Spelers dreigen af te zien van het WK-voetbal Voetbal in schaduw van het geld SPORT xt Zaken ronduit zwak... VANDAAG Voor Oranje is er amper geld IMAANDAG 10 JUNI 1974 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Roy Schuiten (foto), die eer der in, het seizoen Olympiads Ronde van Nederland heeft ge wonnen, heeft dank zij de voor treffelijke medewerking van zijn ploeg het leiderstricot weten te behouden in de Ronde van En geland. PAGINA 12 Palestijnse extremisten op weg naar West-Duitsland? PAGINA 10 De badmintonbond staat op Promotie voor tennisteams van Noordwijk en De Munnik. PAGINA 15 Wageningen is door een 11 gelijkspel tegen Vitesse kam pioen Excelsior gevolgd naar de eredivisie. PAGINA 14 Het waterpoloteam van LZ'86 is ongeslagen kampioen gewor den van de tweede klasse A en mag volgend seizoen uitkomen in de eerste klasse. PAGINA 13 Truus van Hanegem was zaterdag middag in Zeist de enige dame die de onvoorstelbare moed toonde om zich in de stromende regen te wa gen. Om oranje tegen Zwart Wit'28 te zien ploeteren. Mevrouw T. v. H. uit H.I.A. nadat zij weer op het droge was gebracht: „Ik ben tot aan mijn knieën nat". Truus bleef in het Zeister res taurant braaf op onze vaste mede werker wachten, die met Jopie, Piet- Je en nog wat andere oranJe-Jon- gens de tegenpartij (Zwikstra, Burgwal, Hamstra) ervan trachtten te overtuigen dat loon naar presta tie echt wel redelijk is. Johnny Rep vergaderde evenwel niet mee. Hij ging naar huis. Mevrouw T. v. H. tegen hem: „Hé Johnny, moet Jij niet wachten op de Zilvervloot". Waarna Truus met een serieus ge zicht tegen de Journalisten zei: „De spelers van het Nederlands elftal krijgen dadelijk evenveel als de Duitsers. Alleen wordt hij bij ons een vijftien-jaren-plan". Johan Neeskens had ook geen trek in de vergadering. De vedette die naar Barcelona lonkt lachend: „Ach, waarom zou ik? Het gaat im mers om van die kleine bedragen". Truus weer: „Ik had vandaag het geld willen overmaken voor mijn hotel in Duitsland. Maar toen ik hoorde hoe de zaken ervoor stonden, heb ik het maai niet ge daan. Je weet nooit of je het niet voor niets doet". Jan Jongbloed tegen fotograaf Robert Lantos, die een plaatje wil de schieten van de doelman, die de linkerarm in een draagverband had: „Als Je dó,t doet, timmer ik Je camera in elkaar met mijn goede arm". Robert Lantos deed het toen maar niet. Uitspraak uit de Feyenoord- hoek: „In de Kuip verdienen we in één maand meer dan bij het Ne derlands elftal in twee". De heer Hamstra, die volgens in siders bij de KNVB de „public rela tions" verzorgt, zei zaterdag niets tegen de pers. De Journalisten ook niets tegen hem. De vergadering is eindelijk afge lopen. De spelers vertrekken en zeg gen „tot dinsdag" tegen elkaar. Truus van Hanegem: „Dat valt mee. In elk geval zien ze elkaar dinsdag nog". Vraag aan Johan Cruijff: „Dins dag kom Je naar Zeist, maar ga Je VOETBAL woensdag ook naar Duitsland?" Het antwoord: „Woensdag? Ach, dat is nog zo vreselijk ver weg". Karei Jansen: „Er is geen twee de land ter wereld, dat zich zo merkwaardig op de wereldkam pioenschappen voorbereidt als ons landje. Maar hoe Je ook over deze geldkwestie denkt, de spelers zijn beslist geen zakkenvullers. Het is alleen zo, dat ze redelijk betaald moeten krijgen voor al het werk dat ze nu doen en nog gaan doen. En ze werken op het ogenblik hard. Zonder twijfel. Sommigen noemen het trainingskamp in Zeist boven dien zelfs een concentratiekamp. Zo streng wordt er opgetreden En te genover dit alles ik zeg 't nog maals moet een redelijke vergoe ding staan". Eén van de oranje-klanten, ver ontwaardigd: „Karei Jansen behar tigt onze belangen niet, maar be middelt slechts tussen de bond en ons en dat is iets heel anders". Nog eentje van Karei van de WCS: „Ik kan me best voorstellen dat Michels er de pest in heeft, nu hij vanwege die ellende met het gefld zo wordt gehinderd in zyn werk". Jan van Beveren: „Ik heb des tijds voorspeld dat deze kwestie zou gaan ontstaan. Maar toen luisterde niemand naar me. Ze waren alle maal veel te optimistisch wat be treft de poen". René van de Kerkhof „zat" za terdagavond in het Duitse TV-pro- gramma „Die Sportschau". Hij kreeg de handen op elkaar vanwege het feit dat hij er bij het „bord Een Woetbal Extra' die niets met de wereldkampioenschappen te ma ken heeft. Schoenmaker heeft tot zijn grote vreugde een zoon gekre gen en mag zich dus thuis een „persoonlijkheid" noemen. Lex: „Ik heb Coerver een geboortekaartje ge stuurd. Als afzender heb ik erop gezet. Van vader en zoon Lex. En het woordje „zoon" heb ik vijf maal onderstreept". Tussen haakjes: moe der, zoon en vader maken het Rinus Israel: „Daar ben ik lekker mee. Dat het met Club Brugge niet doorgaat, bedoel ik. En dat na al die bombarie die er om heen is gemaakt. Happel begrijp ik trouwens ook niet. Eerst komt hij een paar maal bij me thuis om te vragen of ik mijn koffers maar wil pakken en nu laat hij niets meer van zich horen". Wat gaat Rinus Israel nu doen? Hij: „In elk geval niet solliciteren naar een nieuwe club. Daar voel ik me te goed voor. Ik wacht maar ZEIST Groot tumult in en rond de Mich els-brigade. En wederom draait daarbij alles om het geld. De financiële moeilijkheden heb ben zich in Zeist tot grote teleurstelling va Rinus Michels zelfs zó hoog opgesta peld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de oranje-équipe woensdag niet naar naar West Duitsland vertrekt. Afgelopen vrijdag, toen het de spelers duidelijk werd hoe veel, of liever, hoe weinig, zij zouden kunnen verdienen, voelden enkelen er zelfs al veel voor om hun koffers te pakken om Zeist definitief de rug toe te keren. Zo ver kwam het niet. Door Rob Vente Maar tijdens de langdurige verga- j deringen die afgelopen vrijdag en za'. rdag (na de oefenparty tegen I Zwart Wit '28) werden gehouden tussen de spelers en de bond (Zwikstra, Burgwal) werd over de financiële aangelegenheden in elk geval géén overeenkomst bereikt, i Johan Cruijff, het financiële brein van de spelers: „Dinsdag praten we in Zeist verder over deze kwestie. I Meer kan en mag ik er op het ogenblik niet over zeggen". Wim van Hanegem, die aan de bespre kingen ook uiterst actief deelnam: „En dinsdag pas wordt ook defini tief besloten of we de volgende dag a of niet naar Duitsland vertrek ken" Ton Zwikstra, het financiële brein van de KNVB: „Geen commentaar". O n aanvaardbaar De oranje-spelers, die ook in deze zaak worden geleid door captain Johan CruUff, vinden de bedragen die zij bij de wereldkampioenschap pen kunnen verdienen onaanvaard baar. Zo schijnt er 5.000 gulden de man te verdienen te vallen als de eerste ronde niet wordt overleefd; rond 7500 als oranje in de tweede wordt gewipt en zo'n 25.000 bruto als de „laatste vier" worden bereikt. En al die bedragen inclusief de ar beid in Zeist en in de oefenwed strijden verricht. Of Je zou ook kunnen-stellen: in Zeist en tijdens de oefenwedstrijden is gratis ge werkt. Bovendien heerst er in het oranje- kamp nog steeds grote wrevel over het feit dat de KNVB, om de afre kening van de voorronde, de kwali ficatie, te kunnen voldoen gebruik wil maken van een deel van de gel den die het wereldtoernooi gaan op leveren. Johan Cruyff: „Dat betekent dus eigenlijk dat we twee keer om de zelfde premie moeten spelen. Ja, dat is zo. Een deel van wat we in Duitsland by elkaar schoppen, willen ze dus gebruiken om ons te betalen voor datgene wat wij in de voor ronden al hebben verdiend, maar niet gekregen. Dat is een wantoe stand. Vooral als Je bedenkt dat er nu spelers bij zijn die destijds niet by de voorronde waren. En anders om is het precies eender. Je hebt ook voetballers die wél aan de voorronde meededen, maar die nu niet voor het eindtoernooi in aan merking komen". Jan van Beveren, die wel bij de voorronde present was: „Ik moet mijn geld natuurlijk hebben. Niet omdat ik zo inhalig wil zijn, maar domweg omdat ik het heb verdiend; omdat het mij is beloofd. Maar nu gaat de merkwaardige situatie zich voordoen dat spelers als een Trey- tel, een Vos, een Rijsbergen die er destyds niet by waren in Duitsland voor de KNVB geld gaan verdienen, waardoor ik dan dadelijk uitbetaald kan krijgen wat ik nog tegoed heb". Nare smaak Rinus Michels, die bitter teleurge steld is over het feit dat door de geldkwestie zijn programma, dat toch al zoveel hindernissen heeft moeten ondervinden, opnieuw ge dwarsboomd wordt: „Er gaan inder daad Jongens twee maal voetballen voor dezelfde premie. Ik geloof op recht dat er een onrecht in de ho- Johan Cruüff: het financiële brein van Oranje. aorering zit. En daaraan heb ik een nare smaak in mijn mond overge houden". Hoe men de zaak evenwel ook wendt of keert, het feit blijft dat de KNVB op het ogenblik geen geld heeft. En door beloften die men in het verleden heeft gedaan, zit de bond zelfs met een grote schuld uit de voorronde. Ten eerste is er dus het bedrag dat men nu wil halen uit de WK, maar dat in feite niet anders is dan een schuld aan de spelers, die ervoor in de voorronde werkten. Dat bedrag is 320.000 gul den. (zestien maal 20.000 gulden, het bedrag dat uit de sponsorpot moest komen. Een sponsorpot, die evenwel nimmer gevuld kon wor den). Verder schijnt de bond nog voor f. 180.000,- in het kryt te staan by Cruyff, Keizer en Van Hanegem Destijds kocht men bij dat drieta" de lopende (reclame)contracten af Bovendien schynt de afkoopsom aai AZ '67, by wie de KNVB Cor van dei Hart weghaalde, nog altyd niet t- zyn betaald. Zes ton In totaal, schynt de bond volgen insiders een schuld van ruim zes toi te hebben inzake óranje. De op brengst uit de eerste ronde ii West-Duitsland bedraagt zeven ton De inkomsten die er de laatste tijd voor oranje binnenkwamen, bleken veel lager dan was verwacht. De re cettes van de oefenwedstrijden ble- beneden peil; de paspoort-a. Maarten van Wamelen liep een fiasco. En daardoor schiet er ulteindeli. inderdaad maar weinig over voor d nuidige Michels-pupillen. In ver houding tot wat andere landei kunnen toucheren (Duitsland ei \ooral Italië) is het zelfs maar eer schijntje. Het is niet zó vreemd, dal de oranje-dragers, die bij hun club; ioorgaans rijkelijk worden beloond ontevreden zijn. Zelfs al zijn di- olubs nu bereid om iets van hu- landeel te laten schieten, vforgen wordt er verder gepraai Een gesprek tussen spelers die - verhoudingsgewijs echt niet zo veel eisen en de KNVB-officials di weinig te bieden hebben. Clubs staan deel af van WK-opbrengst UTRECHT De clubs, die spelers afstaan aan het Neder lands elftal hebben besloten een aanmerkeiyk deel van hun in komsten uit 't wereldkampioen schap voetbal ter beschikking te stellen van de spelers, die in de eindronden uitkomen. „Gisteren heeft bestuurslid Ton Zwikstra", aldus Ben van Gelder, manager van PSV, „ope ning van zaken gegeven ten aan zien van de ontvangsten, waar op by het wereldkampioenschap mag worden gerekend. De finan ciële resultaten zyn dusdanig laag dat wy als club de vergoe ding te gering vinden als be loning voor de inspanningen by het wereldkampioenschap". De clubs hebben unaniem be sloten. dat de aan hen en de spelers toekomende vergoeding 90 van de netto-opbrengst niet geiykelyk wordt verdeeld, doch op basis van 70 voor de spelers en 30 voor de clubs. We hebben voorts aan de KNVB gevraagd af te zien van het per centage (2 dat deze organi satie volgens de gemaakte af spraak zou ontvangen. Eén van de problemen is dat uit de inkomsten van het toer nooi in West-Duitsland eerst f620.000,- als achterstallige ver plichtingen moeten worden vol daan. „De vyf oefenwedstryden", al dus Ben van Gelder, „hebben tegenvallende recettes opgele verd. Meer nog zyn de inkom sten uit reclame achtergebleven by de verwachtingen. ZEIST Behalve vergaderd, werd er zaterdag in het KNVB Sportcentrum ook nog getraind en zelfs gevoetbald. In de och- lenduren de training onder leiding van een meedogenloze Rinus Michels. Rinus Israël: „Eerst roept hij "heren het huiswerk". Dat betekent dat we een paar maal rond alle velden op Zeist moeten draven; daarna zes sprints van vijftig meter en tot slot Sen sprintjes van tien meter. En dan, terwijl de meesten al naar adem snakken, zegt mijnheer Michels laconiek: "En nu beginnen we met de training". En die is ook uitermate pittig. Dat kun je gerust van mij aannemen". Door Rob Vente Na de ochtendtraining, ook Johan Cruyff deelnam, verliet Rinus Michels het trainingskamp. Hy vloog naar Barcelona om er zyn eigen club voor de Spaanse be ker tegen Espanol te zien voetbal len. Overigens was de stemming waarin Michels Zeist verliet, ver be neden peil. Hij was danig' ontstemd >ver het rumoer dat er weer rond „het geld" was ontstaan. Rinus Michels weg, dus mocht Frantisek Fadrhonc weer eens zijn stem laten horen. Tijdens het par tijtje in de stromende regen tegen sparring-partner Zwart Wit '28, dat enthousiast naar Zeist was geko men, maar verontwaardigd reageer de toen het hoorde dat het in de bedoeling lag om drie oranje-klan ten in het Rotterdamse zaterdag- team te laten spelen. Niettemin ging hét oranjeplan door: Arie Haan (Ausputzer), Wim Rijs bergen (voorstopper) en doelman Piet Schrijvers traden met Zwart Wit *28 aan tegen een Nederlands elftal, dat als volgt startte: Treytel; Suurbier, Ausputzer Israel, voor stopper Strik en Krol; Willy van de Kerkhoff, Neeskens en Van Hane gem; Rep, Geels en Rensenbrink. Aan de kant bleef vedette Johan Cruyff en prompt ontstond het ge rucht dat hij niet wilde spelen van wege de financiële perikelen. De ster van Barcelona: „Maar dat heeft er echt niets mee te maken. Ik wil me alleen niet forceren. Ik vond het beter om na die zware ochtendtraining geen risico te ne men in een partijtje". Ook Wim Jansen speelde niet mee. Maar hij kwam wel in actie. Ter- wyi Oranje en Zwart Wit -28 in de regen ploeterden, liep de Feyenoor- der rondjqs om het veld. Jansen: „Vanwege die liesblessure doe ik nog alleen aan looptraining. Maar dinsdag hoop ik weer met de bal te gaan werken". De derde man die zaterdagmiddag niet voetbalde: Jan Jongbloed. Met zijn linker arm in een draagver band liep hij wat zielig in het Sportcentrum rond. Dokter Frits Kessel over zijn lopend patiënt: „Hij heeft een infectie in de linker elleboog. Op de tweede dag dat hij in Zeist was, is hij erop gevallen met alle gevolgen van dien. Hij Michels danig ontstemd over rumoer rond Jiet geld". Karei Jansen: kreeg toen een infectie, maar die wisten we te bedwingen. Maar nu is de infectie ineens weer fors terug gekomen. En dat terwyl het leek of er niets meer aan de hand was. We rijn er nu echter zoals dat heet fors tegenaan gegaan. Hij heeft heel wat medicijnen te slikken ge kregen. Ik verwacht dat hij er daardoor snel overheen komt. Ik hoop in elk geval dat hij dinsdag middag, in dat oefenpartytje tegen Vaassen, weer wat kan doen", clet oefenpartijtje van zaterdag. Na de eerste helft leidde oranje met 1—0. Piet Schrijvers maakte in het zwartwitte doel een foutje en Wim Suurbier strafte het af. Suurbitr oen de bal in het net lag: ,3e laakt Piet". tn de rust vele wijzigingen. Zwart Vit '28 mocht het tweede bedryi in met een eigen elftal. Schrijvers ging zich verkleden. Haan en Rijs bergen werden overgeheveld naai het oranjeteam. Met Schrijvers stapten de volgende spelers naar de kleedkamer: Israel, Strik, Neeskens. Suurbier, Van Hanegem en Geels. Na de rust ontstond daardoor de volgende oranje-équipe: Treytel; Vos, Ausputzer Haan, voorstopper Rijsbergen en Krol; Willy van de Kerkhof, Van Iersel en De Jong; René van de Kerkhof, Rep en Kei- In de tweede helft verraste een slimme „lob" van Frans Steur de ver voor zijn doel vertoevende Eddy Treytel en dat betekende 1—1. Dankzij een doeltreffende inzet van René van de Kerkhof sleepte oranje evenwel toch nog de zege uit het water: 2—1. Wim Suurbier, blikkend naar de lucht, waaruit het water met bak ken viel: „Het weer is vandaag net zo'n puinhoop als het Nederlands elftal". En daarmee bekritiseerde de AJacied niet het spel van oranje te gen Zwart Wit '28, maar doelde hij op de financiële verwikkelingen rond het nationale elftal. Want vandaag-de-dag is het weer zo ver: het geld eist in Zeist meer de aan dacht dan het spel. list Afgelopen vrijdag barstte i het KNVB-sportcentrum de bom adat Karei Jansen zijn „financiële rognose" over de wereldkampioen- chappen had gedaan. Prompt grote aniek. Het „dan gaan we niet" lonk weer. .arel Jansen: ,3e laatste tijd had et sportieve gedeelte de geldzaken aar de achtergrond gedreven. Te- icht. Het geld had al teveel aan- acht gekregen; er was al teveel elning om geweest. Maar omdat ik e belangen van de spelers behar- ig, vond ik het noodzakelijk om en balans op te maken. Uit ue alans bleek, dat de zaken er ronduit wak voorstonden. Men was destijds e optimistisch geweest in de ver- vachtingen. Die beroemde, of be- uchte „joint venture" had niet ge dacht wat er van was gehoopt, loor wiens schuld? Ach, met zijn Hen hebben we bijvoorbeeld van lie oranje-paspoorten een puinhoop emaakt. De KNVB, de clubs, de >ers en ook de spelers. Er kwam 'aardoor geen goodwill voor". Carel Jansen stüpt zijn relaas en luikt daarop onverwacht in het erleden. „Er is al zoveel onzin ge- egd en geschreven. Bijvoorbeeld lat de Jongens destijd 65.000 gulden le man zouden krijgen als ze door le voorronde kwamen. Maar dat /as waanzin. Gemiddeld hebben de pelers de man 32.000 gekregen, leer niet. En van die 32.000 is een ;root deel nog niet uitbetaald. Het :eld dat tekort is, wil men zoals lekend verhalen op de wereld- tam pioenschappen". Te voorman van de WCS haalt wen adem, kijkt peinzend en mom- »elt dan: „En daar zit hem nu de lijn. Op dat verhalen, hè. Er zit ïatuurlyk wel meer niet goed, maar lat is het grootste knelpunt". Vrijdag vertelde Karei Jansen de spelers hoe de zaken ervoor ston den, zaterdag praatten de voetbal lers met Zwikstra, die daarna een onderhoud met Jansen had. Karei Jansen: „Zwikstra vertelde de spelers dat de clubs water bij de wijn hadden gedaan. Dat ze niet 45 procent van de netto-opbrengst wil den hebben, maar slechts dertig. Toch was deze mededeling niet vol doende om de spelers spontaan „Ja" te laten zeggen. Ze konden nog niet tot een overeenkomst komen". Vandaag praat Karei Jansen op nieuw met de KNVB. Dinsdag zijn er in Zeist weer gesprekken, waar bij de spelers vertegenwoordigd zul len zijn. Karei Jansen: „En dan moet er dus een definitief besluit vallen". Stel dat het „definitieve besluit" niet in de smaak valt bij de voet ballers, bestaat dan de kans dat zij weigeren naar de WK af te reizen? Karei Jansen, eerst weer even een oaar dagen terug wippend: „Vrij dagavond was de stemming in de ploeg zéér somber. Ik mag wel zeg gen ver onder nul. Maar wat er dinsdag zal gebeuren? Ik weet het ook niet. Ik zeg niet dat het zéker is dat ze naar Duitsland zullen gaan. Trouwens, wat is zeker bij het Nederlands elftal?" En daarna ineens een tikje fel: „Het is allemaal een gevolg van die rare formule die is gevolgd. Die formule is totaal verkeerd uitge pakt. Maar de spelers kunnen daar weinig aan doen. En het sprookje dat de Jongens zoveel geld kunnen verdienen met oranje moet nu ook maar voor eens en voor altijd de wereld uit". En tot slot, voor de zoveelste keer: „Het is allemaal met die 65.000 be gonnen. Dat was verdorie helemaa geen 65.000 gulden. Maar door een verkeerde voorlichting ging iedereen dat denken". Voetbal De A3. S.t. Etienne, die reeds kampioen van Frankrijk was mag zich nu ook bekerwinnaar noe men. Zaterdag werd in de finale van de bekercompetitie in het Parijse Pare des Princes Monaco met 2—4 verslagen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9