Spanning in "Don't look now" goed opgebouwd J Scherpe kritiek op hervormd rapport over abortus Christelijk Instituut opent nieuwe drukker* j Charley: wel spannend «.umjuimujj» Hulp voor actie in Oost-Europa Kort filmnieuws UW DAGBLAD mee op vakantie VRIJDAG 14 JUNI 1974 jHet rapport „Leven en laten leven' flat aan de hervormde synode is ^aangeboden door een studiecommis sie is in deze vorm niet geschikt bm als synodaal geschrift te gaan dienen, ook als de synode zich er- inee zou verenigen. Dit zei deze Keek een van de samenstellers, dr E Schroten, by een toelichting van i.o t rapport. Het is bedoeld als ma teriaal aan de hand waarvan de sy node kan komen tot het opstellen Van een eigen geschrift l,Leven en laten leven" heeft zoals Semeld als conclusie dat abortus hrovocatus afgewezen dient te wor- lten. Slechts in het uiterste geval, kLs het leven van de moeder be dreigd wordt, zou hierop een uit sondering gemaakt kunnen worden. /Voor vier van de zes commissieleden jnoet van zo'n dreiging letterlijk en direct sprake zijn; de andere twee nemen her begrip ruimer en laten ruimte voor abortus op psychische en/of sociale gronden. Geen stellingname Het anti-abortusrapport is slecht ontvangen. De commissie werd drie jaar geleden Ingesteld en In 1972 werden de leden aangewezen. In de synode was eerder een gespreksnota behandeld van de Raad voor kerk en gezin, waarin over het voor en/of tegen van abortus weinig stond. Uitgaande van het bestaan ervan en van het feit dat mensen die erover denken om pastorale hulp aankloppen bij pastorale ambtsdragers, had de Raad een aantal gezichtspunten bijeenge bracht, waarmee wellicht geholpen zou kunnen worden. De synode echter miste toen een stellingname tegen het verschijnsel en gaf opdracht tot een studie als nu verschenen is. In de commissie zaten oorspronke lijk vier artsen, twee vrouwenartsen, van wie dë ene altijd al tegen abortus was en de ander er van is teruggekomen. Voorts telde de com missie een vrouwelijke chirurg en een longarts die kort na het begin van het werk uitviel en van wiens specifieke deskundigheid op het on derhavige gebied dus weinig is ge profiteerd. Gevraag*, of men in de commissie de inbreng van psychiatrische of psychologische kant of uit het maatschappelijk werk had gemist, .zei de voorzitter dokter A. W. Man- te, dat dit niet het geval was. al gaf hij toe dat hierdoor het draag vlak van het rapport breder zou zijn geworden. Wat hy soms wel had gewist was een socioloog o.ijd. Twee theologen toldq de commis sie, de reeds genoemde dr. Schroten, predikant te Langerak bezuiden de Lek, en de Loosduinse ds. J. A. van Boven. Tenslotte werd tot de com missie uitgenodigd mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom van wie be kend was dat zij zich met de mate rie bezig hield aldus synodevoorzit ter ds. J. C. H. Jörg en die boven dien als lid van een gereformeerde kerk de zaak een oecumenisch as pect kon verlenen, (er bestaat in gereformeerde kring wel een officië le studiecommissie, maar daarvan, maakt mevrouw Diemer geen deel uit. Aanvechtbaar Geen contact is ei geweest met de anders vaak door de kerken geraad pleegde Protestantse stichting voor Verantwoorde gezinsvorming. De Raad voor kerk en gezin, wiens eigen rapport indertijd werd afge weken, heeft in een nota aan de sy node scherpe kritiek geuit op het nieuwe rapport. Hy spreek/t over aanvechtbare, althans onbewijsbare conclusies over, omvang, oorzaken en gevolgen van abortus en van een. moraliserend spreken over de maat schappelijke ontwikkeling. Het hui dige rapport zegt nee tegen abortus tenzij de nood te groot zou worden. Daaruit blijkt wantrouwen in de vrouw. Haar beslissing wordt niet aanvaard; eerst moet die beslissing onderzocht en goedgekeurd worden. De kerk moet echter uitgaan van de volwassenheid van de gelovigen. „De berk zal, door ditt rapport te aanvaarden, weer een mogelijkheid om werkelijk tot de mens "an deze tijd te spreken ongebruikt voorbij laten gaan", aldus de Raad. Ook de commissie van rapport (en kele synodeleden die punten voor de discussie hebben genoteerd) is niet erg geestdriftig. Behalve op de om vang, de wijdlopigheid en de herha lingen wijst zij op de noodzaak dat verdere behandeling alleen mag ge beuren als er ook „enige jonge vrouwen, voor wie de problematiek een existentiële is' in worden be trokken. (Gevraagd naar de ondervertegen woordiging van vrouwen in de com missie, twee van de oorspronkelijk zeven leden, verklaarde dr Schroten dat men daar geen last van had gehad). De rapportcomanissie vraagt ook, of een synode die voor rond 90 procent bestaat uit mannen, meestal van middelbare of oudere leeftijd zich zelf gekwalificeerd vindt om over dit onderwerp een beslissend woord te spreken. Het hervormde opinieblad Hervormd Nederland heeft in een uiterst kri tisch artikel het rapport .Lieven en laten leven" gekenschetst als „naar geestig" „afwerend tegen alle ver anderingen in onze cultuur en daardoor komend tot onbetrouwbaar redeneren." Geref. Bond in Herv. Kerk 'Een Gereformeerde Bond in een Hervormde Kerk, kan en moet dat eigenlijk wel, als men be denkt dat de woorden hervormd en gereformeerd dezelfde bete kenis hebben? En wat is dan de plaats en wat is het doel van de ze Bond in het geheel van de Hervormde Kerk?' Het hoofdbestuur van de 'Gere formeerde bond tot verbreiding en verdediging der waarheid In de Nederlandse Hervormde (Ge reformeerde) Kerk' wil 'op deze vragen wat dieper ingaan, voor al omdat in de praktijk van het hervormd kerkelijk leven deze vragen telkens opduiken'. Het heeft daartoe een nota over de 'Positie en beleidsbepaling' van de Gereformeerde Bond opge steld. die één dezer dagen zal worden gepubliceerd Het Hervormd Werelddiakonaat heeft in een brief aan de hervorm de predikanten diakonieën en corres pondenten van het werelddiakonaat gevraagd mee te doen met de gere formeerde activiteiten voor gebed en daadwerkelijke hulp voor de om hun geloof vervolgden in Oost-Europa. By de daadwerkelyke hulp gaat het onder meer om voortzetting van de (veelal "stille") hulp die al aan ker ken en individuele christenen in Oosteuropese landen wordt geboden. En verder speciaal ook om bevor dering van het bijbelbezit. In de Gereformeerde Kerken in Ne derland zal a.s. zondag (16 Juni) een kanselboodschap van de syno de worden voorgelezen, waarin wordt opgeroepen tot gebed voor de ver volgden en de vervolgers en tenslot te "voor onszelf, opdat wik in dank baarheid voor onze vrijheid deze ook goed gebruiken". Het gereformeerd algemeen diako- naal bureau heeft bijbels, nieuwe testamenten en christelijke lectuur in tien verschillende Oosteuropese ta len van Bulgaars tot Tsjechisch aangeschaft met de bedoeling dat die door kerkleden in Oost-Europa worden achtergelaten, bijv. deze zo mer al tijdens hun vakantie in één van de landen daar. Giften voor dit en ander werk zijn welkom. Ook de interkerkelijke Stich ting oecumenische hulp staat ach ter de actie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven; J. de Vreugd te Haaften, te Terneuzen: D H. Bosma te Soest, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Enschede; C. J. Rensink fe Marum, naar Bilthoven bij de Nederlandse Protestanten bond (NPB) R. G. van der Voet pre dikant byzcmdeire werkzaamheden voorganger Nederlandse Protestan tenbond en Vrijzinnig Hervormden) te Hilversum. Bedankt voor Kootwijk: E. J. Schimmel te Harderwijk, voor Hier— den (toezegging) H. Jongerden te Vennendaal, voor St. Maartensdijk: H. van der Post te Bergambacht» voor Nunspeet: S. van den Oever te Willemstad, voor Vreeswijk J. de Vreugd te Haaften. Beroepbaarstelling per 2 september 1974 (kandidaat)G. H. Abma Kerk straat 150, te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuidwolde (Drente): drs. C. W. Thijs te Amsterdam. Vorige week is in Johannesburg een rileuwe ^drukkerij "Zenith Prin ters" geopend. Hoewel een volsla gen zelfstandige onderneming zijn aandelen en leiding in handen van stafleden van het Christelijk Insti tuut voor zuidelijk Afrika. Deze drukkerij staat ten dienste van het Instituut, kerken en daarmee ver bonden instellingen. Voorts zal zij een bron van inkomsten voor het In stituut moeten Theater: Luxor, Titel: Don't look jnow, hoofdrollen: Julie Christie en (Donald Sutherland, regie: Nicolas Roeg. Toen ik gistermiddag de bioscoop Verliet, knipperde ik verbaasd naar met stralende zonlicht. Ik was hele- ftnaal vergeten dat de zon nog kon (schijnen, na de grauwe, grijze drui lerige straatjes van Venetië in rv ("Don't look now". Een film die de .-(kijker boeit van begin tot eind, hem vervult met afgrijzen, waarin de (spanning op sublieme wijze door de regisseur Nicolas Roeg is opgebouwd. •j-Een film ook die Je eigenlijk twee (keer, drie keer zelfs moet zien om al- ;ie subtiliteiten te doorgronden. Het macabere verhaal is dermate .(interessant uitgewerkt, het camera werk is zo uitstekend, het spel van Julie Christie en Donald Sutherland izo subliem dat een bezoek aan deze (rolprent zeker de moeite waard is. Het is ondoenlijk om in een paar woorden de sfeer van deze film weer (te geven, omdat werkelijk geen en- |kel detail mag worden overgeslagen. (Alles is belangrijk. Een druppel roodgekleurde vloeistof, over een dia j gemorst, is tekenend voor het hele 'verdere verloop van dit gruwelijke verhaal, dat in het kort hierop neer komt: Een man, een restaurateur van oude kerken, zit op een late zondag middag met zijn vrouw in de kamer, (als hij plotseling vreselijk angstig (wordt. Hij rent naar buiten, naar de vil ver en ziet daar zijn dochtertje liggen, verdronken. In vertraagde beelden zien we hoe hij naar zijn I dochtertje duikt, zyn gezicht één lan ge schreeuw van smart. Na enige weken zien we het echt paar in Venetië. De vrouw heeft de dood van haar kind nog steeds niet verwerkt. In het restaurant komt zij in contact met een blinde vrouw en haar zuster. De blinde vrouw is paranormaal begaafd en vertelt dat zij het kind heeft zien zitten. De moeder van het kind vindt troost bij de vrouw en gaat haar geregeld be zoeken, maar de man wil er niets van weten, ook niet als de blinde vrouw zegt, dat hij ook paranormaal begaafd is. Intussen is het echtpaar in het herfstige Venetië getuige van enkele omorden. De blinde vrouw zegt dat het ook voor de man niet veilig is, maar toch wil hij niet te rug naar Londen. Als zijn zoontje gewond blijkt te zijn, vertrekt zijn vrouw naar Engeland, maar na een paar uur ziet hij haar op een lijkboot met de blinde vrouw en haar zuster. Hij gaat haar zoeken, krijgt echter Londen aan de lijn en hoort haar stem. Het valt al tegen de avond als hij in het hotel van het blinde medium en haar zuster komt. Spoedig ver trekt hy echter. De blinde schreeuwt echter dat hij niet de straat op moet gaan. Maar het is al te laat. In de donkere, mistige straten ziet hij een kleine gestalte in net zo'n rood jas je als zijn dochtertje aanhad, toen zij vertrok. Hij volgt het wezentje door lugubere, nevelachtige gebou wen. Zijn vrouw terug uit Londen, achtervolgt hem, maar het is al te laatHet afgrijselijke, gruwelijke einde, waar de film naar toe spoedt, heeft zich al voltrokken. De laatste scène is een lijkboot, waarop de vrouw, het blinde medium en haar zuster. ANNEMIEK RUYGROK. In het industrieel filmfestival van Chicago is de film "Holland Terra Agronomica" van Ronny Berends bekroond met de award for creative excellence. De film werd door Ted de Wit geproduceerd /oor Carillon audio-visual media in opdracht van het ministerie van Landbouw en Vissery. Na Holland Terra Fertilis (1968) en Holland Terra Culinarls (1971) beide in Chicago bekroond met de Golden Camera is dit.de derde film van Ronny Berends in opdracht van dit ministerie. Tot en met 16 juni wordt in de Amstelhal van de RAI in Amster dam de tweede Indonesische film week gehouden. Er zullen zeven recente speelfilms worden vertoond, die een indruk geven van de hedendaagse filmproduktie in Indonesië. De filmweek wordt gege ven ter gelegenheid van de vyfde Pasar Malam Amsterdam, Er zyn dageiyks voorstellingen om 14.30, 17.00, 19.30 en 22.00 uur. Onlangs is er een brand uitgebroken in een balzaal op de pier in Southsea waar de film van de rook musical '"Tommy" wordt opgenomen. Ongeveer 200 personen, waaronder de hoofdrolvertol ker Oliver Reed zagen kans uit het brandende gebouw te ontsnap pen. Niemand werd gewond. De film wordt vervaardigd onder regie van Ken RusseL Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. Zenith Printers neemt een deel van de taak van de in 1973 gestichte on derneming Ravan Press over. De ze nam onder directeurschap van dr. Beyers Naudé. ds. Dianie van Zijl en Peter Randall tot voor kort zowel het drukken als het uitgeven van o. a. de publicaties van Sprocas (Studie programma christendom in een apartheidsmaatschappij) voor haar rekening. Grote financiële verliezen door stijgende kosten, vernietiging van delen van het fonds wegens censuur en de stopzetting van inkomens uit het buitenland op grond van de "wet op besmette organisaties" (Affected Organisations Act) dwongen tot een andere opzet. Met name dienden drukkerij en uitgeverij afzonderlijke ondernemingen te worden. Ravan Press blijft verzendhuis en uitgever van publicaties van Spro cas en eigen uitgaven. Men zal pro beren uit de rode cijfers te komen om ook in de toekomst nieuwe uit gaven te kunnen financieren. Binnenkort is de verschijning te verwachten van The Politics of Sepa rate Freedoms (De politiek van vrij heid in gescheidenheid) van dr. N. C. Manganyi, auteur van Being- Black-in-the-world. Ds. Van Zijl, die één van de directeuren van Ravan Press was, is predikant geworden, bij de Tsonga Presbyterian Church in Tarkastad in de Kaap-provincie. Julie Christie en Donald Sutherland, twee sterren die hun sporen op het witte doek al tn vorige films hebben achterge laten (dr. Zjivago en Klute), geven in "Don't look now" blijk van hun grote acteertalent Onder meer in een liefdesscène, waarin we het tweetal te zien krijgen. Het grappige van deze scène is, dat we steeds korte shots te zien krijgen van wat zich vlak daarna afspeelt het aankleden, de borrel en de lome voldaanheid van het "daarna". Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant, Telefonische opdrachten kunnen wy niet Als brief verzenden, frankeren met 40 cent. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: woonplaats: Goede films in andere steden NIETS TE MELDEN (Yves Bois- set) met: Philippe Leroy; City 3, Amsterdam. RYAN'S DAUGHTER (David Leaai) met: Robent Mitchum en Sarah Miles, Du Midi, Amster dam. DONT LOOK NOW (Nicolas Roeg), mat Julie Christie en Donald Su their land; Rivoli, Am sterdam, CaJlypso, Rotterdam, Kriterion, Den Haag. LES ENFANTS DU PARADIS (Maroel Canné),t The Movies, Amsterdam. THE GREAT DICTATOR (Chap lin), met Charles Chaplin en Pauletbe Godard; De Uitfcyk, Amsterdam. L'AMOUR L'APRES MIDI (Eric Rohmer) met: Zouzou en Pran- coise Veriey; Kriterion, Rotter dam. THE EFFECT OF GAMMA RAYS ON MAN IN MOON MARI GOLDS (Paul Newman), met Roberta Wallach; t Venster, Rotterdam. LAST TANGO IN PARIS (Ber- toQluci) met Maran Brando en Maria Schneider; Du Midi, Den Haag. Blijvers wind". Na de romantische Dr. Zjivago de even romantische film over de vrouw die haar liefde verspeelt. Een film voor vrouwen, die niet naar het voet ballen willen ky ken en toch een schearm willen zien. Nachtfilms ffiiiinflimiflm CAMERA „Play misty for me", de geschiedenis vain een dlisc- jockey met iln de hoofdrol Clint Eastwood. REX „Het gevecht op de spooiUyn". Een spannende film voor het naar bed gaan. Nooit wag. luiiiiiiiiiiBiiiBiiiiiuiiHiiifliinniiRuniniRflDiiHniniBinHnHiraDiiiMiiiiuiHiuiii Kindermatinee CAMERA „Nanu, dé zoon van de Jungle een soort Tarzan jrnor de jeugd. „De pornoprof". Het kan van al les betekenen, iemand die col lege geefit in sex, of iemand die er zo goed in is, dat hy ervoor betaalt krUgt (vergeiyk prof voetballer). Wat het werkelijk isdat moet u zelf maar kijken. STUDIO .,Le Magnifique" met Jean Paul Beümondo in een dubbelrol van broodsohryver en spion. Een by vlagen zeer ster ke film van Philippe de Broca. CAMERA L>e kanonnen van Navarpne", terug van wegge weest. Haagse bioscopen APOLLO: „De kolos van Rome", dag. 2.30, 7.00 en 915 uur, za. en zo. 12.15, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. ASTA: „The way we were", dag. 230, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 111llIllllllll!l lliiilllllllililiiilllillllliilii'i!'lil!400> 7.00 en 930 uur. 14 jaar. TRIANON „Gejaagd door de BIJOU: „Bertrand in on(t)roe- Terug in Leiden rend goed", dag. 2.00, 730 en 930 uur, zo. ook 4.15 uur. AL. CAMERA: „In <ie greep van de haat", dag. 2.15, 7.15 en 930 Uur, zo. ook 430 uur. 18 jaar. CINEAC: .Lucky Luke", dag 930 1130, 130 en 330 uur, zo. vanaf 1130 uur. AL „Stille dagen in ddchy", dag. 530, 730 en 930 uur. 18 jaar. CORSO: ,Le Magnifique", dag. 2.00 en 8.15 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. DU MIDI: „Laat tango in Paris", dag. 8.15 uur, za. en zo. 7.00 en 930 uur. 18 jaar. EURO: „De vaJl van Rome", dag. 1.30 en 7.30 uur, zazo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL FLORA: „Betti Bett(in) Bet (uit)", dag. 200, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 18 jaar. KRITERION: „Dont look now", dag 3.00. 7.00 en 930 uur. 18 jaar. ODEON: „Dodelyke dryfjacht", dag. 2.00, 6.45 en 915 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. PASSAGE: „Thunderball", dag. 2.30, 7.00 en 9 30 uur, za. en zo. 130, 4.00, 7.00 en 930 uur. 14 jaar. RÉX: „Samsom and Defllah", dag. 9.00, 1130, 2.00, 430. 7.00 en 930 uur, zo. vanaf 130 uur. 14 jaar. ROYAL "70: ,3rando, zyn zwaard zaait de dood", 2.15 en 8.00 uur, vr. en zo. 2.15, 7.00 en 930" uur. za. 2.15 en 7.00 uur. 14 Jaar. ROYAL: „De yzeren vuist", dag. 2.15 en 8.00 uur, vr., za. en zo. 2.15, 7.00 en 930 uur. 18 jaar. STUDIO: „vrolijke ontucht in Tirol", dag. 2.15, 7.15 en 930 uur, zo. 130, 400, 7.15 en 930 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: „Serpico" dag. 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. DE UITKIJK: „American graffi ti", dag. 2.30, 7.15 en 9.45 uur, zo. 130, 4.00, 7.15 en 9M uur. 14 jaar. Ons VAKANTIEADRES ls: van tot 2p a- Film: "Kill Charley Varrick" In de hoofdrollen: Walter Matthau, An- dy Robinson en John Vernon Re- nlaatsnaam ^e: Don S,egel Theater: Lido* Plaatsnaamcharley varrick, de hoofdpersoon, 8 v.p. in blokletters Been held, geen man die met sta len vuisten zijn vijanden tegemoet KOSTEN VAN OPZENDING treedt. Gelukkig, want dat maakt Voor Nederland en België gratis. dcze fUm die overigens grove ge lijkenis vertoont met The Getaway De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— per dag. iets anders dan anders. Het begint allemaal met een sim- De praktyk heeft ons geleerd dat de bezorging van kranten in de Zuid- pele bankroof in een klein simpel europese en noordafrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. bankje, ergens in New Mexico. Char- ley Varrick, zijn vrouw en twee Jon- wy kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten die met ge helpers plegen de overval en ma- tüdig op het vakantieadres worden ontvangen. ken per ongeluk driekwart miljoen dollar buit. Stinkend mafia-geld, ver moedt Charley. Niet veel later blijkt dat hij gelijk heeft. Eén van de hel pers sterft tijdens de roof, Charley's vrouw sterft onderweg, en de andere helper wordt door de mafia-Jongens op een nogal gruwelijke manier naar een andere wereld geholpen. Soms is het Jammer dat wij, door gewinterde televisie- en filmkijkers, al van alles weten over gangsters, bankrovers en bandieten. Meestal biedt zo'n film weinig verrassing en de afloop laat zich ook nooit lang ra den. Maar daar hebben de makers van deze film kennelijk rekening mee gehouden. Het slot komt zeer onver wacht en dat maakt de rest van de film, die hier en daar wat verzandt in cliché's, weer een beetje goed. Er komt weinig geweld in voor, maar het beetje krachtpatserij dat zich dan voordoet (van een mafia-jongen te gen Charley's Jonge helper) is dan ook écht smerig. Niets voor kleine kinderen en ook niets voor mensen die toch al bang zijn in het donker. De film is dan ook alleen toeganke lijk voor mensen boven de achttien. "Charley Varrick" is geen film die u nou per sé. moet gaan zien, maar als u toch weinig heil ziet in voetbal of als de televisie kapot is ELISABETH TOLENAAR

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11