Warhol's decadent Hollywood lent wood Proefschrift over katholieken en sexualiteit Behoefte aan morele onkreukbaarheid duidelijke noodzaak in de samenleving THAT MAN BOLT: NERVEUS GEDOE, WEINIG DIEPGANG CHRISTIAN SCIENEIST DEWITT JOHN: IU1 O Invalide zwaardvechter VRIJDAG 7 JUNI 1974 NIJMEGEN Een in 1969 ge houden landelijke enquête onder katholieke echtparen in de Ne derlandse kerkprovincie vormde de basis voor het proefschrift "Katholieken over geboorterege ling en sexualiteit", samengesteld door drs. J. M. Hutjes. Gistermid dag promoveerde hij in de aula van de Katholieke Universiteit te Nijmegen tot doctor in de Socia le Wetenschappen. Promotor was prof. dr. O. Schreurder, hoogle raar in de Godsdienstsociologie. In de afgelopen vijf Jaar zal weliswaar de Libertijnse opvat ting op het gebied van religie en sexualiteit verder terrein hebben gewonnen, de problematiek als zodanig is er niet door beïnvloed, meent dr. Hutjes. Hij stelt vast dat de periode waarin de katholieken in Neder land "roomser dan de paus" wa ren, in die zin dat velen de uit drukkelijk toegestane periodieke onthouding met argwaan beza gen, voltooid verleden tijd is. Er werd een aanpassing ge constateerd in de beleving van de gezinsplanning aan het niet- katholieke volksdeel en vooral aan de leden van de andere kerk genootschappen. Overigens moet worden vastgesteld dat de katho lieken iets minder bekend zijn met het bestaande scala aan an- ti-conceptionele methoden dan de andere groeperingen, aldus dr. Hutjes. Tegenover de opvatting dat de encycliek "Humane Vitae" van paus Paulus een tijdloze univer sele interpretatie is vaü een god delijke natuurwet, staat de over wegende mening in katholiek Ne derland dat de kerk haar ver ouderde teer dient aan te passen aan de moderne omstandigheden. De leken staan hierin niet al leen, de paus kan niet meer re kenen op een effectieve onder steuning van het Nederlands pas toraat. Men kan, aldus dr. Hutjes, ove rigens niet zonder meer zeggen, dat de leer van de kerk voor de katholieken geen probleem meer is. Hoewel men van het gebruik van contraceptiva geen gewetens zaak meer maakt, conformeren velen zich met name in de volkskerkelijke, d.i. meer tra ditioneel ingestelde kringen in meer of mindere mate aan de leer Humanae Vitae is naar het oor deel van dr. Hutjes een tijdgebon den document en de kerk zal in de toekomst zoeken nqar een ver dere aanpassing van haar leer aan de gewijzigde omstandigheden. Voorlopig ziet het er overigens oiet naar uit dat de kloof tus- ;en leven en leer breder zal wor den. Het behoort nauwelijks tot ie mogelijkheden dat een herzie ning van het door het Vaticaan Ingenomen standpunt nog onder het pontificaat van paus Paulus aan de orde komt. Een opvolger zal er terdege re kening mee dienen te houden dat een ommekeer op danig verzet zal stuiten bij de Romeinse hiërar chie. Bovendien zal er, zeker met het oog op de encycliek, verwar ring ontstaan. Geaardheid Omtrent de geaardheid van de bevolking van katholiek Neder land kan men, aldus de promo vendus, niet zonder meer stellen dat er twee kampen zijn: de be houdende volkskerkelijke katho lieken en de groepering die zich uit religieus-kerkelijk en ook sexueel oogpunt uit de kerkelijke traditie heeft losgemaakt. Dr. Hutjes stelt voorts dat een aan passing van de leer omtrent de contraceptie de eenheid van den*-' ken binnen de kerk over geslach telijkheid en huwelijk geenszins, volledig zal herstellen. Hij voorziet vele andere ver schuivingen op dit terrein die, wel licht in toenemende mate, de in zet van een' conflict kunnen wor den. Het is. aldus dr. Hutjes, aan het beleid van de Nederlandse bis schoppep te danken, dat de Neder landse kerkprovincie een perio de van betrekkelijke rust door maakt. Dat dr. Hutjes verwacht dat daarin verandering komt, kan worden afgeleid uit zijn conclusies dat de Nederlandse kerk de ko mende jaren zeker geen gemak kelijke periode tegemoet gaat. Beroepingswerk Geref. Kerken Beroepen te Silvolde-Gendrin- gen G. Olthof, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Vinkeveen A. G. Bos nia. kandidaat te Amsterdam. Beroepen te Bennekom drs. H. R. Juch te Hoogeveen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Heerenveen-Mildam K. Hidding, kandidaat te Emmen. Geref. Gemeenten Beroepen te Aalburg. Berkenwou- de. Ermelo. Dinteloord. Groningen, Hellevoetsluis. Kruiningen. Ooltgens- plaat, Oostvoorne, Rotterdam-W., Utrecht en Zwolle. A. Moerkerken kandidaat te Rotterdam. Beroepen te Apeldoorn. Almelo. Scheveningen (als legerpredikant), Enschede, Hardinxyeld-Giessendam, Leerdam, Scherpenisse, Spraneca- pelle en Werkendam: B. Reinders, kandidaat te Rotterdam. De behoefte aan morele onkreuk baarheid is "één van de duidelijkste noodzakelijkheden in onze heden daagse samenleving" werd Christian Scientisten voorgehouden tijdens de Jaarvergadering van deze beweging in Boston. De Witt John, de nieuwe voorzit ter vam de Raad van Directeuren va.: de Christelijke Wetenschap, zei .dat "geen natie kan bloeien die zich laat meevoeren in een miasma van zowel publieke als persoonlijke ver blinding. Het goddelijk Beginsel (God) is de enig werkelijke bron van integriteit en gerechtigheid voor elk volk en onze persoonlijke aan hankelijkheid aan Beginsel is een machtige hulp in de demonstratie van Gods bestuur onder de mensen". Meer dan 6500 leden van De Moe derkerk, The First Church of Christ. Scientist, in Boston, waren op deze bijeenkomst aanwezig, onder wie ook een aantal uit Nederland. Jol\an M. Nicolay Jr., persgecommitteerde voor Nederland, zegt dat een aantal bezoekers het nieuwgebouwde Kerk centrum voor de eerste maal zag en veel waardering toonde voor wat tot stand wordt gebracht. Heat, met Joe Dallesandro en Syl via Miles; regie Paul Morrisey; pro- duktie Andy Warhol. Theater: Ca det tenomeen Andy Warhol is een dankbaar onderwerp om over te schrijven. Wat hij ook doet. hij slaagt er in een schandaal te cre- eren en zijn schandalen blijven niet beperkt tot roddelpraatjes voor de ircrowd: zij halen de vakbladen en de wereldpers. Als hij een schilderij maakt roepen velen schande, maar de belangrijke musea willen ze ex poseren, want zijn reeksen portret ten van Marilyn Monroe en gigan tisch uitvergrote Campbell-soepblik- ken zijn een groot suóces en zij wor den ook steeds meer geld waard. Als hy een roman schrijft zijn de critici sterk verdeeld, maar zijn boek „A" werd in ieder geval druk gelezen en besproken. □e grootste schandalen ontstonden rond z\jn films. Zijn korte en super- lange eerstelingen kent niet iedereen, maar Flesh, Trash en Heat haalden de commerciële bioscopen en weer barstte de discussie los over het ver schijnsel Warhol. Nog steeds wordt hij bejubeld en verguisd, die kleine blonde bleke New Yorker met zijn eeuwige zonnebril. Er zijn lange ver halen geschreven in sensatiekranten over zijn decadentie, zijn werk, zijn levenswijze en de mensen waar hij zich mee omringt; er is sinds kort zelfs een Andy Warhol-fotoboek maar als Je alle publiciteit nu even buiten beschouwing laat, wat is dan zo'n Warhol-film werkelijk? Hoe komt zo'n film over op iemand die in het fenomeen Warhol niet geïn teresseerd is en gewoon een goede film, wil zien? Zoals bij alle cineasten hangt dat er natuurlijk van af welke film Je toevallig gaat zien en met welke ogen je er naar kijkt - maar War hol is niet zomaar een cineast en zeker voor zijn eerste films geldt dat Je erg bereidwillige ogen moet heb ben om ze uit te zitten. Ze duurden vaak veel te lang en waren niet, of volgens Hollywoodmaatstaven, slecht gemonteerd. In Camera draait deze week dan zijn film Heat, die „het geestigste en best gemaakte produkt uit de Warhol-fabriek" is genoemd (in The Guardian), maar ook „de eerste, onvervalst commerciële War hol". De film is inderdaad geestig en hij De heer John betoogde voor de aanwezigen dat er een oplossing is voor de wijd verspreide verwarring in de wereld. Ten grondslag aan alle hedendaagse noden ligt een behoef te aan vergeestelijking van de ge dachte. Het is onvernietigd mate rialisme dat genezing wil tegenhou den en de gemeenschap wil onder werpen aan verwarring. „Nieuwe hemel" Hij citeerde een aanhaling uit "Science and Health with Key to the Scriptures" Wetenschap en Gezondheid met Sleutel tot de Hei lige Schrift door Mary Baker Ed dy, de ontdekster en grondlegster van Christian Science, "Eerlijkheid is geestelijke macht. Oneerlijkheid is menselijke zwakheid, die de godde lijke hulp verbeurt". Hij voegde hieraan toe dat dit van af het begin de zuivere leer van de Christelijk Wetenschap is geweest "ieder van ons weet dat de toepassing van eerlijkheid bij ons zelf begint in het denken en handelen van een ieder persoonlijk zowel als in 't zaken en beroepsleven, in het leiden en opvoeden van onze kinderen, ja in al onze menselijke verhoudingen". "Vergeestelijking van gedachte onthult een geheel nieuwe hemel en een nieuwe aarde, hier en nu aan wezig. waarin de mens bewapend is met geestelijke macht, heerschappij en verstand. Zo belangrijk is de ver geestelijking van gedachte, dat wij het tot onderwerp van deze jaarver gadering hebben gemaakt. Het is te vens het voornaamste onderwerp van de reeks bijeenkomsten die ge nezing ten doel hebben en die in ver schillende gebieden worden gehou den". Het belang van vergeestelijking van gedachte werd ook naar voren gebracht in andere verslagen aan de leden. Eric Bole uit Londen, een be heerder van het uitgeversgenoot schap van de Christelijke Weten schap, merkte op dat The Christian Science Monitor de problemen be licht waarmee het mensdom wordt geconfronteerd en dat de heraut van de Christelijke Wetenschap en de andere Christian Science publicaties laten zien op welke wijze men deze problemen aan kan, hoe men op losser van de problemen moet zijn en ze niet uit de weg moet gaan. De heer Bole deelde mee dat nu voor het eerst maandelijks Portuge se en Spaanse religieuze tijdschrif ten worden gedrukt en dat in het laatste jaar meer dan twintig nieuw vertaalde publicaties het licht za gen. Mare Engeler. de penningmees ter van De Moederkerk, zei dat in deze tyd waarin traditionele opvat tingen over hulpbronnen, besparin gen en financiële voorzieningen wor den omvergeworpen, het een gebie dende eis is dat Christian Scientis ten de wereld helpen het wezen van "werkelijke geestelijke waardën en vermogens te begrijpen". De heer Engeler komt uit Geneve, Zwitserland. Geestelijke genezing is een kenmer kende activiteit van de beweging. Een brede vermelding van genezin gen werd gegeven door Grace Bemis Curtis in een verslag dat zij uit bracht als Voorzitster van de Raad van Sprekers van de Christelijke We tenschap. Hoogleraar Voordat de heer John in 1970 deel ging uitmaken van de uit vijf leden bestaande raad van directeuren was hij reeds zes jaar hoofdredacteur, van The Christian Science Monitor. De nieuwe voorzitter is afkomstig uit Arizona en afgestudeerd aan het Principia College. Hij was hoogle raar in de politieke wetenschappen, aan de Universiteit van Chicago en voor de journalistiek aan de univer siteit van Columbia. In 1958 vestigde hij zich als Chris tian Science practitioner en zes jaar later werd hij leraar van de Chris telijke Wetenschap. Kortelings be ëindigde hij een reeks bezoeken aan dochterkerken in Azië. De kerkdiensten van Christian Science worden hier te lande gehou den in de Nederlandse taa. Door gaans wordt de Nederlandse dienst gevolgd door een dienst in het En gels. De getuigenisbijeenkomsten vin den elke woensdagavond plaats. Ook hebben Christian Scientisten zon dagsscholen en leeskamers. In Lei den wordt een Nederlandse dienst ge houden in het Logegebouw aan de Steenschuur 6. Deze dienst begint om 10.30 uur. Film: „De eenarmige zwaardvech ter". Theater: Luxor. In de hoofd rollen: Wang Yu en Pan Yin Tse. De tomaten-ketohup stroomt weer in overvloed in deze film waar de landgenoten van de grote leider Mao weliswaar Chinees schrijven, doch Engels spreken. Ook nu blijkt weer, dat er goede Chinezen zijn en slech te. Hoofdrolspeler Wang Yu, die Fong Kong (op de foto links be dreigt) op treffende wijze neerzet, is 'n man van weinig woorden, maar met een zeer ontwikkeld rechtvaar digheidsgevoel. Als beste leerling van een zwaardvechtersschool dreigt zijn wereld ineen te storten, als de doch ter van de directeur hem riiet meer en niet minder dan een arm afhakt. Hetgeen hem by het vechten het no dige ongerief bezorgt. Moreel ge steund door zijn geliefde Shiu Min ontwikkelt hij door te trainen, ti-ainen en nog eens trainen echter zoveel kracht in zijn linkerarm, dat hy spoedig al weer de krachtigste be- stryder van de misdaad in het land is. Maar vechten is ook niet alles, constateert hy op het einde en dat leidt tot het vermoeden dat Fong en Shiu vermoedeiyk nog lang en in ieder geval gelukkig zullen leven, JOHN KROON. BLIJVERS Trianon Dr. ZJivago: de droevige gebeurtenissen rond 'n driehoeksverhouding van een dokter tijdens en vlak na de grote Russische revolutie van 1917. Met de schitterende foto grafie nog steeds een indruk wekkende film. Studio Le MagnifiqueJean Paul Belmondo in een dubbelrol van broodschrijver en super spion. Een slimme, amusante en bij vlagen zeer sterke film van Philippe de Broca. Jimi Hendrix (Collectief ge maakt), 't Venster, Rotterdam. Last tango in Paris (Bertollu- ci), met Marlon Brando, Du Mi di. Den Haag. HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: "De karate koning van Hong Kong", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. 12.15, 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. Asta^ "The way we were", dag. KINDERMATINEE Camera Louis de Funes als taxichauffeur. Al dan niet Jeug dige liefhebbers van dit driftige Franse baasje kunnen woens dag-, zaterdag- en zondagmid dag nog 'n keer gaan kyken wel- ke rampspoeden zich voltrekken als Louis de Funes.zich achter het stuur van een taxi zet. zuipt", dag. 2.00, 7.15 uur. zo. ook 4.30 uur. AL. Cineac: "Lucky Luke", dag. 9.80 11.30 1.30 en 3.30 uur. zo. vanaf 11.30 uur AL. "Pact met de dui vel", dag. 7.00 en 9.30 uur. 14 Corso: "Papilion", dag. 2.15 en 8.15 uur. 14 Jaar. Du Midi: "Last tango ln Paris", dag. 8.15 uur. za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Euro: "De val van Rome", dag. 1.30 en 7.30 uur. za.. zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. "Rijp voor het bed", dag. GOEDE FILMS IN ANDERE STEDEN Met jouw tanden in mijn nek (Roman Polanski), met Roman ?olanski en Sharon Tate: Hal len. Amsterdam. Amarcord (Fellini)Kriterion. Amsterdam. The Last Detail Jack Nichol son) met Jack Nicholson en Otis Young, Rembrandtplein Theater. Amsterdam. Don't look now (Nicholas Roeg), met Julie Christie en Donald Sutherland, RIvoli, Am sterdam. Calypso. Rotterdam. Kriterion. Den Haag. African Queen (John Huston), met Humphry Bogart en Kathe- rine Hepburn, Studio K, Am sterdam. Les enfants du paradis. (Mar cel Carné), met Barrault, Pier re Brasseur en Arletty, The Mo vies, Amsterdam. Odeon: "De Amazones", dag. 2.00 6.45 en 9.15 uur. zo. 1.45. 4.15 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. 14 jaar. Passage: "Le magniflque", dag. 2.30. 7.00 en 9.30 uur. za. en zo. ivalen van Chen- chln". dag. 9.30 11.30 1.30 3.30. 5.30. 7.30 en 9.30 uur. zo. vanaf 1.30 uur. 18 jaar. Royal "70: "De laatste kruis tocht". dag. 2.15 en 8.00 uur vr. Royal"De stalen 2.15 en 8.00 uur. vr.. za. en wo. 2.15. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Studio: "Vrolilke ontucht in Ti- rol". dag. 2.15. 7.15 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.00. 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. Studio 2000: "Westworld". dag 7.00 en 9.30 uur. zo. 1.00. 7.00 en 9.30 uur. 14 laar. De Ultkllk: "American graffiti", dae. 2 30. 7.15 en 9.45 uur. zo. 1.30. 4.00. 7.15 en 9.45 uur. 14 Jaar. Gert en Hermien Timmermans, het echtpaar dat al zingend door het leven gaat, zijn onlangs gedoopt in de Baptisten- kerk van Enschede. Hier verlaten zij het kerkgebouw na de doopplechtigheid. mist de nonchalante montage en het ruwe camera-werk van by voorbeeld Flesh. Het is dit keer ook een film met een verhaal. Het is een van alle glamour ontdane visie op de zelfkant van Hollywood met als hoofdperso nen een eens gevierde filmactrice (Sylvia Miles) en een op zijn fraaie uiteriyk terende jonge acteur, die maar geen werk kan krygen en het aanlegt met iedereen die hem moge- lykerwys zou kunnen helpen aan 'n carrière, een plezierig huis (met zwembad), eten en af en toe een lekker wyf. De film is zonder script gemaakt. Alle dialogen zyn ter plaatse geïm proviseerd en meteen opgenomen; de regisseur Paul Morrisey zegt zelf dat zyn regie in wezen niet-regie is. Deze werkwijze geeft de film een grieze lige spontaneïteit. De verhaaltrant is voor Warhol betrekkelyk orthodox. Dat maakt de film voor zyn fans minder te verteren, maar men kan niet anders dan toegeven dat de filmstyl wel bewaard is gebleven en makkeiyker te verteren is voor men sen die vroeger nooit naar een War hol-film zouden gaan, zelfs niet na alle nadruk die de distributeurs van de film op het sex-aspect van de Warhol-films legt. De sex is er natuurlyk wel. De dochter van de filmster is lesbisch, de man van de filmster is homo- se xueel, de filmster zelf praktisch nymfomaan en verder loopt er nog een verknipt aantal mensen rond die niet veel anders doen dan zichzelf bevredigen. Maar de sex ligt ver af van het thema van Heat, want de film gaat ln de allereerste plaats over een groepje mensen dat het Titel: That man Bolt. Voornaamste rollen: Fred Williamson. Byron honderd tracht te laten lopen. Het Webster, Miko Mayama en Sathoshi Nakamura. Regie: Henry Levin en David Loewll Rich. Theater: Lido (18). Het is niet de eerste keer dat er een film is gemaakt die louter en alleen draait om de zelfverdediging. Meestal wordt er maar op los geknokt en de minst grote boef overleeft alles. Niet lukt de koerier met moeite en veel karatewerk de heren van zich af te schudden en hy duikt onder by een vriend. Daar ontmoet hy een oude vlam en verliest eventjes zyn waakzaam heid. Resultaat: vriendin wordt zelden w°rd'hi( verder voortdurend vergezeld van een fraaie zichzelf lllHettb^kamr^t^es^toTuiting schoonheid. Zo af en toe zit er een beetje verhaal in en dan rok" omdat ~hy 'er achter is gekomen ln het kalme en fascinerende spel is het een enkele minuut wel te genieten. Deze films kom je i Joe Dallessandro, de jonge werk- zelden tegen. loze acteur. In de beste Warhol-tra- ditie beschouwt hy de wereld zonder Maar een film, die een verhaal een oordeel te vellen en dat is in heeft en waar zydelings nog eens een wereld als de zyne vermoedelyk aan zelfverdediging door middel van nog de enige mogeiyke levenshou- karate (en dan nog wel door een ding. neger) wordt gedaan, heb ik nog Heat is daarmee in myn ogen niet nooit gezien, het allerbeste voorbeeld van wat An- Blygemutst en met redelyke ver- dy Warhol in feite is en te bieden wachtingen heb ik er naar zitten dwongen e< heeft maar het is van wat ik tot kyken. Een beetje ontmoedigd kwam joen dollar dusver heb kunnen zien, wel zyn ik weer uit de bioscoop te voorschyn meest toegankelyke film. Een soepele, knappe, succesvolle, fin vul verder zelf maar in, neger is geldtransport zyn koerier van zyn professie. Hij moet gaf zyn vriendin.< belangrijke en geheime documenten spoedig blykt dat voor allerlei instanties wegbrengen, naat te zyn. Gevaarlijk werk dus. Op een gegeven Met alles moment wordt hy in Hongkong ge- nodige bloed koffertje met een mil- n baar geld naar Mexi- te brengen. De reis gaat via Los heel vies zaakje te zyn ge raakt. Hij gaat weer terug naar Hongkong om uit te vinden wie de grote mensen achter het onfrisse Vie opdracht te brengen. Al n scheepsmag- p en er aan, met het kogelregens wordt de gaat de Een heel bekend gegeven ligt aan de Angeles. Daar aangekomen biykt film (met overigens fraai beelden) 'n groepje JAN VAN WIERINGENten grondslag. koerier glimlachend het vliegtuig in. Een nerveus gemaakte film, die erg weinig diepgang aan de dag legt. ten, dat het hele plannetje in het op hem te wach- Maar dat is erg moeilyk. PAUL WOLFSWINKEL.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21