Amerika's vruchte loze debat over kernenergie en het sluitende bewijs EXTRA PAGINA WASHINGTON Hoe veilig is veilig? Hoe verantwoord is verantwoord? Waar begint het vertrouwen en eindigt het wetenschappelijk bewijs? Op dit soort honds moeilijk te beantwoorden vragen spitst zich momenteel in de Verenigde Staten het publieke debat rond de verdergaande ontwikkeling van de kernenergie toe. Amerika heeft een reeks van jaren achter de rug met felle demonstraties tegen ieder nieuw initiatief in de nucleaire sfeer. Er zijn grootscheepse rechtszaken gevoerd, marathon-hoorzittingen gehouden over kwesties van reactor-veiligheid. Vorig jaar zomer nog eisten de consumentenvoor vechter Ralph Nader en de organisatie 'Friends of Earth' dat een hele serie kerncentrales zou worden stilgelegd of in ieder geval tot een lager vermogen zou worden teruggescha keld. De Atomic Energy Commission (AEC) belast met het toezicht op de veiligheids garanties van kerncentrales is in doorlopende polemiek met felle tegenstanders. Wat is tot op heden het effect van die botsing tussen de verdedigers van de Amerikaanse nu cleaire ontwikkeling voor energiedoeleinden en de bestrijders van het omvangrijke pro gramma waarbij overheid, industrie en wetenschap zijn betrokken? Het programma dat jaarlijks vele miljarden dollars opslurpt, maar dat Amerika wel een vooruitgeschoven po sitie in kennis, inzicht en ervaring heeft opgeleverd. 'T' In de koffiebar van het Long- worth-gebouw op de Capitolheuvel ln Washington legt Manuel Lujan Jr (46) me uit hoe er in het Ameri kaanse parlement ongeveer over de kernenergie en de vooruitzichten daarin wordt gedacht, gepraat en gezwegen. "In doorsnee hebben de parlementariërs hier het gevoel dat ze niet in staat zijn om nauwkeurig bij te benen wat er nu allemaal precies aan de hand is. Het Huis van Afgevaardigden staat daarom 'n beetje sceptisch tegenover de hele zaak. maar piekert er aan de ande re kant niet over ook maar iets te ondernemen om het kernenergiepro gramma te stoppen. Doodeenvoudig omdat we bang zijn dat zoiets ge woon niet kan. Zelf heb ik in de af gelopen paar Jaar wel geprobeerd om de bezwaren van de commis sie van atoomenergiezaken in het huis van afgevaardigden te ontze nuwen tegen twee projecten in de sfeer van de alternatieve energie voorziening. Het ging om kredieten voor een geothermisch onderzoek en een project voor de ontwikkeling van zonneënergie. Het is me gelukt, maar het was wel erg moeilijk. Kijk, alternatieve energiebronnen windkracht, waterkracht, aard warmte, zon het zijn voor een congreslid op het ogenblik populai re onderwerpen. Door Kees van der Maas Als het momenteel commercieel bruikbare energiemogelijkheden wa ren weet ik wel waar de voorkeur van het parlement naar zou uitgaan. Maar aan die simpele keus zijn we niet toe. Daarom zullen we hier in het Capitol echt niet proberen om het nucleaire progamma tegen te houden". Vaart Lujan is sinds 1968 republikeins congreslid voor het noordelijk deel van de staat New Mexico. Gefortu neerd zakenman in verzekeringen en onroerend goed, afkomstig uit een door en door republikeinse fa milie in Santa Fé. In het Huis van Afgevaardigden heeft hij zich onder meer gespecialiseerd in energieza ken en sinds zijn verkiezing in het parlement heeft hij er nogal hard aan gewerkt om wat vaart te bren gen in federale initiatieven voor de ontwikkeling van milieuvriendelijke energiebronnen. New Mexico, de staat van Lujan, Is zo*n beetje het geboorteland van de kernenergie. In Los Alamos staat een van de oudste wetenschappelij ke centra van de AEC. Er zijn bo vendien de laatste Jaren enkele be langrijke kernenegieprojecten van de grond gekomen. New Mexico is met de ontwikkeling van de kern energie opgegroeid en vertrouwd ge raakt. Lujan: "Ik kom uit een ge bied waar men in het algemeen nogal positief staat tegenover kern energie. Men denkt daar dat kern energie, zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, de oplossing is voor de moeilijkheden waarin we zijn geraakt. Persoonlijk heb ik ook die opvatting. Als volksvertegen woordiger zit Je natuurlijk in een andere positie. Je hebt te maken met mensen die zeggen "stoppen met de zaak, want er is altijd de mogelijkheid dat er grote ongeluk ken gebeuren". Daartegenover vindt Je dan de categorie die beweert: "die hele kernenergie is zo veilig als maar kan, er zal niets gebeuren, we moeten in stevig tempo doorgaan". Het verstandigste is om als parle mentariër een duidelijke middenpo sitie in te nemen. Let wel, ik zeg: 'n duidelijke. Overtuig Je ervan dat de ontwikkeling met de grootste vei ligheidsgaranties is omgeven en ga er dan gestaag mee verder. We heb ben die energie namelijk nodig". voorwaarde een opinie wil of moet vormen? Er zijn de afgelopen Jaren in Ame rika uitgebreide en opzienbarende hoorzittingen gehouden over de vei ligheid van kernreactoren. Daarbij ging het om de vraag of de inge bouwde noodkoelsystemen voldoen de garantie bieden om in geval van een ongeluk in de reactorkern cata strofale ongelukken voor de omge ving te voorkomen. Die hoorzittin gen hebben tot nader onderzoek ge leid, er zijn rapporten verschenen en maatregelen genomen op basis van nieuw verworven kennis. Veel van de kritiek kon worden weerlegd. Enkele maanden terug heeft een vooraanstaande Amerikaanse krant, The Christian Science Monitor een enquête gehouden onder een grote groep specialisten op het gebied van de reactorveiligheid. Deskundigen af komstig uit de industrie, van labo ratoria, nucleaire onderzoekinstellin gen, universiteiten en van de AEC. Mensen die zich grondig in de fun damentele wetenschap en de tech nologie van de reactorveiligheid hebben verdiept en daarover zelf rapporten en publicaties hebben ge leverd. Ze kregen de vraag voorge legd of de nu in bedrijf genomen kernreactoren in de Verenigde Sta ten 'veilig' genoemd kunnen worden. Op twee na was het antwoord steeds: 'Ja, redelijk'. Toen daar overigens de vraag aan werd toegevoegd of deze veiligheid wetenschappelijk is bewe zen moest de meerderheid erken nen: "nee, dat is niet het geval". Het Capitol in Washington. „Kernenergie programma bang dat liet kan..." r Manuel Lujan, republikeins congreslid en energiespecialist. Moeilijkheid Veiligheid Overtuig Je ervan dat het met de veiligheid van de kernenergie goed zit. Overtuig Je ervan dat er werke lijk een oplossing is voor de proble men, die een verhoogde inspanning op dit gebied als vanzelf oproept. Maar als het voor wetenschapsmen sen en ervaren technici in het veld van de kernenergie al zo moeilijk om te overtuigen en met waterdichte garanties te komen, wat moet dan een belangstellende buitenstaander ermee aan als hij zich onder die En daar zit 'm nu Juist de grote moeilijkheid in het publieke debat over de vraag of en in welke om vang de exploitatie en de verdere ontwikkeling van kernenergie wordt doorgezet. Van de wetenschapsman en de technicus wordt gevergd dat hij het sluitend bewijs levert, dat het noodkoelsysteem in een kerncentrale inderdaad werkt, wanneer er een breuk ontstaat in een van de hoofdleidingen van het koelcircuit rondom de reactor en de brandstofkern kan droogkoken met alle gevolgen van dien; computerprogramma's voor de kansberekening van ongelukken in een kerncentrale Inderdaad uitgaan van Juiste veronderstel lingen; de verspeiding van radioactie ve straling in de omgeving - via het water en in de lucht - inder daad zo klein is dat er geen scha de aan de gezondheid van men sen wordt toegebracht, ook niet wanneer die straling wordt toe gevoegd aan de al natuurlijk aanwezige radioactieve belasting; voor het probleem van de ra dioactieve afvalstoffen uit kern centrales en opwekkingsfabrteken ken (waar uranium opnieuw ge schikt wordt gemaakt voor pro- duktie) een definitieve oplossing gevonden wordt; dat hU het sluitend bewijs levert dat kerncentrales afdoende zijn beveiligd tegen sabotagedaden en diefstal van radio-actief mate riaal, dat laatste ook tijdens transporten. Voorbeelden Het is maar een willekeurig rijtje voorbeelden. Aan te' vullen met nog vele andere. Er wordt gevraagd om harder feitenmateriaal dan tot op heden geleverd, nodig om te kunnen beoordelen of het verantwoord is, door te gaan met bouw en exploita tie van kerncentrales, door te gaan met de ontwikkeling van geheel nieuwe types centrales. Een van de wetenschapsmensen, geënquêteerd door de Monitor zei het zo: "Het zal nooit mogelijk zijn om te bewijzen dat een reactor absoluut veilig is. Absolute veiligheid veronderstelt on feilbaarheid bij de ontwerpers. We zullen de risico's die een kernreac tor schept op dezefde manier moe ten beoordelen als we doen met an dere risico's in onze geïndustriali seerde samenleving. De nieuwe voorzitster van de Ato mic Energy Commission (van huis uit een biologe) heeft zich later aan gesloten bij die opvatting. Haar com mentaar: "We kunnen niet werken met absolutismen. En ik geloof dat het publiek dat begrijpt". Toch laat de publieke opinie in de Verenigde Staten zich niet meer zoet houden, met vaderlijk geruststellende ver klaringen over de veiligheid van over de oplossing van vraagstukken val. De AEC heeft dat de afgelopen Jaren duidelijk gemerkt. De kritiek werd steeds agressiever. Er werd ge roepen om een moratorium (een to taal verbod) voor iedere verdere ont wikkeling van de kernenergie. De AEC kreeg te horen dat ze terwille van de ontwikkelingsstrategie de vei ligheidsproblemen maar wat ver doezelde. Dat verwijt kwam vooral uit de academische wereld en uit de hoek van de research-laboratoria Wetenschapsmensen uit de industrie klaagden vaak over een gebrek aan onafhankelijke ondersteuning van hun werk. En dan rolde er uit het conclusie dat er over en weer veel stoornissen zijn ontstaan. De scher pe kritiek en de toenemende pres sie op de kernenergiewereld heeft bij de AEC geleid tot een reorgani satie. De algemene verwachting is nu dat die de behandeling van allerlei vraagstukken ten goede zal komen. De laatste tijd wordt er bij de AEC ook wat minder kiekeboe gespeeld. Men heeft er kennelijk geleerd dat geheimzinnigdoenerij en paternalis me in de hele ingewikkelde materie van de kernenergie zo in de trant van: "deze stof is alleen bestemd voor mensen die de zaak kunnen be grijpen" averechts werkt. Het valt op dat de informatie opener is ge worden, dat in een vroeger stadium dan voorheen resultaten van re- searchwerk naar buiten komen en in de publieke discussie worden ge bracht. Begin april heeft de AEC een publi catie vrijgegeven over een onderzoek dat op gang is gebracht naar de kwestie van de dichtheid van de be volking rondom kerncentrales. Het gaat hierbij om de vraag in hoever overwegingen van bevolkingscon centraties bepalend moeten zijn bij het zoeken naar goede vestigings plaatsen voor kerncentrales. Aan 't onderzoek is een uitgebreide discus sie met deskundigen van binnen- en buiten de nucleaire industrie vooraf gegaan. De AEC dringt er al een Jaar of tien op aan bij de keuze van een vestigingsplaats rekening te houden met een zekere afstand ten opzich te van dicht bevolkte gebieden. Eind vorig Jaar nog is om die reden aan een elektriciteitsbedrijf in New Yer- sey de wenk gegeven om twee reac toren elders te bouwen dan men van plan was. In samenhang met het on derzoek van prof. Rasmussen wordt bij de AEC nu een soort gids samen gesteld, waarin men kan vinden wel ke vestigingsplaatsen voor kerncen trales op basis van algemene milieu overwegingen wel en niet accepta bel zijn. Discussiepunt Ongelukken Een paar voorbeelden. In opdracht van AEC heeft prof. dr. N. Rasmus sen, verbonden aan het Massachu setts Institute of Technology (MIT) een onderzoek verricht naar de vei ligheid van kerncentrales. Daarbij ging het erom een berekening te ma ken hoe vaak in kernreactoren ern stige ongelukken kunnen optreden. De eerste resultaten van de studie zijn al bekend geworden. Deze maand zal het rapport worden gepu bliceerd. Het zal vast en zeker effect hebben op de publieke opinie rond om de ontwikkeling van de kern energie. Groot discussiepunt in de Verenigde Staten is ook de ontwikkeling van de natrium gekoelde snelle kweek reactor. Er is een grootscheeps pro gramma voor op gang gebracht, en kele Jaren terug al. Er zijn plannen voor een demonstratiereactor in Oak Ridge (Tennessee). Via een derge lijk prototype zal moeten worden aangetoond of zo*n snelle kweekreac tor commercieel interessant is. En daaruit zal dan weer het antwoord moeten rollen op de vraag of met dit nieuwe type na 1990 het dan drei gende tekort aan energie en grond stoffen (uranium in dit geval) kan worden opgevangen. De kweekreac tor zal moeten bewijzen dat hij de naam zegt het al de eigenschap heeft om tijdens de produktie ura nium te leveren in plaats van te verbruiken. De verwachting is dat 't type halverwege de Jaren '80 exüloi- tabel kan zijn. Tegelijk wordt intus sen gewerkt aan de ontwikkeling van de kernfusie. Een vorm van energie- produktie met een nog eenvoudi ger brandstofdoodgewoon water stof). Ook een project voor een bij zonder lange termijn, mede afhanke lijk van de technische voortgang, re- searchresultaten en beschikbare kre dieten. De vraag wordt interessant in hoever beide vormen van ener- gieproduktie eikaars concurrenten, kunnen worden. Ook al tegen de ach tergrond van de energieproblemen, waarin men in Amerika is terecht gekomen. Radioactief afval Congreslid Lujan kijkt er zo te gen aan: "Misschien verspillen we wel veel geld aan die snelle kweek reactoren. Ze zouden wel eens ver ouderd kunnen zijn tegen de tijd, dat kernfusie al bruikbaar blijkt Bij kernfusie hebben we het voordeel, dat we niet worden opgescheept met het probleem van grote hoeveelhe den radioactief afval". Opnieuw de vraag, waarvan wel vaststaat dat ze in de komende Jaren de discussie, over "kerncentrales, Ja of nee?" zal blijven beheersen. Ik leg aan Lu jan de hier en daar gehuldigde op vatting voor "stoppen met kernener gie totdat definitief vaststaat dat de oplossing voor dat probleem is ge vonden" Hij zegt me dit: "Dat is niet de basis waarop research Tan vorderen. Het is volstrekt strijdig, met ieder studieprogramma als je gaat zeggen: we mogen niet verder gaan met het volgende probleem, voordat we het vorige volledig -«eb ben opgelost. Je moet dat hele af val vraagstuk zien in relatie met die andere energieproblemen. De uiige oplossing-nu is: er heel voorzichtig mee zijn".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11