Openings tref f en van allure, maar met vraagtekens Regendans Zaire de onbetwiste bestseller Geld lenen Licht de ontknoping dan toch in het hart van donker Afrika verborgen Feest Joegoslaven gaat tegen Brazilië niet door Breur opnieuw snelste in de avondzesdaagse VRIJDAG 14 JUNI 1974 FRANKFURT Ligt de ontknoping uiteindelijk dan toch in Misschien niet helemaal ob- het hart van donker Afrika verborgen? Mario Zagalo hoogst- ™aar persoonlijk, de Michels van Brazilië, gaf een hint in die rich- m) nog steed£ al werd hlJ hardhan. ting. Die mompelde na afloop van de wereldkampioenfcchaps- dig gewipt als leider van het Engel ouverture dat zijn team natuurlijk naar West-Duitsland gereisd was om te winnen. Ook van Schotland straks dus. Maar als die wedstrijd in een gelijkspel zou eindigen, ach dan was het zaak om flink wat ballen achter Muamba Kazadi te schoppen, en owaï".' aldus alsnog naar de volgende ronde over te gaan. Tenzij, zo haastte de vergrijsde coach zich te verklaren, tenzij die heren uit Zaire morgen al de show stelen tegen datzelfde Schotland. team. En een heer blijft hij. „Sportief spel", gromde hij. „Joe- gosQavlë een tikje beter. Kan een Bobby Charlton worden, die Branen Door Pim Stoel De heren misschien, de dames ze ker Wat de onbetwiste bestseller was, voorafgegaan aan het eerste fluitsignaal in het Waldstadion, na tuurlijk het optreden van de folklo ristische groep uit Afrika met hun wilde tamtam. Een regendans ver moedelijk. En goed gebracht blijk baar. want ze waren nog niet bezig of de parapluis konden omhoog. De grote tovenaar op stelten pro beerde er via een aantal passen op het ritme van de Schotse pipers la ter nog wat aan te doen, maar het kwaad was geschied. Het bleef rege nen. Behalve tijdens de kleurloze Nederlandse klompendans. Maar die was dan ook al ten hemel schreiend in zijn aandoenlijke eenvoud. Pele Toen de show iedereen Uwe in plaats terwijl de heren toch samen het veld betraden om elkaar de gouden wereldbekers te overhandigen. Pele kreeg de Jules Rimet Cup, die Bra- 7 *»e al drie keer won en dus mag houden. Seler de nieuwe in Italië gesmede beker die nog zonder naam is. Kapot De bol geworden Duitser betwijfelde overigens na afloop van de match of die beker weer in Braziliaanse handen zal gaan vallen dit jaar. „Kapot dat aanvallende voetbal van hen, meende h|j. „Gerson weg, Pele weg, aanval weg. Jammer". Niet slecht van die Joegoslaven tegen de wereldkampioen zo op het eerste gezicht. Coach MÜfljan MUjanüc afgelopen riep schudlde echter onder de catacomben van het stadion wat morsig het ge tekende hoofd. „We hadden moeten winnen, de kansen waren er. Fet- kovic is een leuke vodt/balller, maar hij moat ze er wel inschoppen alls ze hem de kans geven. En die kansen kreeg hij omdat Brazilië veranderd ie. Omdat de Brazilianen nu probe ren vanuit de contra-attaque te sco ren. Dat Is nieuw voor ze. Dat moe ten ze nog leren". Dat was dan Miljanic. Een betrok- En dan was er ook Willy Brandt. Die had genoten, zei hij. Waarna hij er eerlijk aan toevoegde dat niet alle finesses van het kleurrijke spel hem bekend zijn.. Het eerste verkleed was uitblinker Branen Oblak. Lichtelijk nahinkend van een paar ferme trappen tegen de benen, maar verder al weer in optimale conditie. Met spijt in de bruine ogen, dat wel. Oblak langzaam: „Kijk, Je begint met het idee dat je tegen Brazilië moet. Je weet dat Pele en Gerson weg zijn, maar Je hebt ergens in Je achterhoofd het gevoel dat ze daar in dat grote land nog een paar agndlge vervangers voor gevonden hebben. Den speel je een half uur tje, een beetje afwachtend en dan krijg je het idee het kan, je kan winnen". Plotseling boos: „En dat hadden we moeten doen. Winnen. Die kopbal op de paril had er ln gemoeten. Pe nalty hadden we moeten hebben. Win Je de eerste wedstrijd dan hoef je alleen nog maar van Zaire te winnen en Je zit in de volgende ronde. Maar nu, nu moeten we er tegen Schotland vol tegen aan". Opvallend fris en monter waren ze, die Joegoslaven. Terwijl ze een spe ciale bus betraden voor de reis naar het trainingskamp. En dat was in schrille tegenstelling met de Brazi lianen. Neem Paulo Cesar. Dof met zijn fraaie kroeskop tegen het raam leunend, zonder een zweem van een glimlach, zelfs niet toen een paar supporters het bekende V-teken ger. Maar niet slechter. En dat het nat was, och, dat had er niets mee te maken. In Zweden wonnen we eens de finale in stromende regen en hier zullen we er ook wel gauw aan wennen". Waarna hij beleefd buigend afreisde. En het laatste woord aan de voor zitter van het organisatiecomité. Herman Neuberger was: „Voor Ne derland en West-Duitsland de taak het aanvallende voetbal te laten herleven. Waarom. Omdat Neder land Cruyff heeft en Duitsland Gerd Miiller. Daarom..." VOETBAL Klompen en boerenkielen, ook tijdens de opening van het wereldkampioenschap ontbraken ze niet. Nederland werd bij de start in het Frankfortse Waldstadion vertegenwoordigd door het Folkloristisch Danstheater uit Amsterdam. René van de Kerkhof was ln het Waldhotel in Hiltrup op een kamer ingedeeld met Johnnie Rep. Na een nacht ging hij zich by de leüing beklagen over de houding van zijn slapie; René kreeg daarop zijn zin. Hij deelt nu een kamer met twee lingbroer Willie. naar hem maakten. Moe tot in de rigens wel toen hij het veld verliet, botten van het soppige veld. Bluf? Dat V-teken hanteerde Zagallo De eventuele acties van guerril- reldvoetbal wordt gespeeld zoals de la s laten het Oranje-trainingskamp Bluf, of geloof in eigen kunnen? capaciteiten van de verschillende niet onberoerd. De opvattingen van Diepe rimpels in het gezicht van de teams. zijn. de spelers daaromtrent variëren coach. Verdedigend gespeeld, hij zal „Wij hebben overgeschakeld, het is evenwel. Johnnie Rep: „ik doe het het niet ontkennen. Maar het we- waar. We spelen anders dan vroe- er voor in mijn broek. Alleen het idee al. En Johan Cruijff denkt vast ook over. die laat het FRANKFURT Het feest, dat niet doorging. Dragan Djacic, de in zijn bewegingen soms aan Piet Keizer herinnerende aanvoerder had, naar men mag aannemen namens alle Joegoslaven, gezegd: „Ik hoop. dat de openingswedstrijd 33 wordt. Hij bedoelde daar twee dingen mee: een punt pakken van Brazilië èn een ouverture, die leidraad zou moeten zijn voor het hele toernooi, te weten aanvallend voetbal met veel goals. De aanvallende ploegen hadden immers vier jaar eerder in Mexico feestgevierd? De openingswedstrijd daar werd 00. En in het Waldstadion van Frankfurt floot Scheurer weer met 0—0 af. Vreemd, maar niet meer dan dat. Door Fred Racké Brazilië en Joegoslavië. Twee ploegen, die grillige aanvalspatronen kunnen weven. Twee elftallen boor devol met razend-knappe technici, die enig risico niet schuwen. Teams, ADVERTENTIE M>rlat]e een fijn weekend MERCURY DEALER HAAGSE CARAVAN CENTRALE B.V. Rijksstraatweg 179, Wassenaar. KAMSTEEG Watersport Hofweg 39 - Voorschoten dié in hun acties het breedtespel nauwelijks opnemen en toch 0—0. Zou het improduktieve voetbal, het jagen op één doelpunt, het vasthou den van de 0—0 in dit tiende wereld kampioenschap dan toch weer de kop op steken? Wie de openingswed strijd analyseert hoeft daarvoor geen angst te koesteren. Het is niet meer dan een toevalligheid, dat op nieuw voor de ogen van grootmo gende voetbalheren uit alle delen van de wereld niet werd gescoord. Want zowel Brazilië als Joegoslavië voetbalden zoals ze dat gewend zijn. Geen van de twee opponenten bouw de een muur, verzamelde zich voor de eigen doelman in de hoop op 'n counter, die met enig geluk winst zou kunnen brengen. De opponen ten bestormden elkaar met uit zondering van de laatste vijf minu ten, toen dodelijk vermoeide Joego slaven tot bevriezen overgingen om dat ook zonder goals een punt te gen Brazilië belangrijk Is. Zie Dra gan Djacic Het Waldstadion, sfeervol toch, on danks de regen en dankzij vooral de Slavische produktie aan lawaai, of freerde nochthans de voetbalwereld een partij van allure. Boordevol met gegevens, maar óók met vraag tekens. Neem eerst de Brazilianen. Wie na afloop vond, dat de ploeg toch niet meer die frivole, met on genaakbare tempoversnellingen langs de tegenpartij walsende we- reldkampioen-van-toen was, die heeft gelijk. Natuurlijk: Pele niet, Gerson niet. Carlos Alberto niet 't scheelt nogal wat. Natuurlijk: 'n glad veld, een openingsfase in de stromende regen, de druk van het toernooi te moeten openen, terwijl elders de grote concurrenten gnif felend en helemaal "op eigen ter rein" (want dat is dan Europa) naar de buis zitten te kijken dat tikt allemaal wel even flink aan. Maar toch Stel nou eens. dat Maric niet zo'n goede doelman was gebleven. Dat binnen een kwartier Marinho, Waldomiro en Nelinho wél hadden gescoord en dat had ge makkelijk gekund. Die vrije trap van de verder uiterst matige vleu gelverdediger Marinho, die zwakke optredens bijna altijd met zulke schoppen vergoedt, dat was toch weer zo'n voorbeeld van wat er ln zo'n Braziliaanse ploeg kan schui len? Die onverwachte knallen van Waldomiro en Nelinho toch ook? En die soms net niet lukkende een- twee-combinaties waarmee Rivelino en Jairzinho zich bezi ghielden, die toch ook? Slaat zo'n ploeg eenmaal toe dan is de partij gespeeld, dan marcheert 't, ondanks de regen, ondanks de mo rele druk. En hoe sterk ls Joegosla vië dan? Misschien wel net zo sterk als nu. Want als één ding als een paal boven water staat, dan is het de toevoeging van de Europese spe lersleverancier aan het lijstje van de favorieten. Bleek Brazilië inderdaad mank te gaan aan het gemis van minstens één dominerende figuur in elke linie, Joegoslavië had die man nen wel in de gelederen. Te beginnen met de verrukkelijke middenvelder Oblak, voortgaande met centrale verdediger Hadziabdic en eindigen de bij Djacic, grillige captain van 'n stormlinie met levensgevaarlijke ad judanten: Sur jak er\ Petkovic. Hun individuele prestaties evenaarden de verrichtingen van het talent, dat in de personen van Rivelinho, Jairzinho, Paulo Cesar, verdediger Luis Perei- ra ook, in de Braziliaanse ploeg na tuurlijk toch aanwezig is. Maar er was zoveel meer. Aci- movic, Mucinic, Maric in het doel, zij maakten het team zo voortreffe lijk compleet. Het ging er alleen nog maar om, of dat er ook echt uit zou komen. Of zo snel mogelijk het zelfbewustzijn, de morele kracht t&ririLcl De Braziliaan Jairzinho is^dicht bij een doelpunt. Hij passee Maric, maar zal tot zijn grote teleurstelling de bal naast het doel Bogicevic, in het midden Hadziabdic. Hardheid in de achterste lijn als dat nodig was. Verdedigers, die een trap durfden geven, waar aan de andere kant riskante kopstootjes en passeer bewegingen vanuit verdedigende po- Joegoslavië op te wijzen sitie hoogtij vierden. Schakelende heid dat West-Duitsland slechts met moei te en via een beslissingswedstrijd kon worden bereikt. En dat daarom een outsider ook maar een outsider moest blijven. Toen dat niet lukte, toen het brutale de Joegoslaven al- "handïn"de achterzak, leen maar even aan het wankelen had gebracht, toen rechtten de zwie rige mid-Europeanen de rug. En toen gingen ze de wedstrijd beheersen. spelers met een gave techniek, zoals weer die Oblak en Acimovic. Een stugge spits als Surjac. En alle maal voetballers met 'n reeks oh zo moeilijke voetbalbewegingen bij de Toegegeven het kon allemaal. Want mandekking was er in deze partij niet bij Positiedekking, met bij de rt de Joegoslavische doelman zien belanden. Links verdediger iedere keer wel zó dicht bij de te genstanders, dat de aanpak er niet onder leed. Nauwelijks vrijheid voor aanstormende Brazilianende tackle van de andere kant kwam bijna altijd precies op tijd. Voordeelregel ten moeten leiden? Ach, kijk maar eens even hoe in tien minuten tijd halverwege de tweede helft Surjak en Acimovic net naast het doel zaten en weer die schitterende Oblak zelfs tegen de paal kopte, En dat was dan toch wel de pro duktie van een ander voetbal, dan waarmee de Brazilianen zich voor rust kun kansen hadden geschapen. Een compleet team, dit Joegoslavië. Veel completer dan het Braziliaanse, ^el"niet DELFT De Schiedammer Jan Breur heeft gisteravond de rode leiderstrui in de avondzesdaagse overgenomen van Marcel Rehorst. Breur won gisteravond het criterium over tachtig kilometer, nadat hij een avond eerder ook in Den Haag het snelst was geweest. Breur was in Delft de snelste sprinter uit een kopgroep van acht man, die na 60 van de 80 te rijden kilometers een ronde voorsprong had ge nomen. De uitslag van de derde wedstrijd van de avond-zesdaagse (Delft) is: 1. Breur, 80 kilometer in 1 uur 59 minuten en 2 seconden, 2. Perfors, 3. Rinkel, 4. Martin Venix, 5. Lovell (Can), 6. Van Leeu wen. 7. Schuitmaker, 8. Kalkman. Op een ronde: 9. Van Nieuwkerk, 10. Saladin (Zwi). veranderde taktiek: heel vaak. de laatste drie op een lijn, een midden veld met vier man en dan drie spit sen. Aan beide kanten trok men een wissel op het eigen kunnen in aan vallend opzicht, het systeem van de Joegoslaven echter was meer ge- eigend om de wedstrijd te kunnen controleren, meer vitale punten in 't veld te kunnen bezetten. En dan was nog iets: De Joego's mochten dan in de mandekking gaan, ze waren op hun posities toch Scheurer trad daar tegen op zoals het moest. Hij floot niet, zoals Tschensoher vier Jaar geleden, de openingswedstrijd ook. Hij liet voet ballen met een goed oog voor de voor- deelregel en zeker scherp toeziend op overtredingen, die de geest van de wedstrijd zouden kunnen aantas ten. Toch twee gele kaarten, voor Oblak en Acimovic. Je zou kunnen zeggen: Scheurer moest wel, want de eerste wedstrijd pleegt bij deze toernooien maatgevend te zijn voor de héle arbi trage. Daarom misschien wat over dreven, die kaarten. Maar ze werden gegeven voor typische vormen van spelbederf en als dat nou maar in de rapporten staat, dan kunnen we iedereen, die Scherer als voorbeeld neemt met een gerust hart de an dere partijen laten fluiten. niet blijken". Ruud Geels: „Ach, je wordt zó goed bewaakt op elke etage lopen drie, vier agenten dat je je wel behoorlijk veilig voelt. Maar ja, als ze iemand op het oog hebben, zal de politie ook weinig kunnen doen. Hoogstens kunnen zij proberen om de dader te pakken. Maar al met al voel ik me bepaald ixet angstig Wtai van Hanogem „Bang? Waar moet je nou bang voor zijn?" Michels vloog de afgelopen week twee keer heen en weer naar Span je. Doordat zijn Barcelona woens dag van Espagnol won, voetbalt het zondag weer voor de Spaanse beker. Tegen Atletico Madrid. Of Michels zaterdagavond vanuit Hannover op nieuw richting Spanje vliegt? De supervisor: „Ik heb tegen de presi dent van Barcelona gezegd: ik kom als Je mij met een privé-vliegtuig afhaalt. Want van al dat overstap pen word ik doodziek". En daarna: „Ja, ik weet eigenlijk nog niet wat ik doe" Bondsemployee Carel Akemann voor de persconferentie van giste ren: „Er was op 1200 Journalisten gerekend. Nu zijn er maar een stuk of veertig. Mooie boel. Blijven we met 1160 slagroomgebakjes zitten. Ik hoop noot dat Burgwaü dit te weten komt". Gigi Riva, de sterTaanvaller van Cagliari, die lange tijd geblesseerd is geweest, is door trainer Ferruccio Valcareggi opgesteld dn het Ita liaanse elftal, dat zaterdag in Mürv- chen tegen Haiti uitkomt. De eerste spelers zijn bekend, die zich aan een dopingscontrole moe ten onderwerpen. Het lot bepaalde gisteravond dat Pereira en Valdo- miimo zich van Braziliaanse zijde en van Joegoslavië aanvoerder Djajic en Jerkovic een plasje moeten* doen. De organisatie van het toernooi wijst er nogmaals op, dat het voor de supporters die de wedstrijden willen bijwonen ten strengste verbo den is de volgende attributen mee de tribune op te nemen: spandoe ken, grote vlaggen, drank, verpakt in kartons of flessen en alle soorten vuurwerk. De supporters die derge lijke spullen toch meenemen kun nen zich wenden tot af giftedepots, waar zij na afloop hun eigendom men weer kunnen ophalen. Rinus Michels gisteren voordat hij de persconferentie ging voorzit ten: „Is die stoel beveiligd?" Ruud Geels: „Maar tegen ons heeft Michels gezegd dat hij nu niet meer naar Barcelona ging. Dat hij bij het elftal bleef". Rinus Michels op de persconfe rentie tegen buitenlandse journalis ten: „Nee, ik vind het helemaal niet erg dat Uruguay zo ontzettend hard voetbalt, want ik speel toch niet mee". ADVERTENTIE Gemakkelijker! betrouwbaar bij de NMB. Vooralle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13