Giscard ontslaat Franse minister Israel praat niet met Jasser Arafat Hongerstakers redden graaf Prins Charles gaf interview Na protest tegen kernproeven Hoogovens vraagt voor de 4-ploegendienst elektromonteurs en (machine-) bankwerkers HOOGOVENS'.' ESTEL Nixon-gesprekken als boek: Gruwelijke klucht voor dertien heren FDP grootste winnaar Licht herstel SPD in Nedersaksen ACHT DODEN BIJ TORNADO IN AMERIKA PARIJS (AFP/UPI/Reuter) Jean-Jacques Servan-Schreiber is gisteravond ontslagen als minister van Hervormingen in de nieuwe Franse regering van premier Chirac. Eerder op de dag had Servan-Schreiber zich openlijk tegen de aangekondigde voortzetting van de Stille Oceaan verklaard. Het ontslag werd bekendgemaakt door premier Jacques Chirac, nadat deze zon dagavond een gesprek met president Valery Giscard d'Estaing had gehad. „De meningen zoals deze Vanochtend door de heer Jean-Jacques Servan-Schreiber zijn geuit, zijn onverenigbaar met de grondprincipes van onze politiek", aldus de premier. Met het ontslag van de pas 12 da gen geleden benoemde Servan Schneiiber wil president Giscard d'Estaing waarschijnlijk een begin van verdeeldheid in de regering in de kiem smoren, voordat deze verder om zich heen kan grijpen. De deel neming van Servan-Schreiber aan de „Ik werk als ieder ander LONDEN (APP) in een exclu sief interview met de Observer in Londen heeft de Britse troonopvolger prins Charles gezegd dat hij vrij is te trouwen met wie hij wil, blauw bloed of geen blauw bloed, maar hij voegt eraan toe dat hij zijn keuze toch niet uitsluitend door het hart zou laten bepalen. De prins erkent dat hij een „ander" leven moet leiden, maar dat het niettemin zijn leven is en dat hij ervan houdt. Toen hij bij de marine diende, zei hij, werd hem wel ge vraagd of hij geen „eigen leven" wil de leiden en naar de „pub" gaan wanneer de lust daartoe bij hem op kwam. „Maar het leven bestaat niet uit naar de pub gaan. Het is een plezier voor degene die het graag doet, en ik doe genoeg dingen waarin lk plezier heb en verder werk ik als ieder ander," aldus de prins. Wat hem ook wel gevraagd werd, zei hij, was of hij niet „vrij" wilde zij^ „Vrij waarvan? Vrij zijn is toch niet doen wat een ander graag doe, het is doen wat Je zelf graag do t," was zijn antwoord. ■ins Charles is van mening dat zij kostschooljaren in Australië hem het beste menselijke contact be zorgd hebben. Hij zou voor hij ko ning wordt graag functies bekleden als het beschermheerschap van het koninklijk antropologisch genoot schap, „dat racisme kan bestrijden of zich met de problemen van de Jeugd bezighouden,". Dit temeer waar hij niet inziet waarom zijn moeder, de koningin, op haar zestigste afstand van de troon zou moeten doen. De klassieke muziek neemt in het ont spanningsleven van prins Charles 'n grote plaats in. HIJ is niet slechts passief genieter, hij bespeelt zelf de violoncel. regering was een van de grootste verrassingen van de kabinetsforma tie. Deze verbreding van de basis van de regering met de beweging van de "reformateurs" werd gezien, als een van de belangrijkste politie ke vernieuwingen van Giscard. Voor de Gaullisten, eveneens re geringspartners, was het minister schap van Servan-Schreiber moeilijk te verteren. De dynamische leider, van de "reformateurs" heeft nooit een geheim gemaakt van zijn anti- Gaullistische opstelling. Direct nadat Servan-Schreiber zich gisteren op zijn persconferentie had uitgesproken tegen hervatting van de bovengrondse kernproeven drong Alexandre Sanguinetti. secretaris generaal van de UDR (de Gaullisti sche partij) al aan op het aftreden van de minister van Hervormingen. Ministers die zich niet kunnen ver enigen met het regeringsbeleid die nen af te treden. Wanneer de presi dent en de premier toelaten dat een lid van de regering het overeenge komen regeringsbeleid kritiseert, wordt het gezag van het staatshoofd op het spel gezet, aldus de redene ring van Sanguinetti. De Gaullisten zouden van plan zijn geweest premier Chirac voor de keus te stellen. De premier heeft een der gelijk ulltamaitum niet afgewacht en ging meteen over tot het ontslaan van de dissidente minister. Tevoren had Chirac anderhalf uur spoedover leg gepleegd met president Giscard. Voor vandaag staat een kabinets beraad op het programma, maar die vergadering was al afgesproken voor deze ministerscrisis. Chirac zei in de motivering van het ontslag dat de woorden van de minister van her vormingen onverenigbaar waren met het grondbeginsel van de regerings- solidariteit. "Zij betekenden een be langrijke afwijking van de nationale politiek, die reeds voor deze pers conferentie zeer duidelijk was vast gesteld". Hij herinnerde eraan dat Giscard had aangekondigd dat na de aangekondigde reeks bovengrond se kernproeven de proefnemingen on dergronds zouden worden voortgezet. MAANDAG 10 JUNI 1974 De graaf en de gravin van Donoughmore, die vorige week woensdag werden ontvoerd uit hun landhuis in Ierland, zijn gezond en wel teruggevonden in een park in Dublin. Alleen de graaf heeft een hoofdwond en een blauw oog na een klap met een pistool tijdens de ontvoering. DUBLIN (AP) De graaf en gra vin van Donoughmore, die gisteren door him ontvoerders zijn vrijgelaten hebben de politie in Dublin verteld dat ze zijn vastgehouden als gijze laars voor hongerstakers van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in Engelse gevangenissen. Het bejaar de echtpaar werd gisterochtend vlak voor het aanbreken van de dag door hun gemaskerde ontvoerders uit een auito geduwd aan die rand van een park in Dublin, ruim een dag nadat de gevangenen van het IRA hun hongerstaking hadden beëindigd. De ontvoerders, aldus de po'itie, hadden het echtpaar verteld dat zij geluk hadden gehad door het er le vend af te brengen. De 71-jarige graaf, die verwondingen had opgelo pen nadat hij door een van de ont voerders met een pistool was gesla gen, en zijn 67-Jarige vrouw, strom pelden gisterochtend het huis van een parkwachter binnen waarmee 'n einde was gekomen aam een groot scheepse zoekaktie naar het echtpaar die vier dagen had geduurd. Volgens de politie is het echtpaar vastgehouden in een huis op slechts drie uur rijden van him voorvader lijk huis in het graafschap Tippera- ry waar de ontvoerders hen hadden gegrepen. Ze hadden steeds in één kamer moeten blijven en hebben de gezichten van hun ontvoerders nooit gezien. Volgens hoofdinspecteur Pa trick Carey van de Ierse politie droe gen de ontvoerders maskers van een soort dat ook door de Amerikaanse Ku Klux Klan pleegt te worden ge bruikt. Lady' Donoughmore had de ont voerders gevraagd of zij en haar man voor losgeld werden vastge houden en zij had te horen gekre gen dat dat niet zo was. „Het was voor de vrijlating van de hongersta kers", aldus Carey. Een verslaggever van radio Du blin vroeg Lady Donoughmore naar de reden voor de vrijlating. „Omdat de hongerstakers hun aktie hebben opgegeven", zo zei ze en voegde daaraan toe: „Midden in de nacht maakten ze ons wakker en vertel den ons diait die hongerstaking voorbij was. Ze kwamen binnen en zeiden: „U hebt geluk gehad. De honger stakers hebben het opgegeven". Het IRA wil de Engelsen uit Noord-Ierland verdrijven en de in meerderheid door protestanten be woonde Engelse provincie samenvoe gen met de voornamelijk katholieke Ierse republiek. Terroristen van het IRA hebebm in Engelse gevangenis sen hongerstakingen gehouden om ovemplaaJtsimg naar gevangenissen in Noord-Ierland af te dwingen. ADVERTENTIE voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Adresseer als volgt: Hoogovens, Personeels voorziening, Antwoord nummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt contact met u opgenomen. Telefonische inlichtingen: 02S10-94000. Ik stel prijs op nader contact over plaatsing als elektromonteur/ machinebankwerker. Leeftijd 21 - 50 jaar. Diploma VEV sterkstroom monteur en ervaring vereist. Afhankelijk van vak bekwaamheid en de afdeling waar u geplaatst wordt begint u met een bruto inkomen van circa f 1.773,. tot 1.962,- per maand, waarin o.a. de ploegendiensttoeslag is begrepen. (Vakantietoeslag en winst uitkering zijn niet mee gerekend.) Woningen beschikbaar Naam: Voor gehuwden dit in Leiden of verder wonen - zorgt het bedrijf voor een woning. Huren vanaf Voornaam: f 200,- per maand. i Wachttijd 5-7 maanden. j Verhuiskosten worden volledig vergoed terwijl I Geb'datum! I bovendien een ruime tegemoetkoming voor inrichtingskosten wordt betaald. i Aa es' De woningen staan niet alleen in IJmuiden, Beverwijk en Heemskerk, I woonplaats: doch ook in plaatsen zoals j Alkmaar en Oudorp. I Belangstelling? Stuur dan nevenstaande bon in, waarna wij u nader zullen Informeren, Gehuwd/ongehuwd TEL AVIV AP/DPA/Reuter/UPIDe Israëlische minis ter van Defensie, Shimon Peres, heeft gisteren gezegd dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) die op het ogenblik overweegt deel te nemen aan de vredesbesprekingen in Genève, "de meest onverantwoordelijke organisatie in het Midden-Oos ten is'\ Volgens Peres zal Israël nooit met de leiders van de PLO onderhandelen. Peres, die verleden week maandag het ambt van minister van Defensie aanvaardde, beschuldigde de PLO dat het "grotere en nog ge- De voorzitter van de PLO, Jasser Arafat, werd opnieuw gekozen tot voorzitter van het uitvoerend comité. Als voorwaarde voor hun deelne- vaarlijkere invloed de Sowjet ming eisen de Palestijnen een ande- Israël kan niet onderhandelen met een organisatie die er niet naar streeft een compromis te bereiken, aldus Peres, die beweerde dat de PLO bovendien niet de meerderheid van het Palestijnse volk vertegen woordigt. basis dan de VN-resolutie 242 over het Midden-Oosten van november 1967. Daarin wordt vol gens hen het Palestijnse vraagstuk afgedaan alls een „vluchtelingen probleem". In het programma van tien punten worden de bekende Palestijnse eisen voortzetting van de strijd tegen Israël en vorming van een demo cratische staat in Israël bekrachtigd. The White House Transcripts; verzorgd door The New York Ti mes; Uitgeverij: Bantam Books, Inc.; Prijs: f 10,75. President: .Krachtterm ge schrapt) Goldwater had gelijk toen hij zei dat iedereen iedereen afluistert. (Krachtterm geschrapt) Iedereen luistert iedereen af. Jul lie weten dat". John Dean: „Het is toch wat". President: „Het is toch zo. Wij werden in 1968 in ons vliegtuig afgeluisterd en toen ik in 1962 streed om het gouver neursschap Werd ik ook afgeluis terd. Het (krachtterm geschrapt) wat ik ooit meemaakte". Dit gesprek voerde president Richard Nixon op 15 september 1972 met zijn assistent John Dean in zijn eigen Witte Huis zonder dat Dean wist dat alles wat hij zei ook werd opgenomen. Nixon had microfoons in zijn telefoons, onder zijn bureau en onder de vergadertafel waar hij met zijn medewerkers en gasten confe reerde. Toen tijdiens die Watergate hoor zittingen bekend werd dat die opnamen bestonden eisten de Ju ridische Commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den de banden op. Zoals bekend heeft het lang geduurd voor Nixon die gesprekken flink gecensureerd vrijgaf, maar vrijwel direct na dat dat eindelijk gebeurd was kwamen de uitgetikte gesprek ken in boekvorm op de Ameri kaanse markt. Sinds ongeveer een week zijn er ook Nederlandse boekwinkels die de betrekkelijk goedkope pocketuitgave te koop hebben (f 10,75). In Amsterdam bijvoorbeeld in de Atheneum boekhandel (Spui), in Den Haag bij Van Stockum (Buitenhof). Het is een dikke pocket van 877 dicht bedrukte bladzijden, maar Je hebt het boek zo uit, want de Nixon-gesprekken zijn bepaald geen zware lectuur. En dat is dan meteen al het verbijsterende vap de veel besproken „White House Transcripts vain die gesprekken van een Amerikaanse president" zeflfs Nixon zal menigeen zich toch iets anders hebben voorge steld dan dit besluiteloze gebab bel, eindeloos gecomploteer en ge vloek. Die vloeken zijn er uit gehaald. Er staat dan tussen haakjes „ex pletive deleted" (krachtterm ge schrapt) en er is meer gestreept. Soms staat er „Material unrela ted to Presidential action dele ted", soms wel twee keer op een bladzij, zoals bijvoorbeeld p. 86. De bladzijden worden verder ontsierd door woorden tussen haaikjes als „onverstaanbaar", vaak vier, vijf, zes keer per pa gina en opvallend vaak als er een naam of iets belangrijks had moeten staan. Ondanks de cen suur blijft dit boek het meest fas- clnerende werk dat ik ooit over Richard Millious Nixon onder ogen heb gehad. „The White House Transcripts" roepen een beeld op van deze pre sident zoals geen biograaf dat ooit had kunnen doen. Hij komt uit de geschreven weergave te voor schijn als een manipulator die ge fascineerd is door wat hij noemt „public relations" en „scena rio's". Hij vraagt zich steeds af hoe het Amerikaanse volk en de pers op zijn daden zal reageren. De gesprekken geven ook een mooi inzicht in Nixon's denkbeel den over de wet. Hij vertelt zijn assistenten bijvoorbeeld hoe Je ob structie kunt voeren tegen de rechtbank zonder echt te liegen; „Je kunt zeggen ik herinner 't me niet meer". Nixon zegt tegen Henry Peter sen, de Assistent Procureur-Gene raal, dat hij alles wat Petersen hem verteld over de Watergate Door Jan van Wieringen Grand Jury vertrouwelijk zal be handelen, maar de volgende mor gen vertelt hij alles aan Haide- man en Ehrlichman, die door die Jury worden onderzocht. Verder praat hij openlijk over de moge lijkheden om de FBI en de Be lastingsdienst te gebruiken om zijn vijanden af te straffen. Al lezende wordt het steeds duidelijker waarom Nixon zo lang heeft geaarzeld om deze gsprek- ken zelfs gecensureerd vrij te geven. Het is bekend dat hij voor hij dat tenslotte deed een zorgvuldig voorbereide publici teitscampagne afwerkte om het effect van de gesprekken zo guns tig mogelijk te laten zijn. Nixon verscheen zelf voor de televisie en hij hield een krachtige toe spraak waarin hij zorgvuldig uit gekozen zinnen citeerde die vol gens hem bewezen dat „de Pre sident niets te verbergen heeff'. De kranten stonden hier vol over en dat was ook de bedoeling. De strategen van de president wisten natuurlijk heel goed dat betrek kelijk weinig mensen de moeite zouden nemen om alles zelf te le zen en Nixon hoopte dat het volk goed doordrongen zou raken van de Witte Huisvisie op de gesprek ken voor de Journalisten en zijn critici kwamen met hun visie. Het ts dat er nadrukkelijk bij staat waar deze gesprekken zijn opgenomen, anders zou Je denken dat dit boek bedacht is door iemand die een verschrikke lijke hekel heeft aan Richard Ni xon en een satyrisch toneelstuk heeft geschreven om te laten zien door wat voor een onbenullige en schurkachtige man het Ameri- „The White Hous Transcripts" tweederangsklucht voor dertien heren. De in Amerika zeer be kende columnist Joseph Alsop, die gewoon pro-Nixon is be schreef de atmosfeer in dit boek als die in „de achterkamer van een tweederangs reclame bureau in een buitenwijk van de hel". Ik ben het daarin volkomen met hem eens. Achterin het boek staat een han dige naamlijst van alle mensen die ter sprake komen en ook een chronologisch overzicht van de ge beurtenissen die met Watergate te maken hebben; voorin staat een beschouwende inleiding door R. W. Apple Jr. van de New York Ti- JASSER-ARAFAT zogenaamde Nationale Front in de Bezette Gebieden: Abdel Jawad Sa- Leh, Abdel Mohsen Aboe Mayzer en Walid Kamhawi, en tenslotte Peres zei een en ander in een ge- Tegen de2e gematigde liln verzetten vertegenwoordiger van het Palestijn- sprek met een groep Amerikaanse gl^iMjagTOepeiTingien zoalls het se Bevrijding leger (PLA), Abdel El- Journalisten enkele uren nadat de volksbevrijdingsfront van George Wajih. HabasJ zich. Zij dreigen iedere Pa- Alle acht leden die in het aftre- lestijnse leider die zich ook maar in dende comité zitting hadden, zijn i Genève ophoudt, te '11- herkozen. Het zijn: Jasser Arafat, Palestijnse Nationale Raad gisteren in zijn vergadering in Caïro had be- eindigd. De Palestijnse leiders kwa- men overeen een onafhankelijke quideren". staat te vestigen "op iedere centime ter bevrijd land", die door Israël De aanhangers van een gematigde wordt ontruimd. "Ze willen geheel politieke richting in de Palestijnse Israël overnemen en er een Pales- organisaties hebben ook in het ult- tijnse staat van maken", zei Peres. voerend comité hun invloed ver sterkt. In het van acht tot veertien De gematigde Palestijnse Organi- leden uitgebreide comité werden saties onder PLO-voorzitter Jasser gisteren vijf "onafhankelijken" en Arafat, hebben op de conferentie slechts één vertegenwoordiger van van de Palestijnse Raad in Cairo hun extreem-links toegevoegde. Dat is invloed versterkt. Ter afsluiting van Tailal Naji van het "Volksfront de achtdaagse conferentie van het voor de Bevrijding van Palestina-Al- "parlement in ballingschap" werd gemeen Commando" (PFLP-GC) van gisteren een tien punten omvattend Achmed Jebril. Deze beweging was "voorlopig werkdocument" en een po- verantwoordelijk voor de commando- litieke verklaring goedgekeurd", overval op de Israëlische nederzet ting Kiryat SJemona op 11 april, die Daarin staat dat de Palestijnen be- leidde tot de dood van 21 mensen, reid zijn tot deelneming aan de con- Nieuwgekozen leden zijn verder ferentie over het Midden-Oosten een christelijke geestelijke, Elia in Genve als hun zaak daar niet Khoury, van wie het persbureau voor slechts als "vluchtelingenvraagstuk" het Midden-Oosten zei dat hij poli maar als "politieke aangelegenheid" tiek onafhankelijk van de Westelijke en Hamed Aboe Settah, eveneens wordt behandeld, Jordaanoever is; drie leden van het onafhankelijk. leider van de El-Fatach-groep en sedert 1969 voorzitter van het uit voerend comité; Zoeheir Mohsen, afgevaardigde van de door Syrië gesteunde Saiqah-guer- rillabeweging; Abdel Wahab El-Kayali van het door Irak gesteunde Arabische Be vrijdingsfront; Achmed Yamani, afgevaardigd door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) Adib Abed Raboe, die het Demo cratische Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina (PDFLP) verte genwoordigt; Zoehdi El-Nasjasjibi, onafhankelijk BONN Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor het parlement van de deelstaat Nedersaksen is de CDU van 48 pet van de circa vijf miljoen stemmen de grootste partij gewor den. Zij is echter niet geslaagd in de opzet de absolute meerderheid te be halen die nodig was om een coalitie van de sociaal-democratische SPD en de liberale FDP tegen te houden. De ze partijen haalden resp. 43,0 en 7,1 der stemmen en beschikken daar mee ia. het parlement over 79 zetels tegen 76 voor de CDU. Grootste winnaar is in feite de FDP omdat deze partij er vier Jaar gele den niet in geslaagd was de vereis te minimum 5pct der stemmen te ha len en daardoor sindsdien niet meer vertegenwoordigd was in het deel staat-parlement. De SPD regeerde daar met een meerderheid van een zetel. Hoewel zij dus een duidelijk verlies heeft geleden vergeleken met 1970 toonde partijvoorzitter Brandt zich tevreden. De overal in de bandsrepubliek aan het licht getreden teruggang voor de SPD is weliswaar niet geheel tot stilstand gekomen, maar toch enigs zins verminderd. Waarschijnlijk is dat voor een niet gering deel toe te schrijven aan het optreden van de nieuwe bondskanselier Helmuth Schmidt, die er toe bijdraagt dat de geval is geweest. OKLAHOMA CITY (AP) De Amerikaanse staat Oklahoma is door tornado's getroffen. Daar bij zijn acht mensen omgekomen en waren ruim honderd gewonden. De terdag door tornado's getroffen. Daar wervelwinden raasden eerst door de stad Oklahoma en trokken vervol gens in noordoostelijke richting naar Tulsa, 160 kilometer verder. Drumright, een stadje met drie duizend inwoners, léék het ergst ge troffen. Gouverneur David Hill heeft laten weten dat in die stad, zeven tig kilometer ten westen van Tulsa, vijf mensen om het leven zijn geko- Opgaven over het aantal gewon den in Drumright lopen nogal uit een. De politie, de burgerwacht en andere functionarissen hebben echter melding gemaakt van honderd ge-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4