Rijsbergen „kan" pas na 't zevende pilsje de •svan DE TIEN GEBODEN VOOR HET WK Spel Nederland: een nieuwe lente en een nieuw geluid Leidenaar staat in de discussie ELLEN KLATT: TWEE TITELS "S CASZELY EEN WEDSTRIJD GESCHORST Cruijff: Belangrijkste element voor eindzege is hoop PAGINA 10 MAANDAG 17 JUNI 1974 Door Pim Stoel HANNOVER Jan Jongbloed krast het die avond op in zijn dagboek. Korte zinnen. „Stadion één oranje kleurige vlek. Wilhelmus massaal meegezongen. Koude rillingen liepen me over de rug. Eindelijk staan ze achter ons". Het legioen bestaat weer. Neemt be zit van Hannover op een wijze die deed denken aan de Ard- en Keessie- tijd. Verbijstering op het gezicht van Maarten van Wamelen, de man die zijn Oranjepaspoortenactie zag mislukken. Wat hem niet belet om gehuld in een knalgele bolide Han nover te bereiken en daar verbaasd Oranjehappening te aanschouwen. O-anje beheerst het straatbeeld. Vooral dankzij een ondernemend zakenman die intuïtief heeft aange voeld dat de ontmoeting Nederland Uruguay het keerpunt zou zijn. Die verkoopt op straat bij de hek ken van het stadion duizenden hei oranje getinte shirts voor de billij ke prijs van vijf mark. Lage prijs, hoge omzet. Toeters en mutsen één mark. Hysterie bij de aankomst van de spelersbus. Een nieuwe yell: „Ri- nus. Rinus, Rinus". De „redder des vaderlands" verblikt of verbloost niet. Als geen ander weet hij dat het Rinus, Rinus van nu morgen kan omslaan in het Michels ha. ha, ha Het legioen kent wat dat be treft geen genade. Vandaar wellicht dat Wil Michels wanneer de coach na zijn team het veld betreedt en lichtelijk gebogen naar de dug out slentert, even de zakdoek naar de ogen brengt, wanneer hij haar in dt mensenmenigte vindt en kort stondig de arm zwaait Geslaagd Twee maal drie kwartier later weet hij dat hij in zijn eerste opzet is geslaagd. Houdt ongeëmotioneerd zijn praatje. Meent dat zijn forma tie wat het afwerken van de kansen nog wat in gebreke is gebleven maar dat het scheppen van kansen fenomenaal verliep. Zegt het vervol gens allemaal in keurig Spaans voor de Spaanssprekende reporters. Herhaalt het daarna in het Duits. Verliest zichzelf pas na afloop van oe hele seance. Loopt wat warrig rond. speurend naar zijn colbertje en naar de uitgang van het sta dion. Gejuich. Een Spanjaard die r.em omhelst, naar knoflook rieken de smakzoenen uitdeelt en een ste vige klit blijkt. Michels (grijnzend) „Doe me een lol eD neem die kerel mee. want ik geloof dat hij met ons de bus in wil en ik stel hem toch niet od tegen Zweden" Tolk Michels zonder tolk, zijn opponent Roberto Porta met een tolk. Porta, een kleine wat hulpeloze man. de kale schedel glimmend in de mid daghitte. Doffe berusting in zijn ogen als hem gevraagd wordt wat hij hier eigenlijk doet met zijn team. Omdat het toch een wereld kampioenschap voetbal is en geen wereldkampioenschap catch as catch can. Moeizame vertaling van de tolk. Porta blijkt gekwetst tot in de diepste diepten van zijn ziel. Stamelt dat zijn land toch twee keer Olympisch en twee keer we reldkampioen werd. Dat zijn man nen inderdaad veel en veel te hard hebben gespeeld. Dat dat komt om dat ze nerveus waren en omdat zij moesten beginnen in dit toernooi tegen de beste ploeg van Europa. Daardoor raakten ze uit hun even wicht Onderonsje tussen Michels en Fadrhonc. De Oranje-trainers omhelzen elkaar na de zege van Nederland op Uruguay. nabeu van Real Madrid, 79 Jaar oud maar met ogen nog fonkelend als kristallen in een bergbeek: „Heeft Krol werkelijk voor vijf Jaar getekend? En Rep?" Dus hij komt om Nederland leeg te roven? De Don, diepgrijnzend: „Ik koop nooit, ik kijk alleen maar. Kopen doen mijn trainers". De jacht op de Oranjeklanten is in volle gang. Zelfs Jan 'Jongbloed, Amsterdamspeler door de eeuwen heen zolangzamerhand, wordt be laagd. Jongbloed (achterloos): „Een van de grote Nederlandse clubs. Of ik volgend seizoen voor ze wil spe len. Of ik het doe. Ach, ik heb bij DWS altijd ongeveer f 25.000 per jaar verdiend. Maar daarnaast voor nog een i 25.000 plezier gehad en dat was nog zwart ook. Maar Ja als Ik nog een seizoen wat kan mee pakken, waarom eigenlijk niet". wijziging in de taktiek. Immers als West-Duitsland één in de groep wordt moet de „Mannschaft" in Gelsenkirchen uitkomen tegen Oranje, dus maar liever twee wor den. want Cruyff is niet te stop pen. De Barcelonaspits blijft er nuchter onder. Zegt dat hij en zijn ploeggenoten inderdaad nummer één in hun groep willen worden omdat de tweede ronde dan dicht bij huis, net over de grens in Gel senkirchen moet worden gespeeld. De roem laat hem onberoerd. Om dat het morgen na twee verprutste kansen en een één nul nederlaag allemaal weer anders kan zijn. Het legioen wil er nog niet van ho ren. Hannover zal weten dat het echte Oranje zich eindelijk geopen baard heeft. Dat betekent hossen en zingen tot diep in het nachtelijk duister. En het zal pas tegen het ochtendgloren zijn dat de laatste enthousiasten afhaken en het pla veisel bewijst dat de combinatie bier—vette-worst" vele magen op den duur toch te veel is geworden. Waarna de neringdoenden vermoeid maar opgewekt naar huis sjokken. Immers alles is op. er was te weinig vaak, zo weinig dat ze zelf maar niet gegeten hebben en het aldus uitgespaarde voedsel ook maar heb ben verkocht. Want zaken zijn za ken daar in West-Duitsland SCHOTEN Tijdens interna tionale tafeltenniswedat rijden in de Belgische plaats Schoten heeft Ellen Klatt twee titels behaald. In de finale damesdubbelspel versloeg zij met Annemieke van Moorst het Westduitse duo Pets/Bergman in vier games, en in het gemengd dub belspel wonnen Ellen Klatt en Her man Hopman de eindstrijd in even eens vier games van Bucchardt- LeClair uit Frankrijk. In de finale dames enkelspel veriocxr Marjan Wagemakers in vier games van de Fraincaise LeCfeür. In het heranen- kelspel eii het herendubbelspel drongen geen Nederlandse deelne mers tot de finales door. Nederland eindigde in de landen rangschikking zowel bij de dames als bij de heren achter Frankrijk en Westduitsland, maar voor België. Oostenrijk en Spanje. Dankzij de techniek is het wereldkampioenschap voetbal in de eerste plaats te beschou wen als een uitgebreide hui selijke gebeurtenis. Dat houdt in dat er in de komende toeken nogal wat huwelijken zware slagzij zullen gaan maken. Zeker in die gevallen waar de man heeft verzuimd zijn echt genote via een straf trainings kamp aan het verstand te brengen dat de huwelijkse staat gedurende een lange pe riode op een zeer bescheiden pitje zal moeten vbortsudde- ren. Om al die mannen behulp zaam te zijn wier voorberei ding in een opzicht ernstig te kort heeft geschoten, zal ik hier even de tien geboden vastleggen, waaraan de niet in voetbal géinteresserde vrouw zich deze maand onverbid delijk te houden heeft. En als ik u ivas, mevrouw, dan hield ik mij er strikt aan. Nou, daar gaan we dan. U mag onder geen voor wendsel (en met wat voor lichaamsdeel ook) voor het beeld goan staan. U moet niet, terwijl de grote Cruijff aan de bal is, met een stem als een bron tosaurus melden dat er op het andere net iets érreg leuks is. (In dit verband is het aardig straks de statis tieken. er op na te slaan of afgelopen vrijdagavond het aantal openlijke geweldple gingen boven normaal is geweest. Op het ene net DDRAustralië, op het an dere Porgy en Bess. Dit soort tv-blunders wekt de moordlust natuurlijk in de hand) Niet flauw zijn en zeggen: Als je thee wil, moet je $et zelf zetten. Niet dreinen met dingen als: het eten wordt koud. In zo'n geval de maaltijd gewoon even naar de sofa gébracht. U moet er voor zorgen te allen tijde voldoende bier en pindanootjes in huis te hebben. Het bier dient een uur voor de wedstrijd in de ijskast te worden geplaatst opdat het de juiste tempe ratuur heeft wanneer het spel een aanvang neemt. U moet tijdens de wedstrij den niet korzelig roepen: toon nou eens belangstel ling voor je kind. U moet uw kinderen trou wens leren dat zij tijdens de uitzending pa niet te dicht mogen naderen. Krijt u maar een zone af zo groot als een strafschopgebied, dan zit het wel goed. Pa's rust en concentratie mogen per sé niet gestoord worden. (Mijn eigen zoon begrijpt geen snars van voetbal, maar hééft de eerste begin selen van het lezen onder de knie. Hij poogt nu de teksten op al die reclame borden in de stadions te ontcijferen en ergert zich te pletter als daar steeds voetballers voor gaan staan. Zulk soort inciden ten zijn natuurlijk uit den boze). U mag geen misbruik ma ken van het pijnlijke feit dat een voetbalwedstrijd nu eenmaal een kwartier rust telt. Daarin dus zeker geen vragen stellen als: wanneer ruim je die rotzooi in de tuin eens op. Of: dacht je vandaag nog de kraan te repareren? Of: had je vori ge week niet beloofd mee de stad in te gaan? Niet met de deuren smijten als u geen antwoord op uw vragen krijgt. Trouwens, u mag helemaal niks vragen. Om de zaak toch weer wat in evenwicht te tillen, ook één gébodje voor de heer des hui zes: GIJ ZULT TIJDENS HET SPEL NIET IN SLAAP VALLEN. RUUD PAAUW Op hol Vips Even verderop dalen de Vips van hun tribune. Mario Zagalo, coach van Brazilië: „Een indrukwekkende match. Oranje kanshebber voor de wereldtitel". Don Santiago de Ber- ADVERTENTIE Ga voor occasions liever j naar de V W-dealer I I 3 zekerheden ^garantie - ANWB-keoring- ^0-servicepaspoort. De spelers reizen af e© het legioen gaat feestvieren. In enkele uren slaan de fantasieën op hol, gevoed door s huimend bier. Leo Horn door schuimend bier. Leo Horn zei. Dat ie nog nooit zulke schop- pers heeft gezien als die Zuidameri kanen vandaag. Zelfs Horn niet. En heb je gehoord van Rijsbergen. Stomlazerus na de wedstrijd. Dronk een vat bier". Rijsbergen dronken? Hij dronk, zo blijkt bij navraag, na de match ze ven flesjes pils en twee cola's. Uit nood omdat de nood niet hoog ge noeg is en hij evenals reserve Theo de Jong aangewezen voor de dopingcontrole het daarvoor be nodigde bewijsmateriaal niet kan leveren. Pas na de laatste pils lukt het en dan nog slechts met mate. Zodat het te hopen is dat pure al cohol in ieder geval niet op de ver boden lijst staat. Waarmee Rijsber gen overigens voor de tweede maal deze dagen wat exclusief in de dis cussie staat. Want binnen het Oranjefort circuleert een foto van de blonde Feyenoorder, zij aan zij gekiekt met Johan Cruyff terwijl zijn mannelijkheid in volle glorie uit een der broekspijpen hangt, een moment vereeuwigd tijdens de trai ning door een attente fotograaf. Het bijschrift wordt in Oranjekrin gen spontaan geboren: „Als Cruyff aan de bal is sta je altijd voor lui". Geen salontaal natuurlijk maar tekenend voor de wijze waar op Johan Cruyff ook door zijn col lega's op een voetstuk wordt ge plaatst. Johan Cruyff. Zijn naam snelt door West-Duitsland. Jubelen de verhalen in de Duitse pers. Over hoe hij de scheermesachtige aansla gen van de Uruguezen pareert met zijn snelheid. Hoe allround hij zowel in de verdediging als in de aanval is. Hoe hij de Westduitse bonds coach Helmut Schön dwingt tot een FRANKFORT De strafcommls- sie van de FIFA heeft de Chileen Carlos Caszely voor één wedstrijd geschorst. Caszely werd door scheidsrechter Babacan (Turkije) uit het veld gestuurd in de 07ste mi nuut van de wedstrijd West Duits landChili na een revanche-overtre ding tegenover Vogts. Caszely had in hetzelfde duel eerder al een waarschuwing gekregen. Door Nico Scheepmaker "Amarcord", de laatste film van Fellini, die ik iedereen van harte kan aanraden als hij eens iets anders dan voetbal wil zien, begint er mee dat het in het ge boortestadje van Fellini begint te sneeuwen. Geen sneeuwvlokken, n van witte pluizen, van een of an der gewas. Iedereen in 't stadje raakt er opgewonden van, vooral de kinderen maar ook de volwas senen, want die pluizen sneeuw betekent dat de lente is begon- Een mooie scène. Zaterdag za ten we met z'n allen in het sta dion in Hannover met verbazing, maar uiteraard ook met instem ming naar het spel van Neder land tegen Uruguay te kijken. Dat was voetbal, beter voetbal, dan van Brazilië en Joegoslavië, van Schotland en Zaire en van West-Duitsland en Chili, dat we op donderdag en vrijdag hadden gezien. "Een nieuwe lente en een nieuw geluid", dachten we, ter wijl we naar het Nederlandse spel zaten te kijken, en zie, we hadden het nog niet gedacht of daar be gon het opeens: blijkbaar aange voerd door een zuchtje wind hing het stadion opeens vol met net zulke witte pluizen als in "Amarcord". Na afloop van de wedstrijd konden de journalisten vragen stellen aan beide trainers. Eerst kregen we de Michels-show: beurtelings in 't Nederlands, het Spaans en het Duits sprekend (ook nog even in het Engels) be antwoordde hij de vragen van de sportpers. De enkele Spanjaarden hadden overigens meer vragen, dan de vele Nederlanders. Mis schien zijn wij verlegener, of be scheidener, of misschien hebben we, en dan niet eens ten onrechte, het gevoel dat we de antwoorden net zo goed zelf kunnen verzin nen. Behalve dan zo'n antwoord als Cruijff gisteren gaf aan een Amerikaanse radio-reporter op de vraag wat het belangrijkste element voor de eindzege zou zijn. "Hoop", zei Cruijff. Bene kwark De coach van Uruguay had het moeilijker dan Michels. Niet alleen omdat hij alleen maar Castillo van Uruguay kan niet begrijpen dat scheidsrechter Palotai uit Hongarije hem de rode kaart laat zien. Dat hij even tevoren een grove overtreding heeft begaan is hij ver geten. De eenacter zal hem echter niet helpen: hij moet het veld uit. Zuidamerikaanse ploegen in te- veer de bevolking van Noord-Hol- genstelling tot de Europese, alle- land te bieden heeft. Ik keek even maal anti-voetbal speelden en op het identiteitsbewijs waarom ze eigenlijk naar het we reldkampioenschap waren geko men als ze toch niet van plan waren te voetballen? Ik vond het geen aardige, tact volle vraag aan iemand die net kaal was geworden van de zor gen, en kennelijk vond Porta (een ex-international, een tijdge noot dus van Bakhuijs c.s.) dat ook niet, want hij herinnerde er even vinnig aan, dat Uruguay in 1930 en 1950 de wereldbeker heeft gewonnen, en ook twee keer (in 1924 en 1928) de Olympische ti tel won. Lang geleden weliswaar, maar toch een respectabele score Ivoor een land dat met twee en een half miljoen inwoners onge- Spaans sprak (hij had een tolk bij zich), maar ook omdat hij zich moest verantwoorden voor de 2—0 nederlaag, drie gele kaarten en een rode kaart. Merkwaardig genoeg meende hij dat Castillo die weggestuurd werd, daarvoor al een gele kaart had gehad, een mening die Castillo's direkte tegenstander Robbie Rensenbrink ook was toegedaan. Daar blijkt op zijn minst uit, dat scheidsrechter Palotai niet al te duidelijk met zijn kaarten heeft gemanoeuvreerd. De 60-ja rige Roberto Porta (die er, klein en kaal, eerder uit ziet als 63 dan als 57) weet zowel de nederlaag als de kaarten aan nervositeit en een slechte middag. Een Journa list vroeg toen, over de band spe lend via de tolk, vragensteller. Het bleek een Jour nalist uit Denemaricen. Als Porta dat even gevraagd had, dan zou hij hebben kunnen antwoorden: „U komt uit Benekwark, zegt u? Dat is in Europa? En wordt er bij u ook gevoetbald? Wel, wel, wel, wel, u moet maar goed uw best blijven doen, dan wordt u misschien ook nog wel eens twr.e maal wereldkampioen". Porta's tolk was kennelijk geen Spaans sprekende Duitser, maar een Duits sprekende Uruguyaan. Toen althans ironisch ge vraagd werd of Porta ook nog voorhoedespelers had meege bracht, gaf de "tolk, geprikkeld, eigenhandig antwoord. "Morena ist heute ean Real-Madrid atar" zei hij alsof hij zeggen wilde: Me dunkt dus dat we goede voor- hoedespalers hebben meegeno men. „Netoer auch hoonde ik toen een Duitser naast me sceptisch mompelen. In het begin van de wedstrijd kreeg Cruijff een redelijk vrije schietkans. Maar m plaats van hard in te knalen (wat hij kaïn), probeerde hij het met een boog- balletje, dat danig over de lat verdween. Geizen zijn spel mocht hem veel vergeven worden, maar Is de wens om al meteen in het begin van de allereerste wed strijd "het doelpunt van het WK- '74 te maken niet wat al te zelf zuchtig en onpraktisch? Der Bomber Het duurde vijfentwintig mi nuten, voordat de Schotse rechts buiten Peter Lorimer tegen Zai re de ban brak en scoorde, met een onhoudbare kogel in de rechter bovenhoek. Van Lorimer wordt altijd gezegd dat hij het hardste en snelste schót op de aarde bezit. Hij is dan ook een Schot van zichzelf dat helpt na tuurlijk ook een beetje. Der Stern heeft voor het wereldkam pioenschap op schotkracht van een aantal vedetten opgemeten. Cruijff zegde af, met allerlei uit vluchten, zoals Der Stern schrijft. Rivera schoot met een kracht van 71.55 kilometer per uur, de Braziliaan Edu met 80.57 kilo meter per uur. Gerd Müller haalde 80.86 kilometer per uur, de Zweed Sandberg 82.80 kilo meter per uur en Peter Lori mer inderdaad 92.73 kilometer per uur. Toch won hij niet. Want Der Stern had ook nog de vete raan Helmut Rahn uitbenodigd, de man. die West-Duitsland in 1954 tegen Hongarije met twee doelpunten naar het wereld kampioenschap schoot, en "der Bomber" werd genoemd. Men kan hemiiwoorlopig nog zo blij ven noemen. Want niet Lorimer bleek met ziln 92.73 kilometer o uur de snelste en hardste schut ter (zijn doelpunt tegen Za/re klokte ik trouwens op dezelfde snelheid), maar de 44-jarige, 90 kilo wegende Rahn wiens schot een snelheid bereikte van 93.03 kilometer per uur

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10