VVD is sceptisch over wijzigingen in de Grondwet Ontvoeringsplan ambassadeur viel in duigen Hendriks: „Optreden tegen groepsleiders Dennendal" Nederland eet de welvaart op" Verdediger: „Meer komische opera dan misdaadonderneming" Uit in de Randstad DitisNeerlands zachtste borrel ^lekKer- DONDERDAG 6 JUNI 1974 ADVERTENTIE DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks Volksgezondheidvindt «at handelend moet worden opgetre den tegen vijf groepleiders vain de jwakzinn:.geniniricMing Dennendal. jïaar zijn mening houden deze vijf tich ten onrechte nog in de inrich- jkng op. De vijf groepsleiders waren ontsla pen nadat zij zonder medeweten van |e beheerder met een groep van twaalf pupillen op vaikanlbie waren gegaan. Na terugkeer van de vakan tie. vlak voor Pinksteren, kregen de vijf toestemming van de inmiddels van zijn functie ontheven beheerder, om tijdens het (lange) weekeinde nog te blijven. Opperste verwarring ontstond gis teren bij geïnteresseerde tweede-ka merleden toen de staatssecretaris aanvankelijk op schriftelijke vragen van mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) antwoordde, dat de beheerder niet buiten zijn boekje was gegaan, maar korte tijd later diiit antwoord inltrofc en vervolgens meedeelde, dat de beheerder tegen de zin van de staatssecretaris het verblijf van de vijf had verlengd. Hendriks zei in laartste instantie, dat hij van mening blijft, dat de vijf groepsleiders zich niet op het terrein van Dennendal moeten op houden en dat zonodig maatregelen genomen moeten worden. Het AR-tweede-kamerliti mej. H. van Leeuwen betoogde voor de radio, dat aan evacuatie van de pupillen niet valt te ontkomen als niet op korte termijn nog deze week een oplossing wordt gevonden. Woensdagmiddag keurde overigens een meerderheid van de Tweede Ka mer het beleid van staatssecretaris Hendriks inzake Dennenidal goed. Dat geschiedde door een motie van afkeuring te verwerpen die WD en DS'70 hadden ingediend. Voor de motie stemden behalve WD en DS'70 de fracties van Boerenpartij, SGP, GPV. RKPN en CHU. De CHU liet andermaal de CDA-partners ARP en KVP in de steek. DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer twijfelt ernstig aan de wenselijkheid om de Eerste Kamer direct te kiezen. Dit liberale standpunt is neergelegd in een voorlopige reactie op de regeringsnota over herziering van de Grondwet. Ook een directe verkiezing van een kabinetsformateur wordt door de WD-fractie afgewezen. alternatief voor een door de fractie niet gewenst districtenstelsel. De fractie zegt tenslotte de benoemde Commissaris der Koningin en de be noemde burgemeester te willen handhaven. De AR-fractie vraagt of het over leg met de regering kan plaats vin den In een gezamenlijke bi 1 eenkomst van de beide kamers der Staten-Ge- neraal. Volgens de fraotie zal een distric tenstelsel. zoals deze de regering voor ogen staat, in de eerste plaats en hoofdzakelijk functioneren als een zeer forse kiesdrempel. Het ls niet duidelijk, aldus het commentaar, hoe dit te rijmen is met het door de re gering niet opportuun achten van een kiesdrempel. De fractie noemt rechtstreekse verkiezing van de Eer ste Kamer „zeker aanvaardbaar". De fractie verzet zich tegen de suggestie om de beslissing over het vraagstuk van benoeming/verkiezing van de commissaris der koningin of burgemeester over te laten aan de gewone wetgever. De fractie van DS'70 in de Twee de Kamer meent, dat de regeringsno ta over de herziening van de grond wet een opportunistisch karakter draagt. De fraotie stelt dit in een voorlopig commentaar van fractie voorzitter dr. W. Drees. HIJ conclu deert, dat de nota meer gekenmerkt wordt door hobbyisme dan door een zorgvuldige betoogtrant. Naar zijn mening wordt geen aandacht ge schonken aan de behoefte aan meei heleid-op-lange-termi j n. In zijn commentaar wijst dr. Drees erop, dat het kabinet een rechtstreek se verkiezing van een minister-presi dent verwerpt, omdat dit „een aan tasting van het parlementaire stelsel ts". Hij noemt deze uitspraak opval lend voor wie zich die voorstellen van D'6fi of de leuzen van de PvdA in 1972 ("Kies Den Uyl in het Catshuis) herinnert. De PvdA-kamerfraotie beoordeelt, de nota in zijn algemeenheid posi tief. „De regering heeft duidelijk gekozen voor een staatkundige ver nieuwing. waarbij een meer directe invloed van de kiezer od de rege ringsvorming centraal staat." aldus de fraotie. Zij meent dat de voorstel len binnen het kader van het parle mentaire stelsel, een versterking van de democratie betekenen, omdat zij de meerderheidsvorming legt waar deze behoort: in handen van de kie- Teleurgesteld is de PvdA-fractie over de handhaving van de Eerste Kamer. De PPR-fractie in de Twee de Kamer zal „in geen geval" een districtenstelsel aanvaarden, zonder dat er een verbinding wordt gelegd met de rechtstreekse verkiezing van de kabinetsformateur. Aldus PPR-fractievoorzitJter Bas de Gaay Fortman. Hij noemt de ver wijdering van de bepalingen over ge westvorming en plaatselijk bestuur uit de grondwet het belangrijkste uit de nota. Het betekent „een gunstige aanloop" tot een mogelijk andere re geling betreffende de lagere overhe den. Volgens de PPR-fractieleider wor den de bevoegdheden van de Eerste Kamer in de nota verstrekt, omdat deze in het vervolg rechtstreeks zou worden gekozen. De PPR-fractie zal voorstellen de Eerste Kamer niet meer het recht toe te kennen wets voorstellens te verwerpen, doch uit sluitend deze keer terug te sturen naar de Tweede Kamer voor her nieuwde behandeling. P? BREDA (ANP) "Wij zijn bezig lm onze eigen welvaart op een jchrokkige manier op te eten. Als ve in ons land permanent meer uit leven van wat we verdienen, dreigt jen faillissement. j Dit heeft vandaag de heer L. A. 'an den Bos. voorzitter van de Ne- lerlandse Aannemersbond en Pa- roonsbond voor de bouwbedrijven n Nederland gezegd in Breda, bij Se opening van de Jaarvergadering. I Hij besprak de terugval in de toningproduktie (het CBS rekent |it jaar op een daling van zes pro lent) om zich af te vragen of de niet veel te optimistisch zijn. In de wegenbouw zag hij een zelfde ontwikkeling. De heer Van den Bos concludeerde dat de wonin gen de laatste jaren niet meer zo vlot vim de hand gaan als vroeger. "De woningbouwers zijn de laatste jaren altijd ingesteld geweest op 'n grotere produktiecapaciteit, omdat de regering bouwprogramma's moest realiseren. Nu echter blijkt, dat die aangepaste capaciteit niet gebaseerd is op realiseerbare verwachtingen, met alle gevolgen van dien". De heer Van den Bos wees erop, dat de wegenbouw onder meer met het milieubeleid te maken heeft. Niet alleen door parlement, maar ook door actiegroepen wordt het in uitvoering nemen van belangrijke werken sterk vertraagd. "Een andere zaak ls, dat nu wel op heel pijnlijke manier naar voren komt wat de gevolgen zijn van een beleid op korte termijn. Regering en parlement hebben nooit oog ge had voor planning op langer zicht. Wetenschappelijke rapporten zijn ook door de overheid met een vrien delijk gebaar in ontvangst genomen. De politiek bepaalde het bouwvo lume". De VVD voelt voor voordracht door een meerderheid in de Tweede Kamer tot aanwijzing van een for mateur. Volgens de fractie wijst ver kiezing van een formateur door de kiezers in de richting van een geko zen minister-president en betekent „een aantasting van het parlemen taire stelsel". In het WD -commentaar wordt ook stelling genomen tegen invoering van een districtenstelsel, omdat „het in aanzienlijke mate stemmen toe kent aan partijen waarop die stem men niet werden uitgebracht". De fractie stelt zich op het standpunt dat samenbundeling van partijen door een districtenstelsel niet in de hand gewerkt wordt en dat slechts de grote partijen kunstmatig groter worden. In het commentaar zegt de liberale fractie te willen onderzoeken in hoeverre referendum of volksinitia tief overwogen moeten worden als In het ooievaarsdorp "Het Liehveld" bij Groot-Ammers (Al- blasserwaard) zijn voor het eerst vier ooievaartjes geboren. Het ooievaarsdorp is een experiment van de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van vogels. Het kweekexperiment is in 1969 begonnen. AMSTERDAM Het miljoen, flat de Duitse narcoticagangster Karl Pauksch zou hebben uitge loofd voor de ontvoering van de Eweedse ambassadeur in Neder land, blijkt ter zitting van de Amsterdamse rechtbank "maar" honderdduizend gulden te zijn geweest. Door fybe Stamm Vijftig mille hiervan zou de Am sterdamse zware Jongen Daan de L. Dnivangen voor de kidnapping zelf; 1 heg eens vijftigduizend was hem toegezegd om de Zweedse dipolmaat eo lang gegijzeld te houden tot de regering in Stockholm Pauksch uit 3e gevangenis zou vrijlaten in ruil eoor haar ambassadeur, fcoals bekend zit Pauksch in Zwe den acht Jaar gevangenisstraf uit wegens narcoticasmokkel op grote fchaal. De Duitse drugsmiljonair werd door de Nederlandse regering lan Zweden uitgeleverd. Voor de rechtbank bekent Daan de l. (49) als getuige onder ede dat hij in februari en maant van dit taar vergaande plannen en toebe reidselen heeft gmaakt om ambas sadeur Tord B. Hagen te ontvoeren, tn dit geval doet zich het merk waardige feit voor dat de aspirant- cidnapper zelf niet terechtstaat. tVant plannen maken is niet straf- saar. De verdachten in deze zaak zijn legenen die getracht zouden hebben fle kidnapping uit te loikken: Pauksch' vriend en rechterhand Al- I aert P. (31) uit het Limburgse Bchinveld, de Volendamse caféhou der Cees S. (35), en diens handlan ger Gerrie L. (37) uit Monnicken- dam. Volgens de Volendamse caféhouder had zijn Limburgse vriend hem ge vraagd of hij niet een paar manne tjes wist die tegen betaling vam een ton de ontvoering konden fixen. Cees schakelde Gerrie L. in en die bracht Daan de L. en nog een Am sterdamse onderwereldmaat ten to nele. Het contact met de Limburgse op-' drachtgever Albert P. gebeurde steeds telefonisch, tn diens op dracht betaalde Cees aan Daan de L. vast een voorschot uit van 500 gulden. Hieruit bestreed Daan de onkosten die hij maakte voor zijn talrijke ritten naar Den Haag, om de Zweedse ambassade en het woonhuis van de ambassadeur „af te leggen." Albert P. ontkent in alle toonaar den en de Amsterdamse rechtbank introduceert een novum in de Ne derlandse strafrechtspraak door bandopnamen te laten afdraaien van telefoongesprekken tussen Al- bert P. enerzijds en Daan de L. en Cees S. anderzijds. De politie heeft deze opnamen tus sen 8 en 22 maart gemaakt nadat de rechter-commissaris op verzoek van het openbaar ministerie mach tiging had verleend voor het afluis teren. Aanleiding was een anonieme tip uit de hoofdstedelijke onderwe reld over de op handen zijnde ont voering. Uiteraard werd na ontvangst van deze tip onmiddellijk scherpe poli tiebewaking ingesteld rond de am bassadeur. Dat heeft Daan de L. tot zijn wanhoop ondervonden, het geen blijkt uit de opgenomen tele foongesprekken met Schinveld. Al- bert P. ontkent overigens dat hij de man aan de andere kant van de lijn is geweest. Maar zijn stem lijkt sprekend en het staat vast dat hei zijn telefoonmiummer was. Rechtbankpresident mr. Knap merkt sarcastisch op dat iemand blijkbaar schromelijk misbruik heeft gemaakt van P.'s telefoon en dat mevrouw P. daaraan heeft meege werkt, want zij nam een keer aan en zei dat zij haar man even zou roepen. „Wie kan die man dan zijn geweest?" wil de rechter graag we ten. „Weet ik t, ik had ruzie met mijn vrouw. Misschien was het Toon Hermans wel, drie spreekt ook met een zachte „gee", antwoordt Albert onvervaard. In het telefoongesprek beklaagde Daan de L. zich over het feit dat hij en zijn maat de Zweedse am bassadeur niet te pakken konden krijgen. Er was te veel politie op het Voorhout; heel Den Haag leek wel een gekkenhuis. „Kunnen we de consul in Amster dam niet nemen? Dat is ook een interessant persoon", vroeg Daan. „Nee," vond de Limburger. ..ik ge loof dat ik daarmee niet genoeg druk kan uitoefenen." „Dacht je dat ze die dan laten ka potmaken?" vroeg Daan. „Ik denk dat ze 't voor hem niet doen", antwoordde de Limburger, "maar je kan eventueel wél de grote man in Brussel of Bonn ne- „B enje gek! Als ik word gepakt zit ik liever in Holland dan in Duitsland", antwoordde Daan. Hila riteit op de publileke tribune. Officier van Justitie mr. H. van Re- nesse acht bewezen dat de drie ver dachten samen hebben geprobeerd uit te lokken dat Daan de L de Zweedse ambassadeur zou kidnap pen en van zijn vrijheid beroofd zou houden tot Pauksch zou zijn losgelaten. Ook al is het er niet van gekomen, toch werd hier een zeer ernstig feit gepleegd, aldus de officier, die flin ke straffen geboden acht om deze of eventueel andere plannenmakers bij voorbaat te ontmoedigen zoiets ooit nog eens in ons land te probe ren. Zyn eis tegen boodschappenjongen Gerrie L. luidt zes maanden met aftrek. Tussenpersoon Cees S. hoort een eis stellen van een Jaar en drie maanden. Initiatiefnemer en hoofd-uitlokker Albert P. krijgt een eis voor zijn kiezen van twee jaar met aftrek. Alberts verdediger mr. M. Moszko- wicz uit Maastricht en de Amster damse advocaat mr. Paulussen voor Cees S. kwalificeren de dagvaarding op Juridische gronden als onhoud baar. De feiten zijn verkeerd ten- laste gelegd, de dagvaardiging is nie tig en het tenlas tegelegde ls niet gepleegd, zo betogen de pleiters met een veelheid van spitsvondige argu menten. Mr. Moszkowicz vindt trouwens dat het hele zogenaamde ontvoerings- plan meer weg heeft van een komi sche opera dan van een serieuze misdaadonderneming. Waarschijn lijk wilde Daan de L. zonder er iets voor te doen alleen maar flink wat voorschotten opstrijken. Nadat Albert P. vergeefs heeft ge probeerd een betoog af te steken over de schandelijke omstandighe den waaronder zijn vriend Pauksch in het Zweedse gevang zit, bepaalt de rechtbank de uitspraak op 19 juni. ROTTERDAM De Doelen: 7 juni 20.15 uur Derde Beethovenconcert door het Rot. Phil. Ork. o.l.v. Gerd Albrecht; 20.15 uur optreden van de pop zanger Tim Hardin; 8 juni 15.00 uur Orgelconcert door Robert Roubos; 20.15 uur "La fille du Régiment" van Donizetti, Opera- koor Maasstad met gewestelijk orkest van Zuid-Holland. De Lantaarn: 7 juni 24.00 uur Jazzconcert door Kenny Drew en Niels Henning; 8 en 9 juni 20.30 uur optreden van de Heesselt Weazels Combination met Touches of Blue; 10 t.m. 13 juni 12.00-17.30 en 19.30-23.00 uur Filmopnames met theatereffecten door leden van de groep Armando Bergallo. Luxor Theater: 7 t.m. 9 juni 20.00 uur Freek de Jonge en Bram Vermeulen, Neer lands Hoop Express. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 7 juni 20.15 uur Haagse Comedie, "De zottin van Chaillot"; 8 en 9 juni 20.15 u. Haagse Comedie "Pot verteren", Eugène Labiche. IIOT Theater: 7 t.m. 9 juni 20.30 uur Nieuwe Komedie "2x Brechf. Congresgebouw: 7 juni 20.30 uur Residentie-Ork. o.l.v. Hans Vonk. Diligentia: 7 en 8 juni 20.15 uur Cabaret Don Quishocking "Zand in je badpak": 11 juni 20.00 uur Bataafs Symfonie Orkest. Kurzaal: 8 juni 20.15 uur Cabaret Fons Jansen "Kwartetten". Theater Aan de Haven: 13 juni 20.15 uur Toneelgroep De Appel "Tafels", try-out. VOORSCHOTEN Kasteel Duivenvoorde: 13 juni 20.30 uur Pianorecital door Ludwig Olshansky.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7