Jumelage met Oxford en Krefeld Hoge opkomst bij inentingen tegen rode hond Palenleed. Plannen Transvaalbuurt enthousiast besproken BONTE KOE MISS KAAG-VERKIEZING "In 1980 overvloed opening academisch jaar op aan olie" 9 september awakes goot 2? o - S Si.---* o 1 5 Benoemd tot hoog leraar VRIJDAG 14 JUNI 1974 LEIDEN Naar alle waarschijnlijkheid zal Leiden op de dag van 3 oktober een jumelage aangaan met zowel het Britse Oxford als het Westduitse Krefeld. Het college van B. en W. heeft de raad een desbetreffend voorstel gedaan. Met beide gemeenten onderhoudt neer in het kader van de festivitei- Leiden al geruime tijd contacten. Die ten rond deze dag toch al gasten uit met Oxford dateren van 1946, waar- beide zustergemeenten aanwezig zul- mee in het kader van de Engels- len zijn zal tot uitdrukking wor- Nederlandse sportwisseling een band den gebracht dat er tussen de part- werd gesmeed. De contacten zijn in nersteden een hechte band is geko de loop der jaren hecht gebleken en uitgebreid tot op het culturele vlak. Met Krefeld bestaat er sinds 1961 een uitwisseling van ambtenaren, waarbij het oorspronkelijk elkaar onder geen omstandigheden mogen loslaten. De gemeenteraad van Krefeld. dat het initiatief heeft genomen, heeft inmiddels besloten om met Leiden ADVERTENTIE Julianalaan 62. 14 juli a.s. traditionele Opgave voor deelname aan DE BONTE KOE. Tevens gelegenheid tot aanmelding bij: GÉ HOFENK, Muziek- en Gram mofoonzaak, Haarlemmerstr. 66, Leiden. Opgave v. deelname tot 5 juli. Eerste prijs: 15-daagse vliegreis naar verkiezing voor 2 personen. nuij iico uuiapiuiiKenjK eveneens inmiaaeis besloten om met Leiden en sport ging.De laatste jaren heb- ook het Franse Duinkerken een Ju- i ook raadsleden van beide ee- molmen» t» ciitïinor. t„ i beh ook raadsleden meenten over en wei over de grens gebracht De tijd is rijp, college ilcu een ju- beide ge- melaige te sluiltsn. In Oxford beraad» bezoek men er zich nog over, maar ver wacht wordt dat de reactie eveneens rindt het Leldse positief zal zijn. Waarmee niet alleen de betrek- sprake zal zijn van een papieren re- vv. win uu uclick.- opiate zax zijn van een pa kingen met zowel Krefeld als Ox- latie: het is de bedoeling ford uit te diepen door middel van j een Jumelage. Door het uitwisselen van oorkonden op 3 oktober wan- LE1DSE LECTOR: de kant van Krefeld groepen uit ae bevolking met elkaar in contact te brengen en naar de kant van Ox ford banden aan te knopen met de overheid- LEIDEN —In 1980 zal er een overvloed van olie ontstaan tegen sterk gedaalde prijzen. Dit is één van de uitspraken die vandaag dr. H. J. Duller deed in de oratie „Ove^ schaarste en overvloed, waarmee hij in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit het ambt van ge woon lector in de economische socio logie aanvaardde. De waarde van de recente voorspel lingen van de Club van Rome, die honger en milieuvergiftiging voor ziet, trok dr. Duller in twijfel. Hij herinnerde aan overeenkomstige prognoses, die in het verleden zijn gemaakt en nooit werden bewaar heid. In zijn rede analyseerde dr. Duller de economdsch-technologische facto ren, die deze voorspellingen steeds hadden ontkracht, en op grond van een dergelijk mechanisme kondigde hij vervolgens een spoedig einde aan van de huidige oüeschiaarste. LEIDEN Op maandag 9 septem ber zal aan de Leidse universiteit, het academisch Jaar 1974/1975 war den geopend. Tijdens de bijeenkomst, die plaatsvindt in de Stadsgehoor zaal, zullen toespraken worden gehou den door drs. D. L. Couprie, voorzit ter van de universiteitsraad, en mr. K. J. Cath, voorzitter van het colle ge van bestuur. LEIDEN Twee foto's van de Oude Vest. De ene geeft gewoon een beeld van het voortgaande werk aan de walkanten, een jaren kostende en miljoenen vergende zaak in het hart van Leiden. Mo menteel wordt gewerkt op het gedeelte tussen Vollersgracht en Pelikaanstraat. En de audere foto? Eigenlijk jammer, dat die gemaakt moest worden. Een rij paaltjes als daarop uitgebeeld over enkele honderden meters langs het trottoir tussen Mare en Vollersgracht zou niet nodig moeten zijn. Het gemeentebestuur heeft hun aanwezigheid wel nodig geacht na een groot anatal waarschuwingendat het afgelopen moest zijn met parkeren langs en op het trottoir, waardoor voordeuren gewoon werden afgesloten. Nu staat die rij palen er als de niet omver te duwen schildwachten vóór Buckingham Palace Het is niet de enige plaats in de binnenstad, waar het nodig is paaltjes te zetten. Op het Rapenburg bijvoorbeeld en niet te ver geten in de Pieterswijk zijn veel klachten over het parkeren van auto's, waardoor voordeuren niet meer te gebruiken zijn. Het is één van de facetten, die het wonen in de binnenstad nadelig beïnvloedt. En dat is een zaak, waar we juist in deze tijd op moeten letten. Er zijn mensen, die de op de Oude Vest gébruilcte betonnen paaltjes niet mooi vinden. Ze hébben gelijk. Dat vindt ook wethouder Kret van verkeerszaken, maar volgens hem zijn het de enige paaltjes, die niet omver of kapot worden gereden (men kijkt wel uit met gewa pend beton) en die niet uit de grond worden getrokken. Raadslid Oosterman heeft zijn voorkeur uitgesproken voor ijzeren paaltjes, die in Amsterdam worden gébruikt. Deze "Amsterdammertjes" zijn inderdaad mooier, maar ze roesten wél. En het ziet er naar uit, dat ze daar de tijd voor krijgen. Een mentaliteit verander je niet in korte tijd Kortom, er is nu een commissie, die een studie maakt van de vraag wélk paaltje én goed én monumentaal is. Kret plaatst intussen de betonnen paaltjes. Hij kan, zo heeft hij laten weten, niet twee jaar wachten op het resultaat van de studie. (Foto's Jan Holvast) enVuÜL O 1onieWen pee\wW O „ampolW" q O b°°ne* O UUVJIWO-" mooo*»* ©?r O webbed O *4 LEIDEN Het nog Jonge buurt- comité van de Transvaalbuurt ver wekte gisteravond een levendige dis cussie over de plannen (zie de krant van maandag). In het Mierennest waren velen bijeengekomen om eens flink hun zegje te doen en ook veler lei goede suggesties te opperen. Dit alles in het bijzijn van een afgevaar digde van de afdeling gemeentewer ken die over drie weken nog eens terug zal komen om de verschillende mogelijkheden voor een speelrek en voor parkeervakken aan de hand van dia's toe te lichten. Het aanleggen van een parkeer terrein op het gebied Van de Berg, loodsen staan, was voor iedereen een aanvaardbaar plan, evenals het aanbrengen van vele hobbels in de straten om het verkeer langzaam te laten rijden. In plaats van de Cronjéstraat werd een gedeelte van de Paul Krugerstraat als speelstraat gepland. De meeste straten kregen éénrichtingsverkeer toegewezen. Er werden suggesties gedaan om de telfooncel van de Morssingel te verplaatsen naar het Tramsvaalhof. Men hoopt, dat er dan minder ver nielingen zouden plaatsvinden door dat de bewoners er een oogje op konden houden. De tweede sugges tie betrof het parkeerterrein van het belastingkantoor: zouden de bewo- het parkeerterrein buiten de leggen zodat dit goed van de straat afgescheiden zou worden en er eni ge banken plaatsen. Er werden gis teravond door de buurtbewoners veel beslissingen genomen en men was vol goede moed om de buurt leef baarder te maken. ONDERSCHEI DING VOOR HOOGLERAAR LEIDEN Aan prof. dr. L. J. Oos- terhoff, hoogleraar in de theoreti sche organische chemie aan de Leid se universiteit, is door de Universi teit van Zürich het eredoctoraat ver leend wegens zijn verdiensten op 't gebied van de samenhang tussen stereochemie en elektronenstructuur van moleculen en wegens zijn bij dragen aan de theoretische organi sche chemie in het algemeen. ADVERTENTIE afgebrande kantooruren met de belasting kun nen delen? Men wilde om het speelterrein bij de Morssingel een aarden dijkje aan- LEIDEN De eeuwfeestcommissie 1975 van de Leidse uni versiteit, heeft haar eerste vergadering gehouden. r In de eeuwfeestcommissie, waarvan de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, mr. K. J. Cath, tijde lijk voorzitter en de heer H. P. H. Gerding secretaris is, hebben voorts zitting de rector magnificus, prof. dr. A. E. Cohen, de voorzitter van de universiteitsraad, drs. D. L. Cou prie, vier door de universiteitsraad gekozen ledèn, te weten J. H. Bonarius, drs. V. C. R. Brenninkmeijer, W. Hagen en mr. W. A. van Woerkom, drie vertegenwoordigers van de Leidse regio, te weten mevrouw N. A. den Haan-Groen, wethouder van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk van Leiden, mr. P. de Clerq, voorzitter van de Koninginhedagvereniging, en een vertegenwoordiger van de 3-Octobervereniging, de oud-alumni mr. K. Staab, mevrouw E. Arendsen de Wolff- Exalto en mr. F. W. van den Berg, het hoofd van de dienst interne en externe voorlichting van de universiteit, de heer H. Reinhardt, en de voorzitter van de subcommissie recrea tieve en culturele manifestaties, mr. K. W. Cuperus. Deze week Kijk in de etalage van Foto Van der Horst Doezastraat 22-24 Fotiek: Vijf Meiplein 9 Studio: Diamantplein 5^ LEIDEN Vorige maand begon in Leiden een actie om zoveel mo gelijk vrouwen en meisjes in te en ten tegen rode hond. Het gaat hier om een gezamenlijke actie van de G.G. en G.D. en alle Leidse huisart- 12-jarige meisjes in Leiden. Deze ontvingen allen een op roeping om te worden ingeënt tegen rode hond. Ongeveer 700 meisjes, dat is 85pct van de opgeroepen groep, gaven hieraan gehoor. Over dit hoge percentage zijn de organisatoren zeer tevreden. Het ligt in de bedoe ling om voortaan elk jaar een mieu- Leiden is springplank voor Europa LEIDEN Omdat de Holiday Inn van Leiden ervoor gezorgd heeft dat het aantal reserveringen voor an dere hotels in dezelfde keten ver uit stak boven het gemiddelde, werd van hogerhand de director van Holidex Europe naar Leiden afgevaardigd. Holidex is de overkoepelende orga nisatie van het telexnet van Holiday Inn. Het personeel van de receptie-afde ling werd beloond met een bedrag van 500 dollar. De heer Roem (mid den) neemt de beloning in ontvangst. Links de heer Daem, die vanuit Amerika overvloog en rechts de heer Spaargaren, die assistant Innkeeper is. „Leiden is een springplank voor Europa," vertelde Spaargaren ons. Met Schiphol vlakbij is dat niet zo verwonderlijk. Maar het is wel leuk als de toeristen ook de stad Leiden even bezoeken. we Jaargang van 12-jarige meisjes op te roepen voor een inenting, dus in 1975 de in 1963 geboren groep meis jes. enz., enz. De via de gezamenlijke huisartsen gestartte campagne was in eerste in stantie gericht op vrouwen van 18 jaar en ouder. Om enige spreiding van de aantallen inentingen te. ver krijgen, was aan deze groep vrou wen verzocht zich voor een inenting te melden in de maand, waarin zij Jarig waren. De opzet is althans in de maand mei goed geslaagd, zo goed, dat de huisartsen hebben be sloten om ook de groep meisjes tus sen 12 en 18 Jaar desgewenst in te en ten tegen rode hond. De verwachting bestaat dat, als de actie via de huisartsen in het huidige tempo voortgaat, tegen het eind van het jaar plm 4000 meisjes en vrou wen boven 12 Jaar kunnen zijn in geënt. De volgende punten zijn en blijven voor een inenting tegen rode hond van belang: alle vrouwen en meisjes boven 12 jaar kunnen thans bij hun huisarts terecht voor een inenting; belang stellenden wordt verzocht zich te melden in de maand waarin men Jarig is; de inenting mag niet worden toe gepast bij zwangere meisjes of vrouwen; de eerste drie maanden na de in enting mag men niet in verwachting raken; de kosten van de inenting bedra gen f 15,— en moeten door de patiënt zelf worden betaald; de ziekenfond sen vergoeden deze kosten niet; men dient bij voorkeur een inen tingsboekje mee te nemen; als dat er niet is, zorgt de huisarts voor een <£pto Jan Holvast)] schriftelijk inentingsbewijs. LEIDEN—Bij Koninklijk Be sluit is dr. J. H. M. M. Loenen uit Leiden, sinds 1958 lector in de wijs begeerte aan de Leidse universiteit aan deze universiteit benoemd tot ge woon hoogleraar in de cultuurfiloso fie en de wijsgerige waardenleer. Prof. Loenen, die op 26 november 1919 in Venray werd géboren Slaag de in 1947 aan de universiteit van Amsterdam voor het doctoraal exa men klassieke letteren met als hoofd vak de geschiedenis van de Griek se en de Romeinse wijsbegeerte. In 1952 werd hij benoemd tot docent in de wijsbegeerte aan de Leidse universiteit. In 1958, tot welk Jaar prof. Loenen naast zijn docentschap aan de universiteit tevens leraar klas sieke talen aan het Stedelijk Gym nasium in Leiden was, volgde zijn benoeming tot lector. Gast Gedurende het tajdvak van 1 sep tember a.s. tot en met 31 augustus '1975 zal prof. dr. Creighton E. Gil bert, sinds 1969 hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan het Queens College van de City University of New York, als gast-hoogleraar aan de Leidse universiteit kunstgeschiede nis doceren. Prof. Gilbert, die lid is van de Ame rican Academy of Arts and Scien ces, ontving in 1964 voor zijn activi teiten als kunstcriticus de College Art Association Mather Award. Ge durende het academiejaar 1972—1973 bereidde hij op het Nederlands In stituut voor Voortgezet Wetenschap pelijk Onderzoek op het gebied van de Mens- en Maatschappijweten schappen in Wassenaar een publika- tie voor. LEIDEN Het actiecentrum van de PPR Leiden vergadert a.s. dins dag om 8 uur in de bovenzaal op Rapenburg 100. De agenda vermeldt o.a bespreking van de verkiezings resultaten, overleg met de PvdA en het functioneren van de fractie. De vergadering is openbaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3