Met veel moeite bouw van 137.500 woningen Aow en minimumloon omhoog Geld lenen Radio- en tv-handelaren voor miljoenen opgelicht Mansholt: Bouw van kern centrales uitstellen Minister Gruijters: HAGENAARS VERDACHT VAN MOORD MOORDRECHT Kritiek De Jong op beperking van taak Nederlandse leger ONDERZOEK NAAR DE BOUWERS VAN ZOMERHUISJES TERUGVAL IN VALHELMEN Maximaal zes miljoen auto's rond 1990 VRIJDAG 7 JUNI 1974 DEN HAAG De Nederlandse regering zou er verstandig aan doen iedere beslissing over de bouw van nieuwe kerncentrales voor minstens vijf jaar op te schorten. Zij zou deze beslissingen in ieder geval zolang moeten uitstellen tot meer duidelijkheid is gekomeh over de veiligheid van het gehele systeem en over de behoefte aan energie. Dr. Mansholt, oud-voorzitter van de Europese commissie, zegt dit ln een aan energieproblemen ge wijd nummer van „Economisch- Statistische Berichten". Door een politiek van energiebesparing en een doelbewust beleid, dat gericht is op beperking van dr econo mische groei, lijkt het dr. Mans holt mogelijk de toepassing van nucleaire energie op grote schaal over te slaan. Als op serieuze wijze wordt over gegaan tot bezuiniging van ener giegebruik, hoeft men met het kweekreactorpro jekt in Kalkar niet door te gaan, aldus Mans holt. In hetzelfde nummer van ESB schrijft prof. ir. D. Latzko, hoog leraar aan de Technische Hoge school in Delft, dat zelfs bij zui niger energie-gebruik de energie behoeften van de wereld in toe nemende mate afhankelijk zullen worden van de olie uit het Mid den-Oosten. Hij voorziet echter "n combinatie met een snelle groei van de nucleaire elektriciteitsop wekking. Volgens de hoogleraar geldt deze combinatie voor de jaren tachtig. Daarna zal men aangewezen zijn op een verdere groei van de kern energie. DEN HAAG Met veel moeite zal het woningbouwpro gramma van dit jaar 137.500 woningen kunnen worden gehaald. De eerste twee maanden van dit jaar zag het daar niet naar uit, maar nu zijn er weer aanwijzingen dat we het halen. Aldus gisteren minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) in de Tweede Kamer tijdens de interpellatie van het WD-kamerlid De Beer, die vreesde dat we met de woningbouw op een catastrofe dreigden af te gaan. De minister dacht met het treffen Kamerlid De Beer had gevraagd, van speciale maatregelen in de pre- Hierin zag hij een zékere aantasting miesector het voorgenomen bouw- van de persoonlijke levenssfeer. Er programma wel te kunnen halen, zijn maatregelen in voorbereiding te- Eind deze maand komt de regering gen de beunhazerij in de bouw. HU met een nota over de verwachtingen kondigde versterking van het oontro- voor de bouwsector op middellange le-apparaat aan. De heer Tolman termijn. Hij schatte, dat op den (CHU) waarschwde de minister, duur er jaarlijks 120.000 woningen dat de bouwvakkers niet moeten gebouwd zullen worden. De bouw- worden afgeschrikt him beroep uit te wereld kan zich dan op een perma- oefenen. Anders komen we weer nent verantwoord niveau richten. Vanaf vandaag zal het maxi voor de verlening van hypotnei ranties door de overheid bij de met een tekort te zitten Op vragen van enkele kamerleden zei minister Gruijters nóg dat er geen sprake van is, dat het fiscaal koop van nieuwe woningen voor zelf- regime van de renteaftrek gewijzigd bewoning in het hele land worden 2011 worden, gebracht op 100 procent. Aan een der gelijke regeling voor oude woningen wordt gewerkt, zegde hij drs. Nypels (D'66) toe. Deze zullen worden in gebouwd in voorstellen over een nieuw huur- en subsidiebeleid. Na deze toezegging trok drs. Nypels een motie hierover in. Twee andere moties liggen er nog van interpellant t>e Beer. In de ene vraagt hij de regering nog dit jaar voorshands 8000 premiewoni gen extra uit te geven en de subsi diegetallen voor het eigen woning be zit zo snel mogelijk aan te passen, de gestegen rentevoet. Overbo- MOORDRECHT De lange tijd dig noemde Gruijters deze motie duistere moord op de alleenwonende overigens. De Beer was van mening veehouder Gijs Leenheer (72) ls dat bevordering van het eigen wo- waarschijnlijk opgelost. Gisteren zijn er drie mannen aangehouden, die er worden verdacht de bejaarde pen door doorstroming. Ook vreest «hij. dat de produktie van eigen wo ningen wordt bedreigd door de snel gestegen hypotheekrente. nmgbezit er toe kan leiden dat minder draaglcrachtigen aan een be- >ctuucIlb oe me gvtt '""er van het' vorig jaar de schedel te hebben ingesla gen. Twee van de verdachten, de 27-jar de heer stratemager J,M. D. uit Voorburg De Beer er bij de regering op aan n 32-jarige koopman C. K. uit woningen te bouwen in gebieden met Den Haag werden op de Loosduin- een duidelijk kwantitatief woningte- aangehouden bij een in dit ge kort met name in de aangewezen val zorgvuldig geplande verkeerscon- groeücernen. Beide moties die niet trole- genoeg steun in de Kamer lijken te De derde verdachte, de Haagse krijgen, komen dinsdag in stemming, koopman B. H. M. (23) werd aan- De minister zei. dat er goede hoop gehouden op een woonwagenkampje is. dat er dit jaar 50.000 extra gesub- hi Oude Tonge. sidleerde woningen in produktie ge- Gijs Leenheer stond in Moordrecht nomen zullen worden. De premie- bekend als een eenzame zonderling, bouw geeft een stijgende lijn te die af en toe handel dreef met diver- zien. In mei werden 7500 premiebe- se "onduidelijke" figuren. Tot die schikkingen afgegeven (Tot 1 Juni duistere handelsrelaties hebben ook van dit jaar 29.300). twee van de drie verdachten be- In de eerste vier maanden van dit hoord. Of ze de bejaarde, die een Jaar zijn in de vrije sector ruim deel van zijn vermogen ln varkens- 10.000 beschikkingen verstrekt, hokken had verstopt, ook hebben be- Maar in deze sector is wel sprake roofd, staat nog niet vast. van vermindering. In de sector vernieuwbouw waren op 1 april 12.100 bouwvakkers werk zaam (1100 meer dan vorig Jaar). Minister Gruijters verwacht dat de T 7T7DTZ" AAD "1 T K TYT werkgelegenheid in de bouw zal aan- l\ M I V A W trekken. De utiliteitsbouw is onge7 veer gelijk aan vorig Jaar. Ondanks de opgelopen rente neemt de vraag naar hypotheek steeds toe, zei minister Gruijters. Hij sprak zich AMSTERDAM Bij het in ontvangst nemen van een hem door de Vereniging „Ons Leger" verleende onderscheiding (Prins Maurits-medaille) heeft prof. dr. L. de Jong, directeur van het. Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie te Amsterdam, giste ren kritiek uitgeoefend op het be sluit van de regering om de taak van het leger verder te beper ken „Ik weet wel dat in ons deel van de wereld ons land niet het enige is dat er op defensiegebied naar streeft de lasten op anderen af te wentelen", zo zei hij, „Maar ik zou er toch nu het besluit waar ik op doelde nog geen defi nitief karakter heeft gekregen voor willen waarschuwen. Waar komen wij In cms deel van de we reld terecht wanneer elke bond genoot door factoren die niets te maken hebben met de internatio nale situatie, als het ware op een achtermiddag besluit, zijn aandeel in de gemeenschappelijke verde diging gévoelig te beperlken?" Prof. dr. De Jong herinnerde er aan, dat hij vier jaar geleden in Delft deining veroorzaakte met 'n redevoering, waarin hij waar schuwde tegen de geleidelijke ver dere afbraak van ons defensie apparaat. Onverantwoordelijk zou het zijn, zo betoogde hij toen, dat Europa ooit in een situatie zou geraken waarin geen andere keus zou bestaan dan die tussen twee ondenkbaarheden: de complete overgave of de complete vernieti ging. Van dat betoog wilde spre ker gisteren geen woord terug nemen. „Wij onderhandelen met de landen van het Warschaupact over evenwicntige wederzijdse troepenvermindering in Europa", aldus prof. dr De Jong, „Geen zinnig mens zal daar bezwaar te gen hebben. En wat gebeurt?Wan neer het besluit dat onze rege ring in beginsel heeft genomen wordt uitgevoerd, dan draait Ne derland bij tot het verzwakken van onze onderhandelingspositie. Gratis bieden wij de landen van het Warschaupact aan waarvoor zij hunnerzijds een prijs zouden kunnen en behoren te betalen". Prof. dr. De Jong was van oor deel dat de regering op deze weg voortgaande zonder er iets posi tiefs tegenover te stellen iets af breekt wat in Jarenlange interna tionale samenwerking zinvol is opgebouwd, dat louter kwalijke gevolgen heeft". En dat geschiedt volgens hem alleen maar om een eenmalige bezuiniging te verkrij- en die, naar hij meent, van de orde van grootte is van drie pro mille van net nationaal ihkomen. Minister Gruijters ARNHEM Meijer van later instellen naar de ontwikkeling van de bouw van vakantiehuisjes va kantiebungalows en tweede wonin gen. Hij wil vooral aandacht schen ken aan de doelstellingen van bou wers en beleggingsmaatschappijen, die zich met de bouw en exploitatie van de vakantiewoningen bezig hou den. De staatssecretaris is ongerust over de gevolgen van hun praktij ken. Duitse leverancier liet het afweten ALMELO Bijna zestig Neder- Op de wissels stond namelijk de Joen gulden moet toch ergens geble- Staatssecretaris: Volgens de staatssecretaris neemt CRM wil een onderzoek het aantal klachten over prijsont wikkeling en rechtszekerheid nog steeds toe. Stijgende prijzen en hoge re lasten mogen niet leiden tot prij zen die Öe verblijfsrecreatie voer een breed publiek onbereikbaar maken, zo zei de heer Meijer bij de opening van een aan verblijfsrecreatie gewij de tentoonstelling van de Heide- maatschappij in Arnhem. Bezorgd toonde de staatssecretaris zich over de ontwikkeling van de (bouw van tweede woningen. Op het ogenblik zijn er daarvan tussen de 12.000 en 14.000. Het aantal stijgt jaarlijks met 1500. De heer Meijer wees op de noodza kelijkheid van zorgvuldige planolo gische begeleiding. Hij noemde dat gewenst uit een oogpunt van natuur- en landschapsbescherming, maar ook uit sociaal oogpunt. landse radio- en tv-handelaren zijn handtekening r miljoenen guldens door 'n Duit- handelaren. Onafhankelijk 1 de Nederlandse „Fraude is op dit ogenblik nog leverancier opgelicht. „Het is een ring zijn zij dus verplicht te beta- niet bewezen", zo stelt de advocaat Voor som- len. UTRECHT Hoewel op het migen staat het hele bedrijfskapi- itik kan met vrij grote zekerheid ken A beetje de klad zit in de taal op het spel", vertelt de Almelose zeggen dat het valhelmen, verwacht advocaat mr. dr. B. W. Kranenburg, totaal bedrag De groep benadeelden beraadt zich - -i 3.6 miljoen gulden gaat", al- er nu over of zij voor eigen rekeping Tweewieler", het orgaan van het die door negen Twentse benadeelden dus advocaat Kranenburg uit Alme- 6611 onderzoek zullen laten instellen, centraal bureau voor de rijwielhan- is ingeschakeld. in Shell-directeur: del, in de nabije toekomst 1 een De leverancier - „Het gebeurt in Nederland weinig grote vraag zodra de verplichting tot tv-toestellen, de Duitser Pallandt uit dat er bij de levering van goederen het dragen van een valhelm bekend Krefelt, ging uiterst geraffineerd te gebruik wordt gemaakt van wissels is gemaakt Van de naar schatting werk. Jarenlang wist hij het vertrou- 0m te betalen. In Duitsland is het 1.7 1.8 miljoen bromfietsers dra- Moppentapper Max Tailleur, op richter en leider van de Stichting Beter met Max, die op haar beurt gisteren uitgesproken op de Jaarver- ROTTERDAM In Nederland zullen rond 1990 maximaal 6 mil joen personenauto's rijden. Deze verwachting heeft de Shell marke- ting-directeur drs. A. C. Helfrich zeker 600.000 nog geen val- Door reiatief goedkoop en snel te leverenslaagde hij erin grote hoe zijn afnemers te winnen, echter een meer gebruikelijke wijze het initiatief heeft genomen tot de gadering in Rotterdam. Hij voegde i financiering". ophaalactie "Geef Max de zak", gaat Inmiddels loopt Pallandt nog steeds op woensdag 12 juni zijn 65e Er is een piek ln de verkoopcijfers veeiheden radio's en televisie 4U11U. «,lia geweest nadat was gefluisterd dat de klanten, die door heel Neder- geen aanklacht tegen hem Ingediend. daar nadrukkelijk aan toe dat dit toekomstbeeld voornamelijk is bij op vrije voeten rond. Er is zelfs jaardag vieren met het uitwuiven baseerd op overwegingen - nauiuav-iH «gcu Iicm Aiigeuitruu. 1 land verspreid zaten, af te zetten. De officier van Justitie in Krefelt De laatste tijd vond Pallandt zijn heeft nog geen actie ondernomen. i de grootste groep minder draag- mlsche aard en geen oordeel inhoudt terne- B afnemers echter bereid wissels af te „ik heb geen personeel om de boe geven, vóórdat de levering van de ken van Pallandt te onderzoeken' toestellen had plaatsgevonden. Pal- verontschuldigt hij zich. landt ging met die wissels naar een VOETBAL Het Australische aantal Duitse Banken en verzilverde elftal heeft gisteren in Brugge tweede overwinning op een Zwitserse 8een enkel apparaat meer chib behaald. Young Boys Bern Nederlandse afnemers. x werd met 2—0 verslagen. Twee dagen geleden won Australië met 41 van St. Gallen. Pallandt zelf weet van de prins geen kwaad. „Ik heb helemaal niet ge- daar. De Duitser verzond echter fraudeerd. Het zijn gewoon verliezen gedragen uit de opbrengst i„i i. zijn geweest. Daar is het geld in verdwe- actie "Geef Max de zak" Deze laatsten kregen daarentegen wel bezoek van de Duitse banken, die te vinden. Maar de benadeelden zeg- aandrongen; wilt u maar betalen, gen: ,Dat is onmogelijk. Die 3,6 mil- De groep bestaat ditmaal uit tach- dige proces van massa-motorisering tig mensen, die per KLM naar Ma- in de komende jaren onverminderd jorca gaan om daar gratis te genie- doorgaan maar aan de andere kant ten van een geheel verzorgd verblijf neemt hij ook aan dat het totale twee weken. Alle kosten worden benzineverbruik veel minder zal stij- de gen. Het huidige aantal auto's van 3.3 an miljoen zal, zo zei de heer Helfrich nSchipholw nog omhoog gaan met circa 80 pro- lur een ex- cent voor dat de markt economisch is verzadigd. Tijdens een zware onweersbui welke zich gisteravond omstreeks acht uur boven het Westland ontlastte heeft een windhoos aanzien lijke schade veroorzaakt op een aantal tuindersbedrijven voorname lijk in de omgeving van de Groeneweg te 's-Gravenzande. Er zijn bedrijven waar voor ruim 30.000 schade werd veroorzaakt. Kassen en warenhuizen werden geheel of gedeeltelijk vernield. In totaal is er aan glasschade volgens eerste indruk ruim 100.000 schade welke evemoel hoger zal worden als gevolg van schade aan de gewassen en aan de bedrijau». DEN HAAG Met ingang van 1 Juli gaan het minimumloon en de sociale verzekerimgsuitkeringen om hoog. Het betreft de wettelijk voor geschreven halfjaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling. De aanpassing bedraagt voor het minimumloon 10,7 procent. Ook de minimumjeugdlonen zijn in de aan passing opgenomen. De AOW- en AWW-pensioenen stijgen per 1 JuU met ongeveer 7 procent. Hierbij is rekening gehouden met de op 1 mei ingegane verhoging bij wijze van voorschot van 3,5 procent. Voor de wao-uitkeringen is dezelf de regeling als voor de pensioenen ge troffen, zjj stijgen per 1 Juli met 7 procent. De op of na 1 mei in gegane uitkeringen stijgen op die da tum met 10,7 procent. Ook het maximum dagloon, waar naar de uitkeringen en de premies ingevolge de wao, de ziektewet en de werkloosheidswet worden berekend, gaat omhoog. Het maximum dagloon 145,58 tot 155,70 gul- 1.101.50 gulden per maand ofwel van bejaarden wordt het 7.314,- gulden 229,50 naar 254,20 per week. per jaar in maandelijkse coupures van 609,50 gulden. Voor weduwen met De aow-pensioenen voor gehuwde kinderen gelden dezelfde bedragen bejaarden zijn per 1 Juli vastgesteld als voor gehuwde bejaarden, wedu- op 10.356,- gulden per Jaar, ofwel wen zonder kinderen krijgen dezelf- 863,- per maand. Voor ongehuwde de uitkering als ongehuwde bejaar- Als gevolg van de verhoging van de aow-pensioenen zullen ook de toe latingsgrens en de premie-inkomens grenzen voor de verschillende klassen van de bejaardenverzekering worden opgetrokken, om te voorkomen dat bejaarden de verzekering moeten verlaten dan wel in een hogere in komensklasse zullen vallen. De verhoogde uitkeringen zullen in het algemeen met ingang van de uit betaling over de maand Juli plaats vinden. Door de aanpassing zal het mini mumloon stijgen van 1.075,10 tot 1.190,80 gulden per maand, van 248,10 naar 274,80 per week en van 49,62 naar 54,96 per dag. Wat betreft de Jeugdlonen: het minimum voor een 15-jarige met een dag partiële leer plicht wordt 476,30 (was 430) gul den per maand ofwel 104,40 (was 94,24) gulden per week, èn voor een 22-jarige gaat het van 994,50 naar den. Ook de kinderbijslagen gaat met 10,7 procent omhoog. Voor het twee de en derde kind wordt dat per 1 juli 242,58 per kwartaal en voor de top, het 8ste en elk volgend kind. 396,24. ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. SffisBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7