LEIDSCH DAGBLAD Vredeling maakt het te bont mijnders ISRAËLIËRS PALESTIJNEN Slasaus ALGESAL Vrees voor terreur hangt in en om voetbalstadions vandaag Beheerder Dennendal krijgt nog één week LEIDSCH DAGBLAD helpt snel en brandt niet op de huid Minister v.d. Stoel: fles 0,75 liter nu Katwijk verloor kort geding zondag dansen Gestoorde jongen draaide aan meer kranen DONDERDAG 13 JUNI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34345 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FRANKFORT/SAARBRÜCKEN (DPA/Reuter/AP) Mensen met een enigszins Arabisch uiter lijk maken op het ogenblik in Duitsland een moeilijke tijd door. Nu de geruchten aanhouden dat terroristen op weg zijn een aan slag te plegen tijdens de wereld kampioenschappen voetbal is iedereen met zwart haar en een donkere huid weer uiterst ver dacht. In alle Duitse steden waar wordt gevoetbald heeft de politie uitge breide veiligheidsmaatregelen ge troffen. In verband met de wed strijd van vandaag tussen Joego slavië en Brazilië is het totale po- Frankfort op de Een veiligheidscordon bewaakt het stadion de hele dag. Bereden politie, patrouillewagens en poli tiemannen met honden zullen herhaaldelijk het bos rond het stadion uitkammen. Helikop ters houden de omgeving vanuit de lucht in de gaten. De lucht vaartautoriteiten hebben opdracht gekregen vliegtuigen met een straal van 3.7 kilometer rond het stadion weg te houden. Tussen de bezoekers van het 6tadion zullen zich 300 politieman, oen in burger bevinden en er rijn zestig lijfwachten beschik baar om de belangrijke gasten te beschermen. De Westduitse politie heeft nu weer een waarschuwing ontvan gen, dat een „zelfmoordbrigade", bestaande uit zes Arabieren en twee Japanners, uit Turkije op weg zou zijn naar Frankfort. „We hebben de waarschuwing onder zocht. maar tot dusver zonder re sultaat. Niettemin hebben wjj de grootste voorzorgsmaatregelen genomen," zo verklaarde een po litiewoordvoerder. Inmiddels zijn ook op het vliegveld van Frankfort uitge breide veiligheidsmaatregelen ge- Een woordvoerder van de re gering in Bonn verklaarde naar aanleiding van dit bericht dat er al talrijke bedreigingen waren waren ontvangen. "Er zwerven hier zoveel psychopaten rond dat we met bedreigingen worden overstroomd", zei hij, en voegde daar aan toe: "Men weet echter nooit wat er van waar is". De eerste arrestaties zyn in middels al verricht. In Saarbrüc- ken is een jonge Palestijn aange- houdën die er van wordt ver dacht lid te zijn van een vér- Volgens de openbare aanklager die zich met deze zaak bezig houdt, zouden de Palestijnen van plan zijn een "spectaculaire aan slag op een voetbalstadion" uit te voeren terwijl ook acties tegen de Israëlische ambassade in Bonn en tegen toestellen van de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al op het programma zouden staan. Het was echter niet be kend op welk stadion zij het ge munt hebben. De aanklager wilde overigens geen bijzonderhe den onthullen. Inmiddels zijn een of meer on bekenden er ondanks alle voor zorgsmaatregelen in geslaagd een aanslag te plegen op het Chileen se consultaat in Berlijn. De scha de was ernstig; volgens de politie waren er geen gewonden. Wie de aanslag heeft gepleegd is nog niet bekend. Over twee dagen komen Chili en West-Duitsland in Ber lijn uit tegen elkaar in het kader van de wereldkampioenschappen voetbal. De Chileense ploeg is zondag avond in Berlijn aangekomen en staat voortdurend onder zware politiebewaking. 26 PAGINA'S UTRECHT Staatssecretaris J P. M. Hendriks van Volksgezond heid heeft de beheerder van de zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den Dolder, prof. dr. G. Bren- ninkmeijer, vandaag één week de tifd gegeven voor gesprekken met de ouders van de pupillen van het pa- vilioen Lorentz in het kader \jtn zijn plan tot hergroepering van pupillen en groepsleiders op Denndal. Ook de maatregelen die op grond van deze gesprekken nodig zijn, in- clusief eventueel die ten aanzien van do werkers in dit paviljoen, moeten binnen een week zijn verwezenlijkt. De resultaten, die uiterlijk woens- dagavond 19 juni bekend moeten zijn, j zullen conform de opvatting van de commissie-Langemeijer voor de staatssecretaris bepalend zijn voor I de vraag, of al dan niet tot een tij- delilke ontruiming moet worden be- I sloten. Om de kans zo kleön mogelijk te i houden dat ontruiming nodig wordt i door gebrek aan verzorgend personeel, heeft staatssecretaris Hendriks van ochtend de Vereniging van directeu ren van Zwakzinnigeninrichtingen verzocht, de beheerder van Dennen dal als deze dit nodig acht zoveel mo- gelilk hulp te verlenen in de persone le sfeer. Na aanslag op Kibboets DAF werkt nog korter DODEN VIER BORN DAF in Horn heeft een verdere werktijdverkorting doorge voerd, die zijn oorzaak vindt in de gedaalde export naar Engeland en Italië Door combinatie van "WW- dagen" en snipperdagen kunnen 4 we ken aangesloten vakantie in de zo mer en een vakantie tussen Kerst mis en nieuwjaar worden gereali seerd. De overheid heeft toestemming verleend voor de verdere werktijd verkorting. Het netto-inkomen van de werknemers blijft gegarandeerd. Zonnige perioden Zonnige perloden en bijna overal droog. Overwegend matige noordoostelijke wind Min. temperature] graden, maxima morgen op de wadden tot circa het binnenland. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.01 De automobielclub van de Poolse stad Krakau orga niseert van tijd tot tijd spe ciale tochten mor auto's op leeftijd. De rit voerde de bejaarde voertuigen uiter aard ook door een van de vele bossen die Polen rijk is en uitgerekend midden in het woud gaf deze Chevrolet er de brui aan, halverwege een helling. Alles is natuurlijk toch goed afgelopen: vrien delijke deelnemers staken de handen uit de mouwen en duwden net zo lang tot de auto het weer wilde doen. Even ter voorkoming van misverstanden: het Volkswa genbusje links op de foto is geen lid van de club. i graden ■aden ln Maan op: 0.46 uur; onder: 14.25 Hoogwater te Katwijk c ir, laagwater i 5.05 TEL AVTV (AP) Israëlische veiligheidstroepen hebben vier Ara bische terroristen gedood die van daag opnieuw een aanval wilden on dernemen op een Israëlische neder zetting. aldus heeft het opperbevel in Tel Aviv bekend gemaakt. Drie vrouwen werden gedood voor Israëlische militairen £n gewapen de burgers de terroristen konden neerschieten aan de rand van de kleine kibboets Sjamir aan de voet van de Golan heuvels bij de grens met Libanon. Israëlische troepen rukten on middellijk op naar de kibboets en ge durende twee uur woedde een vuur gevecht tussen Israëls en Arabieren, zo verklaarden woordvoerders van de veiligheidsdienst. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 29 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur ml) 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres plaats: gironummer: Hokje zwarl maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Telefonisch hebben de belegerde kibboets verklaard dat de terroristen twee of drie gijzelaars gevangen hielden. Sjamir ligt ongeveer 10 km. ten zuiden van de Libanese grens, en en kele kilometers ten oosten van Kiryat Sjemona, waar Arabische terroristen op 11 april bij een overval 18 Israëli's doodden en 16 verwondden. De joodse nederzettingen in de grensgebieden staan dag en nacht onder zware bewaking sinds de overval op Kiryat Sjemona in april en de overval op Ma'alot van verleden maand waarbij 22 schoolkinderen werden gedood. Volgens inwoners van Sjamir, die een veilig heenkomen hadden ge zocht in hun schuilkelders, waren de terroristen er niet in geslaagd de kibboets zelf binnen te komen. Zij zouden een fabriek voor de verwer king van honing hebben bezet aan de rand van de kibboets. In de omgeving van de kibboets, waar ongeveer 470 mensen woonden, wordt nu intensief gezocht naar eventuele andere Arabische terro risten, die evenals de drie uit Liba non Israël binnen zouden kunnen zijn gedrongen. Een woordvoerder van de Palestij nen heeft echter gezegd dat de Is raëli's hebben gelogen toen zjj be kendmaakten dat de guerrilla-strij ders waren gedood. Abbas zei dat de organisatie op een of andere manier in contact is gekomen met de com mando's in Sjamir en dat de actie nog niet is beëindigd. De mannen zullen zich met de gijzelaars opbla- sen wanneer het ultimatum ver strijkt zonder dat aan de eisen is voldaan. Het Volksfront-commando heeft de vrijlating geëist.van 100 Pa lestijnen die in Israël gevangen zit ten. De woordvoerder legde er de na- iruk op dat de actie in Sjamir is ondernomen vanuit een basis op Is raëlisch grondgebied. "Israël kan de- :e keer tenminste niet beweren dat ie aanval vanuit een ander land jverd ondernomen", aldus Abbas. Is raëlische bronnen hebben eerder la- ;en doorschemeren dat de aanval klaarblijkelijk vanuit Libanon is on- gewrichtspijn, stijve nek, spit, zenuwpijnen, pijn in armen en benen en heeft geen onaangename geui verkrijgbaar in tuben van 40 en 100 gr. DEN HAAG/BRUSSEL Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft zijn collega van Defensie, Vrede- ling, gevoelig op de vingers getikt over diens „omgekeerde Brezjnew-leer". Van der Stoel vindt duidelijk dat Vrede- ling zich op zijn terrein heeft begeven, en dan nog wel met „een riskante filosofie". Minister Pronk heeft eisteren in de kamercommissie nogal wat kri tiek te verduren gekregen op de wijze, waarop hy voor de rege ring de ontwikkelinghulp de deur uit doet. Met name zijn uitla tingen over de hulp aan Indonesië waren by kamerleden van KVP, ARP en VVD in het verkeerde keelgat geschoten. „Zulke uitspra ken houden onnodig grote risico's in", zo zei men ongeveer. PAGINA 7 De jongens van „gewest tot ge west" hebben ideeën genoeg, maar minder zendtijd. PAGINA 5 I Nieuwe voorzitter van FIFA be gon in carnavaleske sfeer. Volop muziek. Buitenlandse Zaken boos na riskante uitlatingen Letterlijk zegt het ministerie van Buitenlandse Zaken: „Naar aanlei ding van persberichten, dat minis ter Vredeling te Bergen (Noorwe gen) aan zijn Amerikaanse ambtge noot zou hebben voorgesteld binnen de NAVO een soorten omgekeerde Brezjnew-doctrine af te kondigen, gericht op handhaving van de demo cratie in de lidstaten, zij met de meeste nadruk verklaard, dat de re gering elke vorm van ingrijpen in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land volstrekt afwijst". „Voor de regering is en blijft het uitgangspunt dat ieder volk het fun damentele recht heeft om in vrijheid zijn eigen toekomst te bepalen, zoals onder meer in de preambule van het Noord-Atlantisch verdrag is, gesteld. Admiraal Thomas H. Moorer, voor zitter van het Amerikaanse comité van Chefs van Staven, heeft inmid dels gezegd dat hy vreest dat de Ne derlandse defensieplannen, indien zy ongewijzigd worden uitgevoerd, een „gat" in de Westelijke verdediging zullen doen ontstaan en „besmette lijk" kunnen werken. w MCI inri rifi MEUBELEN Kanaalstraat - Heereweg.Tel.02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m2) 'Lange Gracht 5 Taan de City-Ring). Tel. 017,10-21645 bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. ,JSiet op godsdienstige gronden" KATWLJK/DEN HAAG Op gods dienstige gronden mag Katwijk geen dansvergunning voor de zondag wei geren. Dat is de consequentie van de uitspraak, dis mr. Slotemaker, presi dent van de Haagse rechtbtank, van morgen deed in het kort geding te gen Katwijk. Het primair gevorderde dat Katwijk zou'worden gedwon gen de vergunning af te geven is niet toegewezen. Ook moet de ge meente d proceskosten betaler) De uitspraak houdt in, dat eiser Hornkamp opnieuw een aanvraag voor dansen op zondag in zijn bar- dancings Casa Cara en Maribel moet doen. Burgemeester Vermeulen heeft daarna een maand de tijd over de aanvraag te beslissen. Nog vanmid dag zou Hornkamp de nieuwe aan vraag by het Katwykse raadhuis af- geven- Beide partyen beschikten gen nog slechts over de uitspraak. Nog niet over de overwegingen. „Wc zullen natuuriyk eerst de overwegin gen moeten kennen", zei burgemees ter Vermeulen, „maar in beginsel overweeg ik in hoger beroep te gaan. Het zou toch Irreëel zyn wanneer *n gemeentebestuur zo ver beknot zou worden in haar bevoegdheden dat zy niet eens meer in staat is het karakter van de gemeente te bewa ren". De gemeenteraad heeft op 25 april burgemeester en wethouders al gemachtigd de zaak tot in hoo"~te instantie door te zetten. Hornkamp heeft duizend gulden als voorschot op de proceskosten moeten storten. Als hy die terug krijgt, zal hy ze aan het Rotter- ■damsch Zaehospitium schenken Apeldoorn - De 17-jarige H. v. d. P. uit Haarlem, die onlangs is be trapt bij het dichtdraaien van hoofd afsluiters in het aardgasnet, blijkt zich op nog gevaarlijker manieren met zijn "hobby" te hebben bezigge houden. Zo heeft de jongen, die lan ge tijd is behandeld in een rijksin richting voor Jongens in Amersfoort, in 1971 een gaskraan in een regelsta- tion in Spaarndam opengedraaid. In tientallen huizen ontplofte toen de gasgeiser, leidingen explodeerden en hier en daar kwam het wegdek om hoog. In hetzelfde Jaar heeft hij een hoofdkraan ta de oliepypleiding va<n Mobil Oil van Rotterdam aar Amsterdam dichtgedraaid. Pas na drie uur werd de oorzaak van de ha pering ontdekt. De rijksinrichting in Amersfoort omschrijft V.d. P. als een opgroeien de Jongen in moeilijkheden. Hij put te zijn kennis over gasleidingen in Nederland uit de 'tientallen folders, die hij in brieven had opgevraagd. Zo beschikte hij bij zijn- arrestatie over een brochure van de Gasunie, waarin hij zelf had aangetekend op welke stations hij zijn gevaar lijk werk had verricht. De Jongen heeft altijd grote inte resse gehad voor alle mogelijke vor men van leidingen, maar ook voor zeestromingen. Ook over dat onder werp had hij veel documentatie ver zameld.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1