LEIDSCH DAGBLAD Zijlstra voorziet enige vertraging tempo inflatie ORANJE WIL GELD ZIEN Grote geldzorgen VVV Zuid-Holland vandaag Voetballers in Miinchen hoog verzekerd Post in park gevonden LEIDSCH DAGBLAD V.N.-rapport veroordeelt multinationals Witte Huis medewerker bekent: Nixon hoorde eerder over zaak Watergate sg* IMPEX-LEIDEN B.V. INDUSTRIE WIL PRIJS SIGARETTEN MET 25 CT. VERHOGEN MAANDAG 10 JUNI 1974 OPGERICHT l MAART I860 34342 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BAZEL De inflatie loopt in een aantal landen steeds verder uit de hand. Dat blijkt uit de redevoering die dr. J. Zijlstra als president van de Bank voor Internationale Be talingen (het afrekencentrum van de grote centrale banken) vanochtend heeft uitge sproken tijdens de jaarvergadering van deze instelling. De situatie is in het afgelopen jaaT niet alleen verslechterd, maar de, achteruitgang op dit gebied wordt in een aantal landen nog steeds slechter. Een Jaar geleden, toen de verbrui - kersprijzen in de voornaamste in dustrielanden op Jaarbasis zeven a tien procent waren gestegen, om schreef men de situatie nog als "alarmerend". Op het ogenblik kan een regering die zeker weet dat zij de inflatie in de komende maanden binnen die grenzen kan houden, zeg gen dat zij het vrij goed doet. Dat ge«ft aan hoe ver wij sinds vorig Jaar zijn gekomen, aldus dr. zyi- stra. Hij constateerde dat de groeiver traging die zich vorig Jaar voordeed onder meer als gevolg van de olie crisis, niet zal uitlopen op een volle- LEIDEN Zaterdag zijn in de Houtkamp, een park in Leiderdorp, tv - plastic zakken gevonden, die er groot aantal poststukken bleken te jevatten. De zakken werden door de vinder afgeleverd bij de PTT in Leiden. Nader onderzoek wees uit, d»t het post betrof, die door de concurrent van de PTT afgeleverd diende te worden. De post bleek van één afzender te zijn. De heer Ruben, directeur van de Stadspost, die door ons op de hoogte van de /ondst wrrd gesteld, kon er nog geen ver klaring voor geven. "Ik heb overal controle-adressen. Ik zal nauwkeu rig laten uitzoeken welke wijk het is geveest. En die bezorger gaat er op staande voet uit". Met de PTT en de afzender is hij overeengekomen, dat hij alsnog voor verzending van de post zal zorgen. Onbestendig Vooral In de nacbt en ochtend op de meeste plaatsen regen, overigens op klaringen en nu en dan een bul. Ma tige morgen overdag krachtige tot har de wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Minimumtemperaturen omstreeks 8 graden, maxima morgen ongeveer 14 graden. 11 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur; dige recessie. Dat gevaar is nu niet meer reëel, want er zijn geen aan wijzingen, dat de economische te ruggang in de loop van dit Jaar zal voortduren. Integendeel, aldus dr. Zijlstra, het schijnt dat de bedrijvig heid goed op peil blijft. De aanpas sing van ons bestedingspatroon aan het nieuwe olieprijspeil schijnt zich, nu de eerste schok achter de rug is, zonder noemenswaardige moeilijk heden te voltrekken, zo zei de pre sident. Verantwoordelijk voor de in flatie zijn voor een belangrijk deel ook de sterk gestegen grondstoffen- prijzen. Het algemene peil was be gin 1974 ongeveer drie keer zo hoog, als eind 1971. Onlangs zijn de grondstoffenprij- zen iets gedaald, als reactie op de verandering in de zogeheten cycli sche omstandigheden. Het is derhal ve volgens dr. Zijlstra alleszins rede lijk om te hopen dat de prijsontwik keling ln de grondstoffensector zal bijdragen tot een beperking van de algemene prijsstijgingen. Als dat ge beurt, komt er weer een soort si tuatie "waarmee wij vertrouwd wa ren voor de prijshausse op de grond- stoffenmarkt". De inflatie werd toen in hoge mate bepaald door de druk aan het loonfront. De werkelijke moeilijkheid van een dergelijke loon- en prijsinflatie heeft meer een poli tiek dan een economisch karakter. "Wij hebben kunnen zien dat de loon- en prijsspiraal zijn kracht be houdt, ook al is elk spoor van over matige vraag geëlimineerd. Op dit gebied is nog helemaal geen werke lijke vooruitgang geboekt". Ultimatum aan Delftse bezetters DELFT De circa 350 studenten die sinds vorige week woensdag de bestuurszetel van de Technische Ho geschool in Delft bezet houden heb ben van het college van bestuur tot vanmiddag vijf uur de tyd gekregen om het gebouw te ontruimen. Retctor ir. H. B. Boerens en waar nemend voorzitter ir. N. Schwarz hebben dit ultimatum vanmiddag aan de bezetters meegedeeld. Zij zijn voorts gemachtigd door het bestuur "alles te doen" om het bestuursge bouw te ontruimen, zodat een politie optreden kan worden verwacht als de bezetters niet voor vfjf uur zijn ver trokken. Het personeel van de be stuurszetel is reeds meegedeeld dat er vanaf morgenochtend weer nor maal gewerkt kan worden. Giscard d'Estaing Nog enkele dagen en dan barst het voetbalgeweld om de wereld titel in West-Duitsland in alle hevigheid los. Voor het eerst sinds 1938 is Nederland weer van dc party. En wat gebeurt er? De oranje spelers dreigen met een staking en Rinus Michels heeft min of meer een ultimatum gesteld. Als morgen de rust in het trainings kamp niet is teruggekeerd geeft hij er de brui aan, gaat hü woens dag niet mee naar Duitsland en moet een ander de ploeg maar leiden. Waarom die verwarring? Om geld. Via Ton Zwikstra. de financiële man van de KNVB, kwamen de 22 geselecteerden 't afgelopen week. einde te weten, dat de te verwach ten premies bar zouden tegen vallen. Prompt ontstond er in Zeist een paniekstemming. Er werd druk vergaderd. Het hielp niets. Aan de (niet onredeiyke) verlangens van de voetballers kon niet worden voldaan. Morgen wordt er weer gepraat. „Dan valt de beslissing of we woensdag nog naar Duits- 18 PAGINA'S land vertrekken", zegt spelers, leider Cruüff. Met of zonder Ri nus Michels? Maar er is ook nog andere minder gecompliceerde sport. PAGINA'S 9-15 9 De nieuwe Franse premier Gis card d'Estaing heeft zjjn nieuwe kabinet nog maar nauwelijks sa mengesteld of hij moet een van zijn ministers al ontslaan: Jean- Jacques Servan-Schreiber, die in het openbaar protesteerde tegen het voortzetten van de Franse kernproeven in de Stille Oceaan. PAGINA 4 De partners in het C.D.A. vinden, dat de C.H.U. wel erg hard heeft uitgehaald naar het kabinet-Den Uyl PAGINA 5 Rinus Michels wel of niet mee Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 25 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. FRANKFORT (DPA) De du re 704 benen bij het tiende we- redldkampioenschap voetbal zijn ten dele voor astronomische be dragen verzekerd. De Koninklij ke Nederlandse Voetbalbond heeft de dure premie voor de zes mil joen gulden moeten overnemen, waarvoor de Spaanse kampioen FC Barcelona Johan Cruüff tegen elke "totale blessure" verzekerde. De Italiaanse bond sloot een ge zamenlijke verzekering af voor alle 22 spelers voor een totale waarde van vijftig miljoen gulden. Daarvan is alleen al vier miljoen gulden voor aanvaller Gigi Riva. De Westduitse verzekerings maatschappijen moeten voor elke geblesseerde speler van het natio nale elftal vijfduizend mark aan diens club betalen voor elke competitie- of bekerwedstrijd, die deze professional de komende Geconfronteerd met deze be dragen heeft de "afdeling verze kering" van het WK Bureau in Frankfort er vanaf gezien 'n aan vullende verzekering af te slui ten voor afpersing en ontvoering. Verzekeringsadviseur Erwin Himmelscher had een Engelse maatschappij geïnteresseerd, die alle zestien ploegen (met inbe grip van spelers en trainers), evenals FIFA-voorzitter Sir Stan ley Rous, Hermann Goesmann en Hermann Neuberger van de Duitse voetbalbond en de direc teur van het organisatie-comité Hermann Joch bij "Kidnapping' voor 2.5 miljoen gulden voor een premie van 48.500 gulden of voor vijf miljoen voor een premie van 68.385 gulden had willen verzeke ren. Hoewel August Wenzel, df plaatsvervanger van Hermann Neuberger, twee maanden gele den op de noodzaak wees om er voor te zorgen, dat alle betrokke nen bij het wereldkampioenschap rustig kunnen slapen, is de los prijs en afpersingsverzekering' verzekering" niet afgesloten. Op dit punt verlaten de orga nisatoren zich op de omvangrij ke veiligheidsmaatregelen, die de Duitse politie heeft genomen om te verhinderen dat één van dt voetbalsterren "verdwijnt". Wel zijn alle deelnemers aan de openings- en slotceremonie van Frankfort en Miinchen aanvul lend verzekerd tegen dood en in validiteit. Dat geldt voor spelers officials, de folkloristische groe pen uit binnen- en buitenland de koren, de kinderen, de Journa listen van pers, radio en tv en al le toeschouwers Hiervoor is een premie van 3.5 pfennig in "inge bouwd" in de prijs van elk toe gangskaartje. DEN HAAG De Provinciale VW Zuid-Holland verkeer in ernstige financiële moeilijkheden. Zij zal haar taken niet langer kunnen vervullen, als de begroting voor 1975 niet min stens f 165.000 zal bedragen. vormt het belangrijkste onderwerp van de ledenvergadering die op 21 ini in Hellevoeteluis zal worden ge- De Provinciale VW Zuid-Holland houden, is de armste van alle Nederlandse Provinciale VW's. Zij ontvangt aan bijdragen van de Provincie en van de verschillende VW's een bedrag van f 44.000 per Jaar. Met uitzonde rt van de provincie JJtrecht, die moet rondkomen van f 59.000, krij gen alle andere provinciale VW's be dragen van f 100.000 tot meer dan f 325.000. Met name de bedragen, die de provinciale besturen aan hun VW's geven zijn elders hoger. De Provin ciale VW-Groningen ontvangt van de Provincie f 265.000. Drente 273.000, Gelderland f314.000. Noord- Holland f 326.000 en Limburg 267.000, De Provincie Zuid-Holland stelt voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer in'Zuid Hol land slechts een bedrag van f 22.000 beschikbaar. De zorgelijke financiële situatie Zaterdagavond klokslag twaalf uur zijn elf paartjes in het Ame rikaanse plaatsje Schctumberg van start gegaan met de nadruk kelijke wil het wereldrecord kus sen te verbeteren. Dat stond op dat moment op honderd uur. De twee jonge mensen, die het nieu- we record zullen vestigen, hébben dus nog heel wat uurtjes voor de boeg. En al die tijd mogen zij de stoel niet uit. Althans niet zolang zij aan hun recordpoging bezig zijn. Want de regels zeggen, dat de paren in de stoel moeten blij ven zitten en de lippen elkaar moeten blijven raken. Slechts vijf minuten per uur mogen de „be zigheden" worden onderbroken. Damesslips gestolen ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie heeft in het afgelo pen weekeinde de 40-Jarige expedi tiechef B. C. M. uit de Maasstad aangehouden. De man werd verdacht van diefstal van zijn werkgever. Bij zijn arrestatie vond de politie 2.712 damesslips in zijn auto. NEW YORK (AP) De vroegere^ medewerker van het Witte Huis. Charles Colson heeft de onderzoe kers van de Watergate-zaak gezegd dat hij president Nixon twee maan den eerder dan de president heeft toe gegeven, inlichtte over het feit dat pogingen in het werk werden gesteld de zaak in de doofpot te stoppen. Dit schrijft Time Magazine deze week. Volgens het blad heeft Colson. die zich verleden week schuldig ver klaarde aan belemmering van de rechtsgang in verband met de In braak in het bureau van de psychia ter van Daniel Ellsberg. gezegd dat hij in Januari en februari 1973 het verheimelijken van de zaak met de president heeft besproken. Nixon heeft verklaard dat hij pas op 21 maart 1973 van zijn vroegere medewerker John W. Dean verno men heeft van de pogingen 1e In braak buiten de publiciteit te hou den. Volgens Time heeft Colson in ja nuari tegen de president gezegd: "Er is hier iets gaande dat bijzon der onjuist is. Er zal een onderzoek komen". Nixon zou hebben geant woord: "Wat vind Je dat wij moeten doen?" Colson: "Ik zal kijken wat ik te weten kan komen". In februari zou Colson er achter gekomen zijn dat oud-minister van Justitie John Mitchell zijn goedkeu ring zou hebben verleend aan beta lingen aan de oorspronkelijke Wa- NEW YORK (AP) Twintig eco nomische deskundigen hebben gister avond het ondergronds gewroet van multinationale ondernemingen ver oordeeld en als afgrijselijk voorbeeld het optreden van de Internationale Telephone and Telegraph Corpora tion (ITT) in Chili genoemd. Een dergelijk optreden kan het bedrijfs leven slechts in discrediet brengen en het beeld van die jndernemingen, die zich niet aan dergelijke niet te recht vaardige^ methodes schuldig maken, alleen maar negatief beïnvloeden. Dit wordt gezegd in een zojuist gepubli ceerd Verenigde Naties-rapport over de multinationals. De 20 deskundigen raden de econo mische en sociale raad der wereld organisatie aan een uit 25 leden be staande commissie voor de multina tionals te vormen. Die commissie en de raad zullen dan tezamen een ge dragscode moeten opstellen voor het verkeer tussen de desbetreffende on dernemingen en de staten. Bovendien moet het V.N.-secretariaat een in formatie- en onderzoekcentrum voor multinationals stichten. Een multinational, aldus het rap port, kan de economische ontwikke ling van een land, waarin zij ope reert, bevorderen, maar ook benade len. Voorgesteld wordt in de Initië le overeenkomsten tussen multina tionals en staten bepalingen op te ne men over een geleidelijke verlaging van het percentage van het buiten landse belang in de lokale activa van de desbetreffende multinational. Het land moet dan een redelijke scha deloosstelling betalen voor de genaas te bezittingen, terwijl geschillen door het binnenlandse recht dienen te worden beslecht Automobilisten! dewegligging is veel veiliger met koni schokdempers brokken Automaterialen - Gereedschappen RIJNSBURGERSINGEL 1B LEIDEN - TEL. 22259—30254 DEN HAAG De sigarettenprljs, die al Jarenlang praktisch onveran derd is gebleven, zal een kwartje oer pakje omhoog gaan. aLs het ninis- terie van Economische Zaken de voorstellen van de Industrie aan vaardt. -Alleen de allergoedkoopste si garetten zullen minder dan een kwar tje per pakje duurder worden. De industrie heeft deze prijsver hoging. die ook een margeverbetering voor de detailhandel Inhoudt, voorge steld op grond van de kostenstijgin gen, die sedert de laatste belangrijke prijsverhoging (1968) zich hebben voorgedaan. De gemiddelde prijs van sigaretten ligt volgens de stichting sigarettenindustire nu drie procent Soven die van 1968-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1