-days Kapitein Kalkman was er bij Argumenten Lezers schrijven AFBRAAK Goed nieuws voor iedereen die gewoon'spaart:6%rente (DONDERDAG 6 JUNI 1974 PAGINA t» Door Kees Borstilap Eén van hen zegt: "U zult uit de E?beurtenissen van de laatste tijd ebben begrepen dat we voor de be slissende fase van de oorlog staan. Marine en koopvaardij zullen in de komende tijd een grote taak te ver vullen hebben. Maar zonder de mede werking van sleepboten en trawlers Bouden we nu niet voor deze beslis sende fase kunnen staan. Ook u. die de kleine schepen bemant, wacht een (Uiterst belangrijke taak in het geheel. Als het gaat gebeuren, wens ik u all ien God's speed. Alles wat u te doen hebt tussen uitvaren en terugkomen, ■taat uitvoerig beschreven in het in. Btructieboek van tweehonderd pagi na's dat u zal worden uitgereikt. Laat dit boek ik druk u dat wel aeer bijzonder op het hart bij het komende gebeuren als een Bijbel voor u ztfn. TJjd van vertrek vanaf een speciale boei ten zuiden van Nab Tower staat in de instructies aan gegeven. De laatste instructies zul len u vanmiddag aan boord worden gebracht. Ik sluilt deze conferentie, maar verzoek de volgende zes gezag voerders te bleven voor het ontvan- gen van speciale orders." Onder de namen is die van kapitein Jan Kalk. man. "De orders die nu volgen", eegt de admiraal, "zijn vanzelfspre kend top secret. U wordt onmiddellijk naar uw schip teruggebracht. Alles klaarmaken voor anker-op. Vertrek vanavond om 7 uur. Om 8 uur moet Ju de versperring passeren, koers zet ten naar Chelsey Bill waar de Phoe- nix-caissons voor de Mulberry-ha vens gemeerd liggen. Daar zal een officier met nadere instructies aan boord komen. U zult begrepen heb ben dat u voorbestemd bent als eerste te vertrekken met een caisson op Sleeptouw. Ik wens u goede reis en behouden terugkeer." Het zijn dus zes kleine zeesleep boten, één ander Nederlandse vlag, die zullen uitvaren nog vóór Nul tJur Nul op D-day. Stormweer Als Jan Kalkman aan boord van (de Dexterous terug is, moet hij zijn bemanning nog in het onzekere la ten. "Jullie zult het gauw genoeg zien zegt hij. "Dan is er geen ge heim meer. Direct schaften. Er is nog net genoeg tijd voor. Om zeven uur anker-op." Als ze tegen de avond in Chelsey Bill aankomen en weer voor anker gaan, komt de officier met de spe ciale instructies aan boord. Hij brengt het bericht dat de hele expe ditie een etmaal is uitgesteld. De weerberichten zijn bijzonder slecht. Een overitoaht van de grote Armada in de komende nacht zou kans op een mislukking lopen, alleen al door Ze hadden liever gevaren dan weer dat slopen, wurgende afwachten. Kont daarop wordt van een Engelse marimesleepboot geseind "CO R.TP.O.Y.C." het codesedin "to the captainrequest the pleasure of your company". Een motorüaunch haalt de kapitein van de Dexterous af. Tot diep in de nacht bespreken ze de speciale instructies. Het wordt hen duidelijk dat aan alles is ge dacht. De oversteek van de mach tigste invasievloot die ooit het Ka naal bevoer, is voorbereid met een zorg die een mislukking moet uit sluiten. Als hij tegen de morgen op zijn boot terugkeert en eindelijk zijn kooi kan opzoeken, stormt het fel. Zelfs in de baai van Chelsey Bill lig gen de sleepboten aan hun anker ketting te rukken. Sprong De dag die volgt, vreet aan de zenuwen. Ze hebben niets om han den. Het is alleen maarafwach ten. Als op die zondag 5 jund de wind gaat afnemen en de zee zich snel legt, weten ze dat het in de komende nacht varen wordt. De or der komt in de loop van de middag af. Ze zuchten opgelucht. Eindelijk. Het wordt opstemen langs de door boeien gemarkeerde route naar de Normandische kust Daar ligt een speciale boei, zeven mijl uit de wal. De slepen zullen daar uit elkaar gaanvier naar Arromanche en twee naar Isigny, vijftien mijl verder om de west. Tot de laatste twee hoort de Dexterous. Ze maken zich gereed voor de sprong over het Ka naal, de sprong in het ongewisse. "Sloepen buitenboord draaien en voor onmiddellijk strijken gereed ma ken", beveelt Kalkman. "Zodra we afvaren moet iedereen zijn zwemvest aantrekken." Als ze de hen toegewezen Phoenix vast hebben en koers zetten naar de boeien, komen ram aJUe kanten nog zes van diie gevaarten aan. Het lijkt wel Piccadilly Circus, zegt een En gelse matroos. Ze nemen de hen toe- Enkele uren na NUL UUR NUL op 6 juni, nu dertig jaar geleden: het tijdstip waarop de grootste ooit bijeengebrachte invasievloot van de Engelse Kanaalkust naar Norman- dilë vertrok voor de beslissende aanval op het vasteland van bezet Europa, zetten zes zeesleepboten koers naar de Normandische kust. Alle hadden een betonnen kolos aan de tros. een Phoenix-caisson, waarmee bij Arromanche en Isiigmy kunstmatige havens voor aanvoer van troepen en oorlogsmateriaal moest worden opgebouwd. Eé n van deze sleepboten was de Dexterous; gezagvoerder Jan Kalk man uit Maassluis. De bemanning van deze in Engeland gebouwde, maar onder Nederlandse vlag gebrachte zeesleepboot bestond uit tien Nederlanders, een Belg en enkele Ieren, tezamen 24 man. Operatie Mulberry was begonnen. In de roetdonkere maanloze nacht voeren de honderden schepen die bij de imvisie waren betrokken, voor de uiteraard traag voortzeulende zes slepen uit. Boven hen ronkten de vele honderden bommenwerpers, op weg naar Normandië. Toen de slepen tegen daglicht de Normandi sche kust in zicht kregen, was het Inferno in volle ontwikkeling. De sleepboten leverden de caissons, toen eenmaal een bruggehoofd was gevormd, veilig af en keerden naar Engeland terug om eenzelfde sleep op te halen. Maar op die zesde juni zagen de bemanningen van deze sleepboten de gigantische strijd om vaste voet aan wal te krijgen zich voor hun ogen afspelen. Het belangrijke aandeel dat deze sleepboten in het slagen van de invasie hadden, beschreef kapitein Kalkman in een persoonlijk jour naal waarvan hier een uittreksel volgt. Jan Kalkman die, de oorlogsjaren door, met de sleepboot Schelde van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst tientallen getorpedeerde maar drijvend geble ven schepen in veiligheid had gebracht, werd voor dit werk vele malen onderscheiden. Hij overleed in november 1972 op 80-Jarige leeftijd te Maassluis. Op 3 juni 1944 werden alle sleepbootkapiteins die in de So lent waren geconcentreerd, opgeroepen voor een conferentie aan boord van de Empress of Russia, een passagiersschip dat (als basisschip dienst deed. In de grote eetzaal kwamen zij bijeen honderdtwintig sleepbootkapiteins en commandanten van lescortevaartuigen, mijnenvegers en betonningsvaartuigen. Ne derlanders, Engelsen en Amerikanen. Achter een lange tafel •enkele admiraals. geweld om. En terwijl dit Inferno naar een hoogtepunt gaat, naderen ze de westelijke flank van de Armada waar Isigny moet liggen. Dan nadert een klein sleepbootje met een Ame rikaanse officier aan boord. "U moet de sleep gaande houden", schreeuwt hij door de megafoon. We hebben bij Isigny nog geen vaste voet aan wal." Dat gaan ze dlan doen. De hele dag gieren over hen heen de zware granaten van de slagschepen, die het strand onder vuur houden. Dan komt de nacht. Ze zijn hun Phcenix nog niet kwijt, krijgen een waar schuwing dat de Jerries een aanval met eenmansonderzeeërs vanuit de Seiaaebaad voorbereiden. Ze wurgen de nacht door, met handen en voe ten gebonden aan die betonnen klomp. Het vuur en de donder van het geschut zijn geen seconde van de lucht af. Vlakbij worden lucht- torpedo's en magnetische mijnen door Duitse vliegtuigen gedropt. Ze verlangen naar de dageraad. Als die aanbreekt hebben ze nog geen schrammetje opgelopen. Vlakbij her kennen ze 2 schepende kruiser Sumatra en 't vrachtschap Parklaan. Dan komt het kleine sleepbootje weer aanhuppelen. De Amerikaan schreeuwt: "Gooi de Phoenix maar los en breng hem voor anker. Hij zal later worden opgehaald." "Die ankers houwen hem net In die poeier van een stroom", m *nt kapitein Kalkman. "Proberen", zegt de Ame - an luchthartig. Op drift De Hollander krijgt gelijk. De Phoenix slaat prompt op drift. En wat erger is recht op een paar trans portschepen aan die voor anker lig gen en aan dek grote borden voeren DANGER. BEWARE.... AMMU NITION. Op die drijvende vulkanen stuurt de betonnen reus aan. En dan Is het die verrekte Maasstuise Hol lander die geen orders afwacht maar achter de Phoenix aangaat, als de gesaneerde bliksem een tros uitbrengt en het bul op nog geen tien meter van een desastreuze ontploffing net weet weg te sleuren.. Maar de tweede Phoenix, door de Britse sleepboot losgegooid, drijft op een ander mu nitieschip aan. De Brit heeft ge dacht "taak geëindigd" en heeft reeds koers gezet op Engeland. En dan is het weer die verrekte Maas- sluise Hollander die ook deze reus GoliaJth nog net op tijd aan de tros van de kleine David Dexterous weet te krijgen en met de kleine sleepboot van de Yank weet weg te sleuren. Met een paar meters speling. De Yank schreeuwt "Well done, captain. It was marvellous. Je zult er meer van horen." Jan Kalkman heeft er meer van gehoord. Later, toen het vrede was. De Distinguished Service Order en Member of the British Empire. Twee uur later kan de Dexterous koers zetten naar Engeland, waar een tweede reus ligt te wachten op transport. Nul uur Nul. D-Day. De Hollandse zeeslepers waren erbij. gewezen plaats in de rij in en zetten de machines op volle knacht vooruit. De sprong in het duister is begon nen. Ze zullen die hele oversteek aan zichzelf zijn overgelaten. Geen escorte. In tegenstelling tot het aan vankelijk voornemen is die invasie- vloot kort voor hen vertrokken. Ze zijn allien zo gespannen dat ze na him wachit niet naar kooi gaan. Ze zouden toch niiet kunnen slapen. Wie garandeert, dat ze moederziel alleen zeulend met zo'n betonnen kolom niet worden aangevallen door een onderzeeër? Maar naarmate de uren verstrijken en de zee vredig blijft, breekt de gespannenheid. Ze bemer ken dat ze toch niet helemaal alleen en onbeschermd zijn. Met regelma tige tussenpozen schieten donkere schimmen langs het langgerekte kon vooi Phoenix-caissons. Met een blauw lampje knipperen ze even dat ze goed volk zijn. Torpedobootjagers en fregalbten patrouilleren op de géhele oversteek tussen de boei van starten en de boeien van uit-elkaar-gaan. In het duister van de brug praten ze gedempt met elkaar. Als de Jer ries aanvallen, zulten ze dat wel zeker op de invasievloot doen. Dat is edeler wild. Wij zitten er in elk geval zo ver achter dat ze zullen denken dat de zee diaar leeg is. In de loop van de nacht neemt de zware dreun van honderden bom menwerpers boven hun hoofd toe tot een hels kabaal dat van geen ophouden weet. "Je kunt nagaan wat daar over een paar uur gaat gebeuren", zegt de kapitein. "Moet je die dreun hier boven horen". Het zijn immense luchtvloten diiie op weg zijn naar de Normandaöche kustbommenwer pers, Jagers, transportvliegtuigen met parachutisten en verkenners, "Dat moet lukken", zegt de eerste machi nist, die even op de brug is geko men. 'We helpen het je hopen", zegt de kaptteim. "Het begin van het e nd en heit wordt ao langzamerhand tijd." Vuur Nog in de nanacht bereiden het vuur aan de hemel en de verre don der van zwaar geschut hen voor op wat ze, als het eenmaal dag is en vlak voor de Frans kust zitten, zul len zien. De hel is daar in alle hevig heid losgebarsten. En al zijn ze voor- lopig toeschouwer op verre afstand, als de daar in het oosten begint, zien ze een massaal gevecht dat hun het hart in de keel doet kloppen. Zo ver het oog reikt zien ze schepen voor anker liggen, soms drie of vier rijen dak. Landingsvaartuigen varen af en aan met soldaten en oorlogs tuig. Tussen de schepen ontploffen granaten die huizenhoge waterfon teinen doen opspuiten. Aan de zee zijde van de voor anker gegane in vasievloot ligt een machtig cordon van slagschepen, kruisers en kanon neerboten die in een razend tempo nun salvo's in de richting van de kust afvuren. Lichte verkeniïingo- Vüegtuigen zweven boven de kust en gaven aanwijzingen hoe 't vuur moet worden verleed om de doelen te kun nen vernietigen. Veertig kilometer lang is daze voor anker gegane dinva. sievloot, elk schip op de tevoren vast gestelde plaats liggend. Ze zien door hun kijkers steeds meer troepen aan wal gaan. Het strand is op veel plaatsen al in handen van de aan vallers. Er trekken reeds colonnes heit binnenland in, onder een vloed golf van moordend vuur en staal. Maar ze moeten aan hun eigen op dracht denken. Als ze korte tijd later bij de aangegeven boei zijn gekomen, breekt het konvooi op. De Dexterous en een Engelse sleepboot gaan een westelijke koers op, buiten al het Opnemen van brieven in De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven net recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de inhoud eens is. wel in te korten Het is mij de laatste tijd opgevallen, dat allerlei instanties en particulieren hoe langer hoe vaker de meest dwaze argu menten aanvoeren om hun zin te krijgen. Zo las ik in het Leidsch Dagblad van 25 mei jL:"KNAC stelt in haar brief aan de bewindsman, dat naarmate het maximum hoger wordt, het percentage automobilisten dat de gekozen snelheid zal overschrijden, uiteraard vermindert spillen. Terwille van onze gezond- OTFH 1 O beid, van ans müDieu en vooral van O 1 H/JLV op zondag: de volgende generatie A. WEILAND Moeit men dit nu nog serieus ne men? Waarom, heren van de KNAC dan maar niet gelijk overal de maxi mumsnelheden opheffen, dan zijn er Immers helemaal geen overtreders meer .een ideale toestand dus. En als men dan eveneens bepaalt dat dief stal en roofoverval voortaan ode niet meer strafbaar zullen zijn, wat zullen we dan weinig misdaad meer hebben, een prachto plossing voor het crimi nele probleem. En zo kunnen we dan doorgaan op allerlei gebied. Een veelgehoord argument is ook: plet Is al zo lang zo", onder andere gebruikt bij de verdediging ran Ve ronica. Een strafbaar feit is mijns tn- piens echter niet minder strafbaar naarmate het gedurende langere tijd plaatsvindt. Zo wordt een dief op heterdaad betrapt en deze voert tot rijn verdediging aan: „Ja, maar ik doe dit al 10 Jaar!" Wat een argu ment. Ook hoort men vaak: „Zovelen doen dit*,' alsof dit een vrijbrief is. Als veel mensen stelen wettigt dat het stelen nog niet. Als men iets wil verdedigen of aan vallen, laat men dan toch steekhou dende argumenten aanvoeren, want met dergelijke dwaze „argumenten" maakt men zichzelf belachelijk en berokkent men de eigen zaak schade. Overigens wü ik ook nog even zeg gen, dat ik sterk gekant ben tegen de verhoging van de 100 km-snelheid en wel om twee redenen: in de eerste plaats is het benzineverbruik bij 100 km lager en de heren van de KNAC moeten niet denken, dat met het ver dwijnen van de olieboycot, de wereld energiecrisis is opgelost. We zullen, als we weer zo royaal gaan gebrui ken, de rekening straks gepresen teerd krijgen. In de tweede plaats is duidelijk ge bleken, dat het aantal ernstige ver keersongelukken met dodelijke afloop veel kleiner is bij 100 km dan bij hogere snelheden. Iedereen die dus een voorstander is van hogere snel heden is een potentiële moordenaar; immers het kost ongetwijfeld meer mensenlevens, maar die neemt hij op de koop toe, als hij maar harder mag rijden. Tussen twee haakjes, ondergete kende bezit ook een auto. R. DE JONG-BEUKERS Tomatenstraat 5 Leiden Maar d&t is een mooi plan: op zon dag ook TV-reclame brengt 26 mil joen extra in het laatje! Als de regering daar in trapt, is ze even kortzichting ais de kleuter, die liever vandaag een guldien dan volgend Jaar een tientje krijgt. *n Paar voorbeelden. Gebruik méér wasmiddelen! Zóveel dat U een wasverzachter nodig hebt om de rotzooi er weer uit te spoelen. Prima voor uw wasgoed en voor ons milieu. Drink meer sherry, Jenever, bier! (de beste brouwers brouwen het). U slaat dan een uitstekend figuur op de voetbaltribune of op de autosnel weg, terwijl U bovendien de werke loosheid bij politie en EHBO be strijdt. Vreet meer suiker en chocola! Kauw zóveel van de hapt-zo-heerlijk- weg-brij, dat de tandartsen overwerkt raken, dat U zelf te vadsig wordt voor de fiets en een auto moet kopen. Dat stimuleert weer de produtoüe en ver koop van tranquillizers. U kient 'm wed: Nerveus? Harakiriana Alle sarcasme terzijde: de enige reclame, die heilzaam is, is reclame om minder te gebruiken. Minder eten, minder energie en grondstoffen ver- Witte de Withlaan 21 Oegstgeest Ondergetekende, werkend lid PvdA afd. Leiden, reageert heel kort op uw afbraakstuk (van de heer Steenis, red.) op het Democratisch Socialisme. Mag ik, die ook het fascisme In zijn volle glorie" heb meegemaakt, wat wij als onze ogen en oren goed gebruiken nog in verschillende landen zien huishouden, dan vraag ik mij af of u nog steeds met een groot bord voor uw gezicht het leven doorgaat! Mag ik uw geheugen op frissen door u te herinneren dat het fascisme dood en verderf zaaide en nog steeds zaait! Daartegenover is het Democratisch Socialisme altijd bezig het welzijn van ieder volk naar beste kunnen te behartigen! Hopende dat uw gezonde venstand zal gaan zegevieren. P. VELTHUIJSEN Sophiastraat 53A Leiden Hondentoilet Bij onze vakantiereis voor drie weken in Denemairgen zijn we door geheel noordelijk Duitsland met de auto getrokken. Wij zagen in deze landen toiletbakken voor honden. Dat zijn bakken met 3 vierkante meter oppervlakte gevuld met wit zand. Een ware uitkomst voor voetgangers en hun schoenen. Mijn gestelde vraag is nu: waarom kan dat niet in Holland. Er wordt toch hondenbelasting be taald. Maar bevoegde instanties zul len wel veel bezwaar opperen, wie moet dat betalen. Langs de stoep is geen plaats meer voor honden vanwege de file auto's die daar staan. Hopende dat dit schrijven een start zal zijn, om te komen tot deze hondentoiletten. Een taak voor ons nieuwe stadsbestuur. J. KRAMERS Lage Moreweg 98 Leiden ADVERTENTIE Een hogere rente dan ooit. Nu óók voor 'gewone' spaarders. Die een spaarboekje óf -rekening zonder opzegtermijn wél zo makkelijk vinden. Zés procent rente (wés 5V2%) op direkt opvraagbaar spaargeld - voor éne GWK-spaarders. En nieuwe GWK-spaarkliëntenu bent welkom! Andere renteverhogingen bij GWK m.i.v. 1 juni j.l.: Sparen met 3 mod. opzegtermijn van 6% near BV**/#. Sparen op vaste termijn 3,4 en 5 jaar van resp. BV*83A% en 9%%iar 8Vi*/t, 9V«*/e en 10*/#. Andere rente vergoedingen ongewijzigd. GWK heeft voor u ook tussentijds verzilverbare rentespaarbrieven aan toonder a i 500,- en f 1.000.-. En voor slimme spaarders: 2- of 5-jaars spaarbewijzen die naar f 100,-groeien. DE GRENSWISSELKANTOREN NU (samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson. HeWWng Pieraon) Zestig doorlopend geopende kantoren op de stations c

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9