voordeelgeld de laatste „IK BEN TEGEN URUGUAY DE VOORSTOPPER" "Ajax heeft mij tijd in de steek gelaten" „VOETBAL, VOETBAL, HET KOMT JE NEUS UTT q myrkoles wmm Goedk<H>p& veilig op lJ de band,, met de groene stip WIM SUURBIER: Ik zie het echt niet meer zitten in Ajax NEESKENS: "VOOR JONGENS VIND IK HET JAMMER DAT IK WEG GA" Zelfverzekerde Wim Rijsbergen: Oranjehoven! rrico VRIJDAG 14 JUNI 1974 PAGINA 15 FRANKFORT Je kon er nüot on- deruiit. Die vreemde dreigiing, die er toch uitging van al die veldgrijze pakken rond het stadion. Ik schrok Door Fred Racké even. toen er vlak bij me op de tri bune toch nog een rotje ontplofte en ik heb er in de loop van vele ja ren toch duizenden op de tribunes horen ontploffen. Er ging even een schrikreactie door me heen. toen vlak voordat er echt gevoetbald zou worden, toch nog een vuurpijl het luchtruim koos. Een Braziliaanse, neem ik aan, en het bleef er maar bij één. Maar toch... Af ten toe tijdens de wed strijd moest je onwillekeurig toch omhoog kijken, naar de steeds maar rondcirkelende helicopter. Om te zien of die soms ineens ergens op afschoot. Maar dat leek dan maar zo. Het is goed gegaan. Er gebeurde niets. Hen had nog twee Arabische studenten gearresteerd en twee pa- lestynen over de grenzen gezet. Niet in Frankfurt want als daar politie sirenes loeien, dan is er misdaad van geringer order gaande al ge beurt dat hier dan wel erg vaak. Tijdens vier uur openingsceremonie en daaropvolgend voetbal kon je gisteren zo langzamerhand een beetje op Je gemak raken. Kon Je de herinnering aan München een beetje laten verdringen. Maar niet helemaal en dat kan ook nog niet, zo vroeg in dit toernooi. In ie der geval ls het begin goed geweest. We kunnen ons drie weken op voetbal gaan storten en voetbal al léén. Is dat wel zo goed? Natuurlijk niet. Er is meer op deze wereld om die enorme plattitude dan toch maar weer te gebruiken voor de duidelijkheid. Een lezer van „Der Spiegel" schrijft: „Voetbal, voetbal, het komt je neus uit. Deze rommel heeft niets meer met sport van doen. Een bewuste afleiding van de massa wier horizon op het voetbalveld dient te eindigen". En verderop: .Die voetbalhelden zijn meestal niet eens in staat een gewone zin ac centloos en grammaticaal Juist in hun moedertaal te zeggen. En dat verdient dan toch maar miljoenen". En nog een paar van die zinsneden. Tja, daar zit Je dan. Met die mil joenen. die zich zo graag over dit spel opwinden. En voor wie deze weken één feest moeten worden. Is dat nou allemaal boze opzet van een geheimzinnige macht, die deze voetbalspelen alleen maar organi seert om het domme volk dom te houden en de aandacht van welke wereldproblemen dan ook af te lei den? Men moet dat ten zeerste betwijfelen en daarom m&g een wereldkam pioenschap van mij. Inderdaad: we leven met de sport niet op een ei land. We mogen aan al het andere niet voorbijgaan en daarom was ook déze openingsceremonie voor de kritische kijker toch weer boordevol onwaarachtigheid. Maar aan de an dere kant: laat er in hemelsnaam toch ook zo goed mogelijk gevoet bald mógen worden. Ten pleziere van miljoenen, wijs of dom. En laat daarom ook die dreging zo sne' no- gelijk uit dit toernooi wegebben. HILTRUP Opgelucht stapt hij door het trainingskamp in Hiltrup: Johan Neeskens (22), die zijn carrière begon bij het Haarlemse RCH, als Ajacied tot een kapitale voetbaUer uit groeide om daarvan nu de vruchten (lees: miljoenen) te gaan plukken bij het machtige Barcelona. Om tweeërlei reden is hij opgelucht. Ten eerste uiteraard omdat de arbitragecommissie hem gelijk gaf. Maar bovendien omdat de Ajacieden die Oranje rijk is, zo spontaan op de beslissing van hogerhand reageerden. Door Rob Vente De toekomstige clubgenoot van Jo han Cruijff: „Ze hebben me alle maal gefeliciteerd. Het deed me erg goed. Voor de jongens vind ik het zelfs jammer dat ik weg ga. Voor de club niet. Ajax neeft mij dc laatste maanden in de steek ge laten en toen heb ik ook gedacht: jullie kunnen voor mij part op het dak gaan zitten". Heel rustig legt Johan Neeskens uit waarom hij bepaald niet meer met bewondering naar het Ajax-bestuur kan opkijken, waarbij hij steeds over „ze" praat als hij de heer J. van Praag bedoelt „Nadat we des tijds tegen AC Milaan de Super Cup hadden gewonnen, kwamen ze naar me toe. Waarom wil Je nou toch bij ons weg riepen ze uit. Dat moet Je echt niet doen, want Je kunt bij ons evenveel gaan verdie nen als ergens anders." k,Ik heb toen geantwoord: ls dat werkelijk zo? Uitstekend, dan gaan we daar zo snel mogelijk over pra ten. Toen hebben we een afspraak gemaakt. Op een zondag ik weet het nog goed, het zou na de uit wedstrijd tegen FC Den Haag zijn zou ik bij Cor Coster thuis met ze onderhandelen. Ik die avond naar het huls van Coster, maar wie er kwam, niemand van Ajax. Twee uur lang, hebben we Coster en ik, zitten wachten. Toen heb ik ze op gebeld. En wat kreeg ik toen ver dorie te horen? „Ach we zün niet gekomen, omdat praten toch geen zin heeft. Er vilt zelfs niet te praten. Je hebt bij ons een contract tot 1976 en daarmee uit". Na dat telefoongesprek hebben JVK-werktijden DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Friesland hebben gisteren besloten ln de periode van het wereldkampioenschap voetbal een soepele werktijden regeling toe te passen voor het personeel in provinciale dienst. Tot nu toe dienden alle werkne mers, in weerwil van de vrij heid, die leder was toegestaan met betrekking tot begin en ein de van de dienst van 14.00 uur tot 16.30 uur te werken. In ver band met de t.v.-ultzendingen van het wereldkampioenschap voetbal is die periode ingekort van 14.00 tot 15.30 uur. Werkne mers die in de periode van het wereldkampioenschap te weinig uren hebben gemaakt, kunnen hun achterstand in de volgende vier weken inlopen. ze nóóit meer een toenaderingspo ging gedaan. Nóóit meer met me gepraat: me nóóit een nieuw, beter contract aangeboden. Vind Je het gek dat ik me daardoor in de steek gelaten voelde?" Ajax Ajax schijnt de uitspraak van de arbitragecommissie niet te nemen. Johan Neeskens, die over een paar maanden als een getrouwd man naar Spanje hoopt af te reizen: "Als ze in hoger beroep willen gaan moet ik daar alleen maar om lachen. Vol gens mij is het zelfs niet eens moge lijk om in hoger beroep te gaan; móét Ajax zich bij de beslissing neerleggen. Trouwens, dat zou ik wel zo sportief vinden ook. Als Cor Coster en ik de verliezende partij waren geweest, hadden we ook geen stappen meer ondernomen om tóch onze zin te krijgen". "En dan dat "wegzuigen van Ne derlandse topspelers". Ach, ik heb het al eerder gezegd. Ik geloof niet dat er nog een Nederlandse speler is die uit het buitenland een dergelijke aanbieding krijgt als dde ik heb ge had. Dat er voetballers waren, een Wim Suurbier, bijvoorbeeld, die uit riepen: "Als Nees vertrekt ga ik ook", was waarschijnlijk politiek. Daarmee wilden ze, geloof ik, mij en de hele zaak beïnvloeden. Met dat dreigement hoopten ze het voor el kaar te krijgen dat het ndet door ging. Nee. niet uit een kwaadaardige overweging, maar gewoon omdat ze liever hadden dat ik bleef. En die Suurbier, ik zie hem ook echt geen aanbieding uit Spanje krijgen, hoor". Publiek Vind je het geen angstig idee dat het publiek van Barcelona onge twijfeld wonderen van je verlangt Dezelfde wonderen die Johan Cruüff verrichte? „Het publiek bij Ajax verwachtte ook altijd wonderen van je En als je dan alles wint wat er te winnen valt, zijn ze tevreden. Maar als het even niet vlot zoals dit seizoen, laten ze je meteen als een baksteen vallen. Ik weet dus hoe het publiek kan zijn. Dat moet genoeg zeggen. Met Sotil en Cruijff bezit Barcelona al twee buitenlanders. Een derde mag niet spelen. Johan Neeskens, die er voor 100 procent van over tuigd ls dat niets de miljoenen- transfeer meer in de weg staat: „Dat is een zaaik van Barcelona. Daar bemoei ik me niet mee". En daarna ineens, met een geïrri teerd gebaar: „Maar laten we nu over iets anders praten. Ik zit hier voor de wereldkampioenschappen. Daar stel ik me volledig op in. Ik denkr* zelfs niet meer aan andere dingen. Dat kan ik opbrengen. Daarom zal die hele affaire mijn spel niet beïnvloeden." „Wat ik erg prettig vind is dat ik HILTRUP „Ik ben oprecht ollj voor Nees dat het zo gelopen ls," zegt Wim Suurbier, de man die ook heeft aangekondigd de Meer de rug toe te keren. „Maar één ding snap ik niet van zijn betoog. Hij beweert i-iaar steeds: „Zoiets lukt Je alleen als Je een kolossale positieverbetering kunt bedingen; als Je bijvoorbeeld twee keer zoveel kunt gaan ver dienen". Maar stel nou dat Je bijvoorbeeld een of twee ton meer kunt pakken? Dat vind ik ook ont zettend veel. En daarom geloof ik werkelijk dat de uitspraak van de arbitragecommissie betekent dat er nog wel 'n paar Ajacieden ond,r hun contract uitkunnen, dat de Meer inderdaad wel eens leeg zou kunnen lopen. Na deze uitspraak, kunnen ze toch geen ander meer weigeren, als hij komt met een briefje waarop staat: .Dat die- en die club hem meer poen biedt?". Zal Wim Suurbier een van die spelers zijn? De 29-Jarige Amsterdammer: .Dat ik nog geen stappen heb on- dèrnomen. komt omdat ik eerst wilde wachten op de uitspraak in de zaak-Neeskens. Op het ogen blik heb ik in Amsterdam iemand nee. Cor Coster is het niet die mijn zaken behartigt. Nou, die zal nu wel iets gaan doen. Maar ik kan Je wel zeggen: op dit moment zie ik het echt niet meer In Ajax zitten. Maar mis schien verandert het klimaat er wel. Hans Kraalj schijnt rigoreuze maatregelen te gaan willen ne men. Als dat gebeurt en er worden een paar goede aankopen gedaan, wel, misschien blijf ik dan. Waar uit dus meteen blijkt, dat als ik weg ga, ik het echt niet alleen om het geld doe". U bent prijsbewust, maar toch wisselt u uw Hollands geld in het buitenland? Vreemde zaak! GWK helpt u graag aan een zo goedkoop mogelijke vakantie. Met vreemd geld - ook voor de 'doorrels'-landen - met reischeques en zo'n veilige reisverzekering. Trouwens... GWK ls er óók voor al uw andere geldzaken, zoals sparen, DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. persoonlij ke leningen en (.menwerking v.n N.V. NcderUndte Spoorwegen, verzekeringen. N.V. AMEV en Plenon, Heldring «I Plerson) Op de stations en aan de grenzen Honkbal In de a-groep van de hoofdklasse honkbal is gisteravond één wedstrijd gespeeld. Lotgering Schoten verloor de thuiswedstrijd te gen Raak Nicols met 14. HILTRUP Rinus Michels, die tegenwoordig even gemak kelijk een retourtje Schiphol—Barcelona neemt als de doorsnee Nederlander een treinkaartje Rotterdam—Den Haag, hangt aan de vooravond van de tweekamp tegen de als 'medogenloos hard' afgeschilderde equipe van Uruguay weer de sfinx uit. De super visor, die woensdagavond in Spanje zijn Barcelona voor de beker met 20 van Espagnol zag winnen: „Een opstelling geef ik niet. Ik kan alleen zeggen dat Rinus Israel, die zich zaterdag bij de ploeg voegt, in elk geval niet speelt. Verder maken we niets bekend. Pas een uur voor de wedstrijd zal de buiten wereld te weten komen, hoe ons elftal in elkaar zit". Omdat Rinus Michels gisteren evenwel te laat in het zwaarbe waakte trainingskamp in Hiltrup op een persconferentie arriveerde „Ik had verdomme op de terugreis een vertraging" was tevoren Wim Rijsbergen zonder het zelf te beseffen zijn boekje te buiten ge gaan door uit te roepen: „Ik ben tegen Uruguay de voorstop per. Dat heeft meneer Michels me dinsdag tot mijn grote verrassing zelf verteld. En Haan speelt aus- putzer. Arie en ik krijgen morgen als centraal verdedigingsduo dus onze vuurdoop. Want in een echte Door Rob Vente wedstrijd zijn we in deze combina tie nog nooit begonnen. En daarom zal pas tijdens de partij blijken of deze zet van meneer Michels een goede is geweest. Ergens ls dat na tuurlijk een beetje gek." De 22-jarige Wim RUsbergen, die vorige week in Rotterdam als inval ler tijdens de interland tegen Roe menië zijn Oranje-debuut maakte, ziet er niet tegen op om morgen te gen Uruguay in de slag te gaan. Integendeel. Hij praat zelfs ontstel lend zelfbewust over het ongetwij feld zware karwei dat hem te wachten staat. De blonde Feyenoor- der: „Ik moet de spits van die lui. die Morena uitschakelen. Hij schijnt de beste van de ploeg te zijn. Nou, ik heb wel wat voor hem ln petto. En dat hij erg sterk in de lucht en ik niet zo, zal ook geen probleem vormen. Ik ga een kop duel in onder het motto: als ik de bal niet krijg, krijg jij hem in elk geval ook niet, als je begrijpt wat ik bedoeL" Dat de Uruguezen ln oefenpartijtje .schopten naar alles wat bewoog" maakt ook totaal geen indruk op Wim Rijsbergen. Lol „Laat ze maar ruw spelen Want wij kunnen daar ook wel een houtje van. Als de wed strijd ln een veldslag ontaardt, zal meneer Morena ln elk geval zijn lol op kunnen. Misschien krijgt Real Madrid er dan wel spijt van dat ze hem al voor 2,5 miljoen gulden van Penerol hebben gekocht want wel licht is hij na zaterdag nog maar hoogstens een ton waard." Wim Rijsbergen speelde bij Feyen- oord nog niet veel voorstopper. Hij: „Maar je moet er ook niet zo het accent opleggen dat ik voorstopper ben. Je kunt beter stellen: ik moet er voor zorgen dat er een bepaalde tegenstander niet aan de bal komt. Die opdracht heb ik en die ligt me wel. Met Feyenoord heb ik bijvoor beeld tegen Sparta zo tweemaal Willie Kreuz vrijwel uitgeschakeld. Maar eerlijk gezegd weet ik van die Morena erg weinig af. Cor van der Hart zal het me wel vertellen, want die heeft Uruguay zien voetballen. Maar het zal ongetwijfeld een goo- cheldoos zijn. En dat zijn nu uitge rekend het soort voetballers waar ik het liefst tegen speel." Al doet Rinus Michels dus weer traditiegetrouw geheimzinnig wat betreft de samenstelling van Oran je, de oefenpartijtjes die er afgelo pen dagen in het trainingskamp werden gespeeld, lijken veel duide lijk te maken. Steeds werd er ln dezelfde formatie gespeeld. En daaruit viel veel op te maken. On getwijfeld zal Oranje morgenavond met de volgende „achterste vier" aantreden: Suurbier, Haan, Rijs bergen (voorstopper) en Ruud Krol. De middenlinie vormt ook geen probleem Dat worden: Jansen, Neeskens en Van Hanegem. In de voorhoede zijn Rep en Cruijff van een plaats verzekerd. Blijven twee vraagtekens over. Wie staat er in het doel en wie speelt linksbuiten? Zoals bekend geven wat de doelmanspost aangaat de meeste spelers de voorkeur aan Jan Jongbloed die weer volledig genezen is van zijn ellebooginfectie. Boven dien steekt Piet Schrijvers op het ogenblik bepaald niet in topvorm. Tijdens oefenpartijtjes bleef Eddie Treytel doorgaans aan de kant. En de linkerspits? Rinus Michels heeft kennelijk een voorkeur voor Rob Rensenbrink, maar veel spelers Wim van Hanegem voorop hebben liever Piet Keizer op links, die niet zoveel soleert en over een betere „lange pass" beschikt. Wie Rinus Michels echter in het doel en op de linksbuitenplaats zal zetten, was gisteren ook voor de betrokkenen zelf nog een mysterie. En zelfs Wim Rijsbergen wist he* i Tennis Elly Appel, speelster van Fopye, heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales van de kampioenschappen van Kent. Ze ver sloeg in Beckenham de Amerikaanse K. May met 4—6, 6—3, 6—1. Voetbal De loting van de toer nooien om de Europese voetbalbe kers zal plaats vinden op dlis 'ag 23 juü in Zürich om 12.00 uur. M?er dan honderd ploegen hebben voo- de drie competities (Europa cup voor landskampioenen, Europa cup voor bekerwinnaars en de Uefa-cup) in geschreven. Wielrennen De 18-Jarige Van Egmond uit Nij verdal heeft gister avond op de Adelaarwielerbaan in Apeldoorn de Nederlandse Jeugdti- tel achtervolging voor zich opgeëist. In de finale versloeg hij de Rotter- terdanuner Vander berg duidelijk: 3.58,9-4.03,2 over de drie kilometer. Ook Rinus Michels is gistermiddag in het Waldhotel aange komen. *Ik word beroerd van al dat overstappen", aldus de supervisor. ADVERTENTIE Johan Neeskens opperste concentratie morgen tegen Uruguay op het mid denveld zal spelen. Er ls over ge sproken om me voorstopper te ma ken. Maar die plaats ligt me niet; ik voel me ër niet thuis en ga dan van de weeromstuit aan mezelf twijfelen. Je kan als voorstopper ook zo weinig creatief zijn. Trou wens, en dat lost alles op, Wim Rijsbergen is als voorstopper ge woon beter als ik." Michels Twee vragen aan Barcelona-Rinus Michels. De eerste zullen de ver wikkelingen rond Neeskens geeai in vloed op zijn spel hebben? Nummer twee: gaat de transfer überhaupt door? De akelig nuchtere antwoorden van Oranje's supervisor: „Als hij mor gen goed speelt, betekent dit dat hjj positief beïnvloed is: voetbalt hfj rot dan heeft de zaak hem schade gedaan. En of hij werkelijk naar Barcelona komt? Dat moet je mU natuurlijk ADVERTENTIE niet vragen, maar het bestuur van Barcelona. Ik heb alleen tegen die lui gezegd: ik wil hem hebben. Het bestuur moet nu verder maar zien wat het doet. Het enige dat ik weet is, dat ze vandaag in Barcelona over de transfer vergaderen. Ik hoor dan wel wat er uit komt". En dan tot slot, ongevraagd: „Ik hoop alleen dat bij het Nederlands elftal op het ogenblik niemand stilstaat bij de uitspraak van de arbitrage commissie: dat ze hun hoofd slechts hebben bij de zaak waarvoor ze zijn gekomen. Trouwens, ze moe ten ook niet te veel verwachten, niet vergeten...Fricoeten'. want ik denk niet dat ze op het ogenblik in Spanje behoefte hebben aan nóg een Nederlander erbij".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15