Nog geen vrede in Mozambique Krijgsgevangenen keren terug O MAZDA BIB Duitsers willen van aanpak inflatie in EG Nixon medeplichtig volgens grand jury Besprekingen in Loesaka mislukt MAZDA AUTOHOME Uitzinnige taferelen in Damascus en Tel Aviv VRIJDAG 7 JUNI 1974 BUITENLAND PAGINA 9 Lenin stichter van werk kampen in Sowjet-Unie PARIJS (AP) In het twee de deel van zijn trilogie "Goe- lag Archipel" beweert de ver bannen Russische schrijver Alexander Solzjenitsin dat de werkkampen in de Sowjet-Unie onmiddellijk na de revolutie van 1917 door Lenin zijn ingevoerd en dat ze later zijn uitgebreid om het hoofd te bieden aan de enorme economische problemen van het communistische sys- Het nieuwe, 650 pagina's tel lende in het Russisch geschre ven deel, dat volgende week in Parijs in de boekhandels zal verschijnen, is het vervolg van de gedetailleerde documentaire over het werkkamp systeem, dat de verbannen schrijver acht jaar aan den lijve heeft onder vonden. Solzjenitsin beweert dat tus sen 1918 en 1959 6 miljoen men sen in de werkkampen zijn vast gehouden, te beginnen in een omgebouwd tsaristisch gevan genenkamp op het eiland Solv- ki in de Witte Zee ten noorden van de poolcirkel Eon zuinig» MERCURY.. MERCURY DEALER Rijksstraatweg 179, Wassenaar. KAMSTEEG Watersport Bof weg 39 - Voorschoten Pront van Mozambique) noemt, is in 1971 gevormd door afgescheiden leden van het Frelimo. In hun op roep staat dat de organisatie van Afrikaanse eenheid Frelimo welis waar heeft erkend als de enige be vrijdingsbeweging in Mozambique, maar "dat betekent niet dat het volk van Mozambique als geheel zijn leiders kan laten kiezen door bui tenstaanders". Fumo zegt 750 ex-Fre- limoleden in Nairobi te vertegen woordigen en nog anderen in Zam bia en Malawi. Guerrilla-strijders van de Freli- mo-beweging hebben een blanke boer en zijn Afrikaanse assistent doodgeschoten en hun lichamen tege lijkertijd met een aantal balen ka toen en machinerieën verbrand. Dit meldt het persbureau Sapa. De mannen zouden woensdag zijn ver moord in de buurt van Inhaminga, dat 280 kilometer ten noorden van Beira ligt. Vertrouwen De nieuwe Franse re gering van premier Jacques Chirac heeft gisteren op overtuigende wijze een vertrouwensvotum verkregen in het Franse parlement. De assemblee stemde met 297 stemmen tegen 181 voor het regeringsprogramma dat Chirac woensdag had voorgelegd aan het parlement. Doden in Phnom-Penh Gister middag is het hart van de Cambod jaanse hoofdstad getroffen door vier raketten, afgevuurd door de op standige beweging van de Rode Khmer's. Vier burgers werden ge dood en zeven gewond. Bij een der gelijke aanval van gisterochtend kwamen acht personen om het leven en werden er 20 gewond. LOESAKA (Reuter) De Afrikaanse nationalistische be weging Frelimo van Mozambique en de Portugese regerings functionarissen zijn het niet eens kunnen worden over een bestand, aldus een communiqué dat gisteren na acht uur over leg is uitgegeven. Beide partijen erkennen dat een bestand af hangt van een voorafgaande algemene overeenkomst over fun damentele politieke principes, „Na algemene analyse van de vraagstukken acht de Portugese delegatie het noodzakelijk haar regering te raadplegen", aldus de verklaring. De besprekingen zullen waar schijnlijk in de eerste helft van juli worden hervat, afhankelijk van de huidige onderhandelingen tussen Portugal en de Paigc de nationa le beweging van Gulnee Bissau en de Kaapverdische Eilanden die momenteel in Londen worden ge voerd. Het communiqué zegt dat de be sprekingen in Loesaka. die twee da gen hebben geduurd "zeer openhar tig en hartelijk" gevoerd zijn. Belde delegaties hebben president Kenneth Kaoenda van Zambia bedankt voor het beschikbaar stellen van het staatshuis in Loesaka. Het in Kinsjasa gevestigde "Natio nale Front voor de Bevrijding van Angola" (FNLA) heeft de Portuge se autoriteiten inmiddels gewaar schuwd dat het zich niet gebonden acht door welke overeenkomst ook bereikt mag worden in de onderhan delingen tussen Portugal en de in Brazzaville gevestigde „Nationale Beweging voor de Bevrijding van Angola" (MNLA) Pakou Zola, de FNLA woordvoerder in Europa, verklaarde dat de plan nen van de Portugese regering om alleen te onderhandelen met de MNLA "een provocatie tegen het Angolese volk" zijn. De MNLA wordt erkend door de Sowjet-Unie en zijn bondgenoten, en ontvangt Russische wapens, ter wijl het FNLA een overeenkomst vooi**militaire steun met China heeft afgesloten. Ook in Mozambique zijn de bevrij dingsbewegingen onderling verdeeld. Een groep Mozambikanen in Kenia heeft Portugal gevraagd de bevrij dingsbeweging Frelimo niet te erken nen als de enige vertegenwoordi ger van het Mozambikaanse volk. De groep, die zich FUMO (Verenigd Smokkelaars De 26-jarige foto graaf Ph. Hagendoorn uit Amster dam is gisteren tot drie Jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het verkopen van 3.5 kilo aanphetamdn- sulfaat in de omgeving van Fürth in Beieren. Voorts is de 29-jarige J. Bo- gers uit Eindhoven door een recht bank in het Franse Bayonne schul dig bevonden aan smokkelen van marihuana en veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en een boete van 560.000 gulden. Samenwerking De Amerikaanse president Nixon en de plaatsvervan gend premier van Saoedi-Arabië, prins Fahd bin Abd al Aziz, hebben gisteren in Washington de basis ge legd voor "een brede samenwerking" tussen beide landen met name op technisch, economisch en militair gebied I KOM EENS NAAR ZO N kijken bij uw dealer GERRIT DOUSTRAAT 4 LEIDEN TELEFOON 01710—41635—31339 Nu alle modellen voorradig. MAZDAJAPANSE EERREKtlE)N AUTO'S Op verscheidene plaatsen in Japan wordt op het ogenblik de lengte van rollen w.c.-papier gemeten. Dit gebeurt in opdracht van een officiële commissie na klachten dat veel rollen minder vellen tellen dan op het pakpapier staat aangegeven. Uit de meting is tot nu toe gebleken dat tien procent van de gemeten rollen inderdaad te kort waren. WASHINGTON (AP/DPA/Reuter) James St. Clair, de advocaat van president Nixon, heeft bevestigd dat de grand jury eerder dit jaar na stemming besloten heeft president Nixon te beschouwen als een medesamenzweerder bij de pogin gen het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen, maar er van afgezien heeft hem terzake als verdachte te noemen. St. Clair verklaarde dat hij drie, vier weken geleden door de speciale aanklager in de Watergate-zaak Leon Jaworski van de beslissing van de grand Jury op de hoogte is gesteld. Op de vraag hoe de president op het bericht had gereageerd, antwoordde St. Clair: „Hij is uiteraard, van mening dat zij eenvoudigweg niet beschikken over alle gegevens. Ik geloof dat hij van mening was dat hun besluit ongepast was. Hij was vol vertrouwen dat de ware feiten te Juister tijd bekend zouden worden en dat hij zou worden vrijgepleit". Niet als verdacht genoemde me desamenzweerders worden niet we gens een misdrijf aangeklaagd en kunnen niet worden vervolgd in de zaak waarin zij zijn genoemd. Dezelfde grand jury heeft terzake van pogingen het Watergate-schan daal in de doofpot te stoppen op 1 maart zeven vroegere medewerkers van Nixon in staat van beschuldi ging besteld. De zeven waren ofwel verbonden aan het Witte Huis of aan de organisatie die de herverkie zing van Nixon behartigde. De grand-Jury heeft zeven man- John J. Sirica eveneens een verze geld rapport en een dossier met be wijsstukken over de rol van Nixon in de Watergate-zaak overhandigd. De grand-jury heeft ezven man nen op de lijst van samenzweerders gezet, waaronder de voornaamste as sistenten van Nixon, H. R. Halde- man. John Ehrlichman en Charles Colson en de voormalige .minister van Justitie, John Mitchell. Volgens berichten zou de grand- Jury met 19—0 stemmen hebben be sloten ook de president op dezelfde wijze in staat van beschuldiging te stellen. Maar de speciale openbare aanklager in de Watergate-affaire Leon Jaworski zou hen de raad heb- NIXON ben gegeven dit niet te doen omdat dit in strijd met de grondwet zou kunnen zijn. De jury heeft daarop een verzegeld rapport opgesteld dat werd overhan digd aan de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden om te gebruiken in het onderzoek van die commissie over de mogelijkheid om de president in staat van be schuldiging te stellen. WILLIAMSBURG De Bonds republiek is bereid financiële hulp te verlenen aan landen die moeilijk heden met hun betalingsbalans on dervinden als gevolg van de prijs verhogingen van ruwe olie, maar al leen als die landen ook proberen ook zichzelf te heiepen. De Westduit- se staatssecretaris van Financiën, Nog geen spoor van ontvoerde Ierse graaf LONDEN (DPA) Familieleden van het ontvoerde Ierse echtpaar lord en lady Donoughmore hebben een "aanmerkelijke" beloning uit geloofd voor inlichtingen die tot te rugkeer of aanwijzingen omtrent de verblijfplaats leiden. Lord Suirdale, de oudste zoon van de Donoughmores, heeft de ontvoer ders gevraagd met de familie in ver binding te treden. Terwijl het zoe ken onverminderd voortduurt, groeit de zorg om het welzijn van de 71-Ja- rige graaf en zijn 67-jarige vrouw, nie dinsdagavond uit him landgoed Knocklofty in het Ierse graafschap Tipperary zijn ontvoerd. Beiden, hebben zich heftig verzet en er zouden ook schoten gevallen zijn. Het is nog een raadsel waarom iuist de oude lord en zijn vrouw, die in hun Ierse omgeving buitengewoon geliefd waren, voor deze terreur daad zijn uitgekozen. Na 1948 had lord Donoughmore zich niet meer met de politiek bemoeid. Kairl Otto Pohl, zei dit gisteren tij dens de internationale monetaire conferentie van de American Ban kers Association in Williamsburg (Virginia). Volgens Poehl is het dringend no dig dat Europese en andere landen krachtige binnenlandse maatregelen nemen ter bestrijding van de inflatie. West-Duitsland is niet van plan zijn binnenlandse vraag aan te moedi ge om de Europese partners te hel pen. De geruchten die hierover zijn ontstaan na de besprekingen tus sen bondskanselier Helmut Schmidt en president Valery Giscard d*Es- taing van Frankrijk zijn volkomen uit de lucht gegrepen, zo verklaarde hij. Poehl zei dat een krachtige aanval op de geadtontwaardficg nodig is om dat de inflatie in Europa en daarbui ten een zeer ernstige zaak is. "Ik denk dat het bestaan van de EG in gevaar komt als de inflatie zo snel om zich heen blijft grijpen als zij in de afgelopen maanden heeft ge daan. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid is al min of meer ver ouderd als gevolg van de uiteenlo pende economische ontwikkeling in de gemeenschap en ook de douane unie is in gevaar", aldus de staats secretaris. Er zijn tekenen dat er verbetering in de situatie kan komen. Een daar van is volgens Poehl de uitslag van de besprekingen tussen Schmidt en Giscard dTSstaing, die onder meer inhield dat Frankrijk zich voornam de inflatie krachtig aan te pekken. Een tweede teken is de verklaring van de president van de Italiaanse centrale bank, Guido Carli, over 'n anti-inflatiebeleid in Italië. Carli zei in de Jaarvergadering van de bank dat er een zeer streng fiscaal beleid zal worden gevoerd en dat hij niet van plan is de beperken de monetaire maatregelen die van kracht zijn te verzachten. JERUZALEM Onbeschrijf lijke tonelen hebben zich gister ochtend afgespeeld op het vlieg veld Ben Goerion van Tel Aviv, toen 56 Israëliërs na ruim acht maanden krijgsgevangenschap in Syrië in hun vaderland terugkeer den, Een menigte van 3000 opge wonden familieleden, kameraden en journalisten doorbraken de militaire afzetting, terwijl het toestel van het internationale Rode Kruis op dertig meter af stand nog niet helemaal tot stil stand was gekomen. Uitzinnig van vreugde bestormde de gillende, huilende, schreeuwende mensenmassa het vliegtuig. Boven het oorverdovende lawaai uit klonk het geroep om de zo gemiste zonen en mannen, die intussen nog wat we zenloos achter de vliegtuigraampjes naar het onvoorstelbare spektakel staarden. De teruggekeerde soldaten konden het toestel niet verlaten. Premier Rabin en Golda Meir, die evenals andere ministers en de vol tallige generale stef ter begroeiing op het platform aanwezig waren, kwamen er in het gedrang niet meer aan te pas. Bloemen De elf gewonde krijgsgevangenen, die afgei.pen zaterdag al waren te- rugekeerd, stonden hun kameraden met bossen bloemen op te wachten en konden in de run op het toestel met moeite op de been blijven. Toen eindelijk de eerste soldaten In de deuropening bovenaan de vliegtuigtrap verschenen bleven ve le vaders en moeders de emoties niet langer de baas. De ontroering werd hen te machtig. Er werd gezoend, omhelsd, bloemen vlogen door de lucht en tranen werden de vrije loop gelaten. De mannen werden zingend op de schouders rondgedra gen. Een van de eerste ex-krijgsgevange nen, die zich aan het gewoel wist te ontrukken, was de uit Zuid-Afri- ka naar Israël geëmigreerde Shaul Kowalsky. Deze enige arts in de groep zei op een weinig opgewekte toon: „Ik wil nu liever niet over de omstandigheden spreken waaronder wij in Syrische krijgsgevangenschap verbleven". Volgens een andere soldaat was de behandeling van de Syriërs de laat ste drie maanden iets verbeterd. „Wat de eerste 5 maanden betreft, daar doe ik liever het zwijgen toe". Afrikaanse ministers vergaderen Martelingen Oak andere teruggekeerde krijgs gevangenen die over harde verho ren en martelingen spraken, waren ondanks het onvergetelijke weerzien met hun ouders, echtgenotes en kin deren nogal bedrukt. Zij zagen er erg moeilijk af. - Deze uitbarstingen bleek en mager uit. Het overdonde- volle emoties stonden in schrille te- waarmee zij de thuisreis aanvaard ende welkom lieten zij enigszins be- genstelling tot de ordelijke rust waar- den. In Damascus speellde zich bij uiterlijk lcalm langs zich mee 367 Syrische, tien Marokkaan- aankomst soortgelijke taferelen af i vijf Iraakse krijgsgevangenen als in Tel Aviv (zie fotoL duusd 11 heen gaan. Een giimia^b kon er vaak Duizenden familieleden en vrienden bestormen het vliegtuig van het Rode Kruis waarin 367 Syrische, Iraakse en Marokkaanse krijgsgevangenen uit Israël in Damascus aankomen. MOGADISJOE (UPI) Presi dent Mohammed Siad Barre heeft In Mogadisjoe de jaarlijkse minis tersbijeenkomst van 42 Afrikaanse landen geopend met de opwekking de laatste resten van koloniaal be wind In het werelddeel uit te vagen. "De banden met het verleden wor den verbroken en de toekomst is ver vuld van voortekenen".aldus Barre. "De Afrikaanse volken moeten de gelederen sluiten en hun vijanden verslaan". De voornaamste punten die behandeld zullen worden zijn de toekomst van de Portugese koloniën de aanspraken van Somalië op gro te delen van zuidoostelijk Ethiopië, en de houding van de Arabische olie landen ten aanzien van Afrikaanse landen. Lijfwachten voor Britse ministers LONDEN (Reuter) De Britse ministers krijgen scherpschutters van de politie als lijfwacht uit vrees voor nieuwe ontvoeringen, zo is in bonden meegedeeld. Tot dusver werden de premier, de minister van Binnenlandse en die van Buitenlandse Zaken en de minis ter voor Noord-Ierland bewaakt. Volgens de London Evening News is nu besloten alle 20 ministers te bewaken met het oog op de toestand In Ierland. Het blad zegt dat er 26 scherpschutters ter versterking zijn aangewezen. Scotland Yard wilde geen commentaar geven.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9