Pandje Katwijk bezoeken 't Weinigen VOORLICHTING OVER STAALWUK Studenten bezetten TH Delft Hulpvaardige autosloper hielp Duitser aan wielen Fotograaf Dick Hoogewoning legde voor deze -pagina zijn mede- pandje-bewoners en zich zelf vast op de plaat. Door Willem Chr. Nijeboer Foto's Dick Hoogewoning KATWIJK AI anderhalf jaar heet de oude kapperswoning op de hoek van de Dwarsstraat en de Lytweg in Katwyk ,,'t Pandje". Even zo lang werken er een zestal jonge creatieve mensen aan hun hobby of (voor een tweetal) aan hun professie in het wit geschil derde afbraakpandje. De mensen van 't Pandje genieten in Kat wijk een zekere bekendheid, al was het maar door de schutting aan het Emmaplein die ze van een fleurige schildering hebben voorzien op verzoek van het Katwykse gemeentebestuur. Of al was het maar vanwege hun eigen pleidooi voor het behoud van het inmiddels toch afgebroken Schippersdammetjc. Toch meent het zestal dat over hen in Katwyk wonderlijke ideeën de ronde doen. „Eigenlijk kennen de mensen ons toch niet zo goed", zegt Dick Hoogewoning. fotograaf van professie. „Ik heb de indruk dat ze denken dat we aan de drugs zitten en dat we rare feestjes houden. Maar dat is helemaal niet zo", vult Jan Noordhuijs aan. „Anderen denken dat we hier voor niks zitten, op kosten van de gemeenschap. Maar we zijn beslist geen klaplopers. We betalen een voor een afbraakpandje normale huur. Gas. water en electra betalen we zelf. De mensen moesten eens wat meer komen kijken... DONDERDAG 6 JUNI 1974 PAGINA 4 KATWIJK Belangstelling voor het doen en laten van de creatieve groep 't Pandje is er best in Katwijk. Regelmatig staan Katwijkers door de ruiten van het oude woninkje te kij ken om een glimp op te vangen van wat zich daarachter af speelt. Binnenkomen doen ze echter vrijwel nooit. Tot onge noegen van de zes creatievelingen, die overdag of in hun vrije tijd in 't Pandje aan het werk zijn. Bas Haasnoot is wel de bekendste van het zestal. Zijn terechte reputa tie geniet hij in hoofdzaak door zijn fraaie etsen. Etsen waarvoor on der andere oud-Katwijkse situaties model hebben gestaan. Ook door zijn reliëfschilderingen van oud: Kat- wijkse bomschuiten. De anderen die in 't Pandje een creatieve werkplaats vinden zijn: Jan Noordhuijs, die iede re dag in 't Pandje doorbrengt met het vervaardigen van tekeningen, schilderijen en aquarellen. Fotograaf Dick Hoogewoning. Petra van Dijk die in haar vrije tijd keramiek ver vaardigt. Jeanette Rietberg, die wandkleden maakt en Bart Bave- laar, die zich bezig houdt met aller lei vormen van handenarbeid. "We beoefenen gewoon onze crea tiviteit." zegt Jan Noordhuijs. "ik ga hier iedere morgen naar toe zoals 'n ander naar z'n kantoor toegaat, om dingen te maken en zo..." De kern van de creatieve groep is al zo'n vijf jaar samen, een zeldza me prestatie voor creatieve naturen. Vroeger was de groep gehuisvest in de Oude Pastorie aan de Kerkstraat in Katwijk aan den Rijn. Dat pand is echter onlangs gevallen onder de slopershamer en voor die tijd zijnde zes verhuisd naar hun huidige on derkomen aan de Dwarsstraat. De groep heeft actie gevoerd voor het behoud van het Schippersdammetje, heeft een oud-Katwijks tafereel op de schutting aan de Emmastraat gemaakt en de oude bomschuiten van Bas Haasnoot, het heeft ertoe bij gedragen dat de Katwijkers de groep zijn gaan vereenzelvigen met Oud- Katwijk, het genootschap dat zich bezighoudt met de historie van de vissersplaats. "Als ik ergens fotografeer, dan zeggen ze: oh. voor Oud Katwijk hè. En dat is helemaal niet zo. Maar als we iets anders op de schutting had den geschilderd dan een oud-Katwijk tafereel dan was het waarschijnlijk al lang beklad. De mensen verwach ten dat. En wij moeten ons ergens nog waarmaken in Katwijk. We zijn in Parijs geweest een paar weken te rug, van het geld dat we als vergoe ding voor het schilderwerk aan de schutting van de gemeente hebben gekregen. We hebben daar allemaal wat bij gelegd en zijn daar toen voor vijf dagen naar toe gegaan. Jet ziet daar in Parijs dingen die de mensen hier nog schokken. Ze staan hier als het ware slapend naar de dingen te kijken, omdat ze gewend zijn aan een schilderij of een afbeel ding van huisje-boompje-beestje. Als ze naar die dingen van Bas kijken «Noordhuijs wijst naar een aantal zo geheten materieschilderijen, ex pressionistische werken die de werk kamer van Bas Haasnoot sieren, waaraan de verslaggever ook niet met moeite de afbeelding van iets concreets ontdekt) dan schokt ze dat. Naakt wordt hier ook als schokkend en vies ervaren. Als je de kunstge schiedenis bekijkt, ziet iedereen dat ze al voor het Jaar nul met naakt be zig waren. Neem nou Oud Katwijk. In het gebouw van het genootschap aan de Voorstraat zouden we mogen exposeren, op voorwaarde dat er geen naakt in de expositie voor kwam. We hebben dat niet geaccep teerd. want we willen geen beperkin gen in onze expositie. Niet dat we al leen maar dat doen, maar als het een onderdeel vormt van het werk, waarom dan niet. Maar ach, als Je zoiets in de krant zet maakt het misschien ook wel weer een ver keerde indruk. Net als met het werk van Bas. wij zijn gewoon een stuk- Je verdèr dan huisje-boompje-beest- Je". Plaatjes kijken Niet in het gebouw van het genoot schap Oud Katwijk, maar wel in het Witte Schooltje aan de Voorstraat, zullen vijf van de zes creatievelingen een expositie van hun werk inrich ten. "Het is een erg goed punt" meent Noordhuijs, "want het ligt lekker in het badcentrum. Eerder hebben we geëxposeerd in het oude pand van De Gruijter op de hoek van de Voorstraat en de Badstraat. Daar hebben we enorm veel bezoe kers gehad. Gewoon omdat het in de route ligt. Ga maar na, wat bekij ken de mensen: schoenhandels en bakkerijen. Maar waar kijken de mensen naar: naar sierkunst. en naar afbeeldingen: foto's en schilde rijen. Gewoon plaatjes. Publiceer jij maar eens een krant, zonder plaatjes. We zijn daarom érg blij, met het Witte Schooltje". Het wordt even stil in de exotische kamer. "Stel dat we het Witte Schooltje helemaal konden krij- Jan Noordhuijs Jeanette Rietberg gen.filosofeert Noordhuijs wat utopisch, "Voor werk en expositie ruimte. Weet Je, het is eigenlijk eng onbevredigend dat je er naar toe moet werken dat Je maar twee we ken van het Jaar kunt exposeren. Het is veel leuker om wanneer Je iets klaar hebt, het direct te kunnen ophangen. Dat is ook ons streven voor de toekomst. Maar dan zullen we het eerst in Katwijk helemaal waar moeten maken". In Parijs heeft de groep wat inspi ratie opgedaan in de vele goede ga- lerietjes die daar zijn en veel ge leerd aan nieuwe technieken, onder andere in de Parijse Academie, waai de groep ook is geweest. "We heb ben daar ook veel met mensen ge sproken.Het is gewoon ook een leuk idee dat daar echte beroemd heden hebben gestudeerd. Als Je dan terugkomt hier, dan ervaar Je wat Je hier mist. Want gemeenten, als Katwijk en Leiden zijn erg arm aan cultuur". Lichtarm Aan plannen ontbreekt het de zes creatieve Katwijkers niet, integen deel: "Als er in Katwijk een perma nente expositiemogelijkheid was dan zouden daar ook andere beoefenaren van kunstvormen van kunnen profi teren. Ik ken er in Katwijk zeker wel twintig. Het zou dan ook mogelijk zijn uit te wisselen met Leiden dan was het daar ook wat gemakkelijker eens wat werk te laten zien..Na tuurlijk is er een mogelijkheid tot exposeren in galerie De Luwte van Peter Cox, maar die ruimten lenen zich niet zo goed voor grotere doe ken, zoals van Jan en van Bas. Cox zelf maakt ook veel kleinere din gen". Voorlopig echter zullen de zes het 't Pandje in Katwijk: weinigen komen er binnen. Petra van Dijk moeten stellen met wat ze in 't Pandje aan mogelijkheden hebben. En daar zijn ze redelijk gelukkig mèe. "Het is wat klein", meent Jan Noordhuijs en vaak wordt het toch al lichtarme woninkje verduisterd, door de af en aan rijdende vracht auto's die drukkerij Wouda en Hoog vliet cash and carry van goederen voorzien. Gistermorgen had een vrachtwagen een uur werk om het straatje in te komen en er later weer uit te rijden. Zolang zat het meters hoge zeildoek van de wegreus op enkele centimeters van Noordhuis' twee ramen. Van woede heeft hij een vierregelig gedichtje gemaakt, dat hy overweegt te drukken om h:t onder de ruitenwissers te kunner steken van zijn lichtwegnemers: Ik krijg toch al zo weinig zon Eigenlijk moest u op de bon Ik krijg toch al zo weinig licht Heel mijn raam zit nu dicht Noordhuijs. Velen zullen de mensen van 't Pandje toch als buitengewoon blij- LEIDEN Op vrijdag 14 Juni zullen om 8 uur 's avonds in de school aan de Stadhouderslaan 1 buurtbewoners worden voorgelicht over de plannen van de gemeente be treffende Staalwijk. De plannen van de gemeente, die door de BHW, af deling Staalwijk min of meer zijn overgenomen, luiden als volgt: De Stadhouderslaan tussen de M. Moonstraat en de Leuvenstraat zal voor het verkeer worden afge sloten. Op dit moment is hier een veldje er zal een speeltuin worden aangelegd. Van het stuk Stadhouderslaan tussen de M. Moonstraat en de 3 Oktoberstraat zal één van de beide rijbanen worden afgesloten. Hier kunnen auto's worden geparkeerd en kunnen de kinderen spelen. Door de scherpe bochten, die het verkeer mo menteel via de andere rijbaan moet maken, zal de snelheid lager komen te liggen. Het doodlopende stuk Duiven bo destraat zal alleen vooraan voor het parkeren worden bestemd, zodat achteraan ruimte vrijkomt voor 'n peuterspeelplaats (bijv. een zand bak). Door de Duivenbodestraat tus sen de 3 Oktoberstraat en de M. Moonstraat zal door een aantal voorzieningen het verkeer nog maar langzaam kunnen rijden. Het ligt in de bedoeling dat de meeste plannen pas na de bouwvak vakantie zullen worden uitgevoerd. Hazerswoudse naar Europees kampioenschap tafeltennis HAZERSWOUDE Avan timelsje Bettine Vriesekoop heeft zich in de interlandtafeltenniswedstrij d Lu xemburgNederland voor kadet- ten (pupillen en aspiranten) keurig geweerd. De Hazerswoudse had een groot aandeel in de 6—3 zege voor de vaderlandse formatie, gezien de drie enkelspelen, die ze voor haar reke ning nam. In het persoonlijke klas sement bezette Bettine de derde plaats. Na deze voortreffelijke pres tatie is 't niet uitgesloten dat ze een uitnodiging krijgt om eind Juli mee te doen aan de Europese kampioen schappen in het Westduitse Göppin- gen. DELFT Vierhonderdvijftig stu denten hebben vanmiddag de TH in Delft bezet. Zij gingen daartoe over nadat tijdens een meeting een aan tal eisen door het college van be stuur was afgewezen. Verwacht werd dat de politie nog vandaag het ge bouw zou ontruimen. Men zou zich daarbij baseren op de onlangs in de Kamer aangenomen motie van mr J. W. Masman die een direct ingrijpen van politie bij bezettingen bepleitte. deze Avanti-Junior zesde in een meer kamp; van de spelers uit ons land was hij, gezien de geleverde presta ties, de derde man. NOORDWIJK Een 22-jarige militair uit de Duitse stad Ober- hausen had van zijn vader diens Opel Ascona mogen lenen om tij dens de pinksterdagen vakantie in Noordwijk te vieren. Hij stalde de wagen zondag avond op 't parkeerterrein aan de Golfbaan, niet vermoedend dat hij de volgende morgen de auto zonder wielen zou terugvin den. Deze onmisbare onderdelen van het voertuig bleken 's nachts te zijn geroofd. Tot zijn ontzet ting zag de gast dat de assen op vier straatklinkers rustten. Bijkans- radeloos verscheen hij aan het politiebureau om de dief stal aan te geven Een daar aan wezige hoofdagent, altijd hulp vaardig en vindingrijk, trok zich het lot van de gast aan. Hij klom in de telefoon, zoals men dat noemt, en belde de Haarlemse autosloper Treffers op. een goede relatie van de Noordwijkse poli tie. die er voor pleegt te zorgen, dat de autowrakken in de bad plaats worden opgeruimd. Toen de heer Treffers van het gevai hoorde, was hij direct tot hulp be reid. Samen met z'n zoon toog hy op de tweede pinksterdagmorgen naar zijn autosloopplaats en een paar uur la eer arriveerde hij aan het Noordwykse politiebureau met vier oruikbare wielen. Zoon Treffers bevestigde deze onder de auto en de overgelukkige Duitser gast kon weer rijden. Uiteraard rekende de Jongeman uit Oberhausen op een flinke no ta voor al dit op een feestdag ver richte werk maar tot zijn stomme verbazing weigerde de heer Tref fers elke gelden 1ke vergoeding. Het politierapport vermeldt: "Bravo. Treffers"!

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4