T ransvaalbuurt wil meer leven en minder verkeer Tv uit Leiden Dempingssein staat op rood Parkeren op fabrieksterrein? Kaatsen Lezers schrijven Belasting en tarieven omhoog MAANDAG 10 JUNI 1974 LEIDEN De Transvaal - buurt ligt ingeklemd tussen enerzijds de spoorlijn en ander zijds de drukke verkeersroute Morssingel - Morss traa tHet is een wijk met smalle straten, waaraan kleine huizen staan- Er is weinig of geen groen, er is veel verkeer (sluiproute) en er staan veel geparkeerde auto's (personeel en bezoekers belas tingkantoor). Kortom, de Trans- vaalbuurt is zo'n typische wijk, in de schil van de binnenstad, die hiervan de nadelen onder vindt en de uitrusting van een nieuwere wijk mist Toch willen de mensen er graag blijven wonen. Ze zijn gehecht aan hun wijkje hebben vcor 'n deel zelf hun huizen opgeknapt. Maar de kinderen en die zijn er talrijk kunnen er niet spe len. Niet in de kleine huizen, niet in de tuinen (want die zijn er nauwelijks) en niet op straat, want daar is de auto. Daarom heeft het buurtcomité het Initiatief genomen plannen te maken voor een wijk met meer "leven" zonder verkeer. Het toe val wil, dat de gemeente ook plannen heeft. Geprobeerd wordt nu het contact tot stand te brengen. Morgenavond gaat het comité de buurt ln om per straat te vertellen over de plan nen. Donderdagavond om 8 uur is er een bijeenkomst in het Mierennest, waar gemeentelij ke functionarissen aanwezig zullen zijn. Belangrijk voor de verwezenlij king van de plannen is, dat de buurt de beschikking krijgt, over een gedeelte van het ter rein van de uit Leiden verdwe nen fabriek van Sleutels-conser- ven. Hier gaat de Wassenaarse firma v. d. Berg een vleesfa- briek vestigen. Er zijn onder handelingen over het huren van een gedeelte van het terrein, waar de buurtbewoners hun auto's kunnen parkeren. Gepro beerd wordt het hiervoor beno digde geld van de zijde van de gemeente te krijgen. Volgens het buurtcomité, dat bijgaande foto's maakte, zijn tn de verschillende straten de- te maatregelen noodzakelijk: Joubert straatCronjéstraat (eerste twee foto's van boven naar beneden)Cronjéstraat Joubertstraat parkeerverbod afsluiten als speelstraat en in de aan één kant, een brede stoep, parkeerhavens om en om, bo men in de straat, éénrichting- verkeer, afsluiten van Cronjé straat tot Paul Krugerstraat hobbels in het wegdek (tegen hardrijden) en parkeerruimte op terrein v. d. Berg. Lopsenstraat en Wolmaran- straat (twee foto's daaronder) Parkeerhavens aan de kant van v. d. Berg en brede stoep aan de kant van de huizen, nieuwe speelrekken op pleintje en een goede afrastering. Hobbels in de straten. President Steijnstraat (derde foto van onder)Parkeerverbod aan één kant, brede stoep, par keerhavens om en om, bomen in de straat, éénrichtingverkeer afsluiten van Cronjéstraat tot Lopsenstraat, hobbels in weg dek, parkeerplaatsen op terrein v. d. Berg. Paul Krugerstraat (oud en nieuw), in beeld gebracht op on derste foto's: In het oude deel brede stoep, parkeerhavens om en om, stukje straat voor de school afsluiten als speelstraat, hobbels en bomen. In het nieu we deel parkeerverbod aan één kant, parkeerhavens tegen de schoolmuur, brede stoep langs de huizen, het stukje straat, dat evenwijdig loopt aan de Joubert straat, afsluiten als speelstraat en bomen. Mevrouw De Ridder deed iets heldhaftigs. Ze pikte een baantje bij uitzendbureau Luba. Ondanks het taar van de buren, het thee-, koffie-, bridge- en naaikransje. „Zeg heb je 't al gehoord Mevrouw de Ridder werkt er bij. Maar even zogoed gaan ze wél drie weken naar Noord-Afrika met vakantie. En kochten ze kleurentelevisie, t Schijnt wel te kunnen LEIDEN: Nieuwe Rtfn 35. Telefoon 01710—4034L ALPHEN A. D. RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 01720—94698. LEIDEN In het Academisch Zie kenhuis hebben onderstaande kan didaten het diploma van de oplei ding Intensive Care verpleging be haald: J. C. M. v. d. Berg, A. A. de Graaff, P. C. Huigsloot, H. C. Jongs- ma, M. A. Kessels, M. C. L. Kenen burg, H. J. M. v. d. Meer, A. L. Nan- lohy, H. Rampersad, M. Ravens- horst, D. J. Staal, B. J. M. Stierhout, D. E. de Wys, I. A. C. de Graaff, C. Roos. Het certificaat van de opleiding Hae- modialyse werd toegekend aan: W. M. Algra-Kopenol, A. C. Turenhout, M. M. Jansen, B. P. van Lith. Aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam zjjn geslaogd voor het doc toraal examen in de economische wetenschappen: H. J. Kooy (Voor schoten), W. H. de Vries (Alphen a.d. RUn) en H. C. van der Hee (Voor schoten). Aan de Leidse school voor meao zijn voor het einddiploma meao ge slaagd: G. M. J. Abrahams: P. S. Anes; Jaap Bakker, Piet Bakker, A. C. Boer, J. Boxma, W. P. Compeer; A. M. Cornet, R. van Cuilenborg, C. van Gemeren, J. M. Groenendijk, D. van Harskamp, H. Henzen, R. de Hoop, A. van der Horst, T. Huis man, W. van Keeken, C. M. M. Klein, A. M. de Klerk, S. van der KleiJ, R. A. F. Koreman, D. C. de Krom, C. J. Krijger, C. R. Marchand, H. Meer- LEIDEN Een door Klez-wis ge organiseerde kaatswedstrijd vond zaterdag ondanks de slechte weers omstandigheden toch plaats in de Leidse Hout. Uit Rotterdam, Den Haag en Leiden waren toch nog 30 kaatsers gekomen variërend in leef tijd van 13 tot 67 jaar! Door de ster ke regenval en het gladde veld was het partuur met de sterke opslag vaak in het voordeel waardoor de uitslagen in de A- en de B-klasse soms erg scheef werden getrokken. Uitslagen: A-klasse: 1. J. Metselaar, H. Hiemstra en De Boer, 2, D. Kooi- stra (Leiden), R. d. Jong, L. v. d. Meulen (Leiden), 3. J. Bijlsma, F. v. Sinderen, F. v.d. Veer (Leiden), B- klasse: 1. J. Zuidema, H. v.d. Goot, S. Bonte (allen LeSden), 2. J. Drenith, D. Hemstra sr. (beiden Leiden), 3. K. Kamstra, P. Duindam (Leiden), D. Hemstra Jr. (Leiden) burg, F. van der MeiJ, J. Mieremet, W. van Oorde, F. Overvliet, C. Rem merswaal, R. P. Riksen, S. Schie- broek, F. Scholtes, G. J. M. Slinger land, J. W. M. Smits, R. Smits, W. Snoeker, C. van der Stel, C. Ver hoef, A. van Voorthuyzen, H. C. Wetting, W. Wittebol. Van de 54 candidaten zijn er 8 afgewezen en moeten er 4 een her- i afleggen. Misschien is het u niet opgevallen maar enige weken geleden heeft in deze krant een advertentie gestaan van het bestuur van het kaderwa terschap "Ade" in verband met .de volgende voornemens: 1. Demping van de vaarsloot, ge legen tussen de Zuidzijdervaart en de secundaireweg 6 te Hoog made; 2. Afsluiting van de vaarsloot, ge legen tussen de Zuidzijdervaart en de Oud Ade; 3. Demping van de Achterwate ring, gelegen tussen de Zuidzijder vaart en de Rijksweg 4. Bezwaren tegen dit plan konden schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van de Pro vincie Zuid-Holland, Koningskade 1 te 's Gravenhage tot 21 dagen na dagtekening van dit blad, dat is tot 14 juni 1974. Boven de advertentie stond de kop "Stremming Scheepvaart". Bij mij komt het woord stremming over als een tijdelijke afsluiting, terwijl het hier om definitieve dempingen en 'n Stadspostzegels LEIDEN De postzegels, die de stadspost Lelden uitgeeft ter ge legenheid van het wereldkampioen schap voetbal wij berichtten daar vrijdag over zijn te koop bij de Stad.^aat. Willem de Zwijgerlaan 389 (tel. 25691) en bij de postzegelhan delaren. LEIDEN Als de raad de mening van B. en W. (in het kader van de financiële positie van de gemeente achten wij een bescheiden verhoging van de gemeentelijke inkomsten noodzakelijk", deelt dan zullen een aantal tarieven en belastingen om hoog gaan. B. en W. stellen voor de honden belasting te verhogen van 24 gulden tot dertig gulden voor honden "wel ke uitsluitend worden gehouden ter bewaking van gebouwen of erven dan wel ten dienste van de landbouw of enig bedrijf van nijverheid" en van dertig tot f37,50 per jaar voor "elke andere hond". De meerop brengst voor de gemeente van leze verhogingen wordt geschat op 22.500 gulden. Verder wordt voorge steld alle leges op te trekken behal ve die „woonvergunningen'en "verklaringen omtrent personen" betreffen. Duurder worden bouwver gunningen, hinderwetvergunningen, vergunningen en toestemmingen in gevolge de wet autovervoer personen, vergunningen voor afbranden van verflagen, Jachtacten en visacten. ventvergunningen, opkopersvergun ningen, afschriften en uittreksels, gedrukte stukken, verstrekken van inlichtingen en verrichten van na sporingen, reprodukties, raadplegen van de dubbelen der leggers en plans van het kadaster en verlenen van hulp, huwelijksvoltrekkinger, lijkschouwingen, bekwaamheidsproe- ven, werkmappen rijtijdenbesauiit en ontheffing parkeerverbod blauwe zone. De meeropbrengst voor de ge meente wordt op 35.600 gulden per jaar geschat. Ten slotte stelt het college voor de ectriciteitsverordening in die zin te wijzigen, dat de tarieven met 0.5 cent per khw worden verhoogd. Dit is nodig als gevolg van de sterk geste gen capaciteite- en brandstofkos ten afsluiting gaat. Zo'n kop vind ik mis leidend. Verder heb ik de volgende bezwa ren tegen dit plan: 1. Een fraai stuk Hollands polder landschap wordt onherstelbaar ver nield. Onze nakomelingen zullen ons dat hoogst kwalijk nemen. 2. De recreatie van duizenden mensen wordt geschaad. Ik denk hiert)ij aan vissers, nfcet-gemotori- seerde watersporters en schaatsers. 3. De blauwe molen, de rode mo len en de Vrouw Vennemolen, ten koste van veel geld gerestaureerd, worden of afgesloten van het boezem water of komen aan doodlopend wa ter te staan. 4. De nu nog open-verbindingen met Rijpwetering, Oud Ade en Hoog- made komt te vervallen. Wat gaat stilstaand water doen? Natuurlijk kan ik begrijpen dat de inwoners van de aanliggende polders het onderhoud van de kaden niet meer kunnen opbrengen. Aangezien het hier gaat om polderlandschap van regionaal en misschien wel na tionaal belang stel ik de volgende op lossing voor: De gemeentebesturen van Leider dorp, Woubrugge en Alkemade Slaan de handen ineen en ontwerpen een fietspadenplan langs de bedreigde vaarten. Door deze fietspaden wor den de betreffende molens en het praohitige polderlandschap beter bereikbaar, en komen de kosten'van onderhoud van de kaden op de res pectievelijke gemeenten. Aan rustige fietspaden, dus niet voor brommers, is in deze omgeving een ontstellend gebrek. Laat men nu eens spijkers met koppen slaan voor het te laat is. Voor verschillende vaarten rondom Oud Ade, Rijpwetering en Hoogmade is reeds goedkeuring verkregen voor demping, bijv. de vaart van de Ak- kerslootpolder tussen Oud Ade en Rijpwetering en de Spijkersloot na bij Hoogmade. Het sein staat werkelijk op rood. Nogmaals het is geen verwijt aan het adres van het kadewaterschap "Ade", maar aan die bestuurseenhe- den die deze mensen alleen voor de kosten laten opdraaien terwijl er *n regionaal en misschien wel een na tionaal belang mee gediend is om de ze karakteristieke vaarten te behou den. J. M. VAN LEEUWEN, Endepoellaan 10, Warmond. Groenoordhal piste voor circusprogram LEIDEN Het circus-in-de-huiskamer KRO-programma Piste, een directe uitzending vanuit de Groenoordhal te Leiden, stond za terdagavond in het kader van 25 jaar Zonnebloem. Vandaar dat de presentator, bij hoge uitzondering, de grote vedette Berend Boude- wijn was. die zo veel mogelijk geld uit de zakken van de Piste-kijkers moest kloppen, zodat ook dit jaar weer zo'n 1500 zieken een week op vakantie kunnen gaan. De kleur enkijkers waren hier misschien iets eerder toe geneigd bij het zien van de in goud en zilver geklede atleten, die zich in allerlei rek en trékhoudingen wrongen om applaus te krijgen. De aloude bekende nummers waren er weer: stoere mannen die met pure kaakkracht een juffrouw aan een touwtje in de lucht weten te houden, een springerige Duitser, die bordjes op paaltjes laat draaien. Maar het is spannend, verzekert een dame van in de vijftig haar vriendinnen, hoewel ze steeds enkele minuten van te voren feilloos weet aan te kondigen welke stunt er nu weer uitgehaald zal worden. Het is echt variété, met alle "oh's" van het publiek, de spanning opvoerende tromels en de bevrijdende lach als alles weer goed ge lukt is. Toch gaat het daar niet om. Daar weet B.B. de mensen met een minimum aan variatie in zijn tekst steeds weer aan te herinneren. Na elk variéténummer loopt hij naar iemand uit het publiek en vraagt hoe lang Zonnebloem bestaat. Deze, ook niet gek, antwoordt prompt "25 jaar" en, krijgt daarmee een cassetterecorder. Tussendoor houdt B.B., die van de ene kant van de zaal naar de andere rent een hijgerig praatje met een zieke, verloot stoelen en tv's van grote bedrijven, die beslist niet onopgemerkt willen blijven, kortom speelt weer eens de goede Sinterklaas. Maar toch, de geldactie blijft belangrijk: de cijfers worden groter: f 200.000, f 300.000 en dan tenslotte f 437.755, nog maar een begin verzekert B.B. ons, maar dan rent hij iveer weg achter de coulissen, terwijl de zaal, op teken, aan het eindapplaus begint. PATTY MULLER Foto's Jan Holvast Internationale conferentie psychologen in Leiden LEIDEN Het Committee for Transnational Research and Exchan ge in Psychology (Comtrep) van de City University van New York en de subfaculteit psychologie van de Leidse universiteit houden op don- derdag 13 en vrtjdag 14 juni een con ferentie in Leiden (Eerste Binnen vestgracht) over het opzetten van een internationaal psychologisch onder- zoek. Bi dit onderzoek zullen in de eerste instantie onderzoekers betrok ken zijn van universiteiten in West- Duiteland, Italië. New York en Ne- I derland. De bedoeling van de conferentie is te komen tot het indienen van on derzoeksvoorstellen bij subsidie ver- lenende instanties, zoals de Ameri can Association of Advanced Sience, de American Council for Learned Societies en vergelijkbare instanties in Duitsland, Italië en Israël. Een aantal onderzoekthema's bevindt zich al in min of meer uitgewerkte vorm, t.w. omgevingspsychologie, onder zoek naar de psychologische effecten van het vrijetijdsprobleem etc. Door de Comtrep zijn contacten gelegd met de World Health Orga nization in Genève om na te gaan welke plannen daar leven waar het gaat om het stimuléren van interna tionaal psychologisch onderzoek op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg. Uit gesprekken met deze organisatie is gebleken dat een dergelijk onderzoek vooral de landen in de Derde Wereld ten goede zou moeten komen. De conferentie in Lelden wordt gehouden in het kader van een uit wisselingsprogramma voor dit studie- Jaar, waartoe werd besloten na-tet in 1972 enkele psychologen van de City University werkbezoeken aan Westduitse en Italiaanse universited. ten hadden gebracht en vertegen woordigers vam deze universiitediten New York hadden bezocht. 'ra Relatie opent 'ra nieuwe winkel. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Bel uw Fleurop- bloemist.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3