de tweede keer een rit gewonnen, namelijk de vUfde etappe. De 73 renners hebben overigens de eerste Alpenrit als een wandeletappe beschouwd. Slechts bU premiesprints en op de plekken waar punten te veroveren waren, kwam er enige vaart in de Tourclub-op-reis- door-mooi-Zwitserland. Nadat de achterstand op het tUdschema was gegroeid tot meer dan een half uur maakten 70 renners zich gereed voor de eindsprint. Paolini toonde zich daarin, net als in Diessenhofen, het sterkst. DERDE ETAPPE: 1. Bitossi (Ita), 110,5 kilometer van Eschenbach naar Lenzerheide in 3 uur 19 minuten en 57 seconden (33,158 km/u), op 3 sec.: 2. Merckx (Bel.), 3. Conti (Ita), 4. Pfenninger EINDKLASSEMENT 1. J. Breur 36 punten; 2. J. Schui temaker 35; 3. M. Reehorst 26; 4. J. Klomp 23; 5. P. v. Leeuwen 23; 6. H. Perfors 23; 7. A. v. d. Spiegel 20; 8. B. Ulyatt 19; 9. E. Barker 14; 10. F. v. d. Ende 14. PLOEGENKLASSEMENT I. Delbana 224 punten; 2. Caballero 177; 3. Campitello 142; 4. WWV 124; 5. Artic 122; 6. Swift 120; 7. Pedaal ridders 93; 8. Militaire ploeg 92; 9. Ketting-Shimano 55; 10. Drieborg 43; II. Schiedam 37, (Zwi), 5. Grande (Spa), 6. Petterson (Zwe), 7. Lopez Carril (Spa), 8. Laz- cano (Spa), 18. op 1.42 Tabak, 49. op 7.02 De Waal, 60. op 8.45 PUnen, 62. v. d. Leeuw. VIERDE ETAPPE: 1. Bitossi 22 min. en 34 sec., 2. Lopez Carril op 5 sec., 3. AJa op 6 sec., 4. Petterson op 11 sec., 5. Merckx op 12 sec., 6. Fuchs (Zwi) op 27 sec., 7. Conti op 37 sec., 8. Pfenninger op 39 sec., 9. Grande (Spa) op 50 sec., 10. Bruyere (Bel) op 53 sec., 30. Tabak op 2.21, 40. De Waal op 3.06, 46. v. d. Leeuw op 3.26, 55. Pijnen op 4.01. VIJFDE ETAPPE: 1. Paolini (Ita), 179 km van Valbella naar Belünzona in 5 uur 11 min. en 22 sec., 2. Juliano (Ita), 3. Merckx 4. Bazzan (Ita), 5. Bitossi, 6. Gavaz- zi, 7. Vlejo (Spa), 8. Vicino (Ita), 9. Crepaldi (Ita), 10. De Waal (Ned), 19. PUnen (Ned), 21. Van der Leeuw (Ned), 33. Tabak (Ned) allen z.t. als Paolini. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx 18 uur 22 minuten en 47 seconden, op 7 sec.: 2. Bitossi, op 0.08. 3. Petterson, op 0.37: 4. Lopez Carril, op 0.41: 5. Pfenninger, op 1.31 6. Battagün (Ita), op 1.32: 7. Conti op 2.10: 8. Lazcano (Spa), op 2.12: 9. Grande (Spa), op 2.39: 10. AJa (Spa), op 7.57: 20. Tabak, op 16.28: 35. De Waal, op 21.07 52. PUnen, op 34.45: 70. Van der Leeuw. Luxemburg LUXEMBURG Freddy Maertens heeft nog steeds de leiding in de Ronde van Luxemburg. Nadat hU vrijdag al de openimgsrilt had ge wonnen legde de Belg zaterdag ook beslag op de eerste plaats in de tweede etappe van Bettemburg naar Echternach. In de derde etappe, die gisteren van Echternach naar Die- kirch voerde, eindigde Maertens als tweede achter zUn landgenoot Frans Verbeeck, die in het algemeen klas sement de tweede plaats inneemt. TWEEDE ETAPPE: 1. Maertens (Belg) de 169 km in 4.23.15 (met tUdsvergoeding 4.23.10), 2. Verbeeck (Belg) z.t. (4.23.12), 3. Wright (GB) z.t. (4.23.14), 4. Rouxel (Fr.), 5. Swerts (Belg), 6. Priem (Ned), 7. Van Springel (Belg), 8. Karstens (Ned), 9. Bouloux (Fr), 10. Wezemael (Belg). 12. Krekels (Ned), allen z.t. als Maertens. DERDE ETAPPE: 1. Verbeeck 163 kilometer in 4 uur, 23 minuten en 25 sec., 2. Maertens op 3 sec., 3. De Meyer (Bel) op 4 sec. 4. Gilson (Lux) op 5 sec., 5. Vranc- ken (Ned), 6. Van Springel, 7. Van Neste (Bel), 8. Schleck .(Lux), 9. Bourroux (Fr), 10. Van Stayen (Bel), allen z.t. als Gilson. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Maertens 13 uur 17 minuten en 14 seconden, 2. Verbeeck 13.17.18, 3. Van Springel 13.17.27, 4. Bourreau (Fra) 13.17.27, 5. De Meyer 13.17.54, 6. Van Stayen 13.17.55, 7. Schleck 13.17.55, 8. Van Neste 13.17.55, 9. De Witte (Bel) 13.17.55, 10. Pollentier U3el) 13.17.55, 11. Vrancken 13.18.12. Oostenrijk LINZ De Ronde van Oostenrijk is in alle opzichten een succes voor het organiserende land geworden. Rudolf j Mitteregger werd eerste in het eind klassement voor Lavroesjkin (Rus.) en zUn landgenoot Denk, die win naar van het puntenklassement was. De rangschikking van de ploegen was ook voor OostenrUk vóór de Sowjet Unie en Nederland. Boven- j dien won Schönberger de laatste rit. I TIENDE ETAPPE: 1. Schönberger (Oos), 148 kilometer I van Sankt Wolfgang naar Linz in 3 uur 16 minuten en seconden, 2. Braun (WDld), 3. Seitinger (Oos), 4. Csenar (Oos), 5. Kretz (Oos). 9. Scheuneman (Ned.), 10. Dohmen (Ned). EINDKLASSEMENT 1. Mitteregger (Oos) 1049 kilometer in 27 uur 9 minuten en 59 seconden, op 0.24-' 2. Lavroesjkin (Rus), op 0.27 3. Denk (Oos), op 0.42: 4. Soetsjov (Rus), op 1.32: 5. Köningshofer (Oos), op 1.42: 6. Van Dongen (Ned) op 5.25: 7. Pronk (Ned), op 6.17: 8. Langen (Ned), op 17.53: 20. Bakker (Ned), op 29.43: 31. Dohmen (Ned), i op 41.58 40. Scheuneman (Ned). Kersenronde MIERLO Roy Schuiten, de al- leskunner van de Nederlandse ama teurwielrenners, heeft zaterdag de j sterk bezette Kersenronde geheel j naar zUn hand gezet. UiteindelUk 1 won de Zandvoorter door in de Oost- j Brabantse „klassieker" medevluchte ling en ploeggenoot Aad van den Hoek in de eindsprint duidelUk terug te wUzen. UITSLAG: 1. Roy Schuiten (Zandvoort), 182 ki lometer in 4 uur 14 minuten en 43 seconden, 2. Aad van den Hoek (Dirksland), op 28 seconden: 3. Henk Botterhuis (Sambeek), 4. Henk Ha mers (Munstergeleen)op 2.17: 5. Herman Snoeijink (Denekamp), 6. Bert Broere (Oudenbosch), 7. Ton ter Harmsel (Lage Zwaluwe), 8. Geert Oosterbosch (Eindhoven), 9. Jan Ubachs (Amstenrade), 10. Cor Tuit (Valkenswaard). VIJFDE ETAPPE (GOUDA); Leeuwen z.t.; 10. W. Liebrechts z.t. Omdat de succesvolle Delbana-ploeg zich in Leiden beperkte tot het con solideren van de voorsprong van hun leider, kregen anderen de gelegen heid een greep te doen naar de dag prijzen. Van hen eiste Sjaak Schui temaker tenslotte de vetste premies op. Schuitemaker, al enkele dagen achtereen goed voor de leidersprijs, forceerde met nog 33 van de 65 ron den te gaain de beslissende ontsnap ping met Van Nieuwkerk, Barker, Hans van Leeuwen en Theo Venix. Theo Venix voert het kopgroepje aan. Hij wordt gevolgd door de Caballero-rijders Sjaak Schuite maker, de uiteindelijke winnaar, en Hans van Leeuwen. (Foto Jan Holvast) Piet van Leeuwen (Foto Jan Holvast) Door Jan Preenen Het deed echter wat vreemd aan dat Breur voortijdig naar de kant ging, en al zo snel moest afspurten waar door hem aanvankelijk niet die hul diging ten deel viel die hij ongetwij feld zal hebben verwacht. Pas later werden alsnog de schijnwerpers op de 22-Jarige Schiedammer gericht. Op heit bordes van sociëteit Minerva waar burgemeester Vis hem de beker uitreikte. Een ongewoon slot van een eigenlijk al lang besliste Zesdaagse. De voorsprong, waarmee Breur aan de laatste etappe begon, was zo groot dat hem in feite niets meer kon ge beuren. Zijn naaste belager was sinds zaterdag Marcel Reehorst ge worden, die via een omstreden zege in Gouda (de Nieuwzeelander Ulyatt en Ton v.d. Spiegel protesteerden, te vergeefs, omdat Reehorst van de rechte lijn zou zijn afgeweken) de koploper tot op tien punten was ge naderd. Slechts een overwinning met grote voorsprong in Lelden, waardoor hij in aanmerking zou ko men voor bonuspunten zou Reehorst nog langs Breur kunnen helpen. Zo ver kwam het niet. Slechts even deelde de Hagenaar plaagstootjes uit. Voor het overige werd Reehorst zo danig geschaduwd door Breurs team genoot v.d. Spiegel dat hij zich al snel bij de nederlaag neerlegde. Breur: "Alleen in het begin heeft Reehorst even geattaqueerd. Daar na heb ik hem niet meer gezien, al thans niet als aanvaller. Ik had veel meer van hem verwacht. Ik had trou wens ook wel verwacht dat sommige ploegen met elkaar zouden gaan pra ten om samen te werken. Dat is ken nelijk niet gebeurd. Gelukkig niet". PARIJS De organisatoren van de Ronde van Frankrijk hebben in Parijs bekend gemaakt dat dertien ploegen van tien renners zullen deel nemen aan de Tour, die op donder dag 27 Juni in Brest begint. In het reglement is een aantal wij zigingen aangebracht. De regeling van de tijdsvergoedingen bijvoor beeld is gewijzigd. In de vlakke rit ten zullen de eerste vier van de etap pe bonificaties ontvangen van 20-, 15-, 10- en 5 seconden. Daarbij ko men ook nog de tijdsvergoedingen van 6- 4- en 2 seconden voor de eer ste drie in de vijftig premiesprints, die over het parkoers zijn verspreid. Bovendien zijn er seconden te ver dienen op twee bergpassen, namelijk de Ventoux en de Soulor. De eerst aankomende krijgt een minuut ver goeding. de na hem, maar bin nen een minuut gepasseerde ren ner (s) evenveel seconden als zijn (hun) achterstand minder dan een minuut bedraagt. Het prijzenpakket van de Tour is ook vergroot. Was er in de Ronde van 1973 ongeveer 700.000 frank te verdienen, voor de Tour van 1974 is het totaal gebracht op 804.650 frank (ruim 426.000 gulden). De meest op vallende premie is die van 10.000 frank (5300 gulden) die beschikbaar is gesteld voor de renner die in de twintigste rit als eerste in de Saint- Jean-de-Monts passeert. Van de dertien ploegen, die in Brest zullen starten, komen er zes uit Frankrijk, namelijk BIC, Gan- Mercier, Jobo-Lejeune, Merlin-Shi- nolor-Gitane. De andere equipes zijn mano-Flandria, Peugeot-BP en So- Molteni (Bel), Flandria-Carpenter- Confortlux (Bel)MIC-Degribaldy -Ludo (Bel), Brooklyn (Ita), KAS !(Spa), La Casera-Bahamontes (Spa en Frisol (Ned. De organisatoren, het dagblad Le Parisien Libere en het sportdagblad L'Equipe hebben ook een voorlopi ge startlijst bij ieder tiental dienen ten minste zes renners van dezelfde nationaliteit te zijn bekend ge maakt. Frisol: Allan (Aus) Duyndam, Fedor den Hertog, Wimke Prinsen, Henk Prinsen, Huizebosch. Van Kat wijk, Poppe, Priem en De Vlam (al len Nederland). Sonolor Gitane: Botherel, Julien, Largeau, Mariano Martinez, Mintkiewicz, Noguts (allen Frank rijk), Van Impe, van Neste en Teir- linck (Bel) en Wright (GBr). Bic: Ocana (Spa), Agostinho fcPor), Mortensen .(Den). Schleck Fedor den Hertog met Frisol in de Tour (Lux), Catieau, Berland, Molineris, Sylvian Vasseur en nog twee ande re Franse renners. Gan-Mercier: Bal, Knetemann, en Vianen (Ned), Hoban (Gb), Poulidor, Alain Santy, Perin, Ge net, Mourioux en Raymond (Fra). Peugeot: Thevenet, Danguillaume, Delisle, Esclassan, Meunier, Ovion, Rouxel, Sibille, Mollet (Fra) en nog een renner. Merlin: Guimard, Delepine. San- quer, Millard, Coroller, Rebillard, Moneyron (Fra), Dierickx (Bel) en nog twee renners. Le jeune-Jobo: Pingeon, Campa- ner, Magni, Masson, Romero, Blo- cher, Ducreux, Cigana, Bernard en Guillemot (Fra). Brooklyn: Sercu (Bel), Panizaa, Gualazzini, Parecchini, Lualdi, Ber- toglio, Pecchielan, Di Lorenzo, Bel lini (Ita) en nog een renner: Kas: AJa, Galdos, Grande, Lasa, Lopez Carril, Jimenez, Martos. Me- bero, Menendez en Pessarrodona (Spa). La Casera: Manzaneque, Pedor Torres. Abillera, Esperanza, Bon ton, Viejo, Zurano, Vallori, Plaza en Nistal» (Spa). Carpenter: Pollentier, David, De Meyer, De Witte, Van Looy, Van de Wiele, Cael, De Brauwere (Bel) plus nog twee renners. Bic: Van Springel, Leman, Van Roosbroeck, Wezemael, Van Cloos- ter, Van de Wiele, Van Marcke, Pin tens, Baert (Bel) en Herculano Oliviera (Por). Molteni: Merckx, Huysmans, De Schoenmaker, Rottiers, Bruye re, Spruyt, Delcroix, Janssens, Lie- vens en Mintjens (Bel),.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12