Eerste vrouw ter wereld aan de knuppel van Boeing 707 ZELF WUN MAKEN Veeleisend, trouw Vliegende dokter FLEXIBEL LEVEN ALS PROEFKONUN Ankie en haar eigen mode VRIJDAG 14 JUNI 1974 PAGINA 19 ZAVENTEM (BRUSSEL) Een vrouwelijke piloot is m de luchtvaartwereld al een hele bij zonderheid. Hun aantal is waar schijnlijk op de vingers van twee handen te tellen. Een vrouw als eerste officier aan de stuurknuppel van de zware Boeing 707 moet als een zeer grote zeldzaamUeid wor den beschouwd. Maar een meisje die deze verantwoordelijke oosit<"e al heelt bereikt op de prille leeftijd van 29 jaar en daarbij ook al niet minder dan 7000 vlieguren achter de rug heeft zo'n vrouw kan men gerust als uniek beschouwen. België heeft die vrouw. Sinds vorige week woensdagmiddag vijf uur heeft ze haar diploma op zak. Het is Yvonne Cunha uit Ant werpen, die als klein kind al wtst besloten had om pilote te worden. Afgelopen zaterdag maakte zij met haar gloednieuwe brevet haar eerste officiële vlucht met een Boeing 707 van ae Belgische chartermaatschappij Trans Euro pean Airways uaar Italië. Een we reldprimeur. Door Jan-Kees Kokke „Hoe het me beviel? Oh, enorm fijn, Ja. Eindelijk mijn eeiste of ficiële vlucht. Alleen, zonder in structeur naast me. Nu aan ik me eindelijk bewijzen Yvonne Cun ha lacht blij en opgelucht als we met haar praten in de c.ew-ruom van de TEA op de luchthaven Zaventem bij Brussel. Positief „Hoe de passagio-s reage ren? Oh, de meesten hebben het nooit geweten. Er waren er wel een paar, die van kleur verscho ten. Maar er was niemand, die meteen weer uit het vliegtuig sprong. Nee, over het algemeen was de reactie geweldig positief" „Ook de aniere piloten van TEA, allemaal mannen natuurlijk, vonden het helemaal niot verve lend om een vrouw a!s collega te hebben. Er waren er maar een c f 2, die niet zo prettig reageerden. Maar ze zullen wel verplicht zijn met me te vliegen," zegt Yvonne Cunha vastberaden. „Met de ste wardessen dede.i zich evenmin problemen voor. Ze moesten alle maal bij de chef-stewardess ko men en als 'k ze nu wat vraag, krijg ik alles gedaan, hoor". Het enige probleem was eigen lijk het uniform. Dat was er uiter aard alleen voor de manlijke pi loten. Maar Yvonne zocht zelf een mooie lichte stof uit, ont wierp persoonlek hst model en vond tenslotte iemand die het in elkaar zette. Op haar donker- blauwe uniform-broekpa k zitten nu twee gouden strepen. De kwa lificatie van tweede piloot. Een ge zaghebbende positie, want deze eerste officier moet In feite de zelfde kwaliteiten hebben als de gezagvoerder, die slj in alle om standigheden moeten kunnen vervangen. Yvonne Cunha een fraaie verschijning, halflang donker blond haar, brume ogen, prachti ge witte tanden vertelt: „Ik wilde al met vliegen beginnen, toen ik zestien was. Maar ik kreeg geen toestemming van mijn ou dera. Oh, ze waren zo bang hun dochter te verliezen. Want drie andere kinderen waren al kort na de bevalling overleden. Nu heb ik alleen een oroer, dis bijna tand arts is". Zweefvliegen "Maar op mijn zeventiende mocht ik toch eindelijk beginnen. Met zweefvliegen dan. Dat deed ik drie Jaar totdat ik in 1965 tenslot te naar de plaatselijke vliegclub mocht om te leren motorvliegen". Yvonne vloog die Jaren met alles wat vleugel had rn minder dan 5.700 kilo woog. Pipercups, Cess na's, Afro Commanders.Intus sen had zij haar schoolopleiding afgemaakt en behaalde het di ploma voor lerares in wis- en na tuurkunde. Maar ze zag er niets in om voor de k'as te gaan staan. Zij trad in plaats daarvan in dienst bij een Brussels lucht-ta- xibedrijf als secretaresse.Om na precies e;n dag weer ontslag te nemen. Want zij had slechts een doel voor ogen cn dat was de lucht in. De volgende dag kreeg ze haar zin en werd bij hetzelfde bedrijf aangenomen als pilote. Yvonne verzamelde steeds meer brevetten en mag zelfs nu de eind- opleiding geven aan piloten die het examen op tweemotorige vliegtuigen en van Miaavliegea moeten halen. Ze leidde tot nu toe niet minder dan MO leerling piloten op bij de vliegschool So- tramat in Antwerpen. Begin dit Jaar hoorde zij dat de Trans European Airways naar een pilote zoc it. Een unieke kans, die Yvonne met beide handen aangreep. Want de meeste lucht vaartmaatschappijn zijn niet zo zo dol op vrouwen in de stuur stoel, tot grote verontwaardiging van Yvonne Cunha. "De Sabena bijvoorbeeld neemt absoluut geen vrouwen als piloot aan- Eindelijk zag fvonne de moge lijkheden van een doorbraak in haar vliegcarrière, die haar aan opleiding nu al zo'n 25.000 gulden had gekost. „Nee, trouwplannen heb ik niet. Misschien schrikt het de mannen wel af. Je wordt ooor sommigen ook al niet als honderd procent vrouwelijk beschouwd. Maar ik ben vast van plan door te gaan. Hoelang? Tot mijn pensioen, als er tenminste niets gebeurt," zegt ze desondanks optimistisch lachend. In de afgelopen negen Jaar schreef zij zevenduizend vlieg uren op haar naam. Dat is acht honderd uur per jaar cn vijf uur vliegen per dag. „OagelooUiJk, hoor," roept fotograaf Henk van Westering, zelf een enthousiast sportvlieger Stomverbaasd uit. "Die wordt binnenkort echt wel gezagsvoerster". Inderdaad. Dat zal niet lang duren. Want Yvonne werkt al hard aan dit brevet en hoopt dit diploma binnen een Jaar op zak te hebben. Zij zal dan de eerste vrouwelijke gezagsvoerster van dertig Jaar 'zijn op een Boeing. Nooit „Nee, hoor, in de lucht ben ik nooit bang," zegt de immer goed lachse Yvoone Cunha. „Wel op de weg, met de auto. Daar heb je soms van die mensen.aye, aye. Maar tijdens het vliegen ben ik niet zenuwachtig. Inwendig mis schien wel", geeft zy toe. "Maar uiterlijk merk Je er niets van". „Waarom ik zo graag vlieg? Oh, dat is de moeilijkste vraag die Je een piloot kunt stellen. Het is een ziekte. Heit zit gewoon in je." gewoon in Je". Voor de twintigduizend amateur- wijnmakers in Nederland en voor iedereen die van plan is een wijn maker te worden breken goede tijden aan. Er is een „Adviescen trum Fermentatie Dranken" opge richt, dat via het kersverse maand blad „Onder de kurk" alle vraag stukken over uw worteltjes- en pe- terseliemost gaat oplossen. Het blad is een uitgave van het ad viescentrum. Andere activiteiten: het oprichten van een wijnmakers- club en het op de markt brengen van apparatuur voor het maken van wijn. Die apparatuur (wijnfilter, ƒ65: 6 toom ex tractor 50) is interessant voor de gevorderden onder de ama teurwijnboeren. Iemand die pas be gint heeft al die dure spullen niet nodig. Met een paar gulden komt hij al een heel eind. Eigen wijn kost 40 tot 60 cent per liter en daarin is suiker dan nog het duur ste bestanddeel. Je hebt voor wijnmaken ook al niet veel ruimte nodig (het kan in een flat) en evenmin veel basiskennis. Wel veel geduld. Het adviescentrum brengt binnen kort een Nederlandse handleiding (er zijn op het ogenblik vrijwel al leen Engelse boekjes) voor het ma ken van wijn, Joop D'Hert is de schrijver. Verwachte prijs 18.50. Het centrum zal bovendien alle ap paratuur die wordt geïmporteerd zelf testen of laten testen door het Centraal Instituut voor Voedingson derzoek TNO. Goedgekeurde pro- d uk ten worden voorzien van een keurmerk. De wijnamateurs zijn te bereiken via antwoordnummer 2356 in Den Haag. Een abonnement op Onder de kurk, negen nummers per Jaar. zal ongeveer 16 kosten. In het eerste nummer staat een beknopte handleiding voor beginners en een recept voor bietenwijn, nog één ding: het is verboden de zelfge maakte wijn te verkopen. „Geen enkele klandizie is zoveel waard als die van de vrouwen: als ze tevreden zijn over een leveran cier, vertellen ze dat overal. Vrou wen zijn veeleisend, maar trouw". Een uitspraak van Jean Mantelet, ook wel „Monsieur Moulinex" ee- noemd, naar de gelijknamige elek trische keukenapparaatjes die hij op grote schaal fabriceert. Zijn va der was poppenfabrikant, de zoon prefereerde het bedenken en ver vaardigen van „kleine machientjes die het leven vereenvoudigen". Zijn apparaten worden gebruikt in keukens in meer dan honderd laai den over de hele wereld. Zijn tien fabrieken produceren per dag 130.000 apparaten, houden 12 000 ar beidskrachten aan heft werk en ver dubbelen hun omzet iedere drie jaar. Per maand wordt 1000 ton kunststof verwerkt. Meneer Mouli nex is 73 jaar, zit al meer dan 40 jaar „in de keukenapparatuur" en brengt nog altijd 16 uur per dag achter zijn werktafel door. Omdat zijn ideeën meestal 's nacht opko men, staat in zijn werkkamer ook een bed. Dertig procent van de be dragen die hij omzet verdwijnt vol gens hem in de research, onder het motto „een pas verschenen appa raat is al een verouderd apparaat". Als man en vrouw met elkaar sa menwonen, gezamenlijk de maaltij den gebruiken en de vrouw de vrouwenrol op zich neemt, dan ver schilt het vrije huwelijk maar wei nig van het officieel gesanctioneer de. Maar wij, aldus Sinone de Beauvoir over haar veertigjarige vriendschap met Jean Paul Sartre, hebben altijd een nogal flexibel le ven geleid. Wij verbleven vaak on der hetzelfde dak, maar in geschei den kamers en toen wij nog jong waren in eenvoudige familiehotels omdat we geen geld voor een eigen appartement hadden. Als wij uitgaan doen wij dat met vrienden. Vakanties brengen wij vaak samen door, maar voor een deel ook alleen. Ik ben bijvoorbeeld dol op zwerven, maar Jean-Paul heeft daar een uitgesproken af schuw van. Ik geloof inderdaad dat deze vrijheid in het dagelijkse leven erg belangrijk was en ons behoed heeft voor al dat saaie gedoe, want aan verveling zijn al heel wat ver houdingen kapot gegaan. KINDERBRIEF Ervan uitgaande dat de meeste kinderen het hoogst interessant vin den om af en toe een aan hen per soonlijk geadresseerde brief te krij gen, heeft de Engelsman Bill Lory- man een onderneminkje opgezet dat hij „children's letters" noemt. Ouders die er drie pond per jaar voor over hebben kunnen er op rekenen dat hun kind iedere veertien dagen èen briefje krijgt, en een extra epistel op zijn verjaardag en met kerstmis. Die „brieven" zijn in feite kinderverhaal tjes, gedrukt in een keurig hand schrift en zogenaamd geschreven door imaginaire karaktertjes zoals een klein zwart terriertje dat penny pineapple heet. Op een kleine boerderij in Kenia, ruim 100 kilometer ten noorden van Nairobi, woont dokter Anne Spoer- ry, „de enige vliegende vrouwelijke arts ter wereld". Elke ochtend staat ze om half zeven op om in haar oude auto naar de luchthaven van Nairobi te rijden. Om half negen stijgt ze met enkele assistenten op in een zespersoons vliegtuigje dat volgeladen is met medicijnen, zuur stof flessen en kampeer benodigdhe den. Op de plaats van bestemming wordt de tent opgezet, er wordt thee gemaakt en men wacht tot de eerste patiënten zich aanmelden. Een van de assistenten vertaalt de klachten uit het Masai. Ze behan delt 60 tot 100 patiënten per dag, kleine operaties worden ter plaatse uitgevoerd. Het team voert daar naast in de dorpen een omvangrijk preventief programma uit. „Tachtig procent van de Afrikaanse ziekten zou voorkomen kunnen worden door vaccinaties. Pokken hebben we al uitgeroeid", zegt de 55 jaar oude Anne Spoerry, die met haar colle ga's opereert in een uitgestrekt stuk Oost-Afrika, waar per 35.000 (sterk verspreid wonende) inwoners slechts één arts beschikbaar is. In maandblad Marie Claire zegt Maar dan wel meer als proefkonijnen Ingmar Bergmann, beroemd filmre- in een laboratorium dan als mense- gisseur uit het hoge noorden: „De lijke wezens". De man is vieren- wereld van de vrouwen is mijn we- vijftig, en bezig aan zijn zesde huwe- reld. Ze interesseren me allemaal, lijk. Wat is mode? Je hoeft maar op een zonnige dag de straat op te gaan en Je kan het zelf zien. Neem de 22-Jarige Ankie van de Velde, ze exposeert iedere week haar zelf ontworpen sieraden op de antiek markt aan het Haagse Voorhout. Alle reden dus om aan de mode mee te doen, maar Ankie is nog nooit de deur van een echt mode huis binnen geweest. Ze combineert liever zelf haar kleren. De groen met oranje gedessineerde rok van In dia-katoen tikte zij in Amster dam op de kop. De zwarte coltrui en het blauwe denim hesje vond ze bij de Haagse "Salty Dog" boetiek en de tas en ceintuur kocht ze op de kunstmarkt van het Rotterdamse Beursplein. De kleren kwamen bij elkaar op nog geen honderd gulden. Maar door twee bossen zilveren armban den, drie kettingen en een stel pop-art broches werd de hele „out fit" wat duurder. Het kostbaarste van alles was overigens de zonne bril, een model van het PariJse mo dehuis Christian Dior want een beetje couture doet het toch nog heel goed. Boekje voor 1 vakantievierende dieetpatiënten Een dieet is, volgens sommige Ne derlandse woordenboeken, een „ge neeskundige leefregel, mat'ge eetre gel". Aan die paar woorden is voor sommige vakantiegangers een wereld van ongemak verbonden. Men staat op een (streng) dieet waar niet van mag worden afgeweken, maar dat tijdens een vakantie in een ander land, met andere eetgewoonten en ander voedsel, vaak moeilijk te realiseren is. Daarom heeft de afdeling aieet- voorlichting van het bureau ten handleiding samengesteld onder de titel „Met een aieet op vakantie naar het buitenland". Een doorwrocht stukje werk, met om te beginnen een lijst van dagelijkse voedingspvoduk- ten, met daarachter de Franse, Duit se, Italiaanse, Spaanse en Engelse be namingen. Tips erbij over de dieet- produkten die in betreffende landen wel of niet te koop zijn, en in het laatste geval uit eigen land moeten worden meegenomen. Een en ander weer onderverdeeld in zoutarm en natriumbeperkt dieet, diabetesdieet en vermagerings- of calorieënbeperkt dieet. Ook de ln di verse landen gebruikelijk2 etenstij den staan erbij. Het boekje is te bestellen, vla Postbus Ï772, per briefkaart. Op de kaart moet f 1,40 aan extra postze gels worden bijgeplakt. ADVERTENTIE EU DAMESMODE in exclusief jonge stijl... A x V!vO@föD3(§ij> BREESTRAATI08a-ll2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19