Spannings veld tussen ruimtelijk beleid nu en straks Betere bestralingsbehandeling Deel Leiden-noord krijgt opknapbeurt Universiteitsraad over Pieterskerk Lineaire versneller in Radiotherapeutisch Centrum voor regio Leiden-Alphen a.dRijn TRESLONG 1146 woningen leeg in Leiden VRIJDAG 7 JUNI 1974 LEIDSE WETHOUDER KRET: DEN HAAG/LEIDEN „Een absoluut onaanvaardbaar span ningsveld". Dat ligt er volgens de Leidse wethouder Kret tussen de beslissingen, die op dit ogenblik moeten worden genomen over de ruimtelijke indeling en de wat hij noemt "idealistische aanpak" van de onlangs gepubliceerde "Voorbereiding voor de derde nota Ruimtelijke Ordening". Hij deed dat gisteravond in het Provinciehuis in Den Haag op een door de Provinciale Raad voor de ruimtelijke Ordening georganiseerde hoorzitting over de Orienteringsnota Ruimtelijke Ordening. Eerder waren Al phen, Dordrecht en Rotterdam aan de beurt geweest. "In deze nota wordt", aldus wet- tekens achter volledige werkgelegen- houder Kret, "letterlijk alles over- heid. "We zullen er rekening mee hoop gehaald. Men denkt via het moeten houden dat er in de toe- ruimtelijk beleid de hele maatschap- komst een categorie mensen is, die pij te kunnen hervormen. Ik zeg ja nooit zal werken". Een constatering tegen de nota als het gaat om een die wethouder Kret de opmerking LEIDEN Op maandag komt de Leidse universiteitsraad om half acht in de vergaderzaal Eerste Binnenvestgracht 33 bijeen. Tijdens deze openbare bijeenkomst zal de nieuwe raad een plaats vervangend voorzitter ter opvolging van Th. Korthals Altes kiezen, voorts zal over de Pieterskerk worden gesproken. algemeen toekomstbeeld, eigenlijk nee zeggen als het gaat de problemen van vandaag". Volgens de wethouder Is de nota een "uitstekend vergezicht", maar de vraag doemt op: "Wat doen in die tussentijd?" "Als Je op dit ogenblik beleid voert lijk Je te zondigen te gen het toekomstbeeld, aldus Kret die vaststelde dat het instrumentarium om de doelstellingen na te streven onvoldoende is. Hij noemde onder meer de slechte financiële positie van de gemeenten de voortgaande groei, het ontbre- kén van gewesten, het bestaan van wrijvingspunten tussen lokale over heden, het tekort aan onderzoekin gen en onderzoekingsresultaten, de drang naar deconcentratie en de ja renlange Jacht naar een hoge bouw- produktle. Kret haakte daarbij aan op de ded'eliingen moet ontlokte dat er ook nog wel andere oplossingen denkbaar ztfn. "Wat dacht u bijvoorbeeld van een drie daagse werkweek?" LEIDEN De Stadsposten van Apeldoorn en Leiden hébben met medewerking van de KNVB een bijzondere serie postzegels gewijd aan de wereldkampioenschappen voetbal. De zegeluitgifte bestaat uit vier series van vier zegels in vier kleurendruk met alle zestien deelnemende landen in de nationale tenue's en met de nationale vlaggen, terwijl het Nederlands Elftal, dat zich in de laatste wedstrijd tegen België op de been hield, in zijn geheel staat afgebeeld. Sinds gisteren zijn de zegels te koop. De selectieleden van Oranje hébben ze inmiddels uit handen van Sjaak Swart ontvangen, terwijl Leidse Feyenoorder Wim Rijsbergen ze afgelopen dinsdag aan de spe lers van Haïti en het Leidse elftal heeft aangeboden. Ook in West-Duitsland zullen de zegels straks volop te koop zijn. Uit Barcelona is inmiddels een bestelling voor tienduizend zegels binnengekomen. (Foto Jan Holvast) LEZERS SCHRIJVEN Dat willen wij Een reactie op het ingezonden stuk van M. Everaarts in de krant van 5 juni jl. Antwoordend op zijn vraag "wat willen die werkende jon geren nou eigenlijk?" willen wij zeg gen, dat wij ons recht eisen. Wij eisen het minimumloon op 18 Jaar nu omdat je op je 18de jaar mag stemmen, trouwen, Je rijbewijs halen en in dienst gaan, met andere woor den als volwassenen beschouwd wordt. Waarom dan ook niet de rech ten van een volwassene? De werkgevers zeggen wel dat wij minder nodig hebben, maar denken de werkgevers soms dat zij de be hoeftes van ons kunnen bepalen. Door ons zo weinig loon te beta len zorgen zij er voor dat werkende jongeren niet zelfstandig kunnen worden en leven (bv. op kamers gaan en leermogelijkheden). Het mini mumjeugdloon geeft de w.j. niet dat gene wat zij behor ente verdienen. Zij behoren net zo veel te verdienen als ouderen, want de werkgevers ver wachten van de jongeren net zoveel werk als van de ouderen. Everaarts schrijft dat door het uit betalen van het minimumloon (jeugd) de hele middenstand failliet gaat, maar dit is o^zin want als door het betalen van een beetje meer geld een zaak failliet gaat is het so wieso al een onrendabele zaak en had hij toch failliet gegaan. Laten we hopen dat door dit stukje Everaarts en anderen zien dat ons verstand echt niet meer hoeft te komen. FRANS FRANKHUIZEN HAN V. D. BERG Poelgeeststraat 11 Leiden. Behalve renovatie ook verbetering riolering en straatverlichting LEIDENWanneer de renova- dat is de bedoeling. Door verzakking fase zal in 1976 gerealiseerd kunnen hebben. Vernieuwing van de straat- nen. Het plan, dat uitgevoerd wordt tipwerkzaamheden in het gebied van de woningen in de loop der ja- worden vernieuwd. Er zal onder de verlichting zal overigens niet alleen door Panagro B.V. te Warmond, be- is het straatpeil, dat bij herstra- wateroverlast in Leiden-noord ver- geschieden in het bovengenoemde ge- oogt de verouderde indeling van de ting steeds aan de woningen wend dwenen zijn. De kosten van de eerste deelte a tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Molenstraat (Van Hogen- aangepast, beneden de waterstand fase worden geschat op 1.250.000 gul- de straten, die hierop aansluiten. De des tijds. Zo zal de keukeninrichting dorpstraat en omgeving), waar- die de riolering kan bevatten, komen den. 0_„ minister Gruytersgis- mee ongeveer anderhalf jaar ge- te liggen Bij hevige regenval kan dat teren in de Kamer gedaan, dat het moeid zal zyn voltooid, zal wateroverlast streefgetal van 137.000 dit jaar weer zal worden gehaald. "Als ik dat hoor, vraag ik gevolg hebben. Verhardingen Daarom moeten zodanige voorzienin- ln dit deel van Leiden-noord be- gen worden getroffen, dat de water- omgebouwde gaslantaarnpalen terrazzopalen zullen worden gen door gietijzeren of stalen lan- worden vervangen, in elke woning komt een douche-cel en de installa- gas, electriciteit en water Gekoppeld aan deze werkzaamhe- taarnpalen, die en dat geldt ook zullen worden vernieuwd. Alle de huidige palen i af waar de minister de gccinen kunnen worden met een stand van de rioleringen in het ge- den zullen ook de straatverhardingen riaal - van lampen met 'n Sterkte bouwplaatsen vandaan haalt. Het ingrijpende verbetering en ver- bied niet meer wordt beïnvloed door worden vernieuwd Er ml onder de van 80 WaW worden vooralen hectare. Vol- nieuwlng van w dit van de ceptrale riolering Er zal in verhardingen een zandbed worden De plaatsen van de palen blijven i gens wethouder Kret kon dat wel het rioleringstelsel. ningen worden voorzien verwarming. De renovatie wordt uitgevoerd i eenkomstig de reeds gemaakte proef- het laagstgelegen gedeelte van het aangebracht, terwijl het straatpro- veel mogelijk gehandhaafd. Er zal woningen Van Hogendorpstraat 52, ri De huidige rioleringen verkeren in gebied, waar de Marnixstraat uit- fiel opnieuw zal worden aangepast om. gebruik worden gemaakt van de J. W. Frisostraat 33. Willem de Zwij- stevige oijarage aan t dechte st&at^ terwijl op veel plaatsen komt op de Willem de Zwijgerlaan, aan de vloerhoogte van de woningen, lantaarnpalen die uit de Ma mix- gerlaan 193 en Van Limburg Stirum- onttt IKKeimg versnelde ï-i-:..—.... TT-, 1 not nmrdm, lrovdow fc* Kaf n/w)9oVa1ntr riof Ho rfmflf traiilz/vmon Tn dovo cfroof lznmt" afvaaf IQ /ia KamAnArcicTiiomiror suburbane ontwikkeling groei van plattelandskernen red) betekenen. Vaststellend dat de nota een nau welijks onderdrukte neiging tot cen tralisme en paternalisme vertoont, pleitte hij voor de opstelling regionale orienteringsnota, die helpt bevat nooduitlaten, die het verzakkingen zijn opgetreden. Het rioolstelsel van het gebied dat wordt aangelegd begrensd door de Willem de Zwijger- Marnixstraat laan, Van Hogendorpstraat, Pr. Fre- Maresingel. derikstraat, Maresingel, Waldeck Pyr- montstraat en Marnixstraat is gesloten op de centrale riolering. Eerst komen de Van Hogendorpstraat den persleiding door de openbare verlichting in het gebied r het water van de wordt vernieuwd. De SLF heeft daar staan uit 14 lichtmasten met inmiddels een plan voor gereed. In lichtpunthoogte van 8 m en a De rioteringswerkzaamheden zullen tegenstelling tot de verbeterümg van zien van i- in twee fasen worden uitgevoerd, de riolering zullen de werkzaamhe- kwiklamp nieuwe straatverlichtinng kosten bedragen 85.000 gulden. i uit de impasse te komen en die ter, dat by de rioolgemalen kan worden verwerkt, ris Schaefer aan de uitvoering lozen op het boezemwater. Tenminste de renovatie had gesteld. De tweede renovatie van de huizen moet plaats dorpstraat e.o. deze maand begon- aansluit bij de werkelijke situatie de regio. Ook de Haagse wethouder N\iy had kritiek op de nota. "De zin en het functioneren van de stad ontbreken" aldus Nuy die het ondergraven van de taak van de stad toeschreef aan de grote actie-radius van de mens. Hij constateerde, dat er in ons land op het ogenblik een "openbaar ver- voer-cultus" bestaat en vroeg zich af wat er op deze "liefdesverklaring", zou volgen. Over de Spoorwegen en hun "dochters" was hij op dit punt wei nig optimistisch. "Die kijken in de eerste plaats naar de bedrijfsecono mische resultaten", aldus de Haag se wethouder. Verder pleitte hij voor sociaal gemengde woonwijken en een openbare behandeling van zaken in de Provinciale Planologische Com missie. Bijlmer Het Leidse PvdA-raadslid Waal merkte op, dat het tekort aan grond ,nilin.ri_ in Leiden steeds nijpender wordt. hu"? "het Elisabeth Ziekenhuis, liet sterke stjtetog regenval niet door zal zijn aan de eis, die staatssecreta- omdat wijziging zaamheden in het complex 164 het electriciteitsnet tegelijk met de GWS-woningen in de Van Hogen- nu naast vele aanvragen huis- Diaconessenhuis en het Alphense tiënten vergunning de woon-werkafstand te groot is. Waal viel wethouder Kret bij met de vraag waar in de toekomst ningbouw den. Raadslid Verboon plaatste vraag- LEIDEN In het Academisch Zie- in 1953 als eerste ziekenhuis in Eu- een overcapaciteit, wat overigens kenhuis is vanmiddag het zg. Radio- ropa de beschikking had gekregen geenszins als een luxe wordt be- therapeutasch Centrum voor Leiden over een teleoobalttoestel, werd in schouwd. en omgeving officieel geopend. Een de jaren zestig al de behoefte aan Kostbaar Volgens prof. dr. P. Thomas, die 't radiotherapeutisch centrum leidt, is so-wie-so de lineaire versneller al 'n uiterst kostbaar toestel (anderhalf iljoen), dat met z'n arbeidsintensie ve karakter één bestralingsbehande- v A ling doet uitkomen op f 2500. Het onderwijs) berfoten de tóe pen- 2iekenfonds betaalt daarvan f 75. Belangrijker vindt hij evenwel dat èn het aantal bestralingsbehande- Verrewee het belangrijkste element a*Zl! ka" opgevoerd en de in het Radiotherapeutisch Centrum Qm^t begroting van het AZL Patianten zich MJ_ een bezoek aan t vesting uit de Haagse regio ook ziekenhuis Rdjnoord (resulterend in, wordende behandeling, steeds meer verzoeken uit de Bijl- de oprichting van de Stichting Ra- mer komen. "Men heeft ontdekt dat diotherapeutisch Centrum) tot stand je vanuit Lelden sneller in het een- wepd gebracht en dat de zorg voor oo trum van Amsterdam bent dan de bestralingsbehandeling van kan- gende ministeries (volksgezondheid vanuit de Bijlmer", aldus Waal, kerpa/tiënten in de regio, naar ver- en onderwijs) bes die zich afvroeg of de gemeente geen wacht wordt, in elk geval tot 1980 zal fere ziekenhuizen moeten weigeren als veiligstellen. het AZL begin '71 de krachten te bundelen en een radiotherapeutisch centrum te ves- moeten plaatsvin- >8 de nieuwe at. lineaire versneller, wetai tood de stichting centrum ongetwijfeld een bestralingsapparaat dat de pa- Midler - tiënten in één minuut die bestraling exnlodtatie kan geven waar men voordien met d *eeeven a een zg. telecobalt toestel tien minu- kenhuï - op hun Deze week Kijk in de etalage van Foto Vinder Horst Doezastraat 22-24 Fotiek: Vijf Meiplein 9 StudioDiamantplein 5 geldlening aan 'en werd alleen de *emak zuUe° voelen "f"*1' het centrum m han- waar°P met name de bestralings- a het academisch zie- bunker met hulpruimten is Inge- richt. Er hangt een gigantisch, door de echtgenote van prof. Thomas en Voor bijna vier miljoen gulden enkele medewerksters vervaardigd nodig had. De lineaire 1 sneller, die zowel röntgenstraling als elect ronenstraling kan afgeven, heeft werden de* beschikbare ruimten in het wand Weed, bovendien het voordeel dat zij de bestaande gebouw van de Centrale gebracht en het moderne interieur is kans op bijwerking van de bestraling. Polikliniek van het AZL uitgebreid in allerlei kleuren uitgevoerd, die ook al bij heit telecobalttoestel en werden er een bunker met line- geiinger was geworden, aanzienlijk aire versneller en de nodige hulp- Overigens valt te verwachten dat vermindert, omdat de straling meer ruimten aangebouwd, waar zowel po- er blnnen het radiotherapeutisch liklinisch als klinisch gewerkt kan centrum waarschijnlijk nog dit Jaar i aquarium i gebundeld is. De behandeling is de paitiënit kortom minder omaange- worden, naam en de gezonde weefsels om de tumor heen worden minder gauw beschadigd. Inmiddels is het radiotherapeu tisch centrum al volop in functie en zal het aan het behoeftepatroon planningssysteem gaat functio neren, waarbij een computer de be rekeningen gaat verrichten voor de dosisverdeling van de bestraling, Vier miljoen de regio ruimschoots beantwoorden, waardoor niet alleen een hoogge- Verwacht wordt echter dat de nleu- kwalificeerde kracht wordt uitge- Het Radiotherapeutisch Centrum we capaciteit van 750 nieuwe pa lange periode van veelvul- tiënten en 19.000 a 20.000 bestralin- de radiothera- gen per Jaar nog beneden de behoef- dige pogingen peutisohe afdeling binnen het Aca demisch Ziekenhuis uilt te breiden spaard, maar bovendien het plexe karakter van de bestraling bij de behandelende artsen duidelijk zal te zal liggen zoals die is berekend kunnen overkomen. 1980, namelijk 830. Tussentijds ADVERTENTIE A Qraag uw gulle gastheer: HILLEGOM Weeresteinstraat 8 inthart van de Bollenstreek tel. 02520-15347 KIP IN'T PANNETJE regelmatig wisselende SPECIALITEITEN RECEPTIES,DINERS,ENZ. GEEN ZAALHUUR! Vraag folder menusuggesties! specialiteitenrestaurant DIRCK DIRCKZ-A'DAM/WEST DIRCK DIRCKZ-ADAM/NOORD mechanische nooduitlaat worden Verder is het noodzakelijk dat de straat vrijkomen In deze straat komt straat 19. Met de bewoners is hierover neduwe verlichting, die zal be- overeenstemming bereikt, evenals over de huurprijs na renovatie: 145 gulden (thans ongeveer 75 gulden per maand). Zoals bekend zal het ryk de eerste jaren bijdragen in de huur. Drie woningen worden ge- voldaan wel zo spoedig mogelijk beginnen, Inmiddels zijn de renovatiewerk- sloopt: Van Hogendorpstraat 82, Wil lem de Zwijgerlaan 201 totale kosten van renovatie bedragen 7.598.715 gulden. tot stand gekomen. Nadat het AZL zal er vermoedelijk sprake zijn Lineaire versneller LEIDEN Per 1 april 1974 stonden er in Ledden 1146 won-m- ?en leeg. Een aanzienlijke stij ging in vergeflykimg met bijvoor beeld de leegstand per 1 oktober 1970, toen er 286 woningen onbe woond waren. De toename is te verklaren met het grote aantal nieuwbouwwoningen dat de laatste Jaren gereed is geko men. Het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen is namelijk afgenomen, als gevolg van de vele afbraak die er gepleegd is. Het leegstandpercentage be draagt thans 3,3. Van de 1146 leegstaande wo ningen zijn er 513 nummer be woond geweest, 't Gaat hier om 74 flats aan de Boerhaavelaan, vier in het Paramaribohof, vijf aan de Cruquiuslaan, 78 aan de Jan Luykenlaan, drie aan de Apollolaan, 337 in de Merenwijk en bovendien twaalf eensgezins woningen van de woningbouw vereniging Ons Doel in de Me renwijk. Van deze 513 woningen staan er 82 al tien maanden of langer leeg, vier staan zeven tot tien maanden leeg, 34 vier tot zeven maanden, 277 één tot vier maanden en 116 korter dan één maand. Tot de eerst genoem de categorie behoren o.a. de 74 lege flats van het Bouwfonds aan de Boerhaavelaan. Een en ander is gebleken bij een onderzoek, dat door het bu reau Statistiek van de gemeente is verricht. Daaruit kon ook ge concludeerd worden, dat de leeg stand in Leiden in vergelijking met de andere grotere steden in Noord- en Zuid-Holland niet ex treem is. Naar verhouding was in 1973 alleen de leegstand in Amsterdam en Haarlem lager Gewestvorming LEIDEN Aan de agenda van de raadsvergadering van a.s. maan dag is toegevoegd een voorstel tot het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling voor een nieuw ge west Leiden. B. en W. zijrn bij hun standpunt gebleven, dat de in de ge westraad aangenomen regeling moet worden aanvaard. Verder zijn aan de agenda toege voegd voorstellen tot het vaststellen van het investeringsplan tot 1978 en tot het bepalen van het maximum aantal wethouders (zes) met ingang van september, de zittingsperiode van de nieuwe raad dus. ADVERTENTIE Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw juwelier V. d. WATER Haarlemmerstraat? 181

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3