Leiderdorp wil alleen rijks weg 11 Waarom van Vmchtwagen bezetting op druk kruispunt agenda Ongeluk LEIDERDORP Burgemeester en wethouders vragen de raad een standpunt te bepalen ovei; maatregelen, die getroffen moeten worden ter ontlasting van de Hoge Rijndijk. Ze wijzen de aanleg van de provinciale weg 6 en de Burgemeester Smeets- weg af. De aanleg van de langs de spoordijk gesitueerde rijks weg 11 lijkt voldoende. Geen oplossing is het aanleggen van zowel rijksweg 11 als secundaire weg 6 in verband met de schade aan het milieu (landschap) en de ver- keersaantrekkende invloeden die van beide wegen zullen uitgaan. Als gevolg van de situering van het industriegebied in de Grote en Barrepolder is het probleem voor het oost-westverkeer aan de zuidzijde van de Hoge Rijndijk gelegen. Daar die weg als belangrijke economische schakel tussen de Rijnstreekge meenten zijn functie blijft vervullen en het tracé van rijksweg 11. tussen de rijkswegen 4 en 44. „hard" is van wege de verrichte grondaanko pen, lijkt de aanleg van een langs de spoorlijk gesitueerde weg voldoen de. Ter ontlasting van de noordzijde van de Leidse agglomeratie van veel kustverkeer verdient het aanbeveling wijziging aan te brengen in de be wegwijzering op rijksweg 4 door dit verkeer via de afslag Roelofarends- veen over secundaire weg 5 te lei den. Deze verwijzing is uiteraard van nog groter belang voor het bestem mingsverkeer Leiden-Noord en Lei derdorp. Na gereedkoming van het tussen beide rijkswegen gelegen tracé van rijksweg 11 kan het kustverkeer hierover worden geleid. Winkelen Omdait de Stichting Economisch Technologisch Instituut voor Zuid- Holland een belangrijke bijdrage heeft geleverd voor de totstandko ming van de structuurstudie De Hoven, willen B. en W. deze stich ting een opdracht verstrekkn om op basis van de thans bekende ge gevens aan te geven welke omvang een te bouwen eerste fase van het winkelcentrum anno 1974/1975 zou moeten en kunnen hebben en tevens aandacht te besteden aan de typolo gie van die eerste fase. Om te kunnen voldoen aan de le veringsplicht aan Lynton Holdings Ltd. zullen tussen 1 augustus en 1 sep tember de door de gemeente Leider dorp van de N.V. Vereenigde Touw- f abrieken aangekochte gebouwen moeiten wardsn gesloopt. De sloop omvalt vijf gebouwen. B. en W. stellen de raad voor te be sluiten tot onderhandse aanbesteding en het beschikbaar stellen van het hiertoe benodigde krediet. Dr. Oussoren krijgt een zilveren anjer Den Haag/Wassenaar Prins Bernhard reikt op 25 Juni zilveren anjers uit aan ir. A. D. van Dijk uit Nieuw Nickerie (Suriname), dr. H. L. Oussoren uit Wassenaar en H. F. de Boer uit Buitenpost. De plechtig heid heeft plaats in het konik- ltfk paleis op de Dam in Am sterdam. Dr. Oussoren, geboren in 1912, ls rector van het Rijnlands Ly ceum in Wassenaar. Hij promo veerde in 1937 tot doctor in de wis. en natuurkunde en ont vangt de zilveren anjer voor zijn studies van het historisch orgelbezit en voor zijn inzet voor de restauratie van deze oude instrumenten, In 1947 werd dr. Oussoren be noemd tot lid van de Orgelcom missie van de Nederlands Her vormde kerk en tien Jaar later werd hij aangesteld tot rijksad viseur voor de orgelrestauratie. Hij heeft zich in deze functie met grote bekwaamheid gewijd aan de belangen van het unie ke historische orgelbezit in Ne-' derland en bovendien onmisbare steun verleend bij de registra tie van historische orgels. Eén van de grote verdiensten van de heer Oussoren is, dat hij een wetenschappelijke benadering weet te combineren met doelmatige planning. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagbiao B.V Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-2504L Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f 31.80 Per Post f34.20 Jaarabonnement f 116.20 Losse nummers f 0.45 ai>uiinemenisgeideo t>jj vooruit betaling te voldoen Btj automa- tisTie overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorging van 18 00—20.00 u Zaterdag van 16 00—18.00 u. Telefoon 01710—30500. VRIJDAG 7 JUNI 1974 van de Zijlbrug kwam, reed met ma tige snelheid op het groepje school kinderen in. Hij zou misleid zijn geweest door een van de Llsselmeer- laan komende wagen, waarvan de bestuurder op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan stopte om de kinde ren gelegenheid te geven over te ste ken. De op de Willem de Zwijger- laan rijdende automobilist verkeerde volgens zijn verklaring in de veron derstelling dat de bestuurder van de wagen was gestopt om hem voorrang te verlenen. Er zijn op het drukke kruispunt IJsselmeerl.-Sumatrastr.-Willem de Zwijgterlaan reeds het ein dvan vo rig jaar verkeerslichten geplaatst, maar die zijn nog steeds niet offi cieel in werking. Volgens de Leidse politie is men bezig de regelkast, die nog niet bedrijfsklaar is met grote precisie te testen. VRIJDAG (Ingang 3 Octobei ëtelt "Time". 7.46—11 Geverstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden 8—12 uur nam. Kontfngskeric rulle lub 7.3010.00 u. Breestraat 19. Twenitiwel. sociëteit v. ZATERDAG Hooglandse Kerkgracht 48, dansen vanaf 8 uur nam. De Vink. dansen, van 9—2 uur nam. De Burcht, grote zaal, Antiekmarkt, 9.30 uur vm5 uur nam. Morsweg 114, Leidse Jeugdschaak- eoclëtellt. schaaklessen voor begin ners en gevorderden van Dim 10 tot 18 Jaar. 3.305.3 kamerbewoners, vanaf 9 i ZONDAG Anfconldis Clubhuis, dansen 811 u. Hooglandse Kerkgracht 48, dansen kamerbewoners 8—12 uur nam. Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. MAANDAG ChaULcrtte de Bourbonhof 1, hoek Willem de Zwijgerlaan. "Honk", spreekuur reisverenlglng "De Wijde Vlucht". 7.30—8.30 uur nam. Rapenburg 10. gebouw Rehoboth Lel se Amateur Fotografen Vereniging. 8 zegelvrienden 8 uur nam. Morsweg 10. bestuursvergadering Ad viesraad voor de Binnenstad. 8 uur Stadhuis, vergadering Verkeerscom- West. start avond- Artsen Leiden Wijk I: Morswegkwar- tier. binnenstad tot Cityring: H. J. Klaassen. Witte Singel 69. tel. 23089. Wijk II: Groenoord. Kooi en Meren- wijk: F. Kehrer. Burggravenlaan 1. tel. 25820. Wijk III: Waard. Profes- sorenwijk, Tuinstadswij kJ. van Gent. Zoeterwoudsesingel 28. tel. 22538. Wijk IV: Zuid west. Haag- weg kwartier: W. Schellekens. Kenne- dylaan 46. tel. 64035. Leiderdorp G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8. tel. 22208. Oegstgeest H. A. Reterink, Ter- weeweg 152, tel. 50394. Voorschoten F. Swen. Veur- seweg 20. tel. 2356 (zaterdag). J. Vrijenhoek, v.d. Oyelaan 38. tel. 6421 (zondag). Warmond F. Walenkamp, Dorp straat 45, tel. 2220. Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen door: Apo theek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Apotheek Voorschoten, Leldse- weg 66. tel. 01717-2525. Tevens zater dag tot 1 u. nam. Oegstgeestse Apo theek, Wilhelminapark 8. tel. 53274. Wijkverpleging Leiden Zr. M. H. Ammerlaan, Sohubertlaan 166, tel. 62835. Zr. Kor- teweg, Lammenschansweg 46. tel. 32098. Leiderdorp Geen opgave. Oegstgeest Interkruis. Lijtweg 7, tel. 54500. Voorschoten Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan 25. tel. 4641. Warmond Zr. N. Portengen. Ka- gerplein 308, Sassenheim. tel. 02522- 11463. SOS-dienst verkeren dag ken Dierenhulpdienst. Paulownastraat 15, Leiden Voor de honden, katten, vogels Dag en nacht bct-elkbaar. tel 34687 gewonde honden, katten, vogels e.d. Dag en nacht be<-elkbaar. tel 34687 Dierenambulance. Tel. 01710-34618 Inf o-sentrum In het Kreatief Sentrum is het Info-sentrum op de volgende tijden voor iedereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Hulpverleningsdienst Release. Nieuwe Rijn 20a. tel. 24555 Ma. t.m. vrfj. 8-10 nam. (wo.avond gesloten) en dl. t.m. zat. 2-5 uur nam. (vrij.middag ge- Koordstudio 60-Jarigen Oude Rfjn Voor advies lnf gen van 15—23 u n: Werkdagen Zaterdag gesloten. LEIDERDORP Veel parochianen hebben gisteravond van de gelegenheid gebruik gemaakt om "in te spreken" op het stuk van de nieuwe kerk in Voorhof. Architect Jules Kirch zette de zaak uiteen in de aula van de Meijegaardschool. Uit de zaal werd er nadruk op gelegd, dat het gebouw multi-functioneel moet zijn. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Een 6-jarige Jongen uit Leiden is gistermiddag omstreeks kwart over één geschept door een auto, toen hij met andere kinderen ter hoogte van de IJsselmeerlaan de Willem de Zwijgerlaan overstak. Het ventje kreeg kneuzingen aan hoofd en heup en is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De automobilist, die uit de richting (Van één onzer verslaggevers) Vervolg van pagina 1. DEN HAAG/LEIDEN De vijf leden van het ''Huurders- kommitee Merenwijk", die vanochtend de kamer van staats secretaris Van Dam in het minsterie van Volkshuisvesting aan de Haagse Van Alkemadelaan bezetten, protesteerden op die manier tegen de volgens hen "veel te hoge huren" van de flats in de Merenwijk. Deze variëren van f 340,tot f 400,per maand. "Driekwart van de woningzoekenden heeft een bruto maandsalaris dat beneden de f 1200 ligt. Ze kunnen derge lijke huren dan ook niet betalen", aldus een van de woordvoer ders. van de kantonrechter worden stop gezet. Dat wil zeggen dat de woning bouwverenigingen hun zaken moeten terugtrekken. Er mogen ook geen nieuwe zaken tegen de huurwei- geraars worden aangespannen. Er is in de Merenwijk al be hoorlijk veel beton en asfalt, maar er is nog te weinig speelruimte voor de Jéugd, aldus het HKM. Er ont breekt nog een buurthuis en van een Jeugdwerker is ook nog geen sprake. Al dit soort voorzieningen zijn vol gens het Huurderskommitee voor 1984 gepland. De leden van het HKM willen deze zaken nu. Vanaf 1 februari weigert een be perkt aantal Merenwijkbewoners per maand f 75,- van hun huur te be talen. Het zijn 45 gezinnen die het op een proces zullen laten aankomen. „We geloven dat we op een punt zijn gekomen waarop een dergelijke bezetting volkomen 'gerechtvaardigd is. We kunnen zelfs zeggen dat we, gezien de uitspraken van de minis ter van Justitie bezetten met minis teriële goedkeuring," aldus de leden van het Huumderkommitee. Het eisenpakket dat in het minis terie werd achtergelaten valt uiteen in vier punten: De huren in de Merenwijk moe ten worden verlaagd tot maximaal 250 gulden per maand. Dat kan vol gens het HKM ondermeer door ver laging van de rentevoet van de le ningen: door verlaging van het BTW-tarief van 16 pet. naar 4 pet; door verhoging van de fictieve af trek wegens hoge grondkosten: door toepassing van de meest gunstige rijksbijdrageregeling en door verlen ging van de afschrijvingstermijnen. In afwachting van het besluit tot huurverlaging moet het ingrijpen reed hoek van huis af WARMOND Een vrachtwagen heeft vanmorgen een hoek afgereden van het huis van de heer Schrier aan de Herenweg tegenover de her vormde kerk. De wagen schoot ver volgens door een tuin en reed tegen een andere vrachtauto aan. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Er was flink wat schade. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Mare. z. van van As; Denny, z. van L. D. Scheilin- gerhouit en T. van Duljn; SJaak. z. van C. Domen en A. F van Leeuwen; Pe trus Theodorus Jacobus, z van T. C. Steijn en M. E. G. Geerllngs; Ro- i der Linden; Jordl, A. Biersteker. l E. I. Vermeeren; H. T. J KnlJ. De woningbouw en de grond moeten aan particulier winstbejag worden onttrokken. Het Juridisch Adviesbureau (JAB) in Leiden verklaarde zich met de bezetting solidair. Het JAB meent dat de bouw van de Merenwijk met huren van 380 gulden de sociale el lende in Leiden alleen maar heeft doen toenemen. Het JAB verwacht van staatssecretaris Van Dam dat hij de huren naar een betaalbaar niveau zal terugbrengen. F M-lsbach; J. A. x der Horst en H. Wenselaar; J P. Grave land; C. Brussee en W. J. Martc; M. P. F. van Dooren en M. H. F. wm den Eijnden; H. W. Schouten en I. E. Alberga en J. H. K. Het Nederlands Instituut van re gisteraccountants heeft het accoun tantediploma uitgereikt aan F. G. Schalker uit Zoeterwoude. Redaktie Paul Wolfswinkel te zien op de wereldtentoonstelling van Osaka in Japan. In de beelden van mannen en vrou wen ziet men het leven van de Ma- konde in ai z'n schakeringen: men sen, die zware lasten dragen, zorgen en pijn hebben. Maar ofk neemt men een zekere humor waaf, en tederheid en blijdschap. In vele beelden onderkent men de mytische waarde van de vrouw als moeder, of ook symbolische uitbeel dingen van vruchtbaarheid. De Ma- konde erkennen het matriarchaat, waar de moeder en vrouw een be langrijke rol speelt in het leven van de stam. Men staait verbaasd over het zelf aangeleerde vakmanschap en de meesterlijke beheersing van het ma teriaal en ook is de fascinerende vormgeving opvallend, evenals de dy namische vitaliteit, die uit deze beel den tot ons komen. Heilig Hart De H. Hartschool van de Lusthof laan bestaat 50 jaar. Een week lang is er feest voor kinderen, onderwijs krachten, ouders en alle vrienden van dichtbij en veraf. Dinsdag 18 ju ni is er van 2 tot 5 uur een receptie. Dan is ook een expositie ingericht over 50 jaar H. Hartschool. Outspan De in Leiden gevestigde Boycot Outspan Actie heeft de actiegroepen in Nederland gealarmeerd, dat het eerste schip met deze Zuidafrikaan- se sinaasappels in Rotterdam is ge lost. In Food Magazine, orgaan van de levensmiddelenhandel, is een ad vertentie verschenen van de ver kooporganisatie, waarin kostbare prijzen (televisietoestellen, stereo installaties e.d.) in het vooruitzicht worden gesteld voor bevordering van de verkoop. Ook is er een artikelenserie in het blad opgenomen van de hand van de hoofdredacteur, die in Zuid-Afrika is geweest. Deze noemt de boycot-ac tie "een misdaad, die niet licht moet worden bestreden". De actiegroep deelt voorts mee dat Albert Heyn. EDAH en De Gruyter dit Jaar geen Outspansinaasappels zullen verko- ptn. Actie! Gisteren in deze rubriek: een foto van fleurig geklede moeders die in het kader van milieudag een step- race hielden. Ze waren een beetje boos op de winkeliersvereniging Oegstgeest Actief die op Koningin nedag een autobehendigheidswed- strijd zou hebben georganiseerd. Die wedstrijd is inderdaad gehouden, maar de organisatie, zo vertelde een Actieve Oegstgeestenaar ons vanmor gen. was in handen van de Oranje vereniging. Dus, dames, U weet nu op wie U boos moet zijn. Zwembad Gisteren vertelden we ook, dat de omstandigheden voor realisering van een nieuw zwembad De Zijl gunstig zijn. Dat betekent ook dat dit bad (foto Jan Holvast), dat op hoogtijdagen altijd zo dicht bevolkt is, zal verdwijnen. De raadscommis sie voor volkshuisvesting en openba re werken ging gistermiddag zonder moeite akkoord met het voorstel van de edelachtbare heren van B. en W. Met alle zwemliefhebbers wachten Eén van de bezetters belt vanuit de kamer van staatssecretaris Van Dam de redactie van het Leidsch Dagblad. Madurodam "Het zou zonde zijn als al die men sen op de 20-ste bij ons voor de deur Staan voor niets", vertelde een func tionaris van het Rijksmuseum voor Oudheden gisteren aan de telefoon. We hebben namelijk melding ge maakt van de tentoonstelling "Vak manschap is Meesterschap" die tot en met 25 Juli wordt gehouden. Entoen hebebn we gezegd dat die tentoon stelling in Leiden zou worden gehou den. Daarin hebben we ons schro melijk vergist. De directie van he museum en het bestuur van de Stichting Maduro dam hebben de tentoonstelling ge organiseerd. die in Madurodam te zien zal zijn. Aan de Haringkade 175. Makonde Op maandag 10 en dinsdag 11 juni a s. wordt in de Pyramide van "Ley- thenrode" aan de Hoogmadeseweg in leiderdorp, een verkoop-tentoonstel ling gehouden van Afrikaans hout snijwerk, ivoren voorwerpen, masai- jstukken, sieraden en nog veel meer. Openingstijden: 10 tot 16 uur. Deze expositie is een zeldzame, om dat 'ie gaat over de Makonde-stam. in deze stam is houtsnijden niet ge- iwoon een ambacht. Deze volkskunst 4s sinds eeuwen van vader op zoon doorgegeven. Een regelrecht stukje kuituur. J De Makonde's wonen in het zuiden van Tanzania en het noorden van Mozambique, langs de Ruvuma-ri- vier. Het is één van de vele Bantoe- stammen van Afrika. Hun beelden, uit ebbenhout gesne den, kan men vinden in de musea van Europa en Amerika. Een monu- deze Makonde was

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2