Wageningen via gelijkspel (1-1) naar eredivisie TOPTIJD JOJO BUITENZORG Beleidsnota van betaald voetbal Ook in eredivisie na-competitie Zege van Fortuna SC nutteloos Kapitein Scotch in Gouden Zweep grote verrassing op Duindigt MAANDAG 10 JUNI 1974 WAGENINGEN/AMERSFOORT Na de degradatie van NEC heeft Gelderland er toch weer een tweede eredivisieclub bij. Wageningen, de club van dokter A. G. Wit, die het idee der periodekampioenen lanceerde, legde via een 11 gelijkspel tegen rivaal Vitesse beslag op de nog vacante plaats in de hoogste voetbalafdeling. Vitesse heeft er alles aangedaan om daar in de laatste ronde van de na-competitie nog een stokje voor te steken. Maar de Arnhemmers, die in de promotie-com petitie nog geen enkel compleet succes boekten behaalden tegen het nog ongeslagen Wageningen wederom geen triomf. UTRECHT Ook in de eredivisie zal na het volgende seizoen een na-competitie komen van vier periodekampioenen. De winnaar ervan zal de tweede club zijn, die de KNVB inschrijft voor het UEFA-cup toernooi. Nummer twee van de eindrangschikking van de eredivisie plaatst zich direct voor dit toernooi. „Hoe wjj de perioden indelen, is nog niet geheel zeker", vertelde Jan Huybregts, secreta ris van het betaalde voetbal. „Ik moet het plan nog nader uitwer ken. Wel staat vast dat we ook volgend seizoen met slechts twee cluhs in het UEFA-cup-toernood vertegenwoordigd zullen zijn". Vrede stemming bereikt over de wijze van beëindiging van het dienst verband van de trainer en is er tevens een financiële regeling ge troffen diie beide partijen bevre digt. De raadslieden weigeren mede te deflen hoe deze regeling was, maar wel werd eraan toege voegd dat „de goede verstandhou ding was hersteld". George Kno bel werd in deze zaak bijgestaan door het regionale bureau van het NW, de belangen van Ajax wer den behartigd door mr. Anita Leeser. Blijven Ajax en Knobel, de lige trainer van de Amsterdamse club, hebben vrede gesloten. Za terdagmorgen hebben de raads lieden van beide partijen Bernd Franke, de doelman van Eiintracht Brunswijk zal geen contract tekenen bij Ajax. De 26- Jarige doelman van het Duitse nationale elftal nam het besluit om bij Einitracht te blijven, on- mktdelijk nadat bekend was ge worden dat de club Is terugge keerd in de hoogste afdeling van het Westduitse voetbal. Eerder had Ajax-manager Hans Kraay contact opgenomen met Bernd Franke. Ingeval Eiintracht Bruns- wijk niet zou promoveren was de clubleiding geneigd Bernd Franke voor een transfersom tussen de 800.000 één miljoen markt (al dus voorzitter Ernst Fricke) aan Ajax over te dragen. Huizen Evenals vorig jaar (Noord- wijk) is de zaterdagkampioen ook algemeen kampioen van Neder land geworden. Huizen, dat vorige week in Utrecht Elinkwijk met 2—0 klopte, speelde nu op eigen terrein gelijk: 1—1. Doelpunten: 44. Van der Ham 0—1, 83. Honing 1—1. Scheidsrechter van Etteko- ven, 4500 toeschouwers. Op een spekglad veld in een stromende regen werd deze tweede wedstrijd gespeeld, waarbij dient te worden gezegd dat Huizen opnieuw de be tere ploeg was. Einkwijk was wel iswaar wat meer gemotiveerd dan in de eerste wedstrijd, maar de uitstekend spelende thuisclub gaf maar weinig kansen weg. De wei nige kansen die er in de eerste helft kwamen, waren voor Huizen, maar noch Honing, noch Schip per konden ervan profiteren. Einkwijk, dat Jan van Tamelen weer in de defensie had, kon het allemaal wel af. Twee minuten voor het verstrijken van de eerste helft, namen de gasten niettemin de leiding. Na goed voorbereidend werk van Nico de Metre was het Harry van der Ham, die doelman Visser wist te passeren: 01. In de tweede helft viel Huizen mas saal aan. Piet Honing kreeg daar. bij twee opgelegde kansen. Maar hij benutte pas de derde, zeven minuten voor het einde. Uit een hoekschop schoot hij in. De positie van Vitesse is er door de promotie van een streekgenoot niet florissanter op geworden nu het moet concurreren met twee eredivisie clubs in de nabijheid (Doetinchem en Wageningen). Spanning was er in overvloed op de Wageningse Berg, waar het laatste bedrijf van het be taalde voetbalseizoen 1973/74 werd opgevoerd. Beide aartsrivalen begon nen met zeer veel inzet en hoewel Wageningen zich de betere ploeg toonde, lieten de Arnhemmers zich niet onbetuigd met verrassende ac ties. In de 23ste minuut kwam de rechtervleugelverdediger van Wage ningen Schoenmaker er aan te pas om de score te openen. Daarmee leek Wageningen het laatste restje zenu wen de baas te worden, maar Vitesse had een tegenstoot in petto, die het zelfvertrouwen van de Bergbewoners zou aantasten. Kort nadat hij de gele kaart had mogen bewonderen wegens een slaande beweging lanceerde Vee- nendaal aanvoerder Bosveld, wiens inzet doelman Van Geffen te mach tig was: 1—1. Ook na rust spande Vitesse zich enorm in, maar de verrassing bleef uit. Op miraculeuze wijze ontkwamen de Arnhemmers aan een achterstand toen Hazelhekke uithaalde en de bal via de binnenkanten van belde palen het veld weer insprong. De nauwelijks verdiende 2—1-zege op SC Amersfoort is voor Fortuna SC achteraf nutteloos gebleken, om dat Wageningen Vitesse op 1—1 kon houden en daardoor promoveerde naar de eredivisie. Fortuna-trainer Cor Brom bekende na afloop dat zijn ploeg met weinig Illusies naar Amers foort was gekomen. De kaarten wa ren toch al geschud, meende hij. Vol gend Jaar zien we wel weer. Het was inderdaad zo dat de Limburgers ken nelijk weinig voor hun minieme kans gaven. Toch waren zij bijzonder ge brand op winst, maar dat bleek niet uit hun spel want daaruit sprak be paald geen overtuiging. Vooral in de eerste helft was het een nerveus ge doe en alleen ln de beginfase kwam het Amersfoorts doel enkele malen onder druk. Schoten van Prauser en Blotenberg misten echter hun doel. Ook Amersfoort bracht er aanvallend niet zoveel van terecht, zodat de 0—0 iVan Zoelen lid van verdienste van de NTTB LEIDEN - Zaterdagavond is A. W. van Zoelen voor het vele werk dat hij de afgelopen Jaren voor de tafel tennissport heeft verzet, tot lid van verdienste van de NTTB benoemd. Van Zoelen ontving deze onderschei ding uit handen van Peeters, die na mens de NTTB wees op de verdien stelijke daden van de ere-voorzitter van het Leidse Sanocel/Scylla. Scylla-voorzitster Ria Bakker sprak ook woorden van dank en overhan digde Van Zoelen de gouden draag- speld. Namens de sponsor van de vereniging uitte Kornwinder lof voor de wijze waarop Van Zoelen zich al tijd heeft ingezet. Later op de feestelijke avond, mu zikaal omlijst door de Baker Street feand, dook Van Zoelen samen met Cor de Buy nog eens terug in de tijd dat zij samen in het Nederlands team hadden gespeeld. ADVERTENTIE 'n Occasion moet je I dan ook maar bij de VW-dealer kopen I a-• I 3 zekerheden I |/gorontie - ANWB-keuring- @-servkepaspoort ruststand volkomen reëel was. In tussen bleek na de hervatting dat in Wageningen de stand op 1—1 was gekomen. Dat Inspireerde Fortuna om er nog een schepje bovenop te gooien. In de 55ste minuut, toen de thuisclub even met tien man speelde, omdat aanvoerder Dick Theunissen met een beenblessure aan de kant lag, bereikte een verre pass de vrij staande Uwe Blotenberg, die alleen op Van Zoghei afstevende en de bal precies tussen diens benen door ln het doel schoof: 0—1. SC Amersfoort kwam goed terug. Reeds vijf minuten later zorgde De Neeling met een harde schuiver voor 1—1. Daarna waren de beste kansen voor de thuisclub, die echter weinig geïnspireerd naar het einde toe speelde en een gelijkspel wel vol doende vond. Enkele minuten voor 't einde was er nog even dolle vreugde bij Fortuna toen Jan Benen met een kopbal zijn club op 1—2 bracht. Op dat moment was er direct verbinding met Wageningen waar het nog 11 was en ook 1—1 bleef. EINDSTAND Wageningen 6 2 4 0 8 12— 6 Fortuna SC 6 3 2 1 8 7—4 Vitesse SC Amersfoort UTRECHT Het bestuur betaald voetbal heeft zaterdag tijdens de algemene vergadering een concept beleidsnota voor de komende jaren uitgebracht- Na een discussie van enkele uren hebben de afgevaardigden dit stuk aanvaard als uitgangs punt voor de contacten met de overheid en de belangenorga nisaties. Tevoren had voorzitter mr. Jacques Hogewoning ver klaard dat bij niet aanvaarding van dit 'kabinetsprogramma' zijn bestuur zou aftreden. 6 0 4 2 4 6 12 3 4 Dolle vreugde bij Wageningen-verdediger Schoenmaker, nadat promotie naar de eredivisie een Jeit is geworden. "We kunnen erover discussiëren", waren zijn waarschuwende woorden, "het is geen stuk waarover we zullen stemmen. Als men het niet met ons eens is, zal een ander bestuur moe ten worden gekozen." Centraal staat het gegeven dat het aantal clubs in het betaalde voetbal nooit minder dan 36 mag bedragen, verdeeld over twee divisies. De nota soimt een aantal maatregelen op, die direct op korte termijn (binnen twee jaar) en op langere termijn (na drie tot zes Jaar) moeten worden ge nomen om het betaalde voetbal te continueren. Direct zal een pakket maatregelen warden genomen, waardoor de liqui diteit van de clubs niet verder wordt verslechterd. Op korte termijn zal een soort promotie/degradatie regeling moeten worden ingevoerd tussen het prof- en het amateurvoetbal. Promo tie uit de amateur-hoofdklasse kan slechts plaatsvinden, indien er op langere termijn een economisch pers pectief is. Voorts zal een club. die aanspraak maakt op steun utft de totolotto op brengsten in de eredivisie maximaal 24 spelers onder cen'tract mogen hebben en in de eerste divisie maxi maal 18. Gedacht wordt tevens aan een egalisatiefonds, dat gelden kan fourneren om de clubs die financiële tegenvallers krijgen, te steunen. In de nota staat dat het beleids plan slechts kan worden verwezen lijkt als de overheid op drie punten medewerking verleent, te weten: 1. een bijdrage per jaar van tenminste vijf miljoen gulden uit de sporttoto- lotto; 2. afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting of subsidiëring tot een bedrag dat gelijk is aan de ver makelijkheidsbelasting; 3. subsi diëring van het betaalde voetbal tot een bedrag gelijk aan het hoge btw- tarief. Verplicht zal worden dat de ver enigingen de beschikking hebben over een licht-instailatie. De clubs in de eredivisie moeten 1 augustus 1976 in het bezit zijn van een dergelijke voor ziening. De amateurkampioen, die wordt toegelaten tot het betaalde voetbal, zal gedurende drie jaar uit de toto/ lotto-inkomsten een bedrag van maximaal f 350.000 ontvangen om de voorlopige continuïteit te garaude- Besloten werd geen shirtreclame in te voeren. Een aantal clubs, die :n financiële moeilijkheden verkeren, drongen hier weliswaar op aan. doen toen het sectie-bestuur de portefeuil le-kwestie stelde, werd besloten het punt niet in stemming te brengen. Tafeltennis De Hongaarse club Statisztika Boedapest is Europees bekerhouder tafeltennis geworden. In de tweede wedstrijd voor de fi nale versloegen de Hongaren de T.T.C. van Gainsford met 5—1. Sta tisztika had de eerste ontmoeting met dezelfde cijfers gewonnen. DUINDIGT De vraag wie in feite de snelste kilometertijd in de Gouden Zweep '74 heeft gelopen zal altijd onbeantwoord blijven. En toch waren er op een zeer druk bezocht Duindigt die in Kapitein Scotch (Leo Schoonhoven) de morele winnaar zagen. De hengst had de domme pech een slecht startnummer ie loten, werd bovendien na de start voor de benen gelopen dooi dravers die al moeite hebben in een mindere klasse naar een overwinning te draven, waardoor hij van de benen ging en zich bij het ingaan van de eerste bocht al zag gepasseerd door de grote favoriet Jojo Buitenzorg. Wit het „ld had gezet op dt btidc Buitenzorgen Jojo en Henri, zag Ka pitein Scotch na 30 m course niet meer staan. Tweede favoriet, Kaper W., evenmin vlekkeloos vertrokken, probeerde nadat hij niet zonder inspanning zijn koppositie had veroverd, een gat te slaan tussen de achtervol gers. De marge meter die hij a had verspeeld en bleken zonder waarde, ronde werd duidelijk dat Jojo Door Jan Leijendekker verloop een vertekend beeld heeft gegeven. Wat zouden immers de kansen van Kapitein Scotch zijn geweest indien Leo Schoonhoven na vijfentwintig de start met zijn draver vrij spel n de start reeds gehad. „Be durf niet te bewe- zijn uitlooppoging pen dat ik had gewonnen, maar we één waren verder gekomen", aldus een en toch wel teleurgestelde Schoonho- Henri het in deze Gouden Zweep ven< 1 het zeggen hadden. in handen van Jan van Dooyeweerd zijn ies geleerd. "Volgend jaar zul- afgetekende overwinning ien we het anders moeten doen om geleken met die van de Prix d'Ame- veei voor om een hoger insohrijf- rique van wereldklasse en Jiet zal geid te vragen, waardoor eigenaren dravers die in een dergelijke te niets te zoeken hebben zich dan nu zullen bedenken om in te schrUven". Wellicht dat een derge- n nog straks niemand verbazen wanneer dezelfde combinatie voor de Grote Prijs der Lage Landen hoge ogen gaat gooien. B De nederlaag van Henri was ruim kwalificatie-^ voor de finishpaal een feit, de der- lijke belangrijke draverij de aankomende Kapitein Scotch betere oplossing is. Uitslagen i zijn galoppade de verrassing van de dag. De Scotch Fez- Voordat Jan maakte op het J^n^n laatste rechte eind zijn opgelopen Gouden ZweeP ontvangst had verlies ten koste van Kaper W goed f*omen spelde zich een ander eindigde in speed, als derde. indrukwekkende 0W*5senaar af', de klassieke Trial Stakes voor 3-Jari- gen. Ruim voor de start had de Prins zich laten voorzien van win nend tickets op naam van outsider dat het goed paard is, op Joris ga ik af omdat de hond van Beatrix dezelf- Jammer Jammer blijft het dat het course- 'j™ jojo*T^t Motorsport De Belg Roger de de naam heeft." Coster heeft de gisteren te Prerov d_j- j gehouden motorcross om de grote Deai a prijs van Tsjechoslowakije in de 500- cc-klasse, tellend voor het wereld bezet De Coster na vijf wedstrijden en tijdens het verloop van de ren de tweede plaats achter de Fin Heikki geen enkele aanval van favoriet Mikkola, die in Prerov zonder winst Fieldmaster kreeg te verduren, (Van bleef. De Nederlander Gerrit Wolsink der Kraats hadkennelijk meer oog plaatste zich ex aequo derde tweede favoriet Monsieur Ie zet in het klassement voor de wereld- Bref), kreeg de overiwinning ca- titel de vijfde plaats. deau. Rob Wetemans: „Ik mocht mijn ei gen tempo bepalen. Fieldmaster kermende hield ik het laag om in de eindstrijd reserves te hebben. Joris ls namelijk nog niet in grote vorm." Wetemans* tactiek en de angst van Henk van der Kraats waren er de oorzaak van dat Field master van een overwinning werd afgehouden. Voor de onverwachte zege was ech ter nog een andere verklaring. Trainer Joep Dekkers: "Joris ls be wust voor de grote nummers ge spaard. Wat heb ik aan overwin ningen die kleine prijzen opleveren en mij kilogrammen kosten?" Toch zal Jorig aanzienlijk in vorm moeten verbeteren om straks in de Derby en kans te maken. Vijf kilogram voordeel ten opzichte van Fieldmas ter en met een halve lengte winnen is bepaald niet voldoende om tot Derby-favoriet te word enuitgeroe- pen. Derde topper in het Duindigt-pro- gramma: de Grote Prijs der Ama teurs, waarin rijders uit acht Euro pese landen aan de start versche nen. En zoals eerder dit seizoen werd duidelijk dat de Nederlandse amateurs klasse tekort komen om iin een dergelijk gezelschap te do mineren. Gerabher won met groot overwicht in handen van Pierre Biancone (Frankrijk), de overige ere-plaatsen waren eveneens voor buitenlandse rijders gereserveerd. Wellicht dat daarmee kan worden verklaard waarom Nederlandse amateurs, zelfs een ex-Europees kampioen als drs. Nico Smit, in een land als Frankrijk niet voor ama teur-rennen worden gevraagd. Opvallend Opvallend was verder dat dit on derdeel van het E.K. was gedoteerd met een prijzengeld van ruim 11 mille, terwijl de Gouden Zweep- draverij goed was voor „slechts" achtduizend gulden. Een verschil dat bij de eigenaren van dravers veel kwaad bloed heeft gezet. Be grijpelijk, omdat zij doorgaans voor hun aankopen het tienvoudige beta len, en bovendien de omzet van de totalisator, kurk waarop draf en ren drijft, bepalen. Maar dat zijn zaken waar straiks binnenkamers een hartig woordje over wordt gespro ken, om nog maar te zwijgen van de ereronde die Jojo Buitenzorg mocht maken met een winnaarsde ken die hij een week eerder met Jojo in Gelsenkirchen had gewon nen. "Het zat er zeker niet aan om de winnaar een Gouden Zweep-deken te geven", was het commentaar van de course-bezoekers op deze merk waardige vertoning. Dissonanten die echter werden goed gemaakt door het eveneens opmerkelijke feit dat op één zondagmiddag alle favorie ten in Wassenaar wonnen. En ook dat mag wel eens woren vermeld. Jan Leijendekker. Jelloprijs 2040 m: 1. Maarten D 2. Luitenant Dixy, 3. Lion Victory. 2. luitenant Dixy, 3. Lion Victory. Winn 2.50 pi 1.40 2.10 2.20 kopp 6.20 trio 146.50. Hardy Reginaprijs 2040 m: 1. Mi chael Spender (P. Segers) 2.51.2 1.23.9 2. Marco Cavaljos, 3. Linda Quick. Winn 4.- pi 1.60 120 1.30 7.80. Elandprija 2040 m: 1. Koncorde (W. Geersen Jr> 2.45.6 1212, 2. Lathi. 3. Jacques. Winn 3.50 pi 1.80 5.20 2.80 kopp 9.80 trio 282,20. Trial Stakes 2100 m: 1. Jors (R. Wetemans) 2.19.9, 2. Fieldmaster 3. Monsieur le Bref. Winn 7.50 pi 1 80 1.30 kopp 5.50. De gouden Zweep 2500 m: 1. Jojo Buitenzorg (J. van Dooyeweerd), 3.19.4 1.19.-, 2. Henri Buitenzorg, 3. Kapitein Scotch. Winn 2.40 pi 1.80 1.40 3.— kopp 3.40 trio 60.40. Grote prijs der amateurs 2100 m1. Gerabher (P. Biancone) 2.13.9, 2. Manescu, 3. Hopeful Future S. Winn 1.70 pi 1.30 2.50 2.20 kopp 4 50 Carlos Plutoprijs 2040 m: 1. Jane Mac (M. Vergay) 2.43.9 1.20.3, 2. Jan Hollandia, 3. Icarus. Winn 1.80 pi 1.30 2.30 2.40 kopp 3.70 trio 54.20. Crack Hollandiaprijs 1600 m: 1. Ido Hanover (M. van Leeuwen) 2.05.7, 1.18.6, 2. Ironie, 3. Joke. Winn 8.— pi 1.40 1.10 1.30 kopp 5.50. Wildebrasprijs 1900 m: 1. Radbout (R. Wetemans) 2.03.8, 2. Walloon 3. Jamberdeen. Winn 4.70 pi 1.50 2.20 1.50 kopp 9.-- trio 73.80. Henri Buitenzorgprijs 2120 m: L Lord Axkit U. Wagenaar) 2.54.9, 1.22.5, 2. Kahinga, 3. Lady Belle, Winn. 1.50 pi 1.10 2.10 1.60 kopp 9.10. Totalisatoromzet: 615.327..-. Brugman wint GP-Nederland BLARICUM Hans Brugman heeft het afgelopen weekeinde in Blaricum de strijd om de grote prijs van Ne derland gewonnen. Na een tweede en een derde plaats op zaterdag ln res pectievelijk het j achtspringconcours en het Parijs' springconcours werd Brugman gisteren met Arjo tweede in het derde en laatste onderdeel, een springconcours tabel a over 1,40 m dat in twee manches was verdeeld. Huub Bergmans won dit nummer met Henriette. Brugman bleef in de eindrangschikking ruim voor op Ger Visser met Iwan F.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14