Schuiten dankzij ploeg naar zege Milkrace in de AMERIKAAN JIM MALONEY WORDT COACH BS LEIDEN Come-back tijdens GP Tyrell Fords van Zweden Eddy Merckx wint voor vijfde keer de Giro voor Baronchelli BS contracteert ook quard Richie Cornwall Twee Brazilianen naar Frankrijk? MAANDAG 10 JUNI 1974 BLACKPOOL De ronde van Engeland voor amateurs heeft een overwinning opgeleverd Voor Roy Schuiten. De 23-jarige renner uit Zandvoort behaalde met deze zege zijn tweede grote triomf van dit jaar, want eerder won hij Olympiad Ronde van Nederland. Schuiten heeft op de laatste dag van de "Milkrace" zijn krappe voorsprong van zeven seconden op de Pool Rys- zard Szurkowski met succes verdedigd. De Pool heeft alles geprobeerd om Schuiten los te rij den, maar kon niet op tegen de voortreffelijke samenwerking in de Nederlandse ploeg. De twaalfde en laatste etappe lever- EINDKLASSEMENT: de ook Nederlandse winst op. Her- 1. Merckx (Bel) 113 man Snoeyink won de sprint van de Tsjech Mainus en had een voor sprong van twee seconden op de Westduitser Thaler. Ook het ploe- genklassement was voor Nederland. In de laatste etappe consolideerde 8. Lopez Carril (Spa) op 10.28, 9. Bi- 8 minuten 13 seconden, 2. Baronchelli (Ita) op 12 sec., 3. Gimondi (Ita) op 33 besliste" 4. Conti (Ita) op 2 min. 14 Westduitese B runs wijk (eerste), maakte deel uit van een kopgroep tien renners, die de wedstrijd Schuiten zijn winst. De enige, die hij in de gaten moest houden was Szur kowski, die vooraf had aangekondigd wat te laten zien. Szurkowski reken de rchter^niet op de eenheid van de VALS LES BAINS Raymond Pou- jjgjoj J- J1" lidor is door zijn zege in de achtste 5. Fuente (Spa) op 3.22, 6. Battaglin de laatste vyf kilometer waren Ita) op 4.22, 7. Moser (Ita) op 6.17, ^oten *Jeth van Trigt uit J. Lopez Carril (Spa) op 10.28, 9. Bi- JEf8001 btt*»der ijverig, maar zij tossi op 16.05, 10. Petterson (Zwe) op geen kans om weS te komen. 17.08. BT - Dauphiné Liberé Op de ventweg voor de Prieslandhal tenslotte spurtte Nico Rinkel zo hard dat noch Vlot. noch Vam Trigt zijn wiel kon houden. Nederlanders, die zich allemaal in zetten voor Schuiten. Toen de Pool na 95 kilometer wegsprong Aad van den Hoek, die onmiddellijk conden aan zijn wiel zat. Van den Hoek drukte het tempo en na twintig ki lometer was het gehele veld weer bij elkaar. Schuiten, die de proloog, de negende en de tiende etappe had gewonnen, deed geen pogingen Roy Schuiten: winnaar t Lintjesregen9 jubilerende tennisbond HILVERSUM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Tennis bond heeft zaterdag ter gelegenheid van het 75-Jarig bestaan een are "lintjesregen" op verdienstelijke le den laten neerdalen. Tijdens de bui tengewone bondsledenvergadcring maakte de voorzitter, de heer C R. Beek, bekend dat enkele tientallen personen uitverkoren waren het spe ciale jubileumspeldje te mogen dra gen. Voorts werden twaalf personen drager van het bondsonderschei- dingsteken. Tot lid van verdienste werden benoemd: mr, D. H. Buiskool district Noord Holland-noord), J. J. F. Gillieron (Amsterdam). B. C. W, Koers (voorzitter Jubileum commis sie) en J. J. Verhulst (district Noord Brabant) In de middaguren hield het be stuur van de Jarige KNLTB in het bondsbureau een druk bezochte re ceptie, waarop talloze felicitaties en geschenken in ontvangst konden worden genomen. Namens alle ver- nlgingen kreeg de bond een plastiek dat in de hal van het bondsbureau werd onthuld, 's Morgens was Prins Bernhard het bestuur persoonlijk komen gelukwensen. Voetbal Eintracht Braunschweig en Tennis Borussia zullen in de Bun- desliga van het Westduitse voetbal da plaats gaan innemen van de gede gradeerde clubs Fortuna Köln en Hannover 96. etappe van de Dauphiné Liberé, tijdrit over 34 kilometer, op drie se- leider Alain Santy geko men. Ondanks zijn overwinning was de 38-jarige Gan-Mercier-renner na afloop niet tevreden, want hij had verwacht, dat hij in de race tegen de klok voldoende afstand van zijn con current kon nemen om op de laatste actie te zorgen. Hij bleef rustig dag in het leiderstricot te kunnen in het peloton rijden en kwam als veertiende over de eindstreep. Aad van den Hoek is in het eindklasse ment op de vijfde plaats geëindigd met een achterstand van 49 secon den. Jan Raas werd veertiende, Jan starten. Nu kwam „Poupou" net iets tekort, omdat Santy eveneens een sterke tijdrit reed. Zaterdag was de eerste plaats van Santy ook al in ge vaar geweest. Toen Poulidor demar- de gehele concurrentie Aling, die het leiderstricot nog heeft meetrok, bleef Sanity achter in het peloton. Het was vooral Luis Ocana, die het tempo in de kopgroep op voerde. De in Frankrijk woonachtige Ocana wilde eindelijk eens gaan be wijzen, dat hij langzaam aan het te rugkomen is. maar kon niet het be- gedragen, maar door een inzinking ver terugviel, werd 22ste, Snoeyink 32ste en Ad Dekkers 37ste. UITSLAG TWAALFDE ETAPPE: 1. Snoeyink (Ned.) 130 km in 3 25 min. en 38 sec., 2. Mainus (TsJ. slissende gat slaan. In de kopgroep 61.) z.t., 3. Thaler (WDld) op 2 sec., 4. Hallam (Eng) z.t., 5. Bennett !<Eng), 6. Boniecki (Pol), 7. Neel i gevecht tussen Fransen en Spanjaarden (4—3). Met uiterste krachtsinspanning luk- |(V. St.), 8. Matusiak (Pol), 9. Gie- te het Santy geen terrein te verlie- ANDERSTORP De 24-jarige Zuidafrikaanse "doorbijter" T vuur ue wereiuuwi. niwpaiui is nu Jody Scheckter heeft gisteren op het circuit van Anderstorp eerste met 27 punten, vóór Regazzo- de eerste Grand Prix in zijn formule één-loopbaan gewonnen. Scheckter nam met zijn donkerblauwe Tyrell Ford direct na de start de leiding en stond deze niet meer af. De race om de grote prijs van De Zweedse favoriet Ronnie Peter- Zweden, het zevende evenement in son heeft zijn supporters weinig de strijd om het wereldkampioen- vreugde kunnen verschaffen. Hij James Hunt (GB) Hesketh 1.58.34,7, schap, beleefde de grote come-back moest reeds in de negende van de van de Tyrell-wagens. Vorig Jaar be- tachtig ronden de strijd staken, daar haalde de inmiddels gestopte Schot zijn Lotus een defecte wielophanging ni, die 22 punten heeft. De uitslag is: 1. Jody Scheckter tZuldafrika) met Tyrell Ford, de 80 ronden (is 321 km) in 1 uur. 58 mi nuten en 31.3 seconden (gemiddelde snelheid: 163 km/u), 2. Patrick De- pailler (Fr) Tyrell Ford 1.58.31,7, 3. ger (WDld), 10. Rohner (Zwi), 14. Schuiten, 21. Van den Hoek, 25. Aling, 33. Raas, 35. Dekkers allen in dezelfde tijd alls HaMaan. EINDKLASSEMENT: 1. Schuiten 39.55.01, (Pol) op 7 sec., 3. Filipsson (Zwe) op 18 sec., 4. Kondr (Tsjech) op 24 sec., 5. Van den Hoek op 49 sec., 6. Jo hansson (Zwe) op 1,10, 7. Nilsson (Zwe) op 2,12, 8. Wilmann (Noor) op Dertig kilometer voor de finish hield ook Poulidor het voor gezien en deed geen pogingen meer een laatste offensief in te zetten. De ze ge ging naar de Spanjaard Santiste- r het bin nen het bereik van de achtervolgers kwam. ZEVENDE ETAPPE: 1. Jose Catiau (Fr) de 171 km in 5.21,42 (met 20 seconden bonificatie). Emerson Fittlpaldl (Bra) McLa- en 1.59.24,8, 5. Jean Pierre Jarier Fr) Shadow 1.59.47,7, 6. Graham de Oos- Hill (GB) Lola op een ronde, 7. Guy de Zwitser Edwards (GB) Lola op een ronde. 8. Tom Belsoe (Den) Iso op had. Ook de Ferrari's tenrijker Niki Lauda mes Bondmodel" 007 had echter in Clay Regazzoni beëindigden de de voorgaande zes races van dit sei- niet. Alleen de Brit James Hunt zorg- de, 9. Rikl zoen te kampen met kinderziektes. Ditmaal ging alles uitstekend, want ook de Fransman Patrick Depailler derde vijftien seconden achterstand behaalde met zijn Tyrell een ere- maar liep per ronde anderhalve plaats: hij werd tweede. 'Ik had conde in op Depailler. Uiteindelijk Fittipaldi 27 punten. 2. Clay Regaz- Opel (Liecht) Brab- de in de slotfase met zijn Hesketh ham op een ronde, 10. Vittorio nog voor wat spanning. Hij had als Brambilla (It) op een ronde,. 2.29. 9. Gornall (GB) op 3,34. 10. Sin- 2 tso 5 24 40 unet 10 6er 32 SSSlc*5 "<Sp, ,^Stli^S„8n0eylldC °P 525.15, 4. Danguillaume (Fr) z.t„ 5. Eddy Merckx, voor de vijfde keer winnaar van de Giro, rijdt met de Itlaliaanse verrassing Baron chelli (rechts) de ereronde in Milaan. alles voortdurend onder controle' aldus Scheckter na afloop. "Toen we uit de pits het sein kregen om er al les uit te halen deden we dat een voudig". kwam Hunt drie seconden te kort. De Braziliaanse oud-wereld kampioen Emerson Fittipaldi liep tolse (Fr) met zijn vierde plaats vier punten finish slechts zoni (Zwits) 22, 3. Niki Lauda (Oost)' Jody Scheckter 21. 5. Denis Hul- (NwZlnd) 11, 6. Jean-Pierre Bel- Ronnle Peterson (Zwe) 24,33, 37. Dekkers op 28.28. Ronde van Italië ROME De 57ste Ronde van Italië die zaterdag voor de rijfde keer zij het met ditmaal uiterst gering verschil in het voordeel van Eddy Merckx werd beslist, was een drie- sterren-gebeurtenis. In twee opzich ten zelfs. Een Giro, die zo spannend was en het publiek zo meesleepte, is er sinds Jaren niet meer geweest en zal waarschijnlijk de eerstkomende Jaren ook niet worden gereden. Een malig was ook de constellatie van de drie sterrijders: een Merckx, die fy siek en psychisch „aangeslagen" scheen, een „woedende" Fuente, die lange tijd voorbestemd scheen om te gaan winnen en de winnaar van de Toekomstronde, de Jonge Italiaan Baronchelli, die met onverwacht elan en verbazingwekkende bravour het spel meespeelde en met een achter stand van slechts twaalf seconden tweede achter Merckx werd. Eddy Merckx heeft het grootste gedeelte van de Giro niet als aanvaller, maar als verdediger gereden. Van de su perman van voorgaande Jaren, die vanaf de eerste dag een dominerende rol speelde, was geen sprake meer. Merckx vond pas zijn zelfvertrouwen terug tijdens de tijdrit, die halver wege de drieweekse tocht werd ge houden. Achteraf zeggen velen, dat hij daar in feite de ronde heeft ge- Maar zijn ware klasse bewees Merckx pas tijdens de etappes door de Dolo mieten. Dat hij daar, zij het met ge ring verschil, de leiding kon behou den, dankt hij in gelijke mate aan zijn benen en aan zijn taktische in telligentie. En waarschijnlijk ook voor een niet onbelangrijk deel aan zijn trots als kampioen-wielrenner. In ieder geval won hij ermee zijn vijfde Giro. Met deze prestatie heeft hij zich op gelijke hoogte gesteld met de groten uit het verleden: Alfredo Binda en Fausto Coppi, die eveneens vijfmaal de Giro op hun naam brachten. In -V- laatste etappe naar Milaan heeft Fuente, die op onverklaarbare wijze tien minuten verspeelde in de veertiende etappe en daardoor on danks vijf overwinningen in de berg etappes niet meer voorbij Merckx kon komen, nog driemaal een aanval gedaan. Maar Merckx beheerste de zaken weer als vanouds. Hij gaf nie mand de kans om weg te blijven, zo dat uiteindelijk het hele veld com pact de Vigorelli-baan opstormde, waar Basso de sprint won. UITSLAG VAN DE 22STE ETAPPE: 1 Basso (Ita) 257 km in 6 uur, 31 min. en 19 sec., 2. De Vlaemlnck (Bel), 3. Bito&si (Ita), 4. Gualizizini (Ita), 5. Moser (Ita), 6. Paolini (Ita) 7. Simonetti (Ita), 8. AJa (Spa), 9. Benfatto (Ita), 10. Rossagnoü (Ita) allen z.t. Poulidor (Fr) z.t. ACHTSTE ETAPPE: 1. Santisteban (Sp) 3.32.42 (gem. snelheid 40.621 km/uur), 2. Elorriaga (Sp) op 2.35, 3. Mourioux (Fr.) z.t., 4. Van Stayen (Belg) z.t., 5. Abbeloos (Belg) z.t. TIJDRIT: 1. Poulidor (Fra) 34 kilometer in 44.37, met tijdsvergoeding 44.27, 2. Santy (Fra) 44.56, met tij ds vergoe ding 44.51, 3. Danguillaume (Fra) op 42 sec., 4. Manzaneque (Spa) op 56 sec., 5. Pingeon (Fra) op 1.29. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Santy (Fra) 31 uur, 28 minuten en 36 seconden, 2. Poulidor (Fra) op 3 sec., 3. Danguillaume (Fra) op 48 sec., 4. Lasa (Spa) op 1.42 min., 5. Pingeon (Fra) op 1.47, 32. Knete- mann op 34.36. Oostenrijk Zeven renners, onder wie de Neder landers Langen en Van Dongen de len de eerste plaats in de Ronde van Oostenrijk. Het succesvolst na drie etappes is de Oostenrijker Denk, die in de openingsrit (gewonnen door de Nederlander Bert Scheuneman) der de werd, vervolgens in de tweede etappe beslag legde op de eerste plaats en tenslotte gisteren als twee de eindigde achter de Fransman Le- leu. EERSTE ETAPPE: 1. Bert Scheunemann (Ned) 53 kilo meter in 1 uur, 8 minuten en 5 se conden, 2. Jindrich Marek (TsJ) z.t., 3. Siegfried Denk (Oos) z.t., 4. Elio dal Castagne (Ita) z.t. 5. Robert Cse- nar (Oos) z.t. TWEEDE ETAPPE: 1. Siegfried Denk 3.14.0, 2. Mathieu Dohmen (Ned), 3. Elio da Castagne z.t., 4. Rudolf Mitteregger (Oo6), 5. Bert Scheuneman, 7. Cees van Don gen (Ned), 11. Jacob Langen allen z.t. als Denk. DERDE ETAPPE: 1. Guy Leleu (Fr.) 2.55.15, 2. Sieg fried Denk, 3. Jindrich Marek (TsJ), 4. Joerin Lavroeskjin (Rusl), 5. Ro mano Nichellatti (Ita). 6. Jakob Lan gen, 8. Cees van Dongen, allen in dezelfde tijd als Leleu. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Denk 7 uur, 17 minuten en 28 sec., 2. Leleu, 3. Marek, 4. Lavroeskjin, 5. Nichellatti, 6. Langen, 7. Braun (W.- Dld), 8. Van Dongen, allen in dezelf de tijd als Leleu, 24. Dohmen op 4.35 42. Scheuneman op 10.24. Friesland LEEUWARDEN De vijftiende ronde van Friesland, een wielerklas sieker over 172 km met start en fi nish in Leeuwarden, is zaterdag in een sprintzege geëindigd voor Nico Rinkel. De 20-Jarige coureur uit Aalsmeer, die nog nooit een klas sieker op zijn naam had gebracht, maar kort geleden wel furore maak te in de elflandenwedstrijd in het LEIDEN De eredivisieclub BS Leiden heeft de eerste be langrijke stappen gezet op weg naar een succesvol basketball seizoen '74'75. Allereerst kwam BS tot overeenstemming met een nieuwe Amerikaanse coach: Jim Maloney. Bovendien ver zekerde de Leidse club zich van de komst van de fabelachtige speler Richie Cornwall. ten, was in de League én assist-lea- der én leader in de three-point-field- goals. Voor degenen die met het Ame rikaanse basketball enigszins ver trouwd zijn zegt dat voldoende. Bo vendien Is Cornwall trainer/coach van een high-school en runt hij met Howie Landa en profspeler Dave Bing diverse basketball-kampen. Hij is eveneens getrouwd en vader van twee dochters. Zowel Maloney als Cornwall zijn dik bevriend met de nieuwe coach van het Nederlandse team, Howie Landa, die naast hen zal komen wonen. De drie Amerikanen hebben zich al een beetje kunnen oriënteren in Leiden en waren erg enthousiast. De aanpak van BS Leiden spreekt hen nog het meest aan. Het ligt in de bedoeling dat zij onder supervisie van Maloney ook de da mes, de Juniorenselectie en andere Jeugdgroepen gaan trainen. Bovendien wil BS Leiden haar Amerikanen inschakelen om het bas ketball op scholen verder te propa geren. Vooral het mini-basketball krijgt de aandacht. In de Ver. Staten, waar het „echte" basketball gespeeld wordt, begint men al op negenjarige leeftijd te spelen. Omdat de Nederlandse Basketball Bond tegelijkertijd contractbespre kingen met Howie Landa succesvol afsloot weet het Nederlandse bas ketball zich nu verzekerd van een enorm trio dat zijn sporen reeds ruimschoots verdiend heeft. Zo ty peert vakman Jan Janbroers de komst van deze Amerikanen. Ton Menken en Ben van Cleef kunnen dan ook opgelucht en tevreden zijn; het vele werk is niet vergeefs ge weest. In Jim Maloney krijgt BS Leiden immers een trainer/coach met een indrukwekkende staat van dienst. Vooral zijn fijne neus voor talent volle spelers is alom bekend. Zo ont dekte én maakte hij de huidige prof speler Calvin Murphy. Zijn basketball-filosofie is kort maar krachtig: „Winnen vergt een team-inspanning. Er bestaat geen „ik" in het team-work. Team-work en saamhorigheid vergroten het zelf vertrouwen van speler en team. Winst zal uiteindelijk het resultaat zijn". Na vier jaar successen geboekt te hebben by Maryland was Maloney het afgelopen Jaar verbonden aan Temple University. Hij is 36 Jaar. getrouwd en heeft vier zoons en een dochter. Nieuw Richie Cornwall is een nieuw soort speler voor Nederland. Cornwall is een echte Amerikaanse guard: su persnel, een zeer goed schot en al tijd in staat om een „open" speler te lanceren. Hij heeft nu zes Jaar met veel succes in de Eastern Pro League gespeeld Het afgelopen sei zoen scoorde hij gemiddeld 16 pun- Tweede Landa, Maloney en Cornwall zijn gisteren weer naar huis vertrokken en zullen daar afrondende gesprekken voeren met een tweede Amerikaan se speler voor BS Leiden. Dat moet een medespeler voor Cornwall worden die geheel mee kan denken én wer ken in de opzet van BS Leiden. Dit alles betekent dat BS Leiden in zijn totaliteit een florissante basketball toekomst tegemoet kan gaan. De drie Amerikanen bij BS Leiden-voorzitter Ton Menken thuis. Van links naar rechts: Jim Ma loney (trainer/coach), Richie Cornwall en Howie Landa (coach van het Nederlands team). Zij i.~*»- J ja 2 dimensie aan het Nederlandse basketball moeten geven. zullen in het komende seizoen een HOFHEIM De Braziliaanse voetballers Paulo Cesar Lima en Jairzinho zullen na het wereldkam pioenschap zeer waarschijnlijk gaan spelen voor de Franse club Marseille. Met hun overgang is een bedrag ge moeid van ruim drie miljoen gul- in principe overeenstemming zijn den. De Braziliaanse promotor Elias bereikt. Een eventueel contract mag Zaccour heeft Paula Cesa's club Fla- echter pas na het einde van het we- mengo en Jairzinho's vereniging reldkampioenschap worden getekend, Botafogo in contact gebracht met zo heeft de Braziliaanse aportfedera- Olympique Marseille. Daarbij zou tie besloten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12